Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.4.2016 o 14:13 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.4.2016 15:05 - 15:07 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, pani poslankyňa Vaľová dvadsať sekúnd posledných hovorila, nereagovala na mňa, ale reagovala na úplne iného poslanca, nezastavili ste ju, nezobrali ste jej slovo, ani ste neupozornili.
Pán poslanec Muňko, vyslúžili ste si trestné oznámenie, povedali ste, že 121 miliónov som vytuneloval, nezdanil, všetky peniaze do korún som zdanil, možno áno, vo vašom vnímaní a vo vašom podnikaní zdaniť znamená nezdaniť, ja som tie peniaze zdanil.
Pán poslanec Jarjabek, vy ste predseda výboru pre kultúru a médiá, aspoň trošičku kultúrne by ste sa mohli vyjadrovať a nie každé druhé slovo pomaly nejaký vulgarizmus.
Pani poslankyňa Janíková, keď vy hovoríte o tom, a končili ste vaše vystúpenie s tým, že čo sa trasiete, veď stoličiek je tu dosť, každému sa niečo ujde. No ale to je naozaj o slobode, to nie je o tom, že každému sa niečo ujde, ako to beriete vy, že však tam, kde ma dajú, tam budem, dostanem banánik a budem stláčať tlačítka. Tu sú ľudia, ktorí chcú normálne vykonávať svoj mandát a venovať sa odbornosti, ktorej sa dlhodobo venujú. Čiže to nie je o tom, že každý chce iba nejakú stoličku, ako vy. Ale ja to chápem, keď som si prečítal to, čo ste povedali na tej ceste v Bielorusku poslankyni z Českej republiky, tak keď ona sa vás pýtala, že to prečo obdivujete Bielorusko, tak vy ste na to odpovedali, že načo je vám sloboda. Áno, toto je presne vo vašom duchu, ako vy to vnímate, stačí stolička jedna, vybavené, banánik, tlačítka, stláčam, povedzte, čo mám stlačiť. Ale tu sú ľudia, ktorí chcú byť v prvom rade slobodní.
Pán poslanec Glváč, hovorili ste, že nechápete, prečo sa k tomu vyjadrujem, že som nebol na to grémiu. Ja som na tom grémiu bol pred tými štyrmi týždňami, možno si nepamätáte, to už neviem čím, ale jednoducho na tom grémiu som bol a presne viem, čo sľúbil pán predseda Danko a čo nedodržal.
A pani poslankyňa Vaľová, keď hovoríte, že som niečo povedal, tak najprv si naozaj aspoň prečítajte, čo som povedal, dobre? Čiže keď si to prečítate... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.4.2016 14:32 - 14:42 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pán nový predseda Národnej rady, kolegovia, kolegyne, pán nový predseda Národnej rady, povedal som to naschvál a teda začnem najprv hovoriť k vám. Keď pred necelými štyrmi týždňami tu nastal spor ohľadne výborov, tak zvolali sme grémium, alebo teda iniciovali sme zvolanie grémia, vy ste ho zvolali a na tom grémiu som bol naozaj doslova milo potešený z vašeho prístupu. Keď sme navrhli, že však vlastne vôbec to nebude bolieť, však prečo by ste nemohli vymeniť napríklad poslanca Simona z výboru zahraničného za poslanca Klusa, ktorý zase je vo výbore pre poľnohospodárstvo a navzájom takýmto spôsobom vyjsť v ústrety opozičným poslancom alebo teda poslanca Beblavého preradiť do výboru pre financie a rozpočet alebo teda prípad, ktorý spomínal Daniel Lipšic, tak vy ste, a naozaj mi to pripadalo z takej pozície novo, čerstvo zvoleného predsedu Národnej rady s pocitom, že dostali ste hlasy od opozície, aj keď za seba hovorím, že určite môj teda nie, ale teda dostali ste, treba uznať, tak ste povedali, že áno, urobíte všetko pre to, aby sa vyšlo v ústrety týmto požiadavkám a ja som od vás chcel, že dajte chlapské slovo. Vy ste tam za touto drevenou stenou dali chlapské slovo, že áno, vyjdete v ústrety opozičným požiadavkám. Ešte ste mňa požiadali, aby som to išiel dohodnúť s ostatnými poslancami, ktorých sa to dotýkalo, že či teda v tom prípade, ak vy teda poviete, že áno, urobíte všetko pre to, aby ste im vyšli v ústrety, či sú ochotní stiahnuť svoje návrhy a neobštruovať alebo teda nezdržovať schôdzu.
Tak ja som ich ešte išiel presvedčiť o tom, že toto spravíte. Daniel Lipšic, áno, skúsenejší to politik, mi v tej situácii hovorí: "nerobte to, podvedú vás". A ja dnes musím dať za pravdu Danielovi Lipšicovi, áno, nemali ste to robiť, lebo ste nás, pán novozvolený predseda Národnej rady, podviedli. Vy jednoducho začínate podvodom. Doteraz ste iba vytvárali koalíciu s dvomi podvodníkmi, s Bugárom a Prochádzkom, ktorí podviedli svojich voličov. Čiže postavili ste základ svojej koalície na podvode a, bohužiaľ, dnes ste sa pridali ako tretí podvodník k nim, keď v prvom rozhodnutí, pri prvom kroku, kedy ste mali ukázať, že ste autonómny predseda Národnej rady, ste dokázali, že ste len bábkou Bélu Bugára, lebo to, čo vám nepošušká do ucha, nespravíte. A môže sa Gál tam smiať jako opica, jednoducho je to pravda. Čiže... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Pán poslanec, poprosím vás o elementárnu slušnosť. Aj keď slovník k tomu nepatrí, ale poprosím vás a upozorňujem vás, aby ste dodržiavali slušnosť pri rozprávaní. Ďakujem.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Dobre, tak už teraz si neodpustím, pán predseda Národnej rady, upozorniť vás, že prosím vás, rozprávajte po slovensky. Ste predseda Slovenskej národnej rady a keď oslovujete tu poslancov, keď tu oslovujete poslancov Národnej rady, keď ich vyzývate k faktickým poznámkam, tak každého jedného hovoríte Vašečka Richard. Bugár Béla, Viskupič József, to je jedno, Viskupič Józef. Opačne, najprv priezvisko a meno, sa hovorí v maďarskom jazyku, pán predseda Národnej rady, pán predseda Slovenskej národnej strany. Keď chcete hovoriť v slovenskom jazyku, hovorí sa najprv meno, až potom priezvisko. Dobre? Čiže, keď už teda máme sa upozorňovať, že kto ako má rozprávať. Čiže pokračujem ďalej.
Pán predseda Národnej rady, počul som, že ste povedali, že toto je svinstvo. Toto nie je svinstvo, toto bola lekcia, (reakcia z pléna) dobre. Tak pán bývalý alebo možno aj teraz je predseda... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Poprosím vás, naozaj...

Matovič, Igor, poslanec NR SR
... kultúrneho výboru, povedal, že to je svinstvo. Čo je svinstvo na tom, keď upozorním predsedu Národnej rady a zároveň predsedu Slovenskej národnej strany, že má hovoriť na pôde Slovenskej národnej rady po slovensky. Keď niekto hovorí a oslovuje človeka najprv priezviskom a potom menom, hovorí po maďarsky. Keď hovorí najprv meno a potom priezviskom, hovorí po slovensky. Takže bol by som rád, aby sme v tomto duchu sa tu ďalej rozprávali po slovensky.
Čiže dali ste, pán predseda, najprv chlapské slovo, potom ste z tohto miesta následne dali verejný prísľub, že vyjdete v ústrety týmto poslancom a nedodržali ste ani chlapské slovo a nedodržali ste ani svoj verejný prísľub. Tak ako začali podvodom vaši koaliční partneri Bugár s Prochádzkom, ste sa pridali k nim a ste tretí podvodník v tejto koalícii. A pridali ste sa, bohužiaľ, k otcovi podvodníkov - k pánovi Robertovi Ficovi.
Som veľmi rád, že pri tejto príležitosti Daniel Lipšic spomenul podvod pána Bašternáka. V situácii, keď dva mesiace pred začiatkom predsedníctva, ktoré Slovensko má unikátnu príležitosť, lebo iba raz za iks rokov, premiér bude bývať v byte, ktorý je postavený z nadmerných odpočtov DPH, za podvod za 8 miliónov eur. V tejto situácii je veľmi dôležité na túto kauzu upozorňovať a vyduriť Roberta Fica ešte pred začiatkom predsedníctva z tohto bytu, lebo ak Robert Fico bude predsedať z tohto bytu a bude naďalej bývať v tomto byte počas predsedníctva, môžem dopredu povedať, že upozorním na to všetkých, všetky kľúčové delegácie, transparentami každú jednu návštevu, ktorá k nemu príde do bytu, ktorú tam bude chcieť hostiť, v byte postavenom z daňových podvodov, na to, že máme predsedu vlády, ktorý kryje daňový podvod, ktorý urobil všetko pre to, aby táto kauza jeho osobného priateľa nebola vyšetrená. Je to obrovský prešľap. V situácii, keď tu sú zverejnené nejaké Panama papers, alebo teda papiere nejaké z Panamy o tajných daňových schránkach niekde na druhej strane Atlantiku. Ak bude predsedať Robert Fico a zároveň bude bývať v byte, ktorý má skoro 400 metrov štvorcových, v plnom luxusu, ktorý je postavený a zariadený z daňových podvodov, bude to najhoršia vizitka, ktorú Slovenská republika môže mať. Ja dobre vám radím, vydurte Roberta Fica z tohto bytu ešte do 1. júla tohto roku.
Bolo mi veľmi smutno sa pozerať na Bélu Bugára, keď tu argumentoval tým, však poslanec Beblavý bol štátnym tajomníkom - neviem, kde to povedal - predsa on môže byť aj v zahraničnom výbore. Čo vy tu máte čo rozhodovať o tom, že kde, v ktorom výbore on sa bude dobre cítiť? Toto je presne politika Mečiara. Mečiarizmus. Keď som včera videl diskusiu s Danielom Lipšicom, Bélu Bugára, to bol presne Harabin, len prevtelený v duši Bélu Bugára. Keď z tohto miesta niekde plus-mínus tu, kde teraz sedí, keď povedal Harabin Danielovi Lipšicovi: "pôjdeš do basy, ty hajzel", tak včera Béla Bugár použil len obdobné slová. Povedal: "Dávaj si pozor na slová, lebo dopadneš veľmi zle." To je rovnaká vyhrážka, rovnaké vyhrážanie, ako sa tu vyhrážal niekedy Harabin. A ja sa čudujem, že takto hlboko dokáže tento človek klesnúť.
Ale na druhej strane som veľmi rád, že po vzniku tejto koalície sa urobila hrubá čiara a že umožnilo to rozkvetu skutočného duchu Béla Bugára. Lebo to je človek dvoch tvárí. Jedna tvár pre médiá, tá hraná, ktorú doteraz nám tu vždy predvádzal a druhá skutočná, ktorú včera ukázal v tej diskusnej relácii a ďalšia, ktorú dnes predvádzal, keď obhajoval to, že vlastne budú poslanci opoziční, ktorí neposlúchali, zaradení v svojich trestných výboroch. Vrátili ste Slovensko viac ako dvadsať rokov späť, do noci dlhých nožov, vtedy, kedy Mečiar za trest všetkých opozičných poslancov strčil do výboru pre životné prostredie. Vy ste iba premenovali výbor a namiesto výboru pre životné prostredie je teraz zahraničný výbor. A že sa tam zrazu vyskytne Beblavý, ktorý chcel byť vo výbore pre financie, že sa tam zrazu vyskytnú aj ostatní poslanci, nepohodlní, napríklad Zsolt Simon, ktorého Béla Bugár teda potreboval niekam upratať, len, božechráň, tam, kde by naozaj mal byť, kde je jeho odbornosť, tak to už neriešite. Toto si nedovolil ani Robert Fico 1, ani Robert Fico 2. Vy ste prekonali jednotku, dvojku Fica a vrátili ste Slovensko o viac ako dvadsať rokov dozadu.
A áno, je to presne v duchu "vyhraj voľby a môžeš všetko". Po tomto, aby ste mohli realizovať ducha tohto velikána, ktorý to povedal, ducha tej myšlienky, Béla Bugár určite veľmi túžil, dosiahol to a dnes som sa teda dozvedel, že strojcom alebo tým človekom, ktorý to zablokoval a ktorý povedal Danielovi, pánovi Dankovi, novému predsedovi Národnej rady, aby neumožnil výmeny vo výboroch, tak bol konkrétne tento pán. Tento demokrat, ktorý sa tu iks rokov, tridsať rokov hral na demokrata a dnes v tejto vašej koalícii konečne môže ukazovať pravú tvár.
Môžete sa hanbiť, pán predseda, či podpredseda Bugár, aj pán predseda Danko. Vytvorili ste trestné výbory pre poslancov, ktorí sa, ktorým, o ktorých si myslíte, že patria do týchto výborov a ktorým nechcete dovoliť, aby si mohli realizovať svoju odbornosť vo výbore, do ktorého v skutočnosti patria.
Pán predseda Danko, začali ste tým, že ste nedodržali svoje chlapské slovo, ani verejný prísľub. Je to vaša hanba.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.4.2016 14:13 - 14:15 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Dano, myslím si, že bolo dobré, že si neustúpil a prezentoval si tie kauzy, lebo práve toto je podstata, aj keď tu noví koaliční partneri budú prezentovať, že predsa aj to je tak, to vždy to takto v Národnej rade bolo, veď oni ako podpredsedovia parlamentu môžu rozhodovať o tom, kto v ktorom výbore bude a nie samotný poslanec. Nie, podstata je naozaj tá, že boja sa toho, aby v týchto výboroch bolo dostatok ľudí na to, aby mohli zvolávať kedykoľvek chcú mimoriadne zasadnutia týchto výborov, aby mohli si pozývať či už teda generálneho prokurátora alebo vyšetrovateľov a zisťovať, ako kauzy, v akom štádiu sa nachádzajú a tohoto sa obávajú. A je dobré opakovať tieto kauzy, lebo v tomto prípade naozaj, keď premiér republiky, ktorá za dva mesiace bude hrdou predsedníckou krajinou, býva v byte postavenom z daňových podvodov, kde si jeden človek za jeden rok vypýtal od štátu, nieže nezaplatil dane, ale on si vypýtal niečo, čo mu nikdy nepatrilo, 8 miliónov eur nadmerných odpočtov a premiér hrdo v tomto byte býva a odmieta z tohto bytu odísť a hovorí sa, že tento byt práveže, obýva práve preto, lebo to dostal ako odmenu, že bude kryť tento podvod a on sa k tomu nevyjadruje a všetci ostatní členovia koalície strkajú hlavy do piesku, aj pani Žitňanská, keď sa jej na tú kauzu opýtajú, zrazu už nevie, o čom sa bavia a to budú prerokovávať niekde v koaličnej rade. Jednoducho je na mieste upozorňovať na tieto kauzy a presne z tohto dôvodu do výborov nechcú pustiť ľudí, ktorí by na ne opakovane a nástojčivo upozorňovali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.4.2016 13:10 - 13:11 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pán predseda, ospravedlnili ste sa pani poslankyni Cséfalvayovej za podľa mňa maličkosť, ako stane sa. Ja by som vás chcel poprosiť, aby ste sa ospravedlnili aj poslankyni Petruchovej za omnoho závažnejšiu vec. Ste predseda Národnej rady a už vaša koalícia mesiac vie o tom, že tu spolu s nami bude sedieť človek, ktorý je zdravotne ťažko postihnutý. Vaši zamestnanci, ľudia, ktorých ste si zvolili do vedenia tejto, alebo organizácie práce tejto Národnej rady sľúbili našej kolegyni, že bude mať zabezpečené dôstojné miesto na výkon svojho poslaneckého mandátu. Dnes jej bolo oznámené, že znova tam bude sedieť ako prílepok niekde bokom. Čiže poprosím vás, nerobte viac teatrálne gestá, ale buďte chlap a zabezpečte jej dôstojné miesto na výkon jej poslaneckého mandátu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.3.2016 17:54 - 17:54 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ja som mal naozaj pocit na grémiu od nového predsedu Národnej rady, že chce zadosťučiniť takej, takej vzájomnej dohode a nechce, aby začínalo toto volebné obdobie nejakými zbytočnými šarvátkami. Čiže beriem tento návrh ako naozaj gesto dobrej vôle, že budeme sa snažiť vyjsť v ústrety tým predloženým požiadavkám od poslancov, ktorí sa teda vyskytli v takej doteraz nie zažitej situácii v Národnej rade. A za týchto podmienok teda sťahujem svoj podpis pod týmito návrhmi.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.3.2016 16:57 - 16:58 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pán predseda Danko, ja by som iba chcel teda navrhnúť na to grémium, že ono to vôbec nie je nejako zložité. Teraz vlastne súčasný stav vo výbore pre financie a rozpočet je 7:5, ak tam pribudne poslanec Beblavý, bude 7:6, budete mať naďalej väčšinu. Z výboru pre verejnú správu ak odbudne poslanec Grendel, budete mať naďalej väčšinu. Keď pribudne vo výbore pre obranu a bezpečnosť poslanec Grendel, budete mať naďalej väčšinu. Keď odbudne z výboru zahraničného, tak namiesto súčasného patového stavu budete mať väčšinu. Vo výbore pre kultúru a médiá, keď odbudne poslankyňa Petrík, budete mať väčšinu. A áno, jediný problém nastane vo výbore pre ľudské práva, kde nastane patový stav 6:6, ale keďže máte v dvoch výboroch o dvoch poslancov viacej, tak stačí jedného alebo druhého poslanca presunúť aj do tohto výboru a budete mať všade väčšinu a všetci budú spokojní. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.3.2016 16:22 - 16:24 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Miro, ďakujem za veľmi dobré vystúpenie aj tú paralelu s nocou dlhých nožov, lebo treba nazývať vždy v politike aj v živote veci správnym menom. Áno, to, čo urobili, nie už chystaná, ale vlastne existujúca vládna koalícia, je v príkrom rozpore s tým, čo hlásali a čo tu hlásal aj nový predseda parlamentu, že chce doniesť sem nejakú novú kultúru. Nová kultúra nie je opakovanie hriechov spred 22 rokov a zavádzanie trestných výborov pre neposlušných poslancov.
Ja som bol zhrozený, keď sme boli vlastne na stretnutí oficiálnom s bývalým predsedom parlamentu, kedy sme sa všetci v opozícii pýtali, ako je možné, že strana SIEŤ tam má napísaných 10 poslancov, keď už traja ľudia v tom čase povedali, že nebudú súčasťou tohto poslaneckého klubu, a odpoveďou od toho pána predsedu bývalého bolo, o týchto ľuďoch bude rozhodovať predseda strany SIEŤ, za ktorú kandidovali. Myslím si, že to je popretie parlamentnej demokracie, keď v tom čase už bolo zrejmé, že títo ľudia jednoducho nebudú súčasťou poslaneckého klubu SIEŤ.
Ja by som zároveň chcel navrhnúť možno aj teda do strany SIEŤ, keď teda SIEŤ rozhodovala o ľuďoch, ktorí od nej odišli, že aký presun by mohol nastať, lebo keď som si pozeral obsadenie personálne môjho výboru pre financie a rozpočet, tak vidím tam jedného pána, ktorý v živote sa nevyjadroval nič o financiách a nezaregistroval som žiaden nejaký postoj k financiám alebo k rozpočtu a volá sa Radoslav Procházka. Myslím si, že ten by sa v pohode mohol vymeniť s Miroslavom Beblavým do zahraničného výboru.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.3.2016 16:11 - 16:12 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Chcel by som iba upozorniť hlavne strany MOST – HÍD, alebo poslancov za stranu MOST – HÍD a stranu SIEŤ, že týmto hlasovaním o návrhu, ktorý predložil Daniel Lipšic, majú možnosť urobiť prvé protikorupčné opatrenie v praxi, nie na papieri napísať si, že sa nám podarili nejaké priority preniesť do vládneho programu, tu je vyslovene návrh, ktorý na základe histórie z predošlého volebného obdobia jednoznačne je protikorupčným opatrením. Lebo ak branno-bezpečnostný výbor môže zvolávať na základe káuz, ktoré v minulom volebnom období boli dennodenne, môže zvolávať mimoriadne schôdze a pozývať si či už teda príslušných ministrov, prokurátora, aby vysvetlil veci, tak môžete týmto hlasovaním urobiť prvé protikorupčné opatrenie alebo ho môžete zmiesť zo stola. Teraz sa ukáže, ktorou cestou sa vydáte.
Skryt prepis