Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, takže dovoľte, aby som rozvinul v rozprave dôvody, ktoré ma vedú k tomu, aby sme túto novelu zákona o znížení počtu rokov na užívanie pozemkov zaviedli. Takže ako som už spomínal, pôda je v obmedzenom množstve v našej republike a pokiaľ sa k nej chcete dostať, tak máte veľký problém. Samozrejme, sú rôzne druhy pozemkov, ktoré, na základe ktorých, respektíve áno, na základe ktorých by ste mali byť riešený aj čo sa týka tej plodiny, respektíve toho, tej vegetácie, ktorá tam je, tak na to myslel aj zákon, ktorý hovorí, a neruším tieto limity, ktorý hovorí v § 8, že keď sa prevádzkuje poľnohospodársky podnik na dobu určitú, že má nájomnú zmluvu, tak najviac na 25 rokov, ak ide o založenie alebo obnovu ovocného sadu. Neruším to, áno, je to 25 rokov, lebo hovoríme, že ten ovocný sad v 10, 15 rokoch je v plnej rodivosti a potom sa to zvyšuje a prakticky 25 rokov je adekvátny čas.
Ďalej. Nezrušujem ani najviac na 30 rokov nájom, ak ide o založenie alebo obnovu škôlky pre ovocné dreviny alebo okrasné dreviny, založenie alebo obnovu vinohradu, založenie alebo obnovu chmeľnice. Áno, súhlasím, neruším to. Najviac na 15 rokov, ak ide o obnovu porastu špargle alebo porastu drobného ovocia. Áno, 15 rokov na tieto, neruším to, nechávam to tam.
Ďalej, najmenej na 50 rokov, ak ide o zariadenia repozitória, ktoré sú registrované. Pri tých repozitóriach by som sa trošku zastavil. Repozitória sú územia, kde máme zachovať staré genetické odrody našich ovocných drevín a bobuľovín a kríkov, ktoré na Slovensku máme 21, z toho je polovica už ako nefunkčných skoro, a je to veľký problém aj záchrana, pretože, ich záchrana, pretože vyzerá, že sú situované väčšinou na nížinných oblastiach, žiadnych kopcoch a tam developerské tlaky na výstavbu a ďalšie. Proste padlo im to do oka a mnoho repozitórií začína mať problém, či vôbec prežije nejaké to obdobie, ktoré teraz nastupuje do veľkého boomu výstavby.
A v § 8 ods. 2 písm. e) máme najmenej na 10 rokov, ak ide o zriadenie riešiteľského pracoviska, ktoré je registrované. Áno, aj to nemením, v poriadku, nech to tam je. Takže dávam iba zmenu § 8 ods. 1, ktorý hovorí: Pozemok sa nájomcovi na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku prenajíma najmenej na päť rokov, ak zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely pre prevádzkovaní podniku je uzavretá na určitý čas, čas nájmu je najviac 15 rokov. Takže dávam, že najviac 10 rokov. To je moja zmena, ktorú som tu, teda chcem zaviesť touto novelou.
Musím povedať, že čakanie na pôdu je v mnohých rodinách už skoro trauma, keď zistia, že ani po 10, ani po 15 rokov sa nemôžu ku nej dostať, niektorí aj po 20. A musím povedať, že niektorých životná situácia sa zvrtne behom týždňa a neviete, ako sa máte zachovať, a niektorí možnože majú ešte trošku cítenie za tú pôdu a ísť gazdovať a keď zistia, že nájom majú minimálne päť rokov a to ešte musia, by som povedal, strpieť nejaké tie ďalšie roky, keby náhodou ten čas už uplynul. Napríklad boli v 14 roku, aby povedali, že chcú dať výpoveď a je to poľnohospodársky podnik, tak päť rokov dávam výpoveď, a tým pádom máte, vlastne 19 rokov sa k pôde nedostanete, to je veľký čas, a preto hovoríme, že dobré by to bolo znížiť na desať. Ako som spomínal, bolo to už za Matečnej, pani ministerky minulej vlády, navrhnuté, ale tá 10-ročnú lehotu nechcela pripustiť, takže, samozrejme, môj ako opozičný zámer skončil neúspešne.
Pre kolegu Karahutu, ktorý, keď ma počúva, tak dávam vysvetlenie, že, samozrejme, tieto, od účinnosti tohto zákona, keby sme to prijali tento, aj túto moju novelu, tak, samozrejme, ideme iba do budúcna, nejdeme do minulosti, že retroaktívne sa to nebude môcť riešiť. To znamená, dohody, ktoré boli podpísané na určitú dobu, musia dobehnúť a iba pri tých nových sa bude musieť správať tak, že maximálna doba nájmu pri poľnohospodárskom podniku bude 10 rokov.
Vážení, myslím si, že dať trošku obnovu toho nášho už prestarnutého nejakého personálu v poľnohospodárstve sa žiada, pretože priemerný vek u nás je okolo 55-57 rokov. To znamená, keď nám táto generácia odíde, my nebudeme mať nástupníkov, ktorí by prakticky tam fungovali. Takže aj to je zmyslom zníženia tohto doby nájmu, aby sme mohli určitým ľuďom zreálniť ich možnosť poberania, teda úžitkov z pôdy, ktorú dali alebo majú v nájme a chcú ju vziať späť. Samozrejme, najväčší problém je ten, že keď sme v roku, od 24. júna 1991 nikto bez vášho súhlasu by nemal pôdu môcť užívať, ak ju má, a vyzerá, že sa to neurobilo tak, že od dnešného dňa každý si poďte brať pôdu, ale bralo sa to tak, že kto si požiada, ten dostane, kto si nepožiada, nedostane. A tí, ktorí privatizovali štátne majetky a družstvá transformovali, tak prakticky oni zabrali celé bez nejakých iných dohôd aj pozemky nezistených vlastníkov a ďalších kopu zmlúv nebolo spísaných, a preto vyzývam aj vlastníkov, pokiaľ dostanete nejakú výzvu od poľnohospodárskeho podniku, že vás upovedomujú o tom, že chce s vami podpísať nájomnú zmluvu, tak, žiaľ, neplatí tento úzus, že keď mu neodpoviete, že on tú zmluvu nebude mať. Platí úzus, že pokiaľ plnil podmienky a vy ste nereagovali do 60 dní, tak prakticky vám to pokračuje ďalej, tá zmluva, ktorá bola predtým, a je to niečo neskutočné.
Takže berte takto, vážení občania, ktorí máte, budete mať takéto výzvy, tak láskavo sa prihláste a napíšte aspoň jednu vetu tomu, že áno, súhlasím, alebo nesúhlasím, aby to bolo jasné, lebo potom sa k tomu nedostanete, pokiaľ tam nemáte nájomnú zmluvu a výpovednú lehotu, napríklad na jeden hospodársky rok. A hospodársky rok nám začína a končí 1. novembrom. Takže v takomto duchu aj nejaký návod, aby sme nemuseli predlžovať vek, by som povedal, čakania alebo dobu čakania na prevzatie svojho majetku od gazdovania terajšieho agropodnikateľa, ktorý tam je.
Pre pána Karahutu chcem ešte upozorniť, že, samozrejme, vypadli nám tu prechodné ustanovenia, ktoré budú v pozmeňovacom návrhu, budú, keď bude to postúpené do druhého čítania, budú, samozrejme, zakomponované aj všetky iné, by som povedal, podnety, ktoré budú riešiť a, by som povedal, umožňovať v tom našom zákone 504/2003 možnosť ujať sa svojho majetku alebo iné veci, ktoré si myslíte, že by ste chceli riešiť tuto v zákone, aby sme to nemuseli otvárať ešte na ďalších piatich schôdzach alebo neviem koľkých ďalších, že urobiť to v jednej. Takže všetky podnety, ktoré by prišli, samozrejme, že vítam a budem veľmi rád, keď skvalitníme možnosť dostania sa k pôde pre agropodnikateľov, respektíve vlastníkov pozemkov, ktorí chcú gazdovať na vlastnom majetku.
Toľko zatiaľ v rozprave a ďakujem veľmi pekne za jeho podporu.