Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.2.2022 o 11:57 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2022 16:51 - 16:53 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
V tejto rozprave sa kolega Mazurek snažil iba poukázať na to, že zabrániť povinnému očkovaniu voči ochoreniu COVID-19 len prostredníctvom vyhlášky nejakého anonymného úradníka na ministerstve zdravotníctva, ak by k niečomu takému došlo, pretože vyhrážky z úst nielen terajšieho premiéra alebo v úvodzovkách premiéra, ale už aj ministerky vnútra, ministerky nie vnútra, ale ministerky spravodlivosti sú značné a o týchto úvahách naozaj vo vláde sa vedú asi siahodlhé diskusie.
Každé jedno povinné očkovanie by malo byť naozaj iba so súhlasom dotknutej osoby a v žiadnom prípade, ak je človek nejaká samostatná a samostatne rozmýšľajúca a premýšľajúca bytosť okrem pár poslancov vládnej koalície a svedkov Matovičových, by sa naozaj mali rozhodnúť slobodne. Čiže o mojom zdraví a o mojom zdravotnom stave rozhodujem predovšetkým ja a každý jeden človek samostatne. Čiže nariadiť povinné očkovanie nejakou primitívnou a jednoduchou vyhláškou ministerstva zdravotníctva, anonymne to hodiť do celej populácie je prinajmenšom chrapúnske, prinajmenšom nezodpovedné a prinajmenšom sa to konať nemá.
Na záver by som chcel dodať už asi len toľko, že profesori a docenti, bavíme sa o regióne Slovensko a Česká republika, ako sú páni profesori Turánek, Lakota, Török a Beran, nemajú najmenší problém ísť do konfrontácie s tými vašimi pseudoodborníkmi typu Jarčuška, Krčméry a úžasný pán doktor Sabaka. Ale títo páni nieže odmietajú diskusiu, oni ich obviňujú z toho, že nemajú o tejto problematike ani šajnu, nerozumejú jej a je to pod ich úroveň s takýmito odborníkmi vôbec diskutovať. Čiže toto je úroveň informácie z vašej strany.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2022 16:05 - 16:07 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ďakujem všetkým kolegom, ktorí sa zapojili s faktickými do mojej rozpravy.
A na pána kolegu Gazdu, Kazdu, pardon, áno, pán kolega, Poľská republika si toto mohla naozaj dovoliť, že znižovala dane, a to z jednoduchého a pragmatického dôvodu. Oni naozaj neobmedzovali svoju ekonomiku počas posledných dvoch rokov skoro v ničom. Skoro v ničom. Ekonomika, ako fungovala v roku 2019, 2020, úplne fungovala aj v roku 2021 a funguje v roku 2022. Päťpercentné rozdiely boli namerané naposledy, že tá ekonomika trošička stagnovala pri nejakých veciach. Oni v poľskom Sejme, teraz nedávno bol predložený taký, taký možno fakt už aj populistický možno trošku návrh zákona, že oni tie daňové sadzby na tieto produkty chcú znižovať na nulu do konca roka kalendárneho 2022. Viete si predstaviť, ak sa to stane, čo tam bude za turistický boom v rámci obchodnej turistiky prihraničných oblastí? Poľské supermarkety nestíhajú dokladať tovar, taký je tam nával. Poľské pumpy nestíhajú voziť a predávať benzín a naftu. A toto čudo trnavské pošle na všetky hraničné priechody finančnú a colnú správu, aby kontrolovali, či občania, ktorí si chcú naozaj zjednodušiť a uľahčiť život, či nevezú viac ako desať litrov pohonných hmôt v nejakej pridanej nádobe. Podľa mňa je to úplne choré a úplne zvrátené. Namiesto riešení zase sa iba vyhráža, neponúka riešenie, ako danú situáciu zmeniť, zlepšiť, ale ponúka iba vyhrážky, že, občania, pozor, neplníte si svoju povinnosť!
A čo sa týka cien potravín, na pána kolegu Blcháča, rozdiel 50-percentný.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.2.2022 15:48 - 15:56 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Milé prázdne plénum, vážený pán spravodajca, vážený pán predkladateľ, bavíme sa o úplne jednoduchom zákone, ktorým sa mení zákon 461/2003 o sociálnom poistení, čiže aj pre tých, ktorí tuná boli a snažili sa poukazovať na populizmus a demagógiu tohto jednoduchého zákona, ide o jednoduchý zákon z dielne opozičnej strany o tom, aby každý jeden dôchodca z radov dôchodcov, ktorých je na Slovensku viac ako je 1 milión 300-tisíc, dostal ako kompenzačný príspevok 200-eurovú poukážku alebo 200-eurovú hotovosť.
