Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.9.2020 o 10:01 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2020 10:01 - 10:03 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Všetkým, ktorí pristupovali k faktickým korektne tak ďakujem, ale musím reagovať na pána Stančíka a na pána toho predchádzajúceho, neviem jak sa volá už, pardon. Ale podvody v DNA, páni poslanci z OĽANO, má váš predseda Igor Matovič. On je usvedčený daňový podvodník, ktorý len vďaka tomu, že bola premlčané jeho trestný čin, tak v podstate nie je súdený. Ja sa pýtam, opýtajte sa vášho predsedu, ako jeho manželka Pavlínka získala desať miliónov eur? Ona je totiž politicky exponovaná osoba. To by ste mali vedieť. To je človek, ktorý je naviazaný na politika a mal by vedieť zdôvodniť odkiaľ zobral desať miliónov eur, ktoré investoval do pyramídovej hry, kde možno pravdepodobne si nechala vyplatiť svoje zisky a tí chudáci, a možno medzi nimi sú aj dôchodci, prídu o svoje peniaze. To je podobné ako bol BMG Invest. Tak ja som veľmi zvedavý ako bude potom vysvetľovať ak bola prednostne vyplatená a prišli o peniaze tí, ktorí boli na dne tej pyramídy. Čo sa týka, nehovorte mi, viete, keby ste nemali dnes peniaze a poviete, že prijali sme zákon, je tu zákon, kde majú zákonný nárok tí dôchodcovia dostať peniaze a vy hovoríte, že nemáte. No máte, že vy nemôžte povedať to, vy ste si nadelili 7,8 miliardy, bankám ste dali 380 miliónov a nemáte navyše dať 280 miliónov dôchodcom. To myslíte vážne? Toto myslíte vážne? Keby ste nemali, tak možno poviem ako bývalý minister financií, že no, tak treba nejaké opatrenia, neviem čo. Vy máte toľko peňazí koľko tu žiadny minister financií pred vami nemal. Tak sa nevyhovárajte. Zákon platí a žiadam o stiahnutie tohto zákona. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 17.9.2020 9:40 - 9:50 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, mám malo času a je to veľká téma, takže idem na to veľmi rýchlo. Dnes tu budem hovoriť hlavne o podvodoch. A tých podvodoch je viac a sľubujem, že budem hovoriť aj o niečom inom, čo tu ešte nikto nespomenul, ale to bude tak v strede môjho vystúpenia.
Podvod na voličoch sa stal hlavne z dôvodu, že SME RODINA si postavili celú predvolebnú kampaň na tom, že nezruší už existujúce sociálne opatrenia, ktoré zaviedla bývalá vláda, ktorej súčasťou je aj SMER - sociálna demokracia. Tu sa stalo, včera sme tu boli svedkami ako pán minister poprel sám seba. To znamená poprel svoje vlastné hlasovanie, keď sme sa tu bavili o minimálnej mzde. Dnes tu máme tému 13. dôchodky. Pán minister opäť poprel sám seba, kde hlasoval za nastavenie 13. dôchodkov vo výške 460 eur. To znamená priemerný dôchodok, ktorý mal dostať každý jeden dôchodca. A bolo to nastavené spravodlivo. To znamená, tí, ktorí majú menej, mali dostať viac. Čiže dostanú priemerný dôchodok. A tí, čo mali vyššie dôchodky tí dostanú o trošku nižšiu sumu, ale je to stále na úrovni 460 eur. Čo ste urobili vy alebo čo urobila vláda. Urobili ste to, že ste okradli dôchodcov o 160 eur až 410 eur a nadelili ste im od 50 do 300 eur. Ale tých 300 eur ste dali ľuďom, ktorých je asi 10-tisíc alebo 16-tisíc minimum.
Pán minister hovoril o tom, že idete dávať dvakrát viac, ale, pardon, treba si prečítať existujúci zákon a hovoril o sume 307 mil. eur. Ak si pozriete existujúci zákon a necháte si to prepočítať, tak prídete k sume okolo 580 až 600 mil., ktorá mala byť vyplatená dôchodcom. To znamená, že ste dôchodcov, všetkých dôchodcov na Slovensku okradli o 280 eur. Ďalšia vec, ktorú musím spomenúť, čiže znamená to, že nieže ste dali dvakrát viac, ale vy ste oproti existujúcemu platnému zákonu vyplatili dôchodcom polovicu. Hovoríte, že sú tu v podstate fakty, ktoré, ktoré nás usvedčujú o tom, že SME RODINA, ktorá mala byť garantom a hlavne v postave pána ministra toho, že dodrží svoje predvolebné sľuby. A garantom toho, čo sľúbila všetkým svojim voličom, ktorí vás volili, ste potvrdili, že ste ich všetkých podviedli. Pýtam sa, či závidíte dôchodcom, seniorom to, že mali dostať 460 eur. Sú to naši rodičia, sú to naši starí rodičia, ktorí budovali túto spoločnosť. A myslím si, že si zaslúžia. aby sme ich patrične aj za toho honorovali. A musím povedať, že všetky výčitky na stranu SMER - sociálna demokracia neprijímam. My sme tu zaviedli vianočný príspevok, zdvojnásobili sme tento vianočný príspevok, dali sme vlaky zadarmo, aby títo dôchodcovia mohli chodiť za svojimi príbuznými. Takisto sme zavádzali doplatky na lieky a rôzne iné opatrenia. Vy ste si, vy ste zneužili napríklad predsedu Jednoty dôchodcov, ktorého ste si postavili na svoju tlačovku, kde ste ho v podstate v priamom prenose oklamali. On sám hovoril o tom, že toto je len začiatok nejakého dialógu a že chcete ďalej pokračovať, aby boli spokojní aj seniori. To sa nestalo. Váš pán predseda tam všetko povedal, že áno, áno, pán predseda a nič sa neudialo. Oklamali ste všetkých dôchodcov.
Teraz budem hovoriť o tom, že ešte jedna poznámka. Samozrejme, pán minister, ak máte nejakého dôchodcu v rodine, tak myslím si, že za toto, čo tu dnes chcete schváliť alebo sa snažíte schváliť a pretlačiť zákon, vás určite nepochvália. Idem hovoriť o ďalšom podvode a týka sa to dôchodkových systémov. Bavíme sa tu o druhom pilieri. Pred chvíľou tu sedel pán podpredseda vlády Holý, ktorý podviedol všetkých voličov, vašich voličov, tým, že ide stavať 25-tis. bytov. Hovoríte si, že to nesúvisí, ale súvisí to s touto témou. Najprv rozprával o tom ako ideme modelom Asvinag, rakúskym modelom, ktorý bol v podstate výnimkou na to, aby mohlo, aby Rakúšania súhlasili s niektorými podmienkami pri vstupe do Európskej únie. Samozrejme všetci ekonómovia mu to vyvrátili. A on si nedal povedať a dnes vidíme, že to čo sľuboval, že budeme stavať 25-tis. bytov mimo štátny rozpočet, v podstate s nejakých úverov bánk sa nedeje. A vy idete, čo idete urobiť? Hovoríte, že idete siahnuť na peniaze sporiteľov z druhého piliera. A za tieto peniaze vystaváte byty, ale nikto nehovorí o tom, aká bude efektivita tejto výstavby, aké budú výnosy z tejto výstavby a čo vlastne si náhodou títo sporitelia v budúcnosti, napríklad ak tam bude niekto robiť svoje kšefty s týmito developermi neprídu o svoje úspory. A pýtam sa, včera sme mali na stole tzv. fond obnovy, teda nejaký plán reforiem, ktorý bol predstavený pred dvoma dňami a dočítal som sa tam, že idete rušiť dôchodkové stropy. A dokonca idete do ústavy zaviesť minimálny odvod do druhého piliera. Čo to znamená? Všetci z vás, ktorí máte druhý pilier budete povinne dávať peniaze do druhého piliera, aby tam bolo veľa peňazí, aby pán Holý mohol stavať tie sľúbené byty za vaše peniaze a niekto sa pritom nabalil. Ja hovorím, dajte paprče preč od druhého piliera. Ja nie som veľký fanúšik druhého piliera, ale chcem na toto upozorniť. A ja osobne sa budem vždycky brániť tých, ktorí majú tú nejaké dôchodkové odvody alebo dôchodkové úspory, aby o ne neprišli.
Máme tu rôzne prípady. Včera sme videli Arca Capital. V podstate pyramídová hra, kde váš pán premiér, jeho manželka si dáva 10 mil. eur a nechce ani povedať teda či si ich vybrala a či náhodou neprídu o peniaze tí, ktorí si do toho dali svoje peniaze. Tí spodní. Viete, pyramída sa financuje z tých spodných chudákov, ktorí prídu o peniaze. Za to, že pani premiérová zarobili na sľubovaných výnosoch, ktoré nikdy neprišli. To je Arca Capital. Si to naštudujte a pochopíte.
Vy ste na jednej strane, ste si, hovoríte, že nemáme peniaze. Na jednej strane si dali, nadelili v rozpočte, kde ste si novelizovali rozpočet na tento rok, 7,8 mld. Hovoríte, že nemáte peniaze. Takže sebe, vláde ste si nadelili 7,8 mld. a na dôchodcov nemáte 440 mil. Včera ste mi tu hovorili, pán minister, že nemali sme, nemali. Vy máte toľko peňazí ako nikto nikdy nemal. Idete dostať obrovské zdroje aj z Európskej únie. A tvrdíte, že sme niečo ukradli 7 mld. a prečo ste si potom do rozpočtu dávali navýšenie, do výdavkov skoro polovicu štátneho rozpočtu, 7,8 mld. A vy hovoríte, že nemáte na dôchodcov.
Čo sa týka, nadelili ste bankám 380 mil. To boli peniaze, s ktorými rozpočet počítal a hovoríte, že nemáte na dôchodcov. Nemáte na dôchodcov navyše 280 mil. To sú drobné v porovnaní s tým, čo tu vystrájate. Zobrali ste pracujúcim ľuďom včera miliardu eur. Takisto vám to nevadí? Vy zahlasujete úplne za všetko. Skončím opäť podvodom.
Pred voľbami, pán minister, vy ste boli konzervatívec na Slovensku. Volali ste sa, dokonca mali ste takú stránku, že Posledný križiak. Vzhľadom na to, ako ste bránili sociálne opatrenia, ktoré tu zaviedla predchádzajúca vláda, by som povedal, že ste boli aj prosociálny a veľmi, by som dokonca si dovolil povedať, že ste boli možno veľký socialisti. Aj keď teda, samozrejme, len na oko. Ale čo sa stalo po voľbách. Po voľbách, však to už je jedno, však sme boli zvolení, váš pán predseda sa stal najväčším ultraliberálom a dokonca najväčší liberál na Slovensku Richard Sulík ho nazval, že on je, že on je taký freestyler, že voľnoštýliar po slovensky. Ak je to niekomu smiešne, tak mne to smiešne nie je. A skôr je to nechutné. Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.9.2020 18:01 - 18:03 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. V podstate chcel som, zareagujem na to, čo ste hovorili. Pán poslanec, takisto musím povedať, že našťastie sa tá výška minimálnej mzdy odráža od tej priemernej mzdy, to znamená, že nie je to naopak a to je podstatné. Samozrejme vy hľadáte nejaký vzťah medzi minimálnou mzdou a tým, že či to má vplyv na zamestnanosť. No samozrejme nemôže byť minimálna mzda na úrovni priemernej mzdy, vtedy by to malo samozrejme vplyv, ale musí byť primerane nastavená tak, aby, aby v podstate bolo motivačné pracovať. Hovorili ste o tom, že by ste si priali znižovať daňové a sociálne odvody. Opäť a zase prídem na koniec vášho vystúpenia, kde ste hovorili o reformách a vôbec o tom, čo sa tu ide diať. No poviem otvorene. Mne absolútne absentuje nejaká vízia, že vlastne kde tento štát za tých pár rokov má po tých reformách skončiť. Lebo my tu stále veľmi by som povedal individuálne hovoríme o niektorých opatreniach, ale veľmi dôležité je, že štát má nejaké daňové príjmy a potom daňové výdavky a celý ten systém musí fungovať. Nemôžme úplne znížiť všetky dane a samozrejme niekde musíte aj vedieť financovať. Čiže daňový mix určuje, určuje spôsob financovania štátu. A samozrejme ten daňový mix určuje aj to, či budeme financovaní ako napríklad v Spojených štátoch alebo Británii alebo Škandinávii. Či tu bude prevaha vlastníctva štátu verzus súkromného vlastníctva, či tu bude viac solidarity alebo elitárstvo alebo či tu bude štátne vlastníctvo alebo privatizácia. Čiže to si musíme vybrať a ja hovorím. Individuálne hovoriť o tom, že tu by sme mohli znížiť, všade by všetci len znižovali dane, ale na druhej strane ja hovorím, že práve rovná daň zaviedla nespravodlivosť na Slovensku. Tu je dôležité, aby tí, čo a súhlasím, dalo by sa nastaviť aj systém tak, že tí najmenej ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.9.2020 16:37 - 16:37 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne všetkým, ktorí reagovali a ja teda pevne verím, že toto, čo sa tu udialo, skutočne uzrie svetlo sveta. Ja si vážim napr. to, že, že strana SMER bojuje vždycky za minimálnu mzdu a budeme naďalej bojovať a ja som presvedčený o tom, že minimálna mzda pomáha tomu, aby rástla aj priemerná mzda. Tá priemerná mzda aj na Slovensku vždycky za nás rástla. Dnes je prvýkrát, čo ide klesať od vzniku pomaly Slovenskej republiky. Takže, ak by sme nebojovali za minimálnu mzdu, tak čo urobíte, že bude budúci rok o 5 % ešte nižšia tá priemerná mzda na Slovensku? Treba to poňať aj tak, že ľudia z niečoho musia žiť a 656 eur skutočne, pán minister, dajte si ruku na srdce, keby ste ich doniesli manželke, tak vás s tým vyhodí spred dverí a pevne verím, že každého z nás, ktorý tu sedíme. To je peniaz, z ktorého sa nedá normálne žiť a ja si myslím, a teda dúfam, že jedného dňa budeme mať, povedzme,
tú minimálnu mzdu možno na úrovni Slovinska, kde je momentálne okolo 920 eur, ale ešte tam nie sme a treba robiť maximum pre to, aby sme sa tam raz dostali a hovoriť o tom, že všetko je, že mzdy sú vysoké na Slovensku, prepáčte, ale to je absolútne scestné. My vo všetkom sa snažíme nejakým spôsobom dobiehať západ, ale v mzdách každý tvrdí, že máme vysoké mzdy. To nie je pravda a treba urobiť maximum, aby sme sa priblížili aj v tomto parametri západnému svetu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.9.2020 16:24 - 16:35 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Dobrý deň. Vážené dámy, vážení páni, téma minimálna mzda, bude nasledovať 13. dôchodok, ale ja sa pokúsim už v tomto prvom vystúpení možno načať tu niektoré veci, ktoré mi na týchto dvoch témach tak ako sú predložené, vadia.
Pán minister Krajniak , za minimálnu mzdu ste pred voľbami hlasovali.
===== pokúsim už v tomto prvom vystúpení možno načrtnúť niektoré veci, ktoré mi na týchto dvoch témach nejako sú predložené, vadia. Pán minister Krajniak za minimálnu mzdu ste pred voľbami hlasovali. Takže chcem sa opýtať, tvrdíte o sebe, že ste silný konzervatívec, pred voľbami ste sa všetci SME RODINA tvárili, že ste socialisti a dnes pomaly ultraliberáli. Neviem, čo je vaše smerovanie, ale musím povedať, že takto ako robíte momentálne, keď ste sa dostali k moci, politiku sa to nerobí. SMER - sociálna demokracia to, čo aj v minulosti hlásala aj sa snažila doručovať a môžte kritizovať, že nie všetko sa nám podarilo, ale vždy sme bojovali za minimálnu mzdu a minimálna mzda je v podstate jednou zo základných tém, za ktorú budeme stále bojovať.
Hovoríme tu o minimálnej mzde, ja si pamätám, keď som prišiel do tohto parlamentu, minimálna mzda bola na úrovni 370 eur, dnes sa tu bavíme skoro o dvojnásobku 656 eur. Vy hovoríte 623 a hovoríte, že takto teda to vyzerá dobre, je to fajn, je to dohoda. Musím sa tu zastať ministra Richtera, o ktorom ste hovorili aj tuto kolega si neodpustil poznámku, že v minulosti sa arbitrárne áno, určovalo na základe rozhovorov v tripartite, výška minimálnej mzdy a samozrejme zamestnávatelia väčšinou povedali, že najlepšia by bola žiadna, odborári niečo povedali, a potom bol z toho nejaký výsledok, ktorý bol väčšinou podobný tomu, čo ste vy dnes doručili.
Viete v čom je základný rozdiel? Základný rozdiel je v tom, že bol schválený zákon a vy v podstate na to, aby ste si povedali, teda zákon o tom, že bude minimálna mzda stanovená na úrovni 60 % priemernej mzdy a v podstate by sa mal vylúčiť ten zbytočný dialóg, alebo trialóg, ktorý tu prebiehal a mimo vplyvu politikov sa mala určiť minimálna mzda. Čo je na tom zlé, však to sme v podstate urobili to po čom všetci volali. My sme chceli, aby sme tu nemali tieto dohadovačky a určila sa minimálna mzda na úrovni, ktorá sa z niečoho vypočíta. Doručili sme to, samozrejme všetci ste začali kričať, že to je predvolebná korupcia a neviem aké veci, ešte to tu určite zaznie. Ja sa pýtam, všetci hovoria, že nemali sme to rozpočtované. Nemali, nemali, ale ja sa pýtam, či táto vláda mala rozpočtovaných 380 mil. pre banky, tie ste odtiaľ vyčiarkli, takto ste ich škrtli a zrazu neboli v tom rozpočte. To tiež nebolo rozpočtované.
Na jednej strane ste odpustili bankový odvod, dokonca tak ste sa ponáhľali, že ste urobili skrátené legislatívne konania, aby banky náhodou chuderky nemuseli ešte zaplatiť jednu splátku, a potom ste im dokonca odpustili odvody do fondov, do ktorých mali ešte za minulý rok odviesť peniaze na to, aby chránili vklady slovenských občanov, ktoré majú v bankách. To ste im v podstate vrátili 230 mil.
Potom ste urobili novelu zákona, tu ste pred chvíľou hovorili o tom, že je zlá ekonomická situácia, veľká kríza a že na nič nie sú peniaze. Potom ste si urobili novelu zákona o štátnom rozpočte a nadelili ste si 7,8 mld. eur do výdavkov. Len tak ste si hodili do Všeobecnej pokladničnej správy, za ktorú ste nás každý rok kritizovali, že tam dávame niečo, čo tam nemá byť. Tam bývalo okolo miliardy, ktorá bola zväčša špecifikovaná. Vy tam dneska máte 7,8 mld. navyše. Ale paradox je, že na jednej strane máte vo výdavkoch takúto obrovskú sumu, to je 43 %, skoro polovica štátneho rozpočtu navyše a paradoxom je, že vaša pomoc pre ekonomiku je na úrovni jednej desatiny toho, čo ste sľúbili. To znamená nie 5 mld., ale 500 mil. Nie miliarda mesačne, ale 100 mil. mesačne. Neviem prečo potom hovoríte o tom, že na minimálnu mzdu, na dôchodky nie sú peniaze. Ja osobne poviem, som bol ministrom financií, a to, čo ste hovorili, že by sme nezvládli, vám poviem, ľavou zadnou by som bez problémov vedel odfinancovať aj trináste dôchodky, na ktoré ste tvrdili, že sme nemali peniaze.
Keď len zoberie, pán minister, nerušte ma. Vy ste, vy ste darovali bankám 380 mil., o čom tu rozprávate. To boli peniaze. (Hlas z pléna.) Pán minister, počúvajte.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, nechajme rečníka rozprávať.

Kamenický, Ladislav, poslanec NR SR
Nebavme sa tu, prepáčte. Vy keď, musím na to reagovať. Vy keď rozprávate o prázdnej špajze a rozprávate, že vám zo skrine vypadávajú dlžobné úpisy, absolútne nerozumiete ako sa financuje štát. Prečo mne tu skáčete do reči, prepáčte.
Takže pripravili ste každého jedného človeka o 33 eur mesačne. To je 360 eur ročne. Na minimálnej mzde ste pripravili ľudí o 43,56 mil. eur. Na minimálnych mzdových nárokoch ste pripravili všetkých, ktorí na to mali nárok o 871 mil. eur. Za príplatky na soboty ste pripravili ľudí o 8,3 mil. eur, za nedele príplatky o 13 mil. a v noci 26,6 mil. eur, dokopy 962,74 mil. eur. Bankám ste nadelili 380 mil. eur, takže tu máte rezervy 1,243 mil., mld. teda eur, o ktorú ste pripravili slovenských ľudí. Áno, ja súhlasím s tým, čo hovorí minister Richter, že keď tu máte žiť na sociálnych dávkach a príklad, dostávate 300, 400 eur, no tak, keď budete mať 300, 400 eur za mesiac minimálnu mzdu, tak sa vám nebude oplácať chodiť do roboty. Čím je väčší rozdiel medzi minimálnou mzdou a medzi dávkami, ktoré dostanete, tým je vaša motivácia pracovať väčšia a ja s týmto plne súhlasím.
Dovolím si povedať, že spôsob akým , ja napr. postoj tripartity plne chápem. Oni tam boli na tom rokovaní a platil zákon, ktorý hovoril o 60 % priemernej mzdy a vy ste ich išli presviedčať, že toto je nezmysel, že vlastne vy si tu niečo dohodnete so zamestnávateľmi a že oni to musia akceptovať. No nemusia. Ja byť odborár, tak mám tu zo zákona vyplývajúce nejaké nároky, tak prečo by som sa mal baviť o tom, že bude tá minimálna mzda nižšia. Vy hovoríte, že sme sa tu na niečom dohodli, vy ste sa nedohodli, vy ste sa dohodli mimo zákon. Vy ste sa riadili starým zákonom, ktorý už vtedy, v tej dobe neplatil. Ja neviem, či tu rešpektujeme rozhodnutia Národnej rady, ale my musíme tiež rešpektovať to, čo vy tu odsúhlasíte a mnohokrát odsúhlasíte veci, s ktorými absolútne nesúhlasíme a budeme sa za chvíľu o tom baviť pri fonde obnovy a proste to musíme rešpektovať. Táto snemovňa schválila zákon a vy ho nerešpektujete. A to sa týka aj zákona o trinástych dôchodkoch. Vy si proste poviete, no tak dáme menej a zmeníme si pritom zákon, a potom to doručíme ... Chcem povedať, čo sa týka za, hovoríte všetci, že za SMER tu bolo zle, tak ja vás vyvediem z omylu. Tak ako som povedal, minimálna mzda rástla, jak si pamätám, z 370 eur na dnešnú úroveň, skoro dvojnásobok. To nie sú sľuby Mikuláša Dzurindu o dvojnásobných platoch, ktoré nikdy nesplnil, ale a takisto, čo sa týka priemernej nominálnej mzdy za SMER-u od roku 2012 do roku 2019, priemerná nominálna mzda na Slovensku rástla o 2,4 do 7,8 %. Rekord bol v roku 2019 7,8 %. Dnes priemerná nominálna mzda klesá, klesá o 1,2 %, v reálnom vyjadrení po zohľadnení inflácie 3 % a pri sezónnych, zohľadnení sezónnosti, mínus 4,9 %. Takže toľko z mojej strany a dúfam teda, že tento antisociálny čin roka, ktorý tu idete robiť, neuzrie svetlo sveta a ja pevne verím, že si vstúpite do svedomia a že takýto zákon neodsúhlasíte. Ďakujem pekne.
(Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.9.2020 16:24 - 16:35 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Dobrý deň. Vážené dámy, vážení páni, téma minimálna mzda, bude nasledovať 13. dôchodok, ale ja sa pokúsim už v tomto prvom vystúpení možno načať tu niektoré veci, ktoré mi na týchto dvoch témach tak ako sú predložené, vadia.
Pán minister Krajniak , za minimálnu mzdu ste pred voľbami hlasovali.
===== pokúsim už v tomto prvom vystúpení možno načrtnúť niektoré veci, ktoré mi na týchto dvoch témach nejako sú predložené, vadia. Pán minister Krajniak za minimálnu mzdu ste pred voľbami hlasovali. Takže chcem sa opýtať, tvrdíte o sebe, že ste silný konzervatívec, pred voľbami ste sa všetci SME RODINA tvárili, že ste socialisti a dnes pomaly ultraliberáli. Neviem, čo je vaše smerovanie, ale musím povedať, že takto ako robíte momentálne, keď ste sa dostali k moci, politiku sa to nerobí. SMER - sociálna demokracia to, čo aj v minulosti hlásala aj sa snažila doručovať a môžte kritizovať, že nie všetko sa nám podarilo, ale vždy sme bojovali za minimálnu mzdu a minimálna mzda je v podstate jednou zo základných tém, za ktorú budeme stále bojovať.
Hovoríme tu o minimálnej mzde, ja si pamätám, keď som prišiel do tohto parlamentu, minimálna mzda bola na úrovni 370 eur, dnes sa tu bavíme skoro o dvojnásobku 656 eur. Vy hovoríte 623 a hovoríte, že takto teda to vyzerá dobre, je to fajn, je to dohoda. Musím sa tu zastať ministra Richtera, o ktorom ste hovorili aj tuto kolega si neodpustil poznámku, že v minulosti sa arbitrárne áno, určovalo na základe rozhovorov v tripartite, výška minimálnej mzdy a samozrejme zamestnávatelia väčšinou povedali, že najlepšia by bola žiadna, odborári niečo povedali, a potom bol z toho nejaký výsledok, ktorý bol väčšinou podobný tomu, čo ste vy dnes doručili.
Viete v čom je základný rozdiel? Základný rozdiel je v tom, že bol schválený zákon a vy v podstate na to, aby ste si povedali, teda zákon o tom, že bude minimálna mzda stanovená na úrovni 60 % priemernej mzdy a v podstate by sa mal vylúčiť ten zbytočný dialóg, alebo trialóg, ktorý tu prebiehal a mimo vplyvu politikov sa mala určiť minimálna mzda. Čo je na tom zlé, však to sme v podstate urobili to po čom všetci volali. My sme chceli, aby sme tu nemali tieto dohadovačky a určila sa minimálna mzda na úrovni, ktorá sa z niečoho vypočíta. Doručili sme to, samozrejme všetci ste začali kričať, že to je predvolebná korupcia a neviem aké veci, ešte to tu určite zaznie. Ja sa pýtam, všetci hovoria, že nemali sme to rozpočtované. Nemali, nemali, ale ja sa pýtam, či táto vláda mala rozpočtovaných 380 mil. pre banky, tie ste odtiaľ vyčiarkli, takto ste ich škrtli a zrazu neboli v tom rozpočte. To tiež nebolo rozpočtované.
Na jednej strane ste odpustili bankový odvod, dokonca tak ste sa ponáhľali, že ste urobili skrátené legislatívne konania, aby banky náhodou chuderky nemuseli ešte zaplatiť jednu splátku, a potom ste im dokonca odpustili odvody do fondov, do ktorých mali ešte za minulý rok odviesť peniaze na to, aby chránili vklady slovenských občanov, ktoré majú v bankách. To ste im v podstate vrátili 230 mil.
Potom ste urobili novelu zákona, tu ste pred chvíľou hovorili o tom, že je zlá ekonomická situácia, veľká kríza a že na nič nie sú peniaze. Potom ste si urobili novelu zákona o štátnom rozpočte a nadelili ste si 7,8 mld. eur do výdavkov. Len tak ste si hodili do Všeobecnej pokladničnej správy, za ktorú ste nás každý rok kritizovali, že tam dávame niečo, čo tam nemá byť. Tam bývalo okolo miliardy, ktorá bola zväčša špecifikovaná. Vy tam dneska máte 7,8 mld. navyše. Ale paradox je, že na jednej strane máte vo výdavkoch takúto obrovskú sumu, to je 43 %, skoro polovica štátneho rozpočtu navyše a paradoxom je, že vaša pomoc pre ekonomiku je na úrovni jednej desatiny toho, čo ste sľúbili. To znamená nie 5 mld., ale 500 mil. Nie miliarda mesačne, ale 100 mil. mesačne. Neviem prečo potom hovoríte o tom, že na minimálnu mzdu, na dôchodky nie sú peniaze. Ja osobne poviem, som bol ministrom financií, a to, čo ste hovorili, že by sme nezvládli, vám poviem, ľavou zadnou by som bez problémov vedel odfinancovať aj trináste dôchodky, na ktoré ste tvrdili, že sme nemali peniaze.
Keď len zoberie, pán minister, nerušte ma. Vy ste, vy ste darovali bankám 380 mil., o čom tu rozprávate. To boli peniaze. (Hlas z pléna.) Pán minister, počúvajte.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, nechajme rečníka rozprávať.

Kamenický, Ladislav, poslanec NR SR
Nebavme sa tu, prepáčte. Vy keď, musím na to reagovať. Vy keď rozprávate o prázdnej špajze a rozprávate, že vám zo skrine vypadávajú dlžobné úpisy, absolútne nerozumiete ako sa financuje štát. Prečo mne tu skáčete do reči, prepáčte.
Takže pripravili ste každého jedného človeka o 33 eur mesačne. To je 360 eur ročne. Na minimálnej mzde ste pripravili ľudí o 43,56 mil. eur. Na minimálnych mzdových nárokoch ste pripravili všetkých, ktorí na to mali nárok o 871 mil. eur. Za príplatky na soboty ste pripravili ľudí o 8,3 mil. eur, za nedele príplatky o 13 mil. a v noci 26,6 mil. eur, dokopy 962,74 mil. eur. Bankám ste nadelili 380 mil. eur, takže tu máte rezervy 1,243 mil., mld. teda eur, o ktorú ste pripravili slovenských ľudí. Áno, ja súhlasím s tým, čo hovorí minister Richter, že keď tu máte žiť na sociálnych dávkach a príklad, dostávate 300, 400 eur, no tak, keď budete mať 300, 400 eur za mesiac minimálnu mzdu, tak sa vám nebude oplácať chodiť do roboty. Čím je väčší rozdiel medzi minimálnou mzdou a medzi dávkami, ktoré dostanete, tým je vaša motivácia pracovať väčšia a ja s týmto plne súhlasím.
Dovolím si povedať, že spôsob akým , ja napr. postoj tripartity plne chápem. Oni tam boli na tom rokovaní a platil zákon, ktorý hovoril o 60 % priemernej mzdy a vy ste ich išli presviedčať, že toto je nezmysel, že vlastne vy si tu niečo dohodnete so zamestnávateľmi a že oni to musia akceptovať. No nemusia. Ja byť odborár, tak mám tu zo zákona vyplývajúce nejaké nároky, tak prečo by som sa mal baviť o tom, že bude tá minimálna mzda nižšia. Vy hovoríte, že sme sa tu na niečom dohodli, vy ste sa nedohodli, vy ste sa dohodli mimo zákon. Vy ste sa riadili starým zákonom, ktorý už vtedy, v tej dobe neplatil. Ja neviem, či tu rešpektujeme rozhodnutia Národnej rady, ale my musíme tiež rešpektovať to, čo vy tu odsúhlasíte a mnohokrát odsúhlasíte veci, s ktorými absolútne nesúhlasíme a budeme sa za chvíľu o tom baviť pri fonde obnovy a proste to musíme rešpektovať. Táto snemovňa schválila zákon a vy ho nerešpektujete. A to sa týka aj zákona o trinástych dôchodkoch. Vy si proste poviete, no tak dáme menej a zmeníme si pritom zákon, a potom to doručíme ... Chcem povedať, čo sa týka za, hovoríte všetci, že za SMER tu bolo zle, tak ja vás vyvediem z omylu. Tak ako som povedal, minimálna mzda rástla, jak si pamätám, z 370 eur na dnešnú úroveň, skoro dvojnásobok. To nie sú sľuby Mikuláša Dzurindu o dvojnásobných platoch, ktoré nikdy nesplnil, ale a takisto, čo sa týka priemernej nominálnej mzdy za SMER-u od roku 2012 do roku 2019, priemerná nominálna mzda na Slovensku rástla o 2,4 do 7,8 %. Rekord bol v roku 2019 7,8 %. Dnes priemerná nominálna mzda klesá, klesá o 1,2 %, v reálnom vyjadrení po zohľadnení inflácie 3 % a pri sezónnych, zohľadnení sezónnosti, mínus 4,9 %. Takže toľko z mojej strany a dúfam teda, že tento antisociálny čin roka, ktorý tu idete robiť, neuzrie svetlo sveta a ja pevne verím, že si vstúpite do svedomia a že takýto zákon neodsúhlasíte. Ďakujem pekne.
(Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 16.9.2020 13:09 - 13:10 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcel by som predložiť návrh na doplnenie alebo zmenu návrhu programu 12. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky. Podľa ústavného zákona č. 397/2004 Z. z. o spolupráci Národnej rady Slovenskej republiky a vlády Slovenskej republiky v záležitostiach EÚ podávam návrh na zaradenie bodu programu 12. schôdze pod názvom schválenie stanoviska Národnej rady Slovenskej republiky k vypracovaniu národného plánu podpory obnovy a odolnosti a k záväzným rámcom zamerania programov a investícií z nástroja Next Generation EU na roky 2021 až 2023.
Odôvodnenie: Citovaný ústavný zákon predpokladá prijímanie záväzných stanovísk Národnej rady k európskej agende. O príprave národného plánu obnovy musí prebehnúť širšia diskusia vrátane parlamentnej, a preto je potrebné túto možnosť, danú ústavným zákonom, využiť.

Pokiaľ nebude tento bod zaradený do programu... (prerušenie vystúpenia časomerom.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, nechajte dokončiť pána poslanca.

Kamenický, Ladislav, poslanec NR SR
Ďakujem pekne. Čiže pokiaľ nebude tento bod zaradený do programu 12. schôdze, návrh podá 30 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a Národná rada Slovenskej republiky sa týmto bude tak či tak musieť zaoberať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.9.2020 16:31 - 16:33 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja len krátko poviem k tomuto. Na živote Slováka Jozefa Chovanca záleží. Musím povedať, že pre mňa je neprijateľné, aby občania východnej Európy, kde patríme, Slovenky a Slováci boli braní ako občania II. kategórie. Nie je prijateľné, aby belgická vláda ututlávala vraždu dva roky. Ako je možné, že takéto niečo sa stalo, a ja ďakujem Jurajovi Blanárovi k tomu, ako povedal ten príklad, keď sa nechal pán Breivik zatknúť, zabil 77 ľudí, dostal 21 rokov v luxusnej base v Nórsku, kde má televízor, internet, možno aj nejakú posilňovňu. A tu máme na druhej strane Jozefa Chovanca, Slováka z východnej Európy, ktorý je, ako som počul, hoci ho nepoznám, otcom rodiny, dokonca sme tu počuli, že je príjemný človek. Nikoho nezabil a možno bol úplne nevinný. Prístup k nemu, no treba ho stĺcť, treba si na neho kľaknúť na 15 minút, v podstate ho zabiť. Toto je trest pre Slováka v Belgicku. A popri tom si ešte nejaká blondínka bude hajlovať. Nechápem, ako toto ešte v nejakej krajine, v ktorej v podstate je sídlo aj Európskej komisie, Európskej rady, je pre mňa absurdné.
Keď si spomenieme na to, že sa tu demonštrovalo proti smrti Filipínca Henryho Acordu, všetci sme boli v uliciach a keď zabijú Slováka, tak nikto nepovie ani slovo.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.9.2020 15:21 - 15:34 hod.

Ladislav Kamenický
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 22:51 - 22:52 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Pán Baránik, to je presne to, čo som rozprával a vy ste ma jednoznačne nepochopili. Vy máte utkvelú predstavu: všetci sú zlodeji, všetci sú mafiáni a vy chcete, aby právny štát sa riadil podľa vás na Slovensku. Ale takto to nemôže fungovať, pán Baránik. Vy si poviete, že vy chcete toto, a keď to nebude takto, tak to nie je právny štát. Vy si určujete, čo je právny štát. Preboha, čo to tu zavádzate?! A nehovorte mi o nejakom klamaní. Jakom klamaní?
A čo sa týka pána Čekovského, ten sa sústredil na stavebné povolenie pána, pána Matoviča, k tomu nebudem nič komentovať. Však urobte to tak, aby to bolo jednoduché, budem súhlasiť, ale povedal som oveľa viac a možno by bolo lepšie sa k tomu vyjadrovať.
A čo sa týka, pán Kašper, bankovému odvodu, radšej o tom nič nehovorte, neviete o tom nič. Neviete o tom nič. To je škoda, ja vám to môžem potom súkromne vysvetliť, nebudem tu zabávať poslaneckú snemovňu.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis