Ďakujem veľmi pekne. Po tom technickom úvode dovoľte, pani kolegyne, páni kolegovia, niekoľko slov k obsahu.
Začal by som tým, že by som chcel poďakovať pánovi ministrovi a rezortu zahraničných vecí za spoluprácu s výborom pre európske záležitosti, ale rovnako aj ďalším ministerstvám a úradu predsedu vlády, kde tá spolupráca je naozaj veľmi dobrá. Som veľmi rád, že predseda vlády Robert Fico chodil veľmi pravidelne na naše výbory...
Ďakujem veľmi pekne. Po tom technickom úvode dovoľte, pani kolegyne, páni kolegovia, niekoľko slov k obsahu.
Začal by som tým, že by som chcel poďakovať pánovi ministrovi a rezortu zahraničných vecí za spoluprácu s výborom pre európske záležitosti, ale rovnako aj ďalším ministerstvám a úradu predsedu vlády, kde tá spolupráca je naozaj veľmi dobrá. Som veľmi rád, že predseda vlády Robert Fico chodil veľmi pravidelne na naše výbory podávať informáciu o Európskej rade a som presvedčený, že predseda vlády Peter Pellegrini bude pokračovať v tejto tradícii, myslím, že zajtra ho máme rovno na výbore pre európske záležitosti.
Čo sa týka európskeho výboru a jeho činnosti za tie dva roky, ktoré máme pred sebou a ktoré reflektujeme nejakým spôsobom, chcem vyzdvihnúť asi 6 tém, veľmi stručne ich vymenujem, kde sme sa naozaj snažili byť čo najaktívnejší. Boli to témy, ktoré do veľkej miere hýbali aj slovenskou verejnou diskusiou (kýchnutie v sále), na zdravie.
V prvom rade to bola migrácia, migračná kríza a reakcia Slovenskej republiky na túto, tento fenomén. Vieme, že európsky výbor bol veľmi aktívny. Podal žltú kartu, to znamená odôvodnené stanovisko voči návrhu Európskej komisie, ktorá chcela využiť princíp kvótneho prerozdeľovania migrantov medzi členské štáty Európskej únie, s čím Slovenská republika nikdy súhlasiť nebude, a to je veľmi dôležité, že na tomto sme našli zhodu naprieč politickým spektrom. Vydali sme svojho času aj deklaráciu Národnej rady, na ktorej som mal tú česť spolupracovať, kde sme veľmi jasne odmietli princíp kvót, no zároveň sme potvrdili, že chceme byť solidárni iným spôsobom, a to je práve ten koncept flexibilnej solidarity, ktorý spomínal aj pán minister. V tomto smere sme boli mimoriadne aktívni. Samozrejme, aj diskusia pokračuje. Cítime aj dneska najmä na sociálnych sieťach, že tá téma je stále živá.
Zachytil som aj niektoré falošné správy, ktoré sa snažia vytvárať predstavu, že práve v týchto dňoch sa prijala nejaká deklarácia, ktorá zabezpečí, že 11-tisíc migrantov príde na Slovensko. Všetci, ktorí sa tou problematikou zaoberajú, vedia, že je to čistý fejk, žiaden, žiadne takéto číslo migrantov na Slovensku nepríde. Na Slovensku nepríde nikto, pokiaľ si to Slovenská republika nebude želať, a to je práve princíp suverenity, ktorý hájime a hájiť vždy budeme. Samozrejme, diskusia pokračuje, len treba si uvedomiť, že pojem migrácia nezahŕňa iba tú migračnú vlnu, o ktorej sme sa bavili v prípade migrantov zo Sýrie alebo z Afriky, zahŕňa aj migrantov, ako sú povedzme slovenskí občania pracujúci vo Veľkej Británii, filipínske upratovačky pracujúce v arabských krajinách alebo rôzni iní ľudia, napokon aj slovenské pracujúce ženy v Rakúsku, ktoré migrujú buď za prácou, alebo z iných dôvodov. Čiže pojem migrácia je, samozrejme, veľmi široký.
