Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.7.2021 o 17:04 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2021 17:04 - 17:05 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán kolega, ďakujem za vaše vystúpenie ale chcel by som pripomenúť pánovi ministrovi Lengvarskému rezolúciu 2361 Rady Európy, ktorá hovorí vo svojom bode 731, že je potrebné zabezpečiť, aby občania boli informovaní, že očkovanie nie je povinné a že na nikoho nie je vyvíjaný politický, sociálny alebo iný nátlak, aby sa dal očkovať ak si to neprajú sami. Bod 732 hovorí: zabezpečiť, aby nikto nebol diskriminovaný zato, že nebol očkovaný kvôli možným zdravotným rizikám alebo nechcel byť očkovaný. Ja neviem ako jasnejšie sa to dá ešte povedať. Pán minister, pochopil som, že v tomto návrhu zatiaľ stále nie je nie je nehovorí sa o žiadnych nejakých kompenzáciách zato čo navrhujete rôzne tie testovanie nato, aby človek mohol si zbehnúť na pivo. Tak ja sa pýtam, čo nie je diskriminujúce na tom ak povolíte človeku, ktorý je očkovaný si ísť dať pivo za dve eurá a človeku, ktorý nie je očkovaný, že si to môže dať to pivo za dvadsaťpäť euro plus dve eurá čiže dvadsaťsedem euro alebo pri PCR teste sa 72 euro. Toto nie je diskriminujúce? A chcem sa opýtať, že vy takto celá táto vláda ide podporovať gastro, ktoré toľko trpelo počas COVID-u-. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 15:47 - 15:49 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Kolega ma trochu predbehol, ale ja by som tiež chcel reagovať na ten článok. Ja som si ho ráno prečítal a bol som v úžase, nie ani v šoku, ale v úžase, čo sa tam písalo. Volá sa, že „Smrť Lučanského niektorí kolegovia oslavovali“. Tak keď už niekto oslavuje smrť generála pokrikmi yes, yes, palec hore, tak to je, to je hyenizmus.
Ale v tomto článku sa píše aj o tom, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Kysel žiadal ministra Mikulca, aby odvolal Zuriana, lebo má rovnaké praktiky ako Lučanský. Šéfa NAKA odstavili od akejkoľvek činnosti vo vyšetrovaní kauzy Očistec a vraj všetko manažoval prokurátor Kysel. Tento prokurátor v podstate hovoril aj o tom, že treba ho odstaviť, lebo asi sa nemal pán Zurian dostať k niektorým informáciám a pán Zurian uvádza, že „dozvedel som sa, že až o osemmesačnej nečinnosti v trestnej veci, ktorá sa týka podozrenia z daňových trestných činov súčasných vládnych politikov“.
Ďalej sa v článku hovorí o tom, že kajúcnik Čech označil pána Mikulca ako človeka, ktorý zobral niekoľko tisíc eur za IT systémy pre Vojenské spravodajstvo.
Tak ja sa pýtam, vyšetruje niekto pána Mikulca? Je to rovnaké výpovede kajúcnika ako v ostatných prípadoch? Vykopol mu niekto dvere alebo pán minister má nejaký špeciálny prístup?
Vy idete hovoriť o tom, že my sme boli mafia. Mafia ste vy, páni, a veľká.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.6.2021 16:34 - 16:36 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Viskupič, môžem vám povedať, že keby banky platili plný bankový odvod, absolútne by nestrádali. Zisky bánk na Slovensku, čisté zisky po zdanení sa pohybujú nad úrovňou pol miliardy eur aak si pozriete čísla za posledné mesiace a posledný rok, tak pri zhodnotení tých opravných položiek tak tie zisky budú v podstate rovnaké. Keby sme, lebo každý vie, že tie opravné položky sa nenaplnia.
Ďalej musím ešte povedať aj to, že, samozrejme, my tiež hovoríme o tom, že dlh je obrovský, ja som už nemal čas to povedať, ale musí, musí sa vláda zaoberať aj dlhom a konsolidovať verejné financie, aj RRZ navrhuje konsolidáciu už v roku 2022, pričom v programe stability vláda stále hovorí o konsolidácii až od roku ´23. A každý rok keď budete znižovať deficit o jedno percento, konsolidovať o jedno percento, tak až v roku ´28 sa dosiahne ten cieľ programového vlády, vyrovnaného rozpočtu, o ktorom sa toľko hovorí. Ja mám obavy, že toto sa úplne nenaplní a že, stále hovorím o tom, že je to program nestability.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.6.2021 16:22 - 16:32 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Dobrý deň. Vážené dámy, vážení páni, tento bod, ktorý tu momentálne preberáme, program stability, ja považujem za jeden najdôležitejší na tejto schôdzi, a preto som sa aj prihlásil do rozpravy, aby som k nemu vystúpil.
Prečo je dôležitý? Je to v podstate tak, jak povedal kolega, strednodobý dokument, ktorý sa predkladá Rade Európskej únie a je to v podstate nejaké východisko do ďalšieho rozpočtovacieho procesu a vychádza, vlastne z takýchto čísiel približne bude vychádzať aj ministerstvo financií aj pri zostavovaní rozpočtu na rok 2022 a na roky 2023 a 2024.
Na rozdiel od mojich kolegov ja by som tento program nenazval programom stability, ale programom nestability. A budem sa snažiť aj vysvetliť prečo a budem reagovať aj na niektoré veci, ktoré tu zazneli. Musím povedať, že tak ako som upozorňoval už pri prvom navyšovaní rozpočtu na rok 2020, tak myslím si, že vyrábajú sa tu na jednej strane teplovzdušné balóny, čo sa týka výdavkov. Na druhej strane, samozrejme, je to príležitosť pre pána ministra, aby sa pochválil, ako veľmi ušetril. Ale ak si pozreme napríklad rok 2020 a niekto sa trošku zahĺbil do tých čísel, tak vidíme, že výdavky štátneho rozpočtu nám enormne narastajú na jednej strane, na druhej strane pomoc, čo sa týka COVID-u za minulý rok, bola jedna z najnižších v rámci Európskej únie. A keď sa chceme teda baviť v číslach, tak aj program stability, aj štátny záverečný účet hovorí o tom, že covidové výdavky, ktoré mali dopad na ESU, boli vo výške za minulý rok len 1,5 mld. eur, čo je enormne málo a z toho aj pramení tá nespokojnosť ľudí, ktorí proste nepocítili to, čo potrebovali, a tá pomoc, to dokazuje to, že tá pomoc bola nedostatočná. Tie prvé nástrely, že budeme pomáhať 1 mld. eur mesačne boli absolútne nerealistické.
Ja by som sa možno ani nezamýšľal nad tým, keby nám stúpali výdavky, ale ja mám problém hlavne s necovidovými výdavkami, ktoré nám enormne rastú. Čiže, lebo keď si zoberieme, že v minulom roku len 1,5 mld. sme dali na covidové opatrenia, tak máme tu nárast necovidových opatrení a to sa týka aj roku 2021. Keď len porovnáme štátny rozpočet, výdavky v roku 2019, tak boli na úrovni okolo 18 mld. eur a v roku ´21 už máme výdavky 27,6 mld., teda bavíme sa o 50-percentnom náraste výdavkov. Samozrejme, nevieme, ako dopadne rok ´21, ale je jasné, že mnohé firmy aj zanikli, mnohé firmy dnes stále ešte trpia a nespamätajú sa len tak ľahko z toho, čo sa stalo, a nebude to ako šibnutím čarovného prútiku, že zajtra je všetko v poriadku. A v tej pomoci je potrebné na jednej strane pokračovať, ale ja si myslím, že čo je dôležitejšie, jasne vyčíslovať, čo ide na COVID a čo nejde na COVID. V tomto, toto je moja dosť veľká výčitka voči ministerstvu financií. A chváliť sa tým, že mali sme mať deficit najprv najprv 11 a teraz máme 6,1 %, je síce fajn, berem to ako pozitívne, ale v tom sa práve prejavuje to, že bola tá pomoc malá, ale na druhej strane nám ešte aj tak enormne rástli ostatné výdavky a to je moja najväčšia výtka. Ak by to bolo tak, že vyčíslite, že dali sme ľuďom minulý rok 6 mld., nie 1,5 mld., a vyčíslite, že to bola pomoc COVID, tak poviem, všetko je v poriadku a nebudem kritizovať tieto čísla.
Ja, mne sa nepáči to, že proste sú tu odhady, ktoré sa tu robia. Ja som to včera kritizoval aj na, aj v Národnej banke Slovenska. Sú enormné rozdiely medzi napríklad Inštitútom finančnej politiky, medzi tým, čo odhadujú ostatné inštitúcie, Národná banka, čo odhaduje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Máme tu odhady na deficit v roku 2021 na úrovni skoro 10 percent. Na druhej strane napríklad Národná banka odhaduje na úrovni okolo 6,6 mld., 6,6 percenta. Čiže obrovské rozdiely. Ja sa pýtam, ako je možné, že keď sa zostavoval, keď sa zostavoval, teda predkladal rozpočet v decembri v roku 2020 na rok ´21, tak deficit, s ktorým prišlo ministerstvo financií, bolo na úrovni 9,68 %, kedy už malo ministerstvo vedieť aspoň na nejakých 80 – 90 %, aký bude ten výsledok, a za tri mesiace príde so správou, že však hurá, máme len 6,1 %. V tomto vidím veľkú výtku voči ministerstvu financií, v odhadoch, ktoré robí.
Takisto v programe stability, keď si zobereme makrodáta. Inštitút finančnej politiky odhaduje rast na rok ´21 na úrovni 3,3 %, pričom ostatné inštitúcie hovoria skoro o 5-percentnom raste. Takže samozrejme, ak sa vychádza z rôznych údajov, ja verím, že tie odhady sa nerobia ľahko, ale je tu obrovský rozdiel a ja by som chcel možno apelovať na to, aby sa tu napríklad makrodáta, bola nejaká dohoda napríklad s Národnou bankou alebo s RRZ na tom, že makrodáta bude robiť nejaká inštitúcia na Slovensku a nebude, nebudú takéto obrovské rozdiely. Samozrejme, deficit nám mal, bol plánovaný na rok ´21 na úrovni 7,41 %. Novelou rozpočtu, kedy sa výdavky opäť navýšili o 3,4 mld, a opäť hovorím, tu sa, viete, na jednej sa hovorí o tom, ideme to dať na COVID. Ale ja sa pýtam, načo sa potom idú dávať tie ostatné miliardy tých navýšení výdavkov? Tie idú na necovid? Neviem. Čiže robí sa tu taká hra. Ja viem, že ľudia tomu veľmi nerozumejú, ale ja chcem upozorniť na to, robte analýzu toho a dávajte čísla, koľko dávate na COVID a koľko vám stúpajú ostatné výdavky štátneho rozpočtu. Považujem to za veľmi dôležité.
Musím povedať, že program stability už bol schválený 9. 5. 2021 vládou Slovenskej republiky. Prešli tri týždne, mali ste tam už zahrnutú vlastne tú novelu, navýšenie o 3,4 miliardy. Prešli tri týždne a už tento program stability mal neaktuálne čísla. Toto je veľká výtka. Vy ste poslali dokument o Európskej únii, ktorý má neaktuálne čísla, čo sa týka roku ´21 vzhľadom na to, že bol tu prijatý pozmeňujúci návrh o ďalšie navýšenie výdavkov o 350 miliónov. Toto by ste si za normálnych okolností v minulosti, keď Európska komisia prísne strážila čísla, keď aj ja som bol ministrom financií, by ste si nemohli dovoliť. Proste tu sa strieľajú miliardami, ako keby sme sa bavili o nejakých eurách a nie o miliardách, aj keď teda viem, že ľudia si ťažko predstavia, čo je to miliarda eur, koľko je to peňazí.
Na jednej strane COVID spôsobil to, že DPH sa vyberala lepšie aj vďaka online biznisu, lebo ľudia nakupovali veľa vecí online. Tam tá DPH sa vždy priznáva, tá šedá ekonomika tam je nízka. Na druhej strane musím ale vytknúť, že čo sa týka samotných, samotného, medzery DPH, pán predseda, tak tá vám stagnuje. Ja som pozeral čísla aj v štátnom záverečnom účte aj v programe stability. Nezvýšila sa vám, neznížila sa vám medzera výberu DPH, takže, samozrejme, ja budem rád, ak sa to, ak sa to zlepší.
Čo sa týka tej poznámky, že banky všetkým pomohli, tak musím povedať, včera som o tom hovoril, bankám sa odpustil odvod, banky na COVID krízu neprispeli v podstate ničím, nakoľko zo všetkého si zoberú svoje zisky. A keď si zoberete opravné položky, zlyhanosť úverov je minimálna, včera sme sa to dozvedeli. Obrovské opravné položky bánk, ktoré sú čistým ziskom, nakoľko tie riziká nie sú také vysoké, ako rátali, a keď si spočítate zisky a opravné položky, dostanete čísla, ktoré hovoria o tom, že banky neutrpeli absolútne nič a buď majú zisky úplne rovnaké, akurát sa im presunú do ďalších rokov, keď sa tieto opravné položky budú rozpúšťať. Takže to je pravda o bankách.
Takisto vlastne tie podmienky, za ktorých sa, garancií, ktoré mali akože pomôcť tým úverom, včera sme sa o tom bavili, úvery komerčných bánk boli výhodnejšie ako tie podmienky, ktoré dostávali od štátu, a mnohokrát podniky to riešili priamo komerčnými úvermi od bánk a nie so štátnymi garanciami. Viac času nemám, takže toľko a, samozrejme, ak bude diskusia, tak sa budem opäť uchádzať o slovo.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2021 16:26 - 16:28 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani poslankyňa, vy ste spomenuli aj moje meno, tak ja sa chcem opýtať, čo som ja ukradol, keď ste vy taká, taká absolútne čistá vo všetkom a rozprávali ste tu toľko, toľko vecí, že na záver už len amen chýbalo, fakt že. Musím povedať, hovorili ste, že my ideme robiť to, čo sme sľúbili ľuďom. Tak sa pýtam, prečo vám 80 % ľudí na Slovensku nedôveruje, za to že robíte, čo ste sľubovali? Chcem sa opýtať, keď ste taká veľmi spravodlivá, tak sa pozrite na firmu Eurolab Lamda. Vyšli nové čísla, viete koľko má zisk táto firma? Tých 100 tis. čo hovoril pán Krajčovič je 3,7 mil., pani zlatá, tak si to pozrite. Nechcem hovoriť o tých miliónoch, ktoré išli bokom, lebo ja som bol na poslaneckom prieskume a videl som koľko tá firma mala zarobiť. Takže vy tu nerozprávajte o nejakej čistote vašej strany OĽANO, z ktorej ste prišli. To boli frázy, frázy, frázy a musím povedať jedno, mne to pripadalo ako keby vám to napísal pán Heger, ktorý veľa hovorí a nič nepovie. Vy tu moralizujete, pozrite sa do vlastných radov a keď chcete byť konkrétna, tak buďte konkrétna a keď používate mená, tak láskavo dajte fakty na stôl. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2021 11:26 - 11:28 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Pán Mizík bol predo mnou.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Neviem z akého dôvodu.

Kamenický, Ladislav, poslanec NR SR
Sa to prehodilo? No dobre, tak idem na to.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Nech sa páči.

Kamenický, Ladislav, poslanec NR SR
Ďakujem pekne. Pán minister Mikulec, vy ste hovorili, že ľudia potrebujú cítiť zmenu. Tak ja sa pýtam, či tá zmena je to, že odteraz sa môže robiť biznis so svojimi rodinnými príslušníkmi.
Však odpovedajte jednoducho na tie otázky. Vy ste tu rozprávali, rozprávali, ale nedozvedeli sme sa teda, či potvrdzujete to, že váš otec, keď ste robili riaditeľa šéfovi, kancelárie šéfa VSS zarábal na štáte a milióny eur.
Ďalej sme sa nedozvedeli, vy ste povedali, že je klamstvo, že váš brat robil pre firmu Aegis. Však povedzte to ešte raz v pléne Národnej rady, či to je teda klamstvo, alebo nie. Vyvráťte to! Keď to nevyvrátite, nemáte čo robiť na ministerstvom poste.
Hovorili ste, sa tvárite, ako keby SMER, napríklad tá správa z SIS, ktorá sa tu prečítala, ako keby SMER tu správu nejak vygeneroval alebo niečo. O tom, že sa tu manipulujú vyšetrovania, že sa manipulujú vôbec tie dôkazy, ktoré sú proti týmto ľuďom, tak to vyvráťte. Však to je, hádam to bola vaša úloha. Nie tu rozprávať o tom, jak vy ste trpeli za bývalej vlády.
Tak jak povedal kolega, neboli ste v kolúznej väzbe. Neodsedeli ste si nič. Ribár sedel dva roky v base. Potom ste ho pustili. Potom ste Ribára zase zatkli a zas ste ho pustili. A vy poviete, že toto je normálny systém, ktorý je funkčný? Toto je funkčný systém?! To je chaos, pán minister.
Nebudem hovoriť o tom, o pánu Zurianovi, Kaľavskom a ostatných, ktorých tu pomaly musíte púšťať, lebo najprv im vyrazíte dvere a potom sa tvárite, že vynikajúci funkčný systém, lebo sme ich nezavreli. Takto funguje dnes spravodlivosť na... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.5.2021 13:16 - 13:16 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Podľa ustanovenia § 40 ods. 2 zákona č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností žiadam ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky podpísaný pod týmto procedurálnym návrhom Národnú radu Slovenskej republiky, aby ma oslobodila od povinnosti mlčanlivosti o utajovaných skutočnostiach, s ktorými som sa oboznámil počas výkonu funkcie poslanca Národnej rady Slovenskej republiky v súvislosti so správou SIS o tzv. univerzálnych svedkoch a ovplyvňovaní a manipulácii citlivých trestných vecí, ktorú na mimoriadnej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky 26. mája 2021 predniesol predseda Národne rady Slovenskej republiky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.5.2021 10:32 - 10:33 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážení páni, ja som sa tu dozvedel, že my vám blokujeme rozpočet. My. Však my sme opozícia, však vy si máte schváliť rozpočet. O čom to tu trepete? Jedine kto vám to tu môže blokovať je možno SAS-ka, ktorá má jediná možno je príčetná v tom, čo idete urobiť. Idete zadlžiť Slovenskú republiku tak, že sa to nesplatí ani do roku 2038. Vy tomu rozumiete, čo tu rozprávate? A ja sa tu nebavím o vašich COVID, COVID-výdavkoch. Ja som včera hovoril. Nikto ste tu neboli a dneska tu mudrujete. Necovid-výdavky si pozrite jak vám rastú. Jak vám pukne štát. V tomto roku 6 miliárd navyše mimo COVID-u. Minulý rok 4 miliardy navyše mimo COVOD-u. Tak čo tu rozprávate o pomoci ľuďom. Keby ste tu včera boli, tak ste počuli, že som povedal, že my podporujeme všetky opatrenia, ktoré sú čo sa týka COVID-u, ale určite nebudeme podporovať testovanie za 600 miliónov, ďalších 51 miliónov si idete dávať dodatku vašom 350 miliónov na testovanie. Však sa na to pozrite. O čom tu trepete? Pán Pollák, vy keď chcete niečo rozprávať o, o, o rozpočte, tak poďte so mnou do debaty televíznej, vyzývam vás a môžete tam mudrovať, jak tuto v tejto vašej faktickej poznámke. To isté pán Lehotský. Na výbore nepovie dve slová a tuto ide mudrovať, jak keby všetkému rozumel. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.5.2021 10:08 - 10:18 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Dobrý deň, dámy a páni, sme v druhom čítaní a ja som včera tak isto povedal všetky moje výhrady k tomuto návrhu rozpočtu. Čo sa týka samotného procesu, je podľa mňa netransparentný spôsobom akým bol predložený, aj rozsah toho materiálu je tak zle pripravený, že nedá sa o ňom veľmi odborne diskutovať a chcem povedať, že tak ako som včera naznačoval podľa tých informácií, ktoré som mal, že to navýšenie nebude 3,4 miliardy, ale že sa bude zvyšovať o ďalších 350 miliónov. Moje obavy sa potvrdili dnes na rokovaní výboru, pán poslanec Gyimesi predložil pozmeňujúci návrh ktorý hovorí o ďalšom navýšení výdavkov o 350,6 milióna eur kde teda musím povedať, že spôsob akým to bolo predložené tak opäť hovorím je to absolútne netransparentné, nemôže sa stať, že takýto pozmeňujúci návrh príde na výbor, žiadal som 5 minút pred výborom, či tento pozmeňujúci návrh máme k dispozícií, nemali sme ho k dispozícií. Rokovalo sa o ňom tak, že sme si sadli, otvorila sa schôdza a nám boli nahádzané na lavice, tento pozmeňujúci návrh, takto sa to proste nerobí. Odmietam absolútne, tu sa zo stovkami miliónov narába ako s korunami ....
===== rokovalo sa o ňom tak, že sme si sadli, otvorila sa schôdza a nám boli nahádzané na lavice tento pozmeňujúci návrh. Takto sa to proste nerobí. ....(nezroz.vyslov.) tam absolútne, tu sa zo stovkami miliónov narába ako s korunami. Keď si to prerátame na koruny, tak toto je 10 mld. korún, 10 mld. korún vybavené za tri minúty na výbore. Z tohto pozmeňováku vyplýva, že na jednej strane tu bolo veľakrát povedané to, že ako veľmi pravdepodobné je, že bude tretia vlna COVID-u a prečo na všetko potrebujeme tie rezervy. Včera som hovoril o tom, že v programe stability bola rezerva 588 mil. práve na COVID, ale vy ste si to, samozrejme, rozdelili iba na COVID ide 300 mil., ďalších 300 na necovid výdavky, ktoré som kritizoval, že nám rastú utešené a že to je podľa mňa ako tie covidové výdavky. Tak na jednej strane hovoríte to, že tretia vlna s istotou príde, na druhej strane s týmto pozmeňovákom ste zobrali subjektom hospodárskej mobilizácie 67,6 mil. eur tým, že ste to zdôvodnili, že lebo však končí COVID, že máme výborné čísla. Tak toto fakt nechápem.
Druhý výdavok. Mimoriadny COVID príplatok pre COVID oddelenia. Opäť ste im zobrali 65 mil., lebo však už netreba, lebo COVID končí. Tak teda ide tá tretia vlna? Nejde tá tretia vlna? Ja neviem. Ľavá ruka nevie, čo robí pravá. A toľko tých rečí o tom gastropriemysle, kde teda v pôvodnom návrhu zákona bolo 39 mil., tak teraz ste im ešte zobrali 1,7 mil., lebo však majú veľa. To sú tie gastroprevádzky, o ktorých sme hovorili, že majú obrovské problémy a že ako ich ide veľmi vyriešiť. Z celkovej tej sumy je to jedna z tých menších položiek.
Teraz čo sa ide navyšovať, tak opäť je tu najväčšia položka 244 mil. na prvú pomoc Semafor, lebo 30. 6. končí. Tvrdíte, že bude treba ďalej v druhom polroku, dobre, môžme sa o tom baviť. Sú tu aj ďalšie položky. Ale čo mňa najviac prekvapilo, je tu 20 mil. si ide pridať pani Remišová. Včera sme celý deň hovorili o tom, ako je dôležité, aby sme využívali realokáciu európskych peňazí, aby bolo z európskych fondov čo najviac preplatené. Lebo na tie covidové výdavky sa dá veľmi jednoducho urobiť. A musím povedať, že sociálny fond máme vyčerpaný, nerealokovali sme peniaze, mohli sme tam presunúť na sociálny fond ďalšie peniaze, o čo by sme mohli menej dať výdavkov práve v tomto návrhu. Sú tu ďalšie eurofondy zo starého programovacieho obdobia, z nového programovacieho obdobia, Plán obnovy, REAK EU, ktorý sme mohli miliardy eur čerpať a nemuseli sme zaťažovať tie najdôležitejšie zdroje, to sú zdroje zo štátneho rozpočtu. No čiže my ideme dať ďalších 20 mil. namiesto toho, aby sme získali miliardy z eurofondov alebo sto milióny, tak ideme dať ďalších 20 mil. pani Remišovej. Ja viem, že ona si to zdôvodní, lebo to najprv treba zaplatiť a potom dostanem alebo nejaký ten technický, technické zdôvodnenie. Ale ja sa pýtam, prečo si tu každé to ministerstvo drží tie svoje eurofondy, aj keby teda mali prepadnúť a vedia dopredu, že to nevyčerpajú, tak si radšej to necháme prepadnúť, ako by sme to posunuli inému ministrovi a ten rezortizmus je tu obrovský. Nie je to koordinácia. Vláda by mala, to je úloha hlavne teda premiéra, aby jasne zadefinovala, ak teda chceme čerpať eurofondy, že ktorých ministerstiev, tie ktoré tie eurofondy čerpať vedia.
Takže deficit Slovenskej republiky podľa Programu stability mal byť 9,9 %. A na základe tohto pozmeňujúceho návrhu sme sa prehupli cez desiatku, oznamujem všetkým, takže počítam, že okolo 10,3 % sa nám navýši deficit. Takže to, čo sme tu hovorili o tej gréckej ceste, o dlhoch, ktoré tu vyrábame a že všetky tieto dlhy sú niečím, čo v budúcnosti budú musieť zaplatiť občania Slovenskej republiky buď vo forme daní, nejakých odvodov alebo niečoho iného. Minister financií na to, aby strážil zdravé verejné financie a takisto s premiérom by mali koordinovať všetky zdroje, ktoré máme k dispozícii, aby sme míňali štátne prostriedky v čo najmenšej možnej miere.
Tak ako som avizoval včera, tak v jednej relácii, tak som hovoril o tom, že minuli sme miliardy, dávame desiatky miliónov na rôzne účely, rôznym neziskovým organizáciám, tretiemu sektoru, kde komu na rôzne projekty, tak v podstate dávame tu iniciatívu, napriek tomu, že oznamujem, že nezahlasujem za tento rozpočet, tak chcem predložiť jeden pozmeňujúci návrh, ktorý teda pripravil kolega Blanár s tým, že som to aj ja, aj pán Robert Fico s tým, že máme, chceme navýšiť prostriedky pre Maticu slovenskú, lebo je veľkou hanbou, keď taká inštitúcia ako Matica slovenská dostane v histórii jednu z najnižších, najnižšej sumy a má problémy s tým, aby vedela ufinancovať svoje aktivity. V roku 2021 je to v novodobej histórii jeden z najkomplikovanejších z hľadiska financovania jej činnosti za posledných desať rokov. Matica slovenská dostala zo štátu historicky najnižšiu dotačnú podporu za posledné desaťročie vo výške asi 1,3 mil. eur. A súčasne sa zrejme vytvorí aj najnižšie vlastné príjmy, aj vzhľadom na to, že je tu COVID. Rozpočet v roku 2020 je nižší o 414, 414 479 eur. Takýto výrazný pokles príjmov má dôsledky na činnosť Matice slovenskej, prevádzkovanie a udržovanie nehnuteľností budov, platenie nájmov, hlavne na personálne zoštíhlenie na mnohých pracoviskách Matice slovenskej bude problematické. Takže prečítam pozmeňujúci a doplňujúci návrh Roberta Fica, Juraja Blanára a Ladislava Kamenického k návrhu vlády, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 425/2020 Z. z. o štátnom rozpočte na rok 2021 (tlač 532). V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladáme pozmeňujúci návrh k vládnemu zákonu č. 425/2020 Z. z. o štátnom rozpočte na rok 2021.
Ad 1. V prílohe č. 4 v Kóde programu 08S Tvorba, šírenie, ochrana prezentácia kultúrnych hodnôt navýšiť sumu 212 793, 212 793 884 eur o 414 479 eur. A túto navýšenú sumu účelovo viazať na kód programu 08S010B - Podpora aktivít Matice slovenskej. Ďakujem pekne. Skončil som a chcel by som požiadať o podporu tohto pozmeňujúceho návrhu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 28.5.2021 10:08 - 10:18 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Dobrý deň, dámy a páni, sme v druhom čítaní a ja som včera tak isto povedal všetky moje výhrady k tomuto návrhu rozpočtu. Čo sa týka samotného procesu, je podľa mňa netransparentný spôsobom akým bol predložený, aj rozsah toho materiálu je tak zle pripravený, že nedá sa o ňom veľmi odborne diskutovať a chcem povedať, že tak ako som včera naznačoval podľa tých informácií, ktoré som mal, že to navýšenie nebude 3,4 miliardy, ale že sa bude zvyšovať o ďalších 350 miliónov. Moje obavy sa potvrdili dnes na rokovaní výboru, pán poslanec Gyimesi predložil pozmeňujúci návrh ktorý hovorí o ďalšom navýšení výdavkov o 350,6 milióna eur kde teda musím povedať, že spôsob akým to bolo predložené tak opäť hovorím je to absolútne netransparentné, nemôže sa stať, že takýto pozmeňujúci návrh príde na výbor, žiadal som 5 minút pred výborom, či tento pozmeňujúci návrh máme k dispozícií, nemali sme ho k dispozícií. Rokovalo sa o ňom tak, že sme si sadli, otvorila sa schôdza a nám boli nahádzané na lavice, tento pozmeňujúci návrh, takto sa to proste nerobí. Odmietam absolútne, tu sa zo stovkami miliónov narába ako s korunami ....
===== rokovalo sa o ňom tak, že sme si sadli, otvorila sa schôdza a nám boli nahádzané na lavice tento pozmeňujúci návrh. Takto sa to proste nerobí. ....(nezroz.vyslov.) tam absolútne, tu sa zo stovkami miliónov narába ako s korunami. Keď si to prerátame na koruny, tak toto je 10 mld. korún, 10 mld. korún vybavené za tri minúty na výbore. Z tohto pozmeňováku vyplýva, že na jednej strane tu bolo veľakrát povedané to, že ako veľmi pravdepodobné je, že bude tretia vlna COVID-u a prečo na všetko potrebujeme tie rezervy. Včera som hovoril o tom, že v programe stability bola rezerva 588 mil. práve na COVID, ale vy ste si to, samozrejme, rozdelili iba na COVID ide 300 mil., ďalších 300 na necovid výdavky, ktoré som kritizoval, že nám rastú utešené a že to je podľa mňa ako tie covidové výdavky. Tak na jednej strane hovoríte to, že tretia vlna s istotou príde, na druhej strane s týmto pozmeňovákom ste zobrali subjektom hospodárskej mobilizácie 67,6 mil. eur tým, že ste to zdôvodnili, že lebo však končí COVID, že máme výborné čísla. Tak toto fakt nechápem.
Druhý výdavok. Mimoriadny COVID príplatok pre COVID oddelenia. Opäť ste im zobrali 65 mil., lebo však už netreba, lebo COVID končí. Tak teda ide tá tretia vlna? Nejde tá tretia vlna? Ja neviem. Ľavá ruka nevie, čo robí pravá. A toľko tých rečí o tom gastropriemysle, kde teda v pôvodnom návrhu zákona bolo 39 mil., tak teraz ste im ešte zobrali 1,7 mil., lebo však majú veľa. To sú tie gastroprevádzky, o ktorých sme hovorili, že majú obrovské problémy a že ako ich ide veľmi vyriešiť. Z celkovej tej sumy je to jedna z tých menších položiek.
Teraz čo sa ide navyšovať, tak opäť je tu najväčšia položka 244 mil. na prvú pomoc Semafor, lebo 30. 6. končí. Tvrdíte, že bude treba ďalej v druhom polroku, dobre, môžme sa o tom baviť. Sú tu aj ďalšie položky. Ale čo mňa najviac prekvapilo, je tu 20 mil. si ide pridať pani Remišová. Včera sme celý deň hovorili o tom, ako je dôležité, aby sme využívali realokáciu európskych peňazí, aby bolo z európskych fondov čo najviac preplatené. Lebo na tie covidové výdavky sa dá veľmi jednoducho urobiť. A musím povedať, že sociálny fond máme vyčerpaný, nerealokovali sme peniaze, mohli sme tam presunúť na sociálny fond ďalšie peniaze, o čo by sme mohli menej dať výdavkov práve v tomto návrhu. Sú tu ďalšie eurofondy zo starého programovacieho obdobia, z nového programovacieho obdobia, Plán obnovy, REAK EU, ktorý sme mohli miliardy eur čerpať a nemuseli sme zaťažovať tie najdôležitejšie zdroje, to sú zdroje zo štátneho rozpočtu. No čiže my ideme dať ďalších 20 mil. namiesto toho, aby sme získali miliardy z eurofondov alebo sto milióny, tak ideme dať ďalších 20 mil. pani Remišovej. Ja viem, že ona si to zdôvodní, lebo to najprv treba zaplatiť a potom dostanem alebo nejaký ten technický, technické zdôvodnenie. Ale ja sa pýtam, prečo si tu každé to ministerstvo drží tie svoje eurofondy, aj keby teda mali prepadnúť a vedia dopredu, že to nevyčerpajú, tak si radšej to necháme prepadnúť, ako by sme to posunuli inému ministrovi a ten rezortizmus je tu obrovský. Nie je to koordinácia. Vláda by mala, to je úloha hlavne teda premiéra, aby jasne zadefinovala, ak teda chceme čerpať eurofondy, že ktorých ministerstiev, tie ktoré tie eurofondy čerpať vedia.
Takže deficit Slovenskej republiky podľa Programu stability mal byť 9,9 %. A na základe tohto pozmeňujúceho návrhu sme sa prehupli cez desiatku, oznamujem všetkým, takže počítam, že okolo 10,3 % sa nám navýši deficit. Takže to, čo sme tu hovorili o tej gréckej ceste, o dlhoch, ktoré tu vyrábame a že všetky tieto dlhy sú niečím, čo v budúcnosti budú musieť zaplatiť občania Slovenskej republiky buď vo forme daní, nejakých odvodov alebo niečoho iného. Minister financií na to, aby strážil zdravé verejné financie a takisto s premiérom by mali koordinovať všetky zdroje, ktoré máme k dispozícii, aby sme míňali štátne prostriedky v čo najmenšej možnej miere.
Tak ako som avizoval včera, tak v jednej relácii, tak som hovoril o tom, že minuli sme miliardy, dávame desiatky miliónov na rôzne účely, rôznym neziskovým organizáciám, tretiemu sektoru, kde komu na rôzne projekty, tak v podstate dávame tu iniciatívu, napriek tomu, že oznamujem, že nezahlasujem za tento rozpočet, tak chcem predložiť jeden pozmeňujúci návrh, ktorý teda pripravil kolega Blanár s tým, že som to aj ja, aj pán Robert Fico s tým, že máme, chceme navýšiť prostriedky pre Maticu slovenskú, lebo je veľkou hanbou, keď taká inštitúcia ako Matica slovenská dostane v histórii jednu z najnižších, najnižšej sumy a má problémy s tým, aby vedela ufinancovať svoje aktivity. V roku 2021 je to v novodobej histórii jeden z najkomplikovanejších z hľadiska financovania jej činnosti za posledných desať rokov. Matica slovenská dostala zo štátu historicky najnižšiu dotačnú podporu za posledné desaťročie vo výške asi 1,3 mil. eur. A súčasne sa zrejme vytvorí aj najnižšie vlastné príjmy, aj vzhľadom na to, že je tu COVID. Rozpočet v roku 2020 je nižší o 414, 414 479 eur. Takýto výrazný pokles príjmov má dôsledky na činnosť Matice slovenskej, prevádzkovanie a udržovanie nehnuteľností budov, platenie nájmov, hlavne na personálne zoštíhlenie na mnohých pracoviskách Matice slovenskej bude problematické. Takže prečítam pozmeňujúci a doplňujúci návrh Roberta Fica, Juraja Blanára a Ladislava Kamenického k návrhu vlády, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 425/2020 Z. z. o štátnom rozpočte na rok 2021 (tlač 532). V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladáme pozmeňujúci návrh k vládnemu zákonu č. 425/2020 Z. z. o štátnom rozpočte na rok 2021.
Ad 1. V prílohe č. 4 v Kóde programu 08S Tvorba, šírenie, ochrana prezentácia kultúrnych hodnôt navýšiť sumu 212 793, 212 793 884 eur o 414 479 eur. A túto navýšenú sumu účelovo viazať na kód programu 08S010B - Podpora aktivít Matice slovenskej. Ďakujem pekne. Skončil som a chcel by som požiadať o podporu tohto pozmeňujúceho návrhu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis