Ďakujem za slovo, Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, dámy a páni, dovoľte mi, aby som predniesol pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Najprv prečítam návrh svoj, potom odôvodnenie a potom, pretože pravdepodobne tento návrh vyvolá nejakú diskusiu, tak aj nejaký príklad.
Takže po prvé. K čl. I bodu 75 § 29 sa dopĺňa odsekom 5, ktorý znie:
"(5) Ustanovenia odsekov 3 až 4 sa uplatňujú pri povoľovaní výnimiek na činnosť vykonávanú v chránených územiach vyhlásených po nadobudnutí účinnosti tohto zákona."
Odôvodnenie: V čl. IV návrhu zákona sa pri paragrafe 29 ods. 3 až 4 navrhuje predĺžená účinnosť od 1. 1. 2023 z dôvodu, že predmetná úprava bude uplatniteľná až v neskoršom období. Navrhuje sa, aby sa uplatniteľnosť uvedených ustanovení viazala k chráneným územiam, ktoré budú vyhlasované po nadobudnutí účinnosti tohto zákona, to je, budú spĺňať nové kritériá stanovené návrhom zákona.
Navrhovanou úpravou § 29 ods. 5 sa dosiahne uplatňovanie § 29 ods. 3 a 4 včaššie, teda pre každé územie, ktoré bude z hľadiska kvality prírodných hodnôt prehodnotené a vyhlasované v nových hraniciach. Uvedený návrh sa vzťahuje aj na vyhlasovanie chránených území a ich zón. Uvediem preto príklad.
Väčšina chránených území Slovenskej republiky bola vyhlásená za účinnosti zákona Slovenskej národnej rady č.1/1955 Zb. o štátnej ochrane prírody. Podmienky ochrany týchto chránených území, to je činnosti, ktorých uskutočňovanie je možné po dohode alebo súhlase orgánu ochrany prírody boli uvedené priamo v právnom predpise, ktorým bolo to chránené územie vyhlásené. Zákon č. 287/1994 Z. z., ktorým bol zrušený zákon č. 1/1955 Zb., zrušil v právnych predpisoch ustanovenia, ktoré upravovali podmienky ochrany prírody a nahradil ich stupňami ochrany prírody, ktoré následne priradil ku kategóriám chránených území.
Uvedený spôsob riešenia podmienok ochrany platí aj podľa zákona č. 543/2002 Z. z. a nahradenie konkrétnych podmienok ochrany vo vyhláškach, ktorými sa chránené územia vyhlasovali stupňami ochrany, však v praxi znamená, že mnohé činnosti, ktoré uskutočňovanie do zavedenia stupňov ochrany prírody nebolo obmedzované, sú dnes v území zakázané a ich uskutočňovanie je možné len za predpokladu, že ich uskutočnenie povolí orgán ochrany prírody povolením výnimky alebo vydaním súhlasu.
Uvedený spôsob, kedy orgány ochrany prírody vydávali a vydávajú nespočetné množstvo povolení, devalvuje najmä inštitút výnimky. Je však nutný, keďže stále existujú chránené územia s piatym stupňom ochrany, kde sú ich súčasťou napr. strediská cestovného ruchu, vysokohorské chaty a tak ďalej. Podľa navrhovaného ustanovenia § 29 ods. 4 úvodná veta v znení § 29 ods. 3 písm. a) a b) bude možné výnimku udeliť iba v záujme ochrany prírody a krajiny a ak činnosť súvisiaca s opravou chaty, resp. jej obnovenie významne neovplyvní stav predmetu ochrany z hľadiska cieľov a jeho ochrany.
Pri rozhodovaní o tom, čo je pre územie s piatym stupňom ochrany lepšie, či existencia chaty alebo neumožnenie jej opravy a tým nepriamo obmedzenie príchodu množstva osôb do územia s piatym stupňom ochrany, je pravdepodobné, že výnimky udelené nebudú.
Navrhovanými ustanoveniami § 29 ods. 3 a 4 sa má zabezpečiť, že udelenie výnimiek a vydanie súhlasu bude možné len v taxatívne uvedených prípadoch a z taxatívne uvedených dôvodov. Keďže si predkladateľ zákona uvedomuje situáciu, ktorá uplatňovaním uvedeného ustanovenia nastane, posúva jeho účinnosť o tri roky, počas ktorých pravdepodobne plánuje sa dokončiť zonácia národných parkov a prehodnotiť hranice najmä starších chránených území tak, aby sa územia, ktoré svojím charakterom nezodpovedajú piatemu stupňu ochrany prírody, dostali do iného režimu. Ak vychádzame zo skutočnosti, že návrh zonácie Tatranského národného parku sa pripravuje už viac ako 10 rokov, vzbudzuje posunutie účinnosti uvedeného ustanovenia o tri roky obavy. Navrhujeme preto viazanosť ustanovenia § 29 ods. 3 a 4 k chráneným územiam vyhlasovaným po nadobudnutí účinnosti tohto zákona. Bude na iniciatíve orgánov ochrany prírody a krajiny, ako rýchlo uvedené prehodnotenia uskutočnia.
Toľko k príkladu.
A potom ešte navrhujem v bode 2 v čl. IV.
V čl. IV sa vypúšťajú slová "a § 29 ods. 3 a 4 v bode 75, ktorý nadobúda účinnosť 1. januára 2023".
Odôvodnenie: Ide o legislatívno-technickú úpravu vzhľadom k doplneniu § 29 o ods. 5 v bode 1.
Toľko k pozmeňovaciemu návrhu. Ďakujem.
Skryt prepis