Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie

19.5.2022 o 11:46 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

22.6.2022 11:25 - 11:40 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, dovoľte mi, aby som predniesol stanovisko poslaneckého klubu strany SMER - sociálna demokracia k zákonu, ktorý vrátila pani prezidentka naspäť na prerokovanie do Národnej rady.
Poslanecký klub strany SMER - sociálna demokracia nemôže tento zákon podporiť ani pri opätovnom prerokovaní a to z toho dôvodu, že je zjavne diskriminačný, pretože neponúka žiadnu pomoc dôchodcom, rodinám bez detí alebo rodinám s dospelými deťmi. Rovnako musíme konštatovať, že to, čo je navrhnuté a čo má byť predmetom pomoci v roku 2022 a v roku 2023, je totálne nedostačujúce a vôbec to nereflektuje na obrovské zdražovanie, ktorého sme svedkami.
Chcel by som slovenskej verejnosti ešte raz zdôrazniť, že pokiaľ ide o rok 2022, tak na jeden mesiac vládna koalícia dáva rodine na jedno dieťa štyri eurá pri rodinnom prídavku, v priemere 21 eur pri daňovom bonuse a potom je to jedna šestina zo 75 eur, to je jednorazový rodinný prídavok za mesiac máj. Ak to zrátame, dámy a páni, na mesiac dávate jednému dieťaťu 37 eur. Pripomínam, že školské obedy v tomto okamihu stoja v niektorých školách 40 eur na mesiac a od septembra pôjdu ešte vyššie.
Čiže vy ste zrušili školské obedy a nevraciate cez tento rodinný balík ani len to, čo ste ľuďom zobrali v podobe zrušenia školských obedov, ktoré sme považovali za veľmi dôležité. Z tohto pohľadu je zákon ničotný, nikomu nepomáha, okrem toho rozvrátil verejné financie samospráv miestnych aj regionálnych a naviac ešte aj rozvrátil celú vládnu koalíciu.
Ani jeden poslanec strany SMER - sociálna demokracia nemôže tento zlý, diskriminačný zákon podporiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 22.6.2022 11:25 - 11:40 hod.

Robert Fico
Ďakujem pekne. Pán predseda, podal som procedurálny návrh, ale neviem, aké bude teraz poradie hlasovania. Ja chcem len požiadať o možnosť dvojminútového vyhlásenia v mene klubu pred hlasovaním o tlači 1069, vrátený zákon pani prezidentkou o financovaní voľného času dieťaťa. Takže bezprostredne pred týmto hlasovaním, lebo nepoznáme poradie hlasovania. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 22.6.2022 10:55 - 11:10 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán podpredseda, podľa § 35 ods. 4 vás chcem teraz požiadať o minimálne pätnásťminútovú prestávku na poradu klubov pred hlasovaním a súčasne vás chcem požiadať, aby po tejto porade klubov bola možnosť v mene poslaneckých klubov na dvojminútové vystúpenie, a návrh ste dostali aj v písomnej podobe. Takže ak môžem navrhnúť, pán podpredseda, hlasovali by sme 11.15 h, ak môžem teda navrhnúť, to by bolo tých 15-20 minút na poradu.
A ešte, ešte mám jednu požiadavku. Pán podpredseda, ja som chvíľku počúval pozmeňujúci návrh, ktorý bol predložený v súvislosti s návrhom zákona, ktorý teraz prerokovávame. Prosím, nebláznime, nechcite od nás, aby sme hlasovali o jedenástej hodine o návrhu, ktorý má, ja neviem, koľko bodov, asi sedemnásť husto písaných strán. My nemáme šancu sa do toho ani pozrieť, ani netušíme, o čo tam ide predkladateľov, pretože vlastne predkladá úplne nový návrh zákona. Preto vás prosím aj z kolegiality, nech sa na to pozrieme, hlasovanie večer o sedemnástej k tomuto návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.6.2022 15:24 - 15:39 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky, členovia vlády, dámy a páni, dovoľte mi, aby som v mene skupiny poslancov Národnej rady odôvodnil návrh na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky pánovi Richardovi Sulíkovi, ktorý je poverený riadením významného rezortu, a to rezortu hospodárstva Slovenskej republiky.
Začnem možno otázkou, ktorá nám je kladená v posledných dňoch pomerne často. A táto otázka znie, že prečo v súvislosti s ropnou krízou, s problémami s plynom a s elektrinou, ale predovšetkým, prečo v súvislosti so schválením takzvaného šiesteho balíka sankcií proti Ruskej federácii nepodávame návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky, ale individuálnemu členovi vlády, a to ministrovi hospodárstva. Pretože vraj na konci dňa to bola plná politická zodpovednosť premiéra, ktorý za vládu Slovenskej republiky prijal v Bruseli vážne politické rozhodnutie a súhlasil so závermi Európskej rady napriek tomu, že mal plnohodnotné právo tieto závery vetovať, ako sa to stalo v mnohých iných prípadoch, ako to možno je dosť typické pre iných premiérov, ale, bohužiaľ, nie pre premiéra, ktorý je dnes na čele vlády Slovenskej republiky. Odpoveď na túto otázku je pre nás veľmi jednoduchá a dúfam, že sa neurazí pán predseda vlády, ale my sa chceme dnes rozprávať s človekom, ktorý bude rozumieť tomu, čo mu hovoríme. Lebo obávam sa, že to, čo teraz budem hovoriť, bude niečo, čo bude znieť pre pána Hegera ako jazyk iného kmeňa. Aj preto by sme boli veľmi radi, keby dnešná diskusia a rozprava mala vecný charakter a povedali by sme si niečo viac o tom, čo sa vlastne deje v Európe, kde sa nachádzame, komu to ubližuje a komu to mimoriadne vyhovuje.
Začal by som nie mojím citátom, pretože asi by ste tento citát nemohli zobrať ako citát, ktorému by ste verili, ale začnem citátom z významného nemeckého týždenníka Der Spiegel, potom poviem aj autora, ktorý konštatuje, že výsledkom európskeho postoja, pokiaľ ide o šiesty balík sankcií proti Ruskej federácii, je, že sankcie nezasiahnu Spojené štáty americké, najväčšiu radosť alebo najväčší profit z týchto sankcií bude mať Čína a India a pričom najviac bude poškodená Európa a Európska únia. Zdá sa mi, že už ani v jednej vete sa to nedalo lepšie povedať, pretože o tomto všetkom je súčasná politika, o tomto všetkom sú dôsledky sankcií, na ktorých sa nedávno dohodla Európska únia. Ak dovolíte, tá veta je tak vážna a tak presná, že by som ju rád zopakoval: „Výsledkom európskeho postoja je, že sankcie nezasiahnu Spojené štáty americké, najväčší profit budú mať Čína a India, pričom najviac bude poškodená Európa a Európska únia.". Citujem Der Spiegel, necitujem centrálu strany SMER - sociálna demokracia.
Dámy a páni, politická vôľa veľkých západných krajín v Európskej únii, a, žiaľ, k tejto politickej vôli sa bez akýchkoľvek limitov a obmedzení pridala aj súčasná vláda Slovenskej republiky, teda vôľa poškodiť za každú cenu Ruskú federáciu tlačí európsku ekonomiku do neuveriteľného kúta. Predovšetkým by som chcel porovnať aký je vzťah rozhodnutí americkej administratívy k americkému biznisu a aký je vzťah rozhodnutí Európskej únie k európskemu biznisu. Nemôže sa stať, kto sleduje zásadnú zahraničnú politiku, že by americká administratíva prijala akékoľvek rozhodnutie v podobe sankcií, ktoré by poškodzovalo americký biznis. Vždy je tam zhoda. A keď sa po prijatí rozhodnutia ukáže, že toto rozhodnutie predsa len škodí americkému biznisu, dochádza okamžite k revízii týchto opatrení. V tomto je podstatný rozdiel medzi prístupom Európskej únie k európskemu podnikaniu a prístupom americkej administratívy k americkému podnikaniu.
Pán minister, budem teraz hovoriť informácie, ktoré možno sú do určitej miery považované za klasifikované v rámci európskeho prostredia. Ale predpokladám, že ako človek, ktorý sa touto problematikou zaoberá, ich máte dostatočne k dispozícii. Došlo k osloveniu predstaviteľov mimoriadne významných európskych firiem, ktoré pôsobia na území Ruskej federácie, a z týchto rozhovorov vznikli neuveriteľné závery. Závery, ktoré podľa mňa by sme mali rešpektovať, pretože ich formulovali európski podnikatelia, významní európski biznismeni. Toto nie sú závery, ktoré by robili európski politici alebo politici na úrovni individuálnych štátov.
Prvý záver je, že vôbec nevidia, že by sankcie, ktoré sú prijímané proti Ruskej federácii, mali akýkoľvek vplyv na správanie sa Ruskej federácie v zásadnej otázke, a to je otázka vojnového konfliktu na Ukrajine. To je mimoriadne vážny záver, ak to konštatujú významní predstavitelia európskeho biznisu, ktorý je umiestnený na území Ruskej federácie.
Po druhé, dámy a páni, konštatujú, a to je mimoriadne vážne, že na základe sankcií dochádza k zvyšovaniu sebestačnosti a samostatnosti ruského priemyslu. Opäť to nehovoríme my. To dnes sa ukazuje nielen v rámci Ruskej federácie. Zvyčajne sankcie, ak sú zavedené voči nejakej krajine, vedú k tomu, že tá krajina prijíma opatrenia ochranné, ktoré zabezpečujú, že to, čo nevedia doviesť, si zabezpečujú vlastnými silami. No a čo je najvýznamnejšie, konštatujú, že tu je vysoké riziko straty vlastníctva týchto podnikov, ktoré sú dnes na území Ruskej federácie, budem hovoriť aj o konkrétnych príkladoch.
Dnes je evidentné, že ak je nejaká firma pod sankciami na území Ruskej federácie a má ťažkosti s výrobou, ale nezatvorila definitívne prevádzku, má povinnosť platiť zamestnancom dve tretiny platu, ale keďže neprodukujú alebo sú obmedzení, tak majú obrovské problémy s cash flow-om a nakoniec to vedie až k rôznym pokusom o bankrot. Problémom je ale to, že takýto pokus o bankrot je v Ruskej federácii považovaný za závažný trestný čin. Preto pomerne často dochádza k prípadom, kedy sa dostávajú predovšetkým čínski a indickí investori k obrovským majetkom, ktoré musia za veľmi jednoduchých a lacných podmienok prevádzať majitelia týchto obrovských firiem na území Ruskej federácie. Buď sa prevádzajú čínskym a indickým majiteľom, investorom alebo, samozrejme, sa dostávajú do rúk ruských investorov. Je tu možno jedno vyjadrenie, ktoré treba povedať, a to je vyjadrenie významného predstaviteľa automobilového priemyslu: „Srdce nám krváca, keď vidíme ako sa naše pozície v Ruskej federácii dostávajú Číňania a predstavitelia z Indie." Asi sa nedozvieme v slovenských médiách, že Renault predal majetok v hodnote 2,2 miliardy eur za 1 euro s tým, že si bude môcť naspäť kúpiť tento majetok po šiestich rokoch. Nuž, ale kto vie garantovať, čo sa bude diať o šesť rokov v rámci Ruskej federácie. Takéto možnosti za objavujú a zdá sa, že viaceré zahraničné firmy takto uvažujú, že radšej sa vzdať za lacné peniaze s nejakou podmienkou možnosti návratu, hoci riziká, ktoré sú spojené s takýmto prevodom, sú mimoriadne obrovské.
Dámy a páni, vráťme sa teraz k slávnej vete, ktorá bola uverejnená v nemeckom týždenníku Der Spiegel, ktorá konštatuje, kto je najviac poškodený sankciami proti Ruskej federácie. Všetci to vieme a všetci to trpíme z nejakých morálnych, politických a etických dôvodov. Všetci vieme, že to je len a len Európa, Európska únia a sú to predovšetkým najslabšie články Európskej únie, a to sú krajiny, ktoré patria do tzv. východného bloku v rámci tejto významnej medzinárodnej inštitúcie. A vráťme sa teraz len k samotnej rope a čo sa udialo na ostatnom zasadnutí Európskej rady.
Dovolím si vyhlásiť strane, alebo za stranu SMER - sociálna demokracia, že pokiaľ ide o to, čo sa udialo v Bruseli zo strany predstaviteľov slovenskej vlády je fatálne zlyhanie. Opakujem fatálne zlyhanie. Pretože v mene akejsi politiky, ktorej málokto rozumie, ste, dámy a páni, pán predseda vlády, pán minister zahraničných vecí, pán minister hospodárstva úmyselne poškodili slovenskú ekonomiku a slovenské domácnosti. O tomto dnes niet absolútne žiadnych pochybností. Čo je najnebezpečnejšie, prijímali ste rozhodnutia bez akýchkoľvek konzultácií so zainteresovanými. Toto by sa, ako som povedal, v Spojených štátoch nikdy nemohlo stať. Ako je možné, že do posledných hodín sa rokovalo o trojročnej výnimke a zrazu trojročná výnimka sa zmenila na osem mesiacov. Ako je možné, keďže musia všetci v Európskej rade hlasovať za prijaté rozhodnutie, nemal predseda vlády Slovenskej republiky dostatočný tlak zo strany ministra hospodárstva a nemal dostatočnú odvahu vetovať veci. Pán predseda vlády, mňa nezdravili niektorí premiéri tri mesiace, keď som zavetoval povinné kvóty pre migrantov, ale urobil som to a nebolo to jednoduché. Chodili za mnou všetci a presviedčali ma, musíš, musíš, musíš. Ja som povedal, nemôžem, mám mandát zo Slovenskej republiky, ktorý mi zakazuje, aby som súhlasil s povinnými kvótami na migrácie. A bolo to Slovensko, s podporou v tom čase Českej republiky a českého premiéra Sobotku a s podporou maďarského premiéra Orbana, ktorý tento výsledok dosiahol. Pýtam sa, prečo ste súhlasili s ekonomickou vlastizradou v Bruseli. Pretože odsúhlasili ste podmienky, ktoré znamenajú pre Slovensko také ťažkosti, aké si dnes neviete, dámy a páni, predstaviť.
Možno dnes len tak šomrete, keď stojíte na benzínových pumpách a vidíte, ako sa šplhajú ceny benzínu a nafty hore. Tak vám teda odporúčam, spomeňte si na dnešný deň, keď sa budete pozerať na cenovky v septembri alebo v októbri tohto roku. Spomeňte si na tento deň. A budete blahorečiť, že benzín a nafta stoja okolo dvoch eur. Pretože nielenže budete blahorečiť za cenu, ale budete blahorečiť aj za to, že ešte dnes tá nafta a benzín sú. Pretože nie ja, ale, opäť, medzinárodní analytici vážne upozorňujú, že pri týchto krokoch, ktoré boli prijaté, sa môže stať, že bude nedostatok palív možno už počas letných mesiacov, kde bude dopyt po týchto pohonných hmotách väčší ako kedykoľvek inokedy.
Pán minister hospodárstva, ja nebudem dnes vôbec sa zaoberať žiadnymi vašimi individuálnymi prešľapmi a už vôbec sa nemienim zaoberať vašim konfliktom, ktorý nabral až na smiešnosti medzi vami a predsedom vlády po tom, čo v Bruseli boli schválené sankcie, ktoré výrazne poškodzujú Slovenskú republiku. Viete, neviem si predstaviť ako predseda vlády, že by niektorý individuálny člen z mojej vlády išiel na tlačovú konferenciu a ukazoval by nejaký prepis esemesiek, ktorý by ukazoval svoju pravdu. Do troch minút by bol tento člen vlády poslaný preč. To jednoducho nie je možné. To, čo ste predviedli po samite v Európskej únii, len potvrdzuje v akom katastrofálnom vzťahu sú vnútrokoaličné vzťahy. Prosím vás, ako vám môže Slovensko veriť? To je presne to isté ako keď je futbalová reprezentácia, sú tam dvaja dôležití hráči a tí dvaja dôležití hráči urobia pred zápasom tlačovú konferenciu a dohádajú sa pred celým Slovenskom. Ako má potom veriť občan Slovenskej republiky, že takýto tím je je schopný dosiahnuť nejaký výsledok. Ale nemienim sa zaoberať týmito otázkami, pretože v rámci diskusie, ktorú teraz vedieme, sú to v podstate dôležitejšie veci ako to, ako sa navzájom k sebe vo vládnej koalícii správate.
Chcel by som, vážené dámy a páni, zvýrazniť aj to, že našťastie sa dnes bavíme len o rope a nemusíme sa ešte baviť o plyne. Verím, že nikomu z vás neušla dnešná informácia, že pokiaľ ide o dodávky na územie Slovenska, tak došlo dnes k poklesu o 30 %. Sú na to rôzne argumentácie, výhovorky, ale kto sleduje zahraničný obchod a svetovú politiku veľmi dobre vie, že čo sa deje. Uvedomme si, že došlo aj k poklesu dodávok plynu cez Nord Stream. Zrazu je nejaká havária v Texase, kde je najväčší terminál na dodávky skvapalneného plynu, pretože skvapalnený plyn sa má dovážať na územie Európy ako nejaká náhrada pre prípad, že by došlo k zastaveniu odberu ruského plynu.
Dámy a páni, dnes sa jeden megawatthodina obchodovala v rozmedzí 95 až 100 eur a v podstate ceny v utorok, pokiaľ ide o plyn, vyleteli o 16 %. Sami avizujete, že niekedy v septembri, v októbri sa začneme baviť na Slovensku o zvyšovaní cien plynu o 100 až 150 %. Kde je, preboha, nejaká odpoveď vlády na tento katastrofický scenár? Kde je? Ja neverím na žiadne náhody, neverím, že dnes sú nejaké technické problémy pri dovoze ruského plynu cez Kapušany alebo že sú problémy technického typu cez Nord Stream. A neverím v žiadne havárie v Texase, pretože dobre vieme, že tu je obrovský záujem, aby cena naďalej stúpala, pretože na tom niekto fantasticky zarába. Preto chcem využiť aj toto moje vystúpenie a opätovne požiadať vládu, ktorú sme žiadali už šesťkrát na mimoriadnych schôdzach, predstúpte pred Národnú radu Slovenskej republiky a povedzte ľuďom, čo idete, preboha, robiť so 100 až 150-percentným zvyšovaním cenu plynu.
Dámy a páni, nemám chuť hovoriť do vlastných radov. Podľa zákona máme svoje vlastné platy, ale na Slovensku máme státisíce ľudí, ktorí žijú z dôchodkov 300-400 eur. A ja mám presne takú jednu rodinu, kde dvaja dôchodcovia, dvaja dôchodcovia zrazu dostali nedoplatok 300-400 eur. Zo 120 eur im zvýšili mesačnú platbu na 160 eur. Čo urobíte, keď to bude stáť o 100 – 150 % viacej. Akú kompenzáciu týmto ľuďom ponúknete. A opakujem, na šťastie sa bavíme dnes len o rope, nebavíme sa o plyne, pretože, na šťastie, v Európe sú stále ešte lídri, ktorí majú zdravý rozum. Keby išlo o pána Hegera, tak by podpísal aj rozsudok smrti nad Slovenskom, ale spolkový kancelár nemecký povedal, nedovolí zruinovať ekonomiku nemeckú len preto, že prestaneme odoberať ruský plyn. A veľmi správne sa k tomu postavil, pretože diverzifikácia je jedna vec, všetci sme za diverzifikáciu. Všetci sa tešíme, keď je možné dostať na územie Slovenska aj ropu, aj plyn z iných druhov krajín alebo možno z iných druhov dodávok cez rôzne typy ropovodov alebo či sú to rôzne terminály, alebo sú to možno nejaké tankery.
Mimochodom, by nám mohol porozprávať predseda vlády Slovenskej republiky, lebo s tým sa nepochválil, že akú výnimku vyrokovali Gréci v súvislosti s ropou. Bol by som veľmi rád, keby ste nám porozprávali, pán Heger, že za čo Gréci zabojovali. Gréci zabojovali tak, že zarobia milióny na tomto všetkom, pretože si povedali, že pre nich je dôležitejší záujem gréckeho hospodárstva ako nejaké vymyslené etické a morálne predsudky, ktoré Európsku úniu viedli k tomu, že prijala takéto rozhodnutie. Pokiaľ ide o ropu, ktorá bola predmetom tzv. šiesteho balíka sankcií proti Ruskej federácii, ako som už naznačil, pôvodný plán bol, že bude mať každá krajina tri roky na to, aby sa pripravila na odstrihnutie od ruskej ropy. Nikto nikomu doteraz nepovedal, prečo sa tak v krátkom časovom úseku, išlo o niekoľko hodín, politicky rozhodli niektorí predstavitelia v Európskej únii a skrátili toto obdobie tri rokov na osem mesiacov. Rovnako nikto nikomu nevysvetlil, prečo vláda Slovenskej republiky nevetovala týchto osem mesiacov. Tri roky v poriadku. Tri roky je doba, ktorá je dostatočne vhodná na to, aby sa Slovensko a iné krajiny technologicky pripravili na to, že budeme spracovávať iný druh ropy. Určite tri roky sú aj doba na to, aby sa možno zvýšila kapacita Adrie, ktorá momentálne nie je dostatočná na to, aby zásobovala potreby európskeho trhu, ako niekto predpokladá. Opäť, samozrejme, budeme odkázaní na dovoz ropy z krajín, kde je možno podstatne horšia situácia v oblasti demokracie, ľudských práv, ako to je v prípade Ukrajiny.
Ak nám niekto chce povedať, že tých desať mesiacov, ktoré dostala Česká republika republika naviac, má pre Slovensko nejaký význam, tak klame a všetci viete, prečo klame. Pretože tá časť tej produkcie zo Slovnaftu, ktorá ide do Českej republiky alebo ktorá potom môže ísť 18 mesiacov predstavuje iba zlomok z produkcie, ktorú inak Slovnaft má. Pripomeniem aj to, že tých osem mesiacov, ktoré sú k dispozícii, je osem mesiacov, ktoré sa len veľmi ťažko budú dať zvládať. Ja by som chcel naozaj vidieť toho technika a toho experta, ktorý za osem mesiacov naplánuje, objedná a zrealizuje technologickú zmenu v Slovnafte. Za osem mesiacov, opakujem ešte raz. To je prakticky nemožné. Plus, ako som už uviedol, Slovnaft v takomto prípade pôjde na technologické minimum, čo môže výrazne túto firmu poškodiť. Pán predseda vlády spoločne s ministrom zahraničných vecí a spoločne s ministrom hospodárstva, ste sa rozhodli zdeštruovať jedinú monopolnú rafinériu, ktorú na Slovensku máme, čisto z nezmyselných politických dôvodov. Z čisto nezmyselných politických dôvodov a Slovensko bude trpieť. Opakujem ešte raz, trpieť tak, ako sa nám možno ani nezdá. Vy ste nám neverili, keď sme vás varovali pred niekoľkými mesiacmi, že dôjde k sociálnym výbuchom, protestom, demonštráciám a zhromaždeniam. To, čo včera predviedli učitelia, to je iba začiatok. Bude toho podstatne viac. Nebojte sa, my nič organizovať nebudeme, ľudia sú natoľko zorganizovaní.
Ja by som vám pripomenul, dámy a páni, ako ste nosili čaj autodopravcom, keď boli protesty proti nám, to my nerobíme. Ale pripravte sa na to, že podceňujete veci, tak ako vám, teraz opakujem, budete blahorečiť za situáciu v júni, ak sa budete pozerať na benzínové pumpy niekedy v septembri alebo októbri tohto roku. Čo môžeme očakávať? Šéf medzinárodnej agentúry pre energiu konštatuje, že prichádza k situácii, ktorá sa dá podobať ´70 rokom. Obrovská ropná kríza, ale pozor! Vtedy to bola iba ropná kríza, ale dnes tu máme ropnú krízu spojenú s plynovou krízou, pripomínam, dnes sa jedna megawatthodina obchodovala na úrovni 95 až 100 eur. Nárast ceny až o 16 % v utorok. Obrovský nedostatok, ktorý je umelo vytváraný, spôsobuje, že dnes tá cena pôjde ešte vyššie, ako to je v tomto okamihu. A do toho treba, samozrejme, ešte zaradiť aj problém s elektrickou energiou, pretože ak nás niekto chce presviedčať, že politické memorandum, ktoré bolo dohodnuté medzi ministerstvom hospodárstva a slovenskými elektrárňami, zachráni Slovensko pred rastom ceny elektrickej energie, túto rozprávku môžte rozprávať deťom v materskej škôlke, ale nie členom strany, predstaviteľom strany, ktorá bola 12 rokov súčasťou vládnej koalície. Čo nás teda čaká? Ja vôbec nebudem používať moje názory, to, čo hovoria zahraniční analytici a môžte si tieto názory naštudovať. Naše médiá vám to nedajú, ale ak si dáte prekladače alebo viete používať cudzie jazyky, tak to, prosím, si pozrite.
Na jeseň nás čaká brutálna drahota, pokiaľ ide o pohonné hmoty. Na jeseň nás čaká, bohužiaľ, nedostatok pohonných hmôt. A čo je najhoršie, začínajú sa objavovať vyjadrenia zahraničných analytikov, ktorí hovoria, že nejaké obdobie možno bude prídelové. Viete si predstaviť, že kvôli našej sprostosti budeme prideľovať ľuďom benzín a naftu, kvôli čomu, prosím vás. To by som naozaj chcel vedieť. Preto v tejto situácii nemôžem skonštatovať nič iné len to, že minister hospodárstva, do portfólia ktorého patria tieto odborné témy, totálne zlyhal. Až mi je to smiešne, ak čítam, že minister hospodárstva Slovenskej republiky volal českému premiérovi: Haló, pán premiér, pomôžte nám. A slovenský premiér mu odkazuje: Ja už som nechal Čechov a Maďarov nech si rokujú sami za seba. Toto sa nikdy nemohlo stať za našich vlád, nikdy.
Pán minister, nevytvorili ste dostatočný tlak na predsedu vlády, nevysvetľovali ste mu, čo to bude znamenať a môžte nám tu rozprávať teraz rozprávky, že všetko je v poriadku, lebo určite nám poviete, že všetko je v poriadku a že liter benzínu bude stáť euro v septembri alebo v októbri. A dobre sám viete, že to bude úplne inak, že sa blížime do mimoriadne vážnej doby pokiaľ ide o všetky energie vrátane ropy, plynu a už o elektrickej energii ani nehovoriac.
Preto nemám teraz vôbec chuť riešiť, aby sa tu riešili iné prípady vášho zlyhania z minulosti. Toto je dostatočný prípad na to, aby sme konštatovali, že minister hospodárstva zanedbal základné povinnosti, nepripravil a netlačil na predsedu vlády a spôsobil a vytvoril podmienky, ktoré výraznou mierou znížia životnú úroveň Slovenskej republiky možno počnúc od dnešného dňa.
Preto skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky nevidí inú možnosť len vysloviť ministrovi vlády Slovenskej republiky zodpovednému za riadenie ministerstva hospodárstva nedôveru.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.6.2022 17:10 - 17:25 hod.

Robert Fico
Pán predseda, myslím, že bude korektné, keď oznámite, že teraz bude pokračovať rokovanie o tomto bode programu, ako stanovuje rokovací poriadok, ale že hlasovať sa dnes nebude. Nie sme schopní to zvládnuť a nevidím žiadny dôvod teraz do 19. hodiny držať v pohotovosti celú Národnú radu. Navrhujem, aby sa hlasovalo zajtra o jedenástej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 25.5.2022 17:22 - 17:22 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Pán predseda, po hlasovaní poprosím. Ďakujem.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Dobre, ďakujem pekne. Nech sa páči, pán Karahuta.

Karahuta, Jaroslav, poslanec NR SR
Vážený pán predseda, v rozprave k uvedenému návrhu zákona vystúpili štyria poslanci, pričom pán poslanec Fecko a pani poslankyňa Halgašová podali pozmeňujúce a doplňujúce návrhy. Keďže boli dnes v rozprave podané pozmeňujúce návrhy v zmysle § 83 ods. 4 rokovacieho poriadku, dajte, prosím, hlasovať o skrátení lehoty.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujeme. Skracujeme lehotu.
(Hlasovanie.) Prítomných 128 poslancov, za 85, proti 10, zdržalo 33.
Uvedený návrh sme schválili.

Karahuta, Jaroslav, poslanec NR SR
Dajte, prosím, hlasovať o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch zo spoločnej správy spoločne o bodoch 1 až 4 s odporúčaním gestorského výboru schváliť.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujeme.
(Hlasovanie.) Prítomných 130 poslancov, za 83, proti 5, zdržalo sa 41, nehlasoval 1.
Uvedený návrh sme schválili.

Karahuta, Jaroslav, poslanec NR SR
Teraz budeme hlasovať o pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu pána poslanca Fecka. Dajte, prosím, hlasovať o tomto pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujeme.
(Hlasovanie.) Prítomných 128 poslancov, za 86, proti 33, zdržalo sa 9.
Uvedený návrh sme schválili.

Karahuta, Jaroslav, poslanec NR SR
Teraz budeme hlasovať o pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu pani poslankyne Halgašovej. Dajte, prosím, hlasovať o tomto pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujeme.
(Hlasovanie.) Prítomných 130 poslancov, za 82, proti 38, zdržalo sa 9, nehlasoval 1.
Uvedený návrh sme schválili.

Karahuta, Jaroslav, poslanec NR SR
Pán predsedajúci, keďže sme odhlasovali body zo spoločnej správy, hlasovali sme aj o podaných pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch, dajte hlasovať o tom, že prerokovaný vládny návrh zákona prerokujeme v treťom čítaní ihneď.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujeme.
(Hlasovanie.) Prítomných 128 poslancov, za 84, proti 9, zdržalo sa 35.
Uvedený návrh sme schválili.

Karahuta, Jaroslav, poslanec NR SR
Pán predsedajúci, sme v treťom čítaní, otvorte, prosím, rozpravu.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Otváram rozpravu v rámci tretieho čítania. Hlási sa niekto z poslancov do rozpravy? Ak nie, vyhlasujem rozpravu za skončenú. Pristúpime k hlasovaniu o návrhu zákona ako celku. Pán spoločný spravodajca, prosím, uveďte odporúčanie gestorského výboru.

Karahuta, Jaroslav poslanec NR SR
Pán predsedajúci, dajte, prosím, hlasovať o návrhu zákona ako o celku s odporúčaním gestorského výboru schváliť.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujeme.
(Hlasovanie.) Prítomných 131 poslancov, za 85, proti 9, zdržalo sa 37.

Konštatujem, že sme schválili vládny návrh novely zákona č. 152/95 Z. z. o potravinách.

Pevne verím, že ma ešte vzadu traja páni počujú. Bol som upozornený a plne sa s tým stotožňujem, musím povedať. Chcel by som poprosiť pána podpredsedu Holého, v budúcnosti, keď príde do Národnej rady, aby došiel slušne ustrojený, nie v teniskách a roztrhaných texaskách. Prosím, ja som tu nikdy nesedel bez kravaty. Za šesť alebo sedem rokov, čo som v parlamente, som neprišiel do tohto pléna bez kravaty. (Potlesk.) Je mi to veľmi ľúto, ale budem to hovoriť vždy, keď niekto sem dojde v rifliach. Ďakujem, pán predseda, že ste ma na to upozornili, ja som si to nevšimol, nevidel som to odtiaľto, musím povedať, že nepáči sa to ani mne a poprosil by som všetkých kolegov naprieč celým spektrom, aby sme dodržiavali nejaké slušné ustrojenie, lebo, a nejakú úctu k tejto inštitúcii. Ďakujem velice pekne za porozumenie a pána podpredsedu Holého, ktorý je z našeho klubu, osobne ešte upozorním, ale myslím si, že ma počul.
Ďakujem pekne, budem pokračovať hlasovaním o bode 71 schváleného programu, ktorým je druhé čítanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákona č. 371/2014 Z. z. o riešení krízových situácií na finančnom trhu, tlač 897. Spoločným spravodajcom je člen výboru pre financie a rozpočet poslanec Milan Kuriak, prosím ho, aby uvádzal hlasovanie.

(Hlasovanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 371/2014 Z. z. o riešení krízových situácií na finančnom trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 897.)

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
Vážený pán predseda, v rozprave vystúpili dvaja poslanci – pán Viskupič, pán Gyimesi, pričom boli podané štyri pozmeňujúce návrhy. Pán predseda, keďže pozmeňujúce návrhy boli podané v rámci dnešnej rozpravy, dajte, prosím, hlasovať najprv o skrátení lehoty podľa § 83 ods. 4 rokovacieho poriadku.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujeme.
(Hlasovanie.) Prítomných 130 poslancov, za 83, proti 11, zdržalo sa 36.
Uvedený návrh sme schválili.

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
Pán predseda, teraz budeme hlasovať o bodoch spoločnej správy 1 až 5 spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujeme.
(Hlasovanie.) Prítomných 126 poslancov, za 81, proti 9, zdržalo sa 35, nehlasoval 1.
Uvedený návrh sme schválili.

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
Pán predseda, dajte, prosím, hlasovať o podaných pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch. Teraz budeme hlasovať o prvom podanom pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu pána Viskupiča, úprava režimu vyplácania podielových listov.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujeme.
(Hlasovanie.) Prítomných 131 poslancov, za 83, proti 9, zdržalo sa 38, nehlasoval 1.
Uvedený návrh sme schválili.

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
Teraz budeme hlasovať o druhom podanom pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu pána poslanca Viskupiča, zaokrúhľovanie úhrady platby.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujeme.
(Hlasovanie.) Prítomných 131 poslancov, za 85, proti 5, zdržalo sa 41.
Uvedený návrh sme schválili.

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
Pán predseda, teraz budeme hlasovať o treťom podanom pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu pána poslanca Viskupiča, alternatívne investičné fondy.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujeme.
(Hlasovanie.) Prítomných 131 poslancov, za 85, proti 5, zdržalo sa 41.
Uvedený návrh sme schválili.

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
Pán predseda, teraz budeme hlasovať o pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu pána Gyimesiho, vyprecizovanie ustanovení k plánu obnovy.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujeme.
(Hlasovanie.) Prítomných 130 poslancov, za 84, proti 9, zdržalo sa 36, nehlasoval 1.
Uvedený návrh sme schválili.

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
Pán predseda, keďže sme odhlasovali body zo spoločnej správy a hlasovali sme aj o podaných pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch, dajte hlasovať o tom, že prerokovaný vládny návrh zákona prerokujeme v treťom čítaní ihneď.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujeme.
(Hlasovanie.) Prítomných 130 poslancov, za 82, proti 10, zdržalo sa 37, nehlasoval 1.
Uvedený návrh sme schválili.

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
Pán predseda, sme v treťom čítaní, otvorte, prosím, rozpravu.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Otváram rozpravu v rámci tretieho čítania. Hlási sa niekto z poslancov do rozpravy? Ak nie, vyhlasujem rozpravu za skončenú. Pristúpime k hlasovaniu o návrhu zákona ako celku. Pán spoločný spravodajca, prosím, uveďte odporúčanie gestorského výboru.

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
Pán predseda, dajte hlasovať o návrhu zákona ako o celku s prijatými pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi s odporúčaním gestorského výboru schváliť.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prezentujme sa a hlasujeme.
(Hlasovanie.) Prítomných 130 poslancov, za 84, proti 9, zdržalo sa 37.

Konštatujem, že sme schválili vládny návrh novely zákona č. 371/2014 Z. z. o riešení krízovej situácii na finančnom trhu.

Pani poslankyne, páni poslanci, pristúpime k verejnému hlasovaniu o

návrhu na voľbu predsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky, tlač 958,
o návrhu na voľbu komisára pre deti – nová voľba II, tlač 1003,
o návrhu na voľbu člena Správnej rady Ústavu pamäti národa, tlač 1002,
o návrhu Výboru Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie na voľbu členov Rady Slovenského pozemkového fondu, tlač 954, opakovaná voľba,

ktoré vykonáme spolu s tajným hlasovaním o návrhu poslanca Miroslava Kollára na odvolanie poslanca Mariána Kéryho z funkcie predsedu zahraničného výboru (tlač 999).

(Tajné hlasovanie o návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Miroslava Kollára na odvolanie poslanca Mariána Kéryho z funkcie predsedu Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky, tlač 999.)

Svoju voľbu vyjadríte tak, že na každom hlasovacom lístku pri každom mene a pri priezvisku kandidáta označíte tú alternatívu, za ktorú hlasujete „za" alebo „proti", alebo „zdržiavam sa".
Platný je len ten hlasovací lístok, na ktorom je označená alternatíva „za" najviac u jedného kandidáta. Hlasovací lístok je neplatný, ak pri niektorom mene nie je voľba označená alebo ak je hlasovací lístok menený alebo doplňovaný. Ak sa náhodou pomýlite, prosím, vyžiadajte si nový hlasovací lístok.
Na hlasovacom lístku k odvolaniu predsedu výboru označte tú alternatívu, za ktorú hlasujete „za", „proti", „zdržiavam sa".
Prosím všetkých overovateľov, aby sa ujali svojej funkcie, súčasne ich prosím, aby hlasovali ako prví. Pristúpime k vykonaniu hlasovania.

(Akt verejného a tajného hlasovania.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 25.5.2022 11:13 - 11:14 hod.

Robert Fico
Pán predseda, rozumieme tomu tak, že dnes skončí teda Národná rada a zajtra sa určite nebude rokovať. (Reakcia predsedajúceho: "Určite nebude.") Toto je spojené s týmto návrhom. (Reakcia predsedajúceho: "Áno, určite nebude.") Ďakujem pekne. Za klub súhlasíme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.5.2022 14:49 - 15:19 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené dámy a páni, pán podpredseda, mojou základnou úlohou, pokiaľ ide o toto vystúpenie, je predložiť v mene skupiny poslancov Národnej rady za SMER – sociálna demokracia pozmeňujúci a doplňujúci návrh k návrhu zákona, ktorý teraz prerokúvame.
Predsa len však mám otázku na predsedajúceho, že či môžem aj ja venovať pätnásť minút z môjho vystúpenia daňovým podvodom pána Matoviča. (Reakcia predsedajúceho.) Ak to viem spojiť, dobre, ak to viem spojiť (povedané so smiechom), spojiť s pomocou rodinám, tak sa môžme, samozrejme, touto témou veľmi intenzívne zaoberať.
Ale ak dovolíte, dámy a páni, ja sa obmedzím iba na jednu jedinú poznámku a v podstate by mi to mohlo byť jedno, ale nie je mi to jedno, u Kajetána Kičuru nikdy nenašli ani gram zlata. A Kajetán Kičura nikdy nemal žiadny sejf. To je celé, čo chcem povedať. A to je preukázané, zaprotokolované, nájdete to v príslušných spisoch (reakcie z pléna), šírte tieto bludy ďalej (zaznievanie gongu), koľko chcete, je to, samozrejme, váš problém.
Som rád, že tu napravo (rečník ukázal rukou na spravodajcu) sedí niekto pri zmysloch, lebo tu naľavo (rečník ukázal rukou na navrhovateľa) zmysly, zdravý rozum a duševné zdravie preukázateľne chýbajú. A preto sa chcem obrátiť na vás, pán spravodajca, možno s niekoľkými myšlienkami, ktoré, dúfam, by mohli stáť za úvahu a za posúdenie.
Po prvé, základnú vec, ktorú vyčítame tomuto návrhu zákona, je, že ste úplne opomenuli sociálny dialóg. Sociálny dialóg SMER – sociálna demokracia vždy považoval za základnú metódu práce. Nebolo to ľahké sa stretnúť so zamestnávateľmi, odborármi, mestami, obcami, ale aj cirkvami, školami a ďalšími a ďalšími, ale nám sa potvrdilo, že má význam takéto závažné rozhodnutia riešiť v širokom sociálnom dialógu, pretože vtedy výsledky majú stabilitu a je malá pravdepodobnosť, že tieto výsledky v podobe legislatívnych aktov budú niekedy menené alebo atakované. Toto je veľká chyba a je to pre nás veľké ponaučenie. Nech už dopadnú nasledujúce parlamentné voľby akokoľvek a nech už budú kedykoľvek, tak Slovensko sa musí vrátiť k sociálnemu dialógu, pretože bez tejto formy práce nie sme schopní prijímať kvalitné a stabilné rozhodnutia. Sám vidíte, pán spravodajca, čo to dnes robí s vami, pokiaľ ide o mestá, obce, vyššie územné celky. Čo dnes hovoria predstavitelia zamestnávateľov, čo hovoria odborári, pretože nemôžu akceptovať tento štýl práce. Ja by som nechcel byť v pozícii vlády, ktorá je takto atakovaná najvýznamnejšími partnermi, ale je to vaše rozhodnutie, my vám ho pripomíname a ešte ho aj pripomínať budeme.
Po druhé, čo chcem povedať, pán spravodajca (povedané so smiechom), prepáčte, že sa obraciam k vám, lebo ja sa musím obracať k človeku, ktorý má rozum, tak je, že toto nie je problém, či dať, alebo nedať. Samozrejme, že kto by nechcel dať? Aj my tvrdíme a už to hovoríme sedem mesiacov, že treba dať tým rodinám, treba dať dôchodcom, treba dať všetkým, ktorí potrebujú pomoc, a hovoríme to, pán spravodajca, už osem mesiacov. Nemôžete nám vytknúť a nemôžete ani poprieť, že sme predložili sedem návrhov na zvolanie mimoriadnych schôdzí Národnej rady, kde sme žiadali, aby sem prišla vláda a povedala, čo ide robiť s tým brutálnym zdražovaním. Sedemkrát ste to odmietli a nechceli ste sa o tom vôbec s nami rozprávať. Čiže my sme za: Poďme niečo urobiť, pretože miera inflácie je brutálna. A ja sa budem najmä baviť o roku 2022. Sme na úrovni 12 %, dámy a páni. Z každých tisíc eur sa bavíme dnes už o stodvadsiatich eurách, ktoré neexistujú. Stodvadsať eur, ak hovoríme o tisíceurovom príjme, stráca každý jeden zamestnanec, ktorý takýto príjem má. Stodvadsať eur stráca každý jeden človek, ktorý má tisíc eur niekde v banke, nehovoriac o tom, čo to všetko robí so životnou úrovňou, s rastom cien a životných nákladov.
Takže ešte raz, pán spravodajca, toto nie je problém. My sme za, len tvrdíme, že to, čo dávate a o čom sa tu bavíte (povedané so smiechom) medzi sebou takým mimoriadne kultúrnym štýlom, čo nás, samozrejme, baví, nám chýbajú už iba pukance a Coca-Cola, pretože to je divadlo, ktoré nemá obdoby, čo tu predvádzate, celý problém je, že to je búrka v pohári, čo tu robíte. A ja vám poviem prečo. A budem veľmi konkrétny z pohľadu čísiel.
Pán spravodajca, poďme sa, prosím, sústrediť na rok 2022. Hovorme teraz o tomto roku. Tento rok je rozhodujúci z pohľadu nárastu cien, z pohľadu, my hovoríme, že drahoty, lebo sa neprijali doteraz žiadne opatrenia, ktoré by zdražovanie zastavili. Neurobili ste nič, pokiaľ ide o pohonné hmoty. Nič. 1,8, 1,9, v Maďarsku, bol som v Rajke nedávno, 1,2. Neurobili ste nič, pokiaľ ide o energie. Je to váš minister financií, ktorý nie je pri zmysloch, ktorý opakuje, že na budúci rok pôjde plyn o 100 % hore. To je čo za správu pre verejnosť? To ich na čo pripravujeme, tých ľudí, že kúpte si kotle, nakúpte drevo a uhlie a vrátime sa do 19. storočia? A neurobili ste nič, pokiaľ ide o potraviny. Pri potravinách minimálne náš podpredseda Richard Takáč opakovane predkladal rôzne návrhy.
V roku 2022 ste nechali vyrásť infláciu ako huby po daždi. Ako tie bedle alebo, ako my hovoríme, že rompy. To teraz rastie a už to má pomaly 30 cm, pretože taká živná pôda tu je, a vy ste neurobili žiadnu hrádzu tomuto obrovskému nárastu cien.
Prosím, rátajte so mnou, ak sa mýlim, ak sa mýlim, tak sa vám verejne teraz ospravedlním, vo výpočtoch, ktoré spoločne s vami urobím. Čo teda okrem toho, čo už rodiny majú podľa zákonov, navrhujete, aby sa navýšilo alebo, v roku 2022, ešte raz, som v roku 2022. Po prvé navrhujete zvýšiť rodinné prídavky asi z 25,80 na 30 eur. Teda bavíme sa o štvoreurovom zvýšení rodinných prídavkov v roku 2022. Plus k tomu ste navrhli jednorazovo zvýšiť rodinný prídavok v máji na 100 eur na dieťa, samozrejme na jedno dieťa, čiže hovoríme o 74 eurách navyše. Čiže máme za mesiac 4 eurá krát 6 mesiacov do konca roka, to je 24 eur a k tomu máme asi 74 alebo 75 eur, to je to jednorazové za máj. Máme 100 eur. A potom ešte navrhujete mierne zvýšiť daňový bonus v roku 2022 tak, že keď tie tri kategórie daňového bonusu spriemerujete, tak ste na úrovni 23 eur. 6 x 23 je 138 eur.
Ak to celé zrátam a zoberiem si pracujúcu rodinu, ktorá má jedno dieťa, tak ponúkate tejto rodine do konca tohto roku, do roku kritického, kedy tá inflácia ide brutálnym spôsobom, tej rodine ponúkate 230 eur. Čiže deleno šiestimi sme niekde na úrovni 35 eur na mesiac. A okolo tohto tu robíte neuveriteľnú búrku v pohári. Bavíme sa o 35 eurách na mesiac. Ešte raz. Prosím, ak som zle vyrátal tie počty, tak ma opravte a ja sa za svoju matematiku ospravedlním.
Ak máte nepracujúcu rodinu, pán poslanec, a teraz budú kričať vaši kolegovia niektorí, ktorá má šesť detí, tak táto rodina dostane, samozrejme, nie daňový bonus, lebo nepracuje, ale dostane 6 x 75 za máj a dostane 6 x 4 x 6, bavíme sa skoro o 600 eurách. Tak potom sa nám nečudujte, keď my hovoríme, že to vyzerá tak, že si pripravujete rómske osady na voľby. Pretože ešte raz, bavíme sa mesačne o sume nejakých 23 – 24 eur a vy tu idete rozbiť vládnu koalíciu kvôli 23 – 24 eurám. Toto je dôvod, pán poslanec, prečo my nechceme tento návrh podporiť, lebo je urážkový.
A naviac si uvedomte, že ste vynechali úplne dôchodcov, vynechali ste rodiny bez detí a vynechali ste možno rodiny alebo manželov v mojom veku, ktorí môžu mať dospelé deti. A ja teraz nehovorím o rodine poslancov Národnej rady, hovorím teraz o ľuďoch, ktorí môžu byť robotníci, sústružníci, montéri, ktorí zarábajú 900 alebo 1 000 eur v hrubom, na týchto ľudí ste jednoducho úplne zabudli a venovali ste sa len a len rodinám. Pre toto my nemôžeme toto podporiť, lebo to je výsmech.
Dámy a páni, zrátajte si to ešte raz! Ponúkate 23 eur na mesiac a idete kvôli tomu rozbiť vládnu koalíciu. A tvrdíte a hovoríte o historickom rozhodnutí. Dobre, na budúci rok to bude možno o pár eur naviac. Ale o pár mesiacov, dámy a páni, nebude inflácia 12 %, ale bude 17 %. Takže aj to navýšenie akurát tak možno pokryje tú zvýšenú infláciu.
Pán poslanec, keby ste prišli teraz a povedali by ste, že poďme sa pozrieť na rodičovský príspevok. My sme zvyšovali rodičovský príspevok z 220 eur v roku 2019 na 370 eur. My sme zvýšili jednorazovo rodičovský príspevok o 150, ešte raz, z 220 na 370 eur u pracujúcich, pán poslanec, a u nepracujúcich o 50 eur z 220 na 270. Lebo my sme tlačili na predovšetkým pracujúce rodiny. Tak teda dôjdite aj vy a povedzte, ideme zvýšiť nejakú dávku o 150 eur a poďme sa teda o to pobiť. Hovorím o mesačnom zvýšení dávky. My sme to urobili a nikto z nás nekričal: Toto je historická chvíľa. My sme teraz zvýšili rodičovský príspevok z 220 na 370 eur a u nepracujúcich z 220 na 270 eur. Nie, lebo sme to považovali za normálne.
Pán poslanec, my sme nechceli ísť cestou rodinných prídavkov úmyselne. My nechceme, aby sa niekto živil tak, že robí deti. Že má deväť-desať detí a nerobí nič. My sme chceli podporovať predovšetkým rodiny, ktoré pracujú.
Pán poslanec, my sme zvýšili materskú zo základu, ktorý bol z 55 % na 75 % vymeriavacieho základu. Tá žena, ktorá dnes ide na materskú, dostane na materskej prakticky čistý príjem. To bola revolúcia! A nie 23 eur, čo ponúkate vy.
A idem ďalej. Pri narodení prvého dieťaťa sme ponúkli príspevok 850 eur. Pri narodení druhého dieťaťa 850 eur, pri narodení tretieho dieťaťa 850 eur. Potom došlo štvrté a povedali sme stačí, aby to nebolo zarábanie peňazí, a tam sme to už potom klesli na 150 eur.
Idem ďalej. Povedali sme, že deti dostanú obedy zadarmo. Vy ste to zrušili. Dnes, keď si zoberiete, aké sú to peniaze, tak za tri mesiace zaplatíte možno za jedno dieťa 90 eur za obedy v škole.
My sme prišli s myšlienkou podpory cestovania zadarmo pre študentov, dôchodcov a ďalších. My sme prišli s tým, že podporíme cestovný ruch a urobíme lyžiarske zájazdy zadarmo pre študentov a takto to jednoducho aj bolo. Ale my sme nekričali, to boli stovky eur, ktoré sme my dávali plánovite rodinám, a vy tu vykrikujete, že dávame 23 eur na mesiac a robíme rodinnú revolúciu. Toto je ten problém, ktorý my máme, že ste pre tieto rodiny neurobili nič.
A ešte je ešte najhoršie, používate zdroje, ktoré sú zdrojmi miest a obcí a zdrojmi vyšších územných celkov. Pokiaľ viem, pán poslanec, vy nepochádzate z Bratislavy, pochádzate z iného regiónu. A viete, akú úlohu zohrávajú mestá a obce pri zabezpečovaní služieb pre občanov, akú úlohu zohrávajú, pokiaľ ide o zvyšovanie životného štandardu. Prečo im to beriete? Viete, koľko sme sa natrápili, pán poslanec, kým sme zabezpečili pomer 70 ku 30, pokiaľ ide o daň z príjmu fyzických osôb? Lebo Ivan Mikloš to znížil na 63 alebo 64 % a my sme to potom museli vrátiť naspäť na 70 % pre mestá a obce a 30 % pre vyššie územné celky. A rovnako dobre viete, pán poslanec, že tie mestá, obce a VÚC-ky sú často efektívnejšie v míňaní peňazí, ako je samotný štát. Teraz im to beriete, dohromady 620 miliónov vrátane roku 2023, nech som korektný, lebo ja sa bavím o roku 2022, kde to bude asi 200 miliónov eur. A samozrejme, že tie mestá a obce do volieb vydržia. No ale tak čo teraz má ten starosta, chudák, urobiť, primátor snáď nepôjde zvyšovať miestne dane tri mesiace pred voľbami? Ale po voľbách komunálnych budete vidieť ten rachot. Všetky tie peniaze, ktoré im teraz zoberiete, oni to zase vyberú od tých ľudí. Budú vyššie poplatky, pokiaľ ide o predškolské zariadenia, budú vyššie miestne dane, bude sa viacej platiť za odvozy ja neviem čoho všetkého, za osvetlenie. Toto je veľká chyba, najmä je veľká chyba , že ste sa nedohodli so samosprávou na nejakom férovom kontrakte. Dobre, tak dočasne niečo urobme, ale takto vám to potom kompenzujeme o niekoľko mesiacov. Jednoducho ste to neurobili, čo ja považujem, ešte raz zopakujem, za hrubú chybu.
Pán poslanec, ako by ste sa cítili, vy asi nie ste učiteľ, ale keby ste boli učiteľom a vám predseda vlády Slovenskej republiky oznámi prostredníctvom verejnoprávneho rozhlasu, že čo sa vy sťažujete, pán učiteľ, veď aj vy budete mať zvýšený plat. Ale podmienka je čo? Že máte deti. Veď on si robí srandu, preboha, zo všetkých. Čo to má spoločné so zvyšovaním platov učiteľov, zdravotných sestier a ďalších sociálnych pracovníkov, že len ten, kto má deti, to znamená, to je, tých 23 eur mu ponúkate cez daňový bonus, štvoreurové zvýšenie rodinného prídavku a jednorazový príspevok 75 eur, ktorý dostanú títo ľudia na konci mája, alebo neviem či dostali teraz, niekedy to dostanú asi, azda v júni.
Pán poslanec, najlepšie by bolo v tomto okamihu, pretože vy máte teraz nejakú eufóriu a si myslíte, že ste niečo uhrali. Neuhrali ste nič! Dnes možno alebo zajtra schválime zákon, kde na rok 2022 dáme ľuďom 23 eur na mesiac, na budúci rok im dáme možno 40 eur na mesiac a ten hnev ľudí bude ešte väčší, lebo vy máte toľko peňazí, koľko len chcete. Keby ste dali dohromady príjmy, ktoré sa týkajú výberu daní, keby ste do toho dali tú nešťastnú ropu; inak to je tiež výborný nápad, idete zdaňovať ruskú ropu, ktorú nechcete. Však všetci tvrdíte, že ruskú ropu treba zastaviť. Tak keď ju zastavíte podľa želania Európskej komisie do konca tohto roku alebo to bude budúci rok, tak mi teda povedzte... no, to nie je ešte celkom jasné, ako to bude. Ja len verím, že Maďari a ja viem, že máte k Maďarsku sympatie, ja plne rešpektujem vašu národnosť, viete, že urobili všetko pre to, aby tento nezmysel v podobe zastavenia ruskej ropy neprešiel. A ja im v tomto držím palce, lebo tým nám významne pomáhajú. Ale je tu nejaká schizofrénia, že na jednej strane hovoríme, poďme zdaniť ruskú ropu, a súčasne hovoríme, že poďme túto ruskú ropu prestať odoberať. Tak potom nemôžte mať z tej dane nič. Naviac klamete, lebo viete, aké budú príjmy z tej dane z ropy. Tento rok 50, zajtra, teda na budúci rok 20, jednoducho nič. Ako hovoria Česi, pľuvanec do Stromovky, to nikomu v ničom nepomôže. Ale keby ste aj tento pľuvanec dali dohromady s tou miliardou, ktorú máte navyše, pokiaľ ide o dane, keby ste k tomu pridali ďalšie zdroje, ktoré máte k dispozícii, aj my teraz navrhneme jeden pozmeňujúci návrh, mohli ste kľudne každej jednej domácnosti dať 1 500 eur. Každej jednej domácnosti. To je 1,8, 2 miliardy eur, našli by sme tie zdroje. Nie je pravda, hovorím o domácnostiach, nehovorím o rodinách a v tom je podstatný rozdiel. Tých domácností je menej ako rodín.
Dámy a páni, samozrejme, opakujem ešte raz, žijete v nejakej eufórii, vymysleli ste si, že robíte nejakú rodinnú revolúciu, nerobíte nič! Aká rodinná revolúcia, čo to je 20 eur? Ja to ešte raz zopakujem, my sme zvyšovali rodičovské príspevky, lebo sme išli cez pracujúcich, nie cez nepracujúcich ľudí. Zvyšovali sme materskú, robili sme aj možno nepeňažné dávky, ako bolo cestovanie vlakom, tie školské výlety a ďalšie, obedy zadarmo a ďalšie a ďalšie veci. Prosím, ani, ani sa nepokúšajte nás porovnávať. Veď to je neporovnateľné. 23 eur. Keď len porovnám s obedmi zadarmo, tak už sme dali viacej len pri obedoch zadarmo, ako vy dávate 23 eur. 23 eur sa nedá porovnať so 150 eurami, ktoré sme dali pri rodičovskom príspevku. 23 eur sa nedá porovnať s ničím, o materskej už ani nehovoriac a o ďalších a ďalších veciach.
Takže my sa na tom smejeme, je nám to ľúto, ale pán poslanec, pochopte, my sedem mesiacov tu búšime do dverí, žiadame vás, poďme o tom rokovať, a vy teraz od nás chcete, aby sme zahlasovali za 23 eur mesačne. Veď to je výsmech. Ja by som sa trápil... (Reakcia spravodajcu.) Ale hovorím stále o roku ´22, pán poslanec, bavíme sa o roku, kedy vybuchla inflácia. Tá inflácia teraz stúpa. Ona dosiahne nejaký moment na prelome rokov 2022/2023, kedy bude možno 16 alebo 17 % a vtedy si budeme všetci klásť otázku, čo ste pre tých ľudí urobili.
Takže znovu, čo čakáte, keď dáte 23 eur tým rodinám mesačne teraz a tým, samozrejme, nepracujúcim trochu, trochu viacej. Že tí ľudia vás budú nosiť na rukách? Čo to zmení na tom, že platí naďalej za maslo 4 eurá 30 a bude platiť 4 eurá 50 o chvíľku. Čo to zmení na tom, že ide na benzínovú pumpu, platí euro 80, bude platiť za chvíľku 2 eurá. Čo to mení na tom, že prídu faktúry za plyn a za elektrinu o chvíľočku a tí ľudia povyskakujú z okien? Lebo viete, o čom sa bavíme. A váš minister financií oznamuje s kľudom: Buďte kľudní, na budúci rok to zvýšenie ceny plynu bude len 100 %. Čo im potom dáte? Viete, čo to je 100-percentné zvýšenie plynu? To nie je iba otázka nákladov na kúrenie doma. To je otázka vstupov do všetkého a obrovského zdražovania.
Pán poslanec, toto, čo tu robíte, je politická samovražda. Ale my máme filozofiu, keď robíte chyby, my vás pri tom vyrušovať nebudeme, ale nechcite, prosím od nás, aby sme takúto blbosť podporili. My sme za. My hovoríme, že dobre, dajme, ale to, čo robíte vy, je výsmech, je urážka ľuďom a je to málo. My hovoríme o podstatne väčších peniazoch, lebo na tie peniaze zdroje určite máme.
Dostávam sa, pán poslanec, pán spravodajca, k samotnému návrhu pozmeňujúcemu, ktorý chcem predložiť v mene skupiny poslancov Národnej rady. Neprichádzame len takto s natiahnutými rukami (rečník vystrel obe ruky pred seba dlaňami nahor): Dajte, dajte, dajte, dajte! My súčasne hovoríme, kde tvoriť zdroje. Nerozumiem doteraz, prečo beriete mestám a obciam, VÚC-kam, ktoré sa starajú o tých ľudí. Veď ten starosta ráno, keď vyjde z toho úradu, tak prvé, čo je, tak mu skočí na krk nejaký občan tej dediny a pýta sa ho, že čo všetko v dedine nefunguje a čo by od toho starostu všetko chcel. Chudák starosta! Chudák primátor! Chudák župan! Týmto beriete.
A pozerám sa, určite som minule videl, ako vychádzali z jednej banky piati úradníci bankoví s veľkými golfovými vrecami plnými golfových palíc, vysmiati, luxusné obleky, obrovské platy, miliardové zisky. Prečo tým bankám nechcete zobrať peniaze, toto mi fakt teda vysvetlite. Idete brať nejakú daň z ruskej ropy, ktorú nechcete na Slovensku, čiže tá daň v podstate nemá žiadny význam. A keď sa ma niekto spýta, kde by som ja hľadal peniaze, tak poviem, no v bankách. Historické zisky v roku 2021, historické zisky v roku 2022.
A nefunguje ani argument, pán poslanec, že akékoľvek zavádzanie nových mimoriadnych daní automaticky spôsobuje zvyšovanie poplatkov bankových, pretože tento bankový poplatok, tento odvod bankový už bol zrušený a napriek tomu tie banky na ročnej báze zvyšujú poplatky. Dnes už je hriech dať si peniaze do banky, keď tam prídete s peniazmi, tak namiesto toho, aby ony pre vás urobili nejakú službu, tak si za to ešte vypýtajú nejaké peniaze. Toto mi, prosím, vysvetlite. Prečo beriete mestám a obciam, ktoré to dávajú tým ľuďom v podobe služieb, a prečo to nezoberiete tým bankám? Na toto by som chcel počuť jednu normálnu ľudskú odpoveď, ale ja jednoducho na toto odpoveď v danom okamihu nemám.
My máme dobré skúsenosti, pán poslanec, pán spravodajca, z mimoriadneho bankového odvodu alebo osobitného odvodu vybraných finančných inštitúcií, pretože tento odvod v sadzbe 0,4 % nám prinášal ročne 300 mil. do kasy. Myslím si, že by bolo zaujímavé teraz, aby sme tento návrh predĺžili, čím vám ponúkame, my aj za to zahlasujeme, samozrejme, aby ste tento rok dostali ešte 150 mil. eur, lebo ak by ten zákon platil od 1. júla, hovoríme o šiestich mesiacoch, od budúceho roku to je ďalších 300 mil., ktoré môžte získať od bánk, a tých bánk sa to ani nedotkne, ony to ani nepocítia pri tých obrovských ziskoch, ktoré momentálne na Slovensku majú. Nechápem, prečo to nechcete urobiť.
Ja sa tu teraz nebudem s nikým naťahovať a už vôbec nie s vaším ministrom financií, kto tu je sociálny ešte alebo nie je, ja som povedal, nebudem moje vystúpenia zneužívať na tie osobné chrapúnstva, ktoré tu predviedol vo svojom vystúpení. Ja sa chcem venovať konkrétnej veci, ale budem moje vystúpenie využívať na to, aby som vás presviedčal, poďte do podpory zavedenia osobitného bankového odvodu, získajte 450 mil. za ´22, ´23 roky a použitie tieto zdroje na kompenzáciu čohokoľvek. Buď ich použite na to, že to dáte naspäť tým mestám a obciam, aby ste im aspoň trochu uľahčili život, lebo ony sa budú musieť vrátiť naspäť k miestnym daniam, alebo použite tieto zdroje napr. na zvýšenie tých rodinných prídavkov, alebo ich použite na to, že budeme vymýšľať niečo ešte iné pre tých ľudí, ale najmä zaraďme do kategórie ľudí, ktorí potrebujú pomoc, prosím vás, aj dôchodcov.
Pán poslanec, mne to je ľúto, že to hovorím, ale naozaj tu na chodbách si šepkáte medzi sebou, že dôchodci nás nebolia, nedostanú nič. Čo to je za argument? Tuná kolegovia zo SaS-ky nedávno hovorili, že nie sú ekonomicky produktívni, tak sa im netreba venovať. Prosím, prejavujme nejakú mieru úcty ľuďom, ktorí tvorili hodnoty v tomto štáte, ktorí platili dane, ktorí platili odvody a ktorí sa najviac zaslúžili o to, aké sú tu možno hodnoty, na ktorých táto krajina stojí. Prečo ste tých dôchodcov vylúčili? Vy si myslíte, že ich uspokojíte tým, že im vianočný príspevok vyplatíte niekedy v júni? Bavíme sa o vianočnom príspevku, nie o žiadnom 13. dôchodku, lebo to je vianočný príspevok. Dôchodok je dôchodok a príspevok je príspevok. Čo tých 100 eur tomu dôchodcovi v tejto situácii pomôže?
Rovnako veľmi nervózne vnímam liberálne médiá, ktoré hovoria, že to nie je pravda, že dôchodcovia sú najchudobnejší. Do čerta, kto je najchudobnejší? No ak má raz niekto 350, 400 eur dôchodok, tak snáď nie je boháč! Za to, že má nejaký byt, ktorý si v minulosti kúpil, alebo že má nejaký rodinný dom, ktorý si postavil? A že má možno skriňu nejakých šiat a že nepotrebuje na dennej báze si kupovať obleky alebo nejaké pekné veci? Nebláznime! Ďalej rodiny bez detí, rodiny s dospelými deťmi, nevylučujme týchto ľudí len preto, lebo ich nepovažujete za politicky zaujímavých.
Strana Smer – sociálna demokracia predkladá pozmeňujúci a doplňujúci návrh k návrhu zákona o financovaní voľného času dieťaťa a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač č. 1028). Návrh zákona o financovaní voľného času dieťaťa a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa mení a dopĺňa takto:
Za čl. X sa vkladá nový čl. XI, ktorý znie nasledovne.
"Čl. XI
Zákon č. 353/2020 Z. z. o zrušení osobitného odvodu vybraných finančných inštitúcií a o niektorých opatreniach súvisiacich s jeho zrušením a o doplnení zákona č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov sa mení a dopĺňa takto:
Bod č. 1. Názov zákona znie: "Zákon o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií a o doplnení zákona č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej, nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov."
2. Čl. I znie:
"§ 1
Tento zákon upravuje povinnosť platenia osobitného odvodu bankou alebo pobočkou zahraničnej banky a výšku platenia odvodu.
§ 2
Základom pre výpočet odvodu je suma pasív banky vykazovaných v súvahe znížená o sumu vlastného imania, ak je jeho hodnota kladná, o hodnotu finančných zdrojov dlhodobo poskytnutých pobočke zahraničnej banky a o hodnotu podriadeného dlhu podľa osobitného predpisu.
Osobitný predpis je potom pod čiarou citovaný.
§ 3
Banka je povinná uhrádzať odvod, ktorého sadzba je 0,45 % na príslušný kalendárny rok.
§ 4
Podrobnosti o povinnosti platenia odvodu, spôsobu jeho platenia a správy odvodu upraví vláda Slovenskej republiky svojím nariadením."
3. Doterajší čl. XI sa označuje ako čl. XII.
A ten odkaz pod čiarou je: § 2 písm. a) opatrenia Národnej banky Slovenska z 13. marca 2007 č. 4/2007 o vlastných zdrojoch financovania bánk a požiadavkách na vlastné zdroje financovania bánk a o vlastných zdrojoch financovania obchodníkov s cennými papiermi a požiadavkách na vlastné zdroje financovania obchodníkov s cennými papiermi (oznámenie č. 121/2007 Z. z.).
Toto je text návrhu, zmeny návrhu zákona, o ktorom teraz rokujeme.
Posledná vec, ktorú chcem povedať, je, dámy a páni, ja nebudem nikdy nikomu vyčítať postoj k tomu, ako bude hlasovať. Ja rešpektujem pána poslanca Tarabu, rešpektujem tu kolegov z opozície, ktorí sedia v prvých radoch. Každý má právo hlasovať, ako chce, ale my sme niečím prešli za tých dvanásť rokov a ja som vám hovoril sumy a zvyšovačky, o ktorých sa vám ani nesníva. A môžte sa nad tým zamýšľať, koľko chcete. Porovnajte zvýšenie o 150 eur na mesiac jednej dávky s vašimi 23 eurami, porovnajte to a zistíte, že ste úplne, úplne mimo.
Ja rešpektujem kolegov poslancov, ktorí chcú za to zahlasovať, keby to bolo v poriadku, tak s radosťou za to zahlasujeme aj my. Ale my toto považujeme za urážku ľudí a ja nechcem byť súčasťou urážky ľudí. My sme boli veľkorysí, snažili sme sa vždy robiť, čo bolo treba robiť, a nebudem sa ešte raz teraz v žiadnom prípade konfrontovať s týmto pánom bez duševného zdravia. To nemá žiadny význam. O čom je taká polemika, ktorú on začal vo svojom vystúpení? Však teda poďme hovoriť o tom, kde tie zdroje nájdeme. A my znovu sme neprišli, že dajte, dajte, dajte, dajte. Naopak, my vám niečo ponúkame a ponúkame vám na roky 2022 a 2023 450 miliónov eur a budete brať tam, kde je, a nebudete brať tam, kde nie je. Budete brať naozaj z plných trezorov. Budete brať z tučných bánk, ktoré na ľuďoch zarábajú neskutočné peniaze.
Dámy a páni, chcem vás poprosiť o podporu tohto návrhu. SMER – sociálna demokracia určite podporí zavedenie osobitného bankového odvodu, aby sme prispeli do diskusie, ako pomôcť rodinám v prípade zdražovania, ale v tomto okamihu musím povedať, nekoná sa žiadna bomba, nekoná sa nič. To, čo ponúkate, je nič na rok 2022, naozaj nič. A zamyslite sa nad tým a porovnajte to s tým, čo sme urobili pre rodiny za posledné roky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 19.5.2022 11:46 - 12:01 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
53. (20.)
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda Národnej rady, odignorujem infantilné poznámky pána ministra financií a pôjdem priamo k veci. Nebudeme tu naozaj dnes viesť žiadnu polemiku na tému, kto čo urobil alebo neurobil pre rodiny, pretože takáto polemika v atmosfére, ktorú dokážete vytvoriť v Národnej rade, nemá žiadny význam. Asi ťažko by ste počúvali, ako sme pristúpili k razantnému zvýšeniu rodičovského príspevku, materskej, ktorá dosiahla v prípade ženy čistý príjem pred tým, ako odišla na materskú a celý rad ďalších opatrení, pretože sme mali možno inú filozofiu podpory rodín, ako máte vy. Rovnako nebudem komentovať poznámky typu, že veď buďme dnes na seba dobrí. Ja teda neviem, pán minister, že či vy strácate 24-hodinovú pamäť, ale po tom, čo ste včera narozprávali na Úrade vlády Slovenskej republiky, nám aspoň teda dovoľte v Národnej rade - dúfam, že to bude možné, - povedať nejaký vlastný názor. A už vôbec nebudem komentovať narážky na bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, pretože na toto musí mať človek špeciálnu výbavu a vy ju, pán Matovič, určite máte, že takéto veci dokážete hovoriť v takejto ľudskej tragédii s takou ľahkosťou na pôde Národnej rady.
Dámy a páni, včera povedal predseda vlády pán Heger, že si nevie predstaviť, že by za tento návrh niekto nezahlasoval. No tak vám teda oznamujeme, že celý poslanecký klub strany SMER - sociálna demokracia tento návrh nepodporí a máme na to relevantné dôvody.
Prvý dôvod je, že sú porušené všetky pravidlá, pokiaľ ide o skrátené legislatívne konanie. Dobre, ale prijmem rétoriku pána ministra, ktorý používa slovenské porekadlá ako zákonné dôvody. On hovorí, že stačí, keď prijmeme pravidlo, kto rýchlo dáva, dvakrát dáva. Takýto paragraf nemáme v rokovacom poriadku. Buď hrozia štátu hospodárske škody, sú porušené alebo hrozí poškodenie ľudských práv, alebo ďalšie legitímne dôvody, preto nebudem zbytočne teraz rozoberať tému, že či áno alebo nie. Fakt je, že tento návrh je na stole a ideme dnes o ňom rokovať, ale práve preto vystupujem v štádiu rozhodovania o návrhu v skrátenom legislatívnom konaní.
Dámy a páni, poďme naliať slovenskej verejnosti - rýchlo a krátko, lebo mám asi jedenásť minút do konca dopoludňajšej časti - čisté víno.
Takže, dámy a páni, čože to idete dať tej slovenskej verejnosti, tým rodinám v roku 2022? Tak to poďme spolu rátať.
V máji chcete vyplatiť jednorazovo rodinný prídavok, ktorý bude vyšší asi o sedemdesiat, neviem, tri alebo štyri eur. Dohromady to má byť 100 eur na jedno dieťa v máji. Okrem toho chcete mierne navýšiť rodinný prídavok. Ak som to dobre pozeral, je to asi o 3 alebo 4 eurá na rok 2022 a rovnako mierne chcete navyšovať daňový bonus, samozrejme s tým, že celý tento bonus chcete zobrať samosprávam, ktoré sa už búria, a veľmi opodstatnene sa búria, pretože im to spôsobí rozvrat vo vlastných financiách.
Takže, dámy a páni, slovenským rodinám v roku 2022 dávate z opice riť a dieru z koláča. A v tomto období tí ľudia potrebujú najviac. Teraz. Nie 1. januára 2023 krúžky. Z krúžkov sa ešte nikdy nenajedol nikto. Ľudia teraz potrebujú pomoc. Pýtame sa, prečo ste odignorovali dôchodcov? To chcete povedať, že tým, že sa im vyplatí v pol roku vianočný príspevok, sme ich vyriešili? Prečo sme odignorovali rodiny, ktoré nemajú deti? Alebo rodiny, ktoré majú dospelé deti, ktoré už pracujú a nie je možné na tieto deti použiť daňový bonus? A je tu ďalšia celá kategória ľudí, ktorí boli úplne opomenutí. Jasné, v rómskych osadách sa budú tešiť, pretože evidentne tieto návrhy zo strany ministra financií smerujú na podporu rómskej komunity, aby si kupovali voličov. Veď to tak jednoducho povedzme. A vy si myslíte, že my nepočúvame reči, ktoré vediete, že dôchodcom dáme trt, lebo dôchodcovia nevolia túto súčasnú vládnu koalíciu? Alebo že nie sú už dnes ekonomicky prospešní pre túto krajinu? Veď to tu hovoríte otvorene, po chodbách sa vysmievate do očí ľuďom, ktorí prispeli na vybudovanie tejto krajiny obrovskými sumami.
Dámy a páni, preto mi dovoľte, aby som predniesol návrh uznesenia, ktoré je v podstate našou odpoveďou na ten nezmysel, ktorý ste predložili na rok 2022. Ja nekomentujem rok 2023. Viete, niekto tu chodí pred televízne kamery a rozpráva, že urobil nejakú dohodu so Slovnaftom. Žiadna dohoda nie je. Slovnaft to poprel. A naopak, včera ako ste oznámili, že vláda schválila návrh o zdanení ruskej ropy, čo sa stalo? Cena benzínu a nafty išla hore. Tak čo ste urobili? To najpodstatnejšie, čo treba dnes robiť, je bojovať za nižšie ceny pohonných hmôt. Neurobili ste absolútne nič. Práve naopak, týmto zákonom len tlačíte na rast cien a plus dobre vieme, že ešte aj klamete. To nie je žiadnych 300 miliónov eur. My vieme čítať. Si to rozoberieme a vidíme, že ste urobili pekný kšeft s pánom Világim zo Slovnaftu. To je tak asi všetko, čo môžeme k tomuto povedať.
Samosprávy? Vy im odkazujete, že: "My im neberieme, my im iba menej dávame. My im nedávame nič." Samosprávy majú zo zákona právo na podiel z dane z príjmu fyzických osôb. Sedemdesiat percent mestá a obce, 30 % samosprávne kraje. Som zvedavý, čo potom budete hovoriť tomu starostovi a primátorovi, ktorý povie, že musím vypnúť nejakú ulicu zo svietenia alebo nebudú upratovať, lebo nemám peniaze, lebo to bolo použité na daňový bonus. My úplne podporujeme v tomto duchu to, čo hovoria samosprávy vrátane ostrých sociálnych protestov, na ktoré určite majú právo.
Chcel by som ešte, samozrejme, pridať aj to, dámy a páni, že ste rušili veci, ktoré boli mimoriadne efektívne. Prečo, preboha, nevrátite sa k bezplatným obedom pre žiakov a študentov v predškolských zariadeniach, na základných školách a stredných školách? To je pomoc, keď tí rodičia nebudú musieť platiť za tie obedy. Prečo nejdete do zníženia spotrebnej dane, zastropovania cien pohonných hmôt, aby to bolo niekde na úrovni 1,3 - 1,4? Veď tí Slováci sa hanbia ako psy v tom Maďarsku. Stoja tam v rade ako poslední žobráci a v Maďarsku musia tankovať benzín, pretože, samozrejme, táto vláda kašle na ľudí. Nehovoriac o iných opatreniach, ktorých ste sa ani nedotkli.
Tak ešte raz. Čo ste dali v roku 2022 tým rodinám? No nič ste nedali. Absolútne nič. O 3 eurá vyšší rodinný prídavok a, opakujem, mierne zvýšenie daňového bonusu. Vykašľali ste sa na všetkých, aleže úplne na všetkých. A tá miera zdražovania v roku 2022 je rozhodujúca teraz. Teraz treba dať. Keď hovoríte, že kto rýchlo dáva, dvakrát dáva, tak bolo to treba urobiť teraz a nie niekedy inokedy.
Pán predseda, toto je v podstate odôvodnenie môjho návrhu uznesenia. Teraz prečítam to uznesenie.

Kollár, Boris, predseda NR SR
Áno, pán predseda, len chcem vás upozorniť, že...

Fico, Robert, poslanec NR SR
Stíham.

Kollár, Boris, predseda NR SR
To, to viem, že stíhate, však ja vás nechám kľudne dohovoriť, len, že by to malo byť k tomuto návrhu, ale vy ste spomínali ropovod, toto je... (Povedané súbežne s rečníkom.)

Fico, Robert, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) Áno, toto je k tomuto návrhu.

Kollár, Boris, predseda NR SR
No dobre. (Povedané súbežne s rečníkom.)

Fico, Robert, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) My dávame návrh uznesenia, ktoré sa dotýka skráteného legislatívneho konania. Je to aj podané na sekretariáte, teda na organizačnom odbore, pretože my namietame aj tú formu skráteného legislatívneho konania. Preto mi dovoľte, aby som predniesol v mene skupiny poslancov Národnej rady návrh uznesenia Národnej rady k opatreniam vlády Slovenskej republiky na zmiernenie dôsledkov obrovského zdražovania.
"Národná rada Slovenskej republiky
1) so znepokojením konštatuje, že vláda Slovenskej republiky napriek mimoriadne nepriaznivému cenovému vývoju nepredložila relevantný návrh obsahujúci dostatočné kompenzácie občanom Slovenskej republiky umožňujúce zvládnuť éru obrovského zdražovania bez drastického znižovania životnej úrovne. Národná rada so znepokojením konštatuje, že pomoc navrhovaná občanom Slovenskej republiky na rok 2022 v podobe jednorazového zvýšenia rodinného prídavku v mesiaci máj 2022, kozmetickej úpravy výšky rodinných prídavkov a daňových bonusov na dieťa je úplne nedostatočná a vystavuje občanov Slovenskej republiky prudkému zhoršovaniu ich sociálneho postavenia. Národná rada so znepokojením konštatuje, že vláda Slovenskej republiky úplne rezignovala na prijatie akýchkoľvek opatrení, ako napríklad je zastropovanie cien pohonných hmôt, zníženie spotrebných daní, DPH a podobne, vedúcich k zníženiu cien pohonných hmôt, ktoré patria na Slovensku vzhľadom na príjmovú úroveň občanov Slovenskej republiky k jedným z najvyšších na svete."
Teraz preruším na chvíľku čítanie uznesenia. Ako môže niekto porovnávať cenu pohonných hmôt v Nemecku a na Slovensku, keď na Slovensku človek zarába 700 eur a v Nemecku zarába 6-tisíc? Ako môže byť niekto taký hlúpy a povie, že však to nie je také zlé, v tom Nemecku to majú o tri alebo o štyri centy drahšie ako na Slovensku.
"Národná rada so znepokojením konštatuje, že vláda Slovenskej republiky nedosiahla žiadnu relevantnú dohodu s monopolným výrobcom Slovnaft, akciová spoločnosť, a že návrh zákona o tzv. zdanení ruskej ropy bude po jeho schválení viesť k ďalšiemu zvyšovaniu cien pohonných hmôt, čo sa stalo aj 18. mája 2022 po oznámení vlády Slovenskej republiky, že predmetný návrh zákona na svojom rokovaní schválila. Národná rada so znepokojením konštatuje, že vláda Slovenskej republiky úplne ignoruje sociálny dialóg a všetky opatrenia predkladá bez akýchkoľvek konzultácií so sociálnymi partnermi, dokonca aj bez dostatočnej odbornej a politickej diskusie vo vládnych štruktúrach a v skrátenom legislatívnom konaní.
2) Národná rada Slovenskej republiky ostro odmieta prenášanie nákladov na zvýšenie daňového bonusu na deti v roku 2022 a v nasledujúcom roku 2023 na rozpočty miestnej a regionálnej samosprávy, čo bude viesť k znižovaniu kvality služieb poskytovaných samosprávami svojim občanom a k tlaku na zvyšovanie miestnych daní, preto Národná rada vyslovuje plnú podporu rozhodnutiu samospráv použiť na ochranu svojich finančných záujmov najostrejšie formy legálneho sociálneho protestu.
3) Národná rada Slovenskej republiky dôrazne žiada vládu Slovenskej republiky, aby okamžite v skrátenom legislatívnom konaní predložila na rokovanie Národnej rady návrh zákona o mimoriadnom bankovom odvode a týmto odvodom kompenzovala výpadky na príjmoch rozpočtov samospráv spôsobené zvyšovaním daňového bonusu pre deti.
4) Národná rada dôrazne žiada vládu Slovenskej republiky, aby sa okamžite vrátila k plnej kompenzácii nákladov na školské stravovanie pre všetkých žiakov a študentov predškolských zariadení, základných a stredných škôl.
5) Národná rada dôrazne žiada vládu Slovenskej republiky, aby okamžite pripravila potrebné legislatívne návrhy, ktoré zabezpečia, že ešte v roku 2022 každá slovenská domácnosť obdrží nenávratnú finančnú výpomoc vo výške 1 500 eur, aby okrem rodín s deťmi pomoc dostali aj osoby v dôchodkovom veku či bezdetné rodiny.
6) Národná rada Slovenskej republiky vyjadruje hlboké znepokojenie nad ignorovaním potrieb a finančných záujmov seniorov."
Toto je text návrhu uznesenia, ktorý žiadame prijať, ale opakujem ešte raz, my nemôžeme túto ´z opice riť a dieru z koláča´ na rok 2022 schváliť, lebo to je pľuvanec do tváre ľudí. Vykašľali ste sa jednoducho v roku 2022 na ľudí. Nerozumiem tomu, prečo nechcete prijať bankový odvod. Tu robíte pokútne dohody so Slovnaftom, ktoré vôbec nie sú o 300 miliónoch a budú viesť k zvyšovaniu cien pohonných hmôt. A tuná máte na tanieri 300 miliónov, môžete mať aj viac od bánk, ktoré mali rekordné zisky. Nie ´do not touch´, banky sú nedotknuteľné. Ako my jednoducho takto môžeme fungovať? My vám ponúkame, dajte návrh na bankový odvod, zahlasujeme, máte 300 miliónov, a vráťte to tým samosprávam, ktorým spôsobíte obrovské problémy, pokiaľ ide o rozpočty. Aj my máme v klube starostov, primátorov, máme v strane obrovské množstvo starostov a primátorov, ktorí hovoria, to bude čistá katastrofa. Veď len v prípade vyššieho územného celku, ak si dobre pamätám, Trenčín, hovoríme o 20 miliónoch? Dvadsať miliónov výpadok z rozpočtu. Načo to robíte? Potom budú prichádzať starostovia a primátori s miestnymi daňami, potom budú prichádzať župani s rôznymi návrhmi, ako sa k týmto peniazom dostať. A, samozrejme, vy schválite tento nezmysel a ešte budete robiť standing ovation, budete tu tlieskať, to je perfektné rozhodnutie.
Nič ste neurobili! A my to budeme hovoriť dookola, v roku 2022 ste slovenským rodinám nedali absolútne nič, o dôchodcoch nehovoriac, nehovoriac o ďalších ľuďoch, ktorí čakajú, čakajú, čo, preboha, tá vláda vymyslí. Toľko ste o tom rozprávali, ale ako sa na Slovensku hovorí, pán Matovič, "zahučala hora, porodila myš". Porodili ste myš, neurobili ste nič, ako obyčajne. A ešte v úvodnej reči urážate bývalého špeciálneho prokurátora a máte sprosté poznámky na adresu opozície, ktorú ste včera dourážali takým spôsobom, že od nás ešte dnes chcete, že máme byť vo vašom snáď politickom tričku. No prídem sem jak taký idiot s nápisom, že ´OBYČAJNÍ ĽUDIA´, nie? A ešte budem hlasovať za vaše idiotské návrhy.
Nepodporíme to. Podporte toto uznesenie, môžme sa potom baviť ďalej, čo budeme robiť s návrhmi pre rodiny.
Ďakujem, pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2022 17:50 - 17:52 hod.

Robert Fico Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán poslanec, hovoril si jazykom kmeňa, ktorému nie každý rozumie. Hovoril si o legitimite parlamentu, hovoril si o vonkajšom a vnútornom pôsobení politickej strany.
My, bohužiaľ, dnes bojujeme s nejakým fantómom politiky, pretože voči nám stojí politická strana, ktorá má síce najväčší počet poslancov v Národnej rade, ale ktorá neexistuje. My sme doteraz nevideli jednu jedinú fotografiu nejakého snemu, zjazdu alebo kongresu. My sme nevideli jeden jediný záznam z toho, že by zasadol nejaký iný orgán OĽANO. Dokonca kto sa pokúša zaklopať na dvere centrály, tak zistí, že už ju asi štvrtý rok opravujú, túto centrálu, lebo žiadna centrála neexistuje.
Rozklad parlamentného politického systému je tak vážny, že my v podstate súperíme s niečím, čo neexistuje a s tým sa, bohužiaľ, ani súperiť nedá. Ja viem, že si v týchto veciach veľmi fundovaný, ale opakovane chcem zdôrazniť, že hovoril si rečou, ktorej nikto z politickej strany OĽANO nemôže rozumieť.
A dodám ešte aj to, že je naozaj pravda, že agresívna skupina vyšetrovateľov NAKA východ vtrhla na Okresný súd Bratislava III. a žiadala vydanie spisu s dôvernou doložkou, kde boli pravdepodobne nejaké nahrávky, ktoré sa týkali 86-násobného udavača Makóa a ďalšieho udavača Beňa. Dokonca tam bol návrh na prehliadku Okresného súdu Bratislava III. To tu nikdy nebolo. Čiže vyšetrovatelia NAKA idú urobiť prehliadku na okresnom súde. Táto krajina je obrátená hore nohami a čím skôr to skončí, tým lepšie.
Skryt prepis