4.
Ďakujem pekne za slovo. Ja sa budem vyjadrovať k viacerým členom novej vlády a tým vysvetlím, prečo nemôžem hlasovať za programové vyhlásenie tejto vlády a prečo táto vláda a v tomto zložení nemá moju dôveru.
Najprv by som chcela povedať niečo o tom, prečo minister Richter už nemal byť ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny.
Pretože nezvládol systémovo riešiť sociálne služby vrátane ich financovania.
Pretože nereflektuje na návrhy na systémové zmeny, ktoré jej predkladá opakovane a roky občianska spoločnosť. Napríklad nezisková organizácia, občianske združenia, ktoré by mali byť pre nich partnerom. Takmer každou novelou zákona o sociálnych službách sa roky odsúva termín hodnotenia kvality podmienok, ktoré by mohlo priniesť zlepšenie kvality v sociálnych službách a bolo by prevenciou neporušovania základných práv a slobôd, ktoré sa u nás neuveriteľným spôsobom porušujú.
Pred neplnením si povinností zo strany obcí, miest, vyšších územných celkov voči klientov a poskytovateľom zatvára oči. Stále omieľa dokola, že je to ich pôsobnosť, ale nevie a ani nechce prevziať zodpovednosť za túto situáciu a riešiť to. Stále máme klientov prvej a druhej kategórie, ktorým sa na sociálne služby prispieva z verejných zdrojov a ktorým sa neprispieva, a tým aj dve kategórie poskytovateľov, kde neverejní poskytovatelia ťahajú za kratší koniec, sú v nevýhodnom, teda v nerovnoprávnom postavení.
Neplní si záväzky vyplývajúce z dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.
Proces deinštitucionalizácie sa na Slovensku nepohol ani o krok. Upozorňujú nás na to medzinárodné organizácie, že nevieme využiť ani len európske zdroje na podporu tohto procesu.
Nerieši hrozivú situáciu v sociálne vylúčených spoločenstvách.
V systéme previazanosti zdravotnej a sociálnej starostlivosti sme stále na začiatku. Len teraz po desiatich rokoch sa začína pripravovať prvá voda, aj to na ministerstve zdravotníctva, ale nie na ministerstve práve, sociálnych vecí a rodiny, ktorá o to vôbec nemá záujem.
Nemáme jednotný, nezávislý posudkový systém ktorý by zjednotil systém posudzovania pre invaliditu, ťažké zdravotné postihnutia, sociálne služby a rodinné dávky a ktorý by ako jediný zabezpečil efektivitu, transparentnosť a hlavne nezaťažovanie a objektivitu pre občanov.
Opatrovateľská služba ako terénna sociálna služba je nedostupná. Ľudia, najmä osamelí seniori, zostávajú v 21. storočí bez akejkoľvek pomoci. Profesionálne opatrovateľky kvôli chudobe utekajú opatrovať do zahraničia. Platy opatrovateliek, ale aj iných zamestnancov v sociálnych službách sú na úrovni minimálnej mzdy a mnohokrát aj nižšie a neboli menené celé roky.
Minister Richter nebol schopný ochrániť ohrozené deti a mládež pred zneužívaním, ponižovaním a týraním. Viac ku kauze Čistý deň budú hovoriť moji kolegovia. Nedokázal ochrániť ani tie najmenšie deti, bábätká, opustené deti, lebo to bol práve detský domov Peto, dcéry pani Tomanovej, ktoré tam nemali čo robiť. Kryl jej prešľapy, hoci boli porušované právne predpisy. Jeho úrady práce, sociálnych vecí a rodiny si robia v rámci rozhodovania, čo len chcú. Veselo porušujú platné zákony, a to vo všetkých oblastiach. Jeho viacerí úradníci na ministerstve sú nekompletní, vyvolávajú chaos a právnu neistotu, napríklad v priebehu dvoch týždňov sú schopní vydať právne stanoviská, ktoré sú absolútne protichodné.
Zabezpečil trafiku pre celú stranícku smerácku kolegyňu pani Tomanovú na pozícii komisárky pre deti, a to aj napriek tomu, že jej výber kritizoval samotný Výbor OSN.
