Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

18.5.2021 o 11:03 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 30.6.2021 15:14 - 15:41 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, dámy a páni, vypočuli sme si už dnes toho pomerne veľa v Národnej rade a chcem zdôrazniť, že nemám odborné vzdelanie, aby som urobil osobný profil ministrovi financií Slovenskej republiky, ako ho on robí každému z nás. A to ani nie je úlohou môjho vystúpenia. Z jeho vystúpenia však by som si vybral iba dve alebo tri vety, ktoré potvrdzujú jeho vnútornú rozpoltenosť, ktoré potvrdzujú, že ako keby začal strácať cit pre realitu.
Zobral do rúk návrh na odvolanie na vyslovenie nedôvery a čítal tú časť, ktorá sa týkala jeho prepojenia na malú trnavskú firmu, o ktorej hovoril aj predkladateľ Peter Pellegrini. Zareagoval, že on nikdy o tej firme nepočul a nikoho nepozná a nemá žiadne prepojenie a že prvýkrát v podstate o tej firme sa dozvedel až vtedy, keď začala obstarávať antigénové testy. A potom bez zaváhania asi o 20 minút nato povedal, že preto sa obrátil na školu, do ktorej chodili jeho deti, aby testovali, lebo vraj osobne pozná majiteľa školy.
Neviem, aký je na to odborný lekársky výraz, ale fakt je ten, že majiteľ školy je majiteľ Eurolab Lambdu. Fakt je ten, že manželka, pri všetkej úcte, ja nerád vťahujem rodinných príslušníkov do politiky, pána Matoviča bola v správnej rade tejto školy a že deti pána ministra financií do tejto školy chodia. Takže prepojenosť ministra financií na spoločnosť Eurolab Lambda, ktorá zarobila obrovské peniaze na nákupe antigénovým testov, je úplne, aleže úplne zrejmá a je mi ľúto, že niekto stráca takto cit pre realitu.
Dámy a páni, z podstaty politiky, ktorú prezentujú tu v Národnej rade Slovenskej republiky 26 poslanci za stranu SMER – sociálna demokracia, jednoznačne vyplýva, že musíme hlasovať za návrh, za vyslovenie nedôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi. Myslím si, že by v tomto okamihu už bolo nosením dreva do lesa, keby som prispel ďalším zoznamom argumentov, ktoré potrebujeme povedať, aby sme sa presvedčili, že Igor Matovič nepatrí nielenže na pozíciu ministra financií, ale že vôbec nespĺňa kritériá ani odborné, ani vzdelanostné, ani morálne, ani etické na výkon akejkoľvek funkcie v tomto štáte.
Mňa mimoriadne zaskočilo, že opäť pristúpil minister financií k zastrašovaniu opozície. A tejto téme sa chcem venovať aj v mojom vystúpení a chcem predložiť, pán podpredseda, aj návrh uznesenia v rámci môjho vystúpenia.
Opäť naznačuje, že má informácie o tom, čo sa deje v orgánoch činných v trestnom konaní, pretože už avizuje, čo sa všetko bude diať v najbližších dňoch, kto na koho vypovedá, ako vypovedá.
Dámy a páni, neviem, pokiaľ to hovoríme my v opozícii, chápem, že to nemusíte brať ako bernú mincu, ale ak to hovorí správa Slovenskej informačnej služby a ak to hovorí bývalý riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry pán Zurian, že sú priamo svedkovia, ktorí sú dnes v pozícii obvinených, ktorí sedia vo väzbe, tlačení a manipulovaní do výpovedí, tak môžeme hovoriť o hrubom zneužívaní trestného práva na boj s opozíciou na Slovensku a to nemôžeme akceptovať.
Dámy a páni, je nemožné, aby ak ide človek, ktorý je vo výkone väzby, na výsluch, tak predtým má tri operatívne výsluchy, kde ho pripravujú na to, čo má presne povedať, aké mená má povedať. Je nemožné, aby išiel po troch operatívnych výsluchoch na ten záverečný, finálny výsluch s poznámkami, na ktorých je dokonca napísané, že v ktorom okamihu má požiadať o prerušenie výsluchu, lebo sa cíti unavený. On presne vie, ešte len ide na výsluch, že v ktorom okamihu bude unavený, pretože sú tak dotýraní, tak sú domučení tí ľudia psychicky, že sú pripravení, len aby sa z toho pekla, v ktorom sa nachádzajú, dostali, schopní povedať čokoľvek na kohokoľvek a je im to už úplne jedno. Pretože vidia vidinu trestu, ako napríklad pre námestníka riaditeľa SIS pána Beňu, ktorý, doživotie mu hrozilo reálne za trestné činy, z ktorých bol obvinený, a skončil s podmienečným trestom odňatia slobody a s neuveriteľne vysokou pokutou vo výške 15-tisíc eur.
Samozrejme, že ľudia, ktorí sú obvinení a majú nadkvalifikované trestné činy, budú sa správať tak, aby sa čo najrýchlejšie z tohto pekla, ktoré vytvára táto vládna koalícia, aj dostali.
Ja nemám pochybnosti – a teraz vôbec to nepotrebujem rozvádzať to detailov –, že s nápadom pozatvárať opozíciu došiel Igor Matovič. O tomto už nikto v tejto krajine nepochybuje, pretože preukázali sme, že sa stretával, stretáva a pozná hlavných udavačov. Bol to sám pán Igor Matovič, ktorý vo výsluchu priznal, že sa niekoľkokrát stretol s jedným z najvýznamnejších udavačov pánom Slobodníkom. Sú tu ďalší svedkovia, ktorí hovoria, že sa Matovič stretol s Makóom a priznal to aj samotný Igor Matovič.
Ďalej musím použiť argument, ktorý by sa v mojom prípade použil ako korunný dôkaz, že Igor Matovič dobre pozná pána Suchobu, ďalšieho kajúcnika a udavača. A ten argument podopriem tým, že sú spolužiaci zo školy vysokej. Hoci hovoriť o žiakovi a študentovi Matovičovi, to vyžaduje veľkú mieru predstavivosti, samozrejme, ale taká je slovenská realita. Ktorýkoľvek spolužiak na základnej škole, strednej škole, vysokej škole, aj keď nás bolo v ročníku 500, samozrejme, je človek, za ktorého ja zodpovedám a nesiem za neho celú vinu. Takže v tomto tiež môžme tento argument použiť na Igora Matoviča.
Je pravda, a preukázali sme to, dámy a páni, že Slovenská informačná služba obdržala 20 mil. eur, použijem žargón, keďže máme majstrovstvá Európy vo futbale, ako nejaké prestupné z medziobdobia, kedy nemal žiadnu prácu, do Slovenskej informačnej služby. Aby to nebolo iba v polohe, ktoré použil predkladateľ, pretože, samozrejme, pri návrhu musel byť v niektorých situáciách aj všeobecnejší, tak vám to presne zopakujem.
1. 6. 2020 odchádza pán Makó z toho Kriminálneho úradu Finančnej správy a potom tu prichádza takto.
Šiesteho, prepáčte, 5. júla 2020 prichádza prvá tranža 5 mil. na Slovenskú informačnú službu a nazýva sa to, že prekročenie limitu výdavkov.
Potom je to 8. 12. 2020, zase prekročenie limitu výdavkov 10 mil. eur, už sme na 15 miliónoch.
Potom je to 18. 2. 2021, prekročenie limitu výdavkov, ďalšie 4 mil., sme na 19 miliónoch. A aby sme boli teda korektní, nebolo to presne 20 mil., ale bolo to 19 946 212 eur, lebo posledná tranža bola 21., myslím, februára 2021.
Jednoducho hotovo, tu je dôkaz, že tvrdenia, ktoré potvrdzovali zaplatenie určitého obnosu peňazí Slovenskej informačnej službe, aby prikryla tohto človeka, sú tvrdenia podložené konkrétnymi písomnými dôkazmi.
Viete, čo je hrozné, dámy a páni? Že najvýznamnejším udavačom Slovenskej republiky je dnes zamestnanec Slovenskej informačnej služby. Najhroznejšie na tom je, že tento človek ešte aj bere peniaze. Je obvinený z mimoriadne vážnej trestnej činnosti a má také úľavy, o ktorých sa jednoducho nesníva podľa mňa nikomu, ani keby pozeral tie najfantastickejšie filmy o mafii, o Cosa Nostre, ktorá tu už dnes bola spomínaná niekoľkokrát, alebo o rôznych kajúcnikoch a udavačoch, ktorí mafiu zradzovali či už v talianskych, alebo amerických dejinách.
Ono to znie ako z filmu, ale on fakt leží v Dubaji pri bazéne v luxusnom hoteli. On naozaj lieta súkromným lietadlom na územie Slovenska. Nemáme zatiaľ potvrdené, kto to financuje, ako to financuje, ale pravda je taká, že pán Makó je jeden z tých udavačov a kajúcnikov, o ktorých presne hovorí tá správa Slovenskej informačnej služby, ktorá prišla sem do Národnej rady a ktorú tu čítal pred všetkými poslancami Národnej rady predseda Národnej rady.
Veď tá správa hovorí úplne jasne. Je tu pracovná skupina, ktorá manipuluje s týmito ľuďmi, ktorá ich pripravuje, ktorá tlačí na nich, ktorá im dáva všetky informácie o predchádzajúcich procesných úkonoch. Cieľ je jasný, voči vybranej osobe poskytnúť krivé svedectvo, krivé obvinenie, aby tento človek bol okamžite zadržaný.
Dámy a páni, a teraz urobím reklamu jednému týždenníku, hoci to nerád robím, lebo to je bulvárny týždenník, nech si každý prečíta, čo porozprával bývalý riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry pán Zurian pre týždenník Plus sedem dní. Keby táto krajina fungovala, ako nefunguje, okamžite by musela vláda Slovenskej republiky podať demisiu.
A tak ako ja, aj po mne predseda vlády Peter Pellegrini vie, že keby sa to nám stalo, že by toto porozprával o našom pôsobení riaditeľ, bývalý, ktorý odišiel pod nátlakom z tejto inštitúcie, toľko chochmesu máme a vedeli by sme, čo máme urobiť. Jednoducho okamžite by muselo dôjsť k demisii, pretože to, čo hovorí riaditeľ NAKA, bývalý, je dôkaz úplného rozvratu policajných zložiek, ale predovšetkým dôkaz toho, že správa Slovenskej informačnej služby neklamala ani v jednom jedinom riadku. To, čo sa hovorí, je úplná pravda.
Dámy a páni, nechcem ísť do nejakých špeciálnych detailov, ale mohol by som veľa hovoriť, v akom stave sú dnes niektorí obvinení a čo ešte mnohých obvinených aj čaká, pretože peklo, ktoré im pripravili vyšetrovatelia a prokurátori, predovšetkým z Úradu špeciálnej prokuratúry, o tom presne hovorí pán Zurian vo svojom článku, o ktorom som teraz hovoril.
Ale predsa nie je možné – a teraz sa pozastavme a bol by som veľmi rád, keby ste sa nad tým zamysleli najmä vy, dámy a páni, vo vládnej koalícii, čo to je už za neľudskosť, keď špeciálny prokurátor právoplatne odsúdený, ktorý by mohol mať nejaký zmysel pre život, pre zdravie už len preto, že to, čo sa mu stalo, sa mu stalo. Áno, bol to nedbanlivostný trestný čin, a že mimoriadne nepríjemný, ale jednoducho je právoplatne odsúdený. Tak on podá podnet ministerke spravodlivosti pani Kolíkovej, aby podala dovolanie a vrátila naspäť obvinenú Moniku Jankovskú do väzby. Ženu, ktorá má zlomené zdravie, pretože bola psychicky týraná, bola psychicky mučená. Môže o tom veľa rozprávať. Ženu, ktorá zaplatila všetko, čo mala zaplatiť z hľadiska tej dane za to, že je podozrivá. Bola veľmi dlho vo väzbe a teraz je stíhaná na slobode, čo je úplne bežný jav. On chce ženu, ktorá má zlomené zdravie, ktorá len tak-tak prežila ten pobyt vo väzbe, opäť hodiť do výkonu väzby. A najlepšie bude, keď sa to urobí teraz, keď je vonku 37 stupňov. A nech ju dajú na piate poschodie ženskej väznice, kde je plechová strecha, a nech si to tam jednoducho pani Monika Jankovská užije.
Ja teda žiadam pána Lipšica, humanistu na pozícii špeciálneho prokurátora, viete čo, pán Lipšic, a odkazujem to odtadiaľto z pultu z Národnej rady, evidentne chcete pani Jankovskú zabiť. Tak viete, čo urobte, zoberte ju a zhoďte ju z mosta alebo ju zoberte na 13. poschodie nejakého vežiaka a rovno ju hoďte dole. To bude k nej milosrdnejšie, humánnejšie ako to, čo s ňou idete teraz robiť.
Takto sa pracuje na Slovensku. Takto sa bojuje s opozíciou. Nie tým, že by ste prišli s nejakými nápadmi, ktoré by boli lepšie pre verejnosť. Ja som zatiaľ nič nepočul, pokiaľ ide o vládnu koalíciu, čo by nejako prekvapilo, že ste lepšie pripravení.
Byty staviate už rok a pol, a stále ešte ani jeden som nevidel. Peniaze rozdávate, ešte som stále žiadne nevidel, a všetky smerujete k rómskym rodinám. Chápem, že vás volili Rómovia a potrebujete udržiavať telesnú teplotu tejto skupiny voličov. Rozumiem tomu. Ale povedzte mi, prosím, ešte niečo také úžasné, čo ste za ten rok a štvrť okrem toho, že sa nám vyhrážate, vykopávate dvere predstaviteľom opozície a robíte zle, čo ste ešte niečo také fantastické v tejto krajine urobili?
Je šokujúce, dámy a páni, že to nekončí len pri tom, že nájdu si nejakého udavača, ktorý je obvinený zo závažnej trestnej činnosti, a ho vydierajú, keď nebudeš hovoriť a vymýšľať si, no tak pôjdeš na 25 rokov do väzenia, alebo budeš hovoriť a potom sa môžeš opaľovať v Dubaji v luxusnom hoteli a môžeš chodiť po rodnej obci Jelenec a možno môžeš mať aj ďalšie výhody.
Už aj to je silná káva. Ale podstatne silnejšia káva, dámy a páni, je, keď sa štát rozhodol, že týchto ľudí bude ešte aj korumpovať. To nie je, že im dám nejakú výhodu. Toto nie je výhoda, to je čistá korupcia, pretože za to, že Makó a jeho firma dostali významnú štátnu zákazku a ešte o mnohých veciach nevieme, ešte ich preverujeme, sa od, pochopiteľne, Makóa očakáva, že bude rozprávať a že si bude ďalej vymýšľať. Našťastie Makóov príbeh je na konci, pretože kto ešte bude veriť takémuto človeku? Jeho príbeh, ktorý dáva v prípravnom konaní, stráca na akejkoľvek autorite a význame pri pohľade na to, čo urobil so Slovenskou poštou, a je prakticky nepoužiteľný v konaní pred súdom.
Mrzí ma, pretože my nestrieľame od boku, som to povedal tisíckrát. Keď sme tvrdili, že firma LAMA, ktorá dostala zákazku od pošty v objeme 10 mil. eur, cirka, bez DPH, že táto firma reálne patrí a je kontrolovaná pánom Makóom, tak ste mnohí kričali, že to nie je pravda, že dajte dôkazy, dajte dôkazy. Keď to v roku 2018 alebo ´19 písali Aktuality a ďalšie médiá, ktoré nás nenávidia, vtedy ste to brali ako fakt, že Makó je prepojený na LAMU, lebo to bolo proti nám. Ak to teraz má slúžiť ako dôkaz proti vám, zrazu to už dnes nie je žiadna pravda.
Obludnosť je v tom, že je tu Slovenská pošta, štátna akciová spoločnosť, a táto štátna akciová spoločnosť, mimochodom pod kuratelou pána Sulíka, pretože nominant pošty bol vybraný pánom Sulíkom. A bol som prekvapený, že pán Sulík, že sa k tomu aj vlastne prihlásil. Bola hodina otázok, kde o tom veľmi otvorene hovoril a začal obhajovať tento biznis na Slovenskej pošte. Slovenská pošta zadá ochranu nehnuteľností, prevoz peňazí, stráženie bezpečnostnej službe, na čele ktorej a ktorú vlastní a ktorú jednoducho kompletne kontroluje človek obvinený z mimoriadne závažnej ekonomickej trestnej činnosti.
Prečo asi tak? Nech mi nikto nepovie, že to je len taká náhodička, že oni išli do súťažičky a v súťažičke vyhrali, všetko je transparentné a čisté. Lebo nám odpovedáte, to je čisté, to je zákonné, lebo to je v súlade so zákonom. Veď aj za našich vlád bolo všetko v súlade so zákonom. Ale keďže to bolo za našich vlád, to nestačilo, lebo vy ste ešte mali 85 prívlastkov k tomu, aby to bolo nielen zákonné, ale neviem ešte aké.
A čo je toto? To je obyčajná špinavá štátna korupcia špinavých udavačov. Nič iné za tým nikto dnes nemôže vidieť.
Nepôjdem do detailov, pretože dobre vieme, že bolo zmanipulované aj výberové konanie. Táto firma nespĺňala základnú požiadavku, nebola zapísaná v Registri partnerov verejného sektora. Tu v tejto partii sedia ľudia, ale aj v partii okolo Petra Pellegriniho, ktorí niesli zodpovednosť a vedia, čo to je verejné obstarávanie, čo to je podpísať nejaký papier v nejakej situácii. A vedia veľmi dobre, že podľa zákona musí byť spoločnosť napísaná v Registri partnerov verejného sektora, ak chce obchodovať so štátom.
Samozrejme, firma LAMA nebola zapísaná. Tak čo urobili? Rýchlo zobrali jednu námietku, vytvorili časový priestor a LAMA si medzitým všetko upratala, vrátila sa naspäť do súťaže. Jasné, vyhrala, bum. To je ale náhoda. Firma najvýznamnejšieho udavača na Slovensku.
Vážený pán podpredseda, neviem, ako to mám urobiť procesne teraz, alebo procedurálne, možno sa budeme musieť poradiť s organizačným odborom, máme informácie, dôkazy písomné, ja ich tu mám. Nemôžem však v tomto okamihu povedať, či sú klasifikované ako vyhradené, dôverné alebo aký majú stupeň utajenia. Neviem. Ale je to autentický doklad, ktorý mám k dispozícii. Tento doklad bez akýchkoľvek pochybností, opakujem, bez akýchkoľvek pochybností potvrdzuje, že firma LAMA patrí pánovi Makóovi. Bez akýchkoľvek pochybností, ešte raz to opakujem a ja nestrieľam, keď vám hovorím, že to máme, tak to máme.
Ak to chcete vidieť, dajte neverejné zasadnutie na desať minúť alebo na tri minúty. Stačia tri minúty. Ja vám prečítam, čo povedal pán Makó o tejto firme, lebo máme k dispozícii jeho výpoveď. Ním podpísanú výpoveď. A tam presne povedal, ako to je s tou firmou LAMA a jeho osoby.
Viete, ale my sme už tiež ľudia, ktorí rozmýšľajú pri vás, čoho ste všetkého schopní. Zurian zavolá svojmu synovi, že choď im odomknúť, tým policajtom. Nepočkali ani 15 minút, tie fotky tých vyvalených dverí ste, dúfam, videli. Toto je váš štýl: zastrašiť, zadržať, zobrať a poutláčať.
Preto procedurálne znovu to pripomínam, tuto mám fyzický dôkaz, ak ho chcete počuť, ja nepôjdem teraz do rizika, že tu vyjdem von a na mňa hodíte nejaké komando policajtov. Ja ho tu prečítam, ten dôkaz, ale chcem v tejto situácii zasadnutie neverejné. Stačí mi minúta neverejného zasadnutia, lebo minimálne som presvedčený, že asi to nemá väčší stupeň ochrany, ako je vyhradené alebo asi vyhradené, čo by malo postačovať pre účely Národnej rady Slovenskej republiky. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, dovolím si vás prerušiť. Sám viete, že to nie je možné takto urobiť narýchlo, že na niekoľko minút, aby sme sálu zabezpečili na vyhradené, tak treba polhodinovú prestávku.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Dohodnime sa tak, dobre, dohodnime sa tak teda, pán podpredseda, kto chce...

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Takže ja, ja nie som...

Fico, Robert, poslanec NR SR
Dobre, prepáčte, prepáčte.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Áno. Nech sa páči.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Kto chce, ja mu to ukážem. Ja nepôjdem teraz do žiadneho rizika. Mám to. Kto má záujem to vidieť, dôjdite ku mne. Presne vám ukážem, čo povedal Makó o firme LAMA, a vtedy potvrdíte, že nestrieľame a že ste skorumpovali najvýznamnejšieho slovenského udavača.
My sme chceli, pán podpredseda, na túto tému hovoriť už na mimoriadnej schôdzi. Rešpektujem, nebol schválený program. Ja viem, aká je politická realita, ale predsa len táto schôdza je predovšetkým aj o tejto téme.
Všimnite si, koľko času venoval pán Matovič téme, ktorá sa týka právneho štátu alebo likvidácie právneho štátu, že čo všetko sa bude diať. Ja som mal pocit, že tu stojí generálny prokurátor alebo minister vnútra, ktorý je odvolávaný. Ale tu bol minister financií, človek, ktorý preukázateľne riadi túto pyramídu cez Mikulca smerom dole k vybraným vyšetrovateľom, operatívcom a, bohužiaľ, aj vybraným prokurátorom špeciálnej prokuratúry a, bohužiaľ, zdá sa mi, že už aj voči niektorým sudcom.
Poznáte krajinu, dámy a páni, kde by v priebehu piatich mesiacov Ústavný súd Slovenskej republiky vydal dve rozhodnutia, dva nálezy, a konštatoval, že sudca Najvyššieho súdu, jeden, ten istý, stále Kliment v dvoch prípadoch hrubo porušil základné ľudské práva sťažovateľov? Ja som bol vždy v tom, že sudcovia na Najvyššom súde sú na ochranu ľudských práv, a nie na porušovanie ľudských práv. A nič sa nedeje!
Napíšeme ministerke Kolíkovej podnet na začatie disciplinárneho konania, ani neodpíše. To už je jednoducho vaša úroveň, samozrejme, pretože vy ani to neviete, že minister zodpovedá parlamentu ako exekutíva zákonodarnej moci.
Ale budeme v tom pokračovať. My budeme používať všetky legitímne prostriedky, aby sme na tieto veci upozorňovali.
To, čo predvádza a za čo je zodpovedný Igor Matovič, je jeden z hlavných dôvodov. Ostatné dôvody boli dostatočne prezentované v návrhu, ktorý predniesol predkladateľ v mene skupiny opozičných poslancov.
Ale chcem využiť túto možnosť a predkladám návrh uznesenia, ktorý som už v podstate odôvodnil v mojom vystúpení, pretože sa dotýka podstaty tejto schôdze. Dotýka sa odvolávania človeka, ktorý sa rozhodol v svetle 50. rokov minulého storočia zneužívať trestné právo v boji proti opozícii, lebo inak to nevie. Veľmi bolo to presne povedané, najprv si mysleli, že to len tak urobia a potom, keď zistili, že to nejde, tak začali vyhľadávať, uplácať, korumpovať, tlačiť, týrať a neviem čo, udavačov, kajúcnikov, ktorí dnes robia špinavú robotu, ktorú robia.
Navrhujem preto, aby sme v rámci tejto schôdze, keď bude hlasovanie o uzneseniach, hlasovali aj o nasledujúcom návrhu uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky.
Návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky z dnešného dňa, to znamená z 30. júna 2021, k štátnej korupcii.
Národná rada Slovenskej republiky
a) s veľkým znepokojením prijala správu Slovenskej informačnej služby, adresovanú predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky, v ktorej sa konštatuje manipulácia s trestnými konaniami na základe vyhľadávania spolupráce a koordinácie s tzv. univerzálnymi svedkami s cieľom obviniť vybrané osoby zo závažnej trestnej činnosti, čo vedie k deštrukcii základov právneho štátu a vysokej pravdepodobnosti krivých obvinení a nezákonného vzatia do väzby;
b) odsudzuje praktiky vlády Slovenskej republiky vedúce k nemorálnej motivácii tzv. univerzálnych svedkov a kajúcnikov udavačov, podozrivých zo závažnej trestnej činnosti, pokračovať v poskytovaní nedôveryhodných svedectiev proti vybraným obvineným osobám, akou je oficiálne potvrdená a účinná obchodná zmluva medzi Slovenskou poštou, akciová spoločnosť, a súkromnou bezpečnostnou službou LAMA SK, s. r. o., v objeme 9,5 mil. euro bez DPH, ktorú bez akýchkoľvek pochybností kontroluje a riadi jeden z najaktívnejších slovenských kajúcnikov obvinený L. M. – používam v tomto prípade skratku, hoci myslím si, že už to nemá žiadny praktický význam, všetci dobre vieme, o akých osobách hovoríme.
A po c) žiadam vládu Slovenskej republiky, aby okamžite prijala všetky potrebné opatrenia a zabezpečila, že Slovenská pošta, akciová spoločnosť, okamžite odstúpi od vyššie uvedenej zmluvy so spoločnosťou LAMA, s. r. o., a po druhé aby zabezpečila dôsledné prešetrenie, či nedošlo k uprednostneniu tejto súkromnej firmy pri verejnom obstarávaní.
Dámy a páni, 26 poslancov strany SMER – sociálna demokracia podporí aj tento návrh uznesenia, ktorý som teraz predložil, ale predovšetkým sa v plnej zostave hlásime k návrhu na vyslovenie nedôvery pánovi Igorovi Matovičovi, ktorý je členom vlády a je poverený riadením Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17.6.2021 9:10 - 9:11 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda, mám návrh na doplnenie programu. Pán podpredseda, čím ďalej, tým viac sa ozývajú rôzne organizácie, ako je napríklad Svetová zdravotnícka organizácia, máme tu aj Stálu očkovaciu komisiu v Nemecku, ktoré tvrdia, že neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by oprávnili odporučiť očkovanie detí od 12 do 16 rokov, pretože ide o experimentálne vakcíny a veľmi správne sa tieto renomované inštitúcie obávajú o zdravie detí. Preto v mene skupiny poslancov navrhujem zaradiť ako bod č. 1, lebo ide o akútnu vec, návrh uznesenia Národnej rady o zastavení očkovania detí vo veku od 12 do 16 rokov s tým, že to znenie je veľmi jednoduché. Vláda sa žiada, aby prijala všetky potrebné opatrenia na okamžité zastavenie očkovania detí vo veku od 12 do 16 rokov proti COVID s výnimkou prípadov, kedy očkovanie odporúča odborný lekár. Táto časť by tam zostala.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 15.6.2021 9:16 - 10:28 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, dámy a páni, dovoľte mi, aby som v mene skupiny poslancov Národnej rady v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a v súlade s rokovacím poriadkom Národnej rady predložil a odôvodnil návrh na vyslovenie nedôvery členovi vlády, ktorý je poverený riadením ministerstva vnútra, pánovi Mikulcovi.
Návrh spĺňa všetky potrebné náležitosti a nič nebráni, aby sme ho na dnešnej schôdzi aj prerokovali.
Ak dovolíte, dámy a páni, na úvod by som chcel urobiť krátke zhodnotenie toho, ako sa jednotlivé politické garnitúry stavali k možnosti využitia trestného práva v politickom súboji.
Všetci si pamätáme, najmä teda tí, ktorí sledujú politiku, aká napätá atmosféra bola v roku 1998, keď došlo k striedaniu vlád a po opakovanej vláde pána Mečiara prichádzala vláda Mikuláša Dzurindu, ktorá pôsobila dve volebné obdobia. Pamätáme sa na rôzne podozrenia, pamätáme sa na mimoriadne ostrú kampaň a obvinenia, ktoré lietali z jednej strany na druhú stranu, ale musím oceniť, že vládna garnitúra Mikuláša Dzurindu nesiahla po trestnom práve a nepoužívala ho ako nástroj na politický súboj. Nechala veci tiecť prirodzeným spôsobom cez orgány činné v trestnom konaní. Ale neboli žiadne podozrenia zo zneužívania orgánov činných v trestnom konaní, operatívcov, vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov, ani ďalšie informácie, ktoré by potvrdzovali, že sa manipuluje s trestnými konaniami a robí sa všetko pre to, aby došlo k určitému výsledku.
V roku 2006 začalo dvanásť rokov vládnutia strany SMER – sociálna demokracia s krátkou výnimkou rokov 2010 až ´12. Takisto sme mali milión dôvodov vznášať rôzne podozrenia, ktoré sa týkali privatizácie strategických majetkov. Nech za všetko hovorí spis Gorila, údajný spis Gorila, ktorý sa dotýkal privatizácie Slovenských elektrární predovšetkým, ale aj ďalšie informácie, ktoré vychádzali na povrch v súvislosti s privatizáciou Slovenského plynárenského priemyslu a s ďalšími kauzami, ktoré sa objavovali v rokoch 1998 až 2006. Aj ja môžem potvrdiť, že za tých dvanásť rokov sa nikdy nepoužilo trestné právo. Nikdy.
A dokonca boli sme vo vládnej koalícii s Hnutím za demokratické Slovensko, ktoré mohlo požadovať v rokoch 2006 až 2010 používanie trestného práva ako nástroja v politickom súboji. Ale nedošlo k tomu. Naopak, musím povedať, že v tomto období došlo aj k odsúdeniu dvoch významných politikov, ministrov vlády z roku 2006 až 2010, pochádzajúcich zo starej Slovenskej národnej strany. Boli to dvaja ministri životného prostredia v súvislosti s nástenkovým tendrom. Ale tieto kauzy neboli postavené na udavačoch. Neboli postavené na tom, že zatvorili ministrov do väzby a tam ich toľko tlačili, až ich dotlačili. V prípade dvoch ministrov za životné prostredie ani jeden z nich nestrávil ani jeden jediný deň vo väzbe. Opakujem ešte raz, ani jeden jediný deň, a napriek tomu boli odsúdení na dlhoročné tresty odňatia slobody, na deväť a jedenásť rokov, ktoré si v súčasnosti títo ľudia aj odpykávajú.
Dokonca musím povedať, že aj v rokoch 2010 – 2012 za vlády Ivety Radičovej, kedy mohli byť veľké chute, pretože mnohým trestné právo vonia, tieto pokusy neboli a nedošlo k zneužitiu orgánov činných v trestnom konaní.
Táto základná zásada, že nie je možné používať prostriedky trestného práva na politický súboj, bola radikálne porušená po parlamentných voľbách v roku 2020. A bolo to preto tak, lebo v podstate celé pôsobenie opozície v rokoch 2016 až ´20, ale aj predtým, bolo postavené predovšetkým na kriminalizácii vládnych predstaviteľov, na obvineniach bez akýchkoľvek dôkazov, na vytváraní atmosféry, že všetko v tejto krajine je zlé. Ja som sa postavil k mnohým veciam čelom, aj sme zaplatili politickú daň za niektoré chyby, ktoré sme urobili, ale Slovensko ani zďaleka nebolo také, akými farbami bolo maľované.
Musíme upozorniť slovenskú verejnosť, že keď v roku 2020 sa odovzdávala vláda novej nastupujúcej vládnej garnitúre, ktorá vyhrala voľby, to sme my plne rešpektovali, krajina mala historicky najnižší deficit, mala veľmi nízky verejný dlh na úrovni okolo 48 %, mali sme najvyššiu historickú zamestnanosť, historicky najnižšiu nezamestnanosť aj ďalšie parametre v sociálnej, ekonomickej sfére boli veľmi zaujímavé.
S čím teda bolo možné prísť ako s agendou, keď niekoľko rokov predtým sa vytvárala atmosféra, že musí dôjsť k zmene vlády preto, lebo celý štát je čistá mafia, nič tu nefunguje, všetko je skorumpované. Ja teraz vôbec nebudem, samozrejme, osobný, ale vieme, že štartovacím momentom bola vražda novinára a jeho priateľky, ktorá bola hrubým spôsobom politicky zneužitá na súboje, na súboje, ktoré nemajú obdobu v slovenskej politickej histórii, a bola zneužitá mierou, ktorá tiež nemá obdobu v slovenskej politickej histórii.
V roku 2020 prišla teda nová vláda a mala právo si postaviť svoj vlastný vládny program. Plne to rešpektujem, vyhrali ste voľby, máte právo naformulovať do programového vyhlásenia to, čo považujete za správne. Možno si to sami neuvedomujete, ale prvé slovo v programovom vyhlásení vlády, vôbec prvé slovo, ak teda neberem nadpis, že Programové vyhlásenie vlády na roky 2020 až ´24, je slovo korupcia. Hovoríte o odstraňovaní klientelizmu a rodinkárstva a že budete posilňovať dôveru, že rozhoduje talent a poctivá práca. Nebudem to teraz rozoberať na drobné, pretože dobre viete, že z týchto slov dnes po roku a troch mesiacoch neplatí absolútne nič.
Ale bolo treba predovšetkým realizovať plán a ten plán bol, keďže nebolo príliš čo ponúknuť, pretože hospodársky, sociálne, finančne bola krajina odovzdaná v stabilizovanom stave, potom prišla pandémia, nezvládnutá, s tragickými dôsledkami pre celé Slovensko, no tak prišiel plán pozatvárať za každú cenu nominantov opozície, aby sa potvrdili slová z rokov, kedy súčasná vládna koalícia pôsobila v opozícii. Jednoducho museli to dokázať a vedeli, že to nie je iba tak, prísť a povedať, že tohto človeka zatvoríte, zadržíte, ten sa prizná, ten niečo povie. Na to, aby ste takýto diabolský plán pozatvárať za každú cenu bez ohľadu na dôkazy, pravidlá, predstaviteľov opozície, na to bolo treba vytvoriť systém ľudí a predovšetkým ignorovať silnú politickú tradíciu, že trestné právo sa nepoužíva v politickom súboji. A dokonca ste to, dámy a páni z vládnej koalície, začali robiť takou intenzitou, ten diabolský plán, že u vás prevládlo presvedčenie, že zneužívanie trestného práva na politický súboj bude jednoducho tolerované v duchu verejného záujmu, že my môžme čokoľvek, môžme porušiť všetky pravidlá, aké existujú, čokoľvek, verejnosť to bude jednoducho akceptovať.
Ja tu mám za sebou predsedu vlády Slovenskej republiky pána Hegera a ja mu naozaj staviam jednu otázku, predpokladám, že pán Heger bude vystupovať v parlamente. Potvrďte, pán premiér, že už neplatí pravidlo, že rodinní príslušníci verejných funkcionárov nemôžu obchodovať so štátom. U nás to pravidlo platilo. Môžem uviesť príklad ministra hospodárstva, ktorý, keď došlo k elektronickej súťaži ohľadne upratovacích služieb a túto súťaž elektronicky vyhrala firma jeho príbuzného, myslím, že to bol švagor, minister hospodárstva musel odstúpiť z funkcie a táto súťaž nikdy nebola zrealizovaná.
A dnes, pán predseda vlády, máte vo vláde členov, ako je napríklad ministerka spravodlivosti, ktorej brat má miliónové obraty so Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom, nehovoriac o tom, že je majiteľkou firmy, ktorá cez jej nevlastnú sestru okrádala majiteľov bytov v jednej dedine pri Bratislave. A dnes budeme hovoriť o ministrovi vnútra pánovi Mikulcovi, ktorého rodinní príslušníci preukázateľne robili obrovské obchody so štátom.
Teda ak to už neplatí, tak to verejne povedzte, že v mene verejného záujmu my, vládna koalícia, môžeme všetko a už to jednoducho neplatí, a to je jedno, či to je brat, sestra, otec alebo matka, môže robiť obchod so štátom a nie sú v tom žiadne limity.
Toto je obrovský rozdiel v porovnaní s tým, čo bolo aj s chybami, ja som už povedal niekoľkokrát, že sme urobili chyby a zaplatili sme za to politickú daň, ale takáto miera rodinkárstva, takáto miera prepojenia rodinných príslušníkov na štát vo verejnom biznise tu nikdy, podľa mňa nikdy v celej histórii nebola. Dokonca mám až taký pocit, že sa vraciame do obdobia 90. rokov, kedy jeden z ministrov vlády zadal veľkú stavebnú zákazku svojmu bratovi, stavebnej firme. A keď sa na to prišlo a novinári sa pýtali, že či mu to nie je čudné, že dal zákazku vlastnému bratovi, odpovedal na to vo vašom duchu: A to vlastnému bratovi nepomôžem?
Takto ďaleko sme sa dostali v roku 2021 a bol by som rád, keby predseda vlády tieto veci vysvetlil, čo to vlastne znamená a kam sa Slovensko hýbe v tomto duchu.
Povedal, že bolo treba vytvoriť systém ľudí, systém ľudí, ktorí sú dnes rozhodujúci v orgánoch činných v trestnom konaní, ale aj systém ľudí, ktorí budú tomuto systému orgánov činných v trestnom konaní pomáhať rôznymi informáciami, udaniami, pretože ja nebudem používať výraz kajúcnik, to nie sú kajúcnici, to sú obyčajní udavači, ktorí sú schopní za deravý groš zradiť aj vlastných rodičov len preto, lebo sú to kriminálnici podozriví zo závažnej trestnej činnosti a aby si zachránili kožu, tak sú pripravení udať kohokoľvek, kedykoľvek a za akýchkoľvek podmienok.
Mňa preto neprekvapuje, že súčasný minister financií sa priznal v jednej z výpovedí, že sa opakovane stretával s najvýznamnejším udavačom Slobodníkom. Mňa neprekvapuje, že sa rovnako stretával aj s ďalším významným udavačom Makóom. Je už slávna historka o tom, ako došlo k presunu a navýšeniu rozpočtu Slovenskej informačnej služby, čo sme doložili, to, čo dnes rozprávame, je všetko doložené a budem dokladať ďalšími dokladmi, že rozpočet sa navýšil o 20 mil. a dnes všetci dobre vieme, že pán Makó pracoval a pracuje pre Slovenskú informačnú službu. Čiže hovoríme o udavačovi, človeku, ktorý je podozrivý zo závažnej trestnej činnosti a ktorý je za to všetko platený ešte aj štátom.
Možno, páni ministri, ktorí za mnou sedíte, by ste mohli niektorí z vás, lebo mám presne na mysli niekoho, vystúpiť a povedať, akú veľkú zákazku ste dali najnovšie spoločnosti pána Makóa. Ako je možné, že ešte touto cestou sa postupuje, že v podstate to je štátna korupcia, keď udavačovi ešte budeme pomáhať aj tak, že mu budeme dávať štátne zákazky, ale aj o tom bude určite v najbližších dňoch ešte veľa, veľa čo povedať a predovšetkým veľa čo predložiť.
Dámy a páni, teda postupne sa vytváral systém a vyhľadával sa systém udavačov, s ktorými najvýznamnejšími udržiavali významní predstavitelia vládnej koalície osobné kontakty. Ale bolo potrebné pripraviť aj systém ľudí, ktorí budú rozhodovať. Je celkom prirodzené, že pri voľbe generálneho prokurátora si vládne strany hľadali svojho kandidáta, ja som to nikdy nespochybňoval, pretože voľba generálneho prokurátora je politická vec, ak sa o nej rozhoduje v Národnej rade, je to politická vec. Iné už ale je, keď sa objaví kandidát za konkrétnu politickú stranu, tak je evidentné, že tento človek je prepojený na túto politickú stranu. Mali ste pripraveného angažovaného sudcu Najvyššieho súdu pán Klimenta. Veľmi aktívne pracujete s prokurátormi špeciálnej prokuratúry, ako je pán Šúrek alebo ako je pán Repa, ktorý je synovcom pána Klimenta. Potom došlo k výberu špeciálneho prokurátora, čo ja považujem za svetový rekord, pretože máte za špeciálneho prokurátora právoplatne odsúdeného človeka, mať za špeciálneho prokurátora človeka, ktorý podvádzal pri justičných skúškach, a mať človeka, ktorý nezákonne získal bezpečnostnú previerku a ktorý sa sám vzdal konania v 24 najcitlivejších kauzách v rámci špeciálnej prokuratúry, tak to vyžaduje veľkú mieru predstavivosti, ale vy ste ju v danom prípade naplnili, pretože v Lipšicovi ste našli skvelého hovorcu a človeka, ktorý obhajuje všetky zločiny, ktoré sa páchajú pri porušovaní trestného práva a ešte mu za to štát aj dobre platí, 110-tisíc eur ročne, to je nevídané. Nevídané, že takýto človek môže byť na čele špeciálnej prokuratúry.
Skupina poslancov Národnej rady podáva dnes návrh na vyslovenie nedôvery ďalšiemu významnému členovi vlády, ktorý zodpovedá za rezort vnútra. Ak si zoberieme, vážené dámy a páni, kompetenčný zákon, tak v § 11 tohto kompetenčného zákona sa hovorí, že ministerstvo vnútra okrem iného je ústredným orgánom štátnej správy pre ochranu ústavného zriadenia verejného poriadku a bezpečnosti osôb a majetku. Niet teda pochýb, pán minister, že nesiete politickú zodpovednosť za pôsobnosť, ktorá vám spadá podľa kompetenčného zákona ako ministrovi vnútra, a musíte znášať politicky, že Národná rada ústavne konformným spôsobom vám chce vysloviť nedôveru, pretože tvrdíme, že túto svoju pôsobnosť nezvládate, dokonca vidíme v nej aj aktívne prvky, ktoré ešte opačne spochybňujú vaše pôsobenie ako ministra vnútra.
Pán minister, musíte, keď ste vstúpili do politického ringu, znášať to, že sa budú o vás uverejňovať informácie z rôznych zdrojov, pretože verejnosť má právo vedieť, kto stojí na čele dôležitých rezortov. Toto je verejný záujem, toto je verejný záujem. A preto sme bez akéhokoľvek zaváhania sa vrátili a chceme hovoriť o tom, kto ste, ako ste pôsobili vo významných funkciách a čo je okrem iného spájané s vašou prácou. Ja viem, že to nie je príjemné počúvanie. Ja som tiež zažil za 30 rokov veľa nepríjemného počúvania od celého radu poslancov a politikov naprieč celým politickým spektrom, ale taký je politický život. Ak sa niekto domnieva, že bude oslobodený od tohto a chce vykonávať verejnú funkciu, tak potom nemôže ísť do verejnej funkcie.
A preto ma aj mrzí, pán minister, osobne, pretože ja osobne proti vám nič nemám, že ste ako reakciu na fakty zareagovali tak, ako ste zareagovali, to by sa nemalo diať v takých významných funkciách, ako je funkcia ministra vnútra.
Prvá vec, ktorú vám vyčítame, pán minister, je, že ste pôsobili ako riaditeľ kancelárie riaditeľa Vojenského spravodajstva v čase, keď vaším nadriadeným riaditeľom bol pán Leitner, ten pán Leitner, ktorý je dnes štátny tajomník na ministerstve vnútra. A v tom čase Vojenská spravodajská služba podpísala zmluvu, veľmi atraktívnu, pre firmu, v ktorej pôsobil váš otec, vo výške 2,5 mil. eur. Išlo o stráženie nehnuteľností v pôsobnosti Vojenskej spravodajskej služby. K tomu treba ešte dodať, že tu bolo ďalších 250-tisíc eur, tentokrát išlo o strážnu službu vo Vojenskom obrannom spravodajstve. Toto je fakt, na ktorom sa nedá nič zmeniť. A môžme rozprávať, koľko chcem, že bolo vtedy málo bezpečnostných služieb a že táto bola najlepšia a že to bolo férové. Ja nebudem ani teraz porovnávať hodinové sadzby, pán minister, lebo by nám to nevyšlo, hodinové sadzby vtedy boli úplne iné, ale v poriadku.
Ja teraz hovorím o základnom fakte. že keď ste boli vo významnej funkcii vo Vojenskom spravodajstve, váš nadriadený, ktorého ste potom urobili štátnym tajomníkom u seba, pravdepodobne ako prejav nejakého vzájomného rešpektu a poďakovania, podpísal pre firmu vašeho otca lukratívnu zmluvu za 2,5 plus 250, ako som už uviedol, cez Vojenské obranné spravodajstvo.
Sú tu informácie ďalej, pán minister, že za byt, ktorý patril vašemu otcovi, Vojenské spravodajstvo platilo mesačne nájom. To je jedno, či to bol konšpiračný byt, alebo aký, ale opäť bol to majetok vašeho rodinného príslušníka, ale na základe tohoto zaplatila Vojenská spravodajská služba asi 800-tisíc – v tomto prípade budem, samozrejme, korektný – korún a nie eur, pretože v tom čase sa ešte všetko týkalo slovenských korún.
Potom prišlo obdobie, pán minister, kedy ste pôsobili ako riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby, 2010 – 2012, a spoločnosti Aegis Eu ste dali stráženie budov a zaplatili ste im za 9 mesiacov 150-tisíc eur, tá zmluva bola väčšia, ale pretože došlo k výmene vlád, táto zmluva bola potom aj zrušená.
Pán minister, vy ste popreli, že by v tejto firme Aegis pôsobil váš brat Ján Mikulec, a mrzí ma to, pretože ja nestrieľam z boku, a my sme včera preukázateľne dokázali screenshotmi z facebookových stránok, z webových stránok, že váš brat pôsobil v tejto spoločnosti, dokonca je tam uvedené jeho telefónne číslo. Ja sa teraz nechcem nikoho dotýkať, ale niekedy spravodajcovia na Slovensku pôsobia ako Johnny English a Austin Powers. My sme mu včera zavolali, on zdvihol telefón a predstavil sa, že Mikulec. Čiže je to jasné, že váš brat robil vo firme, o ktorej teraz hovorím, a ďalšie zdroje dokonca hovoria, že bol tak dôležitý, že bol pri všetkých stretnutiach, dokonca z jeho účtu sa vyplácali aj platy niektorým zamestnancom tejto bezpečnostnej služby.
Potom, pán minister, treba povedať o vás, že ste stratili bezpečnostnú previerku na stupeň prísne tajné. Vojenská spravodajská služba, dámy a páni, skonštatovala, že pána Mikulca nemožno považovať za bezpečnostne spoľahlivú osobu, lebo klamal v bezpečnostnom dotazníku, a preto mu zrušili bezpečnostnú previerku na stupeň prísne tajné. V súlade so zákonom sa pán minister obrátil na Najvyšší súd, čo mohol, ale Najvyšší súd zamietol jeho žalobu, pokiaľ ide o preskúmanie zákonnosti tohto rozhodnutia Vojenského spravodajstva. Máme aj rozhodnutie, pokiaľ ide o zbavenie previerky, máme aj rozhodnutie Najvyššieho súdu v kompletnom znení.
Pán minister, mali ste ďalší vážny problém s premiérkou Radičovou, pretože podľa premiérky, a to sme preukázali dokladmi, ste opakovane nesplnili príkaz, ktorý vám bol daný, aby ste predložili materiál, ktorý sa týkal nakladania s hnuteľným, nehnuteľným majetkom v predchádzajúcom období vo VSS, ministrovi vnútra, vtedy Lipšicovi. Vy ste to neurobili. A presne opačne, ste pristúpili ku skartácii tohto dokumentu. Máme veľa dôvodov sa domnievať, že prečo to tak bolo. Ale opäť nebudem strieľať z boku, lebo my ten dokument nemáme, pretože bol skartovaný. Keby sme ho mali, tak určite budeme dnes o ňom hovoriť. Ale za to vás, vás ministerka obrany, vtedy premiérka, aj disciplinárne stíhala, aj disciplinárne potrestala, pretože ste odmietli uposlúchnuť rozkaz nadriadeného, v tomto prípade ministerky obrany.
Pán minister, chcem a musím sa k tomu vrátiť, prečítať aj úradný záznam z 5. decembra 2012, ktorý spísal riaditeľ II. odboru Vojenskej spravodajskej služby. Nie je to žiadny tajný dokument ani dôverný dokument. Je to úradný záznam. V tomto úradnom zázname je päť bodov.
Prvý bod sa týka práve výberu spoločnosti Aegis Európska únia alebo Eu, citujem: „Podstatné je, že riaditeľ Vojenského spravodajstva plukovník Mikulec žiadal jednoznačne, že víťaznou spoločnosťou má byť Aegis Európska únia, s. r. o.“ Vtedy, nakoľko mal plukovník, ktorý spísal tento záznam, vedomosť o tom, že v minulosti bol otec Romana Mikulca pán Mikulec konateľom spoločnosti MIPOL, ktorá poskytla služby SBS pre Vojenské spravodajstvo, to je tá 2,5-miliónová zmluva, jednoznačne upozornil, že v budúcnosti nesmie mať Mikulec v žiadnom prípade akýkoľvek preukázateľný vzťah k SBS vykonávajúcej ochranu objektov VSS. Mikulec to garantoval. Potom došlo k výberu a vlastnou spravodajskou činnosťou tento II. odbor zistil, že spoločnosť Aegis Eu sa angažuje osoba, ktorá síce nie je konateľom, čo je pravda, to je pán Lukačovič, ale je prítomný pri dôležitých rokovaniach a dokonca z jeho účtu boli vyplácané výplaty niektorým príslušníkom SBS. Táto osoba bola ustálená na základe vyťažovania príslušníkov danej SBS a išlo o Jána Mikulca, teda brata riaditeľa VSS Romana Mikulca. Plukovník okamžite s uvedenou informáciou konfrontoval riaditeľa VSS pána Mikulca a ten potvrdil, že jeho brat Ján je zamestnanec Aegis Eu. Na otázku plukovníka, ako je to možné, Mikulec odvetil, že on nemôže bratovi zakázať pracovať v hociktorej firme. Plukovník pochopil, že zaangažovanosť Mikulca je jednoznačná a o tomto stave potom osobne informoval plukovníka Róberta Tibenského, riaditeľa Vojenského obranného spravodajstva.
Druhý bod, pán minister, prepáčte, je pre mňa smiešny, ale asi to vykazuje, kto ste a čo ste boli schopný robiť ako riaditeľ Vojenského spravodajstva. Riaditeľ Vojenského spravodajstva pán Mikulec opísal situáciu, že nejaký miestny mafián sa mu vyhrážal. Dôvodom mala byť roztržka, pretože „pes mafiána sa vymočil na plot Mikulca“, čítam úradný záznam, „a následne vykrikoval po ňom v obchodnom dome a vyhrážal sa mu. Na základe požiadavky riaditeľa Mikulca ohľadne atakovania jeho osoby miestnym podnikateľom bolo začaté získavanie informácií k tejto osobe. Zistilo sa, že ide o osobu, ktorá má prepojenie na zločineckú skupinu takáčovci, že sa dosť často zdržuje v zahraničí, Kanada“ a tak ďalej a tak ďalej.
Na základe týchto informácií KRO oslovilo príslušníkov ÚBOK-u, že takáto osoba sa zdržuje na Slovensku a je ju možné zadržať. Asi po mesiaci riaditeľ Vojenského spravodajstva povedal, že opatrenia nie sú dostatočné. Osoba sa mu aj naďalej vyškiera v nákupnom centre. Na základe tohto pokynu bol oslovený zdroj, ktorý poznal hierarchiu jednotlivých členov zločineckej skupiny takáčovci, bolo vyvolané stretnutie, ktorého sa zúčastnil príslušník spravodajstva, zdroj a člen uvedenej skupiny takáčovcov, ktorý mal blízky vzťah s podnikateľom, a na stretnutí sa dohodlo, že podnikateľ bude takáčovcami priateľsky upozornený na to, aby si Mikulca prestal všímať a už sa naňho nevyškieral.
Tak neviem, či toto je jednoducho situácia, ktorá je hodná riaditeľa VSS. Je mi ľúto, ale bavíme sa o vážnych veciach. To ste vybavovali veci s takáčovcami, preboha, aby sa vám nevyškieral nejaký človek v obchodnom dome? Ako vás vnímam, ste veľký chlap, ste si to mali sám vybaviť a nie posielať na takéhoto človeka mafiánsku skupinu, mimochodom veľmi zaujímavú, pretože tá je poprepájaná s mnohými ľuďmi, ktorí sa týkajú aj súčasnej vládnej koalície.
Bod tretí sme si overovali, pán minister, a bol nám potvrdený. Riaditeľ Vojenského spravodajstva Mikulec niekedy koncom roku 2010 oznámil riaditeľovi odboru vnútornej bezpečnosti, že jeho predchodca Drahoslav Balciar si pred odchodom do zálohy odkúpil osobné motorové vozidlo, pravdepodobne značky BMW 5, a je potrebné mu ho poškodiť alebo zničiť. Major, ktorý túto úlohu dostal, nechápal, z akého dôvodu je poškodenie osobného motorového vozidla bývalého príslušníka Vojenského spravodajstva agenda riaditeľa II. odboru, tak mu riaditeľ VSS oznámil, že nech neužíva nakradnuté. Uvedené skutočnosti však major odmietol akceptovať alebo dokonca zrealizovať.
„Obdobné prejavy hnevu, zlosti, ničenia majetku, resp. ublíženia nejakej osobe neboli z dôvodu prchkej povahy plukovníka Mikulca zriedkavé. Často týmto spôsobom reagoval.“ To je hodnotenie, ktoré je v úradnom zázname.
Môžem ešte pokračovať dvoma vážnymi vecami, a to bolo vydanie nekorektných úloh. Znovu citujem: „Pre príslušníkov II. odboru ohľadom spoločnosti asi SYQUEST, Skýcovská 5, Bratislava, ktorá má problémy, išlo o daňový únik a bolo potrebné pre riaditeľa Mikulca zistiť stav rozpracovania uvedenej firmy Colným kriminálnym úradom a možnosti odloženia prípadu. A celé to tu je rozpísané.
Pán minister, za toto dnes posielate ľudí do väzby.
No a, samozrejme, bod piaty, ten je najzávažnejší. Niekedy v mesiaci október 2011 prebiehal výber spoločnosti ohľadom rekonštrukcie bezpečnostných systémov EZS a EPS v objekte Vojenského spravodajstva Trenčín. Neviem, čo to je, ale je to nejaký informačný systém. Pán minister určite vie. Predmetná rekonštrukcia mala byť hradená z rozpočtovej podpoložky, ktorej správcom je plukovník, tu je nejaké meno, riaditeľ II. odboru. Jednalo sa o investíciu približne 170-tisíc eur. Počas predmetného výberu žiadal riaditeľ Vojenského spravodajstva Mikulec od tohto plukovníka, aby zabezpečil od víťaznej spoločnosti províziu vo výške 10- až 15-tisíc eur. Malček to odmietol vyžiadať s tým, že mu zabezpečí kontakt s konateľom a sám Mikulec si môže vyžiadať províziu. Takéto riešenie Mikulec odmietol.
Za takýto pokus opäť by ste dnes poslali človeka bez akéhokoľvek zaváhania do väzby. Najprv by ste ho zadržali, dobre ho vydusili 48 hodín v cele policajného zadržania a potom by prišiel systém angažovaných prokurátorov, angažovaných sudcov, ktorí by takéhoto človeka hodili, šup, ho do väzby. A nech tam sedí rok, rok a pol, možno aj dva roky.
Musel som tieto veci prečítať, pretože vytvárajú nejaký obraz, o kom sa dnes bavíme a prečo si myslíme, že minister vnútra by nemal byť pán Mikulec, že by to mal byť niekto iný. Ste stále veľká koalícia, určite máte dostatok ľudí na to, aby ste si vybrali iného človeka, ktorý by vedel zvládať pozíciu ministra vnútra lepšie.
Dámy a páni, samozrejme, že ak ste na čelo ministerstva vnútra postavili človeka, o ktorom som poskytol tieto informácie, tak sa nečudujeme, čo sa dnes deje v rezorte ministerstva vnútra. Vôbec sa nečudujeme. Už som naznačil, že ešte pred voľbami dochádzalo ku kontaktom súčasných vládnych politikov s udavačmi, ako je Makó alebo Slobodník. K týmto treba ešte pridať známe mená, ako je napríklad Sklenka alebo Beňa. To je výsmech, nehnevajte sa, človek v prípade Beňu, námestníka riaditeľa SIS, ktorý je podozrivý zo státisícových úplatkov, za to, že porozprával, sa vyplakal, poudával všetkých, ktorých mal poudávať, skončil tak, že dostal podmienečný trest odňatia slobody, aby sa teda nepovedalo, že ste neboli dostatočné prísni, tak ste mu zvýšili peňažný trest zo 7- na 14-tisíc eur. Teda skoro celé Slovensko spadlo, keď sa dozvedelo, ako ste sa vysporiadali s človekom, ktorý mnohým ľuďom spôsobil ľudskú tragédiu, pretože to, čo robíte, pán minister, a čo prikrývate a čo robí celá vláda, spôsobilo už ľudské tragédie. Teraz sa už bavíme o ľudských tragédiách, o ničom inom. (Potlesk.)
A ja verím, nebudem to robiť ja, pán minister, ale verím, že príde doba, lebo dnes sú obhajcovia zastrašovaní, príde doba, že aj obhajcovia sa postavia na tlačové konferencie a budú hovoriť príbehy, o ktorých neveríte, pán minister. Veríte tomu, že keď chcete ihlu a niť, tak to trvá dva týždne, kým ju dostanete vo výkone väzby? Veríte tomu, že keď chcete pozerať o pätnásť minút dlhšie televízor, musíte napísať žiadosť riaditeľovi väznice? To sú prípady, ktoré môžem kedykoľvek dokladať a dokumentovať.
A nebudem hovoriť o spôsobe, akým sa narába s ľuďmi. Nikomu neželám, dámy a páni, aby vám nasadili v Prešove na hlavu čiernu kapucňu a dali sluchátka, mali ste medveďa a leteli ste v jednom kuse z Prešova až do Pezinku. Viete si predstaviť, v akom zdravotnom stave ten človek vystúpil z toho auta? Viete, aký bol dôvod, že mal medveďa, sluchátka, kapucňu? Že keby náhodou všetkých tých dozorcov prekonal v tom aute po zuby ozbrojených a by vyskočil z auta, aby bol dezorientovaný, aby teda nevedel, že na akom mieste sa nachádza. To, čo robíte s ľuďmi, to musí byť predmetom aj medzinárodného prešetrovania. A myslím si, že výbor pre prevenciu a zákaz mučenia sa musí pozrieť na to, ako sa s niektorými ľuďmi, ktorí sú angažovaní v tých rôznych podozreniach a ktoré sa dnes prešetrujú, nakladá.
Dámy a páni, hovorím to za SMER – sociálnu demokraciu, ale verím, že aj ostatných predkladateľov. Nikto z nás nemá nič proti prešetrovaniu podozrení. Áno, nikto z nás nemá nič, ak je potrebné zadržať podozrivého. A pokiaľ sú reálne dôvody na prepustenie, teda na umiestnenie do väzby, tak nech do tej väzby aj ide. Ak niekto chce ujsť, no tak ho dajme do väzby. Ak o niekom vieme, že má niekoho ovplyvňovať, no tak ho tam dajme. Alebo ak niekto vieme, že má chuť pokračovať v trestnej činnosti, takisto použime väzbu. Nič proti tomu nemáme.
Ale nie že stala sa z toho pásová výroba bez dôkazov, bez dôvodov. Budem ešte hovoriť aj o konkrétnych veciach, ako to dnes v týchto okamihoch celé končí.
Dámy a páni, nie náhodou metódy zneužívania trestného práva, udavačov, ktorí sú špeciálne vyhľadávaní, špeciálne motivovaní a sú motivovaní aj finančne, nie náhodou sa tieto metódy prestali páčiť viacerým predstaviteľom orgánov činných v trestnom konaní. A začali o veciach hovoriť.
Veľmi vážne hovoril Milan Lučanský. Toto je príbeh obrovskej ľudskej tragédie. Ja tu nebudem nikoho obviňovať. Mám ďaleko od toho, aby som dnes vynášal nejaké súdy. Ja verím, že vyšetrovanie tohto prípadu, pretože jedna vec je parlamentná komisia, druhá vec je vyšetrovanie trestnej veci, ešte prebieha. A zdá sa mi, že tie výsledky vyšetrovania idú trochu inou cestou, ako dnes sme si mohli prečítať v parlamentnej správe. Viete, že celá parlamentná správa, to bolo jedno fiasko, pretože dostali poslanci pozvánku, že dojdite na zasadnutie komisie o samovražde Lučanského. Ešte komisia ani nezasadla a už v názve tej komisie bolo napísané, že o čo v podstate tam aj išlo.
Prišli ďalší ľudia, ako je riaditeľ, bývalý, Slovenskej informačnej služby, a to už nehovorím o ľuďoch z prostredia strany SMER – sociálna demokracia, začal hovoriť o tom, čo sa deje, ako sa ovplyvňujú svedkovia, čo sa deje vôbec v celom systéme. Čo ste s ním urobili? No tak ste mu vykopli dvere a dali ste ho do väzby. A nikto nechce čítať to, čo hovorí riaditeľ, a hovorí veľmi presne. Neexistujú žiadne dôvody, prečo je držaný vo väzbe. Neviem, či už je zbavený mlčanlivosti, ale podľa mňa ešte stále nie je zbavený mlčanlivosti. Čoho ste sa tak báli? Keď prešiel v Národnej rade návrh, aby mohol vystúpiť bývalý riaditeľ SIS pán Pčolinský tu v pléne Národnej rady, čoho ste sa báli? Pravdy ste sa báli? No tak by nám niečo povedal. Keď to nepovie on, tak to povieme my alebo to povie niekto iný.
A argument, že to nie je možné. Akože to nie je možné? Keď je treba predviesť človeka, ktorý je vo väzbe, k špecialistovi, k lekárovi, ak ho treba previesť, ja neviem, na nejaký výsluch, všetko sa dá. Tak ho rovnako, ak si to žiadal najvyšší orgán tohto štátu, aby mohol vypovedať alebo povedať niečo na schôdzi Národnej rady, neverejnej, tak to bolo zrazu zakázané, hoci o tom Národná rada aj rozhodla.
Potom začali hovoriť ďalší ľudia. Začal hovoriť Zurian, bývalý šéf NAKA. Pán minister, po tomto by som si urobil poriadok v rezorte. To nesvedčí o vašej profesionalite, že idete vybrať človeka, zadržať ho a on nie je doma.
Potom ste pristúpili k ďalším osobám, ako je Kaľavský, šéf operatívcov v rámci NAKY. Szabó, šéf inšpekcie, ktorý skončil včera rozhodnutím Najvyššieho súdu vo väzbe. A to teraz hovorím o ľuďoch, ktorí začali o zneužívaní svedkov, udavačov a manipulácii trestných konaní hovoriť. Vôbec teraz nehovorím o ľuďoch, ktorí sedia na základe tohto ohavného systému, ktorí sedia na základe toto ohavného systému vo väzbe. Fakt mi porozprávajte, čo robí vo väzbe Dušan Kováčik? Ja by som to veľmi rád vedel. Veľmi rád by som si prečítal konečne niečo normálne, čo odôvodňuje, prečo má byť Dušan Kováčik vo výkone väzby. Takú istú otázku vám postavím v súvislosti s Tiborom Gašparom a ďalšími a ďalšími. Čo im potom poviete, keď ich pustíte po dvadsiatich, tridsiatich mesiacoch a budú oslobodení? Lebo tam nič nie je. Je to všetko postavené na princípe jedného udavača a vybuchuje to ako jeden granát za druhým. Čo im poviete? Že sorry, viete čo, je mi to ľúto, že ste boli dvadsať mesiacov vo výkone väzby. Zničený život. Cela dvakrát štyri metra. Máte hodinu právo na vychádzku. O tých obmedzeniach ani nechcem hovoriť, ktoré títo ľudia vo výkone väzby majú.
Načo to je dobré? Ak sú vykonané všetky dôkazy, nie je dôvod sa obávať, že by ušiel alebo žeby pokračoval v trestnej činnosti alebo ovplyvňoval svedkov, tí ľudia nemajú čo robiť vo výkone väzby. Ale urobili ste to len preto, lebo ste chceli preukázať svoju pravdu, že treba pozatvárať všetkých predstaviteľov opozície. O tomto celom to je. A preto sa začalo hovoriť o tých udavačoch a o ďalších ľuďoch, ako pracujú a čo sa okolo nich celé deje.
Dovoľte mi pár konkrétnych vecí.
Na základe princípu udavača jedného jediného bol podaný návrh vzatie, na vzatie do väzby sudcu Najvyššieho súdu pána Kolcuna. Išlo o úplatkárstvo. Kto bol udavač? Slávny Sklenka. Slávny Sklenka, ktorý sa raz za dva týždne osprchuje, oholí a ide vypovedať, lebo zase si niečo vymýšľa. A mali by ste aj to vedieť, že pred tým, ako príde opätovne vypovedať, dostane dopredu všetky informácie o výpovediach iných svedkov, čo hovorí obvinený, a povedia mu, na čo sa má pripraviť, a on si naštuduje to, čo si nepamätal pred pol rokom, si teraz všetko pamätajú, vrátane dátumov, hodín a čísla spisov. To je úplne smiešne. Je úplne smiešne, že ide na výpoveď udavač a má medzi nohami papier a z toho papiera číta čísla konaní, dátumy, hodiny. Ale keď sa ho to spýtali prvýkrát niekedy v máji alebo júni 2020, nevedel ani ceknúť. Teraz zrazu už vedia všetko, lebo vedia, čo majú konkrétne hovoriť.
Takže ešte raz. Udavač Sklenka – mimochodom, ktorý zobral a myslím si, že tie peniaze stále má, pani ministerka, myslím, že mu neboli vzaté, tých 150-tisíc eur úplatok od Kočnera a jeho manželka by mala byť stíhaná za pranie špinavých peňazí – povedal na, povedal na sudcu Najvyššieho súdu Kolcuna, a teraz dobre počúvajte, v nezistenom čase, on nevie kde, kedy to bolo, na nezistenom mieste, on nevie, kde to bolo, nevie, kedy to bolo, nevie, v akej to bolo veci, ani nevie, koľko to bolo peňazí, ale že vraj niečo teda ten Kolcun zobral.
Dámy a páni, sudca Najvyššieho súdu Slovenskej republiky do väzby nešiel len preto, lebo nad sudcami je ochranný štít v podobe rozhodovania Ústavného súdu a Ústavný súd nedal súhlas na vzatie Kolcuna do väzby, inak by v tej väzbe sedel.
Prišiel generálny prokurátor Žilinka a povedal, že musí zrušiť toto uznesenie obvinení, lebo je tak nekonkrétne a vymyslené, že obvinený ani nevie, proti čomu sa má brániť. Toto ste už niekedy počuli? Toto je Slovensko 2021. Toto by ste neurobili poslednému Rómovi z Čiernej nad Tisou, ale vy ste to kľudne urobili len preto, lebo ste chceli preukázať za každú cenu, áno, všetci kradnú, všetci berú úplatky a šup s ním, to je dobré, už stačí, že udavač povie nejakú vetu takéhoto charakteru.
Generálny prokurátor to urobil v prípade Molnára, ďalší sudca, tentokrát krajského, myslím, že exsudca krajského súdu. Štyri obvinenia mu zrušil preto, lebo vraj on ani nevedel, ten Molnár, chudák, voči čomu sa má brániť. Podpredsedníčka Najvyššieho súdu, pán minister, pani Urbancová, bývalá, zrušené obvinenie, nevedela voči čomu sa má brániť.
To snáď nemyslíme vážne?! To takto má vyzerať trestný systém? To sú jasné znaky zneužívania trestného systému.
A teraz vidíte, čo sa deje v súvislosti so Zurianom, šéf NAKA, bývalý šéf NAKA. Tak vy obviníte šéfa NAKY v rámci rezortu ministerstva vnútra, bývalého šéfa NAKA, a príde, pán minister, generálny prokurátor a generálny prokurátor povie, že toto stíhanie je, prokurátor Generálnej prokuratúry po preskúmaní veci došiel k záveru, že uznesenie o vznesení obvinenia Zurianovi, bývalému šéfovi NAKY, bolo nezákonné, neopodstatnené, predčasné a ešte to vyšetrovateľ aj nadkvalifikoval.
Len tí, čo neviete, čo je to nadkvalifikácia, chcem povedať, že to úmyselne robia. Kľudne vám dajú, že ukradnete, ja neviem, bicykel, tak vám dajú, že ste ukradli Rolls-Royce, aby vás mohli čo najdlhšie držať vo väzbe. Jednoducho hrubé zneužívanie práva, pokiaľ ide o nadkvalifikáciu skutkových podstát. Ako sa to môže stať? (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Pani poslankyňa, keď budete vyrušovať, dám vás vykázať zo siene. (Potlesk.)

Fico, Robert, poslanec NR SR
Môžte, ja hovorím o faktoch. (Doznievanie potlesku.)
Hovorím, hovorím o faktoch, pani poslankyňa, viem, že sa to nedobre počúva, ale znovu sa vás chcem spýtať. Ako to je možné, že v prípade sudcu Najvyššieho súdu, podpredsedníčky Najvyššieho súdu, sudcu krajského súdu, ďalej v prípade šéfa NAKA, šéfa operatívy NAKA sa konštatuje, že nezákonné rozhodnutia? Na základe jedného udavača. Rozhodnutia, ktoré nespĺňajú elementárne náležitosti. Ale veď na základe takýchto rozhodnutí ste poslali tých ľudí do väzby!
Môže rozprávať, koľko chce, či to je tím špeciálnych prokurátorov, alebo to je pán prezident Policajného zboru, že nikdy sa nestalo, že by bol na základe jedného udavača niekto stíhaný. Tam sa pozrite na pani Pčolinskú, vám porozpráva, na základe čoho je stíhaný jej manžel a zatvorený vo väzbe. Na základe jedného jediného udavača, ktorý dostal namiesto 7-tisíc 14-tisíc eur, strašne prísny trest, a teraz chodí po Slovensku a sa usmieva.
Volal mi kolega z Dubaja, že pán Makó sa má veľmi dobre, že leží pri bazéne práve so šiltovkou na hlave. (Potlesk.) Pán Makó, ktorý je pracovníkom Slovenskej informačnej služby. Pán Makó, ktorý súkromne lieta na Slovensko a my o chvíľku povieme, že kam lieta, ako lieta. A ešte aj budeme zisťovať, kto to vlastne celé platí a aké štátne zákazky dostal pán Makó od štátu v poslednom období do firiem, ktoré sú tejto osobe blízke alebo s ktorými je aj spriaznený.
Páni a dámy, nemôžete povedať len tak, že systém funguje, že keď generálny prokurátor zruší nejaké rozhodnutie, že to potvrdzuje, že systém funguje. Systém by fungoval vtedy, pán minister, keby došlo k omylu povedzme pri kvalifikácii alebo došlo by k omylu pri procesnom postupe. Keby vtedy generálny prokurátor povedal, musím to zrušiť, lebo ten postup nebol správny. V poriadku. Ale nie, že konštatuje generálny prokurátor pri takýchto významných ľuďoch nezákonné, neopodstatnené, vymyslené, predčasné, nadkvalifikované. To snáď nie je možné! A vy sa nám čudujete, že kladieme tie isté otázky, ako kládli ľudia, ako bol pán Pčolinský, pán Zurian, pán Kaľavský a ďalší a ďalší, ktorí tieto témy začali otvárať?
Dnes, keďže systém sa hrubo zneužíva, môžem, môžeme a musíme konštatovať, a, prosím, teraz ma nechytajte za slová, títo ľudia sedia vo výkone väzby z politických dôvodov, lebo ste si z toho urobili politickú agendu. Pre nič iné tam nesedia. Keby normálne fungoval režim, tak tí ľudia môžu byť stíhaní, my proti tomu nič nemáme, ale prečo nie sú stíhaní na slobode? Prečo nemajú šancu sa obhajovať na slobode? Úplne iné šance majú na slobode sa obhajovať, ako to je v prípade, že je zatvorený, odizolovaný od všetkého a ešte mu robia aj naprieky, lebo to sú také veľmi milé rozhovory, ktoré absolvujú s operatívcami, čo im tí všetko sľubujú, tlačia na nich, najprv príde dobrý, potom príde zlý, presne jak v tých filmoch, ktoré pozeráme, a takto to tu jednoducho aj funguje.
My sa budeme určite pýtať aj druhú vec ešte, kto to celé financuje? Ja neverím, že by nejaký vyšetrovateľ, operatívec alebo prokurátor robil takúto špinavú robotu len tak. Neverím tomu! A budeme sa pýtať, že či nedostávajú k platu aj nejaké iné odmeňovanie, pretože takúto špinavú, a teraz už poviem, zločineckú robotu, ktorú robia, lebo to už je zločinecká robota, by nikto nerobil len tak z ničoho nič. (Potlesk.) Ale bude to tiež predmetom našich rozhovorov.
Chcel by som uviesť dve alebo tri konkrétne veci, ktoré sa týkajú tej manipulácie so svedkami, manipulácie s udavačmi. Dámy a páni, skoro roztrhlo od hnevu tzv. elitného vyšetrovateľa, ja neviem, čo je na týchto ľuďoch elitné, elitného vyšetrovateľa pána Čurillu, keď sa objavila fotografia esemesky, ktorú posielal svojmu kolegovi, v ktorom teda je šesť presných pokynov, alebo teda šesť charakteristík nejakého deja. Išlo o situáciu, ktorá sa týka bývalého špeciálneho prokurátora pána Kováčika, ktorý je vo väzbe nezákonne, bez dôvodov, aj samotné obvinenie, a malo ísť o úplatok, ktorý mal zobrať za to, že nepodala špeciálna prokuratúra sťažnosť proti prepusteniu na slobodu jedného z takáčovcov.
Inak to je nádherný príbeh, dámy a páni, máme elitného sudcu Najvyššieho súdu pána Klimenta, ktorý mimochodom aj golf hráva niekde, už ste zistili, dúfam, že s kým ten golf hráva, to by ste už mohli dávno ho aj nafotiť, keby ste chceli, a tento elitný sudca Najvyššieho súdu rozhodol o väzbe tohto takáčovca tak, že povedal, že treba preskúmať, že či by sa tam nehodila kaucia. O 48 hodín na to rozhoduje ďalší elitný sudca, v tomto prípade predseda Špecializovaného trestného súdu pán Hrubala, vtedy bol ale v Banskej Bystrici. Čo urobil? Okamžite na kauciu pustil tohto človeka von. Tak Najvyšší súd, Špecializovaný trestný súd povedali, že ho púšťajú von. Oni to zariadili, oni to urobili a prokurátorka špeciálnej prokuratúry povedala: „Nebudem proti tomu podávať sťažnosť,“ a zato je teraz Dušan Kováčik vo väzbe, lebo vraj za toto zobral nejaký úplatok.
Ale čo je najzaujímavejšie, tu je popísané v tej správe elitného vyšetrovateľa Čurillu, ako tie peniaze mali byť odovzdávané a mali byť odovzdávané Ferovi Böhmovi a Makóovi. A mal to potvrdiť vodič, ktorý sa volá Csaba. Toto všetko, čo hovorím, je vo vyšetrovacích spisoch potvrdené, kde sme sa pýtali na to jeho obhajcov, ktorí povedali: „Áno, tento príbeh presne zodpovedá tomu, čo sa udialo.“
A teraz dobre počúvajte, čo hovorí ten Csaba, ten svedok, a čo má hovoriť: „Sedel som v aute a videl som, ako Bandurka“, to je ten známy profesionálny svedok a vybavovač, „mal odovzdať v reštaurácii obálku, v ktorej bolo 100-tisíc eur a mal to odovzdať Böhmovi a Makóovi.“
Choďte sa postaviť pred tú reštauráciu a pozrite sa dovnútra, či niečo vidíte. To sklo je tmavé, ako keď idete zvárať, tie zváračské okuliare. Nevidíte nič. A toto dnes, toto dnes je základom toho, že Dušan Kováčik má sedieť vo väzbe, celé komplet vymyslené. A vy sa čudujete, že my potom hovoríme o manipulácii? Kto povedal tomu Csabovi, že má takto vypovedať? No tak asi, a to je teraz úplne jedno, či táto esemeska je tri dni po výsluchu alebo tri dni pred výsluchom, ale niekto mu povedal, musíš ísť svedčiť, že si videl, ako odovzdáva tých 100-tisíc Böhmovi a Makóovi a Makó mal potom dávať peniaze akože Kováčikovi za to, že tú sťažnosť nepodal. Ale veď tam nie je nič vidno.
Môžem ísť ďalej. Máme tu ďalšieho elitného policajta pána Dunčka, ktorý si vypisuje so svojím kolegom: „Kučerka hovorí, že aj ty si ho zastrašoval.“ Kučerka je ten, dámy a páni, kde jeho manželka podala trestné oznámenie na Šúreka a Repu, elitných prokurátorov špeciálnej prokuratúry, za to, že sa vyhrážali Kučerkovi. Pani Kučerková napísala 9. 11. 2020 na Úrade špeciálnej prokuratúry: „Prokurátori Repa, Šúrek vyvíjali nátlak na môjho manžela Kučerku, vedúceho IV. operatívneho oddelenia Národnej kriminálnej agentúry, od ktorého pod rôznymi vyhrážkami žiadali, aby sa v súvislosti s tzv. kauzou Očistec priznal k spáchaniu skutku týkajúceho sa spoločnosti Jopi Trade a v prípade, že tak neučiní, neprizná sa a nebude s nimi spolupracovať, spravia jemu aj mne veľkú hanbu. Hodia ho na zem, pristane nám na pozemku pri rodinnom dome vrtuľník. Repa sa taktiež môjho manžela spýtal, či chce vo väzbe srať krv ako Lajo, teda Lajo Makó, a vyzval ho, aby si ihneď podal žiadosť do civilu s tým, že Lajo mu odkazuje, že sa o neho potom postará.“
Viete, ako to dopadlo? Pani Kučerková je trestne stíhaná, prišla o prácu. Pán Šúrek sa fotí v Denníku N ako elitný prokurátor špeciálnej prokuratúry a pán Repa sa stal najvyšším predstaviteľom špeciálnej prokuratúry v boji proti ekonomickej kriminalite.
Toto je tá vaša spravodlivosť. Takto funguje ten svet podľa vás, a vy sa nám čudujete, že tieto veci otvárame?
A máme ešte silnejší úradný záznam, už môžem teraz hovoriť aj o menách, lebo všetko už bolo v podstate povedané. Myslím, že to meno tohto vyšetrovateľa povedané nebolo, ale ja ho bez akýchkoľvek problémov poviem. Hovoríme o vyšetrovateľovi Policajného zboru z NAKY Tomášovi Emmelovi. Tento vyšetrovateľ napísal úradný záznam z 11. marca 2021. Ten úradný záznam spočíva jednoducho v tom, že mal kontakt tento vyšetrovateľ na osobu Peter Petrov, prezývaný Tiger. Viete, že to je ten známy svedok, ktorý, keď treba, tak príde a povie, čo treba povedať. To sú tí profesionálni udavači, ktorí nemajú s ničím problém. A teraz si zoberte, že volal mu preto, lebo mu ho dohodil Repa. Repa dohodil cez prokurátora krajskej prokuratúry, jedného, tomuto vyšetrovateľovi tohto Tigra s tým, že, viete čo, zavolajte si ho vo vašej veci, on vám povie všetko, čo budete, čo budete potrebovať. No tak mu zavolal ten vyšetrovateľ a spýtal sa toho Tigra, prosím vás a čo mi chcete povedať v tom mojom prípade, veď ja tam všetko mám, čo tam mám mať. No a na to odpovedal tento Petrov, ten Tiger, tak, že on chce vlastne ujebať Bernarda Slobodníka, bývalého riaditeľa NF – národnej, neviem, čo to je presne, tá skratka –, pretože tento ho natrel v inom konaní, a preto sa dohodol s prokurátorom Repom z Úradu špeciálnej prokuratúry, že ak bude vypovedať v mojom konaní a ešte aj v inom konaní, kde mal údajne vypaľovať túto spoločnosť, tak mu dá Repa pokoj a nebude ho riešiť za jeho veci. Ďalej sa vyjadril ten Tiger tomuto vyšetrovateľovi, že v pondelok sa skontaktuje s vyšetrovateľom a že dohodneme veci tak, opakujem, že on bude vypovedať, ako mu ja poviem, pretože on si potrebuje vyriešiť hlavne seba a aby som bol spokojný aj on, aj ja, aj všetci na svete.
To čo je? Prokurátor špeciálnej prokuratúry dohadzuje udavačov, svedkov a tento chudák vyšetrovateľ sa tak naplašil, že o tom napísal úradný záznam, ktorý sa dostal von.
Preukázateľne môžme potvrdiť, pán predseda Národnej rady, preukázateľne môžem potvrdiť, že to, čo ste čítali Národnej rade, je všetko svätá pravda.
Dámy a páni, v materiáli, ktorý bol predmetom rokovania 17. mája na tajnom stretnutí, alebo teda na stretnutí, po ktorom prezidentka Čaputová povedala, že už by tam nešla, lebo všetko by bolo v poriadku, keby bolo utajené. Takže keď už neni utajené, tak už by tam nešla inokedy. Bola tajná správa, kde bola, bolo podstatne konkrétnejšie popísané to, čo prečítal predseda Národnej rady tu na pôde Národnej rady.
Keď sme počúvali tú správu, tak my sme vedeli v SMER-e, že toto sa deje, predsa my už o tom hovoríme rok. Nikto nás nemôže teraz obviňovať z toho, že sme to vytiahli teraz. Rok hovoríme o zneužívaní, o politických väzňoch, o politických dôvodoch kriminalizácie predstaviteľov opozície, o hrubom porušovaní zásad demokracie právneho štátu, o rozvrate právneho štátu ako takom.
Takže nás neprekvapilo, čo bolo napísané v tej práve, nás prekvapila, by som povedal, tá presnosť a tá strohosť vyjadrení, ktorá je použitá v správe. Tam sa bez akéhokoľvek zaváhania hovorí, že boli vyhľadávaní udavači. Doslova sú vy-hľa-dá-va-ní. Týmto udavačom sa dávajú informácie o výpovediach iných svedkov obvinených. Pripravujú sa títo udavači, čo majú povedať a ako majú povedať. Cieľ je vypovedať voči konkrétne vybranej osoby s cieľom ju zadržať, obviniť a dostať do väzby.
Správa hovorí o tom, že tu je totálne podozrenie z toho, že veľa ľudí sedí nevinne vo výkone väzby. Ja tvrdím, že 90 % ľudí nemá čo vo výkone väzby robiť. Že sú všetci obviňovaní nezákonne. To dnes potvrdzuje Generálna prokuratúra. Nie SMER ruší tieto rozhodnutia. Veď Najvyšší súd zrušil nejaké rozhodnutia v prípade, myslím, že to bol sudca, exsudca Molnár, kde opäť elitný prokurátor pán Kysel, dvakrát disciplinárne stíhaný za ničnerobenie, ktorý má čas, samozrejme, dávať veľké rozhovory do médií, 57 dní nechal ležať na stole žiadosť o prepustenie na slobodu, a to je ten Kysel, ktorému odovzdal ešte elitnejší špeciálny prokurátor Lipšic celú agendu, tak tiež Najvyšší súd skonštatoval hrubé porušenie a došlo aj k rozhodnutiu, ktoré bolo mimoriadne závažné.
Ústavný súd vydal mimoriadne vážne rozhodnutie v prípade Ribár. Sú tu už tucty rozhodnutí prokuratúry ako takej, dokonca Generálna prokuratúra preberá pod seba niektoré veci, aby dala tomu nejakú fazónu, pretože podľa všetkého sa už ani generálny prokurátor na to nemôže pozerať.
Správne povedal tu pán riaditeľ SIS, či sa nám to páči, alebo nepáči, povedal, že všetky veci sú riadne procesne zadokumentované a verifikované, veď tú otázku mu tu niekto postavil z pléna a on povedal áno. A sú použiteľné v trestnom konaní.
No ja sa nečudujem, že vám tam toho príliš veľa neukazovali toho sedemnásteho, pretože to by ste asi už všetci odpadli. A ak je aspoň trochu z toho pravdy, čo je v éteri, čo sa rozprava, čo je všetko ponahrávané a pozachytávané, tak sa nečudujem, že vám to radšej ani nedali v danom okamihu k dispozícii.
Preto to, čo bolo prečítané, je potvrdením a dôvodom, že máme nielen obavy, ale že my máme už dôkazy. Sme úplne presvedčení, dámy a páni z vládnej koalície, že ste zneužili právny štát, že ste právny štát zneužili v rámci politického súboja, že zneužívate hrubo, opakujem, hrubo trestné právo na likvidáciu predstaviteľov opozície. A to je aj dôvod, prečo sme predložili tento návrh.
Pán predseda, ja si myslím, že slovenská verejnosť si zaslúži, aby sme prečítali tú správu celej slovenskej verejnosti, a poviem prečo.
Vy ste s tým prišli, nie my. Vy ste sa rozhodli, že to prečítate tuná celej Národnej rade. Možno nás tu bolo vtedy 130 alebo 140. Museli ste vedieť, pán predseda, že v tom neporiadku, ktorý dnes panuje v orgánoch činných v trestnom konaní, tá správa sa niekde objaví, ona sa objavila krátko nato a v podstate dnes si ju prečíta, kto má záujem, ktokoľvek. Ale ľudia tiež už nevedia, čo je pravda a čo je lož. To je tak vážne, čo ste prečítali, pán predseda, vtedy. Toto je verejný záujem. Ak je verejný záujem, že niekto sa mne, Kaliňákovi hrabe v účtoch v Tatra banke, ak je verejný záujem akákoľvek špinavosť, ktorú robíte, ak je verejný záujem to, že prehliadate rodinkárstvo, klientelizmus, neprofesionálne nominácie, tak verejným záujmom je určite, aby si verejnosť mala možnosť vypočuť to, čo ste prečítali.
Preto ja som sa rozhodol, že minimálne v tomto okamihu prečítam túto správu... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Pán poslanec Fico, chcem vás len upozorniť, že už som to hovoril a už som vás na to upozornil, v prípade, že budete čítať utajovanú skutočnosť, tak budem musieť prerušiť rokovanie a budem musieť urobiť určité technické úpravy, aby sme, aby ste mohli pokračovať a aby sa mohla čítať táto správa.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Pán predseda, a čo je na tejto správe utajené, keď už to celé, čo je tajné, ako môže byť niečo tajné, čo je verejné? Toto mi teraz vysvetlite. (Potlesk.)
My sa teraz budeme tváriť všetci, ja som použil výraz, prepáčte, použil som na to už raz jeden výraz, že tvárime sa ako takí debili všetci. Tak je to vonku, všetci to čítajú, všetci vedia, že sa niečo tu vážne deje v tomto štáte, a keď to treba ľuďom povedať, tak ideme urobiť neverejnú schôdzu? Máte na to právo, samozrejme, pán predseda.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Musím to urobiť zo zákona.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Ja len chcem povedať, že, ešte raz, dámy a páni, to, čo čítate na internete, je svätá pravda. Každý jeden riadok, ktorý čítate na internete, na sociálnych sieťach, je pravda. Nielenže pravda v tom, že to je to, čo čítal predseda Národnej rady, ale je to obsahová pravda. Je to obsahová pravda – a teraz nečítam, pán predseda, aby nebol nejaký pocit, že čítam z tej správy, ja čítam z odôvodnenia, predsa v odôvodnení Národnej rady som niečo napísal. Tak ja to prečítam teraz z odôvodnenia, ja, viete, zase sme za debilov, lebo čítam to isté, čo je v správe, tak to prečítam z odôvodnenia, ktoré mám k dispozícii. (Potlesk.) Mne to je jedno.
„Organizačné súčasti ministerstva vnútra využívajú ako pravidlo vo svojej práci takzvaných univerzálnych svedkov. Títo boli v medializovaných kauzách podozrenia zo závažnej trestnej činnosti bývalých vysokých predstaviteľov polície, Finančnej správy a s nimi spolupracujúcich podnikateľov dlhodobo zapojených do daňových podvodov, legalizácie príjmov z trestnej činnosti, korupcie vysokých funkcionárov v štátnych inštitúciách, vydierania podnikateľov a zneužívania právomoci verejného činiteľa.“
Počúvate to, o akých udavačoch sa bavíme? Ešte raz to zopakujem, udavači, vážne podozrenie zo závažnej trestnej činnosti, ktorá sa týkala daňových podvodov, legalizácie príjmov z trestnej činnosti, korupcie vysokých predstaviteľov, vydierania, zneužívania právomoci verejných činiteľov, toto sú tí udavači, na ktorých stojí váš boj za spravodlivosť v tomto štáte.
Samotná správa, a potom to už prečítal predseda Národnej rady, konštatuje, že jednoducho je potrebné pochybovať o charaktere týchto ľudí. Je potrebné za každú cenu posudzovať ich výpovede kriticky a dopĺňať inými dôkazmi – a to sa nedeje. Skoro vo všetkých prípadoch je to na princípe jedného jediného udavača s takouto históriou, o akej teraz v tejto situácii tu hovorím.
Ďalej. „Univerzálni svedkovia“, to sú tí udavači, „dostávajú od príslušníkov polície informácie o prebiehajúcom trestnom konaní a úkonoch vyšetrovania, osobitne o výpovediach iných svedkov.“ Presne. Má medzi nohami, číta všetko, čo tam má napísané na papieri, a potom ešte mu napíše vyšetrovateľ, že nezabudni povedať, Čaba, že si to cez to okno videl, ako tá obálka bola odovzdávaná, pritom tam nebolo vidno absolútne, ale že absolútne nič.
„S vedomím príslušníkov polície“ – pán minister, to je v správe, nie v mojej správe, to je v správe, ktorú čítal váš predseda Národnej rady – „navzájom koordinujú svoje výpovede tak, aby sa navzájom potvrdzovali a pôsobili hodnoverným dojmom.“ Preukázali sme v prípade vyšetrovateľa elitného NAKY pána Emmela, že mu Repa poslal takéhoto udavača a povedal, vieš čo, povie ti, čo budeš potrebovať. A popotvrdzuje ti všetko, čo len chceš. Len mu dáme pokoj, lebo on nám teraz pomôže v takej alebo onakej veci.
„V niektorých prípadoch vzniká dôvodné podozrenie z krivých výpovedí. Netreba zdôrazňovať, aký deštrukčný vplyv má táto spolupráca polície a udavačov na zákonnosť a objektívnosť s trestným konaním. Ako vážne sú ohrozené práva a slobody poškodených podozrivých, ktorí sa stali obeťami takejto spolupráce.“
Veď to čítam správu SIS! Veď to je, to je rozklad štátu, a my sa tu tvárime, že všetko je fajn, systém funguje. No teda systém naozaj nefunguje. Váš systém funguje – kriminálny, zločinecký, ktorý ste nastavili na kriminalizáciu opozície.
A znovu to zopakujem, my sme za stíhanie ľudí tam, kde to je potrebné. Ak je nejaké podozrenie, nech sa to prešetrí. Ak treba dať človeka do väzby, tak ho tam dajme. Ale nie univerzálne, automaticky, len aby ste vytvárali obraz, vidíte, ako čistíme to Slovensko?
Dámy a páni, bude jedna vec, ktorej ja budem brániť vlastným telom, a to je otázka revanšu. Nie môj revanš. Bude zmena vlády. Tá zmena vlády bude, čo si myslíte, že ste na večné veky? To som si ani ja nemyslel a mali sme iné čísla. Jednoducho bude zmena vlády a po tej zmene vlády sa bude niekto pýtať. Čo si myslíte, že keď niekoho necháte 20 mesiacov nevinne trčať niekde vo väzbe, že ten človek rozmýšľa o tom, že vám pošle potom kyticu kvetov alebo vám pošle bonboniéru? No určite si títo ľudia pripravujú žaloby. No jednoducho bude právny revanš obrovského charakteru.
Ja vám garantujem, že odmietam revanš, lebo to je opäť návrat k používaniu nástroja trestného práva v politickom svete. Nikdy k nemu nepristúpim. Mali sme všelijaké informácie ohľadne privatizácie strategických podnikov. Všetko bolo možné, všetko, všetko. Nikdy sa nestalo, že by som zavolal prokurátora, vyšetrovateľa alebo sa stretol s nejakým udavačom, že, poď, ideme to nejako spískať, za každú cenu musíme toho Mikloša alebo Dzurindu dostať do väzenia. A je aj na ich česť, že sa nesprávali týmto spôsobom k predchádzajúcemu režimu a že to nechali na orgány činné v trestnom konaní.
Dámy a páni, ďalej sa tu hovorí, je zadokumentovaný modus operandi manipulovania úkonov v trestnom konaní, a to spôsobom, ktorý umožňuje získané informácie použiť v trestnom konaní. To je v správe. A keď tu sedel šéf SIS-ky Aláč, na neverejnom zasadnutí, tak to presne potvrdil, že to je takto.
Opäť čítam, ak to nechcete čítať z tohto papiera, no tak to čítam z tohto papiera a všetci sa tvárime, že to už neni teraz tajné ani dôverné. Neviem, my sme taká zvláštna krajina, naozaj, v niektorých, niektorých veciach.
„Zadržaním predstaviteľov štátnych orgánov, ktoré sú zodpovedné za boj proti kriminalite, na základe nehodnoverných výpovedí udavačov môže dôjsť k závažným bezpečnostným rizikám, nakoľko obmedzovanie osobnej slobody a zadržanie ich vysokých predstaviteľov je založené primárne na výpovedi pochybného udavača, ktorý má nadštandardný vzťah s členmi pracovnej skupiny, ktorá koordinuje výpovede svedkov.“
Čiže SIS-ka tvrdí, že policajti sa stretávajú s udavačmi, manipulujú ich, koordinujú a hovoria, čo majú presne robiť.
„Sú poznatky k spôsobu fungovania členov tejto pracovnej skupiny, ktorá rieši mediálne známe kauzy najmä pod názvami Božie mlyny, Očistec, Judáš a Mýtnik.“ Veď to sú všetko kauzy, kde sedia tí ľudia vo väzbe. Na základe tejto správy mali byť tí ľudia okamžite prepustení, minimálne prepustení z väzby. Minimálne prepustení. A nech sa vyšetruje potom na slobode ich ďalšie podozrenie.
Ešte raz, správa SIS: Božie mlyny, Očistec, Judáš, Mýtnik. „Pre ich konanie“, tej pracovnej skupiny, „je charakteristické, že vyhľadávajú spolupracujúce osoby, tzv. kajúcnikov, v prebiehajúcich trestných konaniach za účelom ich oslovovania na ďalšiu spoluprácu. Táto spolupráca spočíva v podávaní účelových, univerzálnych výpovedí proti vopred vytipovaným osobám, v úmysle privodiť ich trestné stíhanie. Existuje dôvodné podozrenie, že takéto konania, aktivity a osobné prepojenia môžu reálnym spôsobom ohrozovať bezpečnostné záujmy štátu, hospodárske záujmy a ústavne chránené piliere právneho štátu.“
Čo ešte viac, dámy a páni, potrebujete počuť?
Z tohto dôvodu, dámy a páni, my sme presvedčení, hoci ja som presvedčený a nebudem o tom ešte dnes hovoriť, že v tomto zločineckom systéme zneužívania trestného práva proti predstaviteľom opozície zohráva minister Mikulec aktívnu úlohu, nie pasívnu. Ale dnes môžme povedať, že ak § 11 príslušného zákona, kompetenčného, hovorí o pôsobnosti ministerstva vnútra, tak musím ja skonštatovať, že minister absolútne nezvláda tú pôsobnosť, ktorá je zákonom pridelená ministerstvu vnútra, a to je ochrana ústavného zriadenia, verejného poriadku, bezpečnosti osôb a majetku, lebo váš riaditeľ SIS, vaši ľudia, nie my, tam napísali na papier, oficiálny papier, potvrdili to, a my to potvrdzujeme hodnoverným spôsobom.
Z toho dôvodu, vážený pán predseda, navrhujem (reakcie z pléna a šum v sále), navrhujem, navrhujem, aby Národná rada Slovenskej republiky hlasovala o uznesení, ktoré sme predložili, a aby sme vyslovili súhlas... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
(Hovorené súbežne s rečníkom.) Pán minister financií, prosím vás pekne, zdržte sa vizuálnych pomôcok.

Fico, Robert, poslanec NR SR
(Hovorené súbežne z predsedajúcim.) ... s príslušnými ustanoveniami Národnej rady Slovenskej republiky nedôveru členovi vlády, ktorý je poverený riadením ministerstva vnútra, pánovi Mikulcovi.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 12:41 - 12:42 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán podpredseda, chcem využiť vystúpenie predrečníka a urobiť taký apel na vás na všetkých. Nás by, samozrejme, mohlo tešiť, čo sa tu deje, ako si navzájom vymieňate názory vo vládnej koalícii, možnože aj verejnosť je nadšená tým, keď vidí, v akom stave je vládna koalícia, ale predsa len existuje jeden parameter parlamentnej činnosti a to je efektivita.
Ja vám preto navrhujem, pán podpredseda, žeby ste urobili päťminútovú prestávku a stretli ste sa predstavitelia vládnej koalície a dohodli sa, že už nebudete túto efektivitu parlamentarizmu likvidovať vnútrokoaličnými spormi. To jednoducho sem nepatrí, hoci, opakujem, by nás to celkom mohlo všetkých tešiť, ale vás chcem požiadať, aby ste zvážili, keď budú ďalšie prihlášky ústne, že kto sa prihlásite alebo či chcete pokračovať v tomto štýle vzájomného osočovania sa, to sem na túto pôdu nepatrí, a myslím si, že by sme mohli pomerne rýchlo pristúpiť k rozhodovaniu o tomto návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 27.5.2021 19:32 - 19:33 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem pekne. Žiadam Národnú radu, aby mňa ako poslanca Národnej rady podľa § 40 ods. 2 zákona č. 215/2004 o ochrane utajovaných skutočností oslobodila od povinnosti mlčanlivosti o utajovaných skutočnostiach, s ktorými som sa dnes oboznámil, 27. mája, prečítaním správy SIS doručenej predsedovi Národnej rady v súvislosti s tzv. univerzálnymi svedkami. Len Národná rada môže zbaviť poslanca Národnej rady povinnosti utajovať a zadržiavať nejaké skutočnosti, preto vás žiadam, aby sme okamžite o tomto hlasovali, keď budeme hlasovať o procedurálnych návrhoch. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 18.5.2021 11:03 - 11:03 hod.

Robert Fico
Pán predseda, keď takto neformálne ste nám oznámili, že končíme dnes, mohli by ste nám dať nejaké vysvetlenie?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.5.2021 17:06 - 17:06 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán predseda, či vzniká nejaký kompromis z toho, čo bolo povedané, že niečo by malo byť dohlasované zajtra.

Kollár Boris, predseda NR SR
Áno.

Fico, Robert, poslanec NR SR
A samotný zákon o štátnom rozpočte v utorok o jedenástej. Ja chcem navrhnúť napriek tomu, že ešte máme jedného do rozpravy ohľadne novelizácie trestného poriadku, aby obdobne ako je to v prípade štátneho rozpočtu aj táto novelizácia trestného poriadku, ktorú teraz prerokúvavame bola hlasovaná až v utorok o jedenástej hodine. To je návrh, pretože myslím, že má svoj zmysel.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.5.2021 11:52 - 11:52 hod.

Robert Fico
Ďakujem pekne. Pán podpredseda, obraciam sa na predsedu Národnej rady s takou požiadavkou. Čaká nás pomerne náročné rokovanie okolo návrhu zákona o štátnom rozpočte. Sú tam aj ďalšie dôležité veci. Pán predseda, zvážte, či by sme nevytvorili priestor na rokovanie tak, že by zajtra nebolo o jedenástej hodine hlasovanie a že by sa prvýkrát hlasovalo až v utorok o jedenástej hodine. Myslím, že by to pomohlo veci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10.5.2021 22:06 - 22:06 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Za klub strany SMER – sociálna demokracia chcem zdôrazniť, že pani Kolíková nemá našu podporu. Naďalej trváme na tom, že cez rodinnú firmu okrádala ľudí v Moste pri Bratislave hrubým spôsobom. Nahradila škodu až potom, čo sme na to upozornili. A vymenila konateľku, vlastnú sestru, až potom, čo boli naše tlačové konferencie.
Za poslanecký klub strany SMER – sociálna demokracia zdôrazňujem, že vidíme obrovský konflikt záujmov, ktorý by nikdy nebol rešpektovaný pri našich vládach. Nikto si nevie predstaviť, pán predseda Národnej rady, že by bol ústavný činiteľ, ktorý by bol členom vlády Slovenskej republiky, a jeho súrodenec, či už brat, alebo sestra, by mal firmu, aby profitoval na zákazkách s verejnoprávnou televíziou alebo s divadlom Nová scéna.
Myslíme si, že dodržujete dohodu, ktorú ste urobili vo vládnom hoteli Bôrik niekedy v 1. polroku 2020, keď ste povedali, všetko si musíme odpustiť, všetko, čo urobíme, len sa nesmieme rozpadnúť. Toto, čo ste predviedli s pani Kolíkovou, je príklad hrubého klientelizmu, hrubého konfliktu záujmov, ktorý nemá obdobu, ktorý vždy bol v prípade vlád predchádzajúcich trestaný odchodom ministra alebo inými vážnymi politickými dôsledkami.
To, že ste sa rozhodli podporiť pani Kolíkovú, je vaše rozhodnutie. Ale nasadili ste úplne nové parametre. Nasadili ste parametre, ktoré hovoria, môžeme kradnúť, rabovať, klamať, nechať ľudí zomierať, len musíme vydržať spoločne vo vládnej koalícii.
SMER – sociálna demokracia do jedného, ako sme tu, a sme tu všetci do jedného, bude hlasovať proti ministerke Kolíkovej, lebo tam nemá čo robiť. (Potlesk. Reakcia z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.5.2021 16:54 - 16:56 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán podpredseda, hovoril si o súdnej mape a spomíname si, ako s veľkou nevôľou bola prijatá informácia, že cez plán obnovy má ísť na túto súdnu reformu 300 mil. eur, čo označila, samozrejme, pani Kolíková ako obyčajne za klamstvo. Všetko, čo hovoríme, je klamstvo. Tak chcem upriamiť tvoju pozornosť na nasledujúce fakty, aj ostatných poslancov Národnej rady.
Odhadované náklady, čítam plán obnovy schválený vládou a poslaný do Európskej komisie, 255 mil. z plánu obnovy plus 24,5 v roku ´21 – ´22, plus 16,5 mil. každoročne po spustení súdnej mapy. Ja som mal z matematiky jednotku, sme ďaleko, ďaleko cez 300 mil.
Ak tu teda niekto klame, tak tu klame, samozrejme, pani Kolíková.
A bude to biznis s budovami, pretože dobre teraz počúvajte. Z 54 okresných súdov chcú urobiť 30 prvostupňových súdov a boli spomenuté mnohé, ktoré boli zrušené. Ja sa pýtam, čo bude s Topoľčanmi, veľmi pekná budova. Čo tam urobíte? Čo tam bude zber papiera alebo tam dáte nejakú inú zmysluplnú činnosť?
Chcem dodať, chcete, dámy a páni, postaviť 2 nové moderné mestské súdy v Bratislave, v Košiciach, chcete postaviť 3 nové prvostupňové správne súdy, 3 nové odvolacie všeobecné súdy, 3 prvostupňové všeobecné súdy, chcete upraviť priestory v 25 prvostupňových všeobecných súdov, chcete postaviť novú budovu pre Najvyšší správny súd, Najvyšší súd Slovenskej republiky.
Vy si z nás robíte srandu, a potom sa čudujete, keď hovoríme, že firma, ktorá je napojená na brata pani Kolíkovej, obchoduje s nehnuteľnosťami, že na tom môže robiť biznis.
Mám prosbu, pán predseda, podpredseda, na teba ešte jednu, keby si sa v záverečnej minúte spýtal pani Kolíkovej, čo sa deje okolo obvineného Kučerku. Či je pravda, že tu bol pokus o samovraždu a že je momentálne v nemocnici v Trenčíne. Len chceme vedieť odpoveď, nič iné.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis