Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

29.9.2020 o 20:21 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 20.10.2020 14:19 - 14:28 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Začnem netradične, chcem poprosiť kolegov z poslaneckého klubu SME RODINA, že ak budú mať ešte nejakú pohnútku osobne útočiť takýmto podlým spôsobom na členov nášho poslaneckého klubu, tak poďme, prosím, otvoriť diskusiu o predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky. Ak chcete tento typ diskusie, môžte ho mať. My vám to neodporúčame. A myslíme to smrteľne vážne.
Teraz, pokiaľ ide o samotnú tému, k zákonu sa idem vyjadriť preto, lebo bol som jeden z predkladateľov tohto návrhu zákona v Národnej rade. A keďže tento zákon je významným spôsobom menený v neprospech ľudí, mám právo k tomu povedať pár slov. Nebudem hovoriť čísla, dámy a páni, ale využijem situáciu, ktorá je v parlamente, na to, aby som presne definoval, s kým máme do činenia, aké charakteristické vlastnosti má súčasná vláda.
Predovšetkým máme právo povedať, že toto je čisto pravicová vláda. A nehovorím to len preto, že vás chcem nejako onálepkovať, pretože to, či je strana pravicová, alebo ľavicová nehovorí názov strany, ktorý sa používa na hlavičkových papieroch, ale hovoria o tom konkrétne činy a skutky. Aby som to zosumarizoval, nepoznám deň v Národnej rade, a som tu už teda s výnimkou, ak som nesedel ako predseda vlády na úrade vlády, už takmer 29 rokov, mínus desať rokov predsedu vlády Slovenskej republiky, nepoznám schôdzu alebo Národnú radu, kde by sa takýmto brutálnym spôsobom zaútočilo na sociálny štát. Prečo máme právo o vás hovoriť, pán minister, že ste pravicová vláda?
Po prvé. Dnes likvidujete minimálnu mzdu. Boli sme premianti v Európe a bolo veľmi správne, že to bolo 60 %, dnes je to 57 %. Ľudia dostanú podstatne menej peňazí.
Po druhé. Trinásty dôchodok. Teraz platí zákon, platí zákon, že máte povinnosť vyplatiť 463 eur každému starobnému dôchodcovi ako 13. dôchodok. Idete vyplatiť buď almužnu 50 eur, do 300, ale tých 300 eur vyplatíte možno skupine okolo 15-16-tisíc ľudí. Viacej ľudí tieto peniaze nedostanú.
Ďalej chcem povedať, že ste zamrazili príplatky za prácu, pokiaľ ide o noc, pokiaľ ide o prácu v sobotu a v nedeľu.
Čo je neuveriteľné, dámy a páni, z 13. a 14. platu chcete odvádzať odvody! To je dnes návrh, ktorý je takisto predmetom rokovania Národnej rady. A keby len to, pýtal sa na to pred chvíľkou iný opozičný poslanec, chcem ho informovať, že nielenže odvody, aj zdaniť idú, pretože je podaný pozmeňujúci návrh k zákonu, ktorý sa týka dane z príjmu, čiže 13. a 14. plat bude aj zodvodnený, aj sa z neho bude platiť jednoducho daň.
Rovnako ste zrušili obedy, lebo v tom návrhu, ktorý má v rukách pán poslanec Kamenický, zdvojnásobujete bonus, rušíte obedy. S nikým ste sa o tom nerozprávali, tie dopady pre rozpočet ZMOS-u budú brutálne, ale to už je pre vás typické, že v týchto otázkach nehovoríte s nikým. Už závidíte tým deckám aj jeden teplý obed.
Zmrazujete minimálny dôchodok a robíte ďalšie kroky, ktoré už aj ťažko je možné narátať v tom zozname počinov, ktoré výrazne idú proti sociálnemu štátu. A potom si otvoríme program Národnej rady Slovenskej republiky a máme tu jeden zákon, ktorý hovorí o tom, že ideme odpustiť osobitný odvod bankám. Ten pomer je veľmi jednoduchý. Miliardu berete ľuďom, deťom berete obedy, dôchodcom beriete, zamestnancom beriete, všetkých beriete ešte aj z toho 13., 14. platu. Preboha! Ste súdni? 13. a 14. plat zodvodňujete, ešte k tomu dávate aj dane? Miliardu im beriete a za tri roky nasledujúce dávate 830 mil. eur bankám. Máme alebo nemáme právo vás označiť za pravicovú vládu? Máme, lebo bankám dávate 830 navyše a ľuďom beriete miliardu. Veľmi jednoduchá matematika pre mňa, mám právo povedať, že ste absolútne pravicoví.
Ste vierolomní, neviem použiť možno iný výraz, ale vierolomnosť je asi najkrajšie slovenské slovo v tomto ponímaní. Nuž vyžaduje to veľkú odvahu a statočnosť, pán minister, s takým kľudným ksichtom tu sedieť a pozerať sa na ľudí, hovoriť áno, ja tu mám návrh zákona, ktorý likviduje 13. dôchodky, minimálnu mzdu. Veď ste za to všetko hlasovali, už sa mi to ani nechce opakovať, už to viacerí poslanci tisíckrát zopakovali, že vše..., za toto všetko ste zahlasovali a dnes bez akýchkoľvek problémov toto ruší.
Ale nielen to mrzí, pán minister, mrzí ma niečo iného. Bol som teraz nedávno vo viacerých reláciách aj s vašimi kolegami z vládnej koalície. Jeden za druhým sa predbiehal v tom, že aký rozpočet je nádherný na rok 2020 pre ľudí vrátane toho veľkého deficitu, ktorý ste si nastavili, aký krásny rozpočet pre ľudí ste si pripravili na rok 2021. Tak aký krásny rozpočet? Aký krásny, keď berete mestám a obciam, beriete ľuďom z 13., 14. platu, beriete minimálne dôchodky, beriete dnes minimálnu mzdu, nehovoriac ani o ďalších veciach, ktoré ste napáchali na sociálnom štáte. Je to veľmi, veľmi zlé a ja si myslím, že okrem pravicovosti vám patrí aj prívlastok vierolomnosť.
No a to tretie je veľmi smutné, musím vás označiť aj za vládu, ktorá nie je demokratická. Nie je demokratická preto, pán poslanec, pretože ak budeme dôslední, návrh zákona o štátnom rozpočte, ktorý ste prerokovali vo vláde, smutné je to, dámy a páni, že mnohí ministri, spýtajte sa vašich ministrov, dámy a páni, predtým, ako vošli do miestnosti vlády v stredu, ani nepoznali záverečnú verziu návrhu štátneho rozpočtu, a napriek tomu išli o tomto rozpočte rokovať. Toto rokovanie je v rozpore so zákonom.
Zákon o tripartite vám jasne ukladá povinnosť, že Hospodárska a sociálna rada vám musí dať nejaké stanovisko. Zapínal som počítač sprava a zľava, žiadne stanovisko som tam jednoducho nenašiel. V tom ste nedemokratickí. Nevediete absolútne žiadny dialóg s nikým, a preto ani nič nemáte. Nemáte ani opatrenia, ani plán obnovy, ešte aj ten štátny rozpočet ste pripravili tak, ako ste ho pripravili.
Chcem ešte dokonca povedať, že ste nedemokratický aj v tom, pán minister, že vy odmietate kontrolnú činnosť Národnej rady a porušujete aj ďalšie zákony. Viete, keď si ja dnes predstavím, ako sa objednávali a súťažili testy, ktoré sú dnes predmetom širokej diskusie, nuž, keby sa to nám stalo, no, prepáčte, tak keby som ja mal dieťa, ktoré chodí do školy, a majiteľom tej školy je človek, ktorý je blízky k tomuto kšeftu, ak zrazu zistíme, že tam je ďalší človek, ktorý je blízky kšeftom SaS, no tak ja môžem otvorene povedať, že kradnete na tých najcitlivejších veciach. Vy idete jednoducho kradnúť tam, kde by ste mali byť najcitlivejší.
Viete, v našom prípade sme neporušovali zákony. Boli etické zlyhania, mohli sa nájsť nejaké prepojenia, ale vy to už máte v paži. Vy si myslíte, že vy môžete všetko. Vy už môžete aj porušovať zákon. Načo ísť na Hospodársku a sociálnu radu. Čo nás je po nich. Múdrosráči, nie? Hádam nebudem počúvať nejakého odborára, chudáka. Nebudem počúvať nejakého zamestnávateľa, blbca. Načo by som ich počúval! Múdrosráči, odchod! A urobili ste štátny rozpočet bez akéhokoľvek dialógu.
V prípade nákupu testov ste sa vôbec neondeli, keď to mám takto po slovensky povedať. Porušili ste zákon, súťaž vyhrala firma, ktorá mala preukázateľne nedoplatky v Sociálnej poisťovni. Sám priznal šéf Štátnych hmotných rezerv, že zavolal, oni išli zaplatiť, doniesli potvrdenia a podpísala sa zmluva. Veď si z nás nerobte srandu. Vy hrubo porušujete zákony v elementárnych veciach a môžem dnes povedať, že aj kradnete. A kradnete úplne otvorene pri porušovaní zákonov, čo si nikto nedovolil. Opakujem, priznávame niektoré zodpovednosti pri etických zlyhaniach, pri prepojeniach, ale prepáčte, toto, čo vy robíte, je absolútne nedemokratické.
No a využijem poslednú minútu a pol, to, čo dnes predviedol predseda parlamentu je pre nás neakceptovateľné, pretože my sme dali v riadnom termíne návrh, aby Národná rada Slovenskej republiky podľa rokovacieho poriadku vykonala kontrolnú činnosť k vláde Slovenskej republiky, či a v akom stave sa nachádza plán obnovy. O pláne obnovy stále nič nevieme. Nič. Stokrát som sa spýtal naň, žiadny plán obnovy neexistuje. Chceli sme v súlade s rokovacím poriadkom, aby vláda predložila Národnej rade správu, aby nám povedala vláda, kde sa nachádza, aké sú východiská, poďme o tom spoločne hovoriť na rokovaní Národnej rady. Ale vy nechcete rozpravu. Vy nechcete dialóg, lebo sa dialógu, rozpravy, klasickej demokratickej metódy práce absolútne bojíte.
Dámy a páni, z opozície čelíme, aby som to zosumarizoval, krajne pravicovej vláde. Čelíme krajne vierolomnej vláde, ktorá klame ľudí, a čelíme nedemokratickej vláde, ktorá porušuje zákony a kradne v priamom prenose pri porušovaní zákonov.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.10.2020 13:22 - 13:22 hod.

Robert Fico
Podávam procedurálny návrh, pán predseda, keďže podľa nášho názoru došlo k hrubému porušeniu rokovacieho poriadku a k nerešpektu opozície, žiadam o zvolanie grémia okamžite.
Ja predpokladám, že predstavitelia klubu ďalšieho opozičného súhlasia s nami, a keďže platí váš prísľub, pán predseda, grémium by sa mohlo okamžite stretnúť. Došlo k hrubému porušeniu rokovacieho poriadku.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 20.10.2020 12:55 - 13:10 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Navrhujem, aby sme zaradili ako prvý bod programu zajtra ráno o 09.00 hod. vystúpenie povereného člena vlády Slovenskej republiky k projektu celoplošného testovania obyvateľov Slovenskej republiky spojeného s rozpravou.
Pán predseda, nie je možné v takejto téme obísť Národnú radu. Odmietam akékoľvek ponuky na neformálne diskusie s kýmkoľvek z vlády. Vláda zodpovedá Národnej rade Slovenskej republiky. Ak má dôjsť ku konsenzu v tomto štáte ohľadne tohto veľkého projektu, je potrebné hovoriť aj s opozičnými stranami a poslanci musia mať možnosť sa oficiálne pýtať predstaviteľa vlády, čo sa deje a ako je to pripravené.
Prosím, berme si príklad z jediného úspešného referenda v roku 2004 o vstupe do Európskej únie, ktoré bolo úspešné len preto, lebo opozícia sa k nemu postavila pozitívne, preto tento návrh je podaný v mene klubu SMER - sociálna demo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.10.2020 9:40 - 9:42 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán podpredseda, chcem len dodať, čo nepovedal pán poslanec Kamenický, že ide o návrh uznesenia, ktoré sme už predložili raz na mimoriadnej schôdzi, ale nebol schválený program tejto mimoriadnej schôdze. Rovnako sme sa pokúsili tento bod programu zaradiť na riadne rokovanie Národnej rady, ani to nebolo umožnené. Tak to riešime takouto cestou.
Prečo to navrhol pán poslanec Kamenický, a ja využívam túto príležitosť, aby som doplnil ešte to, čo hovoril náš pán kolega. Uvedomme si, že na jednej strane sa prijímajú vecné opatrenia. Ja o nich nebudem teraz diskutovať, pretože možno mať na to rôzny názor, my rešpektujeme rúška, ak je treba zatvoriť nejaké prevádzky, my to rešpektujeme, toto nie je náš problém. My ale hovoríme, že musíme automaticky s tým prijímať aj kompenzačné opatrenia, aby nedochádzalo k tomu, k čomu dôjde v súvislosti s opatreniami prijatými pred týmto zákonom, ktorý chcete prijať v Národnej rade, čo vyvoláva veľký predpoklad na podávanie rôznych žalôb.
Pán poslanec Kamenický mal tú informáciu k dispozícii, ale bál sa ohľadne času, že mu asi nevyjde, tak nedoplnil, že napríklad v Českej republike, keď povedali, že obmedzia kultúrne, divadelné predstavenia, okamžite dali kultúre 750 mil. českých korún, športu 500 mil., autobusové zájazdy 1 mld. českých korún, kompenzácia pre veľtrhy, pre každú jednu oblasť, ktorej boli opatrenia udelené, automaticky prišli opatrenia v podobe kompenzácií.
My nechceme nič iné, pán podpredseda, už to neblokujte, nech sem prídu ministri dvadsiateho a nech nám konečne povedia, čo idú urobiť. Lebo čím ďalej, tým viac sme presvedčení, že netušia členovia vlády, ako majú reagovať na opatrenia. Vedia prijať opatrenia, ktoré tiež vyvolávajú veľkú mieru averzie a diskusií, ale k tomu potrebujeme aj B, ako budete týchto ľudí odškodňovať, ako im pomôžeme.
Prosím, podporte tento návrh.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.10.2020 9:10 - 9:20 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán podpredseda, som rád, že riadite schôdzu vy, pretože vy ste včera okolo štvrť na osem oznámili Národnej rade koniec rokovania. Chcem vás formou tejto procedúry požiadať o vysvetlenie, čo sa vlastne včera stalo. Pretože včera väčšina v Národnej rade rozhodla, pán podpredseda, že sa bude rokovať do ukončenia bodu programu. My sme s tým síce nesúhlasili, ale boli sme pripravení a boli sme pripravení rokovať aj do rána o tomto dôležitom zákone.
Pán podpredseda, nie je možné, ak máte vy komplikované vzťahy vo vládnej koalícii, aby ste sa bez rešpektu správali k opozícii, pretože či ste to vy, alebo to je predseda Národnej rady, ste iba primus inter pares, ste jednoducho rovní s nami.
My preto požadujeme, buďte k nám slušní, rešpektujte nás a neporušujte v priamom prenose rokovací poriadok, lebo včera ste porušili v priamom prenose rokovací poriadok a žiadame o vysvetlenie. Toto nie... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2020 14:58 - 15:00 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pani ministerka, tu nie sú žiadne prekáračky o tom, že či bolo treba, alebo nebolo treba zatvoriť nejaké reštaurácie alebo bary, to tu nikto nespochybňuje.
A chcem vás naozaj požiadať, aby ste sa dotýkali problémových vecí a nie tých, s ktorými súhlasíme. My jasne hovoríme, že si vieme predstaviť ako dobrý pokus to, že do budúcnosti sa všetky tieto opatrenia budú nazývať vyhlášky a že sa budú zverejňovať vo Vestníku vlády Slovenskej republiky. S tým nemáme zásadný problém, ale to som povedal vo svojom vystúpení veľmi jasne, nechápem, prečo tento tón na našu adresu, adresu SMER-u.
Nám vadí niečo iné. Vadí to, že idete ako keby opraviť neopraviteľnú vec. Boli prijaté rozhodnutia, ktoré zasiahli do základných ľudských práv v rozpore so zákonom. Tieto rozhodnutia aj samotná Generálna prokuratúra označila za rozhodnutia, ktoré prijal orgán, ktorý na to nemal právomoc, formou, ktorá neexistovala. A my vás varujeme pred množstvom rôznych podaní, ktoré môžu z tohto titulu vzniknúť, pretože vyvoláva to vážne ústavnoprávne otázky.
Ak dovolíte, pani ministerka, tak si dovolíme mať iný názor, ako máte vy. Jednoducho si myslíme, že nemôžte takto retroaktívne vyriešiť problém, ktorý tu vznikol za niekoľko mesiacov. To je celé. Ak by ste ma pozorne počúvali, čo som hovoril, neboli tu žiadne prekáračky o reštauráciách, nehovoril som o budúcnosti, hovoril som vyslovene o minulosti a hovoril som o elementárnych chybách. Ako sa môže stať, že príde vládny návrh zákona a nie sú tam ani poznámky pod čiarou? Ako je možné, že ideme tak zásadné ustanovenie, ako je povinné očkovanie, zrazu vyraďovať z tohto návrhu? Ako je možné, že tu je celý rad ďalších ustanovení, o ktorých nevieme, či sú alebo nie sú v súlade? Čo je na tom zlé, keď opozícia povie, vráťme to vláde na dopracovanie? Máte tam stovky právnikov, máte kvalifikované tímy.
Dajte do Národnej rady poriadny návrh zákona. Ak s ním nebudeme ideologicky súhlasiť, v poriadku, ale my s ním vecne nemôžeme súhlasiť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2020 14:51 - 14:53 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Môžem len skonštatovať, že vládni poslanci, ktorí vystúpili a reagovali na moje vystúpenie, majú krv nielen v očiach, ale aj v ušiach. A hovorím to preto, lebo som čakal, že niekto z nich otvorí možno otázku, že či moja pripomienka bola, alebo nebola správna, ale ja som nepočul nič, z čoho mi vyplýva, že vážne pripomienky, ktoré som vzniesol v mene poslaneckého klubu strany SMER – sociálna demokracia, majú svoju relevanciu a treba sa nimi zaoberať.
Ja radšej využijem tú minútu dvadsať, aby som opäť požiadal pána ministra, pomôžme si teraz navzájom. Nedokážeme to urobiť do zajtra, ani do pozajtra. Ako predseda poslaneckého klubu vám garantujem, že budem presviedčať všetkých mojich poslancov, aby prišli na ďalšiu schôdzu Národnej rady. Poďme to urobiť hockedy inokedy, lebo budeme sa trápiť celý večer, budete sa trápiť celú noc, zajtra bude priebeh dňa taký istý, ako je dnes, pretože nie je možné už na tejto pôde, na tejto úrovni prísť s čistými ústavnými riešeniami.
Pokiaľ ide o to, ako sa správať k rozhodnutiam, ktoré boli prijímané v minulosti, nebudem nabádať dnes nikoho, aby platil alebo neplatil pokuty. Ja budem skôr teraz apelovať na ministra vnútra a na premiéra. Majú často verejné vyhlásenia, že policajti budú klásť teraz, ukladať pokuty bez akýchkoľvek momentov napomenutia alebo pohovoru.
Prosím, poďme na to inak. Poďme sa s ľuďmi baviť normálne a nie cez bič a krátky dvor. Ak niekto nemá rúško, tak mu predsa nedám rovno pokutu, ale ho upozorním a sa ho pokúsim presvedčiť. Takže toto by bola moja výzva ministrovi vnútra aj predsedovi vlády, poďme na ľudí normálne, rozumne a nie tvrdou represiou. Tá teraz nikomu nepomôže. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 13.10.2020 14:16 - 14:34 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
59.

Ďakujem pekne. Vážené dámy a páni, dovoľte mi, aby som k tomuto návrhu zákona predniesol stanovisko poslaneckého klubu strany SMER – sociálna demokracia. Avizovali sme už na tlačových konferenciách, že máme vážne výhrady k ústavnosti tejto legislatívy a k spôsobu jej prijatia. Už úvodná diskusia ku skrátenému konaniu potvrdzuje, že máme na stole predložený mimoriadne nekvalitný návrh zákona z dielne vlády Slovenskej republiky.

Preto hneď na úvod, vážený pán podpredseda, mi dovoľte, aby som v zmysle § 73 ods. 3 písm. a) rokovacieho poriadku podal procedurálny návrh, aby sme, ak budeme hlasovať po prvom čítaní, vrátili návrh zákona na dopracovanie navrhovateľovi.

Politická strana SMER – sociálna demokracia, keď odišla do opozície, si dala do vienka, že okrem iného sa bude venovať aj parametrom právneho štátu. Neočakávali sme, že po parlamentných voľbách budeme svedkami toľkých ústavných konfliktov a toľkých zásahov do právneho štátu a v tomto duchu aj dnes vystupujeme v Národnej rade a máme k tomuto návrhu zákona aj množstvo konkrétnych pripomienok.

Mohlo by sa zdať, pani ministerka, po vašom vystúpení, že všetko je jasné a všetko je jednoduché, ale sama dobre viete, že to tak nie je a že niektoré ustanovenia tohto zákona vyvolávajú obrovské množstvo ústavnoprávnych otázok a na niektoré z nich sa pokúsim v danom okamihu odpovedať. Ale pred tým chceme verejne vyhlásiť, že nikto z nás, kto sa cíti byť sociálnym demokratom, nemá žiadny pocit potreby vzpierať sa opatreniam, ktoré sú v boji proti pandémii dôležité. Ak nám povedia odborníci, že je treba nosiť rúška, tak budeme nosiť rúška, ak sú presvedčení, že je treba dodržiavať rozostupy niekde pri nákupoch, no tak to budeme jednoducho rešpektovať.

My vás chceme však len požiadať, ak takéto opatrenia, takéto rozhodnutia sa prijímajú na úrovni vlády, úrovni jednotlivých ministerstiev alebo úrovni iných orgánov, robte to poriadne, robte to podľa Ústavy Slovenskej republiky a podľa existujúcich právnych predpisov. Nie je predsa možné, pani ministerka, pretože určite chodíte aj do Legislatívnej rady vlády Slovenskej republiky, aby v skrátenom konaní včera najskôr vláda schválila návrh zákona, ktorý sme si mali možnosť naštudovať len včera. A dnes chcete od Národnej rady, aby bola schopná reagovať na komplikovaný právny predpis. Toto je komplikovaný právny predpis. Ale nie len to, že chcete od nás, aby sme reagovali, ale vy od nás chcete, aby sme tento zákon tu opravovali. Ale to nie je úlohou Národnej rady, tvoriť vládne návrhy zákona. Na to máte predsa mechanizmy, na to máte expertov. Nikto z poslancov Národnej rady – a je jedno, či sedia v laviciach vládnych poslancov, alebo v laviciach opozičných poslancov, nemajú také kapacity, aby mohli pripraviť komplikovaný legislatívny návrh a mať aj k nemu primerané pripomienky, pokiaľ tieto pripomienky sú na mieste.

Pani ministerka, vy si určite pamätáte obdobie 90. rokov, kedy sa riešili reštitúcie a rehabilitácie a sme sa riadili zásadou, že nie je možno nespravodlivosť naprávať páchaním iných nespravodlivostí. A dnes v súvislosti s týmto zákonom chcem povedať, nie je možné naprávať protiústavnosť protiústavnosťou, pretože evidentne predkladáte návrh zákona, ktorý ak bude schválený v tejto podobe, naráža na Ústavu Slovenskej republiky a bude vyvolávať množstvo otázok a nevylučujeme, ako to správne povedal aj poslanec Jarjabek, že sa obrátime na Ústavný súd, pretože to tak robíme, nekončíme iba na tlačových konferenciách.

Ak sme boli presvedčení, že špiclovací zákon je protiústavný, podali sme kvalifikovaný návrh na Ústavný súd a Ústavný súd pozastavil účinnosť tohto zákona. Ak sme presvedčení, že núdzový stav bol vyhlásený v rozpore s ústavným zákonom, podali sme návrh na Ústavný súd a nepodali sme iba my aj Generálna prokuratúra, čo znamená, že pravdepodobne právny základ našich úvah je seriózny a nie čisto politický.

Ak sme presvedčení, že zákon o prokuratúre má určité ústavné chyby, podali sme návrh na Ústavný súd a opäť sme to neurobili iba my, urobila to aj prokuratúra, čiže aj tam bude nejaký racionálny základ nášho rozmýšľania.

Pokiaľ prejde tento zákon v podobe, ako je navrhnutý, som presvedčený, že bude predmetom ústavného posúdenia a nám nezostane nič iné, skupine poslancov Národnej rady predovšetkým v podaní strany SMER – sociálna demokracia, opäť sa obrátiť na Ústavný súd.

Vážené dámy a páni, preto som podal tento procedurálny návrh, my nevieme tento návrh opraviť. Pán minister, nevieme ho opraviť, môže mať dobrú vôľu predsedníčka príslušného výboru, môže zvolávať 18 gestorských výborov, prosím vás, čo tam opravíte, keď tu ide o závažné ústavnoprávne otázky a niektoré z nich v tomto okamihu aj spomeniem.

Teraz mi dovoľte, aby som sa trošku vrátil k svojmu remeslu. Osem rokov som zastupoval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva a platí zásada, že ľudské práva nie sú absolútne, ľudské práva je možné obmedziť a môžu to byť hocaké ľudské práva, ale sú presne stanovené podmienky, kedy tak môžeme urobiť. Môžeme tak urobiť vtedy, ak je to na základe zákona, ak je to nevyhnutné v demokratickej spoločnosti a ak sa sleduje nejaký legitímny cieľ. V poriadku, súhlasím s vami, pán minister, že riešime nejaký legitímny cieľ, to je pre ochranu tejto krajiny pred pandémiou. Súhlasím, je to nevyhnutné v demokratickej spoločnosti, asi áno, asi musíme prijať nejaké opatrenia, aby sme sa chránili, ale chýba základná podmienka, že tento zásah je robený na základe zákona, lebo doteraz žiadny zákon neupravoval postup, či už išlo o Úrad verejného zdravotníctva, alebo príslušné regionálne úrady.

V čom máme my najväčší problém v súvislosti s týmto zákonom? Samozrejme, niektoré otázky otvoril pán poslanec Susko, ja budem ešte konkrétnejší, chceme vám veriť a budeme vám veriť, dámy a páni, že vypustíte z tohto návrhu zákona ustanovenie, ktoré sa týka povinného očkovania. Spôsobili by ste v tejto krajine revolúciu úplne zbytočnú. Dobre viete, že dve tretiny občanov Slovenska odmieta povinné očkovanie, preto by ste išli silou proti vôli ľudí na Slovensku a nemá to žiadny zmysel. Ak tento návrh predložíte, pani poslankyňa, vo výbore, naši poslanci, ktorí v zdravotníckom výbore sú, budú určite za vypustenie tohto bodu z návrhu zákona hlasovať a môžme sa potom zbaviť pomerne veľkej časti diskusie, ktorá by o tomto bode programu mohla prebiehať.

Vážený pán minister, vážená pani ministerka, pretože minimálne, dúfam, že počúva v tomto okamihu, dovoľte mi, aby som teraz veľmi jasne pomenoval dôvody, pre ktoré vnímame tento zákon za protiústavný. Chcel by som upriamiť vašu pozornosť na to, čo sa dialo pred začiatkom tejto diskusie o tomto zákone. A teraz nebudem hodnotiť, či to bolo v apríli, v máji, alebo v júni, to je teraz jedno, bavíme sa o opatreniach, ktoré sú prijímané v boji proti pandémii. Tieto opatrenia boli prijímané predovšetkým ministerstvom a potom boli prijímané príslušným Regionálnym úradom verejného zdravotníctva alebo v danom prípade to bol samotný Úrad verejného zdravotníctva. A dochádzalo k zasahovaniu do základných ľudských práv spôsobom, ktorý nebol upravený zákonom. Toto je náš celý problém.

Pán minister, prosím, napriek tomu, že som z opozičného tábora, berte vážne, čo vám teraz idem povedať. Uvedomte si napríklad, že my sme izolovali zdravých ľudí povinne na 14 dní a týchto ľudí dnes máme na zozname a žiadame napríklad od nich náhradu určitých výdavkov, ktoré štát mal trebárs so stravovaním. Hovorím príklad, ak sa niekde mýlim, prosím, opravte ma, ale nehovorím to preto, že vám chcem urobiť zle. Ja vám teraz dávam návod, v čom vidíme zásadný problém.

Po prvé. Je dnes evidentné, že táto izolácia ľudí, ktorí neboli chorí, bola v rozpore so zákonom. Je to úplne evidentné, čiže išlo o protiprávny zásah do základného ľudského práva na slobodu, čo dnes vyvoláva otázku napríklad, že či títo ľudia nemôžu na jednej strane požadovať naspäť peniaze, ktoré zaplatili za stravovanie, či tí, ktorí ešte nezaplatili, vôbec majú zaplatiť a vôbec či tí, čo boli v povinnej izolácii, nemajú právo žiadať od štátu určitú mieru finančnej kompenzácie. Táto otázka je legitímna, je ústavná a nemôžme ju spochybniť, lebo to tak jednoducho je.

Máme druhý problém. Ten sa týka pokút. Boli poukladané pokuty ľuďom za porušenie opatrení, ktoré urobil hygienik alebo ministerstvo. Opäť tieto pokuty boli uložené na základe opatrení, ktoré neboli zákonom. Znovu sa pýtam: Budú ľudia, ktorí zaplatili pokuty mať dnes právo sa obrátiť na štát a žiadať vrátenie týchto pokút?

A idem do sféry, ktorá je najpodstatnejšia, pán minister, a ktorá môže tento štát mimoriadne bolieť, a to je situácia, kedy množstvo podnikov, firiem skrachovalo kvôli opatreniam, ktoré vláda prijala. Prišlo opatrenie napríklad zatvoriť reštaurácie. Znovu ja nespochybňujem obsah tohto opatrenia. Ten obsah, ak povedal hygienik, že to tak má byť, tak to tak má byť. Môj názor na to je vecne iný, ale teraz nejde o vecnosť názoru. Ide o formu, ako tento krok bol prijatý. Dnes máme majiteľov mnohých prevádzok, ktorí konštatujú, že po tom, ako zatvorili na základe pokynu, už neboli schopní túto reštauráciu alebo podnik otvoriť, pretože táto firma im skrachovala.

Pán minister, platí, a znovu vám hovorím z mojich dlhoročných skúseností, vlastnícke právo môžte obmedziť. Vlastnícke právo môžte obmedziť, ale iba na základe zákona, len v nevyhnutnom rozsahu a, samozrejme, za náhradu. Čo urobíte, keď teraz stovky majiteľov reštaurácií a barov, pretože zásah do ich vlastníckeho práva nebol urobený na základe zákona ani v primeranom rozsahu a nedostali žiadnu náhradu, čo keď sa dnes obrátia na súdy s kvalifikovanými žalobami? Ja viem si celkom predstaviť, že by dnes napríklad vzniklo množstvo špecializovaných právnických kancelárií, ktoré by nerobili nič iné, iba by sa sústredili na tento problém, ktorý tu dnes máme.

Čiže vidíme celý rad problémov, ktoré vznikli tým, že to, čo ste možno chceli urobiť dobre v mene boja proti pandémii, sa urobilo ústavnoprávne zle. Ako na to reagujete v tomto zákone? Čo hovoríte?

V tomto zákone hovoríte, že odteraz teda, keď tento zákon nadobudne účinnosť, aby sme sa vyhli týmto problémom, tak budeme počúvať to, čo nám hovorí Generálna prokuratúra. Generálna prokuratúra, viete, že podala upozornenie a na základe tohto upozornenia Generálna prokuratúra konštatovala, teraz dobre počúvajte, konštatovala, že opatrenia prijímal orgán, ktorý na to nemal právomoc, pôsobnosť, po prvé. A že prijímal tie opatrenia vo forme, ktorá vôbec nie je predvídaná v našom právnom poriadku. A môže potom pani prokurátorka hovoriť, čo chce, ale ak raz prijme niekto rozhodnutie, na ktoré nemá právomoc, a prijme to rozhodnutie spôsobom, ktorý nie je predpokladaný v právnom poriadku, tak takéto opatrenia, ako keby neexistovalo, ako keby jednoducho ani nebolo. Aby som to možno ilustroval. Predstavte si, že by sudca dal obžalovanému trest, ktorý mu nemôže dať, lebo taký trest nie je v Trestnom zákone. A ten trest by bol vykonaný. A zrazu vy prídete teraz s návrhom a poviete, no tak poďme sa na to pozrieť, čo budeme robiť od tohto okamihu.

Čo teda navrhujete? Navrhujete, aby od účinnosti tohto zákona, to, čo by na ministerstve bolo štandardnou vyhláškou. Vyhláškou, ktorá sa potom zverejňuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky. Naozaj, pán minister, teraz prosím o vecný dialóg. To ja len hovorím, v čom vidíme problém. Na prijímanie takejto vyhlášky sa musia použiť všetky právne predpisy, ktoré sa používajú na postup pri prijímaní všeobecne záväzného právneho predpisu. Čiže musí byť nejaké pripomienkové konanie, musí to prebehnúť tak, ako to hovorí zákon.

Inak, to vás upozorňujem, pán minister, si to opravte, že pokiaľ ide o § 59b ods. 2, vy tam máte odkaz na ten všeobecný právny predpis, ale nemáte ho pod čiarou zacitovaný. To je zákon, myslím, 400 neviem z ktorého roku o prijímaní právnych predpisov. Ten odkaz tam treba dať, aby bolo evidentné, že o čom hovoríme pri prijímaní týchto predpisov.

Rovnako hovoríte, že ak nejaké opatrenie prijme Úrad verejného zdravotníctva, aby sme sa vyhli tomu, čo hovorí Generálna prokuratúra a čo hovoríme my, budeme tiež nazývať toto opatrenie vyhláškou. A táto vyhláška nebude zverejňovaná v Zbierke zákonov Slovenskej republiky, ale bude zverejňovaná vo Vestníku vlády Slovenskej republiky. Tak je to citované vo vašom návrhu zákona. Ale opäť hovoríte, že pokiaľ ide o tieto vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, tak na tieto sa už nevzťahuje ten všeobecne záväzný právny predpis, ktorý sa používa pri prijímaní všeobecne záväzných právnych predpisov. Čiže žiadne pripomienkové konanie, žiadne lehoty. Zmyslí si Úrad verejného zdravotníctva večer o ôsmej, že vydá opatrenie, nazve to vyhláškou, sa to vydá vo Vestníku Úradu vlády Slovenskej republiky a budeme sa tváriť, že obmedzujeme základné ľudské práva na základe niečoho, čo vôbec nespĺňa parametre. Dobre, dobrý pokus. Možno chcete povedať, že toto je cesta, ako do budúcnosti tento problém vyriešite, lebo hovoríte o období po nadobudnutí účinnosti tohto zákona. Ale vy tu hovoríte niečo iné, pán minister.

Vy tu hovoríte, že tie neexistujúce opatrenia, ktoré prijal Úrad verejného zdravotníctva, tie rôzne opatrenia, ktoré prijalo ministerstvo zdravotníctva a ktoré Generálna prokuratúra označila za prakticky neexistujúce, lebo ich prijali orgány, ktoré na to nemali právomoc, formou, ktorá neexistuje. Tak nazývate ich a vytvárate právnu fikciu, že to sú vlastne tiež vyhlášky a že tie vyhlášky z minulosti, ktoré napáchali obrovské škody, zasiahli do ľudských práv, budú platiť ešte 15 dní po nadobudnutí účinnosti tohto zákona. Toto vám ústavne neprejde. Viem si predstaviť ešte ten druhý pokus, že do budúcnosti to nejako upravovať. Len tam by bolo veľmi potrebné, aby aj v prípade vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva sa na prípravu a schvaľovanie takéhoto predpisu schvaľovali, uplatňovali normálne predpisy, ako sa takéto veci majú robiť. Ale spätne to nie je možné. Naopak, my sa musíme vysporiadať, čo urobíme s náhradou škôd, ktorá tu je. Lebo tie náhrady a nároky od ľudí môžu prísť.

Prosím, vážené dámy a páni, nezaťahujme Národnú radu Slovenskej republiky do procesov, ktoré musí zvládať vláda. Ako to chceme vyriešiť? Ako to, čo sme teraz povedali, a to nie je, že sme si to vymysleli z prsta a nemôže nikto povedať, že to je nejaká demagógia, hovorím na základe konkrétnych faktov. Ako to chce vyriešiť gestorský výbor? Čo s tým urobí? Môžte sedieť, pani predsedníčka, aj dva dni. Museli by ste si asi zavolať kompletnú legislatívnu radu, museli by ste si zavolať právnikov, musíte riešiť otázky spätnej účinnosti, retroaktivity. Áno, je to retroaktivita v prostredí civilného práva. Nie je to retroaktivita v prostredí trestného práva, v poriadku. V trestnom práve je retroaktivita zakázaná. V civilnom práve je nevítaná, ale minimálne musíme povedať s dôsledkami, o ktorých som teraz v plnom rozsahu hovoril.

My vám garantujeme, a teraz to hovorím vážne, pán minister, že chceme pomôcť. Tak urobme to inak. Vráťte to naspäť do vlády, pohrajte sa s tým a zavolajte nás ešte raz, my radi prídeme. Nikto z nás to neodignoroval s výnimkou dvoch poslancov za SMER, ktorí majú chorobu, sme všetci prišli, lebo si myslíme, že o veciach treba rokovať. Ale dajte nám poriadny návrh zákona. Návrh zákona, ktorý neskončí tak, že ja budem musieť zase zvolať celú partiu právnikov a budeme týždeň spracuvávať kvalifikované podania na Ústavnom súde a Ústavný súd pozastaví účinnosť tohto zákona. Na čo to je celé dobré? Robme kvalifikovane a robme dobre. A ušetrili by sme veľa času, pán minister, a to by nebola hanba.

Ja nepredpokladám, že toto je váš výtvor. Vy ako minister vo svojej pôsobnosti ste dostali úlohu predložiť to na rokovanie Národnej rady. V poriadku, rešpektujem, nezávidím. Vráťme to naspäť vláde Slovenskej republiky. Požiadajme ich, opravte to a kľudne nás volajte v piatok a my v piatok prídeme.

Ďakujem pekne. (Potlesk.)

Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 29.9.2020 20:21 - 20:21 hod.

Robert Fico
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Rád by som požiadal vzhľadom na komplexnosť pozmeňujúcich návrhov, či by pred hlasovaním nemohla byť desaťminútová prestávka na poradu klubov. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.9.2020 12:09 - 12:10 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán predseda, ak dovolíte, mám procedurálny návrh a navrhujem, aby Národná rada Slovenskej republiky vzala na vedomie čl. 2 zákona, ústavného zákona 397/2004 o spolupráci Národnej rady a vlády Slovenskej republiky v záležitostiach Európskej únie, ktorý konštatuje: "Ak sa Národná rada Slovenskej republiky nevyjadrí k návrhu stanoviska Slovenskej republiky do dvoch týždňov, tak toto stanovisko je pre vládu záväzné." Toto je ustanovenie ústavného zákona Slovenskej republiky.
Pripomínam, pán predseda, že návrh stanoviska podľa ústavného zákona bol predložený vo štvrtok minulý týždeň. Vo štvrtok o týždeň nadobudne, ak sa Národná rada nevyjadrí k tomuto bodu, toto stanovisko záväznosť a vláda bude... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis