Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

21.10.2016 o 9:11 hod.

Ing.

László Sólymos

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Uvádzajúci uvádza bod 21.10.2016 10:30 - 10:32 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, účelom vládneho návrhu zákona je zmena niektorých európskych smerníc. Na ich základe je potrebné doplniť pôvodný zoznam 33 prioritných látok o ďalších 12 nových látok, takže na vypúšťanie priemyselných odpadových vôd do verejnej kanalizácie, ktoré obsahujú aj tieto nové prioritné látky, bude potrebné povolenie orgánu štátnej vodnej správy.
Zmeny sa dotýkajú tiež minimálneho zoznamu znečisťujúcich látok, pre ktoré sa stanovujú prahové hodnoty podzemných vôd, ten sa rozširuje o dusitany a fosfor. Týmto návrhom tiež zosúlaďujeme vodný zákon so zákonom o ochrane pred povodňami v otázke inundačných území. Keďže táto problematika nesúvisí priamo so základným predmetom vodného zákona, tak sa ustanovenia o inundačných územiach vložili do zákona o ochrane pred povodňami. Týmto spôsobom odstraňujeme nesystémový prvok a, naopak, zdôrazňujeme dôležitosť prevencie pri ochrane pred povodňami.
Zároveň reagujeme aj na problémy, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe pri povoleniach na odbery podzemných vôd. Občania v rámci všeobecného užívania vôd z domových studní a drobní podnikatelia, ktorí odoberajú podzemnú vodu do 15-tisíc kubíkov za rok, už nebudú zaťažení pomerne vysokými nákladmi, ktoré súvisia so zabezpečením hydrogeologického prieskumu a vypracovaním záverečnej správy s výpočtom množstiev podzemných vôd. Navrhovaná úprava je tak pozitívnym prínosom najmä pre domácnosti, pre drobných podnikateľov, živnostníkov, stredných podnikateľov, malé obce, ale i pre niektoré odbery vodárenských spoločností.
Ďalším pozitívnym prínosom je predĺženie prechodného obdobia na prehodnotenie povolení na odbery vôd z 30. septembra 2017 na 31. december 2018.
Vládny návrh zákona je v súlade s právom Európskej únie, Ústavou Slovenskej republiky a s ostatnými zákonmi, ako aj s medzinárodnými zmluvami.
Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, kolegovia, dúfam, že navrhovaný vládny návrh zákona schválite.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.10.2016 10:29 - 10:29 hod.

László Sólymos
Ďakujem pekne. Ja len veľmi krátko, tak ako už pani poslankyňa hovorila, proste najväčší problém, čo rieši táto novela, bol ten infringement, čo sa týkalo tzv. ťažobných vrtov, kde európska legislatíva nepoznala ten výraz ťažobný, takže to sme vyriešili a ja si myslím, že vyriešili sme k spokojnosti, takže som rád. Dúfam, že táto novela dostane vašu, dostane vašu podporu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.10.2016 10:09 - 10:22 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Účelom tohto návrhu je odstránenie transpozičného deficitu voči európskej smernici o posudzovaní vplyvov určitých verejných a súkromných projektov na životné prostredie, ktorý Európska komisia vytkla Slovensku v rámci procesu infringementu. Na základe tohto konania sa prijala novela zákona, ale podľa Komisie neboli transponované všetky otázky v súlade s EIA smernicou.
Predmetom predkladaného návrhu je najmä zdôraznenie environmentálneho aspektu pri výbere alternatív v rámci projektov predkladaných na posúdenie, precizovaním informácií o možnostiach prístupu k správnemu konaniu a súdnemu konaniu, úprava postupu príslušného orgánu v správnom konaní pred vydaním rozhodnutia a niektoré úpravy navrhovaných činností a ich parametrov uvedených v prílohe č. 8 zákona.
Predkladaný návrh zároveň súvisí s potrebou plnenia všeobecnej ex ante kondicionality. Ich splnenie je nevyhnutným predpokladom na čerpanie európskych zdrojov v programovom období 2014 až 2020. Členské štáty musia tieto všeobecné podmienky splniť najneskôr do 31. decembra 2016, inak im hrozí pozastavenie platieb na dotknuté operačné programy.
Vládny návrh zákona je v súlade s právom Európskej únie, Ústavou Slovenskej republiky, ostatnými zákonmi, ako aj s medzinárodnými zmluvami.
Vážená pani predsedajúca, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, verím, že predložený návrh zákona podporíte.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.10.2016 10:09 - 10:22 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážené dámy, vážení páni, v prvom rade by som sa chcel poďakovať za všetky príspevky, ktoré tu odzneli. Zopár vecí by som k tomu povedal.
Tak jednak, tak jak to aj pani poslankyňa, myslím, že Kiššová alebo pani poslankyňa Zemanová hovorila, že fakt tento zákon alebo táto predložená novela sa netýkala toho, o čom bola táto rozprava. To je prvá vec, čo by som chcel podotknúť. Ale, samozrejme, chápem, že sa diskutuje o týchto veciach, lebo sú aktuálne.
Ale odznela tu jedna taká vec, ktorá tu odznieva veľakrát, že nereagujeme na domáce, myslím, že tu pani poslankyňa Zemanová hovorila, že nereagujeme na domáce problémy, ale že keď Európska únia pískne, tak hneď skončíme. Tak musím povedať, že túto smernicu, ktorú teraz riešime, sme prijali v roku 2013. To znamená, tri roky sa riešilo to, čo teraz vlastne tunák riešime. Takže nehovoril by som, že keď Európska únia pískne, tak my... To, čo sme nedorobili, tak to musíme dorobiť a tam sú určité limity, lehoty, takže preto sme prišli s týmto návrhom a neriešili sme tie veci, o ktorých ste hovorili vy, a to z jednoduchého dôvodu. Proste tento zákon vstúpil do platnosti v januári, do praxe 1. júla, tri mesiace odvtedy uplynulo a my sme hovorili, ja keď som nastúpil do funkcie, som hovoril hneď, že proste musíme počkať. Vieme všetci, že sú tam veci, ktoré budeme musieť upraviť. Keďže prišla úplne nová novela, vlastne úplne nový zákon na zber triedeného odpadu, ktorá sa dotýka fakt, jak tu povedal aj pán Mihál, skoro každého, to znamená aj občanov, podnikateľskej sféry, miest a obcí, to znamená strašne veľa inštitúcií a ľudí. A keď zavedie niekto takúto novelu alebo takýto nový systém, reformu, nazvime to, jak chceme, tak samozrejme, keď to vstúpi do praxe, tak vzniknú tie veci, ktoré treba opraviť, a to, samozrejme, aj budeme robiť.
To znamená, sú tu dve možnosti, kde budeme môcť tieto veci nejakým spôsobom postupne upravovať a tie veci, ktoré nefungujú, dať na pravú mieru. A je to, pripravuje sa novela odpadového zákona, čo bude riešiť prioritne igelitové tašky. Ale aj tam je spôsob na to alebo priestor na to, aby sme upravili v odpadovom zákone nejaké horúce veci, ktoré nám horia, a pripravuje sa aktualizačná novela, ktorá by mala vlastne tie všetky veci, ktoré, všetky problémy, ktoré zistíme do konca budúceho roka, nejakým spôsobom upraviť, odstrániť.
Naše ministerstvo určite sa nebráni diskusii. O tom máte, dúfam, že skúsenosti aj osobné. Takže počas tejto prípravy a počas týchto diskusií sa nebránime tomu, aby sme diskutovali na rôznych fórach. Ale, samozrejme, tie diskusie musia byť, musia riešiť vec a nemalo by sa o tom politikárčiť. To je môj názor.
