Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda vlády, pani ministerka, podpredseda vlády, páni ministri, páni podpredsedovia Národnej rady, kolegyne poslankyne, poslanci, obávam sa, že ja neviem byť tak veľmi poetický ako moji kolegovia z opozície. Človek by to naozaj nepovedal, že sa toto v nich berie. Skúsim byť teda vecný a prechádzať cez ten dokument a cez to, čo toto programové vyhlásenie vlády obsahuje.
Sme mesiac po parlamentných voľbách a pred parlamentnými voľbami zásadným spôsobom Slovensku rezonovala téma zmeny. Moja prvá poznámka je, že toto je vláda zmeny. Akokoľvek sa to niekomu nemusí páčiť, myslím si, že Slovensko dostalo šancu na to, aby bolo spravodlivejšou a slušnejšou krajinou. Koronavírus, samozrejme, vstúpil do prvých dní tejto vlády, no napriek tomu aj toto programové vyhlásenie vlády ukazuje, že dôjde k zásadným pomerom v oblasti justície, spravodlivosti a boja proti korupcii. Je to vec, po ktorej ľudia volali nielen na námestiach po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale volali po nej aj v súvislosti s kauzou Gorila a rovnako v súvislosti so zavraždením Róberta Remiáša. Konečne po tridsiatich rokoch od Nežnej revolúcie je tu naozaj šanca, že sa vyrovnáme so svojou minulosťou. A to nielen komunistickou minulosťou, kde som veľmi rád, že v programovom vyhlásení vlády je záväzok tejto vlády zobrať agentom ŠtB a ďalším eštebákom ich výsluhové dôchodky, ale rovnako posilniť aj múzeum, respektíve vybudovať múzeum zločinov proti komunizmu a posilniť Ústav pamäti národa. To je tá dávna minulosť.
No rovnako je tu tá krátkodobá minulosť a história mladej Slovenskej republiky od roku ´93 a všetky kauzy, ktoré sú s tým spojené. Ja myslím, že ak je niečo výkladnou skriňou tohto programového vyhlásenia vlády, tak je to oblasť justície, ktorá obsahuje jasné záväzky na boj s, proti, boj s korupciou, s organizovaným zločinom a snahu, enormnú snahu prinavrátiť dôveru ľudí v štát a právny štát. Zmena spôsobu voľby generálneho prokurátora je vec, na ktorú nenabrala zatiaľ odvahu žiadna vládna koalícia a táto vládna koalícia si ju dáva ako svoju prioritu. Pani ministerka Kolíková, samozrejme, premiér Matovič a ďalší členovia vlády pripravia takú zmenu, aby sme konečne mohli mať vo funkcii generálneho prokurátora človeka, ktorý bude bojovať proti mafii, proti "našim" ľuďom a proti korupcii, skončila čas Trnkov, Jankovských, Bašternákov a Kočnerov. A toto je výkladnou skriňou tohto programového vyhlásenia vlády. S tým sme všetci do volieb išli a toto presadíme. Aj keby sa nám nepodarilo presadiť nič a presadíme nového generálneho prokurátora, ktorý bude riadne verejne vypočutý, tak táto vláda splnila svoju základnú úlohu a základné poslanie.
No ja som presvedčený, že vydržíme štyri roky. Samozrejme, tak ako povedal môj predrečník pán podpredseda Grendel a rovnako pán poslanec Dostál, nikto neočakáva, že nám opozícia bude vyslovovať dôveru alebo teda že získame jej dôveru, no napriek tomu si myslím, že sú tam ďalšie ambiciózne veci, ktoré zásadným spôsobom môžu posunúť Slovensko dopredu. Je to otázka fungovania štátu ako takého, otázka boja s byrokraciou a celým tým preťaženým systémom. Áno, tieto slová v situácii, keď máme koronakrízu, ako keby idú na bočnú koľaj, pretože všetci riešime to, aby ľudia na Slovensku dostali primeranú zdravotnú starostlivosť, aby podniky nekrachovali, aby sa život vrátil do normálu čo najskôr. No na toto netreba zabúdať, lebo všetci vieme a veríme, že korona skončí a odíde. Štát sa aj pod vplyvom dvanástich rokov vlády SMER-u odtrhol od občanov, prestal slúžiť občanom a slúžil kategórii "našich" ľudí. A táto vláda s tým chce skoncovať. Bez toho, aby sme vrátili dôveru ľudí v štát, sa budú k moci dostávať páni a dámy, ktorí sedia tu predo mnou.
Rovnako s tým súvisí, a to verím, že vás všetkých poteším, že občianska spoločnosť má významné miesto v programovom vyhlásení vlády. Pretože občianska spoločnosť, či sa vám to páči alebo nie, je dušou štátu. A ukázalo sa to v našej histórii v roku ´68, keď sa ľudia nebáli postaviť ruským tankom, v roku ´89, keď zvrhli komunistický režim, v roku ´98, keď bojovali proti Mečiarovi, a rovnako v marci 2018, keď zvrhli Fica. Občianska spoločnosť vždy stála na strane ľudí a na strane štátu.
Samozrejme, ostatné roky sme boli svedkami neblahých útokov na občiansku spoločnosť, ale aj ľudí, ktorí chodili na námestia, ktorí sa ozývali a ktorí hovorili, že na Slovensku je potrebná zmena, že tá zmena, jej podstatou má byť štát, ktorý funguje, ktorý garantuje rovnaký prístup k spravodlivosti pre všetkých. A toto sa mnohým nepáčilo. Ja som veľmi rád, že to v programovom vyhlásení vlády je a že toto programové vyhlásenie vlády tomu kladie patričný priestor a že táto vláda sa zaväzuje spolupracovať s občianskou spoločnosťou.
Je naším cieľom čo najviac ľudí vtiahnuť do rozhodovania, do legislatívneho procesu, do pripomienkovania zákonov, zjednodušiť petície, pripomienkové konania a jednoducho, v krátkosti, čo najviac im dovoliť vyjadrovať sa k správe vecí verejných. Lebo na to tu tí ľudia sú. Samozrejme, a tu pri koronakríze to všetci cítime, je to ochrana zraniteľných osôb a tých najslabších. A to sú otázky, ktoré už boli aj od tohto rečníckeho pultu niekoľkokrát spomínané.
Zdravotníctvo. Koronakríza naplno ukázala, v akom stave je slovenské zdravotníctvo a v akom stave nám ho ponechali predchádzajúce vlády.
Štátne hmotné rezervy. Včera sa predseda strany SMER pýtal teda, že aký má on škandál a prečo ho kto kriminalizuje a vraj toto programové vyhlásenie vlády ho kriminalizuje. Priznám sa, že ja som v programovom vyhlásení vlády nenašiel ani raz meno Roberta Fica, ale dobre, že sa tam našiel on. Verím, že v časti boja proti korupcii, rozkrádaniu, organizovanému zločinu a očisty Slovenska.
S ochranou tých najslabších, samozrejme, súvisia aj regióny a regionálny rozvoj. Všetci vieme, a nie je len floskula, že Slovensko nie je len Bratislava a jeho hlavné mesto, že ten život sa deje aj ďalej a, žiaľbohu, ostatné vlády nevenovali patričnú pozornosť regionálnemu rozvoju a regiónom. Ja som veľmi rád, že vznikne nové ministerstvo pre investície a regionálny rozvoj, ktoré bude pod patronátom pani Remišovej s tým, že konečne sa upracú na Slovensku eurofondy, prestanú sa rozkrádať a konečne bude regiónom a zanedbaným alebo zavrhnutým regiónom venovaná patričná pozornosť. Lebo to, že vláda raz za čas si vyjde mimo Bratislavu, ešte neznamená, že regionálny rozvoj dostáva patričnú pozornosť.
Ja verím, že táto Národná rada vysloví dôveru vláde Igora Matoviča, pretože akokoľvek človek vníma všetky nuansy, ktoré sú späté s jednotlivými politickými stranami, ktoré sú súčasťou tejto koalície, je to vždy, vždy lepšia šanca pre Slovensko, ako keby tu vznikla vláda SMER-u alebo ĽSNS. Verím, že tak, ako to bolo už povedané od tohto miesta, Národná rada sa naozaj stane centrom, kde bude prebiehať diskusia, že tá diskusia bude odborná, nie osobná, že aj spolupráca Národnej rady a vlády bude stáť na vzájomnom pochopení a dialógu.
Na záver mi dovoľte byť trochu osobný. Ja som sa pred dvoma rokmi prvýkrát postavil pred ľudí na námestie, ale ešte predtým som bol tu v Národnej rade s iniciatívou "Pamätaj", ktorá sa venovala záchrane Ústavu pamäti národa, a mal som to nepotešenie byť v interakcii s pánom Glváčom, ktorý absolútne ignoroval akékoľvek pripomienky občianskej spoločnosti k tomu, aby bolo patričné miesto a patričná pozornosť venovaná Ústavu pamäti národa, aby sme sa konečne vysporiadali so svojou minulosťou. Potom, samozrejme, prišla vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, kde sa naplno ukázalo, akým spôsobom Kočner ovláda tento štát. Tá koronakríza v niečom vás – pri všetkej úcte – smerákov zachránila a to tak, že sa nevenuje toľko pozornosti tým všetkým kauzám a tomu všetkému, čo vyšlo na povrch.
Ja nesúhlasím s tým, že je namieste absolútna kriminalizácia. Viackrát to počúvame aj od vás ako výhradu a to je pravda. Na druhej strane sú ľudia, ktorých vaša strana kryla, ktorí sa teraz musia postaviť pred orgány činné v trestnom konaní, aby bola voči nim vyvodená zodpovednosť. A to platí pre všetkých, lebo ak napriek tomu, že to bola brutálna tragédia, vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej mala mať nejaký význam, tak je to to, že Slovensko sa stane slušnejšou a spravodlivejšou krajinou.
Ja som pevne presvedčený o tom, že vláda Igora Matoviča na ceste k slušnejšej a spravodlivejšej krajine neurobí zásadné chyby. Naopak, pomôže Slovensku, lebo má na to dostatočne silný mandát aj tu v Národnej rade Slovenskej republiky, ale hlavne medzi ľuďmi.
Ďakujem pekne.