Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.6.2020 o 19:02 hod.

Mgr.

Juraj Šeliga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 14.7.2020 9:38 - 9:39 hod.

Juraj Šeliga
Otváram rozpravu, do ktorej som dostal jednu písomnú prihlášku od pani Kataríny Hatrákovej.
Nech sa páči, pani poslankyňa, máte slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 16:24 - 16:26 hod.

Juraj Šeliga
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 16:22 - 16:22 hod.

Juraj Šeliga
S reakciou na faktické poznámky, pani poslankyňa Cigániková.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 7.7.2020 16:05 - 16:06 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Čiže už nemám právo vystúpiť, chcem povedať iba jednu vec, nemôžem reagovať na to, čo ste povedali, pán predseda. Bol som za vami, rozprávali sme sa, každý... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán podpredseda, procedurálny návrh.

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
... každý, kto videl (reakcie z pléna) vašu piatkovú tlačovú konferenciu, si urobí o tom názor. (Reakcie z pléna.) Po piatku ráno... (Zaznievanie gongu. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán podpredseda, procedurálny návrh.

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
... každý, kto videl vašu piatkovú rannú tlačovú konferenciu, pochopí. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.7.2020 15:40 - 15:42 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Dámy a páni, vážené panie poslankyne, páni poslanci, pán predseda, pán predsedajúci, aj verejnosť, ktorá nás sleduje, priznám sa, nie úplne dobre dokážem pochopiť, do akej situácie sme sa to dostali. A na čo je dobré toto politické divadlo. Veď nerobme z ľudí hlupákov. A to hovorím, nehovorí sa mi to úplne príjemne, pretože veď ja som stál na námestiach za Slušné Slovensko, mnohí z vás ste tam chodili, mnohí z vás vstupovali do politiky preto, že chceli očistu politiky, že chceli, aby sme zatočili s mafiou.
A tu sa pre nás a pred nás dnes kladie falošná dilema: diplomovka verzus vládna koalícia. Posledné dva týždne, a to súhlasím s niektorými predrečníkmi, počúvame rôzne argumenty, a tá situácia sa nejako vyvíjala a už dnes je dávno zabudnuté to, čo bolo na začiatku, že sa na začiatku možno stačilo nejakým spôsobom jasne ospravedlniť a vyvodiť ďalšie kroky a posunuli sme sa.
Áno, strana ZA ĽUDÍ vyzvala pána Kollára, aby vyvodil osobnú zodpovednosť, SaS-ka sa k tomu pridala, vyjadril sa pán premiér a na konci dňa sa nejakým spôsobom vyjadril aj pán Kollár.
Ale nie je mi úplne jasné, pán predseda, prečo sme sa dostali do situácie, že ten argument je položený tak: diplomová práca, vaše zotrvanie vo funkcii predsedu Národnej rady verzus vládna koalícia, boj za slušné Slovensko, boj za očistu, boj za reformy? Ja, priznám sa, nerozumiem, prečo vy sám podávate návrh na odvolanie z funkcie predsedu Národnej rady? Tým pádom hovoríte, že je problém asi s tou diplomovou prácou.
Veď takto, však sa nejdeme hádam tváriť, že s tou diplomovou prácou problém nie je. Len potom ten argument, ktorý pokračuje ďalej, a nás, poviem vám na rovinu, staviate do dilemy, tak Boris Kollár verzus vládna koalícia? Diplomovka verzus vládna koalícia?
Veď si to pomenujme priamo! Veď keď nechcete odstúpiť, tak ste mali povedať na rovinu, nechcem odstupovať. Ale prečo pred koaličných poslancov kladiete dilemu, že ak ma odvoláte, tak odstupuje a odchádzam z koalície? Toto ja nepovažuje za korektné.
A môžme darmo my dvaja spolu nesúhlasiť, môžte sa na mňa hnevať a všetko, a tak aspoň to povedzme ľuďom priamo. Kladiete to pred dilemu, ak ma odvoláte z funkcie predsedu Národnej rady, odchádzam z koalície. Je to tak alebo to tak nie je? Ja neviem, pýtam sa teraz, takto mi to vyznieva z celého toho argumentária, ktoré počúvame dva týždne.
A ja s týmto nesúhlasím. (Reakcia predsedu NR SR: "Ja vám odpoviem.") A ja s týmto nesúhlasím, pretože my sme veľmi jasne povedali, že vyvoďte osobnú zodpovednosť a vy máte všetko dobré právo sa k tomu nejako postaviť, ale postaviť a politicky vydierať celú vládnu koalíciu kvôli jednej diplomovke považujem za nekorektné.
Ja nechcem pád vlády a myslím si, že ani väčšina poslancov v Národnej rade nechce pád vlády. Áno, tá spoločenská objednávka bola obrovská, boli zavraždení dvaja nevinní mladí ľudia. Dvanásť rokov sa tu rozťahovala mafia! A veď my o tom vieme, my o tom vieme a dnes niektorí stavajú argument tak, že diplomovka Borisa Kollára verzus rozpad vládnej koalície.
Ja nerozumiem, ak je to tak, pán predseda, prečo staviate do pozície seba verzus rozpad vládnej koalície? Veď všetci sa zhodli, že s tou diplomovkou nejaký problém je.
Ja vás chcem z tohto miesta vyzvať, aby ste stiahli tento návrh, aby ste vyvodili osobnú zodpovednosť, je to úplne na vás, aby ste nestavali poslancov do falošnej dilemy, lebo tá dilema takto nestojí. Nikto z vládnej koalície, a predpokladám, že ani zo strany SME RODINA, nechce rozpad tejto vládnej koalície.
Na druhej strane preto Za ĽUDÍ vyzvali vás na vyvodenie osobnej zodpovednosti, preto SaS-ka vás vyzvala na vyvodenie osobnej zodpovednosti, lebo v minulosti sme to hovorili, v minulosti sme to hovorili vo svojom, v predvolebnej kampani, hovorili sme to pri Andrejovi Dankovi. A, áno, hovorím, nie rovná sa medzi vami a Andrejom Dankom, nevidím tie práce, nie sú rovnaké, ale ak ideme, ak ide o princíp, tak sa držme princípu.
Ešte raz, žiadam vás, aby ste stiahli tento návrh, aby ste nestavali koaličných poslancov do falošnej dilemy, že ak pôjdu hlasovať, tak zároveň hlasujú za pád vlády alebo sa im politicky vyhrážate, že odchádzate z koalície. Alebo ak chcete dať naozaj voľnú ruku, no tak povedzte, že môžu ísť hlasovať, ale že SME RODINA bez ohľadu na výsledok hlasovania neodchádza z vládnej koalície.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.6.2020 10:27 - 10:29 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Pán poslanec, ja som nežil ani počas Veľkej francúzskej revolúcie, Márie Terézie alebo Rakúsko-Uhorska, a to však neznamená, že toto obdobie nemáme skúmať. Ja som, priznám sa, nepochopil, čo ste mi chceli povedať, pretože to, čo hovorím, je, urobme múzeum zločinov totalitných režimov a to je úplne kľúčové. Viac hovorme mladým ľuďom o našej histórii, pretože to je takisto kľúčové, lebo z histórie sa treba poučiť, aby sa neopakovala. A to, čo hovoríte vy, ja neviem, teda koho ste naháňali a zatvárali, či ste to robili vy osobne alebo niekto iný, pretože to miešate jablká s hruškami a ten sentiment za socializmom a komunizmom a neviem, či vo vašom prípade aj fašizmom azda spočíva v nejakých sociálnych istotách, no tam treba vždy dodať, že koľko ľudí umrelo alebo bolo zabitých, koľko ľudí bolo väznených kvôli týmto režimom a ja vám poviem úplne na rovinu, že počas tých režimov by tu niektorí vaši kolegovia, samozrejme ani ja, ani iní nesedeli v tejto Národnej rade. To je, to je faktom, však o tom je demokracia, že sa tu dostali cez voľby. Takže tej druhej časti vášho vystúpenia som nie úplne dobre porozumel.
A čo sa týka Havla, ja musím povedať, že ma pobavilo, ako sledujete teda, kde som bol a čo som robil, s tým, že opäť poviem, páni, nebiť Havla a ďalších, tak nemáme demokraciu na Slovensku. Aj vy z toho ťažíte, ťaží z toho celá krajina a, prepáčte mi ten logický, to nie je, že lapsus, ale že kotrmelec alebo salto spojiť slobodu a demokraciu s bezdomovcami, tomu naozaj nerozumiem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.6.2020 10:17 - 10:23 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Panie poslankyne, páni poslanci, ďakujem pekne. Ja som si so záujmom prečítal Správu o činnosti Ústavu pamäti národa a najprv chcem oceniť pár vecí. Chcem oceniť to, akým spôsobom sa Ústav pamäti národa zapojil do pripomenutia si výročia Novembra ´89. To množstvo sprievodných akcií a ten celý spôsob, myslím, že to je posun oproti minulosti. Verím, že ten trend bude pokračovať, že o Ústave pamäti národa budeme počuť podstatne, podstatne viac.
Rovnako chcem trochu nadviazať na to, čo povedal pán poslanec Šefčík, a to v súvislosti so súdnymi spormi, ktoré Ústav pamäti národa, alebo v ktorých Ústav pamäti národa je účastníkom. Ja za azda najzásadnejší ten súdny spor považujem rozhodnutie Ústavného súdu v súvislosti s evidenciou osôb vo zväzkoch ŠTB s tým, že veľmi jasne Ústavný súd povedal, že Ústav pamäti národa nemá byť žalovaným subjektom, že ak má byť niekto žalovaným subjektom, tak to má byť Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, prípadne Slovenská republika ako nástupnícky subjekt po bývalom ministerstve s tým, že samozrejme som zachytil tie snahy niektorých ľudí, v tomto prípade českého premiéra, sa napriek tomu, že to ústavné, že to rozhodnutie Ústavného súdu už bolo dané, že sa stále snaží bojovať, a tu myslím, že Ústav pamäti národa je na strane toho prvého rozhodnutia. Verím, že to tak bude, pretože tu nejde o Babiša ako-takého, tu ide o princíp, že jednoducho nemôže niesť Ústav pamäti národa zodpovednosť za to, že je de facto, a to, prosím, nezoberte v zlom, archívom, ktorý má spracovávať a prinášať historickú pamäť, a nie tým, kto aktívne vytvára zväzky ŠTB, prípadne zväzky Verejnej bezpečnosti a podobne. Že to si myslím, že je veľmi správny postup a že treba v ňom, treba v ňom pokračovať.
Čo sa týka súdneho sporu s pánom Lackom, priznám sa, že tam ja nemám až taký prehľad. Registrujem v tomto smere aj to, čo hovorí pán poslanec Šefčík, aj to, čo hovorí tu pán Kotleba. Tam verím Ústavu pamäti národa, že bude zastávať záujmy ústavu, keďže tam ide vlastne o peniaze, ak to takto môžem povedať na konci dňa, s tým, že azda to, čo ma najviac zaujíma a to, prečo som vystúpil, je naozaj aj taká snaha povzbudiť Ústav pamäti národa, prípadne položiť pár otázok, pretože pripomínanie si histórie je naozaj kľúčovou, kľúčovou záležitosťou aj v dobe, keď sa nám rozrastá extrémizmus, dezinformácie alebo hoaxy, keď mladí ľudia nevedia o svojej historickej pamäti, keď nevedia o tom, čím Slovensko a Slovenská republika musela a náš národ, krajina musela prejsť za posledných sto rokov.
Ja by som bol veľmi rád, to hovorím aj odtiaľto, keby sa aj to skúmané obdobie Ústavu pamäti národa zvýšilo alebo rozšírilo aj na obdobie od Mníchovskej dohody až po zánik ŠTB, ako niektorí hovoria, že tam naozaj je ešte o čom hovoriť. Rovnako by som bol veľmi rád, keby sa do dispozície Ústavu pamäti národa dostali nielen zväzky ŠTB, ale aj zväzky Verejnej bezpečnosti, kde Ústav pamäti národa so svojím odborným aparátom by mohol a vedel spracovať aj toto historické obdobie, respektíve podklady z obdobia komunizmu a viac rozšíriť ten rámec. No na konci dňa si myslím, že, nechcem to zredukovať, že je to aj o peniazoch, že Ústav pamäti národa je dnes podfinancovaný, že je záväzkom aj tejto vlády a tejto vládnej koalície, že urobíme všetko pre to, aby Ústav pamäti národa dostal konečne svoju budovu, kde sa bude môcť udomácniť. Ja verím, že napriek tomu, že je kríza, že sa nám podarí zvýšiť, respektíve navýšiť rozpočet Ústavu pamäti národa, a ostatne to považujem, a vlastne všetko so všetkým súvisí, za úplne kľúčové, je múzeum zločinov totalitných režimov, kde naozaj vyspelá krajina, ktorá, ako hovoril tu pán kolega, sa chce vysporiadať so svojou minulosťou, by mala hlavne mladým ľuďom poskytnúť priestor, kde sa o tejto minulosti môžu dozvedieť, a to atraktívnym spôsobom. Ja iste nemusím hovoriť ani kolegyniam, kolegom, že vo svete sú múzeá, ktoré sú na vysokej úrovni, ktoré dnes už interaktívnym spôsobom vedia priblížiť nie tak dávnu minulosť. A toto by mohla byť inšpirácia pre nás.
Ja verím, že keď pán riaditeľ bude budúci rok predkladať tú správu, že budeme ako keby počuť viac pochvaly ako kritiky a že hlavne, a to je do našich vlastných radov, táto vládna koalícia, táto vláda navýši financovanie a začneme naozaj kroky k tomu, aby sme vybudovali múzeum zločinov komunizmu, nacizmu, fašizmu, múzeum zločinov totalitných režimov, aby sme boli schopní ako krajina, ako národ sa vysporiadať so svojou vlastnou historickou minulosťou, lebo potom niektorí z nej vytĺkajú len lacný kapitál.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 19:02 - 19:04 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Ďakujem. Imperatívnosť mandátu ako takého nespočíva v tom, či je kontrolovateľný, alebo nie je kontrolovateľný, a či sa vykonáva verejne, alebo tajne, ale v možnosti odvolať počas výkonu mandátu bez toho, aby bolo možné dokončiť riadne funkčné obdobie. V takomto prípade nemožno hovoriť o imperatívnom mandáte. To bolo v úvodzovkách ten najbližšie k imperatívnemu mandátu a to si niektorí asi pamätáte možno aj z tejto rokovacej sále. To bolo počas čias Gauliedera. To bol imperatívny mandát.
Pani Vaľová to, že niekto podpíše niečo, čo na to povedať. Nemá to žiadnu oporu v ústave. Je zbytočné k tomu ísť nejako ďalej, lebo si míňam minúty, a je to skôr politický, nie odborný argument z vašej strany.
A čo sa týka toho pána Trnku, máte pravdu, ja som to nepoužil ako argument, že proti vám ako opozícii, ale ako metodologická, bola to veľká chyba, ktorá otriasla verejnosťou. To myslím ako odborne a však koniec koncov potom aj Ústavný súd musel rozhodovať o tej novele, ktorá bola pripravená, niektoré časti podržal a niektoré časti dal preč.
A pri tom odvolaní, to je to, čo som hovoril, a adresujem to aj vám, pán poslanec Taraba, aj pánovi poslancovi Suskovi a vlastne celému plénu, že ak nájdeme lepšiu formuláciu, náš cieľ nie je robiť akýsi gumenný paragraf, ale dať materiálnu možnosť parlamentu vyhodnotiť, či ten prokurátor, keď sa spreneverí, má ísť preč alebo nie.
Ale, keď tu vznikne jasná odborná nevôľa alebo nejaký iný názor, v tomto my sme otvorení v tejto diskusii a ja som rád a vám to zhrniem, že opäť tento záver bol bol veľmi odborný, veľmi sa mi páčil, a som veľmi vďačný, že aj takto o siedmej večer sa vieme baviť takýmto spôsobom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.6.2020 18:40 - 18:52 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som sa rozhodol preto vystúpiť teraz aspoň parciálne, lebo sa mi zdala veľmi dôležitá tá debata, ktorú začal pán Susko. Ja si veľmi vážim, že tu zostal a že sa zapojil odborným spôsobom, akým sa zapojil. Budem sa snažiť byť kratší, aby ste aj stihli na mňa prípadne reagovať, ak máte o to záujem.
Je viacero kľúčových aspektov tohto návrhu zákona a tie aspekty boli už predstavené kolegami s tým, že úplný kľúč je transparentné, jasné, verejné vypočutie. Toto je alfa a omega tohto návrhu zákona a tam ja som rád, že s výnimkou jedného kolegu, ktorý podľa mňa ani úplne nevedel, o čom hovorí, je na tomto zhoda v tomto pléne, že má to byť silné verejné vypočutie, kde naozaj pôjde o grilovanie, a tam, si práve myslím, že sa buduje tá dôvera verejnosti, o ktorej hovoril aj pán Susko, lebo jedno bez druhého jednoducho nejde. Inak by to bolo ako keby odtrhnuté od reality, pretože samotná verejnosť, ktorá nie je odbornou verejnosťou, ale širokou verejnosťou, nevie vyhodnotiť právny text, pretože absentuje právne vzdelanie. Použijem takú tú jednoduchú logiku s tým, že tento argument sa začal ohýbať práve spomenutím konkrétnych mien. A do toho vstúpila, samozrejme, potom politická diskusia, ktorá sčasti bola v určitých mantineloch a sčasti začala byť zneužívaná len na to, aby, ako je dobrým právom opozície, bol tento návrh zákona spochybňovaný. To je ako keby jedna kľúčová vec, na ktorú je treba upozorňovať a ktorú je treba opakovať, a to je riadne verejné vypočutie. A podľa mňa, čo sa týka toho vypočutia, tak ten logický krok, ktorý nasleduje, je samotná verejná voľba. Vy ste o tom hovorili, pán poslanec, viacerí vaši kolegovia o tom hovoria aj pri iných príležitostiach, že otázka verejnej alebo tajnej voľby je výdobytkom demokratizácie krajiny. No len samotný výdobytok... (reakcia z pléna), pardon (reakcia z pléna), je výdobytkom. Ja som to chcel vysvetliť ďalej, ale som rád, že ma tak pozorne počúvate, pani Vaľová. Hneď vám to vysvetlím, že... (Reakcia z pléna.) Každý tu na mňa reaguje, som rád, že takto večer, no dobre... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nechajte pána podpredsedu rečniť, prosím vás.

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Dostanem sa späť k tomu, že má to vždy dve strany, samozrejme. A tam pán Susko veľmi správne hovoril o náleze Ústavného súdu, ktorý sa zaoberal viackrát otázkou tajnej alebo verejnej voľby.
A Ústavný súd na to pozerá za prvé vždy cez konkrétny prípad a vždy otázku tajnej alebo verejnej voľby váži cez test proporcionality. Pozerá na tú pomyselnú misku váh, ktorú ste aj vy spomínali, akým spôsobom a ako takáto voľba vplýva na demokraciu a demokratický proces. No a snáď tiež je v tomto pléne zhoda na tom, že po vražde Jána a Martiny nastal zlom vo vnímaní spravodlivosti a otázkach právneho štátu aj zo strany verejnosti, že tá požiadavka bola oveľa silnejšia na transparentnosť. A, samozrejme, v súvislosti s Generálnou prokuratúrou to súvisí aj s voľbou pána Trnku, resp. voľbou pána Čentéša, ktorá skončila až na Ústavnom súde, a tým, čo sa dialo v tomto pléne počas vlády Ivety Radičovej a následne to súviselo aj s voľbou pána Čižnára. Ono to celé v sebe nesie veľmi logicky nejaký politický balík, na ktorý verejnosť hľadí a o ktorom si vytvára svoju mienku. A tu ja neviem, že či na tom vieme mať zhodu, evidentne podľa mňa nie, naprieč celým politickým spektrom. Verejnosť dnes právom pochybuje o tom, aký typ dohody sa rodí v tomto pléne a či tento typ dohody je verejne prístupný, alebo je to niečo, čo sa deje v kuloároch. Aby som bol praktický, myslím, že v takejto situácii verejnosť viac pre samotný demokratický proces a právny štát víta to, že bude vidieť, akým spôsobom jednotliví poslanci hlasujú, pretože aj zadržanie trinástich sudcov, problémy a trestné stíhania, ktoré bežia v súvislosti s policajnou akciou Búrka, vôbec celé súdne konanie, ktoré beží vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, rôzne pochybnosti pri niektorých verejných obstarávaniach, ukazuje podľa mňa to, že aj verejná voľba môže byť posilnením dôvery v právny štát a zastupiteľskú demokraciu, lebo ja nesúhlasím s tým, že je právom politikov hlasovať tajne, pretože akým iným spôsobom a ako inak si vedia odpočítať tí, ktorí nám dávajú moc, tí konštituenti to, akým spôsobom sa k tejto k moci vzťahujeme a správame.
Vy hovoríte, pán Susko, v tomto prípade, že na konci to spočítanie príde pri voľbách. No ale opäť tu sme pri procese a budovaní nejakej dôvery a tam sú tie parciálne kroky. A to opäť si myslím, že sa všetci zhodneme na tom, že voľba generálneho prokurátora je takýmto krokom. Myslím si a môžete ma vyviesť z omylu pokojne, že ak by nezaznelo meno pána Lipšica alebo akékoľvek iné mená a len by prišiel tento poslanecký návrh, tak tá diskusia by bola rámcovaná dnes inak. Sme v situácii v akej sme, samozrejme, s tým sa už nedá nič robiť a teraz je aj na nás, našou úlohou vysvetliť verejnosti, že naším cieľom a zámerom nie je meniť účelovo zákon kvôli jednej osobe, ale naším zámerom je posilniť nezávislosť, transparentnosť a vôbec celý výber nového generálneho prokurátora.
A posledná poznámka, skúsim krátko, je otázka, ktorá je ústavnoprávna a čiastočne aj politická v tom širšom slova zmysle, že sú krajiny, ktoré sú v tzv. tranzitívnom období. Alebo ešte inak. Sú krajiny, ktoré počas svojej existencie prechádzajú rôznymi historickými, spoločenskými zlomami. Môžem si pomôcť príkladom, ktorý je ďaleký, a to je príklad Argentíny, keď po zásahoch vojenskej junty museli prísť amnestie, ktoré neboli legálne. Neskôr ich argentínsky súd vyhlásil za protiústavné a muselo sa to celé opravovať, lebo sa zmenila politická situácia, nastúpili demokratické procesy. Aby som bol bližšie, to isté sa dielo vlastne v Chorvátsku a v Slovinsku. Takýmto spôsobom sa spoločnosť a následne parlament vysporiadaval s nejakou komplikovanou situáciou v spoločnosti, tým, že sa otváral, tým, že to tranzitívne obdobie znamenalo, že sa menili niektoré procesy tak, aby bol posilnený demokratický étos celej krajiny.
A ja sa opäť odvolám na to, že my sme v situácii, že dôvera v metodologický, akademický, sociologický, je potvrdená dôvera v to, že súdy na Slovensku a vôbec orgány činné v trestnom konaní alebo orgány ochrany práva nemajú dôveru. Tá dôveru je úplne dole. Tam sme najhoršie z celej Európskej únie. A ja si myslím, že práve aj takýto zákon môže posilniť túto dôveru. Na konci dňa je to, samozrejme, a to je to, čo som vám hovoril aj vo faktickej poznámke, na konci dňa je to, samozrejme, aj o výsledku. Ak my tu budeme hovoriť ako predkladatelia, že chceme transparentné a jasné výberové konanie, že chceme, aby tá prokuratúra bola naozaj nezávislá, a potom by sme urobili aj počas toho vypočutia kroky, ktoré by negovali našu terajšiu aktivitu, samozrejme, že by to malo vplyv na celú dôveru verejnosti. No tu, prosím, nás neupodozrievajte zo zlého úmyslu.
A čo sa týka odvolania, ja som pripravený, pán Susko, to hovorím aj takto verejne, a ak prídete s nejakou formuláciou, ktorá sa vám zdá lepšia a čistejšia, poďme o nej hovoriť, lebo, ak si teraz odmyslíme si tie slová, koniec koncov sme v prvom čítaní, bavíme sa o zákone ako o rámci, nie o konkrétnych detailoch, tak my tam chceme zaviesť tú materiálnu podmienku, aby naozaj aj parlament, ktorý volí, mal nejaký typ a spôsob možnosti, ak sa generálny prokurátor spreneverí svojej funkcii, ho odvolať, lebo dnes, a to vy veľmi dobre viete aj viacerí kolegovia právnici to veľmi dobre vedia, že tie dôvody odvolania sú striktne formálne. Tam jednoducho parlament, ak generálny prokurátor chodí do roboty a nebol odsúdený za úmyselný trestný čin a zároveň potrestaný pri neúmyselnom trestnom čine odňatím slobody nepodmienečne, tak nemôže dokopy nič urobiť. Nehovoriac o tom, keď hovoríme presne o tom procese a o tom, že posilníme verejnosť, tak tu máme tri stupne. Pán Dostál to viackrát zopakoval. Máme tu najprv, dokonca štyri, ak môžem povedať, ústavnoprávny výbor, kde je opäť, je verejný, musí sa o tom rokovať. Potom je tu plénum, kde opäť beží verejná rozprava, potom je tu prezident republiky, ktorý nie je nijako viazaný nami. On dostane návrh a musí sa tiež k nemu postaviť. A tu musím povedať, že aj vďaka vám ako strane SMER pre konanie na Ústavnom súde vo veci Čentéš a Čižnár. Tam sa tie dôvody posúvali opäť. No a potom posledný rámec je samotné právo odvolaného generálneho prokurátora sa sťažovať na Ústavný súd. To znamená, že ten mechanizmus tu je a nepovažujem za ako keby poctivý ten argument, že teraz parlament bude môcť len tak kohokoľvek odvolať. A to, že si my myslíme, to si zase neklamme, že niektorí ľudia by boli na to odvolanie, no to je druhá vec. Ale v tejto odbornej rovine ten systém bŕzd a protiváh tu je. Takže na konci dňa, žiaľbohu, sa táto diskusia zredukovala pre mnohých, nehovorím, že pre všetkých, pre mnohých na jedno meno a na to, že sa alebo boja, alebo možno sa pozerajú na to, že tu chce niekto niečo zneužiť, alebo jednoducho chcú zachovať rovnaký systém a podobne. Neviem, nechcem nikomu dávať do mysle, alebo teda do úst jeho úmysly. Niektoré sú podľa mňa zjavné, no ale to je na inú debatu a nechcem v tejto časti rozpravy do toho vstupovať, lebo sa snažím byť odborný. Akokoľvek, zatiaľ aspoň toľko.
A som rád, že niektorí kolegovia budú reagovať, a vďaka za naozaj ešte raz zo strany pána Suska odborné argumenty a odbornú diskusiu, rovnako pán Dostál a ďalší.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 18:01 - 18:01 hod.

Juraj Šeliga Zobrazit prepis
Ospravedlňujem sa, ďakujem. Ondrej, mne je ľúto, že tvoje vystúpenie počúvajú vlastne traja kolegovia zo SMER-u, pán predsedajúci, pán podpredseda Pellegrini, pán JUDr. Susko, ktorému, predpokladám, to nie je treba odborne vysvetľovať, a pán Muňko, ktorý teraz prišiel, pritom tí, ktorí boli najvokálnejší a verbálnejší a mali záujem o odbornú diskusiu, tu nie sú.
Páni a dáma z ĽSNS, ktorí evidentne potrebujú vysvetliť niektoré právne rámce, tu takisto nie sú. Myslím si, že si veľmi jasne vysvetlil, že toto nie je niečo neštandardné, že toto je niečo, čo má posilniť prokuratúru, a že keď sa stále dookola vraciame k jednému menu, tak to nikam nevedie.
Ja som veľmi rád, že sa zhodneme na tom, že každá voľba, pokiaľ je to možné, má byť verejná, tak aby občania, naši voliči videli, akým spôsobom hlasujeme. To isté, samozrejme, bude platiť aj pre verejné vypočutie. Toto je cesta, ktorou sa vydávame, myslím, že si to odborne zdôvodnil veľmi dobre, len zopakujem to, že ma mrzí, že tí kolegovia, ktorí toľko hovoria o diskusii, o potrebe viesť túto diskusiu a o odbornej diskusie, ako odbila piata hodina, pol šiestej, tak zmizli.
Skryt prepis