Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

17.6.2021 o 9:10 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 24.7.2021 20:09 - 20:09 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, všetci poslanci za stranu SMER-sociálna demokracia budú hlasovať proti návrhu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Návrh zákona je diskriminačný a porušuje základné ľudské práva ľudí, ktorí sa rozhodnú nezaočkovať. Je v rozpore s Ústavou a medzinárodnými predpismi, ktoré jednoznačne zakazujú vytvárať akýkoľvek tlak na ľudí, aby podstúpili očkovanie experimentálnymi a neoverenými vakcínami a podčiarkujú dobrovoľnosť očkovania. Návrh zákona vytvára dve kategórie ľudí, zaočkovaných s nadprávami a nezaočkovaných, ktorých ľudské práva sú neprijateľne poškodzované. Poslanci za SMER-sociálnu demokraciu nemôžu ignorovať ani odbornú stránku. Voľný pohyb zaočkovaných, čiže neotestovaných osôb môže spôsobiť šírenie nákazy a výrazne zhoršiť pandemickú situáciu. Je nepochopiteľné, že vláda predkladá takýto nebezpečný zákon. Kladieme množstvo oprávnených otázok čo vedie vládu k takémuto znásilňovaniu a zneužívaniu slovenskej verejnosti, pričom jej výrazne za bohaté finančné príspevky pomáhajú aj médiá. Poslanci za SMER-sociálna demokracia požiadali Ústavný súd o posúdenie ústavnosti vyhlášky zavádzajúcej povinnú 14-dňovú karanténu pre každého nezaočkovaného prichádzajúceho na územie Slovenskej republiky. Opätovné prijatie tej istej vyhlášky po tom čo jej Ústavný súd pozastavil účinnosť považujeme za výsmech ústavnosti a prejav hlbokej neúcty k Ústavnému súdu. Ak sa vládna koalícia napriek vážnym výhradám rozhodne prijať dnes prerokovaný nebezpečný a protiústavný zákon, poslanci za SMER-sociálna demokracia okamžite podajú ďalší návrh na Ústavný súd a požiadajú ho, aby pozastavil účinnosť zákona a vyhlásil ho za protiústavný. Toto je stanovisko klubu poslancov za SMER-sociálnu demokraciu. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 20:09 - 20:09 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Dve minúty mám. Tak je iba minúta, dve minúty...(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel Gábor, podpredseda NR SR
Minúta je tam iba. V tomto prípade v zmysle rokovacieho poriadku. Ale vráťte to naspäť, prosím.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Dve minúty v rokovacom poriadku sú...(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel Gábor, podpredseda NR SR
Jedna. Naozaj. Dve? Tak potom dobre a ešte raz vás poprosím, takže nech sa páči. Ale neskáčte pánovi predsedovi poslaneckého klubu do reči, pán Jarjabek, lebo sa k tomu nikdy nedostaneme. Takže vráťte, prosím, čas pánovi Ficovi a ostatných prosím o pokoj v sále.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 19:49 - 19:49 hod.

Robert Fico
Pán podpredseda, dostali ste alebo ste nedostali písomné poverenie na riadenie schôdze Národnej rady od tohto okamihu. Neklamte nás. Dostali ste ho.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 19:45 - 19:46 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Áno, mám procedurálny návrh pán podpredseda. Predseda Národnej rady sa vôbec netajil tým, že túto schôdzu zvolal v piatok preto, aby dotiahol kšeft s nákupom bytov za miliardu. Ste sa pekne dohádali a urobili ste skvelý kšeft. OĽANO bude kupovať obrovské množstvo testov za stovky miliónov eur a samozrejme SME RODINA za to dostane miliardu na kšefty s developermi. Prosím, potvrďte, a v tom bude môj procedurálny návrh, potvrďte či je pravda, že vás poveril predseda Národnej rady by ste riadili ďalej túto schôdzu a že odišiel na dovolenku. Po tom všetkom čo predviedol včera a dnes, aký kšeft vyrokoval, že odišiel na dovolenku. Dávam procedurálny návrh, aby sme prerušili rokovanie parlamentu dovtedy kým sa nevráti predseda parlamentu, ktorý toto všetko spískal naspäť na svoje miesto a riadil túto schôdzu. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.7.2021 17:22 - 17:23 hod.

Robert Fico
Ja len chcem poprosiť, pán podpredseda, o informácie, ktoré sa týkajú ďalšieho priebehu rokovania. Či dnes ešte hlasujeme, ako to bude vyzerať, ak už je nejaké rozhodnutie, pokiaľ ide o mimoriadnu schôdzu, aby sme sa vedeli zariadiť. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2021 16:06 - 16:08 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Odpoviem. Ďakujem pekne za faktické poznámky pána, jednu, ktorá sa týka otázky, že v čom vlastne pani ministerka nezlyhala. Dámy a páni, my sme krajina, ktorá by sa ťažko hľadala na celom svete, pretože špeciálnym prokurátorom na Slovensku je právoplatne odsúdený človek. Ministerka spravodlivosti cez svoju rodinnú firmu a svoju nevlastnú sestru okrádala, podčiarkujem, okrádala vlastníkov bytov v Moste pri Bratislave a jej brat zarába milióny na Slovenskej televízii. Dvojka na špeciálnej prokuratúre Kyseľ je opakovane disciplinárne stíhaný za neplnenie povinností. Matovič, minister financií, je daňový podvodník. A čo je najzaujímavejšie, je minister vnútra Slovenskej republiky, je podozrivý z korupcie, z hrubého zneužívania právomocí verejného činiteľa.
