Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.3.2016 o 16:52 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.4.2016 15:24 - 15:26 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ja si myslím, že by bolo dobré tú chronológiu mať presnú a tá presná chronológia je, že sme rokovali ešte s vaším predchodcom, s predchodcom pána predsedu Danka pánom Pellegrinim ešte pred ustanovujúcou schôdzou. Boli sme veľmi ústretoví, sme prišli za ním. Povedal nie. Dobre, potom sme to dali na ustanovujúcej schôdzi. Pán nový predseda Danko mal záujem, aby prebehla schôdza korektne a povedal, že koalícia bude voči opozícii ústretová. My sme stiahli návrhy. Ja som stiahol svoj návrh. Vy hovoríte o ústretovosti? My sme dali na vaše slovo, že budete ústretoví, aby bola dôstojná ustanovujúca schôdza. Aj keď áno, ja som mal pochybnosti, lebo už poznám trošku pomery, čo bude na prvej schôdzi.
Pán kolega Beblavý tu spomínal, že nemáte pravdu ani v tom, že je zachovaný pomer, lebo vo finančnom výbore nie je zachovaný ani pomer, je tam sedem ku päť. Tam si asi vymyslíte inú výhovorku, že veď Beblavý je nezaradený, tak netreba vôbec tam mať sedem ku šesť. Čiže o čom vlastne tuná hovoríme? Ani pomer nie je rešpektovaný v jednom z týchto výborov, v zahraničnom výbore má väčšinu opozícia. To nebolo nikdy, to je naozaj trestný výbor v princípe, však počty poznáme, prepánajána. A v kľúčovom výbore, ktorý odhaľuje korupčné kauzy, lebo môže ich odhaľovať, ste úplne účelovo znížili počet členov, tak naozaj dajte tam troch a povedzte, že dva jedna nech tam je. Je to čisto zlomyseľnosť z vašej strany. Možno nemyslím z vašej osobne, ale zo strany možno kolegov sediacich po boku, neviem, proste čistá zlomyseľnosť. Ak si myslíte, že so zlomyseľnosťou, ak áno, teraz uspejete, si to odhlasujete, hlasujeme, väčšina rozhoduje. Takže vy máte väčšinu, ale my máme pravdu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.4.2016 14:47 - 14:49 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec Matovič, keď sa teraz pozriete na predsednícky stôl, tak tam vidíte štyroch chlapov takto zhluknutých vedľa seba a pani podpredsedníčka Nicholsonová, aj to mnohé naznačuje podľa mojej mienky. A chcem povedať kolegom, kolegom, že zatiaľ nezaznel v rozprave, ani vo faktických, ani vo faktických žiaden argument. Ani jeden jediný. Prečo znižujete bezprecedentne v histórii Slovenska počet členov kľúčových výborov? Ak sú kľúčové výbory v tejto Národnej rade, tak sú vlastne tri: ústavnoprávny, branno-bezpečnostný a finančný. Aký to má, aký to má dôvod, ak to nie je len proste taká vulgárna pomsta? Smiešna podľa mojej mienky, ale aký iný dôvod to má? Povedzte mi inú motiváciu, že je málo stoličiek na tých výboroch alebo proste, že majú malé repre na kávu a minerálku? Nie, jediný dôvod, prečo ste znížili počet členov vo výboroch, je pomsta a strach, nič iné za tým nemôže byť.
Áno, pán predseda, čo spomínal pán poslanec Matovič, od vás prišla ponuka na novú parlamentnú kultúru na ustanovujúcej schôdzi. Ale tá sa neprejavuje peknými rečami, ani pekným úvodným prejavom, ale konkrétnymi skutkami. A ak vás vaši partneri, kolegovia, kamaráti už terajší, alebo ako to nazvať, presvedčia o tom, že najlepšia parlamentná kultúra je pomsta a strach, tak to nebude parlamentná kultúra nová, ale práve tá stará, ktorú predvádzal pán Pavol Paška. A mne je smutno, že tí, ktorí sme aj voči jeho názorom bojovali, jeho štýlu, zrazu ju obhajujú. Je mi z toho aj ľudsky smutno, no a čo viac sa dá už k tomu povedať?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.4.2016 14:29 - 14:31 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ja som rád, že sa charaktery prejavili po voľbách a že sa už nemusí niekto nejako zvlášť pretvarovať. Ani pán poslanec Gál, ani pán poslanec Bugár. Sadli ste si, držím vám palce, ste jedna veľká šťastná rodina, tľapkáte si tuná navzájom, super. Naozaj, teraz sa už nemusíte pretvarovať. Masky padli.
Aby sme si povedali k noci dlhých nožov. My sme boli ešte s pánom poslancom Vašečkom za bývalým predsedom Pellegrinim, za bývalým predsedom Pellegrinim, neukazujte mi, pán predseda, tuná gestá, sme boli za ním, aby sa upravilo zloženie vo výbore. Sme išli veľmi slušne, odmietol to. Čiže vy ste urobili noc dlhých nožov, lebo ste ju urobiť chceli.
Ja som, samozrejme, že rád, že nie som v zdravotníckom výbore, lebo som z lekárskej rodiny, takže to je veľkorysosť vládnej koalície pomerne, pomerne v praxi. Ale áno, myslím si, že počet členov výboru, a Gábor, ty si bol som mnou vo výbore pre obranu a bezpečnosť, bolo nás tam za minulej vlády koľko? Keď mal SMER jednofarebnú väčšinu? Trinásť. A za predchádzajúcej vlády? Trinásť, lebo počet tiež je dôležitý. Je dôležitý, aby opozícia si mohla funkčne plniť svoju úlohu.
Včera pán kolega Bugár v televízii rozprával, že nebudú podporovať zvolávanie mimoriadnych výborov, keď sa kauzy vyšetrujú, ak som to správne pochopil. Aký obrat? Aký obrat? Keď sme zvolávali spolu s vami, kolegovia z MOST-u a možno niektorí aj zo SIET-e mimoriadne výbory ku kauze baru Mariatchi, ku kauze Glance House, ku kauze Chovanec a spol., boli ste ich ochotní podporiť. Teraz už ich nepodporíte, už ste úplne na inej lodi, už ste úplne niekde inde. Už tieto kauzy budete pomáhať zametať pod koberec, obhajovať ich. Naozaj charakter rozhoduje. K tomu vám naozaj blahoželám. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.4.2016 13:44 - 14:08 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predseda, milé kolegyne, vážení kolegovia, v kľude si môžete aj do predného radu sadnúť, nemusíte sa až tak báť.
Dovoľte mi vystúpiť s návrhom na zmenu v zložení výborov. Ja som už o tom hovoril na predchádzajúcej schôdzi, na ustanovujúcej, kde nám vládna väčšina povedala, že sa bude snažiť problém riešiť na prvej schôdzi. Aj sa ho, samozrejme, snaží riešiť spôsobom, ktorý je v novovzniknutej vládnej koalícii pomerne blízky. A ten spôsob, ktorý je podľa mojej mienky novovznikajúcej vládnej koalície pomerne blízky, je kombinácia pomsty a strachu. Spomeniem to na pár konkrétnych prípadoch. Týka sa to jednak výboru pre obranu a bezpečnosť a jednak výboru aj pre financie.
Keď už vládna koalícia nemohla obhájiť pomer vo výboroch, lebo ten vyplýva pomerne ľahko z matematiky a z toho, aké sú pomery na pléne, tak sa rozhodla urobiť ďalší precedens, že kľúčové výbory budú mať najnižší počet členov v ich histórii. Výbor pre obranu a bezpečnosť mal vždy dvanásť alebo trinásť členov podľa toho, aký bol pomer koalície, opozície a rovnako, ak sa nemýlim, to som presne nezisťoval, výbor finančný. Keďže je potrebné ale, aby tam opozícia mala nie šesť, ale päť členov, tak sa dal výbor na jedenásť členov. Opakujem, pri výbore, ktorý považujem na odhaľovanie káuz za kľúčový, pre obranu a bezpečnosť v novodobej histórii Slovenska nikdy nemal jedenásť členov, pričom Národná rada zostala v rovnakom zložení. Stále nás je 150, nie je dôvod ten výbor zosekávať. Aspoň nie je racionálny a legitímny dôvod ho zosekávať.
Samozrejme, že nelegitímnych dôvodov je pomerne veľa a jedným z nich je obava novonastupujúcej vlády z korupčných káuz, ktoré sa aj po vzniku vlády začali množiť ako huby po daždi. Myslím si, že práve výbor pre obranu a bezpečnosť je ten, na ktorom sme aj v minulosti s našimi kolegami z opozície, dnes sú už vo vládnej koalícii, rokovali o mnohých kauzách.
Keďže ide o tri pomerne kauzy novodobé, ktoré vznikli od nástupu novej vlády, tak ich aj spomeniem, pretože oni odzrkadľujú práve tú obavu a ten strach, že by opozícia sa razantne zhostila svojich kontrolných právomocí. Ale ubezpečujem vás, že tak či tak sa toho zhostíme. Takéto hlasovanie väčšinové v tomto nám nezabráni a budeme na výbory chodiť, aj na výbory, ktorých nie sme členmi.
Prvý prípad, ktorý sa zdá byť, že je úplne zjavne, ku ktorému budeme zvolávať výbor pre obranu a bezpečnosť, je kauza Bašternák. Je to príbeh človeka blízkeho vládnej koalícii, blízkeho vládnemu SMER-u, ktorý je mimoriadne podozrivý z daňového úniku v jednej kauze vo výške 2 mil. euro, v ďalších vo výške 6 mil. euro.
Tí, ktorí ste právnici a sa venujete trestnému právu, vám odporúčam si prečítať uznesenie vyšetrovateľky NAKA, ktorým bolo trestné oznámenie Finančnej správy zmetené spod stola a pod stôl. Priznám sa, že som čítal mnohé uznesenia orgánov činných v trestnom konaní, ale tak absurdné uznesenie som ešte nečítal. Aby som vás trošku uviedol do problematiky... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Pán poslanec, ak dovolíte, prerokujeme obsadenie výborov ...

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Hm, ja k tomu vystupujem, pán predseda.

Danko, Andrej, predseda NR SR
... a určite bude veľký priestor tieto veci, ktoré chcete prezentovať, ale keby ste sa mohli držať tej témy, ktorú práve prerokúvame.

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Držím sa tej témy. Držím sa témy, prečo vládna koalícia v rozpore so zaužívanou praxou sa rozhodla jednak nieže nerešpektovať návrhy opozície - toto môžete, máte väčšinu - ale ísť do počtu, a teraz hovorím konkrétne o výbore pre obranu a bezpečnosť, ísť do počtu, ktorý nemá precedens v histórii Národnej rady. Lebo, samozrejme, môžete sa dohodnúť, že budú aj len členovia traja výboru pre obranu a bezpečnosť a že tam bude za opozíciu len jeden človek a poviete, veď v princípe to pomerom vyhovuje, ale podľa mňa je to prejav strachu. A preto budem hovoriť o konkrétnych kauzách, pán predseda, aby som aj verejnosti vedel preukázať alebo poukázať na to, z akého dôvodu sa bojíte pokračovať v zaužívanej praxi, čo sa týka počtu členov výboru, ktorý je kľúčový na odhaľovanie korupčných káuz, ktoré, opakujem sa, sa množia aj po vzniku tejto vlády a o jednej z nich hovorím, pán predseda. Takže hovorím podľa mojej mienky k veci.
Takže vrátim sa k tomuto prípadu. Ten prípad Ladislava Bašternáka je taký, že jeho firma BL 202, to je číslo jeho ešpézetky - to je taký milý fenomén v podsvetí, že si ľudia dávajú rôzne zaujímavé ešpézetky a potom podľa toho aj firmy nazývajú - kúpila sedem bytov spoločnosti Residence Five Stars... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Poprosím vás, pán poslanec Lipšic, chcem vás ešte raz dôrazne upozorniť, že...

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Ja zdôvodňujem svoj návrh, pán predseda.

Danko, Andrej, predseda NR SR
... toto sú témy na tlačové besedy politických strán a nie k prerokovaniu obsadeniu výborov.

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Pán predseda, poprosím vás... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Idete hlboko, (potlesk) naozaj pri všetkej úcte k výkonu poslaneckého mandátu ja vás poprosím, aby sme využili ten čas rokovania pri obsadení výborov, pretože nedržíte sa absolútne témy a chcel by som vás teda ešte raz upozorniť skôr, než by sme pristúpili k opatreniu, ktoré nám rokovací poriadok umožňuje. Skúste zvážiť naozaj...

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Takže budem o tých kauzách hovoriť, pán predseda. Poprosím vás ma neprerušovať. Je to k veci. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Veľmi dobre viete, že...

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Hovoríme, hovoríme, pán predseda, hovorím k veci, hovorím o dôvodoch, prečo vládna koalícia urobila to, čo urobila... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Hrubo zneužívate, hrubo zneužívate...

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
... že sa snaží eliminovať počet členov opozície v kľúčovom výbore na odhaľovanie korupcie. Vám sa to asi nepáči... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Bez ohľadu na to, aké ....

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Vám sa to asi nepáči, ale ja budem v tom pokračovať... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Pán poslanec, môžem vás poprosiť? Môžem vás poprosiť? Bez ohľadu na to, o akej kauze rozprávate, nehovoríte k veci...

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Hovorím k veci.

Danko, Andrej, predseda NR SR
... zneužívate procedurálny alebo zneužívate možnosť svojho vystúpenia na svoju osobnú prezentáciu.

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
Nie. Hovorím k veci a hovorím k veci, aj keď vám je, aj keď vám je nemilá, a to sú kauzy, ktoré by mali byť na rokovaní výboru pre obranu a bezpečnosť, ktorého členstvo ste vo svojom návrhu podsekli. Takže musíte proste vydržať a ja vám poviem, kvôli čomu vašu motiváciu, kvôli čomu ste takýmto neštandardným spôsobom podsekli počet členov výboru pre obranu a bezpečnosť. Hovorím o veciach, ktoré spadajú do kompetencie tohto výboru, hovorím o kauzách, ktoré sú čerstvé, ktoré sú nové, o ktorých by mal v krátkom čase práve tento výbor rokovať. Čiže je to absolútne k veci, aj keď samozrejme pripúšťam, že vám sa tá vec nepáči, ale k veci to samozrejme, že je.
Takže budem pokračovať v kauze Bašternákových bytov. Spoločnosť tohto človeka blízkeho SMER-u kúpila sedem bytov za takmer desaťnásobok ich reálnej ceny. Za 12 mil. eur. Zaplatila však len 1,5 mil. eur a uplatnila si z tejto kúpnej ceny, z toho malého si uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške 2 mil. eur. Dohodnutá fiktívna cena tých 12 mil. nebola nikdy zaplatená a predávajúca spoločnosť Rent and Wash, čo sa prekladá Prenajmi a vyper - aký príznačný názov pre spoločnosť blízku SMER-u - skoro žiadnu DPH neodviedla. Následne cez rôzne zápočty predal pán Bašternák byty za reálnu cenu približne 1,4 mil. eur, teda z tých 12 na 1,4 a štát na tejto jednej transakcii - spomínal som, že ich je viacej - prišiel o 2 mil. eur, ktoré boli vyplatené pánovi Bašternákovi cez nadmernú vratku DPH.
Odvážni zamestnanci finančnej správy podali trestné oznámenie, začala to "preverovať" NAKA, no a čuduj sa svete, trestné oznámenie bolo odmietnuté, pričom v uznesení NAKA, ktoré som zmienil pred chvíľou, ktoré podpísala vyšetrovateľka podplukovníčka magisterka Tatiana Ujváryová, sa nachádzajú skutočné perly. Niekoľké z nich spomeniem.
Po prvé. NAKA požiadala daňový úrad o informáciu, či spoločnosť Prenajmi a vyper priznala a zaplatila DPH. Daňový úrad jej oznámil vo svojom dožiadaní, že len priznala a neodviedla. NAKA to vyhodnotila a urobila absurdný záver, že nielen priznala, ale aj odviedla.
Po druhé. V Bašternákovej spoločnosti BL 202 došlo následne k zmene majiteľa. Najskôr kúpil obchodný podiel istý pán Ďuroška od Bašternáka za 5-tisíc eur. Následne ho previedol spolu s celým účtovníctvom na osobu menom Levente Farkaš z Rumunska, a to za symbolickú cenu 1 euro. Zrejme chcel pomôcť chudobnejšej krajine Európskej únie. Aj spoločnosť Prenajmi a vyper zmenila svojho majiteľa. Stala sa ním Tímea Szakács z Maďarska a samozrejme, aj jej previedli celé účtovníctvo. Takže Tímea a Levente.
Po tretie. Viacerí svedkovia, ktorí v tejto veci vypovedali v štádiu pred začatím trestného stíhania, trpeli buď značnou amnéziou alebo odmietli uviesť relevantné údaje, dokonca o pomerne kľúčových veciach. Tak napríklad svedok Ziman, ktorý následne od Bašternáka nadobudol šesť bytov za trhovú cenu vo výške 1 milión 200-tisíc eur, ich získal na základe pôžičky v rovnakej sume, ktorú mal Bašternákovi pol roka predtým poskytnúť. Keďže, samozrejme, na takúto pôžičku, citujem z jeho výsluchu "nedisponoval s celou hotovosťou", tak si časť finančných prostriedkov požičal od inej osoby, ktorú odmietol menovať. Majiteľ spoločnosti Prenajmi a vyper pán Hrkotáč si zase nepamätal, ako sa dostal k osobe, na ktorú firmu pôvodne previedol. Citujem z uznesenia: "Nevedel odpovedať, vraj cez svojho nejakého známeho, ktorý mu ho poradil, ale s odstupom času neviem povedať, kto to bol.". Byty získala spoločnosť Prenajmi a vyper od pána Grossa ako zápočet za predchádzajúcu obchodnú činnosť, pritom výšku zápočtu si už pán Hrkotáč, ako obvykle, nepamätal. Ešteže si pán Hrkotáč pamätal, že mu cenu za byty, tých 12 miliónov eur, uhradil Bašternák. Ani tam si nebol celkom istý. Však išlo iba o 12 miliónov. To keď príde, nepríde, si nepamätáte úplne presne, či to prišlo, neprišlo, možno áno, možno nie. Vo svojom výsluchu tvrdil, že cena nebola uhradená naraz, ale postupne v niekoľkých splátkach. Ale pokiaľ si spomína, pokiaľ si spomína, tak cena bola uhradená. Keby nebola uhradená, tak by si to asi pamätal. Samozrejme, žiadne doklady o tom, že bola cena uhradená, 12 miliónov, nepredložil. Na záver výsluchu len uviedol, že sa pokúsi zohnať doklady k predmetnej veci a spojiť sa s novou majiteľkou, tou šarmantnou Tímeou z Maďarska, za účelom zabezpečenia požadovaných dokladov, čo sa však nepodarilo. Proste účtovníctvo nie.
Po tom, ako v tom uznesení na niekoľko strán popisuje vyšetrovateľka skutkový stav, jej právne zhrnutie je pomerne stručné, pomerne stručné. Jedna veta. V princípe vyšetrovateľka tvrdí, že po tom, čo urobila úkony, nezačala trestné stíhanie vo veci, keďže dospela k názoru, že tieto skutočnosti nenapĺňajú znaky skutkových podstát žiadneho trestného činu. Toľko vyčerpávajúca právna úvaha na samotný záver.
Proti tomuto škandalóznemu rozhodnutiu NAKA sa rozhodli odvážni zamestnanci Finančnej správy vypracovať sťažnosť. Je to úplne štandardný postup, pokiaľ je trestné oznámenie odmietnuté. Úplne štandardný postup. Sťažnosť bola vypracovaná a bola predložená vedeniu Kriminálneho úradu finančnej správy, ktoré sťažnosť nikdy nepodalo. S dohľadom a dozorom Špeciálnej prokuratúry.
Ak je nejaký čítankový príbeh daňového podvodu, čítankový príbeh podvodného uplatnenia nadmerného odpočtu DPH, je to tento prípad. Je to tento prípad. A tým, že je to váš človek, človek, v ktorého byte býva váš premiér - teda ktovie, koho to je byt, ale minimálne formálne to tak vyzerá, že býva v jeho byte - tak túto evidentnú kauzu, kde prišli daňoví poplatníci v jednej transakcii o 2 milióny euro, ste zamietli pod koberec. A to je podľa mňa dôvod, táto kauza a dve ďalšie, ktoré spomeniem, prečo sa bojíte, aby mala opozícia plný počet vo výbore pre obranu a bezpečnosť.
Rovnaký príbeh je príbeh podvodov na DPH na východnom Slovensku. Sú tu medzi nami poslanci, a nehovorím to s veľkou radosťou, ktorí podľa výpovede kľúčového svedka a ďalších dôkazov, ktoré boli zdokumentované v spise, sa podieľali na daňových podvodoch v obrovskom rozsahu. Keďže korunný argument vládnej koalície je, že veď to nie je v princípe žiaden problém, pretože vyšetrovanie začalo za vašej bývalej vlády, tak by som si dovolil odcitovať odvážneho vyšetrovateľa, ktorý prípad vyšetroval a ktorého ste z policajného zboru vyštvali. Dokonca jeden z našich kolegov pán poslanec Buček naňho podával, ak sa nemýlim, aj trestné oznámenie, ktoré preverovala inšpekcia. Na vyšetrovateľa ministerstva vnútra, ktoré vyšetrovalo prípad obrovských dépeháčkarských podvodov na východnom Slovensku. Tento človek je dnes už v civile, lebo nemohol vec vyšetrovať. A k tomu, kedy sa naozaj začalo vyšetrovanie, sa vyjadril aj verejne. Aby sme si povedali jasne. Otázku, ktorú dostal, znela: "Minister Kaliňák hovorí, že vyšetrovanie rozbehol on." To je korunný argument vašej obhajoby. Odpoveď vyšetrovateľa znie: "To nie je pravda. Do roku 2011 bolo vyšetrovanie rozbité na viacero paralelných konaní. Až potom som dostal za úlohu zdokumentovať trestné činy Ladislava P. a začalo sa na tom intenzívnejšie pracovať. Všetko bolo pripravené už pred voľbami 2012, teda za ministra Lipšica. Kaliňák s tým nemal absolútne nič spoločné. Akurát sa stal ministrom v čase, keď došlo k obvineniu Chovanca a ďalších ľudí." To bolo niekoľko dní po zmene vlády.
K tomuto prípadu Chovanec a spol., o ktorom ja budem hovoriť rozsiahlejšie potom na jednotlivých výboroch, sme mali rokovanie výboru pre obranu a bezpečnosť, ktoré zablokovala predchádzajúca vládna strana ešte pred voľbami. Zvoláme ho opätovne, pretože tu nejde len o jeho výsluch a jeho výpoveď, ktorá mohla byť teoreticky vyfabulovaná. Ten problém je ten, že výsluch Chovanca v tejto kauze a jeho vierohodnosť je potvrdzovaná ďalšími dôkazmi. Inými slovami, keď Chovanec hovorí, aj v rámci tých odposluchov, kedy ide požiadať o vratku, kedy to dohodol, kedy to príde, tak tie vratky naozaj v tie dni proste prišli. To je zdokumentované a potvrdené konkrétnymi ďalšími dôkazmi. Čiže jeho výpoveď, áno, je vierohodná, lebo jej vierohodnosť bola overená ďalšími dôkazmi. Úplne evidentnými a objektívnymi.
Kvôli tomu sa podľa mojej mienky vy bojíte dať opozícii adekvátne postavenie vo výbore pre obranu a bezpečnosť, lebo sa bojíte, že by sme tie kauzy proste odhaľovali, hovorili o nich. Budeme to robiť aj tak, veď poznáte rokovací poriadok, môže ísť na výbor aj iný, ktorýkoľvek poslanec. Čiže akože v princípe veľa si nepomôžete vaším rozhodovaním, ale minimálne to robí jednu vec, že nás to trošku približuje k vášmu svetu. Svetu, ktorý je motivovaný strachom a pomstou. A pomsta sa hovorí, že môže byť sladká. A ona asi sladká trošku je v tom úvode. Ale ako povedal raz, a budem ho parafrázovať, minister Churchill, keď ten kalich pomsty pijete až do úplného dna, tak už potom nie je až taký sladký, už je skôr horký. A myslím, že horký nakoniec bude.
Posledná kauza, ktorú chcem spomenúť v tomto, pri tomto výbore, je kauza piešťanského cétečka, kde generálna prokuratúra minulý týždeň v stredu zrušila obvinenie obvineným osobám. Pred niekoľkými rokmi, možno to bolo rok a pol dozadu, sme kauzu cétečka, o nej hovorili tuná v tomto parlamente. Odhalil ju jeden z nás, jeden z našich dnešných kolegov, jeden neznámy odvážny lekár, ktorý si povedal, že nechce, aby fungovalo zdravotníctvo tak, ako funguje doteraz, že nechce, aby museli jeho deti z tejto krajiny odísť, lebo tuná, čo nie je prišróbované, sa ukradne a ešte to, čo je prišróbované nakoniec sa ukradne. Úplne všetko. Pokiaľ by sme mali len zdravotnú starostlivosť, ako majú Češi a dáme do zdravotníctva rovnaké peniaze na obyvateľa ako Češi, tak by sme vedeli zachrániť tritisíc ľudských životov, tritisíc ľudských životov pri odstrániteľných úmrtiach len v porovnaní s Českou republikou. To môžu byť aj naši blízki, to môžu byť aj naše deti. Vtedy ľudia stáli v uliciach, padla ministerka zdravotníctva, padla podpredsedníčka parlamentu, padol predseda parlamentu, ale bolo treba ísť ďalej. Dávali sme vtedy s Igorom Matovičom, s Rišom Sulíkom trestné oznámenie. Začalo sa konať. Bola odvážna vyšetrovateľka NAKA, dobre dozorujúci prokurátor z Krajskej prokuratúry v Trnave, vec sa hýbala. Bolo to pred podaním obžaloby. Tesne.
Zrazu musel prísť zásah zhora, tentokrát z generálnej prokuratúry. Nie preto, že by obvinené osoby boli veľké ryby, ale podľa mojej mienky preto, že pokiaľ by zistili, že vec ide na súd a že už nad nimi nie je žiadna ochranná ruka mocných tohto štátu, tak by začali rozprávať. Tak by začali rozprávať, ako to je zvykom, a teraz to nehovorím pejoratívne, v princípe v každom trestnom stíhaní zločineckej skupiny nakoniec začnú rozprávať. A to bolo treba zastaviť. A ten motív rozprávania by bol, samozrejme, celkom logický. Prečo by oni si mali ísť odsedieť so sadzbou desať až pätnásť rokov biznis, z ktorého profitoval niekto iný, Medical Group a ostatní? Prečo by to urobili? Takže by rozprávali. A kvôli tomu bolo obvinenie zrušené. Možno nebola symbolickejšia kauza bývalej a dnešnej vlády, lebo tá vláda je v princípe rovnaká, ako bola kauza cétečka, ako bola kauza cétečka. A už aj táto kauza sa zametá pod koberec.
To je podľa mojej mienky váš motív hlavný, pán predseda, aby ste v rozpore so zaužívanými zvyklosťami znižovali počet členov kľúčových výborov, v tomto prípade aj výboru pre obranu a bezpečnosť. Veľmi stručne, lebo bude asi kolega Beblavý vystupovať, to sa týka aj výboru finančného. Tam možnože on bude mať lepšie čísla, ale tiež si nepamätám, že by počet členov tohto kľúčového výboru bol jedenásť, ktoré nebolo nikdy v minulosti, pokiaľ sa dobre pamätám. Je to len z toho dôvodu, aby kolega Beblavý, ktorý je jeden z najkompetentnejších poslancov v tejto oblasti, nemohol byť v tomto výbore.
A počúvame, počúvame, že aká je koalícia k opozícii ústretová. Napríklad, a tuná by som sa rád k tomu, rád vyjadril, asi stručne s tým, že v ústavnoprávnom výbore je pani poslankyňa Macháčková. Pri všetkej úcte, ona tam je za opozíciu, lebo ak by tam nebola za opozíciu, ale bola by to pozícia koaličná, tak je pomer vo výbore 8:5. A to si myslím, že nevie zdôvodniť nikto ani s pomerne elementárnejšími znalosťami matematiky, ako sú znalosti jednoduchého právnika. Čiže tam pomer je 7:6, čo je správny pomer, ale to miesto tým pádom je opozičné miesto, nie koaličné. To nie je vec nejakej akože ó, my sme grandi, nie. Inak by to bolo osem päť, prepánajána.
Takže, pán predseda, myslím si, že aj kultúra v Národnej rade sa nie peknými prejavmi úvodnými nastavuje, ale reálnym konaním vládnej koalície. Začínate zle. Priznám sa, že mne to zase až tak žily netrhá, pretože ešte raz, na výbory, dávam taký verejný prísľub, budem sa snažiť chodiť, možno aj ďalší kolegovia, na mimoriadne výbory pre obranu a bezpečnosť práve ku kauzám, ktorých bude určite neúrekom. Takže s týmto ste nič nevyriešili. Len ste sa snažili napnúť svaly a napli ste ich a máte väčšinu a väčšina rozhoduje. Fajn. Aj keď nekorektne, aj keď v rozpore so zaužívanou tradíciou, nevadí. My sa len tak ľahko nedáme a ubezpečujem vás, že tejto vláde, môže mať sto dní na program, môže mať sto dní na vízie, môže mať sto dní na analýzy, ale nedáme vám ani jeden deň na korupčné kauzy a rozkrádanie. To vám sľubujem.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 18.4.2016 13:15 - 13:15 hod.

Daniel Lipšic
No, nie. Ja som dal procedurálny návrh, aby v tejto veci prijal stanovisko, ako ho prijímal v mnohých ďalších veciach ústavnoprávny výbor.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.4.2016 13:12 - 13:13 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda, ja mám návrh, aby ste, aby plénum rozhodlo, že vec, ktorú ste v úvode zmienili, že by sa k nej vyjadril ústavnoprávny výbor, ktorý je jediný podľa rokovacieho poriadku oprávnený interpretovať rokovací poriadok, pokiaľ dôjde k sporu, nie je to grémium poslanecké. O tom vás žiadam, aby sme hlasovali, to je postup lége artis.
Druhá poznámka moja k tomu je, že budem navrhovať, ak to bude na ústavnoprávnom výbore, aby zostalo zachované právo poslancom navrhovať minútu ticha. Tak to bola prax desiatky rokov. Neviem, kvôli čomu by sme ju mali meniť pri rovnakom rokovacom poriadku.
A posledná poznámka je, že ale samozrejme, že minútu ticha podľa mňa, je potrebné alebo je možné navrhnúť k nejakej aktuálnej tragédii, keď niekto zomrie, nie k výročiam tragédií. Navrhovať ich k výročiam akýchkoľvek úmrtí podľa mňa, neviem, koho to napadlo, že sa stojí minúta ticha. Tá sa stojí vtedy, keď dôjde k nejakému aktuálnemu úmrtiu buď významnej osobnosti alebo k nejakej tragédii. Vtedy, nie pri desiatom, tridsiatom a stom výročí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.3.2016 17:53 - 17:54 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ja chápem, že prídu náhradníci, a to je vec vládnej koalície... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán kolega, procedurálny návrh sa začína podaním procedurálneho návrhu a potom to môžete odôvodniť.

Lipšic, Daniel, poslanec NR SR
... len nechajte ma, pán predsedajúci, dohovoriť, pretože, pretože... (Ruch v sále.)
Ja by som vás prosil, keby ste ukľudnili vašich poslancov, vašich poslancov SMER-u a ostatných, aby boli tichšie.
Pán predsedajúci, hľadať dohodu je fajn. Otázka je, že či vládna koalícia v rámci tej dohody bude rešpektovať v kľúčových výboroch pomery na pléne, lebo to si myslím, že je kľúčová vec, o ktorej sme hovorili a tá sa netýka nastupovania náhradníkov. Ja neviem, že či to je príliš, príliš exponovaná požiadavka v tomto neskorom večernom čase, ale zdá sa mi byť to požiadavka elementárnej spravodlivosti.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.3.2016 17:51 - 17:52 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Pán predseda, ak správne chápem výsledky poslaneckého grémia, lebo boli v takej všeobecnej polohe predložené a je to dôležitá vec, aj ako začneme, či si zapneme ten prvý gombík správne alebo nie. A to rímske "clara pacta, boni amici" platí. Čiže moja otázka je aj v tejto súvislosti, lebo porozumenie je, že v tých kľúčových výboroch – finančný, branno-bezpečnostný – budú rešpektované pomery na pléne a z minulosti pomer 7:6, ktorý bol vždy rešpektovaný vo výboroch. A ak tomu tak je, tak v takom prípade ja tiež sťahujem svoj pozmeňovací návrh.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.3.2016 16:52 - 16:53 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Pán predseda, ja som už to spomínal, že, samozrejme, všetci chápeme, že nemôže byť každý v tom výbore, kde mal prvú prioritu; neviem teraz, kde je pán predseda. To je zrozumiteľné. Ale navrhnúť, aby v kľúčových výboroch pomer, ani pomer na výboroch, ešte raz, pomer na výboroch neodrážal pomery na pléne, to naozaj považujem za návrat do dôb minulých. Nedáva to žiadne opodstatnenie. Čiže poviem to, presunúť pána poslanca Grendela, pána poslanca Beblavého, to je veľmi jednoduchá vec a bude 7:6. Práve naopak, vtedy vznikne pomer v tých kľúčových výboroch, ktorý odráža pomery na pléne.
U pani poslankyne Petrík nie je problém podľa mňa doplniť výbor o koaličného poslanca. Ale som prekvapený, že sa tu argumentuje, že by v takom prípade stratila koalícia v tomto výbore väčšinu, keď navrhujete sami v zahraničnom výbore, že nebudete mať väčšinu. Tak teraz tomu celkom nerozumiem. Tam to nevadí a v inom výbore to akoby vadí? A v tých kľúčových opozíciu podsekávate? To nedáva veľkú logiku, musím povedať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.3.2016 16:43 - 16:45 hod.

Daniel Lipšic Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, využijem, že je tu aj pán predseda. Totižto tuná ide jednak o to, či by poslanci mali byť vo výboroch, ktorým sa profesne venujú, a to nie je vždy možné úplne do detailov naplniť. Ale druhá vec je, že ak sa zhodneme, že, ja nechcem posudzovať dôležitosť výborov, tak ale asi najkľúčovejšie naozaj sú, alebo jedny z najkľúčovejších okrem ústavnoprávneho ešte dva, finančný a pre obranu a bezpečnosť. Ak tam vládna koalícia v tých dvoch nechce rešpektovať pomery na pléne, teda 7:6 pomer, lebo aj preradenie pána poslanca Beblavého by znamenalo, že má väčšinu stále vládna koalícia 7:6, aj preradenie pána poslanca Grendela by znamenalo, že má vládna koalícia väčšinu 7:6. Ale keď v kľúčových výboroch ohľadne verejných financií, ohľadne odhaľovania korupcie vládna koalícia podsekáva opozíciu a dáva jej pomerne menej, ako jej patrí podľa pomerov na pléne, tak je to zarážajúce. Je to naozaj návrat niekde do minulosti.
A keď ste, pán predseda, vy spomínali, ako sa budete snažiť ako predseda parlamentu prinavrátiť do parlamentu parlamentnú kultúru, tak týmito hlasovaniami, si myslím, že to bude prvý krok k tomu, či sa vraciame k parlamentnej kultúre alebo, naopak, sa vraciame do dôb 90., kedy vládna väčšina valcovala, čo sa dalo, kedy váš bývalý predchodca, nie úplne bývalý, ale predchádzajúci, hovoril, získaj väčšinu a môžeš všetko. Ja by som bol nerád, keby sa pod vaším vedením parlament do týchto dôb vrátil.
Skryt prepis