Ďakujem pekne, pán predseda. Pán minister, pán spravodajca, kolegyne, kolegovia, nebudem dlho. Keďže pán spravodajca pochválil teraz prinesený... novelu a doplňujúci návrh, tak ja by som chcel ešte aj ten druhý pozmeňujúci návrh, ktorý bol na výbore vznesený, kde mal som tú česť aj ja sa pod neho podpísať, kde hovoríme aj občanom Slovenskej republiky, že dneska je jeden z veľkých dní. Tak jak to je pre SME RODINU, tak hovoríme to aj pre...
Ďakujem pekne, pán predseda. Pán minister, pán spravodajca, kolegyne, kolegovia, nebudem dlho. Keďže pán spravodajca pochválil teraz prinesený... novelu a doplňujúci návrh, tak ja by som chcel ešte aj ten druhý pozmeňujúci návrh, ktorý bol na výbore vznesený, kde mal som tú česť aj ja sa pod neho podpísať, kde hovoríme aj občanom Slovenskej republiky, že dneska je jeden z veľkých dní. Tak jak to je pre SME RODINU, tak hovoríme to aj pre všeckých občanov Slovenskej republiky, ktorí majú niečo dočinenia s či už nájomnými zmluvami s fondom, resp. prácou kontrolnej činnosti PPA-čka, Slovenský pozemkový fond.
O čo vlastne ide? Pozmeňujúci návrh, ktorý som dával s kolegom Szőllősom a s kolegom Zajačikom, prakticky hovorí o tom, že Slovenský pozemkový fond konečne bude mať povinnosť dávať na Pôdohospodársku platobnú agentúru, ktorú, chvalabohu, dúfame, že revitalizáciou udržíme a budeme ju mať tak, ako sa patrí a sluší. Konečne bude mať povinnosť predkladať nájomné zmluvy, ktoré má aktuálne. Do prvého kvartálu ’22. roku má predložiť všetky zmluvy, ktoré teraz budú akože živé, pretože momentálne je tých 700-tisíc hektárov niektorých veľmi uletených, čo spravuje Slovenský pozemkový fond. Hovorím o štátnej pôde a pôde nezistených vlastníkov a konečne aj na PPA-čke budú mať jasno, ktoré zmluvy, aké zmluvy, v ktorom území, za akých podmienok, aké výmery, takže, chvalabohu, že sme to dopracovali s kolegami, čo ste to nestihli. Ďakujem pekne, pán minister, že sme to takto teraz dotiahli do takého zdarného konca. Samozrejme, bude tam všetko možné aj nájomca, číslo zmluvy, parcely a všetko ďalšie, výmery, ktoré sú k tomu potrebné.
Ale mne sa veľmi páči bod, ktorý je ďalší, kde doplňujeme § 36a, a tam sa hovorí jedna vec, že kontrolu činnosti pozemkového fondu podľa tohto zákona alebo osobitných predpisov, a k tým sa ešte vyjadrím, k tým osobitným predpisom, môže z vlastného podnetu alebo z podnetu inej osoby vykonávať aj ministerstvo, ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a, samozrejme, na tento výkon kontroly sa vzťahuje primeraný osobný predpis, ktorý hovorí o kontrole v štátnej správe. A toto je prelomové.
Toto je prelomové, pretože ako viete, občania Slovenskej republiky a všetci, ktorí ma teraz počúvate, že Slovenský pozemkový fond patrí pod vládu Slovenskej republiky, nie pod ministerstvo pôdohospodárstva, a my sme mali doporučujúci nejaký metodický alebo nejaký riadiaci, nejakú riadiacu činnosť na Slovenský pozemkový fond, a týmto prakticky, ak, páni poslanci a pani poslankyne, nám schválite tento pozmeňujúci návrh, resp. informáciu zo správy pod bodom, myslím, že to je bod 4 alebo 8, ale to už je jedno, ktorý je to bod v tejto informácii, a prakticky tu sa hovorí, že môžme ísť na kontrolu Slovenského pozemkového fondu.
A keďže Slovenský pozemkový fond má široké spektrum záberu, to znamená, ja tu len vycitujem tie zákony, o ktorých sa hovorí pod čiarou, ktoré hovoria, čo sa má podľa osobitných predpisov v sekcii, teda v rozorte pôdohospodárstva môcť skontrolovať na fonde.
Zákon o stavebnom konaní, kde Slovenský pozemkový fond, samozrejme, má tisíce podaní na kadejakých vecných bremenách, stavby a vysporiadaní majetku. Hovoríme o zákone č. 92, o podmienkach prevodu majetku štátu, to znamená, privatizácia družstiev štátnych majetkov, čo bola, viete ako, ktorú prakticky už momentálne tiež... na Slovenskom pozemkovom fonde je kopu budov, ktoré sú na hospodárskych dvoroch, ktoré prakticky sú u neho a chátrajú. To, musíme sa tomu tiež venovať a musíme tomu dať zadosť. To znamená, aj rezort pôdohospodárstva, áno, má záujem o to, aby tie budovy išli niekam inam, tam, kde majú byť, slúžiť poľnohospodárskej živočíšnej výrobe a inej.
Ďalej tu máme zákon č. 229 o reštitúciách. Samozrejme, chvalabohu, môžme kontrolovať aj reštitúcie, áno, kvitujem, som veľmi rád.
Zákon č. 180 o pozem... o registroch obnovenej evidencie práv, áno, ďalší zákon, kde musíme ešte, Slovenský pozemkový fond, samozrejme, tiež hrá tam svoju muziku na svojich pozemkoch, ktoré spravuje, takže super.
Ďalej č. 543, to znamená, ochrana prírody, áno, aj tam je Slovenský pozemkový fond a môžme ísť skontrolovať, č. 503, hovoríme o druhej reštitúcii, ktorá tu bola, z roku 2003, áno, aj tam sú veľa žiadostí, č. 504, nájom poľnohospodárskej pôdy, áno, aj tam Slovenský pozemkový fond, keď bude kontrolovaný rezortom pôdohospodárstva, myslím, že bude trošku ináč k tomu pristupovať, pretože konečne sa tam upravia tieto toky, ktoré majú ísť tam, kde majú ísť, a nie nejak kade-tade.
Ďalej tu máme zákon o poľovníctve, samozrejme, revíry, viete ako, prihrá, neprihrá, hej. Chcem veriť, že Slovenský pozemkový fond spolu s Lesmi Slovenskej republiky, štátny podnik, budú ísť v jednej línii, pretože je to nejaká súčasť nášho štátu, ktorý tu funguje, a nie, že ten dá tomu, lebo dá lepšie podmienky, a začne sa tam naťahovať. To znamená, Lesy a Slovenský pozemkový fond mali by prísť pri spravovaní majetku, sa týka poľovných revírov, v jednej línii. To je môj názor a myslím si, že budete ho zdieľať aj ostatní, pretože je to takto správne a poctivé.
Ďalej tu máme zákon o urbariátoch č. 97/2013 Z. z., ktorý proste hovorí tiež o veľkých problémoch, ktoré tam treba, tie nájomné zmluvy a ďalšie, takže áno, aj to budeme môcť skontrolovať a 140, samozrejme, o nadobúdaní majetku. Keďže Slovenský pozemkový fond má asi 10 % pozemkov neprenajatých, to znamená, tam ešte sa bude musieť to nejakým spôsobom dočistiť. A z mojich informácií, ktoré dostávam od mojich kolegov z pozemkových odborov a lesných po celom Slovensku, vyzerá tak, že časť tých pozemkov, ktorý má Slovenský pozemkový fond aj prenajaté cez nájomné zmluvy, a to je jedno, či na poľnohospodársku, alebo inú, iné užívanie, vyzerá, že sú neobrobené. A tu by som chcel apelovať aj na pána ministra, resp. aj na ministra vnútra, pod ktorých naše pozemkové a lesné odbory patria, pretože oni majú v pracovnej náplni ochranu pôdneho fondu. To znamená, zaburinenie krajiny majú právo pokutovať a kontrolovať.
Tak, pán minister, aj tu apelujem na nejaké finančné zdroje, ktoré by potrebovali, čo sa týka tej technickej stránky vybavenosti našich pracovníkov pozemkových a lesných odborov po celom Slovensku, je ich 49, ktoré ich máme, aby dostali nejaký fotoaparát, obrazne povedané, s GPS-kou, kde keď príde na ten pozemok, aby bolo jasné z tej fotodokumentácie, že stojí na tom pozemku, ktorý je ten zaburinený, o ktorý bol ten nejaký podnet vznesený, a bude mať jednoznačný dôkaz, že tá pokuta je oprávnená, pretože týka sa tohto pozemku, ktorý bol, by som povedal, v tom podnete spomínaný.
Takže, pán minister, budem veľmi rád, keď aj s kolegom z vnútra, s ministrom, pouvažujete, akým spôsobom zabezpečiť takéto technické vybavenie pre našich pracovníkov štátnej správy pozemkových a lesných odborov, ktorí, samozrejme, na tých pokutách sa to vráti okamžite, to vám garantujem. Do roka máte peniaze vrátené možno, že aj skôr, len to musíme chcieť. Zatiaľ sa tieto pokuty nedávajú, musím povedať otvorene a mus... a keďže pán, keď tu bol pán minister vnútra pán Kaliňák, tak sa chválil, že jeho policajti dali za rok 54 mil. pokút v takejto sume a prispeli do rozpočtu.
Tak sa pýtam, keď vedia ministerstvo vnútra dávať pokuty, tak myslím, že aj rezort pôdohospodárstva, resp. metodicky riadime našich pozemkárov, by sme mali takýmto spôsobom primäť občanov k tomu, aby pozemok, ktorý máš, nemáš iba práva, máš aj povinnosti. A musíš sa oňho starať, a keď ho máš aj v štáte, nech sa páči, pán štát, nemáš ho sám, tak cez niekoho, ale musíš to kontrolovať, aby to bolo.
Takže, pán minister, apelujem, aby sme nejaké financie našli, nebudú to horibilné sumy, myslím, že 50 fotoaparátov s GPS-kou sa dá ľavou zadnou, a myslím si, že to bude návratná finančná čiastka, ktorá bude okamžite vrátená, takže neni problém a veľmi pekne ďakujem, chcem veriť, že spoločnými silami potiahneme – aj vy v rezorte, my tu v parlamente –, aby sme programové vyhlásenie vlády v rezorte pôdohospodárstva ukončili tak, ako sa patrí a sluší na poctivú politiku, ktorú sme tu prišli robiť.
Neprišli sme tu kradnúť, neprišli sme tu rabovať, prišli sme robiť poctivú politiku a na poctivú politiku hovorím, že neklame, nekradne a na jej robotu sa dá spoľahnúť aj do budúcich generácií, ktoré prídu za nami a môžu pokračovať.
Takže veľmi pekne ďakujem a zakončím to klasicky, že naši predkovia nám odkazujú: „Žime tak, aby bolo aj chleba, aj neba.“
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis