Ďakujem za slovo, vážený pán podpredseda. Kolegyne, kolegovia, predsa len ešte pár slov na záver, aby sme doplnili ten, tú galériu tých vystupujúcich, pretože zo SMER-u, ak ste si všimli, z poslaneckého klubu vystúpil za poslanecký klub pán poslanec a teraz si dovolím povedať niečo ja. A povedali sme, samozrejme, niekoľko faktických poznámok, na čo sme napríklad od pána Budaja počuli reakciu, jak sme tu si osvojovali to a ono atď. Ale naozaj...
Ďakujem za slovo, vážený pán podpredseda. Kolegyne, kolegovia, predsa len ešte pár slov na záver, aby sme doplnili ten, tú galériu tých vystupujúcich, pretože zo SMER-u, ak ste si všimli, z poslaneckého klubu vystúpil za poslanecký klub pán poslanec a teraz si dovolím povedať niečo ja. A povedali sme, samozrejme, niekoľko faktických poznámok, na čo sme napríklad od pána Budaja počuli reakciu, jak sme tu si osvojovali to a ono atď. Ale naozaj už tie prekáračky na záver nepotrebujeme. Len dovoľte mi niekoľko pocitov, predsa už len dosť dlho brázdim schody tohto parlamentu, možno je nás tu pár, ktorí sme zažívali v parlamente aj november ´89 a nedávno sme rozprávali s pánom Budajom kdesi aj v televízii o tom odkaze. Pán Budaj, čo to teda ten odkaz toho novembra naozaj je?
Možno mnohí z nás si uvedomujú jednu vec, že Slovensko potrebuje dôveryhodných ľudí, potrebuje verejné osobnosti, potrebuje ľudí, ktorí majú tradíciu, ktorí majú za sebou nejaký zástoj vo verejnej politike a ktorí ju dokážu udržať, ten zástoj, dlhé roky. V súčasnosti teda máme takú malú ukážku súčasného stavu našej krajiny, ako vyzerajú národné elity, ako dokážu diskutovať, ako vidia priority.
V politike, samozrejme, som sa snažil učiť všeličomu, ale jeden z tých základných faktov, ktorý som sa naučil za tie roky, je, že problémy, rozprávať o problémoch dokážeme všetci od rána do večera, v každej krčme nájdete desiatky veľkých odborníkov na svetovú a domácu politiku a nesmierne rozprávajú o tom, koľko máme len obrovských problémov, ale dramaticky málo máme ľudí, ktorí hovoria o riešeniach. O riešeniach. Som presvedčený, že potrebujeme osobnosti, ktoré pochopia, že spravovať krajinu je nesmierne ťažký proces. Nesmierne ťažký proces zvlášť v situácii, keď u nás, keď zobereme tú štruktúru názorov, pohľadov na to, čo sa deje, už tento parlament ukazuje, že máme 10-percentnú stranu, 10-percentnú takú a onakú.
Zjednocovať, vytvárať pocit každému, aby sa cítil v krajine dobre, aby mal pocit, že teda tá aktuálna vláda spĺňa jeho pocity, je ťažké. A múdry politik musí vedieť tieto veci dostať aj do svojho videnia reality, aj do svojich analýz, je to nevyhnutné. Lebo som presvedčený, že základom našej činnosti predsa musí byť blaho krajiny. Blaho krajiny, ktoré treba vnímať vo všetkých kontroverznostiach, ktoré sa dejú, k zložitostiam dosahovania spoločného, spoločného názoru v zložitosti našej krajiny vo vzťahu k okolitým krajinám, k susedom, k Európskej únii, možno k svetovej politike. A v danom prípade aspoň minimálnu schopnosť vnímať problémy tých, ktorí to spravujú.
Viete, mám tú česť byť v strane, ktorá po štvorročnom vládnutí, ak si pamätáte, pán Budaj, ešte v januári 2016 Agentúra Áno nám namerala 40-percentnú podporu. Každému z vás z opozičných želám, aby ste si toto mohli povedzmeže na záver svojej politickej kariéry povedať.
Tí ľudia, ktorí spravujú krajinu, ako je Kaliňák, podľa viem, za posledné dva roky prešiel okolo 800 dedín minimálne so všetkým. Viete si predstaviť, jak to vyzerá s jeho rodinným životom, so všetkým, čo k tomu patrí? Je prvý na každom stretnutí, keď sa čokoľvek na Slovensku niečo stane, povodeň, požiar, čokoľvek. Robí to, ako to vie najlepšie. A ja som presvedčený, a nemám problém tu povedať, že som presvedčený, že lepšieho ministra od vzniku samostatnej Slovenskej republiky Slovensko nemalo.
Nepochybne zápasí s problémami. Rezort polície všade na svete je nesmierne ťažký, to šibrinkovanie s tými percentami, nech sa páči, môžte to rozprávať kdekade, len mnohí tí nositelia nepovedali, že aká bola podpora verejnosti počas, v období, keď oni boli vo výkonnej funkcii. Pán Grendel mi rozumie, čo rozprávam, a možno aj niektorí ďalší páni poslanci.
V každom prípade ale tie pútky, by som použil český termín, je možno nevhodne, možno do politiky patria a máme pre to, aj ja mám, samozrejme, pre to istú mieru pochopenia. Ale na druhej strane sú isté hranice pre robenie politiky.
Pán Budaj, a napríklad, keď už teda sa takto pomyslene bavím s vami, to, že ste sa nedištancovali od predsedu vašej strany, len tak ste ľahko, tak rytiersky... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec Viskupič, poprosím, aby ste nerobili záznam v sále, poznáte rokovací poriadok. Pán poslanec Viskupič! (Reakcia poslanca.) Robíte záznam. Pán poslanec Viskupič... (Reakcia poslanca.) Pán poslanec Viskupič, choďte si robiť záznam mimo.
Nech sa páči, pán poslanec Číž.
Číž, Miroslav, poslanec NR SR
Diskusia ukázala na to, že Slovensko je absolútne zrelé a potrebuje vážnu diskusiu na tému, aké je miesto Slovenska v našom prostredí, v akom sme, sme krajina, ktorá neplní základné vývojové potreby, aké je naše skutočné miesto.
Vážení páni zo SMER-u momentálne zasiahli s nomináciami, minimálne štyria ľudia, do svetových funkcií istým spôsobom. Nehovorím o predsedovi Valného zhromaždenia, ale viete, že aj meno Fico sa objavilo v súvislosti s európskym komisárom, že teraz bol vážnym kandidátom na funkciu šéfa ministrov financií, regionálnym, minister náš financií.
Máme rokovať o rozpočte, Slovensko má alternatívu, u vás hovoríte, áno, len obávam sa, že Slovensko sa neteší na koaličnú radu typu pán Matovič, pán europoslanec Sulík, prípadne pán Kollár, odpustite mi, a možno ešte pán Hlina, keď príde, ktorý je známy tiež jemnými a veľmi intelektuálnymi spôsobmi vedenia politiky.
Potrebujeme inú atmosféru a ja len chcem ešte raz povedať, ja cítim, že mnohí si už uvedomujeme, že tento typ diskusie nemá zmysel, že smeruje len k tomu, že diskretizujeme sa všetci a hlavne dostávame obyvateľstvo do situácie, že je nespokojné so všetkým a s ničím. A tam je obrovské riziko potom iracionálnych konaní aj širších, že potrebujeme politikov, ktorí, keď rozprávajú o politike, cítia aj zodpovednosť za existenciu a fungovanie krajiny, že potrebujeme politikov, ktorí chápu, že, dobre, nadrapujme sa pol roka pred voľbami, ale potom uznajme voľby, lebo je to nevyhnutné, výsledky volieb. Ja budem rešpektovať, že pán Kollár má 10 %, že vy máte 10 %, pán Budaj, alebo 12, ale ja mám 25 % a mám tú zodpovednosť za správu krajiny. Že existoval pojem konštruktívna kritika, konštruktívna opozícia. Pán Budaj, ja som tu také nevidel, a keď, tak minimálne.
A to sú veci, ktoré môžu pomôcť tejto krajine. Potrebujeme čo najširšiu národnú zmluvu, potrebujeme podporu obyvateľov vláde existujúcej, že aj spôsoby vedenia politiky potrebujeme dramaticky iné. Viete, keď počúvam o stave Slovenska, o zdravotníctve a neviem o čom, mnohí z vás tušíte vôbec napríklad, aký je rozpočet Rakúska? Možno som o tom hovoril. Rakúsky rozpočet je 117 mld. eur ročne. A pokiaľ sa týka verejných fondov, ako je zdravotníctvo, sociálne veci a podobne, 170 mld. euro. Na Slovensku máme koľko? 15 plus s 2 miliardami 17-miliardový rozpočet a vo verejných fondoch máme 32 mld. V Rakúsku je 8,5 milióna a u nás je 5 miliónov ľudí. Čo s tým chceme robiť?
Po ďalšie. Aké sú elementárne východiská pre národohospodársku politiku, predovšetkým dispozícia s národnými monopolmi, s užívaním ich atď.? Čo sme urobili s národnými monopolmi, čo sme urobili s bankami ako nevyhnutný predpoklad pre dobré fungovanie hospodárstva krajiny?
Takže máme, sme v situácii, keď 80 % HDP robí, ja neviem, od 12 do 40 alebo 60 nadnárodných spoločností. Ako, akým spôsobom môžu fungovať reálne v našej krajine v týchto podmienkach? Nepochybne potrebujeme búrlivý intelektuálny kvas, potrebovali sme vážne podnety nakoniec aj z vedy, z ľudí, z verejne aktívnych ľudí - čo máme k dispozícii, aké možnosti? Takže reálne hodnotiť daný stav má obrovský význam pre krajinu, lebo ten indikuje možnosti stav zlepšiť.
Takže, kolegovia, s malým takým záverečným apelom, naozaj skúsme sa navzájom vážiť, rešpektovať naozaj to ústavné právo, že máme právo na istú mieru dôstojnosti, a skúsme sa prezentovať ako osobnosti, nie, ktoré vedia tu naurážať všetkých bez akýchkoľvek problémov, ale ktorí budú ponúkať rie-še-nia. A vtedy uvidia, keď budeme oponovať ich riešenia, ako to bude vyzerať. Ale vtedy krajine pomôžeme, inak nie.
Želám vám všetkým pekný večer. (Potlesk.)
Skryt prepis