Vážený pán predsedajúci, vážení členovia vlády, dámy a páni, viac ako 30 rokov som sledoval prenosy z parlamentu. Najskôr zo Župného domu a od roku 1994 z týchto priestorov Národnej rady. Ako obyčajný chlapec z bežnej rodiny, neskôr ako študent a potom ako komunálny mestský a krajský poslanec. Dnes tu stojím za týmto pultom a hodnotím programové vyhlásenie vlády. Dokonca ako koaličný poslanec, ktorý je na všetkých svojich kolegov a členov vlády hrdý. Programové vyhlásenie je dlhé a odvážne a ja mu verím. Som ekonóm, takže sa budem venovať hlavne ekonomickým témam a tým, ktoré presadilo do programového vyhlásenia hnutie SME RODINA.
Mne osobne je najbližšou témou výstavba štátnych nájomných bytov, dostupných štátnych nájomných bytov. Viem, o čom hovorím, nakoľko mám skúsenosti s podobnými projektami. A môžem s plnou vážnosťou povedať, že to ide, že sa to dá. Že pri priemernom dvestoeurovom nájme za dvojizbový byt môže dokonca tento projekt byť mierne ziskový. Samozrejme, v Bratislave bude nájomné väčšie a v menej rozvinutých regiónoch menšie. To znamená, že síce štát na tom nezarobí majland, možno to bude na nule, ale o to ide. Štát na tom nepotrebuje zarábať, potrebujeme pomôcť ľuďom. Veď zoberte si takú mladú rodinu, ktorá má platiť nájom alebo hypotéku častokrát v sume vyššej ako 500 – 600 eur a popritom si chcú založiť rodinu. Oni to privítajú najviac.
Na mieste je teraz otázka, prečo sa to doteraz nerobilo. Prečo to ide v iných krajinách a prečo je na Slovensku podiel nájomného bývania minimálny? No, má to dva háčiky. Prvý je, že musíme hľadať spôsob, ako to ide, a nie hľadať len prekážky. A druhý háčik je v tom, že sa nemôže pri tom kradnúť.
Exekučná amnestia. Tá sa týka skoro milióna ľudí. Áno, milión ľudí má exekúciu. A nielen jednu. Priemerne ich má každý päť. Neuveriteľné číslo. Áno, sú medzi nimi aj nezodpovední, čo si za to môžu sami. Ale veľká časť z nich si zaslúži druhú šancu. Keď sa mohol oddlžiť napríklad Váhostav, prečo by sme nemohli pomôcť obyčajným ľuďom? Áno, len pomôcť, lebo ich exekúcie, samozrejme, automaticky nezrušíme.
Ak si niekto požičal 500 eur, musí ich vrátiť. Opakujem, musí ich vrátiť. Ale je nepredstaviteľné, aby sa z takejto dlžoby stala po nejakom čase 5-tisícová a v horšom prípade aj 10-tisícová. Desaťtisícová dlžoba namiesto 500, kvôli 500 eurám. Týmto ľuďom treba pomôcť s nekresťanskými úrokmi, trovmi konania, súdnymi poplatkami. Ale tých 500 eur, tú 500-eurovú istinu si zaplatí každý sám.
Zrušenie doplatkov pre matky s deťmi do šesť rokov a dôchodcov je výnimočné opatrenie. Takto si predstavujem sociálnu politiku. Spolu s tým sa presadil do programového vyhlásenia vlády aj príspevok na začiatku školského roka nielen pre prvákov, ale pre celý prvý stupeň. Bolo to nespravodlivé, lebo napríklad pre druháčika alebo tretiačika nie sú výdavky na začiatku školského roka o nič nižšie. Sám mám deti a plno mojich priateľov, ktorí to veľmi vítajú. Tu by som chcel vyzdvihnúť vytrvalosť našej poslankyne Petry Krištúfkovej, ktorá neustále predkladala tieto zákony v posledných rokoch. (Zaznievanie gongu.)
Spomeniem, samozrejme, aj niektoré dôležité ekonomické opatrenia: Povinné uhrádzanie faktúr podľa poradia, v akom boli zavedené do účtovníctva. Týmto sa zamedzí špekulantom a určite pomôže napríklad malým živnostníkom. Ďalej napríklad zváženie rovnej dane, vyššieho zdanenia oligopolov a monopolov a zastavenie rastu daňovo-odvodového zaťaženia.
Toto všetko však bude zbytočné, ak nezvýšime finančnú gramotnosť žiakov, študentov, ale aj pedagógov. Nechcem o tom len mudrovať, sám som si to so študentami vyskúšal na niekoľkých hodinách a musíme ísť touto cestou. Je to nevyhnutné pre zodpovedné hospodárenie každej jednej slovenskej rodiny.
Ďalšie silné témy nášho hnutia ako potravinová sebestačnosť a potravinový semafor sú takou našou špecialitkou. Naši kolegovia Jaroslav Karahuta a Patrik Linhart sú odborníkmi v týchto témach a ja som šťastný, že ich tu máme. Len naša chladnička doma nemá z nich veľkú radosť, keďže sme odtiaľ vypratali všetky nezdravé a nekvalitné aj zahraničné potraviny.
Nemôžem vynechať časti programového vyhlásenia, ako je hmotná zodpovednosť politikov. Zákon o preukazovaní pôvodu majetku, aby sme tu nemali Kajetánov a jemu podobných. Ďalej kontrola verejnosti nad prírastkami majetkov verejných funkcionárov, predídenie zlatým padákom, zabránenie bielym koňom. Toto sú tiež opatrenia, kvôli ktorým nám dali ľudia obrovskú dôveru, a my ich nemôžeme sklamať.
Na záver aspoň stručne moja srdcovka, a to je šport. Ako športovec by som bol radšej, keby sa tomuto celosvetovému fenoménu naozaj venovalo viac strán. Teší ma ale, že aj v tejto sále je veľa športovcov. Máme tu zastúpený tenis, mne blízky basketbal, volejbal, futbal, ale aj silové športy. Súčasťou programového vyhlásenia je výstavba a obnova športovísk a športovej infraštruktúry, vybavenie škôl a školských dvorov, podpora mladých športových talentov. Práve pre nich by malo byť vrcholom podujatie, ktoré nemá na Slovensku obdobu. Ide o Európsky olympijský festival mládeže, tzv. EYOF, ktorý by sa mal konať v Banskej Bystrici v roku 2022. Ide o najväčšie športové podujatie v histórii Slovenska. Mali by sa ho zúčastniť mládežníci od 14 do 18 rokov z 50 krajín Európy, 3 500 športovcov a spolu s trénermi, funkcionármi, rozhodcami príde ku nám 6 000 ľudí. Tak ako odznelo v poslednom parlamentnom školskom výbore nielen z úst ministra, ale aj z úst kolegov, podpora podujatia je veľmi reálna, čomu sa veľmi teším. Obrovským spôsobom to pomôže nielen nášmu regiónu, ale aj celému Slovensku. Taká šanca už nemusí nikdy prísť. (Ruch v sále.)
Môžem vás, páni kolegovia, poprosiť trošku tichšie? Ďakujem. (Vstup predsedajúceho.)
Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec...
Kašper, Igor, poslanec NR SR
Napriek obrovskej snahe súčasnej koalície s viditeľnými výsledkami často vidíme pohoršenie zo strany opozície. Áno, kolegovia z opozície, rozumiem vám. Je to vaša úloha, kritizujete zákony, kritizujete programové vyhlásenie vlády. V kútiku duše musíte však aj vy súhlasiť s mnohými opatreniami v programovom vyhlásení. Musím vás však aj za niečo pochváliť. Najmä sociálne zákony nášho ministra Milana Krajniaka prechádzajú v tomto pléne jednohlasne aj s vašou pomocou, a to si veľmi vážim.
Kolegyne, kolegovia, členovia vlády, som hrdý na to, čo všetko sme dokázali za posledných pár týždňov. Príprava programového vyhlásenia vlády a prijatie takmer dvadsiatich zákonov na pomoc ľuďom je tou čerešničkou. Všetci makali a makajú na 110 %, pracujú častokrát 18 hodín denne, zanedbávajú seba a svoje rodiny. Za to vám chcem všetkým poďakovať. Celosvetové štatistiky nám dávajú za pravdu, že to, čo sme urobili a zaviedli v posledných týždňoch, má zmysel. Veď ľudský život je to najviac, čo máme.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)