Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán (rečník si odkašľal) predsedajúci, pardon.
Máme tuná pred sebou návrh zákona, ktorý sa týka novelizácie alebo zmien vo vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. K tomuto zákonu by som sa chcel vyjadriť ako správca bytového domu, čiže tento návrh zákona rieši niekoľko problémov, tak označil by som také dva druhy alebo okruhy problémov, ktoré tento zákon rieši, aj keď v...
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán (rečník si odkašľal) predsedajúci, pardon.
Máme tuná pred sebou návrh zákona, ktorý sa týka novelizácie alebo zmien vo vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. K tomuto zákonu by som sa chcel vyjadriť ako správca bytového domu, čiže tento návrh zákona rieši niekoľko problémov, tak označil by som také dva druhy alebo okruhy problémov, ktoré tento zákon rieši, aj keď v podstate niektorí správcovia bytov, ktorí sa tejto problematike venujú dlhodobo, už tieto problémy majú vyriešené buď nejakým samotným uznesením alebo interným predpisom rady spoločenstva vlastníkov bytov. Čiže tento zákon upravuje vedenie účtov pre jednotlivé domy. Ide hlavne o spôsob vedenia účtov domu v banke za náš alebo za mnohé spoločenstvá vlastníkov bytov, s ktorými spolupracujem a s ktorými pravidelne komunikujeme, tak tieto účty v bankách máme, máme ich dávno, čiže ide len o to, ako sa dané spoločenstvo vlastníkov bytov k problematike postaví, či už má to uvedenie spoločných financií v účte, alebo to má v jednoduchom účtovníctve, čiže príjmový podklad, doklad, ale hovorím, keď to bude zakomponované v zákone, nemám s tým najmenší problém, vítam to.
Mení sa tam podľa tohto návrhu spôsob, čiže pri zmene predsedu spoločenstva vlastníkov bytov alebo podpredsedu alebo štatutárneho orgánu zostáva účet, nemusíme meniť účet alebo nemení sa účet, mení sa iba "vlastník účtu" alebo disponent tohto účtu, čiže v tomto nevidím tiež žiaden problém.
Čo sa týka elektronického hlasovania, z malého mesta, z akého som ja, čiže toto je podľa mňa taký nerealizovateľný stav alebo viac-menej je to taká utópia, pretože vždy keď sme mali bytovú alebo domovú schôdzu aj v čase pandémie, vždy sme sa bez problémov zišli v spoločných priestoroch a nebol s tým problém. Chápem, že sú väčšie mestá, ako je Stropkov, kde je počet vlastníkov v jednom bytovom dome nie na jednotlivcov, ako sa to meria u nás, ale sú to desiatky, možno až stovky. Takže v tomto naozaj vítam, že môže to byť niekde veľký problém, niekde to nie je žiaden problém, ale keď to bude v zákone zakomponované, nemám s tým naozaj nejakú extra výhradu.
Navrhuje sa v tomto zákone umožniť hlasovať vlastne týmto elektronickým hlasovaním všetkým vlastníkom bytov, no a to hlasovanie bude rovnocenné s hlasovaním na mieste, čiže hovorím, ak to bude v zákone zakomponované, nie je s tým žiaden problém.
Čo sa týka novelizácie, ktorá spočíva v zákaze fajčenia, ako ste, pán kolega, spomínali vo svojej rozprave, tak za seba môžem povedať, že tento problém sme ako správcovia bytov v malých bytových spoločenstvách vyriešili jednoduchým uznesením alebo nariadením, alebo jednoducho prijatím takej vnútornej smernice, čiže človek alebo spoločník, alebo jednoducho podielnik, ktorý tieto pravidlá porušuje, tak jednoducho určila sa tam nejaká striktná pokuta a tá je vymáhaná spôsobom takým, že v prípade, ak potrebuje dokladovať, či už na úrad práce, alebo na nejakú inú inštitúciu, doklad ohľadne doplatku alebo nedoplatkov na bytovom fonde, tak jednoducho až po uhradení aj takejto pokuty sa to jednoducho všetko potvrdzuje. Čiže hovorím, dá sa to vyriešiť aj bez úpravy zákona alebo v dajakom striktnom zákonnom znení, ale keď to tam bude, nebude to žiaden problém. Bude to riešiť mnoho, mnoho problémov hlavne vo väčších bytových spoločenstvách.
Čo sa týka vašej časti rozpravy ohľadne stavby alebo nadstavby v bytovom dome, tak áno, máte pravdu, pri záujemcovi, ktorý chce stavať napríklad podkrovné byty alebo samostatné nové poschodie, tak bola vždy potrebná účasť alebo súhlasné stanovisko dvoch tretín vlastníkov všetkých bytov a čo sa týka úplne toho horného poschodia, kde sa mala robiť tá nadstavba alebo, nie rekonštrukcia, musíme sa baviť o nadstavbe, tam vznikal väčšinový problém, pretože naozaj v zákone nebolo nikdy správne definované, že čo je to. Niekto si to vysvetľoval, že celé poschodie sa musí vyjadriť, niekto si to vysvetľoval, že stačí časť poschodia, ktorá, ktorú rozdeľuje schodisko. Čiže tieto problémy sú, sú a budú stále uvedené. Čiže ak sa do tohto zákona naozaj zakomponuje striktný číselný údaj, to znamená dve tretiny zúčastnených osôb, a to znamená, že s danou rekonštrukčnou časťou sa bude týkať iba nájomníka alebo vlastníka bytu, ktorý bezprostredne su-se-dí, to znamená, že oporný múr alebo vnútorná priečka sa dotýka daného rekonštruovaného bodu, čiže s týmto naozaj môžem súhlasiť.
Čo sa týka opravy striech, ktoré spoločenstvá bytových domov mohli takýmto spôsobom využiť, ak dovolili, či už developerovi alebo záujemcovi o výstavbu podkrovného bytu, tak jednoducho vyhli sa zbytočným úverom, nezaťaženiam a ak bola naozaj vôľa a kde je väčšinou vôľa, tam je aj cesta, tak či už menší alebo väčší bytový dom si jednoducho prilepšil alebo prišiel k úplne novej streche. Niekde kde tú strechu mali, tak ju zrekonštruovali, vymenili, kde ju nemali, tak sa urobila klasická, klasická áčková alebo sedlová strecha, hlavne keď sa bavíme o tých starých panelákoch, ktoré boli robené ešte v 80. rokoch. Takže tento zákon by tento problém nieže sčasti, ale úplne riešil.
A čo sa týka tých susedských vzťahov alebo susedských sporov, to by sa dalo naozaj vyriešiť, ak bude vôľa prijať alebo posunúť tento zákon do druhého čítania, pretože obmedzí sa tam naozaj ten matematický počet priamych účastníkov toho konania pri akejkoľvek rekonštrukcii.
A potom ste tu spomínali vo svojej rozprave užívanie spoločných bytových alebo nebytových priestorov. Hovorím, to je taký neriešiteľný problém a myslím si, že nikdy sa to nepodarí vyriešiť ani žiadnym zákonom, pretože ak sú tie susedské vzťahy narušené v tých bytových domoch, tak ani zákon tomu nepomôže. No ale hovorím, vítam každú takúto iniciatívu. Nám ako správcom, ktorí problémy "nemáme", sčasti to situáciu uľahčuje, pretože máme to corpus delicti jednoducho v rukách a ukotvené v zákone, ale tí, ktorí tie problémy naozaj majú dlhodobo, tak im to bude len na prospech veci, čiže ja tento návrh zákona vítam a určite ho podporím, môžem povedať sám za seba, aby prešiel do druhého čítania a môžme ho potom vyprecizovať alebo nejakým iným spôsobom sa k tomu ešte pobaviť.
Takže veľmi pekne ďakujem za predložený návrh zákona a budem sa tešiť na ďalšiu spoluprácu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis