Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.6.2021 o 11:25 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 30.6.2021 17:31 - 17:51 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážený pán predsedajúci. Kolegovia, kolegyne, už keď ma ten pán Pollák tak tu vyzýval, že nech robím poriadky v klube či čo, tak to je neuveriteľné, že niektorí ľudia (zasmiatie sa rečníka), ktorí nemajú fakt žiaden výtlak minimálny, nikto ich skoro nepozná, tak majú takúto tendenciu sa znižovať k tomuto typu poznámok.
Ale viete, čo je najvtipnejšie na tom, že nebol to prvý pán Pollák, ktorý hovoril o tom, že sú tu naši poslanci nejakým spôsobom pripravovaní a čítajú texty, už to naznačil aj pán minister Naď, tak len chcem povedať, že keď sa pozerám do klubu OĽANO, tak tam nie je takmer nikto, česť výnimkám, tiež sa aj vo vašich radoch nájdu ľudia, ktorí majú nejakú hodnotu, ale takmer nikto, ktorý by dokázal sformulovať jedinú vetu, jedinú faktickú poznámku a všetky čítate z tých svojich facebookov, respektíve notebookov, kde vám to niekto píše. Tak už keď to robíte, aspoň mlčte, lebo ste smiešni. Ste smiešni. A napádate tu kolegov, že si pripravia dokumenty ako podklady do rozpravy, kdežto vy nie ste schopní vystúpiť ani len s faktickou poznámkou sami, nieto ešte tu za pultíkom v rozprave, tak už prosím vás, už prosím vás, aspoň toto nespomínajte.
Čo mi chcete ukázať, pane? (Reakcia spravodajcu: „Sám si píšem.“) Že vy si píšete? No dobre, no tak, tak vy ste, vy patríte možno k tým, ktorí nejakú myšlienku sformulujú, ja vám blahoželám, ale pozrite si, niektorí kolegovia už vyzerajú tak smiešne, že nestihnú ani za tie dve minúty prečítať to, čo im napíšu. Tak aspoň nekritizujte! (Reakcia spravodajcu: „Sami si píšu.“) Hej, sami si píšu, no jasné, jasné. (Povedané so smiechom.) Ani nevedia, o čom hovoria. Len hovorím, že nekritizujem, dobre, napíšu vám, ale aspoň nekritizujte ostatných, lebo že, lebo vyzeráte smiešne, strašne smiešne.
Ale teraz už k veci. Pán Matovič tu síce nie je, ale ja sa ho pokúsim oslovovať, pretože ja cítim, že on sa tak pozerá na tú rozpravu, on len sa zbabelo išiel niekde skryť, aby tu nečelil tomuto svojmu odvolávaniu, to je také typické pre neho. Tak ako som presvedčený, že on vydal pokyn na to, aby tá včerajšia schôdza bola čo najneskôr v noci. Najprv polhodina technická prestávka, druhá polhodina technická prestávka, tretia polhodina, to je jak z jeho dielne, jak z jeho pera. Pritom keď bol opozičný politik, tak neustále kritizoval nočné rokovania. On bol dokonca schopný povedať, keď sme otvorili jednu mimoriadnu schôdzu o tretej popoludní, že takto proti noci sa ide odvolávať. (Povedané so smiechom.) A teraz vydáva pokyny, aby to bolo v noci. Nám to neprekáža, ľudia pracujú aj v noci, len aby sme si na pánov veľkomožných tu čakali hodinu, hodinu a pol, tak to snáď nemyslíte vážne.
No ale to je také typické pre pána Matoviča, pre jeho pokrytectvo. No, čo vám poviem, 90 % ľudí ho nemá rado. Za rok a štvrť to dokázal. Toto je na zápis do Guinnessovej knihy rekordov, 90 %. Keď by sa prešiel po ulici, tak 9 z 10 Slovákov mu niečo povie.
Ja by som, keby tu aj pán Mikulec bol, ho poprosil, aby ho, naozaj nechal mu to pancierové auto, tú limuzínu, lebo pri tak vysokej nedôvere, dokonca si dovolím povedať nenávisti k pánovi Matovičovi naozaj niečo hrozí. A ja mu nič zlé neprajem, samozrejme, ale radšej nech si tú pancierovú limuzínu užíva, lebo neviem, čo by sa mu mohlo stať. Minimálne nejakú facku by určite dostal.
A ja si dokonca myslím, že dokonca, keď je to číslo tak vysoké, že už aj časť rodiny a blízkych pána Matoviča ho nemôže mať rado. Veď koniec koncov sme zaznamenali vyjadrenia jeho sestry napríklad, že čo si o pánovi Matovičovi myslí. Ale to len jeho vizitka, na, do, naozaj do rodiny ísť nebudem. To pán Matovič celú svoju rodinu používa v politickom boji, ale to už je, samozrejme, jeho vec.
No a nech si tu hovorí, čo len chce. Dnes sa predviedol v takej svojej typickej póze, dourážať všetkých, kritizovať všetko okolo seba, len nie sám seba. Ľutovať sám seba, dobre, že sa tu nerozplakal, ale ja si myslím, že čím viac hovorí, tým menej ho ľudia počúvajú. Ten Matovič, on už je taký nejaký vypelichaný, že už jeho názory ani nikoho veľmi nezaujímajú. A to je preňho najväčší trest, najväčší trest, lebo on sa má hrozne rád. To je chlapík, ktorý sa aj za búrky usmieva v presvedčení, že ho fotografujú. A tá jeho teatrálnosť, tá jeho teatrálnosť, ktorú v sebe má, keď nie je nejakým spôsobom reflektovaná z druhej strany, tak to je preňho asi najväčšie poníženie. Ale tak mu treba.
Napríklad keď sa pozriem aj na kolegov, oni tu ani nesedia, však saskári tu ani neboli ráno, však vieme prečo. ZA ĽUDÍ tiež nie, asi Mária Kolíková by to asi nesedela, keď tu priamo do očí na tejto stoličke jej povie minister financií Igor Matovič, Mária, ty si ten podvod spáchala, mňa nepresvedčíš. Toto hovorí minister financií ministerke spravodlivosti tejto vlády.
Kolegovi Sulíkovi vynadá do idiotov, ktorý má ísť kopať hroby. Dokonca už je vinník aj pán Lengvarský, nový minister zdravotníctva, ktorý tam je tri týždne aj s cestou, že on je zodpovedný za očkovanie, pán Lengvarský, a že on mu dáva ešte nejakú šancu, že on môže za to, že sa Sputnikom neočkuje (zasmiatie sa rečníka), to je niečo neuveriteľné. To je, to je, to je proste niečo, niečo neskutočné. Všetci sú zlí. Všetci sú zlí. Prezidentka, opozícia, odborníci, ľudia a už aj kolegovia z vlády.
Ale viete, aká je pravda, pán Matovič? Vy ste ten zlý a vy ste ten neschopný. A to sa za vás aj toho vášho neschopného ministra Krajčího, bývalého, jedna fanatická faninka modlila „za múdrosť, za múdrosť, za múdrosť, za múdrosť“. A nič. A nič. To je, nepomohlo, nepomohlo.
No, ono by to aj bolo smiešne, kolegovia a kolegyne, keby to nebolo také smutné. Pretože výsledkom tejto absolútnej neschopnosti Igora Matoviča sú ľudské životy, 12,5-tisíc mŕtvych na pandémiu, a zopakujem, nie, nie všetky, nie za všetky tieto obete môže Igor Matovič, ani táto vláda, nie za všetky obete.
(Nasledujúcu vetu rečník hovorí spravodajcovi.) Píšete si, pán kolega, hej? Dobre. Nie za všetky, ale tam si zapíšte, že pán Matovič sám priznal, že mnohé z nich boli odvrátiteľné, mnohým z nich sa dalo zabrániť, takže potom sám si priznal vinu. A to nie je len na politickú zodpovednosť, ale aj na trestnoprávnu zodpovednosť, keď zomierajú ľudia.
A naša strana HLAS – sociálna demokracia aj podala trestné oznámenia v tom momente, som zvedavý, čo sa s nimi udeje. Nič sa nedeje. Bol už pán Matovič na výsluchu? Už vypovedal? Veď zomreli ľudia! Zomreli ľudia.
No ale on si tu neustále popri tých fatálnych zlyhaniach vymýšľal nejaké svoje riešenia. Už toľko spomínaná atómová zbraň plošného testovania. Bože, čo to peňazí stálo! A jaké zbytočné to bolo. Koľko ľudí s falošnými certifikátmi vypustil do priestoru, keď to takto poviem, a tí nakazili tých ďalších. Keď si opäť spomeniem na to, ako ten december, to kľúčové rokovanie vlády, ktoré on viedol, nerozhodlo o ničom, nerozhodlo o tvrdšom lockdowne. Keď pán Krajčí priznal, že všetkým hovoril, že v januári budú strašné čísla, ale že on tam plakal a nikto mu nevyhovel a potom, dámy a páni, tie tragické čísla v januári prišli. Niekoľko týždňov sme boli najhorší v počte pribúdajúcich úmrtí aj v počte hospitalizovaných. A za toto má niesť zodpovednosť opozícia? Nie, Igor Matovič, Igor Matovič.
Čiže ľudia zomierali a na druhej strane fičal biznis. Pandemický biznis fičal jedna radosť. Trnavská, toľko spomínaná, firmička blízka, opakujem, blízka Igorovi Matovičovi zarobila neskutočné peniaze. V roku 2019 zisk 32-tisíc eur, v roku 2020 3,8 mil. eur. Čo tu viac chcete, aký dôkaz? A sám Matovič sa tuto za týmto pultíkom prizná, že pozná toho majiteľa. Najprv povie, že ho nikdy nevidel a o desať minút, keďže aj zabudol, ako klamal, sa k tomu prizná. To vám nevadí, antikorupčné hnutie? Alebo že váš štátny tajomník na ministerstve zdravotníctva má 20 MOM-iek a zarába 600-tisíc mesačne, keď to spočítame? To nevadí?! Toto je v poriadku, toto nie je biznis? Toto nie je kšeft?
No a na druhej strane, pokiaľ bolo treba pomôcť ľuďom, skutek utek. Podľa Medzinárodného menového fondu patríme medzi najhoršie krajiny v Európskej únii v poskytovaní finančnej pomoci. Nehovoríme to my, hovorí to Medzinárodný menový fond, len niečo okolo dvoch miliárd ste dali ľuďom, zamestnávateľom a živnostníkom, a sľubovali ste jednu miliardu mesačne. Celkovo to boli len dve miliardy. Napriek tomu ste tento štát zadlžili.
Áno, odvolávame ministra financií, tak sa bavme aj o ekonomických témach. Neskutočne ste ho zadlžili. My sme vám odovzdávali krajinu s dlhom na úrovni 48 %, vy už máte teraz dlh niekde na úrovni 64 % HDP v tomto roku, deficit my 1,3 %, vy už 9,9 %. A v poriadku, v poriadku, keby ste si takto napožičiavali a dali ste to ľuďom, ale vy ste im nedali nič. Vy ste im nedali nič! Dokonca teraz, ešte od 1. júla, ide tú finančnú pomoc úplne priškrtiť, resp. ste ju naviazali na COVID automat. Ja nechápem, čo má pandemická situácia spoločné s ekonomickou kondíciou firiem. To ako keď sa v nejakom okrese zlepší situácia, tak už odrazu aj tá firma nabehne? Už všetko, objednávky, zákazníci? Však viete veľmi dobre, že nie. Opäť idete šetriť na ľuďoch a len preto, a to priznal aj minister Krajniak, že keď na jeseň požadoval jednu miliardu na ministerstvo práce z eurofondov, ostatné rezorty mu tú jednu miliardu nechceli dať. Tak preto teraz šetríte na týchto ľuďoch. A odškodňovací zákon, ktorým by ste aspoň trochu pomohli už tým podnikateľom, ktorí aj tak kľačia na kolenách, aj tak padajú na hubu, tak ten nie je stále, pretože pán Sulík sa s pánom Matovičom, odvolávaným Matovičom, neustále háda. Však to je fakt. Toto je priamy dôsledok toho napätia v koalícii. Je to tak! Je to tak, je to fakt.
Ďalej, pán Matovič, ako je preňho typické, chcel zmeniť trošku hru, keď sa to naňho takto už valilo z každej strany, a predstavil, resp. informoval, že pripravuje daňovo-odvodovú reformu, dva mesiace dozadu. Zatiaľ o nej nič nepočujeme. Počuli sme len zatiaľ toľko, to prezradil pán Sulík, že sa zvýši DPH z 20 na 25 % a že má byť nejaký prídavok na dieťa alebo nejaká kombinácia, alebo príspevok na dieťa, keď chceme byť presnejší, vo výške 200 eur. No, už to vidím, už to vidím. Ja som tak zvedavý na tých 200 eur, že to, to mi oči vypadnú určite z jamôk.
Ale mne oči vypadli z jamôk skoro, keď som sa dozvedel, že Igor Matovič vôbec bude – (kýchnutie v sále) na zdravie – minister financií. Lebo my sme naozaj určite jedinou krajinou na svete, kde ministrom financií je usvedčený daňový podvodník.
Chcete mi oponovať, koaliční poslanci? Tak mám len jednu jednoduchú otázku, pretože všetci poznáme fakty. Ak by nebol skutok premlčaný, bol by obvinený z trestného činu Igor Matovič. Ale on sám, nie my, on sám sa obhajoval, že dokázal vraj ročne na Fabii s vlastnou mamou najazdiť 220-tisíc kilometrov, to znamená 600 kilometrov denne. Je to podľa vás možné alebo nie? Dnes tu hovoril, že koľko daní dokázal zaplatiť, ale nehovoril, že nezaplatil všetky dane. No to je úplne jasný dôkaz, ktorým sa zase Igor Matovič spôsobom sebe vlastným usvedčil zo spáchania trestného činu.
Či mi chcete, pán Nemec, tvrdiť, že dokázal 600 kilometrov denne najazdiť? Lebo on to priznal, on to povedal, áno, dokázal som to. Však to by sa aj Michael Schumacher z kómy prebral, keď to by počul. To nemyslíte ani vy vážne! To nemôžete myslieť vážne.
No, takže tento daňový podvodník tu neustále kritizuje a moralizuje, a pritom by si mal pozametať sám pred vlastným prahom.
No a s tým sa spája aj jedna dôležitá udalosť, to je ten hlavný najpopulárnejší kajúcnik Makó. A hneď na úvod poviem, že keď niekto niečo zlé spáchal a spáchal trestný čin, tak si zaslúži trest, o tom nie sú žiadne pochybnosti. Ale povedzte mi, ako si vy vysvetľujete, koaliční poslanci, že pán Matovič sa stretával s pánom Makóom, s kajúcnikom, ktorý jednoducho vystupuje v tých kauzách? Prečo pán Matovič orodoval, aby pán Makó bol uprataný v SIS a za to SIS inkasovala 20 mil. eur? Všetko sú fakty, všetko tak je. Prečo pán Makó má biznis s poštou, pretože sa dnes potvrdilo, že tá firma je jeho?
No nie je to náhodou tak, že pán Makó ako bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy niečo o tých daňových podvodoch Igora Matoviča vie? A teda je lepšie, aby pán Makó radšej kydal a brýzgal na iných ako na pána Matoviča, neponúka sa toto logické vysvetlenie? Myslím si, že je to jasné.
No a tu sa dostávame, samozrejme, k tej podstate posledných dní, k podstatnej téme veľmi vážnej. Druhýkrát zopakujem. Ak niekto niečo zlé spáchal, zaslúži si trest. Ale nie my, ale tajná správa SIS hovorí, že na polícii a na prokuratúre pôsobí organizovaná, ak chcete, aby som citoval, „pracovná skupina“, ktorá manipuluje trestné známe kauzy. Nie my to hovoríme. A včera krajský prokurátor potvrdil, že zásah inšpekcie proti tejto skupinke alebo skupine bol primeraný a zákonný.
A zároveň tá tajná správa síce ešte tvrdí jednu dôležitú vec, že má informácie, ktoré sú získané spôsobom, ktorý je použiteľný vo vyšetrovaní. To sú fakty. To vás naozaj netrápi? A všetky nitky vraj vedú k Igorovi Matovičovi, dnes odvolávanému. Tak ak sa niečo také deje na politickú objednávku, tak s tým nemôžete súhlasiť ani vy, ani vy, páni poslanci, pretože aj vám to niekedy môže hroziť. Vy naštvete Igora Matoviča a možno vám zaklope na dvere NAKA. Dokonca aj radovým občanom, ktorým sa to môže takto páčiť, však tie exponované osoby v princípe nikto neľutuje, ale aj radovému občanovi sa to môže stať, ak by sme pripustili tento rozklad právneho štátu, že naserie, pardon za výraz, nejakého úradníčka z OĽANO v Prievidzi a už mu tam nejaká kriminálka zaklope. Takto to určite nikto z nás nechce.
No a potom ešte dve oblasti, mám chvíľu času, chcem spomenúť.
Prvá vec. Spreneveril sa Igor Matovič svojim predvolebným sľubom. Prvý spreneverený sľub je v sociálnej oblasti. Stál vonku na námestiach a tvrdil, že nikdy nesiahne na sociálne opatrenia z predchádzajúcich vlád. Čo sa stalo? Trinásty dôchodok zrušený, nahradený štátnou sociálnou dávkou. Minimálna mzda znížená, zásah do automatu. Obedy zadarmo zrušené. Vlaky zadarmo už čakajú vraj na zrušenie. A tak ďalej a tak ďalej. Však toto je, to si pošlapal po jazyku, pošlapal si po jazyku. A tu treba povedať, že mu pritom asistuje, samozrejme, SME RODINA.
No a ďalšia vec, transparentné riadenie štátu. Transparentné riadenie štátu (zasmiatie sa rečníka), veď v programovom vyhlásení vlády máte napísané odborníci namiesto našich ľudí do štátnej správy. Vo vlastnom programovom vyhlásení vlády! A jako to dopadlo? Prednostov okresných úradov ste obsadzovali straníckymi úderkami OĽANO, to boli teda veľké výberové konania, to si viem predstaviť, ak si dvaja poslanci sadli a vyberali. To isté platí aj o ostatných štátnych úradoch. Ale vrcholom všetkého bolo, že najprv ste pripravili novelu zákona o štátnej službe, ktorá chcela priniesť novú generáciu úradníkov, ktorí sa stotožnia s cieľmi (zasmiatie sa rečníka) a smerovaním tejto vlády.
Vy ste sa asi zbláznili, prepáčte za výraz, ale veď štátny úradník je apolitický. Od hanby ste to nechali v šuflíku, ale teraz na tejto schôdzi, riadnej schôdzi, ste prišli s tým, že generálny tajomník bude krágľovať jedna radosť. Toto je tá transparentnosť?! Toto je ten štát bez tzv. našich ľudí?! Však vy idete zamoriť tú štátnu správu našimi ľuďmi.
Papalášizmus. Igor Matovič povedal, že nástupom tejto vlády sa skončí bezbrehý papalášizmus. Ja nechcem hovoriť o iných predstaviteľoch vlády, lebo odvolávame Igora Matoviča. A tá diplomovka, to čo? To je v poriadku? Tak Andrej Danko tu čelil odvolávaniu, ten Matovič tu vrieskal za tým pultíkom, že musí odísť. On ukradne diplomovú prácu, v poriadku. Ešte aj prizná, áno, ukradol som. Ja som zlodej. On môže! On môže! Papaláš Matovič môže, ostatní nie.
Takže posledná téma, to už bude veľmi rýchle, zahraničná politika. Ja neviem, vy ste nepociťovali pocit prenesenej hanby, keď ste toho Matoviča videli na niektorých podujatiach? Ale fakt, priznajte si, one time, next time. Však ja teda som jeho politický súper, ale mne záleží na tom, aby akýkoľvek predstaviteľ štátu reprezentoval tú krajinu normálne. Ale ja keď som ho tam videl v tom Bruseli na tom koberci, ja som mal pocit prenesenej hanby zaňho, mne až bolo ľúto. Ale viac mi bolo ľúto naozaj Slovákov a celého nášho národa, lebo však toto, to bola hanba na tri zimy.
A potom to jeho, tie jeho lety do Budapešti, do Moskvy aj s pánom Gyimesim, no to, to bolo neuveriteľné, ako ignoroval a ponížil slovenskú diplomaciu. Čiže akúkoľvek oblasť zoberieme do ruky, tam vidno tie prsty Igora Matoviča, tam vidno tie zlyhania.
A preto dnes podávame návrh na jeho odvolania, odvolanie. Dámy a páni, opozícia je jasná, opozícia, všetci, čo tu budeme, budeme hlasovať za jeho odvolanie.
Ale priznajte si tu všetci, teda nie všetci, ale tí, ktorí ste nás trošku huckali, dajte návrh na odvolanie a nemusím hovoriť o zákulisných informáciách, veď priamo v Téme dňa ma predstaviteľ SaS vyzval, podajte návrh na odvolanie Igora Matoviča, lebo už ho máme všetci plné zuby. No tak sme aj podali, lebo však je z čoho, je kvôli čomu. A čo sa zase stane? Ešte včera som počul, SaS-ka napínala svaly a dnes to už vyzerá tak, že Richard Sulík bude držať balónik, ako je to preňho typické.
OK, máte na to právo, máte právo dokonca podržať pána Matoviča, veď ste koalícia, ale tu vám chcem povedať, každý jeden z vás, každý jeden z vás, ktorý dnes podrží Igora Matoviča, a to je jedno, akou formou, či odídením zo sály, či zdržaním sa, alebo nejakým iným spôsobom, bude zodpovedný za to, že zostal vo funkcii, a bude zodpovedný za to, že pod jeho reálnym vedením, pretože pán Heger je iba hovorca vlády, pod jeho reálnym vedením bude pokračovať marazmus v tejto krajine.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 17:26 - 17:27 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Matúš, dobre si urobil, že si prečítal fragmenty rozhovoru s pánom Zurianom, bývalým šéfom NAKY, v tomto pléne, pretože aj tento rozhovor je naozaj veľmi vážny a ja pevne verím, že pokiaľ na Slovensku naozaj platí, že padni, komu padni a polícia má rozviazané ruky, tak na základe tohto rozhovoru musí polícia okamžite začať konať a preveriť dve veci.
Prvá, to sú tie podozrenia z trestných činov súčasných vládnych predstaviteľov, konkrétne pána Mikulca, ale pán Zurian hovorí o viacerých vládnych predstaviteľoch.
A tá druhá, že aj ten rozhovor potvrdzuje podozrenia z existencie organizovanej skupiny v polícii, takže myslím si, že je to ďalší podnet aj pre inšpekciu ministerstva vnútra.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 14:36 - 14:38 hod.

Erik Tomáš
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 13:19 - 13:21 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán Gyimesi, ste povedali, že ste si s porozumením, resp. že ste si pozorne prečítali návrh na odvolanie, ale zjavne ste nečítali s porozumením. To je niečo neuveriteľné, čo vy dokážete predviesť, že ešte aj za obete koronavírusu môže opozícia, prenášate tu zodpovednosť stále na nás.
Máte úplne pravdu, že to bola katastrofa na začiatku tohto roka, áno, Slovensko bolo, čo sa týka tých najhorších možných údajov o počte úmrtí a počte hospitalizovaných, dlhé týždne najhoršie na svete. A viete, kto za to môže? Ten pán, čo sedí za vami, pán Gyimesi, nie opozícia. Ten pán, čo sedí za vami, za to môže, nehovorím, že za všetkých 12,5-tisíc obetí, ale on sám, pán Gyimesi, priznal, že mnohé z týchto obetí, resp. mnohým z týchto obetí sa dalo zabrániť. Sám to priznal. Sám.
Takže tam sa pozrite, tam sa musíte pozrieť. A potom, že ste to chceli spasiť tým Sputnikom? Tak prečo sa neočkovalo už v marci, keď ste to chceli spasiť? Pretože pán Krajčí sa bál niečo také podpísať.
Hovoríte o antikampani? Kto sa doteraz nezaočkoval Sputnikom? Vy áno, ja viem, že vy áno, ale ten pán za vami sa nezaočkoval doteraz. Tak keď niekto tu hovorí o antikampani, tak hlavou tejto antikampane je pán Matovič a pán Lengvarský, ktorý tiež ako minister zdravotníctva verejnosti povedal, že on by svojim známym a blízkym neodporučil niečo také.
Toto je tá katastrofa a vy ste ju spôsobili a pán Matovič musí za to niesť raz zodpovednosť. Aj teraz, aj v budúcnosti.
No a keď hovoríte, že tu niekto demontuje právny štát... (Reakcia z pléna.)
Pán Pročko, vás poprosím, pána Heráka by ste mohli potom, pána Heráka oslovujte s týmito poznámkami, nie mňa.
Čiže ak hovoríte o nejakom strachu z pozícií, tak títo ľudia, čo tu sedia, česť výnimkám, pretože niektorých si aj vážim, tak títo tu len, pozrite sa, čo robí pán Pročko – len roztlieskavajú, bučia, nie sú schopní sformulovať ani len jednu jedinú vetu. Lebo ide o plat 4 300 eur, o nič iné. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.6.2021 11:59 - 12:00 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Dámy a páni, veľmi stručne si dovolím uviesť tento návrh a využiť ten, poslednú minútu alebo posledné dve do obednej prestávky aj preto, lebo o tejto téme už bolo povedané hádam všetko aj na tejto schôdzi.
Našou novelou zákona chceme dosiahnuť to, aby od 1. septembra, teda od začiatku nového školského roka, naďalej pokračovali tzv. obedy zadarmo, respektíve dotácie na obedy pre žiakov, pre všetkých žiakov základných škôl a pre všetkých, pre všetky deti posledného ročníka materských škôl, tak ako to bolo navrhnuté a ako to funguje ešte aj v tejto chvíli, keď sme to presadili v roku 2019. Tie výsledky sú naozaj skvelé, o 25 percent detí viac sa dostalo k teplému obedu, zlepšila sa školská dochádzka, keďže dochádzka, respektíve výber obeda je naviazaný na školskú dochádzku, respektíve dochádzku do škôlky a, samozrejme, zlepšila sa socializácia chudobných detí medzi tie, medzi tie z bohatších rodín. Potvrdili sa výsledky z praxe zo škandinávskych krajín a už aj samosprávy, ktoré na úvod frflali, lebo chápem, že mali s tým veľké náklady, povedali, že teraz už sú pripravené a jednoducho je to dobré opatrenie, pretože dobre funguje.
Tým, čo ste urobili, ste vlastne pripravili o túto dotáciu 450-tisíc detí. Máte šancu to napraviť hlasovaním o našej novele zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.6.2021 11:50 - 11:52 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Mazurek, tiež bez akejkoľvek animozity, ja zas chápem, tú vašu rétoriku aj tú vašu politiku cielite na pomerne úzku skupinu voličov, ale nesúhlasím, pretože opakujem, tým prídavkom na deti, na dieťa pomáhame všetkým rodinám, väčšina z tých rodín je pracujúcich, zodpovedných a naozaj ten prídavok na dieťa sa dlhodobo nemenil a zvlášť po tej pandémii sú tie rodiny naozaj vycicané, zničené. Čiže nájsť nejaké, aké fakt úzke, resp. adresné riešenie, to potom môže dopadnúť tak, ako to urobila vláda s tým jednorazovým prídavkom na dieťa. To asi nechcete ani vy, a preto radšej navrhujeme aj paušálnejšie riešenie, len aby sa konečne tým rodinám nejakým spôsobom pomohlo.
A na druhej strane, ako povedal aj pán kolega Kočiš v reakcii na vás, to je prvé čítanie, čiže teoreticky sa vieme baviť v druhom čítaní o nejakej adresnosti, ktorú nájdeme. Len chcem vám aj pripomenúť, že v tej skupine ľudí, ktorí nepracujú, sú naozaj aj mnohé smutné príbehy, kde ľudia za to naozaj nemôžu, nie sú to žiadni lenivci, dostali sa do tých sociálnych problémov z rôznych dôvodov, kvôli chorobe a podobne, tak preto aj pre vás, síce rétorika je jednoduchá, ale by bolo podľa mňa ťažké hľadať nejaké hranice.
Ja som navrhol cestu daňového bonusu už vo svojom úvodnom slove, prečo nie, prečo nie v takejto kombinácii, ale myslím si, že aj paušálne treba ten prídavok na dieťa aj vzhľadom na uvedené okolnosti, ktoré som uviedol, na tú hlbokú krízu bezprecedentnú zvýšiť. A ten druhý dôvod, opakujem, je, že táto vláda, pokiaľ ju nepotlačíme nejakým jednoduchším spôsobom, tak neurobí pre tieto rodiny vôbec nič.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.6.2021 11:41 - 11:43 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem obom kolegom za faktické poznámky.
Pán Kočiš, jasné, je to stále dilema, tá adresnosť a ja jej absolútne rozumiem. V prípade toho celoplošného prídavku na dieťa by sme teda presadzovali skôr teda zvýšenie pre všetky deti, pretože naozaj berme, že je to prídavok na dieťa, a musím priznať, že je dlhodobo veľmi nízky a ceny sa za ten čas jednoducho menia. Tú adresnosť treba nájsť medzi pracujúcimi a nepracujúcimi rodičmi a možno tou cestou v tomto prípade by bol spomínaný daňový bonus, kde je úplne evidentné, že kto pracuje alebo nie. Takže si viem predstaviť, že navýšime prídavok na dieťa, ale zároveň ešte výraznejšie zvýhodníme rodičov, ktorí pracujú, povedzme cez ten daňový bonus, a táto kombinácia sa, samozrejme, dá veľmi rýchlo uplatniť a schváliť a sme pripravení o tom diskutovať. A predpokladám, že aj váš kolega pán Mazurek bude o tej adresnosti hovoriť, ale my sme, samozrejme, na to absolútne pripravení a je to legitímna, legitímna téma, len pritom primárne treba pomôcť všetkým deťom a potom ešte odstupňovať tých rodičov podľa toho, či pracujú, alebo nepracujú. To je zámer.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 29.6.2021 11:32 - 11:38 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, dovoľte, aby som sa vyjadril v krátkosti k našej novele zákona. Tridsaťosem centov, vážení koaliční poslanci, viete, čo to je, čo to je za sumu, 38 centov? Tridsaťosem centov je suma, o ktorú sa má od budúceho roka zvýšiť prídavok na dieťa. A už to bude vaša zodpovednosť. Vaša zodpovednosť! Vy ste teraz vo vláde a vy môžte aj s tým valorizačným mechanizmom životného minima, lebo mnohí viete, mnohí možno nie, že prídavok na dieťa sa odvíja od životného minima, a preto to bude len 38 centov. V súčasnosti je prídavok na dieťa 25,50 a po novom to bude 25,88 centov.
Spoznávate túto rétoriku, vážení poslanci? Spoznávate? Kto používal túto rétoriku v čase, keď sme my boli vo vláde? Boli ste to vy. Vy ste takouto rétorikou populisticky kritizovali každoročné valorizovanie prídavku na dieťa a už ste druhý rok vo vláde, nič sa nestalo s tým valorizačným mechanizmom. Prečo? Veď ste druhý rok vo vláde, prečo ste tým deťom už nedali viac, oveľa viac, ale opäť len centy? No, a sme zase doma. Pred voľbami veľké reči, po voľbách, samozrejme, skutek utek.
A kritizovali ste nás počas tých volebných období napriek tomu, že sme v oblasti rodinnej politiky toho urobili veľa. Zaviedli sme príspevok pri narodení prvého, druhého a tretieho dieťaťa. Materskú dávku sme zvýšili na úroveň čistej mzdy. Poberá sa 34 týždňov, čím sme medzi premiantami Európskej únie. Zvýšili sme rodičovský príspevok v prípade pracujúcich rodičov na 370 eur, v prípade nepracujúcich rodičov na 270 eur. Zaviedli sme obedy zadarmo, ktoré ste vy zrušili. Zaviedli sme vlaky zadarmo pre študentov, ktoré vy chcete zrušiť. Zaviedli sme dotácie na lyžiarske kurzy a školy v prírode, ktoré si chvália deti, rodičia aj samotní riaditelia škôl. A napriek tomu ste nás kritizovali; čo ten prídavok na dieťa? Aj ten sme chceli napokon zvýšiť.
Pamätáte si, na konci volebného obdobia sme prišli s totožným zákonom, zdvojnásobiť prídavok na dieťa. Kto zablokoval vtedy tú schôdzu? Vy. Vtedy ešte, už teraz zabudnutý pán poslanec Beblavý tu behal v pyžame a v špinavých ponožkách a blokoval tento pult, len aby sme deťom nemuseli dať nič navyše. Vy ste už vtedy zablokovali tento zákon. Už odvtedy mohli mať deti, každé jedno dieťa, o 100 % vyšší prídavok na dieťa. Ale múdrosti, len o pár centov to zvyšujeme. A pozrime sa, dva roky po sebe, opakujem, a len centíky pre tie deti.
Prišli sme najprv s iným návrhom zákona, že keďže je pandémia a vieme dobre, že rodiny mali zvýšené náklady aj kvôli dištančnému vzdelávaniu detí, chceli sme navrhnúť 300 eur pre každé dieťa, nezaopatrené dieťa. Čo ste urobili? Zmietli ste ho zo stola a pripravili šialený protinávrh, šialený protinávrh a tento jednorazový prídavok na dieťa ste prisúdili len rodinám žijúcim zo sociálnych dávok. Ešte aj to ste okresali. Napokon je z toho úplný paškvil. Len pre 13-tisíc detí a suma nejaká, 4,5 milióna eur oproti našej sume v celkovom objeme 330 miliónov eur. Takto dopadla tá vaša pomoc deťom!
Hlavná vec, že Igor Matovič sa tu nafukuje, ako on ide robiť rodinnú politiku, že 200 eur dostane každé dieťa. No, to už uvidí každá rodina. Už dva mesiace o tom hovorí. Respektíve nehovorí. Pred dvoma mesiacmi to povedal a nikto nič nevidel. Toto je vaša rodinná politika, nič, nič, šetrenie.
A to sme sa chceli ešte aj s kolegami z opozície baviť v druhom čítaní v prípade toho jednorazového prídavku na dieťa o adresnosti, prečo nie? Dalo sa to pokojne urobiť. Povedzme pozreli by sme si rodiny, ktoré boli napojené na EduPage, či sa tie deti naozaj vzdelávali, a boli tam iné možnosti. Aj SME RODINA nám to sľúbila. Podala nám tu ruku. Pamätáte si, ako som si tu s pánom Pčolinským, šéfom klubu, podal ruku, a napokon ako vždy aj SME RODINA sklopila uši. Aj SME RODINA. Aj SME RODINA hlasovala vtedy za obedy zadarmo a teraz hlasovala za ich zrušenie a všetko ostatné.
Tak tu, prosím vás, netárajte o nejakej prorodinnej politike! Vy si deti nevšímate! A zahryznem si do jazyka v prípade pána Heráka, jak si všímate deti. Zahryznem si do jazyka, budem korektný, budem rešpektovať prezumpciu neviny, čo vy nerobíte.
Takže chcem vás poprosiť napriek môjmu tónu, je to veľmi jednoduché. Je to opozičný návrh, ale nepolitizujte. Tých 330 miliónov, ktoré ste neodsúhlasili na jednorazový prídavok, je objem, ktorý by stačil ročne na to dvojnásobné alebo na ten dvojnásobný prídavok na dieťa. Zoberte tie ručičky a stačte to tlačidlo konečne! Nebuďte tie roboty, nepočúvajte toho Matoviča, ktorý nechce nikomu nič dať. Stlačte to tlačidlo a konečne zvýšme prídavok na dieťa, urobme niečo pre naše rodiny.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 29.6.2021 11:30 - 11:31 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegovia a kolegyne, ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja len poviem, že táto novela zákona je veľmi jednoduchá a viac sa k nej vyjadrím v rozprave, aby prípadne mohli aj kolegovia na mňa reagovať. Ale spočíva v tom tá novela, že chceme zdvojnásobiť prídavok na dieťa pre každé nezaopatrené dieťa na Slovensku, resp. ho stanoviť na sume 50 eur.
Mnohí viete alebo väčšina z vás vie, že v súčasnosti je prídavok na dieťa vo výške 25 euro 50 centov, a po schválení našej novely zákona by bol 50 eur na každé dieťa.
Ďakujem pekne a do rozpravy sa hlásim ako prvý.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.6.2021 11:25 - 11:27 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Janko, máš pravdu, že gastru treba pomôcť týmto spôsobom. Je to veľmi rýchla, priama, účinná pomoc. Máme podobné príklady aj zo zahraničia, ale mám pocit, že naša vláda ide úplne opačným smerom. Môžem už prejudikovať, že tento zákon, náš zákon, dobrý zákon, mimochodom, za ktorý lobovali aj priamo predstavitelia gastra pred parlamentom a vyzývali na to, nech sa tu nerobí z toho politika, bude opäť zhodený zo stola.
A ako som povedal, táto vláda ide opačným smerom, pretože asi si zaznamenal aj ty, že ešte aj tá finančná pomoc, ktorá je tak slabo poskytovaná počas celej pandémie, doteraz len v celkovej výške 2 mld. eur, bude od 1. júla uťatá, pretože sa naviaže na COVID automat, čo je len, samozrejme, taká výhybka k argumentu, aby nemusela táto vláda poskytovať ďalej túto pomoc. Vieme dobre, že naviazanie finančnej pomoci na nejakú epidemickú situáciu je úplná hlúposť. Musí sa sledovať ekonomická kondícia firiem a živnostníkov, ale vláda to robí preto, aby nemusela ďalej pomáhať. A buď od júla, alebo od augusta, alebo môžu tam byť ešte nejaké prechodné obdobia, naozaj napokon tí podnikatelia vrátane gastrosektora, ktorý leží na kolenách, nedostanú od vlády nič.
Skryt prepis