Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.6.2019 o 16:40 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.6.2019 16:40 - 16:42 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Ďakujem za reakciu. Ja chcem zdôrazniť, že presne to, čo bolo povedané, je jednoducho pravda. Keby tá fabrika, ktorú dnes postavili pri Nitre, postavili v Bystrici, v Prešove, v Košiciach alebo ešte ďalej na východe, tak by sa ľudia za touto prácou trhali. Je množstvo, tisíce, možno desaťtisíce ľudí, ktorí by využili možnosť pracovať aj za tých 800 eur, ktoré sú pre mnohých východniarov fantastická mzda, na ktorú dnes ani len nedovidia, aby nemuseli chodiť do zahraničia, aby nemuseli chodiť do Bratislavy, mohli byť doma so svojimi rodinami.
Práve z tohto hľadiska, z tohto dôvodu predkladáme tento návrh zákona. A znovu prízvukujem, že tá situácia na východe Slovenska, ktorú dôverne poznám, sa stále zhoršuje. Ten progres nevidíme, práve vidíme regres, zvyšuje sa tá miera regionálnych rozdielov, problémy narastajú a politici v Bratislave sa tvária, že sa ich to jednoducho netýka. Ako keby ten východ Slovenska bol už niekde odsúdený, odpísaný na nejaký zánik a je nám úplne jedno, čo s ním bude, ako to tam reálne bude neskôr vyzerať. To znamená, prijať návrh zákona, aby bola každá investičná pomoc, ktorú štát bude dnes poskytovať, realizovaná práve v tom zozname, v tom okrese, ktorý je na zozname najmenej rozvinutých okresov, je fantastickým riešením pre tento problém.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 26.6.2019 16:31 - 16:38 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, ctení hostia, dovoľte mi tiež vystúpiť k nami predkladanému návrhu zákona, ktorý sa týka práve investičnej pomoci a podmienok pri jej získaní. Slovensko totiž trpí obrovskou mierou regionálnych rozdielov. Hovoríme o zásadných regionálnych rozdieloch.
Ja celý život žijem, v podstate pochádzam z východného Slovenska, pohybujem sa tam a teda poznám tú problematiku úplne dôverne. Nemôže ma nikto obviniť z toho, že som napríklad nikdy v živote nevytiahol päty z Bratislavy, alebo že mesto najviac vzdialené od Bratislavy, ktoré som navštívil, bola Nitra, a chcem potom následne riešiť problémy Sniny alebo Vranova nad Topľou. Situáciu poznám naozaj dôverne a okres, z ktorého pochádzam a v ktorom žijem, teda okres Kežmarok je v tom rebríčku najmenej rozvinutých okresov hneď na druhom mieste. V podstate sa len tesne bije s okresom Rimavská Sobota v Banskobystrickom kraji a spoločne atakujú hranicu nezamestnanosti až neuveriteľných 16 percent.
Ľudia, ktorí poznajú miestne pomery vám môžu hovoriť celé príbehy o tom, ako každá jedna rodina má nejakého člena, príslušníka, ktorý musel odísť, či už do Bratislavy alebo do zahraničia, pretože na východe jednoducho nie je práca. A ak aj je, tak za 400 – 450, maximálne 500 eur, z čoho vám reálne nedajú ani hypotéku, ani si z toho nezaplatíte nájom a ani reálne nemáte možnosť napríklad založiť rodinu alebo žiť dôstojný život, ktorý by ste si podľa mňa v 21. storočí v štáte, ktorý si hovorí vyspelý, demokratický, mali zaslúžiť.
Práve z tohto dôvodu predkladáme tento návrh zákona, aby každý prijímateľ investičnej pomoci, ktorý chce od štátu získať nejaký ten stimul na tú svoju podnikateľskú aktivitu, musel realizovať tento svoj zámer v jednom z najmenej rozvinutých okresov z toho zoznamu, ktorý dnes vláda vedie.
To znamená, že by sme predišli v budúcnosti takým prípadom, ako bol ten nešťastný Jaguar Land Rover v Nitre, ktorý nám bude spôsobovať problémy možno ešte dlhé roky, ak nie desaťročia, kde sa nalialo 650 miliónov eur daňových poplatníkov Slovenskej republiky, postavila sa obrovská fabrika v regióne, kde bola 3-percentná nezamestnanosť, dnes už je menej ako 3-percentná, kde teraz reálne má táto firma problém nájsť zamestnancov, pretože tí tam nebudú pracovať za tých 650, maximálne 700 eur v čistom, ktorý im ako nástupný plat ponúkajú. A z toho dôvodu tam musia dnes dovážať cudzincov z Balkánu, Srbov, Rumunov, Vietnamcov. O Vietnamcoch sa teraz začína hovoriť, Ukrajincoch a podobne. To znamená, našich vlastných ľudí z najmenej rozvinutých okresov z východného a stredného Slovenska vyženieme do zahraničia a za ich peniaze, ktoré tu odvádzali, keď tu pracovali, alebo ktoré odvádzali ich rodiny, postavíme fabriku alebo dáme stovky miliónov eur cudzincovi, nejakému cudziemu investorovi, ktorý tu postaví fabriku na úrodnej pôde v regióne, kde neexistuje v podstate nezamestnanosť, a následne tam budú pracovať cudzinci.
Absolútne nelogické, absolútne zvrátené, keď sa na to takto pozrieme. A som si istý, že takýmto spôsobom sa k svojim vlastným obyvateľom nespráva ani tá najhoršia kolónia. Ani tá najhoršia kolónia. Pretože sa nemôže vláda predsa pozerať na to, ako v Nitre majú 3-percentnú nezamestnanosť a na východe Slovenska je 16 – 17 %, a keby sa vrátili všetci tí ľudia zo zahraničia, tak vám garantujem 30-, 40-percentná nezamestnanosť, to si píšte, a na druhej strane pekne dáme tú investíciu do regiónu s 3-percentnou nezamestnanosťou, 650 miliónov eur, ktoré vytvorili aj tí ľudia z toho východného Slovenska, aj tí ľudia z toho stredného Slovenska.
A najhoršie na tom celom je, že práve tí ľudia v Nitre na to dnes nadávajú. Tí ľudia v Nitre dnes musia trpieť kvôli tomu, že tam majú doslova tisíce a tisíce cudzincov, ktorí tam budú pracovať. Majú s tým problémy a ďalšie a ďalšie problémy budú len nastávať. To znamená, nepomohlo sa nikomu, okrem možno nejakých vládnych politikov, ktorí sa na tom nabalili, a okrem toho investora v podobe majiteľa Jaguaru Land Roveru, indickej spoločnosti, ktorá sa takto na tvrdej práci slovenských daňových poplatníkov krásne nabaľuje, zvyšuje svoje zisky a ďalšiu svoju podnikateľskú budúcnosť má naozaj pestrú vďaka slovenskej vláde.
Preto keď mnohí hovoria, čo najčastejšie vládni politici, že opozícia len kritizuje, opozícia nenavrhuje riešenia, opozícia ani nevie povedať, ako by to reálne chcela, tu toto riešenie navrhujeme. Každý prijímateľ investičnej pomoci by musel prejaviť zámer, že chce tú svoju investíciu realizovať práve v jednom z tých najmenej rozvinutých okresov. Takýto návrh zákona totižto potrebujeme ako soľ. Pretože tá miera regionálnych rozdielov neklesá, ona narastá, ona stúpa.
Dnes, napríklad vám poviem z osobnej skúsenosti, keď si chcete nájsť byt ako mladý človek v meste Kežmarok, máte smolu. Tí, ktorým nedajú hypotéku, tak si nenájdu žiaden nájomný byt, lebo nie sú žiadne voľné. Jednoducho neexistujú. Mladý človek nemá žiadnu perspektívu. Sú dva, tri, možno štyri byty niekde na inzerátoch. Keď tam zavoláte, zistíte, že už ste pätnásty človek, ktorý v ten deň volal aj napriek tomu, že ten inzerát je von len dva dni. Jednoducho ľudia sa tam bijú o možnosť nájsť si nejaké bývanie. A rovnaká situácia je vo všetkých z tých okresov, ktoré patria do toho zoznamu najmenej rozvinutých. Vranov nad Topoľov, Sabinov, jednoducho Trebišov, všade, kde sa pozrieme na východe, tak zistíme, že tá situácia je podobná.
A túto katastrofálnu situáciu nevyriešime tak, že budeme nalievať ďalšie stovky a stovky miliónov eur do západného Slovenska a vytvárať tie regionálne rozdiely, alebo ako ste to urobili predtým, že ste prijali návrh zákony, že prispejete ľuďom, ktorí sa z východu prisťahujú do Bratislavy alebo inde na západné Slovensko za prácou. Veď to je neuveriteľné. Takto sa tá situácia nerieši, že presuniete práceschopné obyvateľstvo z východu, ktoré ste ešte nedokázali vyhnať do zahraničia na západ, a všetko je vyriešené. Takto sa tieto veci riešiť nemajú. Pretože keď pre vás Slovensko nekončí niekde za Trnavou alebo za Nitrou, ale je pre vás Slovensko aj Sabinov, aj Prešov, aj Košice, aj Snina, aj Sobrance, tak jednoducho musíte robiť niečo, aby sa tie regionálne rozdiely znižovali.
A práve tento náš návrh zákona, ak by ste ho aj neschválili, kľudne si ho prijmite ako vlastný, podajte ho alebo vymyslite podobný systém. Hlavne, aby sa tá investičná pomoc využívala práve v tých najmenej rozvinutých okresoch. Pretože ak nechceme, aby sa nám východné Slovensko postupne zmenilo na jednu veľkú v podstate čiernu dieru bez zamestnanosti, bez nejakej perspektívy, ktorá bude jednoducho plná ľudí, ktorí sú buď už v dôchodkovom veku alebo pracujú v štátnej správe alebo ľudí, ktorých je v osadách čoraz viac a viac a žijú naozaj v hrozných podmienkach, tak ideme na to skvelým spôsobom. Ak to ale chceme zmeniť, musíme prijať aj také návrhy zákonov, aké tu dnes reálne predkladáme.
Takže na záver chcem povedať, že každému komu záleží na tom, aby sa tie regionálne rozdiely znižovali, aby naši vlastní ľudia nemuseli pracovať v zahraničí, aby sme neinvestovali stovky miliónov eur do fabrík, kde budú neskôr pracovať cudzinci a ktoré budú spôsobovať obrovské problémy domácemu obyvateľstvu, máte možnosť podporiť náš návrh zákona.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.6.2019 16:07 - 16:11 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ctené kolegyne, kolegovia, budem v podstate hovoriť podobne ako moji predrečníci z našej politickej strany, pretože táto novela, tento návrh ústavného zákona, ktorý tu predkladáme, ktorý má za cieľ odobrať tú nezmyselnú imunitu, ktorú dnes požíva hlava štátu, teda prezident Slovenskej republiky, jednoducho vyplýva práve z činnosti a pôsobenia bývalej hlavy štátu, to znamená, Andreja Kisku.
Práve Andrej Kiska nám ukázal, že návrh na odobratie imunity prezidenta Slovenskej republiky, resp. jej zosúladenie s imunitou poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, teda iba na výroky prednesené v rámci vykonávania jeho funkcie je mimoriadne dôležité práve pre to, aby sme prinavrátili dôveru obyvateľov Slovenskej republiky v samotnú inštitúciu prezidenta, v samotnú hlavu štátu, v samotný úrad prezidenta Slovenskej republiky, pretože tá tu dnes chýba.
Ale nemôžeme sa ani čudovať, keď sme mali prezidenta, ktorý lietal v jednom daňovom podvode za druhým, ktorý si nelegálne vo svojej vlastnej firme zaúčtovával náklady na svoju vlastnú volebnú kampaň, aby sa tak vyhol, za prvé, plateniu dane z príjmu, za druhé, si potom dával žiadosti o nadmerný odpočet DPH, samozrejme, na ktorý nemal nárok, na čo sa mu potom prišlo. Využíval inštitút účinnej ľútosti na to, aby sa vyhol trestnému stíhaniu ešte v tejto dobe. Rovnako je v podstate známe, že polícia ho teraz aktuálne vyšetruje za to, akým spôsobom nadobudol prostriedky na začatie svojho úžerníckeho podnikania, na ktorom zarobil obrovské, nepredstaviteľné milióny eur. A tiež je pravda, že pán prezident, o ktorom mnohí hovoria práve v Poprade, že bol šéfom pozemkovej mafie, ukradol pozemok zubárovi z Popradu, ktorý bol následne na súde donútený vrátiť, a ešte stále prebieha vyšetrovanie ohľadom postupu, ako k tomu mohlo dôjsť a ako jednoducho pán prezident Andrej Kiska získal tento pozemok.
Pri všetkých týchto kauzách, pri všetkých týchto zjavných trestných činoch chránila pána Andreja Kisku práve imunita, ktorú požíval vďaka tomu, že bol prezidentom Slovenskej republiky. Po tomto pôsobení pána Kisku vo funkcii prezidenta už si nemôže nikto robiť ilúzie o tom, že dôvera verejnosti alebo nejaká úcta verejnosti k funkcii alebo k osobe, ktorá zastáva funkciu hlavy štátu, jednoducho vymizla. Vymizla, pretože ľudia vidia, že môžeme páchať daňové podvody, že môžeme klamať, kradnúť pozemky, ale keď sme na tom správnom mieste, keď sme si našli tie správne milióny eur na to, aby sme si zaplatili niekoľkonásobne predraženú kampaň, tak sa nám nič nemôže stať. Nič sa nám nemôže stať, lebo máme imunitu, ktorá ale nevychádza zo žiadneho racionálneho základu. A nedokážem si predstaviť, aký argument by sa našiel pre to, aby sme prezidenta Slovenskej republiky nemohli trestne stíhať, ak napríklad ukradne niekomu pozemok alebo spácha daňový podvod. Je to rovnaký človek ako všetci ostatní. A práve z tohto dôvodu si myslíme, že odobratie imunity v tej miere, ktorú má dnes, bude pre celú spoločnosť prospešné, bude to pre celú spoločnosť takým zmierlivým gestom a hlavne bude to tú spoločnosť spájať, pretože ľudia uvidia, že zase volení funkcionári majú o čosi bližšie práve k obyčajným ľuďom, že nepožívajú nejaké špeciálne ochrany, špeciálne imunity, na ktoré nemajú žiaden racionálny nárok, a že jednoducho aj prezident, to znamená hlava štátu sa zodpovedá za svoje činy a môže byť trestne stíhaná, ak tieto trestné činy pácha.
To znamená, naša novela zákona je úplne jednoduchá a som si istý, že každý, komu záleží na tom, aby právo a spravodlivosť platilo na Slovensku úplne pre každého rovnako, či je biely, čierny, oranžový, ružový, či je bohatý alebo chudobný, či je zlodej pozemkov alebo daňový kriminálnik alebo tvrdo pracujúci občan, tak by za tento návrh zákona mal zahlasovať.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

26.6.2019 10:55 - 10:57 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ctené kolegyne, kolegovia, predkladáme do pléna návrh zákona, aby sa výrobcovia, ktorí používajú geneticky modifikované produkty vo svojich potravinách, boli donútení o tejto skutočnosti svojich zákazníkov jasne, verejným, výrazným spôsobom informovať.
Osobne nesúhlasím s genetickou modifikáciou akýchkoľvek potravín, pretože si myslím, že keď sa človek začne hrať na Boha a začne sa v podstate, alebo sa uchýli k tomu, aby modifikoval genetické informácie nejakých organizmov, tak to jednoducho nemôže dopadnúť dobre. To je ale môj názor a rešpektujem aj to, že niektorí ľudia nemajú problém s tým, keď takéto geneticky modifikované potraviny jedia, keď, povedzme, sú ochotní testovať svoje zdravie, čo sa týka dlhodobých aspektov a následkov toho, že takéto potraviny konzumujú. Ale myslím si, že všetci ľudia by mali mať právo byť informovaní o tom, že tá alebo iná potravina obsahuje geneticky modifikované produkty. Pretože len nedávno sa zistilo, že v bioproduktoch dokonca našli geneticky modifikované prvky.
To znamená, že predkladáme návrh zákona, ktorý by jasne nariadil všetkým výrobcom informovať priamo na obale tohto produktu veľkým nápisom, že ten konkrétny produkt je vyrobený z geneticky modifikovaných potravín alebo prípadne obsahuje prvky takýchto geneticky modifikovaných potravín, a každý jeden spotrebiteľ by bol tým pádom informovaný o tom, čo si kupuje, čo bude jesť. Pretože téma či už dvojakej kvality potravín alebo problémov spočívajúcich z toho, že naša kvalita potravín je naozaj nízka a ľudia tým pádom trpia rôznymi ochoreniami, zvyšuje sa miera rakoviny a iných alergií a podobných vecí, určite má nejaký súvis s tým, aké veľké množstvo chémie a iných produktoch sa v dnešných potravinách v rámci snahy o čo ich najdlhšiu konzerváciu nachádza. A práve preto v týchto dobách podľa nás majú ľudia právo mať čisté, mať kvalitné potraviny. A ak im návrh zákona, vďaka ktorému budú vedieť, dopredu budú informovaní o tom, že tá ktorá potravina obsahuje geneticky modifikované prvky, môže v tomto prípade pomôcť, tak si myslím, že by to malo byť záležitosťou alebo záujmom každého jedného poslanca umožniť ľuďom vedieť, čo reálne konzumujú, čo reálne jedia a čo si reálne kupujú.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.6.2019 10:29 - 10:31 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pán poslanec, naši liberálni kolegovia, niektorí liberálni poslanci by s vami asi nesúhlasili, oni by najradšej deťom dali aj marihuanu, aj kokaín, aj heroín, keby sa dalo, proste nech si odskúšajú všetko, veď nech si zažijú, veď takéto vystúpenia už Národná rada zažila. Ale ja rovnako tak, ako vy, vnímam ten obrovský problém naozaj nárastu alkoholizmu medzi mladými. A tu nehovoríme len o pätnásťročných deťoch. Už dvanásť, trinásťročné deti sa flákajú po sídliskách, v jednej ruke držia nejaký džús, ktorý slúži ako zapíjatko k tomu druhému alkoholickému nápoju, ktorý majú v ruke. Behajú si jedna radosť, popíjajú po lavičkách a ten problém neustále narastá. A keď to takto necháme, keď dovolíme nezodpovedným predajcom, ktorí neustále opakovane, ako hovoríte, predávajú alkohol maloletým, tak to nebude mať pre Slovensko v budúcnosti nejaké dobré následky, pretože tí, ktorí majú na zreteli mravnú a tú správnu výchovu mládeže, predsa nemôžu podporovať alkoholizmus mladistvých. A práve preto tento návrh zákona určite podporíme, pretože nezodpovední predajcovia, ktorí opakovane trikrát predali alkohol maloletým osobám, jednoducho musia byť potrestaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.6.2019 14:59 - 15:01 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Kaščáková, vy ste v podstate celú faktickú poznámku hovorili o úradnom styku, o ktorom ja som nehovoril vôbec, čo je zaujímavé.
Ale hovoril som o tom, že keby sa náhodou nejaký starosta rozhodol oblepiť si to tam nejakými cudzími nápismi alebo čímkoľvek iným a ten slovenský nápis dal niekde do úzadia, tak by mu to váš zákon umožnil.
Hovoril som o tom, že keby sa nejaká náboženská spoločnosť v budúcnosti, povedzme registrovaná, rozhodla komunikovať s verejnosťou výlučne arabsky, tam to priamo uvádzate. Nie s úradmi, s verejnosťou. To znamená, keby som chcel niečo vedieť, bohužiaľ, tu ste síce na Slovensku, ale keď neviete po arabsky, tak do tej našej komunity nechoďte. Jednoducho by sa tu vytvárali také tie pekné "no go" zóny, ako vidíme v západnej Európe.
Ja som spomínal a potvrdzujem to, že ktokoľvek, kto si ctí alebo pozná prácu otca národa Andreja Hlinku, ktorý bol za slovenčinu ochotný položiť život, ktorý za ňu sedel vo väzení, tak nemôže predkladať tento návrh zákona, jedine s vedomím, že naozaj pľuje a haní jeho pamiatku. A keď vám toto vyhovuje, keď vám vyhovuje pľutie na slovenskú históriu, možno nie vám, alebo akosi bolo spomínané, možno ste v tom nevinne, že vás tu poslal pán Sulík, ale pánovi Dostálovi a Osuskému, ktorý dl-ho-do-bo v každom návrhu zákona, v každej rozprave bojujú a broja proti Slovenskej republike, proti našej štátnosti, proti štátotvornému národu, tak mi je to ľúto. Naozaj mi je ľúto, že tomuto nechápete.
A ja úprimne z celého srdca dúfam, že sa nikdy nedopracujú ľudia ako vy, ktorí toto dokážu predkladať, na Slovensku k moci, lebo to bude postupné, rýchle nabiehanie na to, aby tu ten štát úplne zanikol.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.6.2019 14:47 - 14:57 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Tak, vážený pán predsedajúci, ctené kolegyne, kolegovia, ktorí ste tu, ono pani predkladateľka Kaščáková tiež možno nečakala, že tento návrh zákona vzbudí takúto búrku tu v pléne Národnej rady, ale vy sa tomu nemôžete čudovať, hoci je pravda, že opozičné návrhy zákonov častokrát nevzbudzujú veľkú diskusiu, pri tomto zákone je to úplne odôvodnené a logické, pretože ten zákon je absurdný. Ten zákon je namierený proti pilierom nášho štátu. Ten zákon priamo útočí na štátotvorný národ.
A ako bolo spomínané, jasné, že vaši kolegovia predkladatelia Osuský a Dostál, ktorí sú hlavnými buditeľmi rôznych iredentistických a Slovensko ničiacich snáh, tu dnes nie sú. To sú ľudia, ktorí sa otvorene hlásia k čechoslovakizmu, ktorí otvorene pľujú na Slovenskú republiku, ktorí si ju nikdy nepriali, a keby sa mohla zrušiť a vrátiť naspäť do nejakého toho československého národnostného kotla, kde by sa slovenský národ neuznával, tak by tomu okamžite zatlieskali.
A práve proti takým ľuďom ľudia, ktorí majú národné cítenie, ktorí si uvedomujú vážnosť ochrany našej kultúry, našich hodnôt, našich historických hodnôt, ktoré tu boli budované po tisícročia a ktorí majú česť, ktorí si ctia naše národné osobnosti, ako bol Ľudovít Štúr, ktorý v roku 1843 kodifikoval spisovnú slovenčinu a celý svoj život obetoval boju za to, aby sme po slovensky na Slovensku mohli hovoriť, aby slovenský jazyk bol zachovaný, aby bol slovenský národ zachovaný. Andrej Hlinka, ktorý sedel vo vezení, či už za Československa, alebo za Uhorska, len preto, že bojoval za slovenčinu, za slovenský národ, za to, aby cirkevné školstvo nebolo pomaďarčené.
A potom títo velikáni, ktorí dali základ nášmu štátu, ktorí dali možnosť nám všetkým fungovať, žiť slobodne, príde nejaká strana, hovorí si, že liberálna, ultraliberálna, fanatická protislovenská SaS a predloží návrh zákona, ktorý pľuje na celú ich pamiatku, ktorý sa vysmieva ich celoživotnému tvrdému boju za práva slovenského národa. A deje sa to nie niekde ďaleko, ale deje sa to priamo v najvyššom zákonodarnom orgáne Slovenskej republiky.
Veď si uvedomte, že už priamo v dôvodovej správe tohto návrhu zákona, ktorou vysvetľujete jej obsah, už v bode 1 píšete, že navrhujete vypustiť ustanovenie, podľa ktorého má štátny jazyk mať prednosť pred ostatnými jazykmi používanými na území Slovenskej republiky. Veď to je neuveriteľné.
Uvedomte si jednu takú maličkosť. Na Slovensku máme množstvo obcí, kde sú starostovia doslova analfabeti. Nevedia čítať a písať. Poznáme tie prípady. Je ich 60 alebo 70, keď sa osadníci bez základného vzdelania stali starostami len kvôli tomu, že máme volebný systém, aký máme. Títo ľudia sú veľmi jednoducho korumpovateľní, veľmi jednoducho sa ich dá presvedčiť na čokoľvek. A potom naozaj môže nastať tá situácia, o ktorej hovoril pán Hrnko, že proste niekto si bude chcieť povedzme vystreliť, alebo si urobiť srandu na účet slovenského národa a príde za takýmto starostom a celá obec naraz bude plná arabských nápisov, francúzskych nápisov, nemeckých, talianskych. A slovenské, ktoré podľa vášho návrhu zákona nebudú mať prednosť pred ostatnými, budú niekde dole, niekde vzadu. Toto vy normálne v zákone umožňujete a ani sa nad tým nepozastavíte. Veď to je neuveriteľná vec.
V bode 3 uvádzate, že navrhujete vypustiť ustanovenie, podľa ktorého sa v štátnom jazyku vedie agenda cirkví a náboženských spoločností určená pre verejnosť. Nie je nevyhnutné zákonom prikazovať cirkvám a náboženským spoločnostiam, v akom jazyku majú komunikovať s verejnosťou.
Ja chcem povedať v tejto chvíli, nech Boh ochraňuje Slovensko pred tým, že raz ľudia, ultraliberálni fanatici, daňoví podvodníci a zlodeji pozemkov, ako je Andrej Kiska, ktorí otvorene povedia, že na Slovensko by bolo potrebné prijať niekoľko tisíc imigrantov, prevzali na Slovensku vládu a zmenili by zákon o náboženstvách, o cirkvách, ktorý sme prijali v tomto volebnom období, a umožnili by im, ako to tu prezentoval vtedy v debate pán Dostál alebo Osuský, aby si každá jedna nejaká náboženská skupina uzákonila vlastnú cirkev bez nejakých obmedzení, bez nejakých pravidiel, bez nejakých nutností, aby sa tu jednoducho aj ten islam, ktorý bol častokrát skloňovaný, mohol registrovať, tak podľa vášho návrhu zákona, keby sa bol prijal v takej vláde, v ktorej vy by ste boli, tak by táto skupina, táto nejaká islamská cirkev mohla komunikovať výlučne po arabsky, robiť si tam, čo chcú, kázať si akúkoľvek nenávisť, čo častokrát majú problém práve Rakúšania, Švédi a iné západné krajiny, ktoré vyhosťujú desiatky a stovky imámov, pretože tam kážu náboženskú nenávisť v mešitách a majú problém to kontrolovať. Ale vy by ste prišli na kontrolu a taký ten mezuín alebo muezín či, alebo imám by vám povedal, ukázal pekne prostredník a povedal, veď mne zákon umožňuje komunikovať s vami po arabsky. Budem komunikovať s verejnosťou len po arabsky. Vy ma nedonútite komunikovať po slovensky.
Veď to je neuveriteľné ohrozenie samotného základu nášho štátu, ktorý vy tu navrhujete. Vy ste sa zamysleli nad dôsledkami toho, čo ste to urobili, alebo ste boli motivovaní čírou, jasnou nenávisťou k Slovensku, k nášmu národu, k štátnemu jazyku, a to bolo jediné, čo ste chceli dosiahnuť bez ohľadu na dôsledky návrhu nedomysleného, nezmyselného a v mnohých prípadoch úplne absurdného.
Píšete tam, že navrhuje sa doplniť možnosť používania iných jazykov pri označovaní obcí, ich častí, ulíc, verejných priestranstiev a vyhotovovaní mapových diel. To si ako predstavujete? Že teraz ktorá národnostná menšina bude v nejakej obci prevládať, tak to bude v podstate taká ako keby ostrov na Slovensku, že to bude jednoducho skupina ľudí alebo obec, kde bude teraz všetko povedzme v cigánčine, v maďarčine, v rumunčine, v rusínčine, proste ako si toto predstavujete?
Bolo tu spomínané práve to, že ten slovenský jazyk, ten jazyk štátotvorného národa, ktorý sa vyžaduje od ľudí, je jednotiaci prvok, ktorý umožňuje Slovensku fungovať tak, ako funguje. A toto, čo vy zavádzate, je presne, ako bolo povedané, nástroj na rozbíjanie tej jednoty. Je to nástroj na vzbudzovanie napätia. Je to nástroj na to, aby ste tu mohli vzbudzovať emotívne vášne, a je škoda, ako bolo povedané, že pán Dostál a pán Osuský, ktorí sú autormi tohto protislovenského návrhu, tu dnes nie sú, aby sa mohli zodpovedať a predstavovať, ako si to oni vlastne mysleli.
Pretože ktokoľvek, opakujem, kto si váži odkaz otca národa Andreja Hlinku, ktorý bol ochotný položiť svoj život v ťažkom boji za slovenčinu, a potom tu predkladať návrh zákona, ktorý jeho boj, jeho celoživotnú snahu hádže na nejakú druhú koľaj, vysmieva sa jej, pľuje na ňu, jednoducho podľa môjho názoru nemôže byť normálny. Je to čistá protislovenská agenda.
A keď si človek naštuduje jednotlivé prvky tej neomarxistickej kritickej teórie, kde sa píše, že musíme postupne relativizovať všetko, relativizovať pojem rodina, relativizovať pojem národ, relativizovať všetky prvky, ktoré spájajú ten národ, ktorý vytvárajú tú jednotu a postupne takto rozkladať celú spoločnosť, a pozrie sa na to, čo tu celé volebné obdobie SaS predkladá, tak vy idete krok po kroku, bod po bode k tomu, aby ste ten národ aktívne všetkými možnými spôsobmi rozkladali.
A preto sa tu strhla táto debata. Preto tu vystupujeme, aby sme vám jednoducho v tejto veci zabránili, aby sme varovali obyvateľov Slovenskej republiky, že takíto ľudia sa dnes derú k moci, že sa tu derú ľudia k moci, ktorí chcú zničiť, demontovať základné atribúty nášho štátu, nášho národa, ktorí pľujú a vysmievajú sa našej histórii. To znamená, občania Slovenskej republiky majú právo byť varovaní pred tým, čo sa deje.
A na záver spomeniem ešte, v bode 7 uvádzate, že sa navrhuje vypustiť celý § 5, ktorý upravuje používanie štátneho jazyka v niektorých oblastiach verejného styku: elektronické médiá, miestny rozhlas, technické zariadenia, informovanie verejnosti, jednoducho reklamná tlač a podobne.
Keď som išiel v predvolebnom čase pred európskymi voľbami niekde medzi Rožňavou a medzi Moldavou nad Bodvou a videl som po ceste bilbordy, na ktorých bola iba maďarská vlajka a tam bolo napísané po maďarsky niečo, čomu, samozrejme, nerozumiem, ale dal som si to preložiť a bolo tam napísané "Boh žehnaj Maďarom". Toto je podľa dnešného zákona nelegálne, toto sa nesmie. Ale aj napriek tomu to robia. A vám toto asi vyhovuje, vám asi takáto iredentistická snaha proste pacientov, ktorí nenávidia Slovensko a ktorí ho chcú rozkladať, vyhovuje, lebo vy im to týmto jazykom chcete úplne umožniť. Veď prečo by nie.
Prečo by nejaký bohatý arabský podnikateľ neprišiel, nezaložil na Slovensku alebo nekúpil nejakú televíziu a spustil by vysielanie len v arabskom jazyku, ktorému by nikto nerozumel. Ale mal by na to právo, lebo vy mu to umožňujete.
Jednoducho ten štát tu musí byť nato, aby chránil tie jeho základné atribúty, musí tu byť nato, aby zabezpečil budúcnosť a existenciu toho štátotvorného národa a aby chránil ten štátny jazyk, o ktorom sa tu hovorí. A robia to takto všetky normálne, racionálne, vyspelé štáty a neviem si predstaviť, keby niekto predkladal takýto návrh zákona v americkom Kongrese alebo v Knessete, na ktorý pán Ondrej Dostál alebo pán Osuský nedajú dopustiť, ako by asi dopadol.
Takže verím tomu, že si tento návrh zákona nezíska podporu ani všetkých poslancov SaS a nikto ďalší zaňho hlasovať nebude.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.6.2019 11:44 - 11:46 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Kaščáková, vy ste argumentovali v rámci obhajoby vášho návrhu zákona o štátnom jazyku hlavne tým, že nijakým spôsobom nedehonestuje či už štátotvorný národ, alebo štátny jazyk, že nijakým spôsobom neobmedzuje ľudí a niečo podobné.
Ja neviem, akým spôsobom vy chápete ochranu národa, kultúry, tradícií a všetkých ostatných vecí, ktoré neomylne patria k národnej hrdosti, k identite našich ľudí. Alebo jednoducho považujete všetky tieto veci za nejaký prežitok, za nejakú absurdnosť? A z toho, čo ste rozprávali, z toho vášho vystúpenia, ale aj z vystúpení vašich kolegov sa dá usudzovať, že vy k národu skutočne nemáte žiadny cit, žiadny vzťah ku kultúre, k jazyku, pretože uviesť, ako budem čítať z vašej dôvodovej správy, že "sa navrhuje vypustiť ustanovenie, podľa ktorého všetky nápisy, reklamy a oznamy určené na informovanie verejnosti, sa uvádzajú v štátnom jazyku, zrušiť". Už dnes, pani poslankyňa, tu máme pacientov, ktorí si na bilbordy dajú maďarskú vlajku a napíšu si tam "Boh žehnaj Maďarom", čo nesmú, ale robia to, verejnej sa nám vysmievajú. A vy by ste toto chceli povoliť.
Chcete dovoliť, aby si mohli súkromné televízie jednoducho vysielať v akomkoľvek jazyku chcú, programy aké chcú. To znamená, že keď sa tu nejaká televízia rozhodne, že bude vysielať nejakého muezína z mešity, ktorý tam bude kázať nejaké svoje nezmysly, ale nájde si tú cieľovú skupinu, ktorá ho bude sledovať, ako ste vy povedali, tak to kľudne môže robiť a budeme mať v televízii arabský program.
Ja som toto videl vo Švédsku, keď som vošiel na námestie do Helsingborgu a videl som, že tam okrem možno dvoch-troch obchodov nenájdem jediný švédsky nápis, že sa cítim, ako keby som stál v Turecku alebo niekde v Saudskej Arábii, všetko bolo v arabčine, všetko bolo v cudzom jazyku, a preto, že zaviedli také isté liberálne zákony, aké chcete na Slovensku zaviesť vy. Toto je pokračujúci odnárodňovací proces.
A keď nechápete, čo nám na tom vadí, tak nie my sme nechápaví, ale vy cítite doslova nenávisť k Slovensku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.6.2019 9:28 - 9:39 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyňa, kolegovia. Ja som prekvapený, že v rozprave nie je písomne prihlásený v podstate žiaden z mojich liberálnych kolegovi, ktorí keď si prečítajú toto uznesenie Európskeho parlamentu, resp. toto nariadenie, ktoré sa snažíte aplikovať pomocou tohto návrhu zákona do praxe, tak sa musia pozastaviť nad tým, že o aký závažný a jasný a podľa môjho názoru neodôvodnený zásah do slobody podnikateľského prostredia sa jedná. Pretože jednotlivé state tohto nariadenia Európskej únie, ktoré sú tu aplikované, sú písané takým vágnym nejasným spôsobom, že to bude v budúcnosti umožňovať Slovenskej obchodnej inšpekcii a tej novej sekcii alebo tým novým pracovníkom, ktorých budete musieť zamestnať, aby ste tieto všetky nariadenia a veci mohli kontrolovať, šikanovať podnikateľov za častokrát úplne vynútené a nezmyselné veci.
Pretože napríklad, ja budem citovať priamo toto uznesenie, aby som hovoril o konkrétnych statiach, ktoré jednoducho sú podľa môjho názoru nezlučiteľné so slobodou podnikateľského prostredia, so slobodou podnikania. Napríklad v čl. 23 sa hovorí o tom, že "v tejto situácii by mal mať zákazník možnosť kúpiť tovar za úplne rovnakých podmienok vrátane ceny a podmienok týkajúcich doručenia tovaru ako podobní zákazníci s pobytom alebo sídlom v členskom štáte, do ktorého bol tovar doručený alebo v ktorom sa odoberá". Toto je veľmi nejasne a vágne formulovaná, formulovaný článok, ktorý v podstate umožňuje Slovenskej obchodnej inšpekcii, aby vykonávala kontrolu, pokutovať napríklad nejakého prevádzkovateľa e-shopu, ktorý, povedzme, predáva tovar na Slovensku, do Česka aj do Nemecka, ale vzhľadom na to, že náklady na dopravu toho tovaru do Česka alebo do Nemecka sú úplne iné, aj diametrálne násobne väčšie, tak si nastaví, že napríklad do Nemecka a doprava toho tovaru bude stáť 10 eur, zatiaľ čo na Slovensko 3 eurá, do Česka 5 eur. Ten nemecký zákazník ale podľa tohto článku, keďže má právo kúpiť tovar za úplne rovnakých podmienok vrátane ceny a podmienok týkajúcich sa doručenia tovaru, môže podať na tohto podnikateľa sťažnosť a Slovenská obchodná inšpekcia mu bude môcť udeliť pokutu. Ja budem veľmi rád, keď mi to vyvrátite, ale takýmto nejasným a vágnym, písaným, vágne písaným článkom jednoducho zavádzame možnosti ako šikanovať podnikateľov za niečo, čo je úplne legitímne. Je totiž totálne legitímne, ak chcem od zákazníka povedzme v Nemecku vyššiu cenu doručenia, keď to proste stojí viac.
Napríklad v čl. 32 sa hovorí o tom, že je potrebné prijať rovnaké možnosti platieb. Konkrétne sa tam píše: "Po prijatí tohto rozhodnutia by však obchodníci nemali diskriminovať zákazníkov v Únii odmietaním určitých transakcií alebo iným uplatňovaním niektorých rozdielnych platobných podmienok v súvislosti s týmito transakciami, a to z dôvodov súvisiacich so štátnou príslušnosťou, miestom bydliska alebo sídlom zákazníka."
Poviem opäť konkrétny príklad. Predávate, opätovne máte e-schop, predávate do Česka, na Slovensko, do Nemecka, ale vzhľadom na to, že tá doprava do Česka, do Nemecka je násobne drahšia ako na Slovensko, tak očakávate alebo vyžadujete od toho zákazníka z Česka a Nemecka, aby vám zaplatil dopredu kartou, povedzme prevodom na účet, aby ste následne sa mohli vyhnúť tej strate, keby ten tovar na základe iného zákona Európskej únie neprebral a vy by ste museli platiť dopravu ešte aj toho tovaru naspäť. Podľa tohto uznesenia už ale takúto možnosť mať nebude. Podnikateľ alebo prevádzkovateľ e-shopu bude po novom musieť vytvoriť rovnaké platobné podmienky pre všetkých zákazníkov. To znamená, že on nebude môcť vyžadovať od českého alebo nemeckého zákazníka, aby platil vopred prevodom na účet alebo platbu kartou, aby chránil svoje vlastné zisky, pretože ho bude môcť podľa tohto nariadenia EÚ Slovenská obchodná inšpekcia pokutovať. A podľa môjho názoru ide o jasný neodôvodnený zásah do slobody podnikateľského prostredia, pretože veľké spoločnosti, nadnárodné korporácie, ktoré fungujú v rámci celého sveta, ktoré predávajú svoje tovary do desiatok, častokrát stoviek krajín, nebudú mať problém aplikovať tieto nariadenia, pretože ich obrovské, častokrát astronomické zisky im umožňujú jednoducho sa prispôsobiť týmto podmienkam. Ničiť to ale bude malých podnikateľov, malých živnostníkov, malých prevádzkovateľov e-shopov, od ktorých budeme vyžadovať to, aby do zahraničia ponúkali rovnaké platobné podmienky, ako ich ponúkajú na Slovensko. A to je veľmi nebezpečná vec. Ono sa to zdá úplne jednoduché, ale takýmto spôsobom môžme zlikvidovať desiatky a stovky malých internetových obchodov na Slovensku.
V čl. 23 sa píše, že: "V niekoľkých konkrétnych situáciách nemožno rozdiely v prístupe k zákazníkov pri uplatňovaní všeobecných podmienok prístupu vrátane priameho odmietnutia predať tovar alebo poskytnúť službu z dôvodov v súvisiacich so štátnou príslušnosťou zákazníka s miestom jeho bydliska alebo zo sídla objektívne odôvodniť. V uvedených situáciách by mali byť všetky formy tejto diskriminácie zakázané." Ale nikde už ďalej nie je špecifikované, čo sú tie objektívne dôvody, kedy mám právo odmietnuť objednávku z cudzieho štátu. Nikde to nie je špecifikované a potom to opätovne ostáva na svojvôli, či už tej kontrolnej inštitúcie alebo nejakej komisie, ktorá bude o tom rozhodovať, a tá môže povedať, že tieto podmienky kedy si, povedzme, prevádzkovateľ e-shopu dovolil stornovať nejakú objednávku zahraničného zákazníka, boli odôvodnené a tieto neboli. No lenže v tomto nariadení pri takýchto závažných veciach, kedy tam píšete, že môže inšpektor dať pokutu od 100 do 25-tisíc eur, v prípade opätovného porušenia niektorého z týchto nariadení 50-tisíc eur, čo je pre malého živnostníka absolútne likvidačná pokuta, tak by takéto veci mali byť jasne definované v tom uznesení. Tam nemôže byť napísané, že objektívne dôvody, ktoré ale nešpecifikujete nijakým bližším spôsobom. Ja si myslím, že to sú legitímne otázky. A myslím si tak isto, že hovorím za množstvo desiatky, možno stovky prevádzkovateľov malých e-shopov, ktorých sa toto dotýka a ktorí budú v podstate vystavení teoretickej šikane Slovenskej obchodnej inšpekcie za to, že proste chránia svoju vlastnú, svoj vlastný biznis svoje vlastné straty, ktoré im môžu nastať pri tom, keď nebudú poskytovať Nemcom, Čechom alebo iným proste, ktorým predávajú rovnaké platobné podmienky alebo rovnaké ceny doručenia. A proti tomu sa jednoducho musíme postaviť.
Čo sa píše v čl. 20, to už považujem absolútne za neodôvodnený, za neodôvodnený vstup do slobody podnikania, keď sa píše, že: "Niektorí obchodníci prevádzkujú rôzne verzie svojich online rozhraní, lebo sa zameriavajú na zákazníkov z iných členských štátov. Túto možnosť by mali mať aj naďalej, no presmerovanie zákazníkov z jednej verzie online rozhrania na inú verziu bez ich výslovného súhlasu by sa malo zakázať." A z akého dôvodu?
Z akého dôvodu, pán minister, by ste mali určovať prevádzkovateľom e-shopu, ako si majú organizovať svoje vlastné online rozhranie. Ak on chce mať na svojom rozhraní nastavené, že ak si chcete prekliknúť na inú menu alebo na iný jazyk a vás to prehodí na inú webovú stránku, kde on si potom môže následne v inom rozhraní v inom proste systéme triediť objednávky alebo čokoľvek podobné, z akého dôvodu mu toto má byť zakázané? Veď to je jeho slobodná vôľa. A zákazník, ktorý pri kliknutí z jednej stránky na druhú, ktorá ho presmerováva a prekáža mu to, má predsa jednoduchú možnosť vypnúť to a neriešiť tieto veci ďalej. Ale my predsa nemôžme, alebo ja si myslím, že Európska únia predsa nemôže ešte aj rozmýšľať za zákazníkov, že im povie, že vy máte právo nebyť presmerovaní z jednej stránky na druhú a obchodníkom povedať, že vy nemáte právo si nastavovať svoje vlastné formy online rozhrania. Tieto veci sú úplne zbytočné, ničím neodôvodnené a za takéto nezmysly predsa nemôžu podnikatelia dostávať pokuty až do 25-tisíc eur za to, že on si sám chce triediť objednávky podľa svojho vlastného názoru, podľa svojich vlastných potrieb. Ja toto považujem za absolútne nedomyslené a vynútené. Toto, toto vynútené nariadenie Európskej únie proste môže mať znovu opakujem devastačné účinky na stovky, na možno tisíce slovenských malých podnikateľov a nechápem, že žiaden z mojich liberálnych kolegov, ktorí sú tu sa do tohto neobúvajú a neprekáža im to. Pretože sloboda podnikania je jedno z ich hlavných kréd a takýmto zásahom do podnikania predsa naozaj môžme poškodiť aj slovenskú ekonomiku.
No a v čl. 35 sa píše, že "členské štáty by mali ustanoviť jeden alebo dva subjekty, ktoré budú zodpovedať za prijímanie účinných opatrení na zabezpečenie súladu s týmto nariadením". Teda v podstate sa konštatuje to, čo konštatujete aj vy v dôvodovej správe a v samotnom návrhu zákona, že ak bude potrebné, čo zrejme bude potrebné, budete musieť prijať kopec nových zamestnancov do Slovenskej obchodnej inšpekcie, ktorých jedinou náplňou práce v podstate bude sedieť za počítačmi a sledovať jednotlivé e-shopy a kontrolovať ich fungovanie, či je v súlade s týmto nariadením Európskej únie, čo v podstate, čo poznám alebo ktokoľvek z nás, kto nakupuje v nejakých online obchodoch, vie, že obrovské množstvo slovenských e-shopov by zavedením tohto zákona malo problém, malo problém. Pretože obrovské množstvo e-shopov využíva práve toto online presmerovanie na inú stránku bez nejakého výslovného upozornenia a súhlasu, ktoré sa tu zakazuje a za ktoré budú môcť po novom dostať 25-tisíc eur pokutu. Obrovské množstvo e-shopov využíva to, že očakáva od zákazníka z cudzieho štátu platbu na účet vopred alebo platbu kartou, aby sa vyhlo teoretickej strate, ktorá môže prísť práve neprijatím tovaru, ale vy im to zakazujete. Obrovské množstvo e-shopov, drvivá väčšina, aj tých veľkých dokonca, ale tí s tým nebudú mať nejaký väčší problém, využíva to, že dáva rozdielne ceny dopravy podľa toho, ako ďaleko sa tá preprava reálne musí uskutočniť. Ale toto chce Európska únia zakázať. A znovu opakujem, veľkým e-shopom, gigantickým firmám, nejakým obrovským nadnárodným korporáciám toto vadiť nebude. Práve toto im možno vyhovuje. Vyhovuje im to, pretože takto zlikvidujete, zničíte malých podnikateľov. A ja verím tomu, že, že mi to nejakým spôsobom vyvrátite alebo mi poviete, že toto, čo som tu prečítal v tých, priamo v tom uznesení, to teda v tom nariadení, ktoré tu zavádzate, jednoducho nie je pravda a že slovenským malým podnikateľom, živnostníkom, prevádzkovateľom malých e-shopov nehrozia tieto pokuty a tieto diskriminačné opatrenia, ktoré tu sa snažíte zavádzať.
Takže toľko z mojej strany. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.6.2019 18:48 - 18:50 hod.

Milan Mazurek Zobrazit prepis
Miňo, keď vystupoval pán kapitán, tak hovoril o tom, že my máme zodpovednosť, my máme povinnosť plniť si nejaké tie aliančné povinnosti a potom tu bolo zase povedané, že tam sa všetko v rámci aliancie, ako si spomínal, prijíma konsenzom. To znamená, my nemáme žiadnu povinnosť, žiadnu zodpovednosť, nikde v zmluve o NATO sa nepíše, že máme povinnosť posielať slovenských vojakov strašiť na ruské hranice a tie klamstvá o tom, už tretíkrát, že je to dočasná prítomnosť, jednoducho už nikto nemôže brať vážne.
My sme to hovorili úplne na začiatku, keď to bolo predkladané prvýkrát, že toto polročné pôsobenie bude neskôr predĺžené o ďalší rok, o ďalší rok a takto to postupne bude predlžované v podstate donekonečna. Lebo, presne, ako si hovoril ty, kde raz vstúpi noha amerického vojaka, odtiaľ už dobrovoľne neodíde. A práve preto sa intenzívne snažia pôsobiť po celej Európe.
Tento konfrontačný tón, táto neustále sa prehlbujúca agresia, snaha o vyprovokovanie Ruskej federácie, ako si presne hovoril, k tomu, aby došlo k nejakému jednému nešťastnému výstrelu, k jednej nešťastne vypálenej rakete v nejakom nedorozumení, môže spôsobiť doslova vojnu, ktorá zasiahne stovky miliónov obyvateľov Európy. To môže mať katastrofické dopady, ale my sa na tomto podieľame, na tejto šialenosti, ktorá nie je ničím odôvodnená, ktorá nie je proste postavená na žiadnych racionálnych základoch. Presne tak, ako si zase hovoril, ako to bolo v Iraku, v Sýrii, v Líbyi, kde proste si Američania robia, čo chcú. Vraždia milióny ľudí, bombardujú, koho chcú, a my sa na toto pozeráme. Tá Severoatlantická aliancia, o ktorej tu píše pán predkladateľ v tom návrhu, že je postavená na hodnotách demokracie, ľudských práv, slobody, v Juhoslávii sme videli, srbský národ si dobre pamätá, akú slobodu, aké ľudské práva NATO zastupuje.
A práve toto celé my jednoducho nemôžme podporovať a preto som nesmierne hrdý na to, že ako jediná politická strana tu v pléne bojujeme proti vyslaniu slovenských vojakov opätovne na ruské hranice.
Skryt prepis