Ak je v krajine alebo v štáte problém, tak vláda má jedinú úlohu – tento problém riešiť a tento problém neprehlbovať. Práve teraz sa deje úplný opak. Vláda daný problém, ktorým sú neustále zvyšovanie sa cien energií, cien stavebných materiálov, cien pohonných hmôt, cien základných potravín, nerieši žiadnym spôsobom, len neustále dookola opakuje takú začarovanú vetu: Analyzujeme, skúmame, radíme sa a v blízkej budúcnosti prídeme s nejakým prevratným, nejakým závratným výsledkom, poprípade nejakou úžasnou správou, ktorá nás všetkých asi posadí na zadok. Toto isté dookola opakuje viac ako 30 dní neviditeľný premiér Heger a jeho dvorný nahrávač pán Matovič.
Okolité štáty však nespia, nespí Poľská republika, nespí Maďarsko, nespí Rakúsko. Tieto krajiny naozaj pomáhajú svojim občanom a pomáhajú najmä tým najzraniteľnejším, pretože skupina dôchodcov je naozaj tou najviac zraniteľnou skupinou, pretože pre každý jeden štát, v ktorom žijú, niečo odpracovali, niečo tomu štátu odviedli a teraz, keď započali jeseň svojho života, tak daný štát im má niečo aj dať, poprípade vrátiť. Na Slovensku sa to však vôbec nedeje.
Ako som vo svojich viacerých faktických poznámkach poznamenal, nebudem sa vyjadrovať k tomu, akú pomoc dávajú krajiny, ktoré sú na našej južnej hranici, čiže Rakúsko a Maďarsko, ale mňa najviac zaujíma to, akú pomoc dáva náš severný sused a tou je Poľská republika. A tá sa naozaj postavila k svojim občanom nie macošsky ako vláda Slovenskej republiky, ako vláda Eduarda Hegera, ale postavila sa k svojim občanom ozaj zodpovedne a to znižovanie cien nielen elektrickej energie o 5 %, nielen plynu o 8 %, všetkých druhov palív o 8 % a nulovým zaťažením na základné potraviny je tak neuveriteľnou pomocou pre všetkých občanov Poľska, že Slováci nie už len závidia, ale Slováci tento úžasný benefit naplno využívajú. Ľudia, ktorí žijú do 100 km od poľskej hranice, sa im oplatí ísť na obrovský nákup nielen pohonných hmôt, ale všetkých druhov základných potravín, dokonca stavebných materiálov do najbližšieho poľského mestečka alebo dediny, pretože tie úspory sú tak neuveriteľné, že pri štyroch obrovských alebo väčších nákupoch je bývanie na území Slovenskej republiky naozaj zaplatené.
Čiže všetky finančné prostriedky, všetok finančný benefit je z územia Slovenskej republiky najmä zo severo, severných regiónov vynášaný do Poľska, poľskí obchodníci sú šťastní, mydlia si ruky, a slovenská vláda, na ktorej čele stojí bývalý minister financií, buď úplne spí nádherným zimným spánkom, alebo čaká, že niekto alebo niečo príde s nejakou úžasnou spásonosnou myšlienkou a poradí im, čo robiť.
Toto je taký jednoduchý príklad alebo taká maličká kvapka v mori, ako pomôcť našim dôchodcom aspoň takouto menšou sumou. A absolútne by som to nenazýval ani alibizmom, ani populizmom, ako to bolo spomenuté v jednej rozprave jedného koaličného poslanca, ale nazval by som to ozaj pomocou, pretože ak si vláda nevie poradiť, tak nech hľadá tie najjednoduchšie riešenia. A nie je hanbou priznať si chybu, nemám nápad, neviem, nerozumiem tomu, tak prijmem aj jednoduché riešenie, ktoré ponúkajú poslanci z opozičných lavíc. Takže ja naozaj neviem, prečo niektorí poslanci, najmä z klubu OĽANO, neustále útočia a vracajú sa niekoľko mesiacov alebo niekoľko rokov do minulosti. Nie som toho názoru, že máme na minulosť zabúdať, to v žiadnom prípade nie, ale dôležitou úlohou vlády, resp. aj nás zákonodarcov je žiť prítomnosťou a prítomnosť sa deje, kolegovia, kolegyne, teraz.
Ceny hmôt, ceny pohonných hmôt v Poľskej republike dnešné, aktuálne sú priam až zarážajúce, rozdiel na litri, či je to 95- alebo 98-oktánový benzín alebo nafta, sú oproti, oproti slovenským cenám 45-centové, 45 centov na litri. Dokážete si to vôbec predstaviť, pri plnej 50-litrovej nádrži to je aká úspora! Po tejto palivovej turistike, ako to nazval pán Matovič vo svojom jednom príspevku na Facebooku, pretože on opäť riadi štát cez Facebook a celé ministerstvo financií, dôrazne upozornil všetkých takýchto, ako to nazval, že kúpychtivých turistov za pohonnými hmotami, že v prípade, že nakúpia do 10-litrovej bandasky tieto pohonné hmoty, tak už musia odviesť štátu daň. A ja sa pýtam, akým spôsobom to tento pán chce kontrolovať alebo akým spôsobom to chce zabezpečiť. Ľudia nie sú natoľko sprostí, že si natankujú 20 litrov do bandasky a budú sa hlásiť na ministerstve financií. Absolútne nie. Čiže namiesto opatrení, aby vláda znižovala systematicky DPH na základné potraviny, na pohonné hmoty, na ceny energií, tak on bude dávať rady cez Facebook, že ak si tieto pohonné hmoty nakúpite vo väčšom množstve, tak musíte odviesť daň. To je niečo strašné.
Bolo tu vo viacerých rozpravách, teda najmä v jednej, spomenuté to, že tento pokus zo strany opozície dať tento 200-eurový príspevok je úplný, úplný, úplný, zlý, je to jednoducho totálna demagógia, pretože takto okrádame vlastne našich vnukov, naše deti o peniaze, ktoré môžu byť použité rozumne do budúcnosti. Ja sa však chcem opýtať kolegov, ktorí takto uvažujú: Nebolo nezmyselné testovanie, nezmyselné nakupovanie testov, nezmyselné očkovacie lotérie, nezmyselné očkovacie bonusy, nezmyselné sprostredkovateľské bonusy, toto už nebola hlúposť? Na tieto hlúposti neboli minuté ani desiatky miliónov, ani stovky miliónov, na tieto hlúposti bola minutá hlboko cez miliarda. Toto sú peniaze, ktoré táto vláda ozaj zobrala našim deťom a našim vnukom. Čiže ak sa chceme baviť o demagógii, ak sa chceme baviť o populizme, najprv si treba pozametať pred vlastným prahom a skutočne sa začať zaoberať tým, čo je v tejto dobe dôležité. Vysoký nárast cien, a vláda to nerieši.
Čiže už len záver svojej rozpravy by som chcel požiadať všetkých koaličných poslancov a koaličné poslankyne, ktorým naozaj záleží na tom, aby sa našim dôchodcom aspoň takýmto spôsobom pomohlo, a tvária sa, že sú sociálni alebo prosociálni a majú to svoje sociálne cítenie, tak pri hlasovaní o tomto zákone to môžu dokázať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2022 15:29 - 15:31 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Pán kolega Šefčík, na vás je naozaj veľmi ťažké reagovať, pretože som skutočne čakal, že vo svojej rozprave budete najmä argumentačný, najmä faktický a najmä poukážete na nie dôsledné prípravy, poprípade nie dôsledné realizačné plány vlády Slovenskej republiky, ktorá v marci tuná bude vládnuť už druhý rok. Nie úplne v rovnakom zložení, ale približne v rovnakom.
Pán kolega Šefčík, v jednoduchosti je naozaj krása. Čiže aj tento zákon je tak jednoduchý ako facka. Nie je na ňom nič komplikované. A ja sa vás teraz chcem naozaj veľmi slušne a veľmi korektne ako kolegu spýtať: To, že nazývate 200-eurový príspevok každému jednému dôchodcovi, to si naozaj myslíte, že je to populizmus? Z vašej strany nebol populizmus, ak ste chceli rozdávať 500 eur iba zaočkovaným dôchodcom a potom ste to zaobalili smiešnym hodením ďalších 100 eur pre každého jedného dôchodcu, ak Národná rada Slovenskej republiky schváli tých 500 pre týchto zaočkovaných? Toto už nebol populizmus, pán kolega Šefčík? Ja si myslím, že to bol populizmus a demagógia najhrubšieho zrna. Ak by sa neboli prešpárali v nosoch desiatky miliónov eur, ak by sa neboli nakupovali transportéry, ktoré v Slovenskej republike naozaj netreba, pán kolega Šefčík, možno aj tých 1 500 alebo 2-tisíc euro na jedného dôchodcu by vyšlo.
Čiže ešte raz, znova a opakujem. Táto vláda, pán kolega, vládne teraz a ja sa nikdy nebudem pozerať, čo bolo zlé pred rokom, pred dvoma, pred desiatimi, pred pätnástimi. Ak vláda vládne, má vládnuť tak, aby chyby nerobila.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2022 11:57 - 11:59 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda.
Pán kolega Mazurek, vo svojej rozprave si veľmi správne poznamenal, že táto vláda momentálne vládne. Nie vlády, ktoré vládli tri, štyri, päť, dvanásť, osemnásť, dvadsaťpäť rokov dozadu.
Páni kolegovia a pani kolegyne z vládnej koalície, dnes je 3. 2. 2022 a vládne druhá vláda Igora Matoviča a bábkoherca Eduarda Hegera. Vy ste zodpovední za to, ako vyzerá rozbroj a rozkol vo verejných financiách. Nemôže si jeden zodpovedný minister financií, ako sám o sebe Igor Matovič rozpráva neustále a stále dookola, dovoliť povedať jednu hlúpu vetu, že sa nebude na Slovensku znižovať DPH na potraviny a na produkty, ktoré by ľuďom, dôchodcom, naozaj nízkopríjmovým skupinám jednoznačne uľahčili život. Veľkodušne povie, veď nech sa páči, kto chce, nech navštívi priľahlú krajinu. Tí ľudia nepotrebujú takéto úžasné nápady od tohto človeka. Jednoducho oni to robia a nenakupujú tam len potraviny, nakupujú tam drogériu, nakupujú tam stavebný materiál, nakupujú tam pohonné hmoty a jednoducho to sú také vynosené peniaze z územia Slovenskej republiky, že poľskí, maďarskí, rakúski obchodníci takéto zisky ešte v živote nemali.
Včera pred budovou Národnej rady Slovenskej republiky aj za účasti hnutia REPUBLIKA bol protivládny protest. Nielen proti obrannej zmluve s USA, ale protestovalo sa aj proti enormnému zdražovaniu potravín, cien energií, cien pohonných hmôt. Viac ako 50 % protestujúcich naozaj tvorili rodičia a starí rodičia vo veku mojich rodičov a starých rodičov. Boli tam babky, boli tam dedkovia, ktorí mali hlboko nad 80 a prišli na ten protest. A vy ste nemali ani toľko chochmesu, ani úcty, aby ste si ich prišli poniektorí vypočuť. A to, čo by vám tam títo ľudia povedali, by ste si naozaj nedali za klobúk.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2022 11:43 - 11:45 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega Tomáš, tak ako ste poznamenali vo svojej rozprave, naozaj podľa Eurostatu je 8,5-percentné zdražovanie hlboko nad únosnosť a nad hĺbku peňaženiek slovenských dôchodcov a do konca kalendárneho roka 2022 sa toto zdražovanie má prehupnúť až cez 10 % a to si naozaj nedokážem predstaviť, akým zázrakom alebo akým zázračným spôsobom by dôchodcovia na Slovensku, ktorí naozaj 95 % žije z ruky do úst a nie sú v pozícii, aby dokázali pomáhať svojim synom, dcéram, vnučkám, vnukom, ale, naopak, tí vnuci, vnučky a synovia a dcéry musia pomáhať tým svojim rodičom, ktorí celý život poctivo a tvrdo pracovali, aby nejakým spôsobom vôbec prežili.
To, ako pomáhajú okolité krajiny, okolité štáty – na rozdiel od Slovenskej republiky, je naozaj niečo úžasné a niečo skvelé. Keďže žijem na severovýchode Slovenska, nebudem porovnávať ako, porovnávať pomoc, ktorá prichádza z Rakúska alebo z Maďarska, ale zameriam sa iba na môjho najbližšieho suseda a to je Poľská republika. Dôchodcovia, ktorí žijú od hranice do 100 km, svoje ťažko vydreté dôchodky v miliardách eur od októbra, novembra minulého roku nosia do Poľska, nakupujú za to potraviny, nakupujú za to hygienické pomôcky, nakupujú za to pohonné hmoty. Títo blázni v tejto vláde tvrdia, že zníženie DPH na tieto komodity nepomôže. Akým spôsobom to nepomáha, keď Poliakom sa to oplatí? A Poľská demokratická republika, ako ju mnohí nazývate, by mala týmto bláznom, na čele ktorých stojí Matovič a Heger, dať možno aj čestné občianstvo, že takéto ohromné sumy peňazí slovenskí dôchodcovia vynášajú do Poľskej republiky. Jednoducho ak sa nespamätáte, bude veľmi zle.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2022 10:46 - 10:48 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Opäť sme tu počuli korektné vystúpenie poslanca Národnej rady, na ktorého, samozrejme, spŕškou nezmyslov a demagógie musel zaujať jeden naozaj podpriemerný a nevýznamný človiečik... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Reagujte, prosím, na rečníka, pán poslanec Kočiš.

Kočiš, Eduard, poslanec NR SR
... z kategórie SaS, ale to, čo bolo povedané v rozprave pánom poslancom Mazurekom, je naozaj svätá pravda.
Zareagujem hneď aj na kolegu Miroslava Urbana, ktorý sa k tejto ozaj problematike vyjadruje veľmi fundovane... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nemôžete, pán poslanec, musíte na pána Mazureka.

Kočiš, Eduard, poslanec NR SR
Problematika zdravotníctva, tak ako bolo povedané z rozpravy pána poslanca Mazureka, je viac ako dôležitá a to, že problém neriešenia zdravotníckych operácií a zdravotníckej celej sféry je viac ako neriešený. To znamená, že tieto veci sú nieže opodstatnenou kritikou, ktorú tuná vláda dostáva v každú jednu možnú príhodnú chvíľu, ale tieto neriešené situácie naozaj môžu zlomiť tejto vláde krk. A to, že vláda nekoná, neznamená to, že opoziční poslanci na tieto veci nemajú právo poukazovať. Práve naopak, nás, úlohou nás ako opozičných poslancov, opozičných politikov je poukazovať na tieto problémy a každá jedna zodpovedná vláda, ktorú podporuje takáto drvivá väčšina koaličných poslancov, by sa k tejto problematike mala veľmi zodpovedne vyjadrovať. Ale kdežto tento problém nie je riešený a títo vládni poslanci nemajú záujem tento problém riešiť, tak výsledok je asi takýto.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.2.2022 14:31 - 14:33 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Pán kolega Fecko, veľmi pekne ďakujem za normálny, ľudský a jednoduchý príspevok k tejto debate a k tomuto predkladanému návrhu zákona.
Súhlasím s tým, aj čo povedal kolega Jaro Karahuta, že ak je potravina vhodná na ľudskú spotrebu a nedojedením obeda alebo večere sa táto potravina znehodnocuje a nejaká európska smernica a podobné bludy podľa môjho názoru už túto potravinu zakazujú nejakým zvláštnym spôsobom ponúknuť do nejakej živočíšnej výroby na to, aby to bola, táto potravina bola skŕmená, je podľa mňa bohapustým plytvaním tým, čo slovenský ľud dokáže svojimi rukami na týchto poliach našich a mnohých iných inštitúciách dorobiť.
Čiže mnohé inštitúcie, ako sú školské jedálne alebo domovy sociálnych služieb, jednoducho chcú túto smernicu, alebo doslova tento blud, keď ho chcú obísť, tak to robia jednoduchým spôsobom, tieto zvyškové potraviny skladujú do špeciálnej nádoby, stačí, že navrch napíšu materiál triedy III alebo triedy C nevhodný pre ľudskú spotrebu, majú zmluvu podpísanú s nejakým chovateľom nejakých, nejakých zvierat, väčšinou je to nejaký pán, ktorý má nejakú chovateľskú stanicu psov, a táto, táto vlastne, táto vlastne zmes, ktorá vzniká vlastne týmito obedovými nejakými zvyškami, tak je potom nejakým normálnym a rozumným spôsobom skŕmená či už nejakým gazdom, ktorý naozaj tie ošípané má, alebo naozaj niekto, kto má nejakú chovateľskú stanicu psov, takže toto je naozaj rozumné, potravinami by sa plytvať nemalo a v žiadnom prípade nie sme takí bohatí, aby sme mohli kupovať drahé veci.
Čo sa týka potravín po minimálnej, minimálnom dátume spotreby, tak tieto potraviny, najmä keď si vezmeme príklad či už z okolitých krajín v strednej Európe, ale najmä je to v krajinách západnej Európy, tieto potraviny sa desiatky rokov predávajú lacnejšie, oveľa lacnejšie, ak sú po tomto dátume minimálnej spotreby, od, je tam, myslím, od 60 do 90 dní, a tieto krajiny dokážu už s týmito potravinami dobre manipulovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.2.2022 11:58 - 12:00 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Budem sa asi zase opakovať, ale jednoducho tento zákon nerieši nič v prospech študentov, práve naopak, právomoci a kompetencie študentov ako členov študentských rád v rámci vysokoškolského študijného programu a možnosť participácie na mnohých či už programoch, alebo v rámci študentských rád ako poradných orgánov na jednotlivých univerzitách značne poškodzuje, obmedzuje a doslova ich udupáva, takže naozaj o tomto zákone sa nemôžme baviť ako o nejakom zákone pomocnom, ale naozaj je to iba zákon o politizácii, takže asi na margo toľko.
A čo sa týka toho, že študenti nám odchádzali, odchádzajú a budú odchádzať do zahraničia, to je jednoducho holý fakt, s ktorým sa žiadna jedna vláda, ktorá tuná bola od roku ’92, nedokázala vysporiadať, pretože po bývalom režime, kedy sme naozaj mali neuveriteľné kvalitné školstvo, neuveriteľné kvalitné stredné a vysoké školy, sa do týchto vysokých a stredných škôl prestalo investovať a prestalo sa do nich investovať systematicky. A keďže tento systematizmus, ktorý tuná bol nastavený, sa nahradil nejakým voľným, liberálnym trhom, tak výsledok je taký, aký je. To, že študenti nachádzajú v zahraničných vysokých, ale už aj stredných školách nielen uplatnenie, ale aj neuveriteľnú možnosť sebarealizácie sa v určitých študentských programoch, ktoré študujú, je jednoducho len tým, že na Slovensku vznikajú vysoké školy ako huby po daždi, stredné, súkromné a kadejaké školy stredné, ktoré vznikajú tiež neuveriteľným spôsobom, každá možná aj nemožná organizácia, ktorá trošku participuje či už s nejakou cirkvou, alebo nejakou samosprávou, si dokáže vytvoriť strednú školu a jednoducho tá kvalita výučby už na samotných stredných školách je zúfalá, katastrofálna a tento trend je nastavený spôsobom takým, že sa to úplne prelína a aplikuje aj do školstva vysokoškolského.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.2.2022 11:40 - 11:42 hod.

Eduard Kočiš Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem, pán predseda. Pani kolegyňa, vo svojej rozprave ste spomenuli, že absolventi vysokých škôl podľa nejakých štatistík pracujú v príbuzných alebo vo svojich odboroch. No, pani kolegyňa, neviem, aké štatistiky boli uvádzané presne alebo z akých štatistík ste v skutočnosti čerpala, ale nie je tomu tak, pretože ani 10 % študentov a absolventov pedagogických fakúlt sa aktívne nezapojí do školského vzdelávacieho systému, čiže absolútne nie sú pracovne vyťažení vo svojom ani v príbuzenskom odbore, pretože najbližší príbuzenský odbor v rámci pedagogiky, resp. absolvovania pedagogickej fakulty vo forme učiteľstva je len nejaké vychovávateľstvo. Čiže ani tam sa to nedeje a ani tam títo ľudia nie sú, nepracujú, pretože ani nieže k dnešnému dňu, ale posledná taká nejaká neoficiálna štatistika, ktorú zverejnilo aj ministerstvo koncom januára, nám chýba 6-tisíc učiteľov. Bavíme sa o učiteľoch od základnej až po vysokú školu. Čiže tam musíme hľadať niekde nejaký problém, kde nás tlačí topánka a prečo vlastne absolventi pedagogických fakúlt neostávajú učiť, ale hľadajú si mnohé iné, pridružené zamestnania.
No tak jasné, hlavným bodom programu je nedostatočné finančné ohodnotenie, no ale s týmto sa musíme vysporiadať a toto je dlhodobo, na desaťročia problém neriešený.
Čo sa týka absolventov priľahlých odborov, tak napríklad odborov so sociálnym zameraním, tak naozaj tiež možno len 10 % sa chce reálne zapájať do oblasti sociálnych služieb, čo je tiež úplne úbohé, pretože načo človek študoval sociálny odbor, ak vôbec v sociálnej oblasti nechce pracovať, ale študoval to len kvôli tomu, aby mal nejaký titul, aby si uspokojil alebo pohladkal nejaké svoje ego.
A čo sa týka odlivu študentov do zahraničia. Áno, súhlasím, študenti v zahraničí dostávajú aj kvalitnejšie vzdelanie, určite kvalitnejšie ubytovanie a jednoducho je im tam lepšie.
Skryt prepis