Čo sa týka, čo sa týka podnikateľov, odznelo to veľakrát, že podnikatelia nevedia, že aké majú povinnosti. Poviem úprimne. Ja som bol podnikateľ pred tým, jak som vstúpil do politiky, a musím povedať, že to, že niekto o tom neviem, to ešte nemusí byť problém toho, že tá povinnosť existuje. Ale je tam aj problém tej druhej strany. Lebo to, že niekto nepozná zákon alebo nepozná povinnosti, ešte ho neospravedlňuje. To znamená, tam je určitá ťarcha aj na podnikateľskej sfére. A ja si myslím, že aj ministerstvo, keď pripravovalo ten zákon, tak tých informácií o tom bolo dosť. Nehovoriac o tom, že veľa vecí, ktoré sa vytýkajú tomuto zákonu, čo sa týka od podnikateľov napríklad, od rôznych povinností, už tie povinnosti mali v predchádzajúcom zákone. To znamená, že od roku 2003 alebo odkedy fungoval ten zákon, len sa to nekontrolovalo, len sa to nesankcionovalo a proste nikto to tie povinnosti neplnil. Aj to je fakt. Keď sa na to pozriete, tak zistíte, že veľa z tých vecí, ktoré sa vytýkajú, už mali tí podnikatelia alebo tie subjekty povinnosť už aj dávno predtým.
Takže budeme mať možnosť aj povinnosť tento zákon priebežne riešiť. Už sa vytvorila pracovná skupina všetkých dotknutých strán. To znamená, sú tam a už aj bolo prvé sedenie, kde sa načrtli prvé tie najdôležitejšie problémy, ktoré budeme musieť odstrániť. Boli tam zástupcovia ZMOS-u, to znamená miest a obcí, zástupcovia podnikateľskej sféry, rôznych, to znamená RÚZ, AZZZ atď. Boli tam zástupcovia OZV-čiek, ministerstva. Proste všetkých tých organizácií, ktoré majú s tým do činenia, aby sme proste hľadali riešenie na tie problémy, ktoré vidíme, že sú a sa vynárajú z tej praxe.
A čo som hovoril, neštítime sa, samozrejme, diskusií. Sme pripravení na to, aby sme o tejto veci diskutovali. Ja som rád, že sme sa na tomto vedeli zhodnúť. Aj keď poviem úprimne, nerád šijem veci horúcou ihlou, ale v tomto sme sa vedeli zhodnúť aj na ministerstve, že túto vec, to znamená, tento pozmeňujúci návrh sme vedeli prijať, ktorý pozmeňujúci návrh predložil pán poslanec Antal.
Čo sa týka tých pozmeňovacích návrhov, ktoré predložili pani Kiššová a pani Zemanová, keď bude prijatý ten pozmeňovací návrh, ja si myslím, že bude, tak sa to rieši komplexnejšie. Tam boli problémy s tým prvým návrhom, to, že bolo tam uvedené, že, že - hneď to prečítam - bol tam návrh, že aby sa to neaplikovalo na tých, ktorí pred 1. júlom 2016 neboli vlastne, nemuseli byť. Áno. Takže ten zákon vstúpi do platnosti nie 1. júla alebo 1. 1., to znamená, malo by tam byť akože minimálne to, že od 1. 1., lebo tak to nemá zmysel, hej. Tá povinnosť vznikla od 1. 1. a nie od 1. júla. Ale tým pádom, keďže ten paragraf vypadne, tak toto sa vyrieši.
A s druhým pozmeňovacím návrhom problém bol ten, že keď vypustíme pokuty, tak je to v rozpore so základnými legislatívnymi princípmi. To znamená, že keď má niekto nejakú povinnosť a keď ju neplní, tak by mal mať nejaké pokuty. To znamená, že to je ten problém, ale aj to sa vyrieši, keď sa prijme ten pozmeňujúci návrh, ktorý navrhol pán poslanec Antal.
Takže ďakujem pekne za diskusiu a teším sa na ďalšiu spoluprácu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.10.2016 9:11 - 9:12 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch.
Návrh odstraňuje nedostatočnú transpozíciu európskej smernice o odpade. V zákone sú doplnené osobitné kritériá, ktoré sa musia splniť v záujme dosiahnutia stavu konca odpadu. Zároveň sú v ňom doplnené ustanovenia týkajúce sa udeľovania súhlasov, hlavne čo sa týka zneškodňovania a zhodnocovania odpadov či nakladania s nebezpečnými odpadmi. Predkladaný návrh rovnako súvisí s potrebou plnenia všeobecnej ex ante kondiciniality v oblasti odpadového hospodárstva. V súlade s čl. 19 nariadenia Európskej únie 1303/2013 sú členské štáty povinné splniť tieto všeobecné podmienky najneskôr do 30. decembra tohto roka, inak im hrozí pozastavenie platieb na dotknuté operačné programy.
Vládny návrh zákona je v súlade s právom Európskej únie, Ústavou Slovenskej republiky, s ostatnými zákonmi, ako aj medzinárodnými zmluvami.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, verím, že predložený návrh zákona podporíte.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 21.10.2016 9:02 - 9:04 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Dobré ráno prajem.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady predkladám vládny návrh zákona, ktorého účelom, účelom predloženého tohto návrhu je zabezpečiť úplnú transpozíciu delegovanej smernice Komisie Európskej únie 2015/863 z 31. marca 2015, ktorou sa mení príloha 2 k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2011/65, pokiaľ ide o zoznam obmedzovaných látok.
Návrh zabezpečuje úplnú transpozíciu delegovanej európskej smernice z marca minulého roka, ktorá mení zoznam nebezpečných látok, konkrétne ho rozšíri o štyri. Ich používanie v elektrických a elektronických zariadeniach môže mať počas postupov nakladania s elektroodpadom negatívny vplyv na ľudské zdravie, životné prostredie aj na recykláciu.
Návrh zákona ďalej obsahuje prechodné ustanovenia stanovené v súlade s predmetnou smernicou. Tie sa vzťahujú najmä na zdravotnícke pomôcky, monitorovacie, kontrolné prístroje.
Vládny návrh zákona je v súlade s právom Európskej únie, s Ústavou Slovenskej republiky, s ostatnými zákonmi, ako aj s medzinárodnými zmluvami.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, verím, že navrhovaný vládny návrh zákona podporíte.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 20.10.2016 15:03 - 15:05 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za otázku. Tak podľa zákona o odpadoch a vykonávacej vyhlášky evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti sa údaje z evidencie ohlasujú ministerstvu raz ročne, a to do konca februára.
Na základe tejto skutočnosti ešte nie je možné, aby sme v súčasnosti vyhodnotili stav v plnení záväzných limitov zhodnocovania recyklácie odpadov z obalov v zmysle smernice 94/62 ES z obalov za rok 2016.
Ja tu mám údaje z Eurostatu za rok 2014 a máme vypočítaný predbežný výpočet na rok 2015, že ako sme na tom ako Slovenská republika. Tak nie sme na tom dobre. Kým, poviem vám príklad, kým Nemecko recyklovalo približne 65 %, tak my sme boli na 10 %. Za nami bolo už len Montenegro a Srbsko a to bolo v ’14. A v ’15. sme, sme výrazne zvýšili tú našu, náš podiel z roku 2014, to znamená, že sme podľa predbežných výsledkov, a ešte nemáme presné výpočty, my nemáme čísla z Eurostatu, ale podľa toho, čo sa odovzdávalo, je to okolo 20 %. Tak to znamená, z tých 10-11 % sme poskočili na 20, ale ešte stále aj s týmto výsledkom sme ešte stále za Rumunskom a proste za každým skoro, nie za, áno, sme takí štyri, štvrtí-piati odzadu. Takže je čo naprávať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Zodpovedanie otázky 20.10.2016 14:58 - 15:00 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dobrý deň prajem, pán poslanec. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja si uvedomuje potenciál, ktorý môže projekt Hodnoty za peniaze priniesť Slovensku. Veď posudzovanie výstavby bratislavského obchvatu D4/R7 tímom na Inštitúte finančnej politiky celý tento projekt prakticky odštartovalo a tým pádom sa dá povedať, že ministerstvo dopravy je s projektom hodnoty za peniaze od jeho úplného začiatku.
Rezort dopravy aj v posledných mesiacoch úzko spolupracoval s tímom Hodnoty za peniaze a v kooperácii vznikala aj správa, na ktorú sa odvolávate. Ak si tento dokument pozorne preštudujete, tak v ňom nájdete aj veľmi konkrétne úlohy, ktoré sme s tímom ministerstva financií definovali a ktoré majú potenciál preskúmať možné spôsoby zefektívnenia využitia peňazí, peňazí, ktoré v rezorte máme. V zmysle rozhodnutia vlády budú tieto úvahy do 30. 11. 2016 rozpracované do tzv. cestovnej mapy, kde bude jasne definovaná zodpovednosť za ďalší postup, ako aj časový plán, dokedy by sa mali tieto úlohy zrealizovať.
Treba si totiž uvedomiť, že v tomto prípade musí byť preskúmané a analyzované veľké množstvo dát a súvislostí. Treba preto detailne dohodnúť postup, kto, kedy a ako bude tieto dáta analyzovať, aby sme výstupy mali k dispozícii čo najskôr. Verím, že výsledky práce expertov budeme vedieť prezentovať v čo najkratšom čase a následne aplikovať do praxe, pretože, ako ste správne povedali, pozitívny výstup z týchto analýz malo potenciál nielen šetriť peniaze daňových poplatníkov, ale aj zlepšiť každodenné cestovanie pre veľké množstvo ľudí.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

20.10.2016 14:47 - 14:50 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. V každom prípade to, že už máme projekt pripravený, to, že ministerstvo už robí také kroky, ktoré by mali, malo robiť až vlastne potom, už tým urýchľujeme ten proces práve preto, aby sme nemali, aby sme minimalizovali tú dobu, keď môžeme začať s prácami. Ten materiál, ktorý, ktorý by mal ísť budúci týždeň, už mal byť pripravený, lebo pred týždňom sme dostali vlastne rozhodnutie okresného úradu, to môže začať ministerstvo konať, môže vláda prácne určiť toho, kto by mal sanovať ten, tú skládku. Malo by to byť ministerstvo životného prostredia, keďže máme na to jednak pripravené už projekty, jednak máme na to pripravené financovanie, ale čo je ešte dôležité, je to a, samozrejme, ešte musíme vyriešiť tú, tú štátnu schému, ktorú musíme vyriešiť s Európskou úniou, keďže sú tam súkromné pozemky. Ideme zhodnocovať súkromné pozemky, takže to je akože štátna pomoc, takže treba to, musíme to vyriešiť s Európskou komisiou, nie s Úniou. Takže okamžite, keď to bude, keď bude možné, spustíme verejné obstarávanie, a, a dúfam, že v tom verejnom obstarávaní proste budeme sa snažiť, aby to, aby to prebehlo čo najrýchlejšie.
V každom prípade jedna vec aj mne vadí. Aj to, že ministerstvo životného prostredia informovalo na webovej stránke, informovalo jednak dotknuté obce, že čo tam hrozí. Problém je ten, že tí ľudia, ktorí tam povedzme tie záhrady kúpili, tie studne navŕtali, tí vedeli, o čo ide, a hlavne vedela o tom mestská časť, že tam je voda kontaminovaná, a predsa vydali povolenie pre tých ľudí navŕtať tie studne a teraz tá mestská časť a tí, ten starosta a, a, a proste poslanci z tej mestskej časti kričia najviac, že čo sa tam deje.
Proste my robíme všetko fakt preto, aby sme to vedeli čo najskôr. Robíme kroky už dopredu, ktoré by sa mali robiť vlastne ešte neskoršie, a už robíme kroky dopredu. Už máme projektovú dokumentáciu pripravenú, máme tie posudky od nezávislých, nezávislých expertov, aby sme vedeli ten proces spustiť. Ale proste všetko, sú určité lehoty, ktoré treba dodržať, a, a s tým nevieme pohnúť. Vieme pohnúť s tým, čo, čo máme v kompetencii, a to tam snažíme, samozrejme, urýchliť čo najviac.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

20.10.2016 14:46 - 14:47 hod.

László Sólymos Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za otázku. Pán poslanec, môžem vás ubezpečiť, že environmentálna záťaž Bratislava - Vrakuňa, Vrakuňská cesta a skládka Chemických závodov Juraja Dimitrova patrí medzi najvyššie priority Ministerstva životného prostredia v rámci riešenia sanácie environmentálnych záťaží.
Tvrdenie, že zo skládky uniká 440 jedovatých látok, sa ale nezakladá na pravde. Na základe výsledkov prieskumných prác ide o niekoľko látok. Nie je pravda, že ohrozujú vodárenské zdroje situované, tak, tak ako sa to podáva, na Žitnom ostrove. Tieto zdroje sú natoľko vzdialené, že najbližších desať rokov nehrozí ich poškodenie. Ohrozené sú podzemné vody severozápadnej časti Žitného ostrova, kontaminačný mrak má dĺžku približne 5 km od skládky. Obyvatelia dotknutých oblastí sú informovaní o riziku používať vodu zo studní na pitie a na polievanie.
Okresný úrad Bratislava, odbor starostlivosti o životné prostredie, vydal 6. septembra 2016 rozhodnutie o ukončení konaní týkajúce sa určovania povinnej osoby pre túto environmentálnu záťaž. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť dňa 11. októbra, pred týždňom, a Ministerstvu životného prostredia bolo doručené dňa 13. októbra.
Sekcia geológie a prírodných zdrojov pripravila materiál do vlády, ktorý sa týka 12 lokalít, kde bolo zastavené konanie o určenie povinnej osoby, jednou z lokalít spomínaná skládka vo Vrakuni. Tento materiál sa po pripomienkovom konaní dostane na vládu. Po jeho odsúhlasení ministerstvo životného prostredia predloží na schválenie Okresnému úradu Bratislava plán prác na odstránenie tejto environmentálnej záťaže. Ten bude vychádzať z podrobného projektu sanácie. Proces schvaľovania plánu práce trvá podľa zákona približne 60 dní. Plán prác v súčasnosti spracováva pre ministerstvo Slovenská agentúra životného prostredia. Tento rok ministerstvo zabezpečilo zo svojej rozpočtovej kapitoly vypracovanie niekoľkých dôležitých dokumentov. Jedným z nich je projekt sanácie predmetnej environmentálnej záťaže, ktorý obsahuje podrobný opis geologických a stavebných prác potrebných pre sanáciu environmentálnej záťaže enkapsuláciou prostredníctvom podzemnej nepriepustnej bariéry, podrobný rozpočet, harmonogram a technickú dokumentáciu pre stavebné konanie.
Ďalším je modelovanie prúdenia podzemných vôd pre potreby sanácie. Ide o podrobný matematický model prúdenia podzemných vôd pre potreby projektu sanácie. Model obsahuje podrobný opis geologických a hydrogeologických pomerov pred sanáciou a po jej ukončení. Rovnako ministerstvo zabezpečilo dva nezávislé oponentské posudky na projekt sanácie. Podrobný projekt sanácie bude podkladom pre verejné obstarávanie. Odhadujeme, že proces verejného obstarávania bude trvať minimálne päť mesiacov, poznajúc stav, jako sa to u nás chodí alebo jako to u nás chodí.
Predpokladaná cena sanácie je približne 20 až 25 mil. eur. Po doriešení problému so štátnou pomocou na úrovni Európskej komisie, keďže sa idú sanovať aj súkromné pozemky, sekcia geológie a prírodných zdrojov ministerstva podá žiadosť o nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Kvalita životného prostredia na realizáciu projektu, na realizáciu projektu sanácia environmentálnej záťaže.
Ministerstvo zároveň dalo žiadosť na stavebný úrad vo Vrakuni o dočasnú stavebnú uzáveru na dotknutých pozemkoch.
Po vyriešení všetkých procedurálnych vecí sa bude môcť začať so samotnou prácou a so samotnou sanáciou. Odhadovaný termín začatia prác je druhý polrok budúceho roka v závislosti od dĺžky procesu verejného obstarávania.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis