Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

21.1.2020 o 14:03 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21.1.2020 14:03 - 14:04 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Chcem vás takto na záver, je to zrejme posledný procedurál, ktorý zaznie v tomto volebnom období, ako predsedu Národnej rady vyzvať, aby ste ukázali aspoň na koniec, že ste trochu chlap a ospravedlnili sa prezidentke Slovenskej republiky. Ste druhý najvyšší ústavný činiteľ a pred chvíľkou ste nám tu hovorili, ste nás vyzývali, aby sme tu do nohy boli a uctili si hymnu. Z tohto, z tejto pozície predsedu Národnej rady podlo hovoriť o prezidentke, že si ju nevážite, že ňou opovrhujete, je nehodné druhého najvyššieho ústavného činiteľa a nielen od nejakého poslanca podľa vás fašistickej strany, ale najmä od predsedu Národnej rady.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21.1.2020 13:41 - 13:42 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Čiže navrhujem zaradiť nový bod do programu tejto schôdze s názvom "Ospravedlnenie občanom Slovenskej republiky za úplne zbytočné úmrtie 60 tisíc ľudí, ktorým nebola dopriata adekvátna a včasná zdravotná starostlivosť počas posledných troch vlád, ktorej súčasťou boli strany SMER, SNS a MOST - HÍD." Zdôvodnenie: Na Slovensku ročne zomrie päťtisíc ľudí na takzvané odvrátiteľné úmrtia a to sú úmrtia ľudí, ktorí zomierajú preto, lebo nedostali adekvátnu a včasnú zdravotnú starostlivosť, ale päťtisíc ľudí viac v porovnaní s tým, ak by sme na Slovensku mali len priemernú európsku zdravotnú starostlivosť. Tým, že SMER s SNS a s asistenciou MOSTU-HÍD rozkrádali verejné zdroje a nezostalo na zdravotníctvo, úplne zbytočne zomrelo 60 tisíc ľudí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21.1.2020 13:36 - 13:37 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Navrhujem, aby v prípade, ak Národná rada schváli vami navrhované vypustenie de facto všetkých bodov okrem prvého tejto riadnej schôdze Národnej rady, aby prijala uznesenie, ktorým vyzve poslancov hlasujúcich za tento váš procedurálny návrh, aby sa vzdali svojich platov za mesiace január a február. Tento návrh zdôvodňujem tým, že 2,5 milióna pracujúcich ľudí, či už zamestnancov alebo živnostníkov nemá možnosť si sebe dramaticky o 1 500 eur najprv mesačne zvýšiť plat a potom následne si schváliť trojmesačnú de facto dovolenku, od začiatku decembra de facto až do volieb. Takéto konanie považuje za amorálne a preto navrhujeme, aby tí poslanci, ktorí takýto návrh schvália sa vzdali svojich platov za január a február.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 26.11.2019 13:20 - 13:21 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Navrhujem, aby Národná rada prijala uznesenie, ktorým odsudzuje totalitné a diktátorské praktiky strán SMER, SNS a MOST – HÍD, kedy svojím uznesením, ktoré navrhol Robert Fico, chcú zobrať opozícii ústavné právo prerokovať návrhy na prijatie návrhov zákonov.
Zdôvodnenie: Robert Fico pri zdôvodnení svojho absurdného návrhu použil vedomé klamstvo, kedy zdôvodnil vyškrtnutie návrhov opozície z tejto schôdze tým, že vládna koalícia potrebuje vytvoriť čas na prerokovanie zákonu roka o štátnom rozpočte. Avšak v zákone roka alebo teda priamo v programe je presne určený čas, kedy sa má prerokovať zákon roka o štátnom rozpočte, a to znamená, že je dostatočný čas, koľkokoľvek bude treba, na prerokovanie tohto návrhu zákona. Je hanba, že predseda vládnej strany SMER takto vedome klame v priestoroch Národnej rady a používa takéto primitívne klamstvo na zdôvodnenie tohto absurdného totalitného návrhu. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 26.11.2019 13:09 - 13:10 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Čiže navrhujem, aby Národná rada zaviazala ministra dopravy Érseka, aby zverejnil všetky zmluvy, ktorými sa vykupovali pozemky pod obchvat Bratislavy a rýchlostnej cesty R7 smerom na Dunajskú Stredu.
Zdôvodnenie: Na výkup pozemkov bolo zo štátneho rozpočtu minutých 300 mil. eur a mnohokrát tieto milióny eur skončili v rukách podvodníkov, ktorí podviedli pôvodných vlastníkov a odkúpili ich pozemky za zlomok skutočnej hodnoty, tak ako podpredseda Národnej rady Béla Bugár, keď podviedol svoju vzdialenú rodinu a následne na tomto podvode zarobil 500-tisíc eur.
Verím, že minister Érsek ako líder kandidátky MOST-u - HÍD rád zverejní tieto informácie o kšeftoch svojho predsedu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2019 18:46 - 18:48 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Alino, ja ti prezradím aj jeden taký príbeh. Ono je to možno v génoch tohto človeka. Vieš, ono to bolo počas druhej svetovej vojny v Pezinku jeden Žid mal taký barák a svoje, svoje hospodárstvo. A dedo tohto podpredsedu parlamentu napísal list do tej arizátorskej komisie, že on veľmi túži po tom, po tom majetku toho Žida, lebo on sa bude o ten majetok lepšie starať. Ten Žid potom nakoniec si to hodil kvôli tomu. Jednoducho vyskočil z okna a zomrel.
Keď sa ho, tohoto podpredsedu parlamentu, vtedajšieho ministra obrany, pýtali novinári, keď sa teda ten príbeh prevalil, čo, že ako to vlastne bolo. On hovorí: Nie, nie, my sme pomohli tým Židom a my sme im zaplatili cestu do Izraela, aby teda mohli žiť v tej svojej vytúženej krajine. Čiže oni pomohli tým Židom tak, že ten človek, ktorému jeho dedo ukradol majetok, skočil z okna, ale nie v Izraeli, ale v Pezinku. Lebo sa mu zrútil celý svet. Jednoducho títo ľudia to majú v génoch. To je arizátorský vnúčik. Človek, ktorý sa nehanbil ľuďom, iba preto, lebo boli v slabšej situácii, ukradnúť živobytie a ešte to obhajovať. A hovorí, čiže vlastne ich zachránili. Odpad. Morálny odpad na najvyššom piedestáli našej spoločnosti. Ako podpredseda parlamentu Slovenskej republiky, najvyššieho zákonodarného orgánu. Človek, ktorý bol sluha mafie, ktorý urobil čokoľvek, čo si mafián prial, čokoľvek mu vybavil, akékoľvek dvere mu otvoril. Keď chcel dosadiť primátora, či primára do nemocnice, vybavil mu primára v nemocnici. Keď chcel vedieť informácie zo živých spisov, upozorňoval ho, pozor, Marianko, Majko, hrozí niečo, utekaj, rýchlo zariaď sa. Takáto hanba tu chce akože viesť naše rokovanie?!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2019 18:35 - 18:37 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ondro, súhlasím. Tento človek tam nepatrí. Celé Slovensko vedelo, že nejaký Lacko, nejaký Lacko Bašternák okrádal vo veľkom každého jedného platiteľa daní. Áno, aj voliči SMERU platia dane z každého jedného svojho nákupu alebo zo svojej mzdy, zo svojho podnikania alebo zo svojej živnosti. Nejaký Lacko Bašternák, ktorý bol v ochrannej kuratele SMER-u, či Fica, Kaliňáka, Glváča a podobných, vo veľkom postupne rozkradol 18 miliónov eur. Celé Slovensko o tom vedelo, ale Glváč, podpredseda parlamentu a vtedy minister obrany, sa tajne stretáva s Kočnerom, kde sa bavia o tom a vypisujú si, akým spôsobom ochránia Lacka pred tým, aby teda Lacka postihol spravodlivý trest. Glváč, podpredseda parlamentu, vtedy minister obrany, vynáša informácie zo spisov, kde by mohol byť ohrozený záujem Kočnera, objednávateľa vraždy, a upozorňuje ho, že, pozor, doručujú niečo do tramtárie, do daňových rajov, kde má ukryté svoje majetky aj Glváč, aj Kočner, aj Bašternák, aj Fico, aj Kaliňák, celá táto mafia.
A na druhej strane teraz si to dovolím trošku možno prerušiť žiadosti vás, kolegov. Nechajme ho tam! Nech tam je ako hanba až do volieb, nech ide na druhé miesto alebo na tretie miesto na kandidátku SMER-u! Čo viac potrebujeme? Aký iný symbol potrebujeme mafie jako Glváča na kandidátke SMER-u? Aký iný symbol zvrátenosti alebo stavu, kam sme sa dostali, potrebuje Slovensko a možno aj voliči SMER-u, ako sedieť, aby tento človek tam sedel na tom mieste a tváril sa, že nič sa nestalo? On má vyoperovanú hanbu. Nechcime od neho, aby on našiel nejaké svedomie, lebo ak by mal svedomie, on by nemohol ísť po ruke mafiánovi a robiť všetko pre to, aby mafián si mohol užívať deň bohatších kráľov na úkor obyčajných ľudí a na čo doplatil nevinný novinár... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2019 18:23 - 18:25 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Čiže, milá kolegyňa Zemanová, veľmi s tebou súhlasím, že táto hanba, čo tam sedí na podpredsedníckom mieste a momentálne vedie schôdzu najvyššieho zákonodarného orgánu Slovenskej republiky, že je hanbou štátnosti, je hanbou Slovenskej republiky, je hanbou SMER-u – sociálnej demokracie, je hanbou dnešnej schôdze, je hanbou každého jedného voliča, ktorý volil SMER – sociálnu demokraciu kvôli tomu, že si myslel, že volí stranu, ktorá bude myslieť v dobrom na ľudí. Toto je človek, ktorý mal aktívny vzťah s mafiánom v čase, kedy celé Slovensko vedelo, o koho ide. Aktívne si s ním vypisoval, tajne sa s ním dohadoval na biznisoch, obchodoval s majetkami, o ktorých verejne sa nepriznal do majetkového priznania. Či pozemky v Čiernej vode, o ktorých sa hovorí, že ukradol tam 500 miliónov korún alebo administratívna budova v Bratislave. K obidvom sa staval ako k vlastnému majetku, ale v jeho majetkovom priznaní to nie je.
Vedome klamal. Povedal, že 1. 12., či prvého v januári 2012 sa naposledy stretol s Kočnerom. V skutočnosti zo správ, ktoré sú zverejnené, sa s ním stretal opakovane ešte aj v roku 2016. Ale teda, keďže končila tam komunikácia, zrejme aj v ďalších rokoch, len nemáme na to dôkazy. Vedel o snahe mafiána Kočnera, že si dosadzuje svojho človeka za zástupcu riaditeľa SIS, Slovenskej informačnej služby. Miesto toho, aby to nahlásil orgánom činným v trestnom konaní, hovoril, však teda, dobre, no tak ja som to neprezradil Fedorovi Flašíkovi, čo si, jaký, však to nie je na chválenie. Organizoval stretnutie Kočner, Glváč, Dušan Pátek, človek z daňového riaditeľstva či z daňového úradu, ktorý overil podvody jeho kamaráta Lacka Bašternáka, kde nás okradol o 18 miliónov eur. Vedel o tom, napriek tomu vybavil stretnutie, kde na druhý deň z neho spravili prvého viceprezidenta finančnej správy. Sluha mafie, sluha Kočnera, hanba celého parlamentu tu nesmie sedieť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.10.2019 11:20 - 11:21 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pán predseda, chcem povedať z tohto miesta, že váš zastupujúci včera, keď som tu vlastne večer bol a mal predkladať svoje návrhy, vtedy bol, teda viedol schôdzu Andrej Hrnčiar. Porušil rokovací poriadok tým, že nedal, neotvoril jednotlivé body, ale povedal, teraz bod 1, 2, 3, 4, Matovič tu nie je, ideme ďalej. Jednoducho toto je porušenie rokovacieho poriadku. Mal otvárať každý jeden bod samostatne. Ja som tu bol. Odišiel som preto, lebo ten prvý bod som chcel, aby sa prerokovával až na konci schôdze. Ale ostatné som chcel, aby sa prerokovali (ruch v sále a reakcie z pléna), napriek tomu to urobil takto.
Uvedomujem si, že je kamarátom Martina Glváča a veľmi sa ho to dotýka, čo dnes zverejním, lebo biznis asi potom nebude tak ľahko prebiehať, a takýmto spôsobom ho chráni.
Ale je to porušenie rokovacieho poriadku.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 17.10.2019 18:31 - 18:33 hod.

Igor Matovič