Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia, no, budem, budem útočný. Budem útočný, ale myslím si, že pomenujem veci pravým menom, aby sme si tu nemuseli rozprávať nejaké omáčky, ale povedzme si tak, ako to je.
Prečo vládna koalícia, resp. navrhovatelia predkladajú tento zákon? Z jednoduchého dôvodu: boja sa totiž vriec zemiakov a boja sa druhého kola a to je holý fakt. Žiadny iný argument nemáte. Síce ste skúšali argument,...
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia, no, budem, budem útočný. Budem útočný, ale myslím si, že pomenujem veci pravým menom, aby sme si tu nemuseli rozprávať nejaké omáčky, ale povedzme si tak, ako to je.
Prečo vládna koalícia, resp. navrhovatelia predkladajú tento zákon? Z jednoduchého dôvodu: boja sa totiž vriec zemiakov a boja sa druhého kola a to je holý fakt. Žiadny iný argument nemáte. Síce ste skúšali argument, že ideme šetriť, ale ako to bolo povedané a dočítal som sa aj dokonca v dôvodovej správe, napríklad posledné voľby, do VÚC sa konalo druhé kolo v piatich vyšších územných celkoch. Stálo to, tá druhá voľba, to druhé kolo, stálo zhruba 2,3 mil. euro. Toto dnes vy chcete teoreticky ušetriť, 2,3 mil. euro. Avšak váš návrh je o tom, že v sobotu sa hlasuje, v nedeľu sčítavame poslancov a poslancov do obecných, mestských zastupiteľstiev, v nedeľu sčítavame VÚC-ky, čiže okrskárov bude štát platiť v sobotu, nedeľu, pondelok a ešte v pondelok im musíme dať náhradu mzdy. Čiže čo ušetríme? Nič.
Tento váš návrh zákona spôsobí, že toto, že tie voľby do VÚC a komunálne voľby budú ešte drahšie. V skutočnosti sa neušetrí nič, bude to ešte drahšie. Čiže povedzte mi argument, aký máte argument, že to chcete urobiť? Lebo ja naozaj hľadám argument logický, prečo chcete zrušiť druhé kolo a zlúčiť ho s voľbami do komunálu.
Pán navrhovateľ síce teraz krúti hlavou, určite bude reagovať, možno... (Reakcia navrhovateľa.) No, dobre.
Čiže mne tu chýba naozaj argument, pretože lacnejšie to nebude, bude to len drahšie. Mne tu vychádza len jediná vec, a to je obava z druhého kola, aby to nedopadlo, nedajbože, ako v Banskej Bystrici; nedajbože pre vás, ako v Banskej Bystrici.
Vy ste totižto nastavení na váš volebný systém, ktorý tu zaviedol Vladimír Mečiar a v ktorom pokračovali aj niektorí kandidáti Mikuláša Dzurindu a SMER to dotiahol do dokonalosti. Tak si povedzme, aký to je volebný systém. Len tak nedávno sa objavili také videá, výpovede o kupovaní rómskych hlasov. Budete mi určite oponovať, nie, to nie je pravda, nič sa nedokázalo, veď vyšetrovatelia vyšetrovali a vyšetrujú. Áno, viete, na policajných autách, ja som si to chcel vytlačiť, ale nejak som na to pozabudol, na policajných autách máme, že "pomáhať a chrániť". Ľudová tvorivosť to vymyslela namiesto pomáhať a chrániť, že "skutok sa nestal". Toto je dnes bežná vec, skutok sa nestal. Takto dopadlo ix trestných oznámení z podozrenia z volebnej korupcie.
Ako iste viete, ja som z východného Slovenska, vyrastal som vedľa Rómov, poznám ich mentalitu, viem, ako fungujú, ixkrát som videl, ako prebiehajú voľby, jednak ako člen okrskovej komisie, ale aj ako člen okresnej volebnej komisie, tých podnetov bolo ix. Bavil som sa s Rómami ixkrát: "Ponúkali vám niečo?" Lebo mali sme podozrenie, tak ako člen okresnej volebnej komisie sadli sme do auta, išli sme na volebný obvod, kde to bolo hlásené, samozrejme, nič sa nedeje, všetko je v poriadku a na cigarete medzi štyrmi očami vám Rómka povie: "Ta ponúkali mi cigarety a dva eura." Hovorím: "A koho ste mali krúžkovať?" Ona nevedela koho, ale na ruke mala napísané čísla kandidátov. A nevedela absolútne, kto sú. Keď som si pozrel, čo sú to za kandidáti, tak som sa len pousmial.
V Lomničke zjavne prebiehalo to isté. Obec Rakúsy to isté. Môžeme si spomenúť aj na komunálne voľby, kde sa na internete zjavilo video z miestnej časti Podskalka v Humennom, kde pani primátorka v družnej debate v miestnosti plnej Rómov rozdávala cigarety, alkohol, sladkosti pre deti. Môžme si spomenúť aj na prezidentské voľby pána Gašparoviča, pani Radičovej a medializovaný prípad, citujem: "Dávali nám párkové klobásy a dzecom čukolády." To je na kameru vyjadrenie. Po volebnom akte, nie pred. Po. Kolovala reportáž, kde bol papier: "Všetci sa stretneme v komunitnom centre hneď, ako zvolíme nášho prezidenta Gašparoviča." A v komunitnom centre prebiehala veľká žranica.
Pán navrhovateľ síce tuná trošku vzdychá po každej mojej vete, ale, bohužiaľ, je to fakt. Ja v tom regióne žijem, mne nech nikto nerozpráva, že to nie je pravda, ja som to videl ixkrát. A poviem vám ešte, ako to prebieha. Tzv. cigánsky kolotoč funguje asi tak, že vojde Róm do volebnej miestnosti, za plentou si dá do vrecka čistý hlasovací lístok, do urny hodí prázdnu obálku, vyjde vonku, kde ho čaká "koordinátor", ktorý zoberie hlasovací lístok, zakrúžkuje správneho kandidáta, podá ho ďalšiemu voličovi, ktorý vhodí už vyplnený hlasovací lístok, ktorý vložil za plentou, a vynesie čistý. Ja som bol svedkom toho, ako to robia. Sedeli v aute, mali voličský zoznam a si škrtali, kto bol, kto nebol. Keď som privolal policajnú hliadku, pán kolega, policajná hliadka prišla asi štýlom, že čo sa tu deje, povedal som im, aké mám podozrenie, že tuná prebieha marenie volieb a volebná korupcia, policajt stál asi 10 metrov odtiaľ, pozrel na nich, že: "Čo tu robíte?" Odpoveď bola: "Nič, sedíme." Že: "Prepáčte, nič sa tu nedeje." Otočil sa a išiel preč. To bolo šetrenie na mieste zo strany polície.
Po voľbách v danej obci mi Rómovia ukázali voličský zoznam, že 163 hlasov sme tam mali, ostatní tu nie sú, lebo sú v zahraničí. Keď som sa ich spýtal, že: "Koľko ste dávali?" "5 euro." Hovorím, že: "A, chlapci, to ste sa nebáli?" "Veď si zavolal policajtov a videl si." Im je to jedno, oni sa neboja. A keď som sa ich spýtal, že: "A prečo práve tento kandidát?" "Lebo sme sa s ním dohodli." A bol to váš kandidát, strany SMER.
Dnes každý má telefón s fotoaparátom. Druhý spôsob, ako sa kupujú rómske hlasy, je ten, že sa odfotí za plentou hlasovací lístok spolu s občianskym preukazom, ktorým sa musíte preukázať vo volebnej miestnosti. Vonku ukážete fotku, dostanete 5 euro a ide ďalší. Takto to funguje a môžte mi hovoriť, čo chcete, ja som to videl ixkrát. Ja v tom regióne žijem, ja som sa bavil s miestnymi bosmi, ktorí organizovali tieto veci. A viete, čo je sranda? Že vždy ide o tých istých kandidátov na starostov, primátorov či županov. Tých istých.
Niektorí tí koordinátori zachádzajú až tak ďaleko, že si obehnú všetkých kandidátov dajme tomu na župana, keď sa bavíme o VÚC-kach, a tí, ktorí si myslia, že im to môže pomôcť, dajú im pár tisíc euro. Samozrejme, oni za pár stovák nakúpia nejaký alkohol, zvyšok si nechajú. To je štandardný príklad.
Mňa osobne pred parlamentnými voľbami niekoľkokrát kontaktovali aj osobne, aj telefonicky Rómovia a chceli sa stretnúť, že: "Poďme sa baviť, chcem vám pomôcť, vy ste veľmi dobrá strana, ten Kollár je super, ja vám chcem pomôcť." Na jednom takomto stretnutí keď som povedal, že dobre, tak príď, porozprávaj mi, čo chceš, tak po hodine z neho vyšlo, že 5 euro hlas a mal presne prepočítané, že koľko on tých hlasov vie zabezpečiť. Samozrejme, som sa usmial, poslal som ho niekde.
Skúšajú to všade a mňa mrzí, že pochodia väčšinou u tých istých kandidátov. Mnohí si poviete, že to nemá zmysel, veď tých hlasov nie je veľa. A tak sa pozrime na VÚC-ky. Niektorí kandidáti v prvom kole vyhrajú s 51 %. Super. Ale vo VÚC-kach pri tej účasti, vážení, to je pár stovák hlasov, možno tisíc, možno dvetisíc. A my sa tu bavíme o kupovaní v rámci VÚC-iek v tisíckach a malých desiatkach tisíckach hlasov.
Tak ešte raz, prečo chcete zrušiť druhé kolo? Lebo sa bojíte scenára v Banskej Bystrici? Lebo iný argument nemáte. Ušetriť sa neušetrí nič! Tak prečo? Vysvetlite mi prečo? Alebo chcete ušetriť inde pri získavaní hlasov? Lebo, áno, ak to nevyjde v prvom kole, tak druhé kolo treba nejako, jak to hovoríme, pozichrovať s tými istými koordinátormi?
Z môjho pohľadu je tento zákon len účelový, aby ste eliminovali riziká, ktoré vám hrozia v najbližších VÚC-kach pomaly v každom kraji, lebo ľudia sú naštvaní, ľudia toho majú plné zuby. Pozrite si dnešný FOCUS, ktorý išiel pred hodinou. Vládna koalícia by nemala väčšinu, strana SMER 23 % a potvrdzujú to všetky prieskumy, ktoré postupne za posledný mesiac-dva vyšli, podpora vám padá, čiže jedine logický dôvod mi z toho vyplýva, že sa chcete zabetónovať na tých VÚC-kach. A, samozrejme, v prvom kole to bude väčšinou malina, lebo tam rozdiel aj 20 hlasov rozhodne. Vy sa bojíte druhého kola.
A nerozumiem napríklad strane SNS, prečo strana SNS pristupuje na takúto dohodu, prečo strana SNS chce podporiť druhé kolo? Ja tomu nerozumiem.
Čiže bol by som rád, keby pán navrhovateľ mi vysvetlil dôvod predkladania takéhoto zákona, pretože šetrenie to nie je v žiadnom prípade, tie voľby budú ešte drahšie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis