Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.2.2017 o 15:17 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 9.2.2017 10:18 - 10:39 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Vážená pani verejná ochrankyňa práv, vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, dosť ťažko sa mi bude vystupovať po tomto, čo sa tu odohralo v Národnej rade. Moje vystúpenie nebude také emotívne, ale iba z jediného dôvodu, lebo naozaj to, čo, s čím sa priamo stretla pani kolegyňa Natália Blahová, toto ja odžité nemám a jej sa to dotýka úplne priamo tým, že bola viackrát konfrontovaná priamo s rodičmi poškodených, nepriamo cez pána poslanca Tomáša aj s rodičmi poškodených, ktorí ešte možno ani nevedia, akým spôsobom sú poškodení.
Je mi strašne ľúto, kam sa dostala táto rozprava, pretože, zdá sa mi, že to ide trošku mimo misy. Myslela som si doteraz, že spoločne by nám malo ísť o ochranu práv detí. K tomu smeruje aj mimoriadna správa verejnej ochrankyne práv. K tomu, zistiť, že či sú naozaj dostatočne ochraňované práva detí, ktoré sú zverené štátu. Som rada, teda, pani verejná ochrankyňa práv, že ste stihli s touto správou ešte prísť do parlamentu práve vy, že ste ju nemuseli nechávať svojej nástupkyni, ktorá, verím, že bude dôstojnou vašou pokračovateľkou, a možnože aj to avízo, že ešte toto nie je posledná, celkom posledná správa, ma tiež napĺňa niečím, že čo sa dozvieme z tej výročnej správy, ktorú možno ešte takisto stihnete vo svojej funkcii predniesť. Takže vidíme sa opäť a som rada, že ste tu, som rada, že v témach, ktoré ste otvárali celé svoje funkčné obdobie, pokračujete, a možno len mi je naozaj veľmi ťažko a celá sa chvejem, keď si pomyslím, že čo sa tu odohralo pred chvíľkou. Ako sa snažíte vkladať, poviem to rovno, kolegyni Blahovej, možno aj kolegyniam, ktoré sa tomuto, tejto téme venovali, do úst, ako sa nás snažíte postaviť proti rodičom, ktorí majú deti v zariadení Čistý deň. Ja zopakujem len to, že som si na 90 % istá, že tí rodičia, ktorí sú dnes na balkóne, ešte netušia, čo sa s ich deťmi v skutočnosti v zariadení dialo a deje. Okrem tých, okrem tých, ktorí tam, samozrejme, pracujú ako dobrovoľníci.
To, čo je na vašej práci cenné, je, pani verejná ochrankyňa práv, že vždy proaktívne vystupujete práve v rôznych viac a menej citlivých témach formou zisťovania prieskumov. Za to vám patrí uznanie a vďaka. Boli sme, boli ste takmer v permanentnom konflikte s vládnou mocou len preto, že ste sa opovážili hľadať systémové zlyhania a chyby vo vládou predstavovanom, často nepriestrelnom a spravodlivom, akože nepriestrelnom spravodlivom systéme. Samozrejme, že to bola ilúzia. Ale dosť nás - opäť v úvodzovkách - zabávalo, ako ste bola často presviedčaná predstaviteľmi vládnej moci, že sa vám to azda len zdá, že nemáte dosť dobré informácie, že ste ich zle vyskúmali, a v podstate sa dá povedať, že na vás reagovali zväčša reaktívne. Namiesto toho, aby štátny aparát prejavil snahu o zlepšenie a minimálne pozastavenie sa nad vašimi opatreniami. Pre nás sú to však pozastavenia častokrát i nad nami predkladanými závermi, ktoré sme však nemali podložené tak dôsledne a dôkladne ako vy prieskumami a skutočnými možnosťami šetrenia. A tak je tomu aj teraz. Konali ste, preverovali ste, skúmali ste ochranu našich detí. Na Slovensku máme totiž sociálnoprávnu ochranu a sociálnu kuratelu ako jediný orgán, ktorý dohliada, chráni naše deti, ktorý garantuje, že ak sa nevedia o dobro svojich detí postarať ich blízki príbuzní, ak sa, ak sa, možno aj iní, zrúti ich život, ak sa zrúti ich životná situácia, preberá túto úlohu ochrancu detí štát. A tak sme sa napríklad na jar dozvedeli o detskom domove PETO, ktorý používa zvláštnu ochranu, rovnako ako aj zariadenie Čistý deň od jesene tohto roku. Inak si totiž neviem vysvetliť, ako môžu takéto zariadenia, v ktorom stále existuje podozrenie, podozrenia, že sa tam diala, diali znásilnenia, sexuálne násilie na zverenej osobe, ešte dodnes fungovať.
Dovolím si pripomenúť, že aj výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny uskutočnil prieskumy, ktoré mali slúžiť na zistenie informácií v súvislosti s Čistým dňom, odhaliť pochybenia pracovníkov na rôznych úrovniach a najmä vyhodnotiť, či celý systém sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately nevykazuje chyby, ktoré je nutné na väčšiu ochranu detí napraviť. Sám minister nám od začiatku tvrdil – a inak tomu nebolo ani pri iných problémoch a kauzách, na ktoré ste, pani ombudsmanka, poukazovali i vy už dávnejšie –, že ide o zlyhávanie, že nejde teda o zlyhávanie systému, ale iba o zlyhanie jednotlivcov. A tak sa stalo, že jediný alebo jediná, kto pyká za svoje zlé konanie alebo nekonanie, napríklad v kauze utýraného dieťaťa, je posledný článok systému, teda jedna sociálna pracovníčka, ktorá sa previnila svojím nekonaním, ale tí, ktorí systém nastavovali, ktorí mali dozerať, dozorovať, si dodnes pekne niekde hovejú.
Ale poďme späť k predmetu dnešnej rozpravy. Od začiatku, ako sa začali prieskumy aj z nášho výboru, sme videli nesmierne diery v nastavovanom, v nastavenom systéme, ktorý je tak košatý, krásne vykreslený, že problém odkontrolovania seba samých sa stal tomuto systému osudným. Povedala by som, systém pyšný sám na seba zisťuje, že nie je funkčný v ochrane právd dotknutých. Zisťujeme, že spôsob zisťovania relevantnosti podnetov je tak rôznorodý a nekomfortný, bez možnosti vrátenia informácie prvému príjemcovi podnetu, že neexistuje žiadna istota, že dnes je spochybnené možno i to, že sa nimi skutočne niekto reálne zaoberal.
Po absolvovaní všetkých dohodnutých prieskumov výbor vypracoval správu s prieskumu, z ktorej vyplynuli odporúčania pre ministerstvo. Táto správa bola prijatá výborom - aj opozičnými, aj koaličnými poslancami, podotýkam - a tieto pripomienky boli odoslané ministerstvu. Odpoveď na tieto závery prieskumu a na odporúčania výboru prišla takmer po dvoch mesiacoch. Prišla minulý týždeň, na konci minulého týždňa. Ale aspoň prišla, ja som si už totiž začínala myslieť, že minister odignoruje i tieto závery prijaté výborom. Tu by som si dovolila prečítať celú oblasť odporúčaní aj s poslednou vetou, ktorá je do istej miery zaujímavá, a možnože tuná si môžete len povedať alebo konfrontovať, ako sa líšia naše závery od záverov, ktoré predniesla pani ombudsmanka. Pripomínam, že to, čo tunák fabuloval pán poslanec Erik Tomáš, že neviem, nejaké dohody alebo v spolupráci s pani ombudsmankou, môžem vám povedať, že výbor konal sám, sám a za seba. Rovnako ako pani ombudsmanka ja osobne som ani netušila, že takýto prieskum existuje. Takže, pán Tomáš, klamete priamo pred zrakmi rodičov zariadenia.
Takže bude to chvíľku trvať, ale verím, že pochopíte. "V oblasti dodržiavania ľudských práv na základe Dohovoru o právach dieťaťa a Všeobecnej deklarácie ľudských práv sa výbor uzniesol a odporučil ministerstvu prehodnotiť a zapracovať do príslušných zákonov", budem to čítať po bodoch:
"Zaviesť do zákona č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane a sociálnej kuratele štandardy kvality personálne, procedurálne, prevádzkové a štandardy zamerané na dodržiavanie ľudských práv." Podnety, ktoré boli smerované k tomuto zariadeniu smerovali naozaj na dodržiavanie ľudských práv a toto skúmané nikým nebolo. Bohužiaľ.
Ďalej: "Vzdelávať všetkých zamestnancov zariadení vykonávajúcich opatrenia sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately na prácu s obeťami násilia, sexuálneho zneužívania. V rovnakej miere vzdelávať i klientov zariadení o ochrane pred násilím, sexuálnym zneužívaním. V maximálnej miere umožniť kontakt dieťaťa s rodičmi, ale najmä povinne včleniť rodičov do spolu práce pri resocializačnom procese. Dôsledne preverovať materiálno-technické vybavenie resocializačných zariadení tak, aby nebola porušovaná ľudská dôstojnosť klientov. Otvoriť odbornú diskusiu na tému spájania cieľových skupín v resocializačných zariadeniach, detí a dospelých, mužov a žien, dievčat a chlapcov, výsledky použiť na úpravu interných noriem.
V oblasti zlepšenia kvality poskytovaných služieb a kvality života maloletých v zariadení v súvislosti s vykonávaním sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately orgánmi SPO a SK uložiť zákonnú povinnosť absolvovať liečbu zo závislosti pred nástupom do resocializačného zariadenia. Vytvoriť usmernenia, alebo postup na dôsledne prepojenie toku informácií obzvlášť pri preverovaní podnetov medzi ministerstvom a ústredím. Štandardizovať proces kontroly akreditovaných subjektov, odborne vyškoliť pracovníkov poverených výkonom kontroly, dôsledne vyžadovať vykonanie nápravných opatrení v prípade porušenia zákona kontrolovaného subjektu. Presne zadefinovať spôsob vedenia dokumentácie klientov resocializačných zariadeniach, rozšíriť kompetencie Akreditačnej komisie a možnosť preverovania skutkového stavu v akreditovaných subjektoch, stanoviť maximálnu kapacitu resocializačných zariadení. Zaviesť povinnosť zverejňovať celkovú kapacitu a ich naplnenosť z dôvodu zabránenia preferovania niektorých resocializačných zariadení pri umiestňovaní klientov do resocializačných zariadení. Využívať elektronický systém na vytváranie databáz s informáciami o všetkých resocializačných zariadeniach, vyhodnotiť efektívnosť zriadenia multidisciplinárnych pracovných skupín na úradoch práce sociálnych vecí a rodiny, navýšenie počtu pracovníkov poradensko-psychologických služieb, vypracovať systemizáciu pracovného miesta, zabezpečiť vykonávanie len odborných činností súvisiacich s ich pracovným zaradením. Navýšiť počet pracovníkov prevencie drogových závislostí v rámci Slovenska a nutnosť systemizácie ich pracovných miest."
Ďalej, posledný okruh: "V oblasti zmluvných podmienok zabezpečiť kontrolu obsahu i formy uzatvorených zmlúv. Zmluvy uviesť do súladu s platnou legislatívou. Dokonca aj to sa stalo, že boli použité staré zákony. Zmluvy s jednotlivými poskytovateľmi neobsahujú rovnaké povinnosti pre všetkých príjemcov finančných prostriedkov. Určiť podmienky pri poskytovaní a použití verejných financií tak, aby bolo zabezpečené hospodárne, efektívne, účinné a účelné hospodárenie s finančnými prostriedkami. A na základe zmluvných podmienok vykonávať kontrolu opatrení výkonu sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately, kontrolu spôsobilosti a odbornosti zamestnancov."
V závere sme pripojili vetu: "Na základe protokolu o kontrole i na základe samotného prieskumu boli zistené viaceré nedostatky a nezrovnalosti zo strany zariadenia Čistý deň. Keďže prebieha právne konanie, správne konanie o odobratí akreditácie tomuto zariadeniu, odporúčaniami pre preverované zariadenie sa výbor nebude zaoberať."
Samozrejme, toto bolo písané v nádeji, že v čase keď bude minister čítať tieto riadky, tieto odporúčania, zariadenie s vysokou pravdepodobnosťou, sme dúfali, že už akreditáciu mať nebude. Len na základe tohoto všetkého, čo sme zistili. Ak by sme tušili, ako pán minister vajatá so svojou aktivitou a so svojimi činnosťami, so svojimi preverovaniami, určite by naše zistenia obsahovali aj slušnú hŕbu opatrení, ktoré by sa týkalo priamo práce zariadenia Čistý deň. A rovnako naším nie cieľom, ale jediným možným riešením, ako situáciu vyriešiť, by bolo zrušiť akreditáciu. Je mi ľúto, že ak existuje Akreditačná komisia, ktorá dvakrát odporučila ministerstvu svojmu a orgánu nadriadenému zrušenie akreditácie, minister stále ešte nemá dostatok dôvodov na to, aby konal.
Už aj v otázke pre pána ministra v rámci hodiny otázok sa dopytujeme a boli by sme veľmi radi, keby nám pán minister jasne povedal, aké boli dôvody na to, že prerušil konanie, správne konanie o zariadení Čistý deň, a rovnako by sme boli veľmi radi, keby sme sa dozvedeli, aj to, čo mu Generálna prokuratúra odpovedala. Myslím si, že ako poslanci na to právo máme.
Rovnako by ma zaujíma, zaujímali veci, ktoré boli v televízii povedané, že už pominuli dôvody na prerušenie konania. Keby nám tak pán minister, a je mi ľúto, že nie je pri prerokovaní tejto správy, rovnako ako pani ombudsmanka, že nechce byť konfrontovaný tým, aké mala zistenia pani ombudsmanka, takže rovnako by som chcela vedieť, aké dôvody pominuli, že už opäť prebieha správne konanie. Zaujíma ma, že či tie dôvody pominuli preto, lebo si zariadenie už v dostatočnom časovom režime stihlo doplniť všetky potrebné údaje, všetky potrebné dokumenty. Toto boli tie hlavné dôvody? Myslím, že času na doplnenie údajov mali až-až, a najmä kvôli tomu, že samotné ministerstvo nekonalo, ako malo.
Pán minister nám odpovedal na prieskum listom, ktorý, ktorý budú mať všetci členovia výboru, samozrejme, k dispozícii. Jednoducho by som zhrnula asi tak, že ministerstvo vníma problematiku, ministerstvo vytvorilo pracovnú skupinu, ktorá rieši zmenu zákona, ministerstvo sa s viacerými našimi odporúčaniami dokonca stotožňuje. A jeden veľký výkričník, ministerstvo stále koná veľmi pomaly vzhľadom na to, že zariadenie Čistý deň stále funguje. Ministerstvo prijalo mnohé naše opatrenia, dokonca som si istá, že minister má veľmi dobre naštudovanú aj správu ombudsmanky, pretože aj odporúčania, ktoré sme my sami nenavrhovali, ale našla som ich medzi odporúčaniami ombudsmanky, sú spomenuté v liste. Sú spomenuté v liste formou, že, a teda ešte by rád pripomenul, že doplnil aj iné oblasti k zmene. Sú to presne tie oblasti, o ktorých hovorila aj pani ombudsmanka.
Vo svojej správe pani ombudsmanka vyčíta najmä kolíziu práv, kedy nie je zabezpečené, že ide o najlepší záujem dieťaťa podľa čl. 41 ústavy, a podľa vás nie je ani zabezpečený. Vyčítate pravidelné hodnotenie zaobchádzania s dieťaťom. To sa naozaj u nás neberie ako nič dôležité, prehodnocovanie postupov, ktoré navrhuje orgán sociálnoprávnej ochrany detí. Nikto sa nezamýšľa nad tým, že či opatrenia, ktoré sú navrhnuté, ktoré sú realizované, sú naozaj realizované účelne pre dieťa. Rovnako ako aj ani vy, pani ombudsmanka, nevieme ani my pochopiť nečinnosť ministerstva. A je to sila, že ministerstvo koná v tejto veci, akoby kontroly a šetrenia naozaj vykonávali laici, ako ste sama vo svojom úvodnom slove hovorila. Je to smutné a je to nešťastím, pretože na tieto výchovné opatrenia alebo na opatrenia sociálnoprávnej ochrany inú naozaj veľké peniaze z rozpočtu sociálnej pomoci, ale, bohužiaľ, obávam sa, že idú naozaj peniaze len určitým vyvoleným. Tým vyvoleným, najmä tým vyvoleným, ktorí sú pod úžasnou ochranou najvyšších.
Formalizmus vládne na ministerstve najmä v oblasti kontroly a zabezpečiť zodpovednosť jednotlivých vedúcich pracovníkov je naozaj veľkým a ťažkým orieškom, zdá sa, pre náš štátny aparát. Štát investoval toľko energie, financií do ochrany detí, že je čudné, že nemá ani záujem riešiť dôsledné prešetrenie a vyhodnocovanie efektívnosti a účelnosti vynakladania prostriedkov. Formalistický postup vedie k zjavnej nespravodlivosti.
A ešte na záver, na úplný záver, čo sa vlastne dozvedáme z tejto správy. Je to to, že papalášizmus existuje nielen v Národnej rade, vo vláde, ale i pri ochrane detí. U nás sa práva detí deklarujú len na papieri. Toto vyplýva nielen z mimoriadnej správy verejnej ochrankyne práv, ale i z prieskumov, ktoré urobil i Výbor Národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny. Pani ombudsmanka, dovoľte mi poďakovať za vašu činnosť, za všetky prieskumy, za všetky činnosti, ktoré ste viedli, najmä v ochrane práv malých, slabých, zraniteľných. A ja verím, že tak ako som povedala, že aj vaša nasledovníčka bude túto tému rozvíjať ďalej.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2017 10:08 - 10:09 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Pani kolegyňa, chcem ti poďakovať za tento silný prejav, bol naozaj veľmi silný a možnože až pri počúvaní toho, čo všetko si zhutnila do týchto svojich slov, by si človek mal uvedomiť, ako zlyháva systém ochrany našich detí. Správu, ktorú máme na stole, alebo správa, ktorú máme na stole, vo veľkej miere potvrdzuje jej slová, ktoré, alebo možno celú správu, ktorú sme vypracovali aj ako výbor a ktorá bola schválená výborom, v plnej miere potvrdzuje slová mimoriadnej správy pani verejnej ochrankyne práv a výsledkom je, že zlyháva ochrana detí na Slovensku. Tí, ktorí majú deti chrániť, im často spôsobujú ujmy.
Takže ďakujem vám za tento prejav, ďakujem za zhutnené informácie a ja verím, že spravodlivosti raz príde zadosťučinené, ale verím, že dovtedy nebude postihnutých príliš veľa detí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2017 15:31 - 15:33 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tiež oceňujem vystúpenie podpredsedníčky vlády, pani ministerky spravodlivosti v tejto veci, že bola vlastne jediná, ktorá otvorene podporila svoju kandidátku, vlastnú kandidátku. Veľmi ma potešilo, keď ste začali hovoriť o koncepte ľudských práv, ktorý je naozaj v dohovore ľudských práv, že každá ľudská bytosť alebo všetky ľudské bytosti sú si rovné vo svojich právach a povinnostiach a zdôraznili ste aj právo a výsadu ľudskej dôstojnosti každého jedného človeka. Som si istá, že tak ako ste popísali terajšiu ombudsmanku, že nasadila latku vysoko a dala jej svoju pečať, chcem veriť, že nástupníčka bude vedieť rozvinúť tento post ombudsmanky ďalej, opäť lepšie.
A k tej angažovanosti, vyjadrenie svojho presvedčenia o tom, že pani Patakyová bude dostatočne angažovanou a vlastne takú jej bojovnosť ste naznačili, ja by som len teda jednu podotázku, že či bude aj dostatočne kritická, keďže je to kandidátka koaličnej, koaličných poslancov, alebo teda aj vlády, že či bude naozaj, či nájde dostatok sily k tomu, aby prejavila svoju kritičnosť voči verejnej moci. Nad týmto ja mám veľký otáznik. Áno, pani Patakyová je veľká odborníčka, ale o tej nezávislosti by som možnože tiež v tichosti len hovorila, pretože vieme, že bola členkou Komunistickej strany Československa.
Pani Šípošová nebola členkou politickej strany žiadnej a vieme, že už tú súvislosť pán poslanec Dostál s pani terajšou ombudsmankou takisto pripomenul. Takže kiežby potom novozvolený ombudsman bol naozaj nielen angažovaný, ale aj zároveň, keď treba, kritický voči všetkému zlému, čo ide od vlády alebo z verejnej moci.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2017 15:17 - 15:19 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne kolegyni Dubačovej, najmä, že prečítala list, ktorý možno naoko sa zdal niekomu, že nemá súvis práve s kandidátmi alebo s tým, že hovoríme o kandidátoch na verejného ochrancu práv, ale opak je pravdou. Rovnako som presvedčená, že tak, ako sa dotkli slová našich dvoch poslancov, ktorí sú našimi kolegami v parlamente, ľudí, seniorov, ktorí prežili hrôzy koncentračných táborov a všetkých tých, všetkého, čo súvisí so Slovenským štátom a s fašizmom, tak rovnako verím, že aj ombudsman, ktorý vzíde z tejto voľby, bude vedieť zastávať práva týchto občanov.
Veľmi sa mi páči, ako ste zdôraznili, že túto prácu ombudsmana, ale ochrancu, verejného ochrancu práv musí človek robiť hlavne z vnútorného presvedčenia. To je naozaj veľmi dôležitý moment a ja verím tomu, že jak pani Šípošová, aj pani Patakyová toho schopné sú. 
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2017 15:07 - 15:09 hod.

Erika Jurinová
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2017 14:42 - 14:44 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, aj ja dúfam, že máme stále nádej, že post verejnej ochrankyne práv alebo verejného ochrancu práv bude brať tento parlament, vláda Slovenskej republiky, aj celá štátna správa naozaj vážne. Podľa mňa je zahanbujúce nielen pre ten samotný post, ale aj pre ostatných občanov Slovenskej republiky, že mnohí vládni predstavitelia pristupovali dodnes k ombudsmanke, k verejnej ochrankyni práv, ako pristupovali. Ja takisto budem dúfam, že všetky správy, nad ktorými, nad prieskumami, ktoré robí, robila doterajšia ombudsmanka, snáď v budúcnosti aj nová ombudsmanka, sa všetci vážne pozastavíme a hlavne zoberieme si to, čo je potrebné z tých záverov a naozaj bude dochádzať aj k rozpravám s ministerstvami a že skutočne tie závery sa budú dostávať pomaly aj do praxe - to by bolo možnože to najlepšie - alebo do legislatívy.
K tomu formalizmu, ktorý ste, o ktorom ste hovorili. Ja dúfam, že ak by bola zvolená pani Janka Šípošová, že jej veľkou výsadou je práve to, že u nej nikdy ten formalizmus, ktorý si samozrejme ctila, aj dodržiavala, nikdy u nej nezvíťazí nad tou vecnosťou. Podľa mňa aj toto chcela kolegyňa Verešová povedať, keď hovorila o tom, že jej vždy ide najmä o vecné riešenie, že formalizmus je možnože to, čo veľakrát brzdí riešenie prípadov aj v súvislosti práve s ochranou ľudských práv. A v tomto duchu aj Istanbulský dohovor. Pani Šípošová je práve tá, ktorá hovorí, že nemyslime si, že prijatím alebo ratifikáciou tohto dokumentu sa násilie zo spoločnosti vytratí. Nie. Aj keď prijmeme tento dokument, aj tak budeme mať povinnosť prijať... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2017 14:16 - 14:18 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom. Rada by som pripomenula to alebo ešte raz zopakovala aj to, čo hovorila pani poslankyňa Dubačová, že akoby dnes si ešte stále mnohí ľudia neuvedomujú dôležitosť tejto ústavnej funkcie. Ide o verejného ochrancu práv. Tento ochranca práv, verejný ochranca práv má občanov zastávať práve v súvislosti s príkorím, ktoré sa občanovi deje zo strany štátu, zo strany verejnej a štátnej moci. Toto možnože keby si mnohí uvedomili, tak by nazerali na tento post oveľa iným pohľadom, inou optikou. Mňa veľmi prekvapuje, že ešte aj dnes na Facebooku nájdeme také statusy, akože načo nám je takáto funkcia? Že čo-kto-kedy vie o tom, že čo sa v tejto pozícii dá robiť? No haló, ľudia, naozaj pokiaľ si my nebudeme vážiť inštitúty a nebudeme ich vedieť využívať, tie, ktoré máme, ktoré tu máme jednak z toho, že máme vytvorený zákon na túto funkciu, nebudeme ich vedieť využívať, tak naša spoločnosť sa takisto nijakým spôsobom nepohne. Ja som si istá, že tak, ako je zdvihnutá úroveň verejného ochrancu práv dnes vďaka pani ombudsmanke, ktorá končí v marci vo funkcii, tak verím tomu, že pani Šípošová by bola naozaj vhodným nástupcom, jej nástupkyňou, ktorá rovnako dokáže rozvinúť, pozdvihnúť a udržať tento inštitút tak, aby bol reálnou pomocou pre občanov. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.2.2017 14:05 - 14:12 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, dámy a páni, dovoľte mi povedať pár slov v prospech kandidátky, ktorú, ktorú predstavilo hnutie OĽANO-NOVA s politickou stranou SaS. Je to spoločná kandidátka a veríme a máme za to, že je naozaj schopná, nielen ochotná, ale najmä schopná zastávať tento dôležitý ústavný post.
Pani Janka Šípošová, ktorá je našou kandidátkou a ktorú považujem za najlepšiu kandidátku na túto funkciu aj v tejto chvíli, celý život ochraňovala a starala sa o práva iných. Celý život robila svoju prácu nestranne a snažila sa pristupovať k riešeniu práv ľudí bez akýchkoľvek predsudkov. Čo na nej veľmi kvitujem a oceňujem, je jej stálosť postojov. Je jej jedno, o akého človeka ide, či je to pravičiar, ľavičiar, liberál, je jedno, akého je vierovyznania, v prvom rade vždy pozerá na tohto človeka, občana ako na ľudskú bytosť. A toto je podľa mňa veľmi podstatné.
Jej celý profesný život, ale najmä možno okolo roku 2000 sa to oveľa viacej zintenzívnelo, je zameraný na ochranu práv obetí trestných činov. Povedala by som, že je takou priekopníčkou v tejto téme a teda už viac ako 15 rokov, viac ako 17 rokov sa už snaží presadzovať, aby na Slovensku práva obetí boli minimálne na úrovni práv tých, ktorí páchajú zlo. To znamená, práv páchateľov. Jej celoživotným dielom je dosiahnuť stav, aby bol prijatý zákon o obetiach, ktorý určuje minimálne normy v ochrane práv práve zranených práv obetí. Dôležité pre ňu je však, ako by ste si možno mysleli, nie je trestanie, ale dôležité je pre ňu zmierenie. Stále hovorí, že aj keď by ste potrestali páchateľa trikrát, obeti to nijakým spôsobom nepomôže. To, čo sa stalo obeti, sa už ani tým potrestaním neodstane. Preto si myslím, že aj v tomto je vyjadrená dostatočná ľudskosť najmä tým, že jej ide najmä o zmierenie ľudí. Toto bolo to, čo Janka Šípošová neustále zdôrazňovala a presadzovala. Vždy bola teda na strane poškodených, slabých, opľuvaných.
Dovoľte mi povedať zopár slov k jej profesnej činnosti. Od roku, alebo, vo svojej odbornej činnosti naozaj prešla rôznymi pozíciami, je to psychologička, doktorka psychológie. Ak bola aktívna v psychologicko-výchovnom poradenstve, viedla celé alebo vlastne riadila tieto psychologicko-metodické centrá alebo kancelárie z pozície ministerstva školstva, okolo roku 2000 bola prizvaná do Rady vlády pre prevenciu kriminality, kde bola prizvaná ako odborníčka práve na problematiku obetí trestných činov a jej úlohou bolo vytvoriť systém pomoci takýchto ľudí. Okrem toho vytvorila, alebo sa pod jej rukami zrodila organizácia Pomoc obetiam násilia, ktorá vytvorila sieť poradní pre takýchto, pre takýchto ľudí, ktorí sú zasiahnutí trestnými činmi a potrebujú pomoc, nevedia, na koho sa obrátiť. Potrebujú právnu službu, psychologickú službu. Vytvorila sieť poradní po celom Slovensku. Bohužiaľ, prišli aj zlé časy, kedy nevedeli ufinancovať túto sieť poradní a ich činnosť sa zúžila do niekoľkých poradenských centier v tejto oblasti, ale teda sú funkčné až dodnes. Dnes ich už nevedie. Dnes len pre nich ako dobrovoľníčka pracuje.
Ako takú ďalšiu dôležitú métu, ktorá sa jej podarila vo svojej profesnej činnosti dosiahnuť, je spolupráca pri stratégii ľudských práv, ktorej sa venovala posledné štyri roky. Viete, že táto téma rozdeľovala spoločnosť možno na liberálnu, na konzervatívnu, každopádne práve pri vzniku stratégie ľudských práv bola veľmi aktívna a snažila sa obrusovať hrany pri problematických, pri problematických témach.
Rovnako ako veľmi dôležité beriem z pohľadu navrhovateľa aj to, že dodnes sa aktívne zapája v skupine, ktorá pripravuje zákon o obetiach trestných činov. Minulá vláda, aj keď sme sa snažili o to celé štyri roky, až na sklonku volebného obdobia vytvorila pracovnú skupinu, ktorá však nebola funkčná. Bola vytvorená, ale prakticky sa nezišla na skutočnú prácu ani raz. Preto ďakujem aj ministerke Žitňanskej, že túto skupinu naozaj akoby znovu obnovila a skupina už dnes má pripravené základné črty návrhu, verím tomu, že, že to bude zákon, ktorý urobí veľký posun v oblasti ochrany obetí hlavne v tom, že sa vytvorí systém, ktorý reálne bude vedieť obetiam pomôcť.
Do dnešných čias je pani Janka Šípošová zároveň školiteľkou sudcov, prokurátorov, ale aj policajtov práve v oblasti práce s obeťami alebo s ľuďmi, ktorí sú nejakým spôsobom postihnutí trestnými činmi. Do dnešných dní školí sudcov, prokurátorov aj policajtov.
Z toho, čo som povedala, verím tomu, že aj vy usúdite, že pani doktorka Janka Šípošová má k oblasti ochrane ľudských práv veľmi blízko. Jej celý profesný život je zameraný na poskytovanie pomoci jednotlivcom, osobám, ktorým nemá kto pomôcť a verím tomu, že by bola veľmi dobrou ombudsmankou práve v ochrane ľudí pred štátnou mocou, ktorá im častokrát nieže nechce pomôcť, ale častokrát im aj dáva brvná pod nohy. Verím, že jej kandidatúru podporíte, verím, že sa stotožňujete s tým, čo ste počuli a som presvedčená o tom, že Janka Šípošová je z troch navrhovaných kandidátov naozaj najvhodnejšou kandidátkou na tento dôležitý ústavný post. Bude ho zastávať nielen odborne, ale aj morálne na vysokej úrovni, čo ukázala najmä svojím celoživotným dielom.
Ďakujem veľmi pekne za podporu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2017 9:36 - 9:38 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, možno ešte v rámci faktickej poznámky by sa zišlo povedať, ako to je v okolitých krajinách. Neviem, či sa tomu venoval pán kolega Igor Matovič, ale rada by som tu pripomenula. Ako je to v iných krajinách eurozóny?
Počas sviatkov sú vo viacerých krajinách obchody a banky zvyčajne zatvorené. Samozrejme, zložitejšie pravidlá upravujú otváraciu dobu v nedeľu.
Ale napríklad v Dánsku môžu byť otvorené obchody v prvú nedeľu v mesiaci, rovnako počas všetkých nedelí v decembri pred štedrým dňom.
Fínsko: obchody musia mať zo zákona v nedeľu zatvorené, výnimkou sú predvianočná sezóna, teda november, december, alebo koniec novembra, decembra. Obchody s menej ako 400 metrov štvorcovej plochy môžu mať v nedeľu otvorené celý rok, okrem oficiálnych sviatkov a niektorých nedelí, ako sú napríklad Deň matiek alebo Deň otcov.
Nórsko: podľa zákona o otváracích hodinách majú byť obchody, ktoré predávajú tovar v nedeľu a počas štátnych sviatkov, zatvorené.
Holandsko: obchody, banky, pošty či knižnice sú počas sviatkov zatvorené. Aj v nedeľu by mali obchody zostať zatvorené. O prípadnom nedeľňajšom predaji majú ale, majú právo na svojom území rozhodovať jednotlivé obce.
Francúzsko. Vo Francúzsku sú obchody zatvorené počas niektorých vybraných sviatkov a pravidelne v nedeľu na základe zákonníka práce, ktorý zakazuje, aby zamestnanec trávil v práci viac ako šesť dní v týždni, pričom dňom odpočinku má byť nedeľa.
Ďalej najmenej pracujú v nedeľu ľudia v nových krajinách Európskej únie ako Poľsko, Chorvátsko, Bulharsko alebo Maďarsko. Zo západoeurópskych krajín je to zasa Luxembursko, Belgicko a Portugalsko, v minulosti aj Cyprus. Takže prevyšujeme v práci za nedeľu aj okolité krajiny, ktoré mali podobnú štartovaciu čiaru... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.2.2017 9:26 - 9:34 hod.

Erika Jurinová Zobrazit prepis
Vážené dámy a páni, pani predsedajúca, minulý týždeň sme mali možnosť oboznámiť sa s návrhom koaličných poslancov, ktorí svoj návrh prezentovali ako dobrý začiatok v ceste za voľnú nedeľu. Dnes máme pokračovanie, pokračovanie číslo jedna v ceste za voľnú nedeľu.
Je mi úplne jasné, že táto téma rozdeľuje, ale som si vedomá aj toho, že aj zástancovia úplnej voľnosti trhu chcú pre ľudí dostatok času na regeneráciu síl. Pre nás je dôležité možno viac vecí. Jednak hovoriť o nejakom pravidelnom opakujúcom sa rytme, kedy človek, telo človeka potrebuje odpočívať a zároveň sme sa snažili, zatiaľ sme to pozastavili kvôli dohodám, vniesť aj do Zákonníka práce opäť pojem práca v sobotu a v nedeľu. Vieme, že voľakedy sme tu mali dni pracovného pokoja, ktoré boli v našom Zákonníku práce, dnes už ani toto nemáme.
Rytmus má zmysel pre celý svet. Všetko žije svojím rytmom, svojimi pravidlami, môžme hovoriť o roku, o ročných obdobiach, o mesiaci, týždni, dni a noci. Celý svet je rozdelený do pravidelne sa opakujúcich rytmických útvarov a týždeň je jedným z nich. Pred mnohými rokmi, bolo to v čase začínajúcej priemyselnej revolúcie, dnes viem, že čas už pokročil, chceli podnikatelia v rámci vyššej vyťaženosti, vyššej produktivity a ešte neviem, čoho všetkého, preorganizovať pracovný cyklus zamestnancov. Povedali si, zamestnancom budeme dávať voľno nie každých sedem dní alebo šesť dní a siedmy voľný, ale skúsime to predĺžiť na desať dní. To znamená, každý desiaty deň bude dňom voľna. Veď čo by to s nimi malo urobiť? Nič sa nedeje. Aspoň predpokladali to, že sa nič s ich organizmom neudeje.
Po čase však na ich veľké prekvapenie zistili, že nielenže zamestnanci prestali podávať výkony, nielenže častejšie chorľaveli, to znamená nevládali, dokonca takáto reorganizácia bola pravdepodobnou príčinou smrti z preťaženia. Aj keď sa to niekomu nezdá, ale pravidelný cyklický oddych má nesmiernu cenu najmä pre zamestnávateľov. Po dobrom oddychu totiž zamestnanci dokážu podávať oveľa lepšie výkony a mení sa často i klíma na pracovisku.
Dnes myslím, že nie je téma, či oddychovať, toto už je naozaj prekonané, ale kedy oddychovať. Nie, nechceme sa vtláčať nikomu do rodín, ale určite treba brať na zreteľ zaužívané zvyky, ktoré majú vplyv na výkonnosť zamestnanca a len málokto dnes bude polemizovať, že je jedno, ktorý deň človek oddychuje. Aj keď sa nájdu i takí majstri, ktorí povedia, že je jedno, či v stredu, či v sobotu, či v nedeľu. Som presvedčená o tom, že až tak jedno to nie je.
Pripomeniem tu zopár faktov. Nedávne štatistiky ukázali, že každý štvrtý muž aj žena pravidelne chodí do práce v sobotu, každý piaty muž aj žena pravidelne chodí do práce aj v nedeľu. Pravidelné pracovné víkendy sa týkajú teda oboch pohlaví a sú zdrojom mnohých problémov v rodinách a hlavne v ich vzťahoch. Rodičia sa doma striedajú, existencia spoločne trávených víkendov je čisto náhodná.
Preto si myslím, že je nutné, aby sme urobili to, čo sa dá z našich pozícií. Aj odstránením nespravodlivosti tak, že práve aj víkendová práca bude chránená v Zákonníku práce aj tým, že povieme, že niektoré činnosti sa v nedeľu nebudú vykonávať.
Ak by som ešte hovorila o tom, akým spôsobom rozširujeme dnes Zákonník práce ohľadom práce v nedeľu, naozaj je to začiatok cesty za voľnú nedeľu. Ja sama som prívržencom čistých nedieľ, to znamená nepracovných nedieľ a budem sa možno nie tak nahlas, ale snažiť o toto. Takéto, takáto regulácia sa však týka len maloobchodu. Preto by som, aj keď hovoríme teraz možno o inom zákone, tak by som kratučko povedala, že nám ale predsa nemôže záležať len na zamestnancoch, ktorí sú v obchodoch, ale malo by nám záležať aj na zamestnancoch, ktorí pracujú v pracovných zmenách vo výrobných činnostiach. A preto zopakujem, že možno veľmi dôležité beriem, ako dostať do Zákonníka práce aj pojem práca cez víkend, práca v sobotu, práca v nedeľu.
Pripomenula by som tu aj postavenie mnohých žien, ktoré sa zväčša týka práve práce v maloobchode. Faktom je, že existujú reťazce, ktoré už dnes ponúkajú slušný príplatok za prácu v nedeľu a pripomeniem, že existujú aj dnes reťazce, ktoré majú za prácu navyše príplatok v rámci Zákonníka práce, ale určite to nevynahradí to, čo žena, ktorá sa možno aj sama stará o svoje dve deti v domácnosti, o čo všetko prichádza. Táto žena si myslím, že nie je schopná častokrát povedať svojmu zamestnávateľovi, že do práce nemôže prísť, lebo sa nemá kto postarať o jej deti, že musí obísť všetky susedy a zistiť, ktorá by mala ochotu, pokiaľ nemá k dispozícii svoju mamu. Preto som rada, že aj naše hnutie dáva priestor na to, aby sme cez tento zákon boli hlasom aj takýchto žien.
Máme akože sociálnu vládu, ktorá sa rada hrdí tým, ako ukáže, ako dokáže urobiť niečo pre svojich zamestnancov, pre svojich ľudí, ktorí z práce ledva vyžijú. A pýtam sa preto, že čo robila táto sociálna vláda posledné štyri roky práve v ochrane zamestnancov ohľadom práce cez víkend, alebo práce v nedeľu? Obávam sa, že veľmi málo. Aj tú aktivitu, ktorú teraz začali, obmedzenie maloobchodného predaja cez štátne sviatky zobrali len ako povinnú jazdu. Aj keď s touto novelou súhlasím, budem veľmi rada, ak sa posunieme o krok ďalej, možno práve, nieže možno, ale určite aj prijatím tejto novely, ktorá obmedzí aj nedeľný maloobchodný predaj. Myslím, že dostatok priestoru zostáva stále aj pre tých, ktorí radi nakupujú, tak ako už bolo viackrát povedané a rovnako zostane čas aj na stmeľovanie rodiny a na možnosť byť a utužovať rodinné vzťahy.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis