Vážení páni poslanci, pani poslankyne, vážená pani predkladateľka, vážený pán podpredseda Národnej rady, sú obdobia keď sa v politike rozhoduje o štandardných veciach. O tom, či bude vládnuť pravica alebo ľavica, či bude krajina viac liberálna alebo konzervatívna, či sa presadí taká alebo onaká vecná, sektorová reforma, či sa dane trochu zvýšia alebo trochu znížia, alebo prípadne inak nastavia. A potom sú iné obdobia, keď je to úplne inak. Sú...
Vážení páni poslanci, pani poslankyne, vážená pani predkladateľka, vážený pán podpredseda Národnej rady, sú obdobia keď sa v politike rozhoduje o štandardných veciach. O tom, či bude vládnuť pravica alebo ľavica, či bude krajina viac liberálna alebo konzervatívna, či sa presadí taká alebo onaká vecná, sektorová reforma, či sa dane trochu zvýšia alebo trochu znížia, alebo prípadne inak nastavia. A potom sú iné obdobia, keď je to úplne inak. Sú obdobia, keď sa rozhoduje o celkovom smerovaní krajiny. O jej civilizačnej príslušnosti, Západ alebo Východ, Európska únia a NATO alebo éra vplyvu Ruska. Liberálna demokracia, slobodná spoločnosť, rešpektovanie ľudských práv alebo autoritatívny či poloautoritatívny systém, v ktorom vláda likviduje opozíciu, ovláda občiansku spoločnosť, spochybňuje nezávislosť médií. Vláda práva a vláda vymožiteľnosti práva alebo skorumpovaný oligarchický systém prerastený s organizovaným zločinom.
Na Slovensku máme skúsenosti s oboma typmi časov alebo období. Na Slovensku sme si zažili tretiu vláda Vladimíra Mečiara, keď sa doslova rozhodovalo, či budeme krajinou na spôsob Lukašenkovho Bieloruska, alebo sa spolu s našimi susedmi z Višegrádskej štvorky s Českom, Poľskom a Maďarskom staneme súčasťou Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.
Potom sme chvíľu žili iné časy a zdalo sa, že tento spor, táto otázka, či budeme štandardnou liberálnou demokraciou a západnou krajinou alebo poloautoritatívnym režimom kdesi na periférii ruského vplyvu, zdalo sa, že táto otázka je vyriešená.
Ale potom sme sa opäť vrátili do časov, keď sa rozhodovalo o celkovom smerovaní krajiny. Mali sme tu prvú vládu Roberta Fica, keď sa Mečiar a jeho HZDS a Slota a jeho SNS vrátili do vlády so všetkým, čo k tomu patrí. S korupciou, klientelizmom, zneužívaním moci, Harabínom, nástenkovými tendrami. Potom sme tu mali vládu Ivety Radičovej. Vládu, druhú vládu Roberta Fica, keď SMER vládol sám, a zdalo sa, že je to trochu lepšie, že keď tam nie je Mečiar a Slota, že aj SMER sa správa kultivovanejšie, civilizovanejšie, európskejšie. Akoby nastala nejaká zmena k lepšiemu. Ale bolo to len navonok, bolo to len mimikry. My sme si na to pomaly zvykali, opozícia kritizovala vládu, ako by to bola štandardná vláda, kde sa rozhoduje o tom, že aké budú dane, ako bude nastavený sociálny systém, alebo aké budú pravidlá trhu práce. Bolo to také varenie žaby. Ale ten skorumpovaný oligarchický systém prerastený s organizovaným zločinom, ktorý sme tu mali za Mečiara a ktorý sa tu začal vracať za prvej vlády Roberta Fica, sa tu objavil a objavoval opäť a upevňoval si svoju skutočnú moc. Ale to varenie žaby malo efekt. Strana SIEŤ, ktorá mala ambíciu vystriedať vládu SMER-u, po voľbách sklapla, česť výnimkám, ktoré to neurobili, a išla do vlády s Robertom Ficom, čo ju úplne zničilo. Strana MOST – HÍD, ktorá patrila dlhodobo ku kritikom Roberta Fica a jeho štýlu politiky, ktorá bola dlhodobo súčasťou demokratickej pravo-stredovej časti politického spektra, ktorá vysielala signály, že chce vystriedať druhú vládu Roberta Fica, išla do vlády s Robertom Ficom napriek očakávaniam veľkej časti svojich voličov. A naďalej v tej vláde ostala aj po poslednej kríze.
Dnes tu máme zdanlivo novú vládu, vládu Petra Pellegriniho. Ale viac ako vláda Petra Pellegriniho je to ešte stále vláda Roberta Fica, štvrtá vláda Roberta Fica. Stále tu máme kauzy, ktoré so zvýšenou intenzitou sme začali vnímať a verejnosť ich začala vnímať po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej aj zásluhou jeho investigatívnej práce, ale aj zásluhou toho vzopätia, ku ktorému sa novinári vypäli po tom ohavnom čine, ktorý mal zrejme zastrašiť aj ostatných investigatívnych novinárov, ktorí píšu kriticky o korupcii, klientelizme, zneužívaní moci, ale ten efekt bol presne opačný. A nielen oni odpovedali zvýšeným úsilím, odpovedala aj občianska verejnosť, odpovedala politická opozícia.
Tie kauzy sa na nás valia skoro denne. Bezprostredne po tom, čo sme sa dozvedeli, že bol Ján Kuciak a Martina Kušnírová zavraždení, sme sa všetci dozvedeli o prepojeniach mafie, doslova mafie, nie nejakých oligarchov, nejakých finančných skupín, mafie, talianskej mafie až na najvyššie miesta vládnej moci. Na Úrad vlády, na ľudí, ktorí boli s premiérom Ficom v tesnom a bezprostrednom kontakte. Polícia pritom mala informácie, že tí talianski mafiáni, ktorí boli prepojení s ľuďmi z premiérovho okolia, že tí talianski mafiáni sú talianski mafiáni a nie slušní Taliani podnikajúci na Slovensku. A polícia pod vedením Roberta Kaliňáka nekonala.
Dozvedeli sme sa o tom, ako ohavne sú zneužívané agrodotácie, ako ohavne sú zneužívané platby v poľnohospodárstve. Ako sú zastrašovaní, vydieraní, zneužívaní farmári, roľníci, ktorí na tej pôde robia alebo chcú robiť. Dozvedeli sme sa, ako sú nedostatočne zverejňované informácie napríklad o agrodotáciách, ako príslušné orgány nekonajú, aj keď sa o tom dozvedia, a nechávajú voľné ruky zločinu, mafii a všetkým tým, ktorí ten systém zneužívajú. Dozvedeli sme sa o tom, že Slovensko bolo nejakou formou zapletené alebo zrejme zapletené do únosu vietnamského občana vietnamskou tajnou službou z Nemecka. Pokračuje škandalózne obstarávanie motorových obrnených vozidiel, zrejme najväčší kšeft Slovenskej národnej strany. Aj Slota sa môže schovať oproti tomu, čo sa tu dnes deje. Minister sa tvári, minister Gajdoš sa tvári, že je to štandardné, že prebieha nejaký výber, a v skutočnosti sa dozvedáme, že všetko bolo už dávno dohodnuté.
Mali sme tu krátko ministra vnútra, ktorý bol ministrom medzi Robertom Kaliňákom a jeho pravou rukou Denisou Sakovou. Tomáš Drucker nebol schopný odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara, nevedel sa rozhodnúť, či sa má za neho postaviť alebo ho má odvolať. A tak sám radšej odstúpil, aj keď to možno nebol pravý dôvod, prečo odstúpil. Ten pravý dôvod možno spočíval v informáciách, ktoré sa objavili o realitnom biznise jeho manželky. Ale v realitnom biznise sú úspešní aj iní predstavitelia SMER-u – sociálnej demokracie vrátane pani ministerky Sakovej, vrátane pána podpredsedu Blanára.
Celkom čerstvo sme sa dozvedeli o tom, že boli skartované dokumenty o 270 obstarávaniach na ministerstve vnútra. Prokurátor špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko upozornil na korupčnú kauzu na ministerstve vnútra a miesto toho, aby špeciálna prokuratúra začala konať a preverovať jeho informácie, on sám bol šikanovaný, najprv disciplinárne, a keď sa to preukázalo a keď to zverejnil, tak znova bude disciplinárne stíhaný.
Informácie o tom, že bola tu nejaká divná výzva na eurofondy na výskum v rezorte ministerstva školstva, ktorá síce viedla k výmene ministra za súčasnú pani ministerku Lubyovú, ale k žiadnym závažnejším, závažnejším dôsledkom a vyvodeniu zodpovednosti nedošlo.
Alebo to, že pán premiér Pellegrini kupoval byt od J&T v čase, keď predkladal vláde návrh na vyhlásenie štatútu významnej investície pre J&T, tak to sa už v tejto chvíli môže zdať ako úplne drobnosti s porovnaním tými vecami, s ktorými sme konfrontovaní.
Takmer denne sa môžme dozvedať nové a nové informácie o tom, ako sú šikanovaní a zastrašovaní novinári, ktorí kritizujú vládnu moc a upozorňujú na korupciu. Pavla Holcová, ktorej bol odobratý mobil proti jej vôli, spolupracovníčka Jána Kuciaka. Polícia chce z neho dostať dáta miesto toho, aby si o nejaké informácie požiadala. Trestne stíhaní za ohováranie sú novinári. Keď novinári napíšu o podozreniach z korupcie, tak orgány činné v trestnom konaní nejdú trestne stíhať tie podozrenia, ale tých novinárov, ktorí to oznámia. Novinárky Trendu Zuzana Petková a Xénia Makarová. Lukáš Milan, ten dokonca už neprávoplatne bol odsúdený trestným rozkazom za ohováranie Pavla Pašku. Nie novinár, ale Ondrej Janíček, ktorý prehovoril o korupcii sudkyne Moniky Jankovskej, toho času, toho času štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti, ten je obvinený, ten dokonca mal byť väzobne stíhaný, neviem, ako to dopadlo, za ohováranie, čo je teda niečo úplne, úplne unikátne.
V RTVS sa deje normalizácia. Sú vyhadzovaní neposlušní novinári, sú degradovaní, ako Oľga Baková. Sú im zakázané živé vstupy ako Zuzane Hanzelovej, štyrom externistom nie je predlžená zmluva. Chvíľu bol pracovníkom RTVS konšpirátor Gustáv Murín. Bola zrušená relácia Reportéri. Aby toho nebolo málo, tak stále intenzívnejšie je spochybňované zahraničnopolitické smerovanie Slovenskej republiky smerom na Západ, a nielen hanbou tohto parlamentu, Ľubošom Blahom, ale aj rečmi vtedajšieho premiéra Roberta Fica, ktoré boli konšpiračné, šírili konšpiračné teórie. A zopakovali to po ňom aj ďalší poprední predstavitelia SMER-u vo vysokých štátnych funkciách. Proruské reči predsedu parlamentu a SNS Andreja Danka v ruskej dume.
Čiže áno, tá otázka opäť je taká, korupčný, oligarchický systém alebo vláda práva. A táto otázka so sebou nesie aj ďalšiu otázku, či chceme byť súčasťou Západu alebo sa pokojne staneme súčasťou sféry vplyvu Ruska. A je možné, že čoskoro budeme opäť čeliť aj tej otázke, či tu máme mať aj naďalej liberálnu demokraciu alebo tu budú stále silnejšie prítomné prvky nejakého autoritatívneho alebo poloautoritatívneho systému, ktorý bude uťahovať skrutky nezávislým médiám, politickej opozícii, občianskej spoločnosti.
Základný problém ale ešte stále je, že polícia a prokuratúra nestíhajú korupciu a trestnú činnosť politikov a oligarchov, ktorí za nimi stoja, ale tých, ktorí na ňu upozorňujú. Takmer denne dostávame nové a nové informácie, ktoré to potvrdzujú. A takto to nemôže ísť ďalej. Čím skôr skončí vláda Petra Pellegriniho alebo v skutočnosti štvrtá vláda Roberta Fica, tým lepšie pre Slovensko. Robert Fico naozaj nikam neodišiel. Robert Fico naozaj ešte stále je pri moci.
A ak môžeme niečo urobiť pre to, aby sa táto neúnosná situácia skrátila čo možno najviac, tak je našou povinnosťou to urobiť. My sme to urobili formou, že opozícia predložila ústavný návrh o skrátení volebného obdobia, a všetci, ktorí si uvedomujú, v akej katastrofálnej situácii a neúnosnej situácii sa dnes Slovensko nachádza, musia hlasovať za tento návrh.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis