Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

12.5.2020 o 14:15 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.7.2020 13:19 - 13:20 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán predseda, zo zákona vystúpením poslancov z poslaneckého klubu zaniká členstvo a predsedníctvo v niektorých kontrolných výboroch. Týka sa to výboru pre kontrolu SIS a výboru pre kontrolu rozhodnutí NBÚ. Čiže v tomto okamihu páni poslanci Žiga a pán poslanec Tomáš už nie sú predsedami týchto výborov, tak ich prosím, keby sa vrátili na svoje miesta.
A po druhé, chcem požiadať, aby sme vyriešili aj problém členov, pretože rovnako zaniká členstvo zo zákona v týchto výboroch, a preto si myslím, pán predseda, že by bolo podstatne vhodnejšie, keby sme problém predsedníctva v týchto výboroch a členstva riešili na tejto schôdzi, pretože nemôžme si dovoliť nechať tak dôležité výbory bez predsedov a bez konkrétnych členov.
Takže návrh je, aby sme doplnili program o tento bod programu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12.5.2020 16:54 - 16:54 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, opäť iba otázka korektnosti, ničoho iného. Je presne stanovená procedúra dnešného dňa. Znamená to, že budeme dnes hlasovať, ak prerokujeme všetky návrhy v prvom čítaní, alebo je presná hodina na hlasovanie?

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Ak prerokujeme do devätnástej, tak budeme hlasovať. Ak neprerokujeme do devätnástej, zajtra o deviatej začíname rokovanie.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Ale hlasovanie o jedenástej zajtra.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Zajtra je hlasovanie o jedenástej, áno.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 12.5.2020 14:15 - 14:16 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán predseda, ak dovolíte, skôr procedurálna otázka ako procedurálny návrh. Dostali sme informáciu o rokovaní grémia, na základe ktorej sme si vedomí toho, že od zajtra by malo byť hlasovanie v dvoch termínoch - ja iba kvôli poslaneckému klubu - o jedenástej a o piatej. Ako bude dnes prebiehať hlasovanie? Po každom jednom návrhu na skrátené konanie alebo tiež ideme na 17. hodinu ako jednotné hlasovanie o všetkých? Kvôli programu a ďalším povinnostiam, ktoré máme aj tu v Národnej rade. Ďakujem pekne. Možno aj krátku informáciu o grémiu, ak vás môžem požiadať. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.4.2020 15:26 - 15:27 hod.

Robert Fico
Pán podpredseda, iba otázka, budeme hlasovať spoločne o tých prvých čítaniach? Spoločne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 19:37 - 19:38 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dámy a páni, Slovensko je krajina, ktorá má neuveriteľné množstvo krásnych prísloví. Jedno z týchto prísloví hovorí, prepáčte za expresívnu reč: "Pochváľ psa, oserie ti plot." Toto príslovie všetci poznáte a ja si vyberiem z diskusných príspevkov jedného jediného človeka, ktorý sa volá pán Valášek.
Pán Valášek, boli ste v roku 2013 nominovaný mojou vládou za veľvyslanca do NATO? Boli. Pán Valášek, boli ste predtým na audiencii u mňa ako u predsedu vlády, vlády, ktorá mala vtedy 83 poslancov? Boli ste. Ja vám presne poviem, čo ste mi povedali.
Po prvé, povedali ste mi, že mi hrozne držíte palce za to, že sme stiahli vojakov z Iraku a že to je pre vás počin, ktorý si veľmi vážite. A že ako veľvyslanec v NATO budete držať rovnováhu v názoroch mojej vlády, pretože cítite, že máme záujem na rozumné vzťahy s Ruskou federáciou a že vašou povinnosťou ako veľvyslanca v NATO bude tieto všetky naše postoje primerane reprezentovať.
Dámy a páni, "pochváľte psa, oserie vám plot".
Ďakujem pekne, pán Valášek, za všetko. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.4.2020 18:53 - 19:04 hod.

Robert Fico
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 1.4.2020 13:06 - 13:06 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dámy a páni, navrhujem - procedurálny návrh som podal aj v písomnej podobe -, aby sme o bodoch z programu 2, to je tlač 35, skrátené konanie o Zákonníku práce a bod číslo 5, tlač 36, to už je samotný návrh zákona, prerokovali až potom, čo vláda bude rokovať o týchto návrhoch v rámci tripartity so sociálnymi partnermi. Je nemožné, dámy a páni, nemožné, aby bol predložený Zákonník práce do parlamentu bez toho, aby o tom sociálni partneri vedeli. Je to obrovská neúcta k sociálnemu dialógu, preto podávame tento pozmeňujúci návrh alebo procedurálny návrh.
A, pán predseda Kollár, blahoželám Vám k svetovému rekordu. Ešte sa nikdy nestalo zvolať schôdzu Národnej rady dve a pol hodiny pred rokovaním Národnej rady. Je to hanba. Ak chcete byť vy slúžkami Matoviča, buďte. My slúžkami Matoviča nebudeme. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.3.2020 15:30 - 15:31 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem pekne. Ak dobre tomu rozumiem, tak teraz prerokujeme dva návrhy na skrátené konanie, potom budú zvolané výbory a potom budeme rokovať v prvom čítaní o návrhu zákonov. Keďže zákony, ktoré sú predložené, sú veľmi vážne, dokonca v niektorých veciach vôbec nesúvisia s koronavírusom, napríklad neviem, čo má spoločné odvolávanie predsedu Súdnej rady s koronavírusom, preto vás chcem požiadať, preto vás chcem požiadať, aby ste po tom, čo budú teraz prerokované návrhy na skrátené legislatívne konanie, pred rokovaním výborov vytvorili priestor na rokovanie klubov. Kluby sa musia stretnúť, pretože doteraz nebol žiadny čas sa oboznámiť s návrhmi zákonov, pripraviť si vystúpenia a argumentáciu. Čiže chceme, a to je procedurálny návrh, aby pred tým, ako zasadnú výbory, minimálne bol hodinový priestor na zasadnutie poslaneckých klubov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.3.2020 13:19 - 13:19 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Mňa prekvapuje, že po tom, čo som časť môjho vystúpenia venoval poďakovaniu vláde a všetkým ľuďom, ktorí dnes bojujú proti tejto pandémii, ani jeden jediný, ktorý mal faktické poznámky za novú vládnu koalíciu, nepovedal slovenskej verejnosti, lekárom a vláde ani mäkké f. To len svedčí o tom, že pre nich je táto téma len téma politická, nie je to téma vecná.
A preto ja využijem čas, ktorý mám, ešte raz, aby som zopakoval dve základné posolstvá z môjho vystúpenia.
Po prvé, SMER - sociálna demokracia nebude vytĺkať politický kapitál z pandémie, tak ako sme nevytĺkali politický kapitál z vraždy novinára a jeho priateľky. Naopak, verím, že všetko to, čo vláda urobila pod vedením Petra Pellegriniho, je dobrý základ, aby vláda, ktorú budeme v tomto podporovať, mohla v boji proti tejto nebezpečnej kríze pokračovať.
Druhé posolstvo boli fakty. Upozornil som Národnú radu Slovenskej republiky, ktorá ide voliť druhého najvyššieho ústavného činiteľa, že okolnosti, ktoré sú spojené s jeho činnosťou v minulosti, vytvárajú pre Slovenskú republiku vážne bezpečnostné riziko. Je mi ľúto, že médiá o tom doteraz nehovorili a základné informácie sa začali objavovať v širšom rozsahu až po parlamentných voľbách.
Ale SMER - sociálna demokracia je vyspelá sociálnodemokratická strana, ktorá nesie zodpovednosť za to, ako táto krajina vyzerá. My sa k tomu hlásime. Dnes sme v opozícii, ľudia rozhodli. A chceme túto opozičnú politiku robiť tak dobre, ako sa len dá.
A dokončím to jednou myšlienkou. Dámy a páni, tvrdíte, že každý rok sme na korupciu ukradli 2 mld., takže ich máte k dispozícii, pretože korupcia 29. februára skončila, môžte ich použiť v boji proti koronavírusu. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.3.2020 12:51 - 13:01 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Dúfam, že mi bude dovolené hovoriť bez rúška, lebo je to pomerne náročné dať nejaký rečnícky výkon pri tejto zdravotnej pomôcke.
Dámy a páni, začnem tým, že chcem zablahoželať všetkým poslancom Národnej rady bez ohľadu na to, či sú vo vládnej koalícii alebo v opozícii, k zvoleniu do významnej ústavnej funkcie. Voľby boli demokratické a my plne rešpektujeme výsledky, ktoré boli v týchto voľbách dosiahnuté. (Potlesk.)
Nevystúpil by som, ani som nemal záujem rečniť v tomto bode programu, ale musím reagovať na vyhlásenia, ktoré do zvláštneho svetla dostávajú kritickú situáciu, v ktorej sa nachádza celá Slovenská republika.
Dámy a páni, bolo stretnutie predsedov strán a hnutí, ktoré sú zvolené do Národnej rady, a na tomto stretnutí boli dohodnuté pravidlá, pokiaľ ide o voľbu predsedov výborov, podpredsedov a ďalšie parametre fungovania Národnej rady. Myslím, že každý, kto tam bol, potvrdí, že bolo jasne povedané, pán Kotleba, ak dovolíte, budem presne hovoriť závery, že vládna koalícia nikdy nebude voliť za predsedu zahraničného alebo výboru pre ľudské práva predstaviteľa strany pána Kotlebu. Rovnako nám bolo povedané, že nikdy nebude zvolený pán Blaha za predsedu zahraničného výboru (pokrik v sále), ale nikdy, nikdy nebolo konštatované, že nedôjde k voľbe nášho nominanta, pokiaľ ide o predsedu výboru pre ľudské práva.
Mrzí ma to z toho dôvodu, že boli porušené dohody. Ale mrzí ma to najmä z toho dôvodu, že dnes sa použili veľmi tvrdé slová na adresu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Ľuboša Blahu. Nazvať poslanca Národnej rady, že je koronavírus, ktorý treba izolovať, nazvať ho za hanbu tejto krajiny v situácii, v ktorej sa nachádza Slovenská republika, považujem za hanebné a smiešne.
A chcem v tomto okamihu poďakovať každému na Slovensku, od najvyšší predstaviteľov vlády až po ľudí v teréne, ktorí pracujú v nemocniciach alebo na iných pozíciách, za to, čo všetko urobili, pokiaľ ide o boj proti pandémii, proti kríze, ktorú sme tu doteraz ešte nemali. Myslím si... (Potlesk.)
Myslím si, že nastupujúca vláda Slovenskej republiky môže byť vcelku spokojná, pretože to, čo dokázala urobiť vláda Slovenskej republiky pod vedením doterajšieho premiéra Petra Pellegriniho, čo sa všetko udialo, je niečo, o čo sa môže oprieť. A prosím, verte nám, my nebudeme vytĺkať z tejto pandémie žiadny politický kapitál, lebo si dobre uvedomujeme, o čo v tomto okamihu ide.
Keďže bol napadnutý poslanec strany SMER - sociálna demokracia a boli porušené dohody, je mojou povinnosťou vystúpiť a povedať niekoľko slov aj k voľbe predsedu Národnej rady.
Momentálne kandiduje jeden jediný kandidát.
Pán Kollár, ja vás osobne nepoznám a nebudem robiť žiadne hodnotiace úsudky, budem hovoriť iba fakty.
Po prvé, rešpektujem, že ste ako predseda politickej strany dotiahli vlastnú politickú stranu do Národnej rady Slovenskej republiky. Boli to demokratické, priame a tajné voľby a tento výsledok my berieme s plnou úctou, s plným rešpektom, máte právo sedieť v Národnej rade.
Prosím, ale uvedomme si, čo a koho ideme teraz voliť. Bol som desať rokov premiérom Slovenskej republiky a viem, čo to znamená byť jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov tohto štátu. Predseda Národnej rady - a teraz nehovorím o pánovi Kollárovi - vo všeobecnosti je druhý najvyšší ústavný činiteľ v tomto štáte. Automaticky z titulu funkcie má previerku na prísne tajné. Budú sa k nemu dostávať všetky informácie tajného charakteru vrátane všetkých informácií, ktorými disponuje SIS alebo ďalšie tajné služby. Je to druhý najvyšší post v tomto štáte.
Za vládnu koalíciu vás bolo zvolených 95. A my si kladie veľmi reálne otázku v SMER-e - sociálnej demokracii, prečo práve padlo rozhodnutie na pána Borisa Kollára.
Dámy a páni, ak niekedy v minulosti bola nejaká nevhodná esemesková komunikácia, tak ľudia odstupovali z funkcií. Spomeňte si na našeho poslanca, významného predstaviteľa strany SMER - sociálna demokracia, Martina Glváča. Len zato, že mal komunikáciu, nekandidoval ďalej, pokiaľ išlo o Národnú radu, a dokonca aj odstúpil z funkcie podpredsedu Národnej rady.
My však vieme, pán Kollár, nehnevajte sa, hovorím fakty teraz, nebudem robiť k tomu žiadne hodnotiace úsudky, že existuje veľmi nevhodná esemesková komunikácia medzi vami a pätnásťročnou dievčinou z Čistého dňa, ktorá bola drogovo závislá. To nemôže nikto poprieť, takáto komunikácia tam bola a všetci viete o jej obsahu. Toto by stačilo v prípade kohokoľvek iného, keby sa týkal opozície alebo predchádzajúcej vládnej koalície, na diskvalifikáciu. (Reakcia z pléna.) Môžem pokračovať ďalej.
Ak sa objavila fotografia štátneho tajomníka na ministerstve zdravotníctva pána Ráža, ktorý si dovolil byť na oslavách narodenín Roberta Kaliňáka, bol diskvalifikovaný a nebolo mu umožnené, aby nastúpil na post ministra.
Pán Kollár, opäť fakt. Sú tu fotografie zo zahraničia, kde ste odfotený s významnými predstaviteľmi slovenského podsvetia a slovenskej mafie. To je fakt. Na tomto fakte sa nedá jednoducho nič zmeniť.
Ďalším faktom je, dámy a páni, že bola tu komunikácia s ľuďmi, ktorí sú dnes podozriví z vraždy novinára a jeho priateľky. Je fakt, že v roku 2010 až 2012 ste so ženou, ktorá je dnes obžalovaná z vraždy, udržiavali priamy kontakt, dali ste jej peniaze. A podľa informácií, ktoré máme, ste jej kúpili ešte aj osobný automobil.
Je fakt, pán Kollár, že v roku 1990 kontrarozviedka Slovenska pripravila dokumenty, ktoré sú označené za pravdivé, hovorím teraz o pravosti tých dokumentov, kde sa hovorí, že ste sa podieľali na dovoze asi 6 kg ťažkých drog na územie Slovenska. Je to fakt. Ja len hovorím to, čo dnes je vonku a je evidentné, že ste spolupracovali so špičkami slovenského podsvetia organizovaného zločinu.
Prosím, Národná rada si môže vybrať za predsedu Národnej rady, koho chce. Ale teraz sa bavíme o vážnom bezpečnostnom riziku. Prečo ste si z 95 ľudí nevybrali niekoho iného? Slovo mafia bolo zavedené do slovníka slovenskej politiky za posledné tri roky. Začal s tým predovšetkým pán Kiska, ktorý nakoniec skončil ako člen pozemkovej mafie. Dnes je obvinený zo závažných majetkových trestných činov. A vzdal sa a dnes už aj poslaneckého mandátu. (Reakcia z pléna: "To je fakt?") To je, to je fakt, to je fakt, že je obvinený... (Reakcia z pléna.) To je fakt (zaznenie gongu), je fakt, že je obvinený zo závažných daňových trestných činov. To len chcem povedať.
Mafia sa spomínala v tisícoch súvislostí, ale nikdy nebolo preukázané nič. Bol tu pokus, že Úrad vlády spolu s talianskou mafiou zavraždil novinára a jeho priateľku. Nič z týchto krokov nebolo nikdy preukázané a nič nie je pravdivé.
Dnes ale môžeme konštatovať, a to je fakt, že prepojenie vášho kandidáta na predsedu Národnej rady Slovenskej republiky na organizovaný zločin a na mafiu je jasný.
Pýtam sa, prečo trváte na voľbe takéhoto kandidáta? Tu nejde o vnútorný slovenský politický život. Tu ide aj o pohľad na Slovensko zo zahraničia.
Ešte raz opakujem, bude mať stupeň prísne tajné, môže sa oboznamovať s akýmikoľvek tajnými informáciami.
A spätne, keď sa pozriete na fakty, nerobím žiadne hodnotiace úsudky, pán Kollár, ešte raz, ja vás nepoznám osobne, my si vykáme, nemáme žiadne vzťahy navzájom, hovorím o faktoch, ktoré vás podľa mňa absolútne diskvalifikujú na túto pozíciu.
Urobil by som chybu, keby som tieto slová nepovedal. A najmä by som urobil tú chybu, keby som ich nepovedal po tom, čo ste porozprávali na nášho poslanca pána Blaha. Pán Blaha nie je ani koronavírus. Pán Blaha nie je ani hanba Slovenskej republiky. Pán Blaha má svoje autentické originálne názory. (Reakcia z pléna.) Získal veľký počet... (Veľký hluk a smiech v sále.) Získal veľký počet preferenčných hlasov. (Zaznenie gongu.)
Páni, smejete sa najmä tí, čo máte po tisíc preferenčných hlasov. Hovorím o človeku, ktorý mal viac ako 60-tisíc preferenčných hlasov. Majme úctu k protivníkom. Ja ju mám. Ja neurážam pána Kollára. Hovorím o faktoch. Pýtam sa, prečo robíte takúto hrubú chybu.
Tak ako ste vy oznámili, že nebudete voliť pána Blahu za predsedu výboru, my, samozrejme, oznamujeme, že nebudeme voliť, je to naše právo, pána Kollára za predsedu Národnej rady, lebo ho považujeme za vážne bezpečnostné riziko Slovenskej republiky.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 
  • << First
  • 1
  • Last >>