My podporujeme legálnu migráciu. To znamená, pokiaľ krajina, ktorá je cieľová, súhlasí s tým, aby migrant v jej, na jej území pracoval a pôsobil, nie je s tým žiaden problém. Problémom je nelegálna a neregulovaná migrácia, proti tej vždy budeme bojovať a myslím si, že Slovenská republika viackrát veľmi jasne povedala, že stojí proti princípu kvót, a na tom sa nič nezmení.
Druhá veľká téma - oblasť sociálnych vecí. Tam sme takisto zapli, myslím si, že takisto to bolo po dohode naprieč politickým spektrom, aj keď cítime, že niektoré veci, samozrejme, aj ľavicové strany ďaleko viacej, alebo ľavicová strana ďaleko viacej zdôrazňuje ako kolegovia zo stredopravých strán. Je to napríklad otázka európskeho pilieru sociálnych práv, čo bola veľká téma v novembri minulého roku. Podporili sme, veľmi silne sme iniciovali aj tento materiál. Ja osobne mám pocit, že tento materiál je málo ambiciózny, že nabehol na tú liberálnu ekonomickú argumentáciu a veľmi zostatkovo rieši sociálne práva. Napriek tomu je to aspoň trošku posun vpred v porovnaní s tým, čo sme tu mali za posledné roky v Európskej únii.
To isté platí o smernici o vysielaných pracovníkoch, veľmi kontroverzná téma, veľmi sme boli aktívni. Sám som mal niekoľko prednášok v Bruseli, v Európskom parlamente, na iných fórach, kde sme sa snažili obhajovať ten záujem, národný záujem Slovenskej republiky, ktorý spočíva v tom, že na jednej strane, samozrejme, chceme, aby tu platil v celej Európskej únii princíp jednotnej mzdy za tú istú prácu v tej istej krajine, ale zároveň dbáme a kladieme dôraz na to, aby tento princíp platil aj v nadnárodných korporáciách, ktoré často vyplácajú v krajinách, ktoré sú bohatšie, ako je povedzme Nemecko, ďaleko vyššie príjmy, nepomerne vyššie príjmy aj cez paritu kúpnej sily, ako je to v prípade tých krajín, ako je Slovensko, a ďalších stredovýchodných krajín. Čiže z tohto hľadiska musíme dbať na to, aby tá spravodlivosť nebola len otázkou pre silné krajiny, ktoré si týmto vlastne chránia svoj trh práce pred lacnejšou konkurenciou, ale aj pre tie krajiny, ako sme my, to znamená tie, ktoré potrebujú čo najviac kohézie a rovnosti v Európskej únii. Tu cítime najmä zo strany niektorých tých západných mocností, že si v prvom rade chránia svoje záujmy, ale majú skutočne nadanie v tom, aby svoje záujmy prekrývali všeobecnými hodnotami, a poznáme to, hovoria často o solidarite, slobode a demokracii a majú tým na mysli vlastné mocenské záujmy.
Tretí, tretia oblasť, kde sme boli mimoriadne aktívni, zahraničná politika Európskej únie. Tu bola dominujúca téma vzťahu k Ruskej federácii, kde je istý rozpor naprieč politickým spektrom, kde strana SMER - sociálna demokracia oveľa zreteľnejšie, ktorú reprezentujem, oveľa zreteľnejšie vyjadruje priateľstvo s Ruskou federáciou a kritizuje rusofóbiu, ktorú cítiť z niektorých iných politických subjektov. Chcel by som, aby sme v tomto trende pokračovali a najmä aby sme prestali bez dôkazov obviňovať Ruskú federáciu z vecí, ktoré jednoducho empiricky nie sú podložené, a to je práve aktuálna kauza Skripaľ, kde by som chcel mimoriadne oceniť ministerstvo zahraničných vecí a celkovo postoj vlády Slovenskej republiky, že sme nepodľahli protiruskej hystérii, nevyhostili sme ruských diplomatov na základe požiadavky Veľkej Británie, ktorá ju nevedela nejakým spôsobom empiricky doložiť, a bez ohľadu na to, aké konšpiračné teórie kolegovia z Veľkej Británie poskytli, neposkytli jediný dôkaz. A v 21. storočí, si myslím, že to je hanbou, že sme za..., že sa niektoré členské štáty Európskej únie napriek tomu, že neexistuje dôkaz, odhodlali k takej vážnej akcii, ako je vyhostenie ruských diplomatov. Čiže z tohto hľadiska bez ohľadu na to, že si vážim našich britských priateľov, bez ohľadu na to, že chceme mať dobré vzťahy s Európskou úniou, neexistuje, aby sme upaľovali bosorky v 21. storočí.
Čiže z hľadiska tejto témy veľmi silne kvitujem, čo urobilo ministerstvo zahraničných vecí. Verte, že chodím po európskych fórach, bol som nedávno ako vedúci delegácie Národnej rady v parlamentnom zhromaždení Rady Európy. Je cítiť, že tie štáty, ktoré nevyhostili ruských diplomatov, si v mnohých, v mnohých frakciách vyslúžili obrovský rešpekt, pretože tuto sa naozaj ťažko obhajuje aj pre tie štáty, aj pre tie frakcie, ktoré ruských diplomatov vyhostili, pretože toto je naozaj davová psychóza, ktorá nemá žiadne racionálne a ani empirické opodstatnenie.
Obchodná politika, ďalšia veľká téma. Tam sme boli veľmi aktívni v kritike transatlantického partnerstva so Spojenými štátmi americkými, ktoré zavádza do veľkej miery neoliberálny model, ale zároveň aj v kritike CETA, to znamená dohody s Kanadou. Táto téma ešte pokračuje, kdežto téma TTIP je do veľkej miery mŕtva. Budeme sa aj o tomto ešte určite veľakrát rozprávať. Myslím si, že Európa si má právo chrániť svoj európsky sociálny a zelený model a najmä svoju suverenitu a ochranu potravín. Čiže z tohto hľadiska budeme naďalej aktívni.
No a posledná veľká téma - budúcnosť Európy, ktorá bola na stole v rámci Európskej únii. Tam bolo viacero tém. Samozrejme, otázka brexitu, kde sme boli aj s kolegami, s pánom podpredsedom Martinom Klusom a pani podpredsedníčkou Katarínou Cséfalvayovou veľmi aktívni. Aj sme navštívili Veľkú Britániu, aj sa snažíme britským kolegom pomôcť. Zároveň chceme pomôcť našim írskym priateľom vyriešiť problém, ktorý spomínal aj pán minister, ale hlavne chceme obhajovať záujmy našich pracujúcich ľudí vo Veľkej Británii. To znamená, toto bude asi dominantné z hľadiska brexitu a, samozrejme, tá téma odchodu Veľkej Británie otvorila aj tému budúcnosti. Tu je citeľný ten francúzsky návrh, ktorému sa veľmi v skratke hovorí jadro, to znamená vytvorenie akejsi dvojrýchlostnej, kde jedna časť Európy, bude oveľa rýchlejšie postupovať.
Pokiaľ sa bavíme o ekonomickej a kybernetickej a sociálnej oblasti, som si istý, že Slovensko má potenciál na to, aby bolo zomknuté s tými najúspešnejšími štátmi, ale v otázkach kultúry, v otázkach tam, kde máme dramaticky iné národné záujmy, by sme naozaj nemali postupovať splašene.
Čo sa týka základného rozporu, ktorý cítim v oblasti zahraničnej politiky v Slovenskej republike, cítim tu rozdiel medzi etikou kmeňa a etikou presvedčenia alebo etikou princípu. A ja som bol vždy presvedčený, že Slovenská republika, je to aj v programovom vyhlásení, chce dbať na etiku princípu. To znamená na dodržiavanie medzinárodného práva bez ohľadu na to, aký aktér, o akom aktérovi medzinárodnej politiky v tej danej chvíli hovoríme. Potom tu máme predstaviteľov politických, najmä v opozícii, ktorí častokrát hovoria o etike kmeňa, klanu, gangu, to znamená bez ohľadu na to, kto, bez ohľadu na to, čo spraví daný aktér, ide o to, kto je ten daným aktérom. Najkrajšie tento princíp vyjadruje jeden americký prezident, keď o jednom latinskoamerickom krvavom diktátorovi povedal, je to bastard, ale je to náš bastard. Toto odmietnime, toto naozaj nesvedčí žiadnej modernej demokratickej krajine, aby sme zakrývali oči pred vraždením, pred zabíjaním.
A teraz narážam na včerajšie udalosti v Palestíne, v Izraeli, kde bolo povraždených 55 nevinných ľudí, ktorí protestovali proti škandalóznemu rozhodnutiu Spojených štátov amerických, ktorí presťahovali svoju ambasádu z Tel Avivu do Jeruzalema proti vôli medzinárodného spoločenstva a porušili tým prakticky všetko, čo tvorí mierový proces na Blízkom východe. Palestínčania sa bránia a strieľajú ich ako zajace. A my by sme nemali mlčať, pretože toto je niečo, čo si budú pamätať v budúcnosti nové generácie, a myslím si, že Slovenská republika by mala veľmi jasne povedať, že odmietame zabíjanie nevinných ľudí bez ohľadu na to, kto ho pácha. Ja si osobne myslím, že by sme si mali predvolať izraelského veľvyslanca, aby vysvetlil, čo sa včera stalo, a verím, že Európska únia bude postupovať veľmi tvrdo, pretože takéto niečo jednoducho nemôžeme akceptovať.
Keď sa v Sýrii údajne odohral chemický útok, voči ktorému nebol je-, nebol jediný dôkaz, že sa odohral, tak Francúzi, Briti a Američania bombardovali vzápätí sýrske ciele. Bombardovali suverénnu krajinu a nepredložili jediný dôkaz, že sa odohral chemický útok. Bola tam posledná organizácia, ktorá mohla vyšetriť, či tento útok naozaj prebehol. Nepočkali na výsledky vyšetrovania a bombardovali a hádzali na suverénnu krajinu rakety. Toto je niečo, čo takisto Slovenská republika nemôže akceptovať. Je to flagrantné porušenie medzinárodného práva. Ja som naozaj veľmi rád, že predseda najsilnejšej politickej strany na Slovensku SMER - sociálna demokracia Robert Fico veľmi jasne pomenoval, že išlo o porušenie medzinárodného práva a jeho ústami sme odmietli tento akt agresie voči Sýrii ako nemorálny a neakceptovateľný. Je to veľmi dôležité a myslím si, že takto má vyzerať v praxi sebavedomá, suverénna zahraničná politika. Politika, ktorá sa riadi etikou princípu. Naša Slovenská republika stojí na medzinárodnom práve. Pokiaľ ktokoľvek bude porušovať medzinárodné práva, či je to kamarát, či je to, neni kamarát, tak musíme toto medzinárodné právo chrániť za každých okolností.
Čiže môj osobný názor a predstava mnohých kolegov zo strany SMER - sociálna demokracia je, že nemôžme zatvárať oči, ak robia zlé skutky aj naši spojenci, aj naši partneri. Obávam, sa že mnohé veci, mnohá, mnohé kroky aj Severoatlantickej aliancie v poslednom období zvyšujú intenzitu napätia, zvyšujú eskaláciu a zhoršujú vzťahy s Ruskou federáciou. Takisto niečo, čo nemožno akceptovať. My sa budeme vždy brániť rusofóbii, vždy budeme bojovať proti nepriateľstvu voči Rusku a vždy budeme brániť tých, ktorí nás oslobodili od druhej, od fašizmu v 2. svetovej vojne. A to je niečo, čo sme si nedávno pripomenuli a musíme neustále pripomínať, nie, neoslobodili nás Američania, aj keď sa to mnohokrát javí z toho, čo počúvame v médiách hlavného prúdu, oslobodila nás ruská, predovšetkým ruská Červená armáda a my sme jej ďalej vďační.
Hodnota mieru je asi tou najdôležitejšou, ktorú by sme mali chrániť, chrániť ako Slovenská republika a na to je ideálna platforma. Nie vojenské spolky, nie zbrojný priemysel, ale Organizácia spojených národov. To je platforma, kde máme dneska postaveného jedného z najvýznamnejších diplomatov a predstaviteľov Slovenskej republiky ako predsedu Valného zhromaždenia OSN. Nasledujme politiky OSN v bezpečnostnej a mierovej politike a buďme v tomto smere pripravení pomôcť tejto organizácii presadzovať mierové riešenia, a nie vojnové riešenia. Myslím si, že to Slovenskej republike svedčí ďaleko viac ako etika kmeňa, o ktorej som hovoril. To znamená, ak vidíme bastardov, tak ich pomenujme. Včera som jedného videl.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis