Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

24.5.2016 o 16:08 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 7.6.2016 14:05 - 15:06 hod.

Igor Matovič
Aj poslanci boli na výbore. Myslím si, že je dohoda, že počas rokovania Národnej rady sa výbory nekonajú. Takže keď ste raz predsedajúci, ustrážte si, či náhodou nebeží výbor. Keď výbor skončí, môže pokračovať rokovanie alebo opačne.
Potom poprosím, aby ste mi dali vedieť, keď náhodou pán minister vnútra sa ako zvykol v doterajšej praxi vzdialiť, tak aby som ukončil svoje vystúpenie, aby si ho mohol celé vypočuť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.6.2016 14:03 - 14:04 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, kým sa nedostaví minister vnútra alebo aspoň, nieže aspoň, samozrejme minister vnútra, dovtedy určite nebudem pokračovať v rozprave a budem tu iba stáť. Takže nech sa páči, zabezpečte prítomnosť ministra vnútra, bolo by slušné, aby tu boli aj ostatní členovia vlády a prišli ho podporiť. Ak sa za neho hanbia, tak nech zostanú schovaní tam, kde sú. Ak si za ním stoja, nech sem prídu. Národná rada sa podľa, vláda sa podľa ústavy zodpovedá Národnej rade. Je psou povinnosťou ministra vnútra aj akéhokoľvek odvolávaného ministra, aby v čase návrhu na jeho odvolanie tu bol prítomný. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.6.2016 12:55 - 13:00 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Dovoľte mi rozdeliť moje vystúpenie na dve časti. Teraz iba taký stručný úvod, ostatné po obedňajšej prestávke. Vzhľadom na to, že sa nedalo reagovať vo faktickej viac ako dvomi minútami, ja by som naozaj ešte raz upriamil pozornosť na ľudí, ktorí teraz tu bojujú za Kaliňáka, akí ľudia to tu hovoria.
Keď začnem od pána poslanca Kvorku, okresného predsedu SMER-u, človek, ktorý sa zaľúbil do Rómky v osade. Áno, láske nerozkážeš, aj Rómky sú pekné, aj mladé Rómky sú pekné a potom následne, keď možno tam nejaká žiarlivosť do toho vstúpila, tak išiel jej skutočného frajera trošičku obšťastniť svojimi päsťami. Kto ho z toho vylízal? Kto bol ministrom vnútra, ktorý zakryl tohto pána a očistil ho natoľko, že dnes tu môže sedieť čistý ako Panenka Mária medzi nami, ktorý nikdy v živote nič nespáchal. Jasné, že bude kryť chrbát Robertovi Kaliňákovi, lebo je to životne dôležitý človek pre takýchto ľudí.
Pozrime sa predtým, kto hovoril niečo. Pán Bagačka, primátor to malinkého mestečka Hnúšťa. Osemtisíc ľudí má, tam hore sedí, osemtisíc. Sedem a pol, ale tých osemtisíc je také príznačné. Tento človek ako primátor mesta sa správal ako dobrý hospodár a urobil akože tender na skrášlenie si toho námestíčka v meste, kde stojí alebo v tom čase stál dvojizbový byť 8-tisíc eur. Urobil takú súťaž, takú férovú súťaž, že kúpil obyčajnú lavičku na námestí, a nie jednu, ale osem lavičiek, každú po 8-tisíc eur. Ešte raz, za cenu dvojizbového bytu tamten človek kúpil lavičky po 8-tisíc eur. Môžeš vykrikovať, koľko chceš, že klamem. Vieš, že hovorím pravdu. Je to verejne prístupná informácia. Čiže človek, ktorý takýto podvod spácha, samozrejme, že potrebuje na mieste ministra vnútra Kaliňáka, ktorý vyznáva základné pravidlo mafie, že vlastných nezrádza. Človeka, ktorý zaviedol do slovenskej polície a slovenskej politiky praktiky sicílskej mafie, že vlastných nezrádzam, aj keby ma rezali.
Takýchto ľudí, samozrejme, títo ľudia obhajovať budú, lebo sú pre nich životne dôležití, ako pre rastliny kysličník uhličitý, ako pre človeka kyslík. Áno, Kaliňák pre Bagačku, Kvorku a podobných podvodníkov je životne dôležitý a preto sú tu jediní, ktorí sa tu dušujú a niečo hovoria.
Ale dovoľte mi zároveň s vystúpením Daniela Lipšica upozorniť na jedno, že ste ani len nepochopili, o čom tu Daniel Lipšic hovoril. Tu nebolo to podstatné, že či teda teraz konkrétny nejaký jeden človek si vybavoval alebo nevybavoval nejakú pokutu. Ale to, čo následne Kaliňákova inšpekcia urobila, a to, že Kaliňák toho človeka, ktorý to vybavoval, ktorý prikryl tohto páchateľa, povýšil a urobil rovno z neho šéfa všetkých poriadkových policajtov na Slovensku. Toto sú praktiky sicílskej mafie, ktoré vniesol Robert Kaliňák do slovenskej polície a politiky.
Čiže ešte raz, vy nie ste schopní pochopiť štyri súvislé vety a podstatu problému, na ktorý ukázal Daniel Lipšic. Podstata problému nebola to, že si nejaký vodič na najdrahšom aute na svete zhodou okolností, ktorý prekročil dvojitú plnú čiaru a nebol zapásaný, vybavoval pokutu alebo snažil sa ukecať policajtov, ale to, že priamy nadriadený, a to je Robert Kaliňák v prípade polície a pri policajnej inšpekcii, ktorá priamo prislúcha pod ministra vnútra, povýšil človeka, voči ktorému bola takáto sťažnosť a tí ľudia v tej policajnej inšpekcii ani len nevypočuli tých chudákov dopravákov, ktorí sa vzopreli tomu, že niekto chcel od nich, aby porušili zákon. Dobre, tak aby ste pochopili podstatu, o čom sa tu bavíme.
A keď pani Nachtmatoová, či Nachtmannová, prepáčte, hovorí o tom, že Daniel Lipšic tu niečo vytrhol z kontextu, tak dovolím si upriamiť vašu pozornosť na úvodnú vetu jeho slávneho vystúpenia v Hospodárskych novinách, a máte to, áno, na internete, nemusíte pozerať ani do TASR. A tá veta znela: "Niektorí politici začali po voľbách prezentovať tie dépeháčkarské kauzy, ktoré sú mimochodom fakt kompletne vymyslené." (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
Robert Kaliňák to, prepáčte, povedal presne s týmto dôrazom: "fakt kompletne vymyslené".
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.6.2016 12:40 - 12:42 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Dano, ďakujem ti, že si tejto kauze dal aj taký, taký iný rozmer, lebo možno ľudia, keď už sa hovorí o tých veľkých číslach a keď ešte minister vnútra to obhajuje, že však vlastne to bolo obdobie cashu a dvanásť miliónov platiť v eurách v hotovosti to bolo normálne, tak ani pomaly si nevedia predstaviť tie veľké čísla. Jednoducho žijú v takých tých bežných starostiach a práve takýto príklad, kedy ten obyčajný človek, ktorý žije v podstate tak z ruky do úst, alebo dobre, možno niekedy teda mesačne si odloží stovku, dvesto na účet, tak práve takýchto ľudí sa strašne dotýkajú takéto pokuty, keď sa im to náhodou stane a musia skloniť hlavu a povedať, áno, stopäťdesiat eur, mrzí ich to, spomínajú na to možno ešte roky, ako vlastne vtedy cez tú plnú čiaru prešli a možno aj závidia niektorým, ktorí si to potom takto vybavia. Ale toto je krásny príklad toho, že keď tento podvodník pri stopäťdesiatich eurách urobil všetko pre to, aby ani tých stopäťdesiat eur nezaplatil, tak pri tých dvanástich miliónoch alebo v podstate za jeden rok to bol nadmerný odpočet, neoprávnený nadmerný odpočet 8 miliónov eur, urobí hocičo. Aj to, že povie Ficovi alebo tak Kaliňákovi ako svojmu pobočníkovi: "Vieš čo, mne to je jedno, však stavám teraz to Bonaparte, upracte to, je tam ten bordel, využijeme to, Fico bude mať byt, budeme sa tváriť, že to má prenájom, však ako niečo dáme na papier, aby som náhodou neplatil nejaké veľké dane, Fico bude mať byt. Ty dáš pre toho svojho pobočníka, na neho to napíšeš, Počiatkovi dáme byt, povedz ešte koho, dobre je tam pätnásť bytov, päť dám vám a upracte to, aby nikto v živote ma nevyšetroval."
Toto sa zrejme v tomto prípade stalo a preto Kaliňák robí všetko pre to, aby zamietol pod koberec. A naozaj je príznačné, že ľudia, ktorí sa ozývajú zo SMER-u, ako bojujú. A to sú presne tí ľudia, ktorým Kaliňák drží chrbát, ako nejaký Kvorka, ktorý obšťastňoval Rómku v Martinskej osade, a ten má byť za čo vďačný Kaliňákovi a preto mu drží chrbát.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.6.2016 10:40 - 10:42 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Zrejme sme čakali, kým Robert Fico odíde mimo dosah reproduktorov, takže pokračoval by som tam, kde Daniel Lipšic skončil a nebolo to počuť, že najväčšie dno alebo najhlbšie dno, ktoré tu niekto mohol kedy preraziť, tak bol Robert Kaliňák pri obhajobe programového vyhlásenia vlády.
Pán Fico, predpokladám, že si to aspoň prečítate, keď už nepočujete a už ste niekde v bezpečí svojej limuzíny. Budem vás citovať: "Ak sledujem vaše tlačové konferencie, vidím len nenávisť, nenávisť, nenávisť. Nenávisť je veľmi zlý politický program." Tak sa vás pýtam, čo iné ako nenávisť ste šírili vy osobne medzi ľuďmi počas celej predvolebnej kampane? Kto šíril medzi ľuďmi strach a nenávisť voči utečencom? Kto s krvavými nenávistnými očami chránil svoju sexi asistentku a v priamom prenose šliapal po zákone v tom mojom prípade? Kto nenávistne útočí aj po voľbách na novinárov či neziskovky len preto, lebo nechcú klamať, ako by ste si vy osobne priali?
Pán Fico, ak máte úprimný záujem na tom, aby ste urobili Slovensku dobré meno počas predsedníctva v Rade Európskej únie, tak buďte vy osobným príkladom. A tým osobným príkladom budete vtedy, ak okamžite opustíte byt, ktorý je postavený z učebnicového daňového podvodu. Viem, že je to ťažké odísť z hniezda luxusu, ktorý ste si v ňom vybudovali. Napriek tomu vás vyzývam, odíďte okamžite z toho bytu, lebo robíte Slovensku len a len hanbu.
Pán Fico, to, čo ste tu predviedli, keďže ste len s falošnými argumentami chránili svojho vlastného človeka, je len pre mňa ďalší dôkaz toho, že byt v Bonaparte je v skutočnosti váš byt, ktorý ste dostali za krytie tohto podvodu a Bašternák je len váš osobný biely kôň.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.5.2016 16:08 - 16:09 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Takže ďakujem vám veľmi pekne za rozpravu a bol by som tiež veľmi rád, aby sme v tomto prípade nepostupovali tak ficovsky, by som povedal, tak ako za prvej Ficovej vlády, tak ako za druhej Ficovej vlády, že nie je podstatné to, čo sa predkladá, ale kto to predkladá.
Návrh zákona, aby ľudia, ktorí prijímajú sociálne dávky, nemohli tieto sociálne dávky roztopiť v herniach, má logiku. Zároveň chráni rodiny, ktoré sú takýmto správaním ohrozené, a určite nám pomôže vytvoriť lepšie podmienky pre život ľuďom, ktorí bývajú v okolí takýchto ľudí a ktorí sú prípadne následne ohrození takouto korupciou. Keď tu niekto má plné ústa toho, ako chce bojovať proti extrémizmu, ako sa musel obetovať a vstúpiť do tejto koalície, lebo extrémizmus, tak práve neriešenie takýchto situácií, práve to, že dovoľujeme, aby ľudia, ktorí dostávajú sociálne dávky a následne ich, a tým nehovorím, že všetci, mnohí roztopia v automatoch a následne spôsobujú alebo teda sa živia takouto malou drobnou kriminalitou, práve takíto ľudia a takéto správanie zo strany štátu vytvára podhubie pre extrémizmus.
Čiže ak nám Kotleba v parlamente vadí, riešme reálne problémy ľudí. Ak nám Kotleba v parlamente vyhovuje na to, aby sme sa aj nabudúce mohli vyhovoriť, že potrebujeme sa obetovať a vstúpiť do koalície s Ficom, tak tento návrh zákona zamietnime. A tvárme sa a hľadajme si nejaké iné výhovorky. A tvárme sa, že bol zlý, neužitočný a ľuďom by teda nepomohol.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2016 15:47 - 15:48 hod.

Igor Matovič
Ďakujem pekne za podporu. Peter, jasne, môžeme mať rozdielne pohľady na drobnosti, ale keď nám ide rovnako o ten princíp, aby sociálne odkázaní nedostávali do ruky peniaze, s ktorými nedokážu zodpovedne hospodáriť, tak si myslím, že jak som hovoril, v tom druhom čítaní bez problémov by sme tu správnu cestu našli.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2016 15:47 - 15:48 hod.

Igor Matovič
Pán predsedajúci, trošku ste sa pomýlili, ja som ešte ďalší v rade.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2016 15:26 - 15:28 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ďakujem za podporu. Pánovi Osuskému by som chcel trošku vyvrátiť tú argumentáciu, že však vlastne ani krčmára sa nebudeme pýtať, ale zatiaľ sme to nezaviedli, že sa nebudeme pýtať na to, že teda v akom stave je jeho domácnosť. Rozdiel medzi závislosťou na alkohole a závislosťou na hracích automatoch, je to, že keď prídete do krčmy, tak môžte skúsiť tam nechať alebo prepiť sto eur, poviem. Ale myslím si, že už vás potom, potom vás zrejme odvezú na nosítkach, alebo to neprežijete. Ale keď prídete do tej herne, tak sto eur tam hodíte jedna radosť a nemáte ich. A skúste prepiť v krčne tristo eur. Keď donesiete sociálne dávky pre celú rodinu a hodiť ich do toho automatu, v automate to máte za dve hodiny, v tej krčme to nezvládnete. Toto je ten rozdiel. Čiže vlastne preto je, automaty sú omnoho, omnoho rizikovejšie z pohľadu ohrozenia tej rodiny alebo premrhania tých financií.
A kolega Baránik, veľmi pekne ďakujem za tú poznámku. Ja som chcel samozrejme povedať, že kolega Muňko je zároveň generálnym riaditeľom Sociálnej poisťovne. Možno som to nepovedal. A to je práve ten paradox, že človek, ktorý je tá hlava, ktorá rozdáva závislým alebo sociálne odkázaným dávky, tak následne ich od nich vyberá cez svoje kasína, že s týmto by sme konečne mali skoncovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.5.2016 15:15 - 15:21 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Kolegovia, kolegyne, dovoľte mi, aby som aj touto formou podporil návrh, ktorý zdôvodnila moja kolegyňa Erika Jurinová, a pevne verím, že sa nájde v tejto sále dostatok ľudí, ktorým záleží na tom, aby sme nevyplácali sociálne dávky ľuďom, ktorí ich následne strčia do automatov a nechajú svoje rodiny de facto v skutočnosti zbytok mesiaca hladovať.
Áno, uvedomujem si zároveň, že tento návrh zákona je, by som povedal, v takom nejakom rozpore s osobným záujmom niektorých z vás, ktorí tu sedíte, lebo všetci dobre vieme, že napríklad predseda alebo teda riaditeľ Sociálnej poisťovne a náš kolega zároveň pán Muňko je vlastníkom najväčšej siete kasín na Slovensku. Takže v prípade, ak bude hlasovať za tento návrh zákona, tak v podstate si vyfučí pneumatiky na svojom vlastnom biznise. A tak uvidíme, ako je konzistentný, ako bude hájiť verejný záujem, ako bude hájiť záujem ľudí, a či náhodou nebude hájiť záujem svoj vlastný.
Dobre. Ale teda aby som iba neútočil alebo neprejudikoval, ako toto hlasovanie dopadne, predkladáme návrh, s ktorým by sa mali mnohí v súčasnej vládnej koalícii stotožniť. Lebo predpokladám podporu z opozičných strán, keďže viacerí z opozície sme na túto tému viackrát aj v predvolebnej kampani, aj počas minulého volebného obdobia, kedy my sme tento návrh zákona plus-mínus v rovnakej podobe dvakrát predkladali, keď nie tri, tak aj ostatné koaličné strany, súčasné, sa snažili získavať svojich voličov tým, že hovorili, ako im záleží na tom, aby teda sociálne odkázaní ľudia, osadníci, keď poviem tak, nechodili hneď po tom, ako dostanú sociálne dávky, do najbližšej dediny a v automatoch tieto peniaze neskončili. Áno, takýchto rečí mali plné ústa poslanci, súčasní poslanci za MOST – HÍD, takýchto rečí mali plné ústa kandidáti za stranu pána Procházku, strany SIEŤ, takýchto rečí mali plné ústa aj poslanci za SNS, aj SMER. Ponúkame v podstate vládnym poslancom možnosť splniť svoje predvolebné sľuby, keď podporíte takýto návrh zákona.
Tak ako spomenula Erika Jurinová v úvodnom slove, obdobnú úpravu majú aj v susednej Rakúskej republike, alebo v susednom Rakúsku, a obdobnú úpravu chystajú sa prijať, a naozaj je to už na spadnutie, v Českej republike. Nemá absolútne žiadnu logiku, aby štát ľuďom, ktorí sú vlastne zavesení na sociálnej sieti, vyplácal sociálne dávky a následne si takto zakrýval oči a nepozeral sa na to, že či tie, to málo, lebo tie sociálne dávky nie sú nejaká veľká suma, aby to málo, ktoré by malo skončiť v ich rodinách, v ich chudobných rodinách, aby to málo skončilo následne v automatoch a niekto mal z toho biznis, akože podnikanie.
Tak ako tiež spomenula Erika Jurinová, hazard, to nie je len to, že spôsobujeme, alebo štát, ktorý podporuje hazard a takéhoto štýlu hazard, že spôsobuje rodinné tragédie, že potom vlastne v tej rodine naozaj tie deti mnohokrát nemajú čo jesť. A potom práve to je podhubím toho, že vzniká kriminalita. Lebo hladné decko, alebo hladný možno aj ten človek, ktorý dostal tie sociálne dávky a išiel do toho automatu a, bohužiaľ, možno niekedy aj závislý, a myslel si, že z tých 60 eur vygeneruje 600 eur, a nakoniec zistil, že zo 60 má nulu a ešte aj možno nejaký dlh, tak tento človek potom rieši ten svoj problém, vzhľadom na to, že teda hlad nepochádza zo stravných lístkov, ako ste nás snažili sa presvedčiť minulý týždeň, ale ten hlad pochádza z toho, že jednoducho nemáte čo v peňaženke, tak títo ľudia potom to riešia niekedy, áno, aj tým, že si privlastnia niečo, čo im nepatrí.
Čiže podporovať hazard, podporovať to, aby ľudia odkázaní na sociálne dávky, ľudia, ktorí v naivnej viere si naozaj myslia, že z tej zázračnej mašinky zo 60 eur vypadne zrazu 600, naďalej podporovať vlastne takéto možno naivné a niekedy závislé správanie sa, je nezodpovedné zo strany štátu. Lebo podporovať takýmto spôsobom biznis pár ľudí, ktorí zarábajú na týchto chudákoch, spôsobuje to, že všetci ostatní ľudia, ktorí bývajú v okolí týchto ľudí, sú ohrození následnou kriminalitou. Lebo jednoducho tie chýbajúce peniaze, ktoré nahádzali do tej mašinky zázračnej, musia niekde nahradiť a tú svoju rodinu alebo aj samých seba nemôžu dovoliť, aby zomreli. Čiže musia z niečoho nakŕmiť.
Skončime, prosím vás, sme 27 rokov po revolúcii, skončime s bohapustým podporovaním akože podnikania, ktoré v skutočnosti nie je podnikanie, len ničenie rodín. Je ničenie alebo podporovanie závislosti a je zbytočné nabádanie ku kriminalite. Skúsme sa na tento návrh pozrieť nepoliticky, pozrieť sa na neho bez ohľadu na vlastný záujem ktoréhokoľvek poslanca v tejto sále, či už podniká v hazarde alebo nie, a skúsme podporiť tentokrát dobrú vec. Ak máte nejaké výhrady voči spracovaniu konkrétnych nejakých ustanovení, sami veľmi dobre viete, že druhé čítanie je o tom stvorené, a v tom druhom čítaní tieto veci bez problémov môžme upraviť a možno už niekedy plus-mínus od leta môžeme zaviesť systém veľmi jednoduchý, že závislí ľudia nebudú môcť hádzať peniaze do automatov, a teda hlavne v tomto prípade poberatelia sociálnych dávok. Štát, ktorý podporuje to, aby ľudia odkázaní na sociálne dávky hádzali tie peniaze do tých zázračných mašín, ohrozovali následne ostatných ľudí vo svojom okolí svojou kriminalitou, nie je zodpovedný štát. A ja by som chcel, aby Slovensko po dvadsiatich siedmich rokoch po revolúcii konečne zodpovedným štátom bolo.
Ďakujem veľmi pekne za podporu.
Skryt prepis