Nezvládol tzv. jasličkový zákon pre poskytovateľov služby pre deti do troch rokov, teda jasle, a rodičom narobil viac škody ako osohu, kvôli hlúpym návrhom musel opakovane zákon meniť, na to si všetci pamätáme.
Poberatelia invalidných dôchodkov sú a boli poškodzovaní zo strany Sociálnej poisťovne a nič s tým ako minister neurobil napriek tomu, že sme na to upozornili, že celé roky si Sociálna poisťovňa neplnila svoju zákonnú povinnosť, čím okradla invalidných dôchodcov. Reakciou Sociálnej poisťovne bolo to, že na mňa podali trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, ktoré im vyšetrovateľka vráti naspäť.
Teraz by som sa chcela venovať pani ministerke Matečnej. Pani ministerke Matečnej som venovala, myslím, dve tlačové konferencie, pretože sa nám podarilo zdokumentovať z rôznych zdrojov rôzne zistenia. Teraz toho bude ešte o čosi viacej.
Pani ministerka Matečná sa postarala o to, že schvaľovala pozemky a postupné dodatky, ktoré zaručovali zväčšovanie záberu pre firmu TRA.CE.R. export-import, a to vo veľmi krátkom čase. Zmluva a všetky dodatky boli uzatvorené v priebehu sedem a pol mesiaca, čím predĺžila prenájom až do roku 2045. To bol absolútne rekordne krátky čas. Tieto pozemky skončili vo firmách, kde operovala talianska mafia. Je pravda, že v tom čase bola vo firme majiteľka a konateľka Katarína Kusáková, ale pani Kusáková vo veľkom podnikala v iných firmách s Rodovcami a podľa mne dostupných informácií je intímnou priateľkou Diega Rodu. Dotácie pre túto firmu išli vo výške viac ako 600-tisíc eur. To sú tie, ktoré sú zverejnené na stránke PPA. Išlo napríklad o prenájom pozemkov pod sídliskom SNP v Michalovciach, nie pod námestím, pod sídliskom SNP v Michalovciach na poľnohospodársku činnosť. Mám k dispozícii fotografie zo sídliska v Michalovciach, kde sú panelákové domy a veľmi málo trávnatých plôch, pričom na zmluve pre tieto pozemky sa uvádza, že účelom nájmu je poľnohospodárske využitie prenajímaných pozemkov pri prevádzkovaní podniku na vykonávanie poľnohospodárskej činnosti, na pestovanie poľnohospodárskych plodín, rastlinnú a živočíšnu výrobu.
Pani ministerka Matečná už ako šéfka Pozemkového fondu musela vedieť o praktikách Talianov, ktorí majú na východe Slovenska prenajaté štátne pozemky, pretože ju na to upozornil jej priamy podriadený regionálny riaditeľ Slovenského pozemkového fondu v Michalovciach ešte v novembri 2012 a zaslal pani Matečnej ako šéfke Slovenského pozemkového fondu dva listy, kde ju upozorňoval na nekalé praktiky Talianov. Upozornil ju konkrétne na firmu CO.BE.R., ktorá neplatila daň za prenajaté pozemky od štátu a neoprávnene využívala ďalšie pozemky, ktoré si od fondu prenajali viacerí drobní roľníci. Na tieto pozemky brala firma CO.BE.R. agrodotácie. Jedným z konateľov firmy CO.BE.R. bol v tom čase Diego Roda, o ktorom písal vo svojom texte aj zavraždený novinár Ján Kuciak. Diego Roda priamo túto firmu spoluzakladal.
Ako iste viete, v médiách odvtedy bolo uverejnené, že Rodovci a Vadalovci na základe využívania slovenskej štátnej pôdy dostávali dotácie v celkovom objeme 68 mil. eur.
Toto sú informácie, ktoré ale už zazneli, čo ale nezaznelo, je to, že tam vonku naozaj lieta nespočetne veľa dôkazov o tom, ako sa na Slovensku kšeftuje a podvádza s pôdou a aký obrovský je to biznis pre ľudí, ktorí sú prepojení so SMER-om v rôznom meradle. A faktom je, že prepojená so SMER-om je aj pani ministerka Matečná, ktorá síce v tejto vláde zastupuje SNS, ale ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu tam bola nanominovaná práve stranou SMER.
A ja som mala takýmto spôsobom v rukách niektoré informácie o pani Roškovej. Tej nenápadnej pani, na ktorú si možno viacerí spomínate z pléna, ktorú na východe práve kvôli biznisom s pôdou volajú Grófka. Ja by som vám odporučila, milí kolegovia a milé kolegyne, keby ste si prečítali dnešný článok na Denníku N, ktorý je veľmi obsiahly. Napísal ho pán novinár Andrej Bán, pretože ako jeden z mála na východe naozaj bol a zdokumentoval tam. A tam uvidíte, že talianska mafia oproti tej slovenskej, ktorá na východnom Slovensku kšeftuje s pozemkami, je nič. Naozaj to je, to je neporovnateľné. A predstavte si, že jedna z ústredných postáv tých, ktorí na východe vo veľkom kšeftujú s pozemkami, je aj pani exposlankyňa Rošková, to by ste asi neboli povedali. Patrila tu medzi tých tichších.
Aj ku mne sa teda dostalo zopár informácií. Ja sa veľmi rada o ne podelím. Len vám napíšem, teda prečítam vám niečo, čo napísal Andrej Bán v tom, v tej svojej reportáži: "V tomto pokračovaní je dôležitou súčasťou príbehu aj Gabriela Matečná, nominantka SNS, ktorá z tretej vlády Roberta Fica prešla ako ministerka pôdohospodárstva do vlády Petra Pellegriniho." Odrazu detaily o tom, že Taliani poberali na Zemplíne od roku 2004 dotácie vo výške 67 mil. eur, čo je inak dôkaz, že v celoštátnom meradle agrobiznisu sú to skôr malé ryby, ochotne médiám poskytuje aj Hovanova bývalá spolužiačka, ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Tú na Zemplíne považujú za človeka SMER-u, ktorého nominovala SNS. A nikto z investigatívnych novinárov sa nepýta logickú otázku, či to nie je manéver, ktorý má odpútať pozornosť od inej mafie alebo rodiny, od tej slovenskej.
A takýmto spôsobom sa ku mne dostal jeden zdokumentovaný príbeh. V tom príbehu si dvaja ľudia uplatnili reštitučný nárok na pôdu o výmere 5,8 hektára niekde za Prešovom. Namiesto toho sa počas vedenia Slovenského pozemkového fondu pani Matečnou dopracovali k pozemkom vo Vysokých Tatrách o výmere 200 hektárov. To sú veci, ktoré sú vypodpisované bývalou pani generálnou riaditeľkou Slovenského pozemkového fondu. Vymenila 5,8 hektára pôdy niekde za Prešovom za 200 hektárov pôdy vo Vysokých Tatrách. Bolo to nielen v rozpore so zákonom, ale aj v rozpore so zdravým rozumom a mohlo k tomu dôjsť len manipuláciou cien, a to tak, že pri 5 hektároch pôdy za Prešovom cenu absurdne zdvihli a pri 200 hektároch pozemkov pri Veľkej Lomnici cenu rapídne znížili.
Keď pani Matečná vypodpisovala prevod tých 200 hektárov v Tatrách týmto dvom ľuďom, tak títo dvaja reštituenti vložili 155 hektárov vo Vysokých Tatrách len celkom nedávno, v roku 2017, do firmy, ktorá sa volá Investičný útvar. Tí dvaja reštituenti tam s pôdou vstúpili len na dva mesiace do tejto firmy, a to 15. 9., a zostali len do 13. 11. 2017, len dva mesiace. A bolo to len preto, aby tam nechali pôdu o výmere 155 hektárov vo Vysokých Tatrách, ku ktorej im dopomohla bývalá pani generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu.
V tejto firme Investičný útvar figuruje aj doktor Pavol Ovšonka. Možno vám to nič nehovorí, toto meno, ja vám skúsim pripomenúť, že ide o človeka, o ktorom kedysi písal novinár Arpád Soltész, a to si asi budete spomínať, že v prípade Arpáda Soltésza sa jeho prípad dostal až pred Štrasburg, ktorý vyhral. Vyhral v Štrasburgu a Slovenská republika mu musí zaplatiť. Za čo mu musí Slovenská republika zaplatiť? Za to, že on ako novinár v roku 2003 spomínal práve doktora Ovšonku ako jedného z tých, ktorí naposledy videli strateného, nezvestného, asi už mŕtveho, Bachledu z Tatravagónky. Ten novinár o tom napísal toto: "Podnikateľ a prednosta okresného úradu Vladimír Bachleda bol v 90. rokoch kľúčovou osobou v popradskej Tatravagónke. V máji ´97 bez stopy zmizol. Pravdepodobne posledným človekom, ktorý ho videl, bol právnik Pavol Ovšonka."
Novinár Arpád Soltész v roku 2003 v Národnej obrode, už nejestvujúcej, opísal, ako Bachledu pozvali na stretnutie, na ktoré ho mal doviesť práve pán doktor Ovšonka. Do prípadu malo byť zapletených mnoho ľudí z podsvetia. Okrem iných aj Peter Steinhübel, ktorý prebral vedenie Tatravagónky na základe plnej moci od Bachledu. Dokument mal byť údajne podpísaný iba pár dní po Bachledovom zmiznutí. "Nikdy nikto neriešil motív, prečo ho zabili, kto ho nechal zabiť a podobne," komentuje Arpád Soltész okolnosti Bachledového zmiznutia.
Takže človek, ktorý ho podľa Arpáda Soltésza, ktovie, ako to naozaj bolo, videl naposledy zmiznutého Bachledu, je vo firme Investičný útvar, s. r. o., kde dvaja reštituenti za 5,8 hektára niekde za Prešovom dostali pôdu o výmere 200 hektárov v Tatrách a 155 hektárov pri Veľkej Lomnici vložili do firmy Investičný útvar, kde okrem iných ľudí je aj doktor Pavol Ovšonka.
A teraz mne naozaj neprináleží riešiť, to by som nechala na investigatívnych novinárov, aby sa pozreli na to, kde vlastne skončilo 155 hektárov pôdy v Tatrách a ako sa vlastne dostalo týchto 155 hektárov vo Vysokých Tatrách plus ďalších 45 hektárov to bolo, myslím, okolo Levoči, do rúk reštituentom, ktorí žiadali pôdu o výmere 5,8 hektára.
Inak pán doktor Pavol Ovšonka figuruje asi vo viac ako 40 firmách na Slovensku. Okrem Investičného útvaru sú to firmy ako Priemyselný park Veľká Lomnica, Prvá tatranská investičná spoločnosť a ďalšie.
Teraz by som sa chcela venovať trochu polícii, trochu tomu, prečo ma ani náhodou neuspokojuje výmena pána Kaliňáka za pána Druckera a prečo si nemyslím, že toto je dobré považovať za nejaké víťazstvo. Povedzme si niečo o tom, ako vyzerá polícia po desiatich rokoch, počas ktorých ju viedol SMER a Robert Kaliňák.
Do čela polície si infiltroval svojich ľudí ako Gašpar, Krajmer, Lučanský a spol., ktorí sú amorálnymi predĺženými rukami rôznych záujmových skupín. To oni sa šikovných policajtov zbavili. Buď museli byť odídení, alebo ich zdegradovali na štatistov bez akýchkoľvek kompetencií. Ich filozofia bola tá známa filozofia, že skutok sa jednoducho nestal. Tých zopár skutkov, ktoré sa naozaj stali, odkryli nie policajti, ale boli to práve investigatívni novinári ako Ján Kuciak. V takých prípadoch ako Kočner či Bašternák tam boli amorálni posluhovači Kaliňáka a jeho režimu nato, aby zamietli stopy alebo sa dopustili takých procesných chýb, na základe ktorých sa ich ľudia buď udržali na slobode, alebo ich na slobodu prepustili. Po desiatich rokoch Kaliňáka a jeho ľudí je výsledkom demoralizácia všetkých úrovní Policajného zboru. Dôsledok je najnedôveryhodnejšia polícia v rámci Európskej únie. Na čelo rezortu museli dať krízového manažéra, ktorý tomu ale absolútne nerozumie, pretože nemôže tomu rozumieť nikto, kto prichádza zvonku, nemôže tomu rozumieť nikto, kto nebol v systéme.
O NAKE to platí dvojnásobne, pretože ak ona má byť elitou polície, ktorá má bojovať s najzávažnejšou korupciou a rozkrádaním verejných zdrojov, tak sa jej to darilo tak, že túto krajinu dostala na pokraj úplnej anarchie a ľudia už tri týždne v uliciach kričia, ako jej vôbec neveria.
Samotná kapitola je prokuratúra. Tá sa tiež neteší veľkej dôveryhodnosti obyvateľov. Zvlášť špeciálna prokuratúra, hlavne osoba je šéfa Dušana Kováčika, ktorá zatiaľ všetko, čo na stôl dostala, upratala. Najokatejšie upratovanie Gorily, keď ešte v čase, keď ešte od skutkov v nej popisovaných neuplynulo až tak veľa času. Dnes už všetci vieme, že vyšetrenie Gorily je nereálne. Prokuratúra sa dokonca postavila aj proti korunnému svedkovi Milanovi Chovancovi v najväčšej dépeháčkarskej kauze na východnom Slovensku. Chovanec v nej hovorí, na pripomenutie, ale ja sa tomu budem venovať aj obšírnejšie, o Robovi a o strapatom a namiesto toho, aby si jeho výpoveď vážila a patrične využila, urobila všetko pre to, aby mu zapchali ústa. A to isté chcú teraz urobiť s Vasiľom Špirkom, ktorého aj generálny prokurátor, aj Dušan Kováčik v priamom prenose urážajú.
Prečo podľa mňa pán minister Drucker nemôže zvládnuť rezort? Pretože ak by hrozil výbuch napríklad v jadrovej elektrárni, myslite si, že by mohol človek, ktorý nikdy v jadrovej elektrárni nebol a nič o nej nevie, nemá o nej ani šajnu, odvrátiť tento výbuch? Pán minister Drucker akokoľvek schopný je krízový manažér, a to nikto nenamieta, je nominantom SMER-u, pozná sa s Kaliňákom, ktorého sám prehováral, aby vydržal tlaky na jeho odstúpenie po kauze Bašternák. Jediné úprimné na jeho nominácii na šéfa rezortu vnútra ako krízového manažéra je to, že SMER tak priznal, že po desiatich rokoch priviedol rezort vnútra do totálneho rozkladu. Do krízy, kedy musí nasadiť krízového manažéra.
Chcela by som sa opýtať pána ministra Duckera, chcem sa ho opýtať, ako bude riešiť kauzu Gorila, ako bude riešiť kauzu DPH na východe, kauzu, v ktorej je priamo zainteresovaný Kaliňák a Počiatek? A to nehovorím ja, to hovorí korunný svedok Milan Chovanec. Mohli by ste povedať, asi si to aj hovoríte, že čo jaký Chovanec. Lenže na základe výpovede tohoto Chovanca polícia nedávno obvinila ďalších 12 ľudí. Tak prečo, keď na základe jeho výpovede obvinila 12 ľudí, prečo sa nemôže venovať aj tej pasáži, kde priamo hovorí o strapatom, čo sám hovorí, že je Počiatek, a o Robertovi Kaliňákovi?
Ale chcela by som sa pána ministra Druckera opýtať aj na ďalší prípad, ktorý sa stal relatívne dávno a týka sa kokaínu. Ten prípad je z roku 2008, kedy sa slovenskej polícii, aspoň to tak tvrdila, podarilo zadržať 163 kilogramov kokaínu a bolo v hodnote viac ako 1 miliarda korún. Ohlásili to vo veľkom. Polícia vo štvrtok za mimoriadnych prísnych bezpečnostných opatrení zlikvidovala v spaľovni podniku Duslo Šaľa 163,7 kg vysokokvalitného kokaínu... (Zaznel zvuk časomeru.) Viete čo, ja to preruším. Ja sa ešte prihlásim.