Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda Najvyššieho kontrolného úradu, vážené pani poslankyne, vážení poslanci, milí hostia, som rád, že, pán predseda NKÚ, že ste nám po roku opäť predložili na rokovanie Národnej rady správu o kontrolnej činnosti úradu, ktorý riadite, a naozaj som si myslel, že ste hodnotili váš prvý rok a každý nováčik sa musí učiť.
Totižto po minuloročnej kritike z mojej strany na vašu činnosti som...
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda Najvyššieho kontrolného úradu, vážené pani poslankyne, vážení poslanci, milí hostia, som rád, že, pán predseda NKÚ, že ste nám po roku opäť predložili na rokovanie Národnej rady správu o kontrolnej činnosti úradu, ktorý riadite, a naozaj som si myslel, že ste hodnotili váš prvý rok a každý nováčik sa musí učiť.
Totižto po minuloročnej kritike z mojej strany na vašu činnosti som si myslel, že ju prijmete a zapracujete nedostatky, ktoré som pomenoval, zapracujete na ich vyriešení.
No, po oboznámení sa s vami predkladanou správou som zistil, že ste sa veľmi nepoučil. Nechcem byť k vám osobný, vážim si vašu prácu a prácu vami riadených kontrolórov a veľmi rád ocením prácu tých, ktorí túto činnosť vykonávajú, ale ako poslanec Národnej rady musím poukázať na nedostatky aj v činnosti štátnych orgánov, ak ich zistím, a to nielen z dokumentov, ktoré sú predkladané, ale aj z iných zdrojov.
Hneď na úvod, hneď na úvod môjho vystúpenia by som chcel poukázať na vývoj kontrolnej činnosti NKÚ od roku 2014. Totižto v roku 2014 bolo v rámci 54 kontrolných akcií vykonaných 533 kontrol. V roku 2015 bolo v rámci 42 kontrolných akcií 549 kontrol. Ale v roku 2016 bolo v rámci 37 kontrolných akcií vykonaných 360 kontrol. Tieto údaje mám z predchádzajúcich správ o výsledkoch kontrolnej činnosti NKÚ a ktoré boli predložené do Národnej rady. Z týchto čísel je zrejmé, že v porovnaní rokov 2015 a ´16 došlo k zníženiu počtu kontrolných akcií opäť a k podstatnému zníženiu v počte vykonaných kontrol o 189. Kým v roku 2015 musel vykonať každý kontrolór približne 3 kontroly za rok, za vášho vedenia v roku 2016 to bolo len necelých 1,5 kontroly na jedného kontrolóra za celý rok. Opakujem, 1,5 kontroly na jedného kontrolóra za celý rok.
Niekto by si myslel, že vykonávali ste menej kontrol, ale o to, o to viac efektívnejšie a kvalitnejšie boli vykonávané, ale vrátim sa k štatistike. V roku 2014 bolo zistených 3 791 kontrolných zistení a na ich odstránenie bolo potrebné prijať 2 391 opatrení, v roku 2015 to bolo 4 547 zistení a kontrolované subjekty prijali 2 605 opatrení. A v roku 2016 kontroly zistili 2 619 porušení zákona, na odstránenie ktorých bolo potrebných 1 656 opatrení. Z tejto štatistiky vyplýva, že v roku 2016 zistili kontrolóri NKÚ v porovnaní s rokom 2015 o 1 928 kontrolných zistení menej. Na odstránenie porušených zákonov bolo potrebné prijať o 949 opatrení menej.
Upozorňujem, že nikde vo vašej správe sa nedozvieme, koľko finančných prostriedkov bolo na základe vami vykonaných kontrol vrátených späť do štátneho rozpočtu, resp. aké hodnoty zachránil NKÚ Slovenskej republike na základe prijatých opatrení.
Čo je veľmi zaujímavé? Ak vychádzam z údajov z vami predloženej správy, že na mzdy a odvody sme vynaložili 7 mil. euro a na NKÚ je zamestnaných 330 zamestnancov, tak nám vychádza, že priemerný hrubý mesačný plat na NKÚ je 1 770 euro. Ešte raz, 1 770 euro je priemerný plat na NKÚ. Za takýto plat vykonal kontrolór NKÚ iba 1,5 kontroly ročne. Že, pán predseda, 1 770 euro mesačne plat a vykonaných 1,5 kontroly za celý rok v priemere. To je, ja neviem, skúste nám to ako vysvetliť, že prečo je to tak, že za toľké peniaze máme 1,5 kontroly ročne na jedného kontrolóra. Podľa vás vykonáva NKÚ kontroly efektívne? To sú efektívne vynaložené peniaze?
Napriek kritike kontrolóri NKÚ zistili nedostatky, ktoré sú zarážajúce. Veď napríklad váš záver ku kontrolnej akcii, ktoré sa týkajú prostriedkov z fondov EÚ, konštatujete, že "NKÚ vníma implementáciu štrukturálnych a investičných fondov EÚ nielen ako finančné prostriedky na ich čerpanie a aj ich čerpanie, ale aj ako neopakovateľný finančný nástroj štátu. Vzhľadom k masívnemu a širokospektrálnemu financovaniu politík štátu štrukturálnymi fondami je nevyhnutné nielen ich hospodárne a efektívne spravovanie, ale najmä ich účinná implementácia a plnenie stanovených cieľov" a tak ďalej a tak ďalej.
Súhlasím s vašimi závermi, ktoré uvádzate v správe, napríklad pri kontrole zameranej na aktívnu politiku trhu práce, kde konštatujete, citujem: "Podpora zamestnania osôb so zmenenou pracovnou schopnosťou prostredníctvom poskytovania finančného príspevku za tých podmienok, ako boli v kontrolovanom období nastavené, nie je účinná" a tak ďalej a tak ďalej.
Taktiež som sa pozastavil nad závermi kontroly, ktorú NKÚ vykonala na Ministerstve zdravotníctva Slovenskej republiky, kde ste poukázal na dokonale nezvládnutý projekt, v ktorom sa prejavili takmer všetky nedostatky projektového riadenia, osobnej nezodpovednosti, porušovania zákona o rozpočtových pravidlách, verejné obstarávanie, posúvania termínov v dôsledku množstva dodatkov a ďalšie zlyhania. Toto je len časť záverov.
Pozrel som si materiály, ktoré boli predmetom rokovania vlády Slovenskej republiky za celý rok 2016, tak ako aj minulý rok. A čo je veľmi zaujímavé, opäť som nenašiel jediný materiál, ktorý by predložil predseda NKÚ na rokovanie vlády Slovenskej republiky. Vláda Slovenskej republiky tým pádom neprijala na základe kontroly NKÚ ani jedno opatrenie na zvýšenie transparentnosti, efektívnosti a hospodárnosti pri nakladaní s verejnými zdrojmi.
Taktiež NKÚ neavizoval v súlade so zákonom to, že vláda neprijala opatrenie na odstránenie nedostatkov porušených všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré zistil NKÚ. Potom sa nečudujme, že NKÚ niečo zistí, ale z výsledkov jeho kontroly činnosti, kontrolnej činnosti neprinesie žiadnu zmenu k lepšiemu, ba naopak, tie nedostatky sa neustále opakujú.
A teraz také perličky. Z obsahu príloh k správe som zistil, že NKÚ vykonala mimoriadnu kontrolu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Kontrola bola zameraná na zmluvy s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, na ktoré boli zaslané podnety ku kontrole, ale na ďalšie zmluvy nasmerované na štátnych a neštátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, laboratórne diagnostiky, CT vyšetrení, magnetickej rezonancie, rádiológie a tak ďalej, bolo tam zistené množstvo závažných nedostatkov, ale, pán predseda, nehnevajte sa, pri vašej kontrole vy ste nezistili, že Všeobecná zdravotná poisťovňa je v strate 200 mil. euro. No to je veľmi zaujímavé, že v čase tesne predtým, ako vypukol škandál, že všeobecná zdravotná má sekeru 200 mil. euro, vy ste to nezistili pri svojej kontrole. To je naozaj veľmi zaujímavé.
Alebo iná pikoška. Kontrolóri NKÚ vykonali kontrolu na postup verejného obstarávateľa ministerstva vnútra pri zadávaní nadlimitnej zákazky na uskutočnenie stavebných prác po uzavretí zmluvy na predmet zákazky Okresný úrad Bratislava, Klientske centrum, stará IKEA. NKÚ nezistilo žiadne pochybenia, všetko je úplne v poriadku, len to sa veľmi nezhoduje s výsledkom, s výsledkom kontroly, ktorú vykonal Úrad pre verejné obstarávanie s tým, že obstarávateľ ministerstvo vnútra bude musieť nakoniec zaplatiť 200-tisíc euro pokutu. Vo všeobecnosti nenašli 200-miliónovú stratu, pri starej IKEI ste nenašli žiadne porušenie zákona, hoci iný štátny orgán to tam našiel a my budeme musieť, daňoví poplatníci, zaplatiť 200-tisíc euro pokutu.
Pán predseda, ale tú najväčšiu perličku som si nechal na záver. Zistil som totiž, že NKÚ pri svojej kontrolnej činnosti nepostupuje v súlade so zákonom č. 39/1993 Z. z. o NKÚ v znení neskorších predpisov. V § 15 ods. 1 písm. a) citovaného zákona je stanovená povinnosť pre kontrolórov oboznámiť najneskôr pri začatí kontroly štatutárny orgán kontrolovaného subjektu predmet a účel kontroly a preukázať sa písomným poverením na výkon kontroly. Písomné poverenie na výkon kontroly podpisuje štatutár Najvyššieho kontrolného úradu, a teraz vám odcitujem, "na čele úradu je predseda ako štatutárny orgán, predsedu zastupuje určený podpredseda". Čiže ešte raz, štatutár je predseda a predsedu zastupuje ním určený podpredseda, nikto iný. Čiže všetky kontroly na NKÚ musí podpísať buď predseda, alebo ním poverený podpredseda. To sedí, dúfam, to je zo zákona o NKÚ.
Kontrolóri NKÚ sa približne v jedenástich prípadoch preukázali kontrolovanému subjektu poverením, ktoré im nepodpísal štatutár ani ním poverený podpredseda.
Vážený pán predseda, tu sú vaše poverenia, tu sú vaše poverenia na vykonanie kontroly NKÚ. Napríklad obec Štiavnička, Správa štátnych a hmotných rezerv, Slovenská konsolidačná, Slovenská akadémia vied, obec Veľké Hoste, obec Kraskovo, Jazernica, Frička, Dvorníky, Častá, ministerstvo spravodlivosti, ministerstvo práce, ministerstvo financií, mestská časť Bratislava-Ružinov a tak ďalej atď.
Predmetné poverenia totiž boli podpísané štátnym zamestnancom, ktorý na to nemal oprávnenie podľa zákona o NKÚ. Podľa mojich zistení tieto poverenia boli podpísané riaditeľom Kancelárie predsedu NKÚ pánom Ľubomírom Andrassym. A teraz, teraz otázka: Kto vlastne riadi nezávislý kontrolný úrad? Kto za to zodpovedá? Pán predseda, koľko nás stáli tieto nezákonne vykonané kontroly? Pretože boli vykonané na základe poverení, ktoré podpísala osoba, ktorá na to nemala žiadne poverenie v zmysle zákona o NKÚ. Nebol to ani predseda NKÚ, čiže vy, nebol to ani vami poverený podpredseda NKÚ. Podpísal to úplne tretí človek, ktorý na to nemal žiadne oprávnenie. Tu je jeho podpis.
Čiže máme tu jedenásť neoprávnených kontrol, na základe ktorých vy predkladáte správu. Čiže o čom je vaša správa, keď je vykonaná na základe neoprávnených kontrol?
A dajme si tiež otázku, koľko stojí taká kontrola jedna? Jedna kontrola trvá niekoľko mesiacov, niekoľko tisíc euro, kľudne sa môžme baviť o spôsobenej škode vami.
Z konania predsedu NKÚ a kontrolou došlo k vedomému porušeniu zákona o NKÚ. Vyslovujem presvedčenie, že vykonané kontroly a závery z nich vyplývajúce sú neplatné, pretože kontroly neboli vykonané v súlade so zákonom č. 39/1993 Z. z. o Najvyššom kontrolnom úrade v znení neskorších predpisov.
Aký to má dopad na Národnú radu? Myslím si, že významný, pretože NKÚ má podľa § 5 ods. 1 zákona č. 39/1993 vypracúvať stanovisko k návrhu štátneho rozpočtu, stanovisko k záverečnému účtu, okrem toho predkladá správu o kontrolnej činnosti NKÚ. Ak na vypracovanie stanovísk a správy používa NKÚ výsledky kontrol, ktoré boli vykonané v rozpore so zákonom, tak poslanci Národnej rady sú oklamaní, pretože výsledky týchto kontrol sú tým pádom zavádzajúce.
Čo z toho vyplýva? Jednoducho, že predseda NKÚ sám porušuje zákon a zakrýva porušenia zákonov, za ktoré sú zodpovední aj mnohí členovia vládnej koalície.
Vážený pán predseda, bohužiaľ, musím skonštatovať, vy nie ste zvolený zástupca opozície, ale ste lokaj vládnej koalície.
Vážený pán predsedajúci, vzhľadom na tieto zistenia vyslovujem presvedčenie, že Národná rada by mala prijať rázne opatrenia voči predsedovi NKÚ, pretože za vzniknutú vec nesie osobnú zodpovednosť.
Z uvedeného dôvodu podávam procedurálny návrh, aby Národná rada prerušila rokovanie o tomto bode programu a pridelila správu NKÚ za rok 2016 s priloženými povereniami na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady, aby ten zaujal stanovisko k oprávneniu podpísať a schváliť poverenie na výkon kontroly vykonanej NKÚ inou osobou, ako je predseda NKÚ alebo ním poverený predseda a podpredseda NKÚ. V prípade, že Ústavnoprávny výbor Národnej rady sa stotožní s týmto názorom a potvrdí porušenie zákona, odporúčam túto správu nevziať na vedomie, nakoľko bola celá vypracovaná na základe nezákonne vykonaných kontrol.
Zároveň vás, pán predseda, vyzvem, aby ste odstúpili. V prípade, ak nevyvodíte osobné dôsledky, zvážim podanie na vaše odvolanie v súlade s rokovacím poriadkom.
Ďakujem.
Skryt prepis