Mňa jednoducho mrzí, a to poviem veľmi otvorene, že sa pani ministerka nepreukázala ako štátna tajomníčka, keď sedela v našej vláde. Sedela tam ako voš pod chrastou. Využívala všetky výhody, nikdy nič nepovedala, nikdy sa na nič nesťažovala. Nikdy, opakujem ešte raz, nikdy, nikdy a nikdy. Keby sme jej povedali, aby vyskočila z piateho poschodia v budove ministerstva spravodlivosti, tak to urobí za minútu. Nemáte, pani ministerka, absolútne žiadnu dôveru, pokiaľ ide o opozíciu, pretože to, čo robíte v rezorte ministerstva spravodlivosti, nemá nič spoločné so spravodlivosťou. A vôbec sa, ma to prekvapuje, že po tom, čo vyšlo najavo v súvislosti s vašou rodinou, s vami, s vašou firmou, ako ste okrádali ľudí v bytoch pri Moste pri Bratislave, že ešte vôbec máte tú odvahu a drzosť prísť na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky.
Skryt prepis
 

23.7.2021 15:49 - 15:51 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcem sa v mojom vystúpení obrátiť priamo na pani ministerku spravodlivosti, pretože má viacero možností, ako ovplyvňovať väzbu ako takú. Predovšetkým môže zabezpečovať príslušnou právnou úpravou primerané podmienky vo výkone väzby; nie som si celkom istý, že či ministerka spravodlivosti dostáva korektné informácie o tom, v akých podmienkach sa dnes nachádzajú niektorí obvinení. Evidujeme sťažnosti, pokiaľ ide napríklad o extrémne teplá. Dámy a páni, ľudia, na ktorých sa vzťahuje prezumpcia neviny, majú v celách 42 stupňov a nie je im prakticky dovolené nič, majú právo na sprchu dvakrát do týždňa po desať minút, nie sú im dovolené ďalšie opatrenia, ktoré by možno zľahčovali tieto extrémne podmienky. To je teda prvý okruh, kde ministerstvo spravodlivosti absolútne zlyháva a ja použijem ten najextrémnejší príklad, a to je úmrtie obhajcu Krivočenka vo výkone väzby na COVID, kde preukázateľne, pani ministerka, vás budeme obviňovať a budeme to hovoriť otvorene, ste nechali tohto človeka zomrieť vo výkone väzby, pretože ste klamali verejne, že neexistuje pľúcna ventilácia, v okamihu, kedy sa o tejto veci hovorilo, bolo k dispozícii na Slovensku 38 pľúcnych ventilácií, takže nesiete plnú zodpovednosť za túto tragédiu, ktorá sa stala vo výkone väzby.
Druhá téma, ktorá je veľmi dôležitá, kde máte právomoci, pani ministerka, je možnosť podávať mimoriadne opravné prostriedky, pretože vás na to oprávňuje Trestný poriadok.
45/2
Boli ste veľmi aktívna v prípade pána Haščáka, teraz máte na stole podnet, pokiaľ ide o podanie dovolania vo veci pani Jankovskej, to tu už teda rovno zopakujem, zoberte ju na 13. poschodie a zhoďte ju dole, zabite ju rovno. Ak ju chcete vrátiť naspäť do výkonu väzby, tak si myslím, že budete konať spôsobom, ktorý nemá nič spoločné s humánnym prístupom v trestnom práve.
Ďalej však môžete podať dovolania aj vo veciach, ktoré sa dnes dostávajú na povrch. Ja som sa výborne pobavil pri jednom kolegovi z vládnej koalície, ktorý hovoril o tom, ako má polícia dnes rozviazané ruky. Tak včera sme to videli, ako má polícia rozviazané ruky. Akonáhle inšpekcia sa rozhodla konať, tak ste zobrali vyšetrovateľke prípad, a my dnes máme dôkazy, že polícia schováva, skrýva dvoch obvinených na úteku, pretože sa mimoriadne minister Mikulec aj ďalší obávajú toho, čo by títo dvaja páni z kriminálneho prostredia mohli narozprávať. Preto vaša teória, že polícia má rozviazané ruky, už vôbec, vôbec neplatí.
Keď je taká aktívna pani ministerka pri dovolaniach vo veci väzby, tak by som jej chcel pripomenúť to, čo sa udialo v súvislosti s troma obvinenými. Tie mená sú dnes už na Slovensku všeobecne známe, jeden sa volá Zeman, ktorého nazývajú Bandurka alebo Zemák, ten druhý sa volá Petrov, obvinený, toho nazývajú Tiger, a potom je to Csaba Demeter, ktorého všetci volajú familiárne Csaba.
Dámy a páni, prečo o tom hovorím, hovorím o tom preto, lebo týchto pánom spomína v slávnej esemeske vyšetrovateľ Čurilla, ktorý dával pokyny, čo všetko títo ľudia majú alebo nemajú porozprávať, aby to sedelo. Vtedy ste sa všetci na tom smiali, tak mi teda dovoľte, aby som vám prečítal, čo hovorí uznesenie o vznesení obvinenia, pokiaľ ide o týchto troch pánov, z ktorých dvaja vďaka polícii a ministrovi Mikulcovi sú momentálne na úteku.
Predovšetkým toto obvinenie veľmi jasne hovorí o tom, že obvinený Matej Zeman bol nahovorený a boli mu prisľúbené nenáležité výhody a naviedol iného obvineného Petra Petrova, aby krivo vypovedali v kauze, ktorá sa týka Dušana Kováčika, špeciálneho prokurátora. Ak ste taká aktívna, pani ministerka, prečítajte si uznesenie o vznesení obvinenia vo vzťahu k Zemanovi, k Demeterovi a k tretej osobe, k Petrovovi a budete vidieť, ako navzájom všetci traja klamali na pokyn vyšetrovateľov a operatívnych pracovníkov NAKA. Dokonca veľmi hrubo klame vodič, ktorý tvrdí, že cez okno videl, ako sa niečo dialo v reštaurácii Tower, kde mala byť odovzdávaná obálka so 100-tisíc eurami. Nebolo nič vidno cez to okno, čiže toto obvinenie preukázateľne potvrdzuje manipuláciu s trestnými konaniami. Ja vás preto žiadam, pani ministerka, pretože to, čo robíte s Kováčikom je fraška na Špecializovanom trestnom súde, to sa inak ani nazvať nedá. Ak máte právo podávať dovolania, mali by ste vziať do úvahy všetky tieto informácie, ktoré sú obsiahnuté v uznesení o vznesení obvinenia a týkajú sa konkrétnych obvinených, a bolo by veľmi správne, keby ste urobili poriadok v týchto veciach, pretože evidentne vás to nezaujíma.
Na o posledná vec, ktorú chcem pripomenúť, je vec, tá sa týka oprávnenia ministerky spravodlivosti začínať disciplinárne konania voči sudcom. Chcel by som veľmi dôrazne požiadať pani ministerku o elementárnu formu slušnosti voči ústavným činiteľom. Pani ministerka, obrátili sa na vás poslanci Národnej rady v dvoch termínoch, prvý termín bol 1. marec 2021 a druhý termín bol 28. júna 2021, a dostali ste dva podnety na disciplinárne konanie vo vzťahu k sudcovi Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Klimentovi. Išlo o väzbu. pani ministerka, tak nerozhadzujte rukami, máte možnosť odpovedať za chvíľočku... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec, len vás chcem...

Fico, Robert, poslanec NR SR
Ústavný súd Slovenskej republiky... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec, môžem na chvíľočku?
Pani ministerka, chcem, aby to zaznelo, aby pani ministerka ma neoznačila, že som nerešpektoval to, čo ma požiadala. Pani ministerka namieta, že pán poslanec Fico nehovorí k veci. Ja sa domnievam, že hovorí k veci, ale je potrebné, aby som toto vyjadril, a myslím si, že pán poslanec Fico sám vo svojom vystúpení...

Fico, Robert, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Bavíme sa väzbe, hovorím len o väzbe, o ničom inom nehovorím, hovorím o väzbe.

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
(Povedané súbežne s rečníkom.) Nech sa páči, nech sa páči. (Reakcia ministerky.)

Fico, Robert, poslanec NR SR
Chcem, však sa vyjadrite... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Môžete sa prihlásiť faktickou poznámkou alebo vystúpiť, pani ministerka.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Chcem len pripomenúť, pani ministerka, že ste dostali dva podnety na disciplinárne stíhanie sudcu Najvyššieho súdu, ktoré boli podpísané poslancami Národnej rady. Ani toľko slušnosti nemáte na ministerstve spravodlivosti, že by ste odpísali poslancom Národnej rady, že ste dostali a buď ste vybavili, alebo ste nevybavili. A tieto podnety boli podané preto, lebo Ústavný súd Slovenskej republiky konštatoval, že sudca Najvyššieho súdu účelovo, simulovane, svojvoľne a s výslovne deklarovanou snahou znemožnil zákonné rozhodnutie, čo malo významný vplyv na väzobné rozhodnutie. V druhom prípade išlo opäť o väzbu Dušana Kováčika, zase tu išlo o sudcu Klimenta. Najvyšší súd konštatuje, že to správanie sa sudcu je takej povahy, intenzity, že objektívne vyvoláva pochybnosti o jeho nestrannosti nielen u sťažovateľa, ale aj u akéhokoľvek nestranného pozorovateľa a tak ďalej a tak ďalej. To sú veci, kde by ste mali dávno konať, voči sudcovi Najvyššieho súdu Slovenskej republiky by ste mali začať trestné, disciplinárne stíhanie.
Vážená pani ministerka, zlyhávate, pokiaľ ide o podmienky výkonu väzby, absolútne. A hovorím vám to do očí a budem vám to hovoriť do očí stále. Zodpovedáte za smrť advokáta Krivočenka vo výkone väzby, lebo ste klamali v priamom prenose. A ešte ste aj klamali v súvislosti so zraneniami a úmrtím generála Lučanského.
Po druhé, máte možnosť podávať dovolania, ale podávate ich len vo vybraných prípadoch, ktoré sa týkajú opozície, prípadne ľudí a nominantov z tohto prostredia. Keď sa to má týkať v prospech ľudí, ktorí dnes sedia vo výkone väzby, tak tak nekonáte. Pokiaľ ide o využívanie disciplinárnych stíhaní, tu už nepostupujete vôbec. A ešte raz vás žiadam o elementárnu slušnosť, ak vám píšu poslanci Národnej rady, aby ste im aspoň odpísali a povedali, dostali sme list a budeme sa tým alebo nebudeme zaoberať.
Nebudem sa už ani vyjadrovať radšej k tomu, čo ste predložili, k tomu vašemu paškvilu. Len chcem pripomenúť, že podľa európskeho dohovoru, a ak dovolíte, o tom niečo viem, podľa čl. 5 ods. 3 nemôžte len tak zabrániť, nahradiť kolúznu väzbu takými prostriedkami, ako je napríklad peňažná záruka alebo je to náramok. Ak si naštudujete judikatúru, tak zistíte, že v takomto prípade má človek, ktorý je vzatý do väzby, právo na to, aby súd posúdil, že či je možné nahradiť kolúznu väzbu takýmto prostriedkom. Ale, pochopiteľne, vy máte úplne iné ciele a máte úplne iné plány. Takže za poslanecký klub Strany SMER – sociálna demokracia vám môžem oznámiť, že ani jeden z poslancov nemôže takýto paškvil podporiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 16:05 - 16:06 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán podpredseda, chcem poďakovať všetkým poslancom, ktorí mali faktické poznámky, ale využijem pár sekúnd z mojich dvoch minút iba na konštatovanie, že som predložil tým poslancom Národnej rady, ktorí prejavili záujem, dokument, ktorý potvrdzuje priame prepojenie hlavného slovenského udavača pána Makóa na firmu LAMA SK, ktorá získala obriu štátnu zákazku zo Slovenskej pošty. Tým len teda potvrdzujem, že to nebol z mojej strany žiadny výmysel, že týmto dokumentom reálne disponujem. Je to dokument podpísaný, dokonca tento dôkaz je podpísaný aj prokurátorom špeciálnej prokuratúry.
Preto považujem moju misiu v tomto okamihu za skončenú. Nebudem žiadať ďalej, hoci by bolo možno vhodné, to na neverejnom zasadnutí prečítať. Je to jedna, dve vety, ale znovu dávam možnosť každému jednému poslancovi, ktorý sa chce oboznámiť s týmto dokumentom, že na individuálnej báze bez toho, aby som mu dal kópiu z toho dokumentu alebo aby si z toho robil nejaké záznamy alebo kópie, som pripravený ho oboznámiť.
Ďakujem pekne ešte raz za faktické poznámky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.6.2021 15:14 - 15:41 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, dámy a páni, vypočuli sme si už dnes toho pomerne veľa v Národnej rade a chcem zdôrazniť, že nemám odborné vzdelanie, aby som urobil osobný profil ministrovi financií Slovenskej republiky, ako ho on robí každému z nás. A to ani nie je úlohou môjho vystúpenia. Z jeho vystúpenia však by som si vybral iba dve alebo tri vety, ktoré potvrdzujú jeho vnútornú rozpoltenosť, ktoré potvrdzujú, že ako keby začal strácať cit pre realitu.
Zobral do rúk návrh na odvolanie na vyslovenie nedôvery a čítal tú časť, ktorá sa týkala jeho prepojenia na malú trnavskú firmu, o ktorej hovoril aj predkladateľ Peter Pellegrini. Zareagoval, že on nikdy o tej firme nepočul a nikoho nepozná a nemá žiadne prepojenie a že prvýkrát v podstate o tej firme sa dozvedel až vtedy, keď začala obstarávať antigénové testy. A potom bez zaváhania asi o 20 minút nato povedal, že preto sa obrátil na školu, do ktorej chodili jeho deti, aby testovali, lebo vraj osobne pozná majiteľa školy.
Neviem, aký je na to odborný lekársky výraz, ale fakt je ten, že majiteľ školy je majiteľ Eurolab Lambdu. Fakt je ten, že manželka, pri všetkej úcte, ja nerád vťahujem rodinných príslušníkov do politiky, pána Matoviča bola v správnej rade tejto školy a že deti pána ministra financií do tejto školy chodia. Takže prepojenosť ministra financií na spoločnosť Eurolab Lambda, ktorá zarobila obrovské peniaze na nákupe antigénovým testov, je úplne, aleže úplne zrejmá a je mi ľúto, že niekto stráca takto cit pre realitu.
Dámy a páni, z podstaty politiky, ktorú prezentujú tu v Národnej rade Slovenskej republiky 26 poslanci za stranu SMER – sociálna demokracia, jednoznačne vyplýva, že musíme hlasovať za návrh, za vyslovenie nedôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi. Myslím si, že by v tomto okamihu už bolo nosením dreva do lesa, keby som prispel ďalším zoznamom argumentov, ktoré potrebujeme povedať, aby sme sa presvedčili, že Igor Matovič nepatrí nielenže na pozíciu ministra financií, ale že vôbec nespĺňa kritériá ani odborné, ani vzdelanostné, ani morálne, ani etické na výkon akejkoľvek funkcie v tomto štáte.
Mňa mimoriadne zaskočilo, že opäť pristúpil minister financií k zastrašovaniu opozície. A tejto téme sa chcem venovať aj v mojom vystúpení a chcem predložiť, pán podpredseda, aj návrh uznesenia v rámci môjho vystúpenia.
Opäť naznačuje, že má informácie o tom, čo sa deje v orgánoch činných v trestnom konaní, pretože už avizuje, čo sa všetko bude diať v najbližších dňoch, kto na koho vypovedá, ako vypovedá.
Dámy a páni, neviem, pokiaľ to hovoríme my v opozícii, chápem, že to nemusíte brať ako bernú mincu, ale ak to hovorí správa Slovenskej informačnej služby a ak to hovorí bývalý riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry pán Zurian, že sú priamo svedkovia, ktorí sú dnes v pozícii obvinených, ktorí sedia vo väzbe, tlačení a manipulovaní do výpovedí, tak môžeme hovoriť o hrubom zneužívaní trestného práva na boj s opozíciou na Slovensku a to nemôžeme akceptovať.
Dámy a páni, je nemožné, aby ak ide človek, ktorý je vo výkone väzby, na výsluch, tak predtým má tri operatívne výsluchy, kde ho pripravujú na to, čo má presne povedať, aké mená má povedať. Je nemožné, aby išiel po troch operatívnych výsluchoch na ten záverečný, finálny výsluch s poznámkami, na ktorých je dokonca napísané, že v ktorom okamihu má požiadať o prerušenie výsluchu, lebo sa cíti unavený. On presne vie, ešte len ide na výsluch, že v ktorom okamihu bude unavený, pretože sú tak dotýraní, tak sú domučení tí ľudia psychicky, že sú pripravení, len aby sa z toho pekla, v ktorom sa nachádzajú, dostali, schopní povedať čokoľvek na kohokoľvek a je im to už úplne jedno. Pretože vidia vidinu trestu, ako napríklad pre námestníka riaditeľa SIS pána Beňu, ktorý, doživotie mu hrozilo reálne za trestné činy, z ktorých bol obvinený, a skončil s podmienečným trestom odňatia slobody a s neuveriteľne vysokou pokutou vo výške 15-tisíc eur.
Samozrejme, že ľudia, ktorí sú obvinení a majú nadkvalifikované trestné činy, budú sa správať tak, aby sa čo najrýchlejšie z tohto pekla, ktoré vytvára táto vládna koalícia, aj dostali.
Ja nemám pochybnosti – a teraz vôbec to nepotrebujem rozvádzať to detailov –, že s nápadom pozatvárať opozíciu došiel Igor Matovič. O tomto už nikto v tejto krajine nepochybuje, pretože preukázali sme, že sa stretával, stretáva a pozná hlavných udavačov. Bol to sám pán Igor Matovič, ktorý vo výsluchu priznal, že sa niekoľkokrát stretol s jedným z najvýznamnejších udavačov pánom Slobodníkom. Sú tu ďalší svedkovia, ktorí hovoria, že sa Matovič stretol s Makóom a priznal to aj samotný Igor Matovič.
Ďalej musím použiť argument, ktorý by sa v mojom prípade použil ako korunný dôkaz, že Igor Matovič dobre pozná pána Suchobu, ďalšieho kajúcnika a udavača. A ten argument podopriem tým, že sú spolužiaci zo školy vysokej. Hoci hovoriť o žiakovi a študentovi Matovičovi, to vyžaduje veľkú mieru predstavivosti, samozrejme, ale taká je slovenská realita. Ktorýkoľvek spolužiak na základnej škole, strednej škole, vysokej škole, aj keď nás bolo v ročníku 500, samozrejme, je človek, za ktorého ja zodpovedám a nesiem za neho celú vinu. Takže v tomto tiež môžme tento argument použiť na Igora Matoviča.
Je pravda, a preukázali sme to, dámy a páni, že Slovenská informačná služba obdržala 20 mil. eur, použijem žargón, keďže máme majstrovstvá Európy vo futbale, ako nejaké prestupné z medziobdobia, kedy nemal žiadnu prácu, do Slovenskej informačnej služby. Aby to nebolo iba v polohe, ktoré použil predkladateľ, pretože, samozrejme, pri návrhu musel byť v niektorých situáciách aj všeobecnejší, tak vám to presne zopakujem.
1. 6. 2020 odchádza pán Makó z toho Kriminálneho úradu Finančnej správy a potom tu prichádza takto.
Šiesteho, prepáčte, 5. júla 2020 prichádza prvá tranža 5 mil. na Slovenskú informačnú službu a nazýva sa to, že prekročenie limitu výdavkov.
Potom je to 8. 12. 2020, zase prekročenie limitu výdavkov 10 mil. eur, už sme na 15 miliónoch.
Potom je to 18. 2. 2021, prekročenie limitu výdavkov, ďalšie 4 mil., sme na 19 miliónoch. A aby sme boli teda korektní, nebolo to presne 20 mil., ale bolo to 19 946 212 eur, lebo posledná tranža bola 21., myslím, februára 2021.
Jednoducho hotovo, tu je dôkaz, že tvrdenia, ktoré potvrdzovali zaplatenie určitého obnosu peňazí Slovenskej informačnej službe, aby prikryla tohto človeka, sú tvrdenia podložené konkrétnymi písomnými dôkazmi.
Viete, čo je hrozné, dámy a páni? Že najvýznamnejším udavačom Slovenskej republiky je dnes zamestnanec Slovenskej informačnej služby. Najhroznejšie na tom je, že tento človek ešte aj bere peniaze. Je obvinený z mimoriadne vážnej trestnej činnosti a má také úľavy, o ktorých sa jednoducho nesníva podľa mňa nikomu, ani keby pozeral tie najfantastickejšie filmy o mafii, o Cosa Nostre, ktorá tu už dnes bola spomínaná niekoľkokrát, alebo o rôznych kajúcnikoch a udavačoch, ktorí mafiu zradzovali či už v talianskych, alebo amerických dejinách.
Ono to znie ako z filmu, ale on fakt leží v Dubaji pri bazéne v luxusnom hoteli. On naozaj lieta súkromným lietadlom na územie Slovenska. Nemáme zatiaľ potvrdené, kto to financuje, ako to financuje, ale pravda je taká, že pán Makó je jeden z tých udavačov a kajúcnikov, o ktorých presne hovorí tá správa Slovenskej informačnej služby, ktorá prišla sem do Národnej rady a ktorú tu čítal pred všetkými poslancami Národnej rady predseda Národnej rady.
Veď tá správa hovorí úplne jasne. Je tu pracovná skupina, ktorá manipuluje s týmito ľuďmi, ktorá ich pripravuje, ktorá tlačí na nich, ktorá im dáva všetky informácie o predchádzajúcich procesných úkonoch. Cieľ je jasný, voči vybranej osobe poskytnúť krivé svedectvo, krivé obvinenie, aby tento človek bol okamžite zadržaný.
Dámy a páni, a teraz urobím reklamu jednému týždenníku, hoci to nerád robím, lebo to je bulvárny týždenník, nech si každý prečíta, čo porozprával bývalý riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry pán Zurian pre týždenník Plus sedem dní. Keby táto krajina fungovala, ako nefunguje, okamžite by musela vláda Slovenskej republiky podať demisiu.
A tak ako ja, aj po mne predseda vlády Peter Pellegrini vie, že keby sa to nám stalo, že by toto porozprával o našom pôsobení riaditeľ, bývalý, ktorý odišiel pod nátlakom z tejto inštitúcie, toľko chochmesu máme a vedeli by sme, čo máme urobiť. Jednoducho okamžite by muselo dôjsť k demisii, pretože to, čo hovorí riaditeľ NAKA, bývalý, je dôkaz úplného rozvratu policajných zložiek, ale predovšetkým dôkaz toho, že správa Slovenskej informačnej služby neklamala ani v jednom jedinom riadku. To, čo sa hovorí, je úplná pravda.
Dámy a páni, nechcem ísť do nejakých špeciálnych detailov, ale mohol by som veľa hovoriť, v akom stave sú dnes niektorí obvinení a čo ešte mnohých obvinených aj čaká, pretože peklo, ktoré im pripravili vyšetrovatelia a prokurátori, predovšetkým z Úradu špeciálnej prokuratúry, o tom presne hovorí pán Zurian vo svojom článku, o ktorom som teraz hovoril.
Ale predsa nie je možné – a teraz sa pozastavme a bol by som veľmi rád, keby ste sa nad tým zamysleli najmä vy, dámy a páni, vo vládnej koalícii, čo to je už za neľudskosť, keď špeciálny prokurátor právoplatne odsúdený, ktorý by mohol mať nejaký zmysel pre život, pre zdravie už len preto, že to, čo sa mu stalo, sa mu stalo. Áno, bol to nedbanlivostný trestný čin, a že mimoriadne nepríjemný, ale jednoducho je právoplatne odsúdený. Tak on podá podnet ministerke spravodlivosti pani Kolíkovej, aby podala dovolanie a vrátila naspäť obvinenú Moniku Jankovskú do väzby. Ženu, ktorá má zlomené zdravie, pretože bola psychicky týraná, bola psychicky mučená. Môže o tom veľa rozprávať. Ženu, ktorá zaplatila všetko, čo mala zaplatiť z hľadiska tej dane za to, že je podozrivá. Bola veľmi dlho vo väzbe a teraz je stíhaná na slobode, čo je úplne bežný jav. On chce ženu, ktorá má zlomené zdravie, ktorá len tak-tak prežila ten pobyt vo väzbe, opäť hodiť do výkonu väzby. A najlepšie bude, keď sa to urobí teraz, keď je vonku 37 stupňov. A nech ju dajú na piate poschodie ženskej väznice, kde je plechová strecha, a nech si to tam jednoducho pani Monika Jankovská užije.
Ja teda žiadam pána Lipšica, humanistu na pozícii špeciálneho prokurátora, viete čo, pán Lipšic, a odkazujem to odtadiaľto z pultu z Národnej rady, evidentne chcete pani Jankovskú zabiť. Tak viete, čo urobte, zoberte ju a zhoďte ju z mosta alebo ju zoberte na 13. poschodie nejakého vežiaka a rovno ju hoďte dole. To bude k nej milosrdnejšie, humánnejšie ako to, čo s ňou idete teraz robiť.
Takto sa pracuje na Slovensku. Takto sa bojuje s opozíciou. Nie tým, že by ste prišli s nejakými nápadmi, ktoré by boli lepšie pre verejnosť. Ja som zatiaľ nič nepočul, pokiaľ ide o vládnu koalíciu, čo by nejako prekvapilo, že ste lepšie pripravení.
Byty staviate už rok a pol, a stále ešte ani jeden som nevidel. Peniaze rozdávate, ešte som stále žiadne nevidel, a všetky smerujete k rómskym rodinám. Chápem, že vás volili Rómovia a potrebujete udržiavať telesnú teplotu tejto skupiny voličov. Rozumiem tomu. Ale povedzte mi, prosím, ešte niečo také úžasné, čo ste za ten rok a štvrť okrem toho, že sa nám vyhrážate, vykopávate dvere predstaviteľom opozície a robíte zle, čo ste ešte niečo také fantastické v tejto krajine urobili?
Je šokujúce, dámy a páni, že to nekončí len pri tom, že nájdu si nejakého udavača, ktorý je obvinený zo závažnej trestnej činnosti, a ho vydierajú, keď nebudeš hovoriť a vymýšľať si, no tak pôjdeš na 25 rokov do väzenia, alebo budeš hovoriť a potom sa môžeš opaľovať v Dubaji v luxusnom hoteli a môžeš chodiť po rodnej obci Jelenec a možno môžeš mať aj ďalšie výhody.
Už aj to je silná káva. Ale podstatne silnejšia káva, dámy a páni, je, keď sa štát rozhodol, že týchto ľudí bude ešte aj korumpovať. To nie je, že im dám nejakú výhodu. Toto nie je výhoda, to je čistá korupcia, pretože za to, že Makó a jeho firma dostali významnú štátnu zákazku a ešte o mnohých veciach nevieme, ešte ich preverujeme, sa od, pochopiteľne, Makóa očakáva, že bude rozprávať a že si bude ďalej vymýšľať. Našťastie Makóov príbeh je na konci, pretože kto ešte bude veriť takémuto človeku? Jeho príbeh, ktorý dáva v prípravnom konaní, stráca na akejkoľvek autorite a význame pri pohľade na to, čo urobil so Slovenskou poštou, a je prakticky nepoužiteľný v konaní pred súdom.
Mrzí ma, pretože my nestrieľame od boku, som to povedal tisíckrát. Keď sme tvrdili, že firma LAMA, ktorá dostala zákazku od pošty v objeme 10 mil. eur, cirka, bez DPH, že táto firma reálne patrí a je kontrolovaná pánom Makóom, tak ste mnohí kričali, že to nie je pravda, že dajte dôkazy, dajte dôkazy. Keď to v roku 2018 alebo ´19 písali Aktuality a ďalšie médiá, ktoré nás nenávidia, vtedy ste to brali ako fakt, že Makó je prepojený na LAMU, lebo to bolo proti nám. Ak to teraz má slúžiť ako dôkaz proti vám, zrazu to už dnes nie je žiadna pravda.
Obludnosť je v tom, že je tu Slovenská pošta, štátna akciová spoločnosť, a táto štátna akciová spoločnosť, mimochodom pod kuratelou pána Sulíka, pretože nominant pošty bol vybraný pánom Sulíkom. A bol som prekvapený, že pán Sulík, že sa k tomu aj vlastne prihlásil. Bola hodina otázok, kde o tom veľmi otvorene hovoril a začal obhajovať tento biznis na Slovenskej pošte. Slovenská pošta zadá ochranu nehnuteľností, prevoz peňazí, stráženie bezpečnostnej službe, na čele ktorej a ktorú vlastní a ktorú jednoducho kompletne kontroluje človek obvinený z mimoriadne závažnej ekonomickej trestnej činnosti.
Prečo asi tak? Nech mi nikto nepovie, že to je len taká náhodička, že oni išli do súťažičky a v súťažičke vyhrali, všetko je transparentné a čisté. Lebo nám odpovedáte, to je čisté, to je zákonné, lebo to je v súlade so zákonom. Veď aj za našich vlád bolo všetko v súlade so zákonom. Ale keďže to bolo za našich vlád, to nestačilo, lebo vy ste ešte mali 85 prívlastkov k tomu, aby to bolo nielen zákonné, ale neviem ešte aké.
A čo je toto? To je obyčajná špinavá štátna korupcia špinavých udavačov. Nič iné za tým nikto dnes nemôže vidieť.
Nepôjdem do detailov, pretože dobre vieme, že bolo zmanipulované aj výberové konanie. Táto firma nespĺňala základnú požiadavku, nebola zapísaná v Registri partnerov verejného sektora. Tu v tejto partii sedia ľudia, ale aj v partii okolo Petra Pellegriniho, ktorí niesli zodpovednosť a vedia, čo to je verejné obstarávanie, čo to je podpísať nejaký papier v nejakej situácii. A vedia veľmi dobre, že podľa zákona musí byť spoločnosť napísaná v Registri partnerov verejného sektora, ak chce obchodovať so štátom.
Samozrejme, firma LAMA nebola zapísaná. Tak čo urobili? Rýchlo zobrali jednu námietku, vytvorili časový priestor a LAMA si medzitým všetko upratala, vrátila sa naspäť do súťaže. Jasné, vyhrala, bum. To je ale náhoda. Firma najvýznamnejšieho udavača na Slovensku.
Vážený pán podpredseda, neviem, ako to mám urobiť procesne teraz, alebo procedurálne, možno sa budeme musieť poradiť s organizačným odborom, máme informácie, dôkazy písomné, ja ich tu mám. Nemôžem však v tomto okamihu povedať, či sú klasifikované ako vyhradené, dôverné alebo aký majú stupeň utajenia. Neviem. Ale je to autentický doklad, ktorý mám k dispozícii. Tento doklad bez akýchkoľvek pochybností, opakujem, bez akýchkoľvek pochybností potvrdzuje, že firma LAMA patrí pánovi Makóovi. Bez akýchkoľvek pochybností, ešte raz to opakujem a ja nestrieľam, keď vám hovorím, že to máme, tak to máme.
Ak to chcete vidieť, dajte neverejné zasadnutie na desať minúť alebo na tri minúty. Stačia tri minúty. Ja vám prečítam, čo povedal pán Makó o tejto firme, lebo máme k dispozícii jeho výpoveď. Ním podpísanú výpoveď. A tam presne povedal, ako to je s tou firmou LAMA a jeho osoby.
Viete, ale my sme už tiež ľudia, ktorí rozmýšľajú pri vás, čoho ste všetkého schopní. Zurian zavolá svojmu synovi, že choď im odomknúť, tým policajtom. Nepočkali ani 15 minút, tie fotky tých vyvalených dverí ste, dúfam, videli. Toto je váš štýl: zastrašiť, zadržať, zobrať a poutláčať.
Preto procedurálne znovu to pripomínam, tuto mám fyzický dôkaz, ak ho chcete počuť, ja nepôjdem teraz do rizika, že tu vyjdem von a na mňa hodíte nejaké komando policajtov. Ja ho tu prečítam, ten dôkaz, ale chcem v tejto situácii zasadnutie neverejné. Stačí mi minúta neverejného zasadnutia, lebo minimálne som presvedčený, že asi to nemá väčší stupeň ochrany, ako je vyhradené alebo asi vyhradené, čo by malo postačovať pre účely Národnej rady Slovenskej republiky. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, dovolím si vás prerušiť. Sám viete, že to nie je možné takto urobiť narýchlo, že na niekoľko minút, aby sme sálu zabezpečili na vyhradené, tak treba polhodinovú prestávku.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Dohodnime sa tak, dobre, dohodnime sa tak teda, pán podpredseda, kto chce...

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Takže ja, ja nie som...

Fico, Robert, poslanec NR SR
Dobre, prepáčte, prepáčte.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Áno. Nech sa páči.

Fico, Robert, poslanec NR SR
Kto chce, ja mu to ukážem. Ja nepôjdem teraz do žiadneho rizika. Mám to. Kto má záujem to vidieť, dôjdite ku mne. Presne vám ukážem, čo povedal Makó o firme LAMA, a vtedy potvrdíte, že nestrieľame a že ste skorumpovali najvýznamnejšieho slovenského udavača.
My sme chceli, pán podpredseda, na túto tému hovoriť už na mimoriadnej schôdzi. Rešpektujem, nebol schválený program. Ja viem, aká je politická realita, ale predsa len táto schôdza je predovšetkým aj o tejto téme.
Všimnite si, koľko času venoval pán Matovič téme, ktorá sa týka právneho štátu alebo likvidácie právneho štátu, že čo všetko sa bude diať. Ja som mal pocit, že tu stojí generálny prokurátor alebo minister vnútra, ktorý je odvolávaný. Ale tu bol minister financií, človek, ktorý preukázateľne riadi túto pyramídu cez Mikulca smerom dole k vybraným vyšetrovateľom, operatívcom a, bohužiaľ, aj vybraným prokurátorom špeciálnej prokuratúry a, bohužiaľ, zdá sa mi, že už aj voči niektorým sudcom.
Poznáte krajinu, dámy a páni, kde by v priebehu piatich mesiacov Ústavný súd Slovenskej republiky vydal dve rozhodnutia, dva nálezy, a konštatoval, že sudca Najvyššieho súdu, jeden, ten istý, stále Kliment v dvoch prípadoch hrubo porušil základné ľudské práva sťažovateľov? Ja som bol vždy v tom, že sudcovia na Najvyššom súde sú na ochranu ľudských práv, a nie na porušovanie ľudských práv. A nič sa nedeje!
Napíšeme ministerke Kolíkovej podnet na začatie disciplinárneho konania, ani neodpíše. To už je jednoducho vaša úroveň, samozrejme, pretože vy ani to neviete, že minister zodpovedá parlamentu ako exekutíva zákonodarnej moci.
Ale budeme v tom pokračovať. My budeme používať všetky legitímne prostriedky, aby sme na tieto veci upozorňovali.
To, čo predvádza a za čo je zodpovedný Igor Matovič, je jeden z hlavných dôvodov. Ostatné dôvody boli dostatočne prezentované v návrhu, ktorý predniesol predkladateľ v mene skupiny opozičných poslancov.
Ale chcem využiť túto možnosť a predkladám návrh uznesenia, ktorý som už v podstate odôvodnil v mojom vystúpení, pretože sa dotýka podstaty tejto schôdze. Dotýka sa odvolávania človeka, ktorý sa rozhodol v svetle 50. rokov minulého storočia zneužívať trestné právo v boji proti opozícii, lebo inak to nevie. Veľmi bolo to presne povedané, najprv si mysleli, že to len tak urobia a potom, keď zistili, že to nejde, tak začali vyhľadávať, uplácať, korumpovať, tlačiť, týrať a neviem čo, udavačov, kajúcnikov, ktorí dnes robia špinavú robotu, ktorú robia.
Navrhujem preto, aby sme v rámci tejto schôdze, keď bude hlasovanie o uzneseniach, hlasovali aj o nasledujúcom návrhu uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky.
Návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky z dnešného dňa, to znamená z 30. júna 2021, k štátnej korupcii.
Národná rada Slovenskej republiky
a) s veľkým znepokojením prijala správu Slovenskej informačnej služby, adresovanú predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky, v ktorej sa konštatuje manipulácia s trestnými konaniami na základe vyhľadávania spolupráce a koordinácie s tzv. univerzálnymi svedkami s cieľom obviniť vybrané osoby zo závažnej trestnej činnosti, čo vedie k deštrukcii základov právneho štátu a vysokej pravdepodobnosti krivých obvinení a nezákonného vzatia do väzby;
b) odsudzuje praktiky vlády Slovenskej republiky vedúce k nemorálnej motivácii tzv. univerzálnych svedkov a kajúcnikov udavačov, podozrivých zo závažnej trestnej činnosti, pokračovať v poskytovaní nedôveryhodných svedectiev proti vybraným obvineným osobám, akou je oficiálne potvrdená a účinná obchodná zmluva medzi Slovenskou poštou, akciová spoločnosť, a súkromnou bezpečnostnou službou LAMA SK, s. r. o., v objeme 9,5 mil. euro bez DPH, ktorú bez akýchkoľvek pochybností kontroluje a riadi jeden z najaktívnejších slovenských kajúcnikov obvinený L. M. – používam v tomto prípade skratku, hoci myslím si, že už to nemá žiadny praktický význam, všetci dobre vieme, o akých osobách hovoríme.
A po c) žiadam vládu Slovenskej republiky, aby okamžite prijala všetky potrebné opatrenia a zabezpečila, že Slovenská pošta, akciová spoločnosť, okamžite odstúpi od vyššie uvedenej zmluvy so spoločnosťou LAMA, s. r. o., a po druhé aby zabezpečila dôsledné prešetrenie, či nedošlo k uprednostneniu tejto súkromnej firmy pri verejnom obstarávaní.
Dámy a páni, 26 poslancov strany SMER – sociálna demokracia podporí aj tento návrh uznesenia, ktorý som teraz predložil, ale predovšetkým sa v plnej zostave hlásime k návrhu na vyslovenie nedôvery pánovi Igorovi Matovičovi, ktorý je členom vlády a je poverený riadením Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 17.6.2021 9:10 - 9:11 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda, mám návrh na doplnenie programu. Pán podpredseda, čím ďalej, tým viac sa ozývajú rôzne organizácie, ako je napríklad Svetová zdravotnícka organizácia, máme tu aj Stálu očkovaciu komisiu v Nemecku, ktoré tvrdia, že neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by oprávnili odporučiť očkovanie detí od 12 do 16 rokov, pretože ide o experimentálne vakcíny a veľmi správne sa tieto renomované inštitúcie obávajú o zdravie detí. Preto v mene skupiny poslancov navrhujem zaradiť ako bod č. 1, lebo ide o akútnu vec, návrh uznesenia Národnej rady o zastavení očkovania detí vo veku od 12 do 16 rokov s tým, že to znenie je veľmi jednoduché. Vláda sa žiada, aby prijala všetky potrebné opatrenia na okamžité zastavenie očkovania detí vo veku od 12 do 16 rokov proti COVID s výnimkou prípadov, kedy očkovanie odporúča odborný lekár. Táto časť by tam zostala.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis