Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovolil som si predložiť do Národnej rady návrh na prijatie uznesenia Národnej rady k urýchleniu realizácie memoranda o zlepšení systému zdravotníctva uzavretého medzi vládou Slovenskej republiky a Lekárskym odborovým združením.
Na úvod len stručne pre informáciu čo uznesenie obsahuje. Samozrejme, schvaľuje návrh uznesenie, schvaľuje vykonanie...
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovolil som si predložiť do Národnej rady návrh na prijatie uznesenia Národnej rady k urýchleniu realizácie memoranda o zlepšení systému zdravotníctva uzavretého medzi vládou Slovenskej republiky a Lekárskym odborovým združením.
Na úvod len stručne pre informáciu čo uznesenie obsahuje. Samozrejme, schvaľuje návrh uznesenie, schvaľuje vykonanie kontrolnej činnosti tak v pléne Národnej rady, ako aj vo výboroch, ako aj na úrovni predsedu parlamentu a žiada poverenú vládu s obmedzenou pôsobnosťou začať realizovať opatrenia vyplývajúce z memoranda, ďalej predložiť návrhy nevyhnutných riešení podľa toho, či ide o legislatívne návrhy, alebo vyhlášky, alebo iné akty, predložiť na rokovanie schôdze Národnej rady správu o realizácii memoranda, zabezpečiť odrokovanie na úrovni predsedu Národnej rady s predstaviteľmi reprezentatívnych organizácii zdravotníkov, Lekárskeho odborového združenia a povereného ministra zdravotníctva a výboru Národnej rady pre zdravotníctvo uskutočniť kontrolnú činnosť na ministerstve zdravotníctva v súvislosti s realizáciou memoranda a výbor Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport v spolupráci s výbormi pre zdravotníctvo a financie začať kontrolnú činnosť na ministerstve školstva a ministerstve zdravotníctva za účelom zistenia stavu realizácie zmien vzdelávania lekárov a zabezpečenia lekárskych fakúlt.
Dámy a páni, vieme aj v tomto období, vlastne už v predvolebnom čase, že občania považujú zdravie a zdravotnú starostlivosť a je to úplne prirodzené za prvoradú prioritu. Ochrana zdravia, zdravotná starostlivosť, verejné zdravotné poistenie, ďalšie vzdelávanie pracovníkov v zdravotníctve, ale aj cenová politika výkonov v zdravotníctve prestavujú konkrétny úsek verejnej správy, a to je aj jeden z dôvodov, prečo predkladám tento návrh uznesenia, pretože je to úsek verejnej správy, ktorá reprezentuje aj úroveň sociálneho štátu, pretože ide o službu vo verejnom záujme.
Verejnosť aj politická scéna v posledných mesiacoch roku 2022 upriamila pozornosť na problematiku zdravotníctva v kríze. Napriek verejnému, ale aj politickému tlaku neboli jasne predstavené spôsoby, ako sa s danými problémami vysporiadať. Takto širšie poňatú problematiku obsahovali aj požiadavky predložené lekárskym odborovým združením. Toto združenie identifikovalo osem rozhodujúcich alebo najzávažnejších problémov, ktoré bolo potrebné bezodkladne riešiť. Iste si spomínate, že po zložitých rokovaniach a rôznorodých návrhoch zo strany členov vlády Slovenskej republiky 26. novembra 2022 bolo verejnosti oznámené dosiahnutie dohody. A 31. novembra toho istého roku, teda posledný deň plynutia výpovednej doby lekárov, došlo k podpisu tohto memoranda medzi vládou Slovenskej republiky a Lekárskym odborovým združením.
Sú známe rozhodujúce a rozhodujúce požiadavky, ktoré si teda pred podpisom memoranda vláda s Lekárskym odborovým združením vyrokovala. Na tlačovej konferencii 17. februára 2023 predstavitelia Lekárskeho odborového združenia informovali verejnosť o stave plnenia memoranda. Kritizovali vládu za neplnenie bodov memoranda a vyzvali ju začať konať. Dovolím si teraz zacitovať: "Na tejto konferencii tlačovej vyhlásili, že vláda konala, pokiaľ výpovede lekárov boli na stole a dnes opäť problémy nášho zdravotníctva nerieši a záväzky, ktoré dala vláda nám, ale verejnosti, si neplní. Počas výpovedí lekárov vláda splnila len tri požiadavky z osem a to navýšila mzdy sestier a lekárov, zrušila zdaňovanie vzdelávania zdravotníkov a čiastočne zlepšila vzdelávanie mladých lekárov. Ostatné záväzky z memoranda si však dnes vláda opäť neplní a bez našich výpovedí sa opäť stretávame s ignoranciou."
Podľa Lekárskeho odborového združenia napriek navýšeniu rozpočtu pre zdravotníctvo nemocnice hlásia a potvrdzovali to aj včera, že im dané peniaze poisťovne neposkytli.
Dámy a páni, parlament disponuje najvyššou mierou politickej legitimity, nakoľko je reprezentantom suverenity ľudu a je kreovaný priamymi voľbami. Z uvedeného odôvodnenia legitimity a postavenia v systéme orgánov štátnej moci vyplýva právo rokovať a aj zodpovednosť Národnej rady za smerovanie vnútornej, medzinárodnej, hospodárskej a sociálnej politiky alebo sociálnych politík, to znamená aj verejnej zdravotnej politiky.
Problematika východísk pre zlepšenie systému zdravotníctva nie je len vecou zodpovednosti výkonnej moci a vlády ako jej vrcholného orgánu. Je aj zodpovednosťou volených zástupcov, výborov parlamentu a Národnej rady Slovenskej republiky. Preto bolo opodstatnené, aby sa Národná rada zaoberala základnými otázkami verejnej zdravotnej politiky. Treba povedať, že tieto veci sa nediali alebo sa neudiali ani pred prijatím legislatívy upravujúcej tzv. zmeny v sieti nemocníc. Ani v krízovej situácii zdravotníctva na konci minulého roku. Opakované odmietanie rokovania o základných otázkach jednej z kľúčových politík bolo a je prejavom veľkej neúcty k primárnemu nositeľovi štátnej moci. Rovnako ako tomu bolo pri pláne obnovy a odolnosti alebo koncepcie rozvoja vysokého školstva, verejnej cenovej politike a opatreniach na zamedzenie nežiadúceho cenového vývoja. Máme iste v pamäti, ako boli predkladané takéto materiály a požiadavky do tohto pléna, ale vždy boli odmietnuté. Podľa môjho názoru je odmietanie rokovania o základných otázkach verejných politík aj potvrdením systémového zlyhávania ústavného orgánu reprezentatívnej demokracie, v dôsledku čoho môže byť vážne ohrozený hospodársky a sociálny rozvoj Slovenska.
Dovolím si teraz zhrnúť dôvody pre podanie tohoto uznesenia.
1. Po vyslovení nedôvery vláde Eduarda Hegera je tu dočasne poverená vláda, kde je ťažko posúdiť, ako realizuje memorandum, keď si ešte len ujasňuje, k čomu sa zaviazala. Venuje sa iným otázkam, z ktorých mnohé vyvolávajú pochybnosti, či má na to vôbec kompetencie.
2. Je tu jedinečná príležitosť využiť zdroje, ktoré má štát k dispozícii, či už v pláne obnovy namiesto rôznych iných zámerov, pretože inak krízový stav zdravotníctva prejde na novú vládu. Strany rozpadajúcej koalície dali tejto vláde skoro celý rok k dispozícii a ešte teraz má šesť mesiacov na splnenie tohoto vlastného sľubu v memorande.
3. Národná rada má právo ale aj povinnosť rokovať o smerovaní hospodárskej, sociálnej a iných politík, aj verejnej zdravotnej politiky zvlášť v situácii prehlbujúcej sa politickej a ústavnej krízy.
4. Rokovanie o tomto uznesení vytvára priestor pre nás všetkých, najmä však členov zdravotného výboru, ale aj ostatných poslancov na vyjadrenie sa k plneniu memoranda a zlepšení systému zdravotníctva uzavretého medzi vládou Slovenskej republiky a Lekárskym odborový združením, ktoré bude určite pod drobnohľadom zdravotníkov, ale určite aj občanov počas volebnej kampane, ktorá sa už začala.
Predmetný návrh na prijatie uznesenia bol prerokovaný v zdravotníckom výbore, výbor neprijal platné uznesenie, ale asi je vhodné poznamenať jednu zaujímavosť, za schválenie návrhu uznesenia okrem opozičných poslancov hlasoval aj predseda výboru pre zdravotníctvo. Podľa môjho názoru tým vyslal určitý signál aj plénu Národnej rady.
Nazdávam sa, dámy a páni, že schválenie návrhu uznesenia je na prospech slovenského zdravotníctva, zdravotníckych pracovníkov, ale predovšetkým na prospech občanov. Dovolím si požiadať o jeho schválenie.
Ďakujem.
Skryt prepis