Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

15.11.2022 o 12:46 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

15.11.2022 12:46 - 12:46 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Pán minister Mikulec, po tomto vašom vystúpení sme sa mali akože začať cítiť bezpečne na Slovensku? Vy chcete povedať, že toto, keď budú počúvať Slováci, že v podstate vy ste sa úplne vykašľali na slovenské štátne hranice, že ich netreba vlastne kontrolovať, lebo tu máme Schengen, všetky ostatné krajiny, ktorým sa hrnú migranti si ich kontrolujú, len Slovenská republika to nepotrebuje, lebo ste si vytiahli nejaký papierik z Bruselu, ktorým vám to akože potvrdzuje? Toto má byť akože bezpečnosť pre Slovákov? Vy ste povedali, že zadržiavate tých, alebo dávate ich do väzenia tých ľudí, ktorí nelegálne prekračujú hranice. No tak, ja sa opýtam, ten migrant, ktorého sa pýtali hovoril, že very, very open hranica, že veľmi veľmi otvorená a že no gale, no gale to znamená, že žiadne väzenie. Čiže toto je to vaše chránenie slovenských hraníc. Vy sa tu bránite, že vy nebudete, odmietate povinné kvóty, však vy ich nebudete potrebovať, však vy si sem naveziete toľko migrantov, že budeme ešte rozdávať svojich migrantov ostatným krajinám. Samozrejme, že nebudete potrebovať povinné kvóty.
Strana SMER - sociálna demokracia zabezpečila v minulosti, že nám tu nechodili migranti, ľudia nepoznali migráciu a verte, že opýtajte sa ľudí na Slovensku, ako si želajú migráciu na Slovensku, nikto to nechce a vy pre to nič nerobíte. Potvrdilo sa, že táto schôdza je veľmi, veľmi opodstatnená. Vy nemáte čo robiť na mieste ministra vnútra. Vy ste nebezpečný pre Slovenskú republiku!
Skryt prepis
 

11.11.2022 11:10 - 11:10 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Pán minister, svoju reč ste začali tak, že v podstate za všetko môžu bývalé vlády, a potom ste pokračovali, a potom ste opäť zaútočili, rozprávali ste tu o nejakej schizofrénii, tak chcem pripomenúť to, čo už tu padlo, kolaps zdravotníctva tu hrozil za Dzurindovej vlády v roku 2006, 2011 za Radičovej vlády a dnes je rok 2022 za Hegerovej vlády. Viete, ja si tu pamätám ako Matovič riadil celé slovenské zdravotníctvo, nakupoval testy ako zmyslov zbavený. Nakupoval vakcíny ako zmyslov zbavený. Minuli sa obrovské, obrovské miliardy. Teraz tu máme kolaps zdravotníctva, kde je Matovič, kde je Heger? Nikto tu nie je. Ja chápem, že vy máte zlé vzťahy, tak choďte od toho, povedzte, že ďakujem pekne už nechcem byť ministrom, dajte si tam ministra, ktorý by mal fungovať, ale tu sa sľubovala vláda odborníkov, no kde sú tí odborníci? Zdravotníctvo nám kolabuje, ľudia nám budú umierať a my hľadáme tých odborníkov, ktorí by nám mali pomôcť.
Hneď v prvom bode, o ktorom ste hovorili, ste spomínali, že, že vyriešite problém 1. 12. 2023, preboha však to je tri mesiace pred voľbami. Táto vláda za celé, za celé svoje funkčné obdobie neurobila so zdravotníctvom absolútne nič, a to bolo kritiky. Nič sa nespravilo, a to je výsledok tejto vlády. Vláda by mala skončiť čím skôr a mala by odovzdať vládu, nakoľko to absolútne nezvláda.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2022 10:25 - 10:26 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem za vystúpenie. Za mňa môžem povedať jednu vec, že skutočne tento štát momentálne v tom, v tomto volebnom období funguje absolútne neefektívne. Ak si spomenieme na samotné spomínané testovanie, tak sme minuli možno 800 000 000. Na lotérie očkovacie, úplne nezmyselne vyhodených 50 000 000. Spomeňme atómovky. Spomeňme ukradnutých 24 000 000 na vedy na, na tú pomoc. Nebudem hovoriť o tom, že tento štát na druhej strane mal obrovské zdroje. Nikdy žiadna vláda nemala toľko peňazí, ako má táto.
Máme tu plán obnovy, máme tu nevyčerpané zdroje z Európskej únie, staré programovacie obdobie, nové programovacie obdobie, navýšenie štátneho rozpočtu na dvojnásobok. A tu niekto tvrdí, že tu neni dostatok peňazí na zdravotníctvo? To, čo bolo povedané, podpisujem, koniec zdravotníctva, skolabovanie zdravotníctva, rovná sa koniec štátu. Ľudia tu budú umierať. Ale to sa nedá vyriešiť pamätným dňom zlyhania zdravotníctva na Slovensku. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.11.2022 10:10 - 10:12 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne všetkým, ktorí reagovali na moje vystúpenie. Za seba chcem povedať, že áno, vďaka za otvorenie tejto schôdze, ale na druhej strane poviem, že ja žiadam všetkých poslancov a nielen teda opozičných, ale koaličných, aby schválila toto uznesenie. To uznesenie hovorí úplne konkrétne veci, ktoré táto vláda má robiť. To znamená, my chceme zaviazať vládu, aby riešila tento problém. My ako opozícia by sme si mohli povedať, že čím horšie, tým lepšie, ale my to nechceme. My chceme, aby sa riešili dané problémy, ale ako som už spomenul vo svojom vystúpení, problémy zdravotníctva sa nedajú riešiť iba na úrovni ministra zdravotníctva. Problémy zdravotníctva musí riešiť hlavne predseda vlády Slovenskej republiky a potom si musí prizvať ministra zdravotníctva, musí si prizvať ministra financií, ministra školstva a všetkých, ktorých sa to dotýka. Bez toho sa to nedá vyriešiť.
Ale čo robí pán Heger? Tam niekde sedí, dáva tlačovky, stále rozpráva svoje frázy a nič sa nedeje. Prvého dvanásty nám tikajú hodinky, 1. 12. lekári dajú tie výpovede a slovenské zdravotníctvo reálne môže skolabovať.
Vláda, zobuďte sa a robte niečo!
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.11.2022 9:55 - 9:58 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
každá vláda má určité, určitý priestor, určité možnosti, ale bez toho, aby sme videli pohľad lekárov na danú problematiku sa tie problémy nedajú, nedajú vyriešiť. Zdravotníctvo stojí veľké peniaze a preto, ja si myslím, že ak takáto situácia, premiér Heger nemôže povedať, že, ja som počúval jeho vyjadrenia, že lekári prišli v tom auguste, s ním rokovali a že mu povedali, že treba niečo robiť. No a o n povedal, že no tak však my robíme. Len to nie asi dostatočné, keď teda sa, keď vidíme, aká tá celková situácia je.
Za mňa môžem povedať, že nefunkčná vláda spôsobí to, že bude aj nefunkčné zdravotníctvo. A príčinou nefunkčného zdravotníctva sú nielen choroby. Sú to zdravotné následky pre našich pacientov, ale môže to skončiť až smrťou. Som presvedčený, že táto vláda si možno neuvedomuje akú zodpovednosť za tieto úmrtia ponesie. Možno si neuvedomuje, že mnohé tie rodiny, ktoré prídu z dôvodu nedostatočnosti zdravotnej starostlivosti o svojich blízky sa asi na to nebudú len tak prizerať. Nedá sa to vyriešiť tak, ako sa to vyriešilo pri obetiach covidu, že urobíme pamätný deň všetkým obetiam. Ja teda pevne verím, že riešením slovenského zdravotníctva nebude to, že zavedieme pamätný deň za obete zlyhaného zdravotníctva. To asi nie je riešenie pre Slovenskú republiku. Za stranu SMER - sociálna demokracia sme povedali, že štátny rozpočet, a teda aj rozpočet zdravotníctva zahlasujeme v prípade, že budú splnené podmienky. Vzhľadom na to, čo som už povedal, že som presvedčený, že táto vláda, proste, je nefunkčná, je chaotická a prejavuje sa to, napríklad veľmi ... (nezroz. vyslov.)v rezorte zdravotníctva budeme požadovať garancie toho, že budú predčasné voľby, že nám koalícia takúto garanciu dá. A ďalšia vec. My sme požadovali presun 3 mld. eur práve do oblasti, napríklad zdravotníctva, sociálnych vecí a školstva, ktoré my považujeme za veľmi dôležité. Sami vidíte, že takýto presun by bol vhodný. Neviem teda, budeme míňať veľa peňazí na zbrane, budeme ich vyvážať a naše zdravotníctvo na Slovensku bude kolabovať. Čiže opäť pripomenie toto sú naše podmienky. A my samozrejme urobíme všetko preto, aby zdravotníctvo mohlo na Slovensku fungovať. Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.11.2022 9:40 - 9:57 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
... samozrejme na z rozpočtu ministerstva zdravotníctva na poistencov, poistencov štátu. Je to druhá najväčšia oblasť výdavkov štátu vôbec. Po sociálnych veciach, teda na sociálne veci sa vynakladá asi 16 miliárd eur, celkovo na Sociálnu poisťovňu asi 11 miliárd a ministerstvo práce, sociálnych vecí asi 6 miliárd z tejto, z tejto sumy. Preto to považujem za veľmi závažnú situáciu a chceme, aby Slovenská republika do budúcna vôbec dokázala fungovať, tak musíme zabezpečiť kvalitné zdravotníctvo. Čo sa týka samotných, samotných platov samozrejme budú tu padať rôzne, rôzne čísla, ale aj vzhľadom na to ako sa vyjadrujú samotní lekári, niekto povie, že majú veľké platy, na druhej strane však treba pozrieť sa aj na okolité štáty a povedať si teda, že či sú platy dostatočné hlavne v oblasti napríklad zabezpečenia sestier, pôrodných asistentiek, laborantov a ostatných skupín, ktoré pracujú v zdravotníctve. Čo sa týka, čo sa týka samotnej situácie, tak samozrejme že mnohokrát tu bol spomínaný systém DRG, ktorý sa za roky nedokázal teda spustiť na takej úrovni, aby dokázal zabezpečiť pokrytie všetkých výdavkov. Ja nehovorím, že aj, aj strana SMER v určitom zmysle nepokročila v tejto veci, ale boli sme veľakrát kritizovaní a chcem sa teda opýtať, keď táto vláda tu je dva roky a sú tu mnohí tí, ktorí to kritizovali, nedokázali to zabezpečiť ani počas troch rokov tejto vlády. Bez 2200 lekárov nie je možné na Slovensku proste fungovať a 01.12. nám hrozí, že lekári, ktorí podali výpovede, sa nevrátia naspäť do práce. To je, toto vidím ako obrovský, obrovský problém, ale problém vidím nielen o tom, že či tí lekári budú alebo nebudú, ale hlavne to bude mať vplyv na samotných, na samotných pacientov.
Čo sa týka štátneho rozpočtu, chcem upozorniť na to, že v roku 2019 výdavky štátneho rozpočtu boli na úrovni 18 miliárd eur. V roku 2022 to je už úroveň o 50 percent výdavkov vyššia. To znamená, úroveň 27 miliárd to je aj s tou jeden a pol miliardou na navýšenie rozpočtu. Bavíme sa tu o roku 2023, kde je v rozpočte o ďalších 50 percent navyše. Čiže skoro dvojnásobok toho, čo sme my vydávali v roku 2019 a keď sa pozriete okolo seba, tak ten výsledok absolútne nevidíte. Dôkazom toho je aj slovenské zdravotníctvo a keď zoberieme, že tie výdavky stúpli o 17 miliárd, tak nechápem, že sa nenašlo dosť peňazí na to, aby sme pokryli tak významnú vec, ako je, ako je zdravotná starostlivosť na Slovensku. Ja chápem aj ministra zdravotníctva, nakoľko zdravotníctvo má nadrezortný charakter hlavne v tom, že súvisí to hlavne teda s verejnými financiami a súvisí to napríklad aj s rezortom ministerstva školstva. To sú tie problémy, o ktorých hovoril pán Baláž. To sa týka vzdelávania ďalších lekárov a preto ak chce vláda vyriešiť problémy zdravotníctva, tak tu musí byť, musí tu byť nejaký tandem alebo teda musí tu byť nejaké spojenie medzi týmito ministerstvami, musia spolupracovať na to, aby dokázali mnohé problémy, mnohé problémy vyriešiť.
Ak spomeniem napríklad len verejný dlh, tak od roku 2019, keď bola úroveň verejného dlhu na úrovni asi 45 miliárd, tak v roku 2023 bude 70,7 miliardy, to je o 25 miliárd navyše a my sme tu nenašli peniaze na slovenské zdravotníctvo. Považujem to za obrovskú, obrovskú hanbu. Ak sa pozrieme na skôr ako pristúpim k samotnému zdravotníctvu ešte, tak chcem povedať, že na niektoré rezorty sa peniaze našli a na niektoré rezorty sa nenašli. Mám pocit, ako keby minister financií sa snažil teda dofinancovať hlavne tých, ktorých má, ktorých má rád. Má rád pána Hegera. Ak si pozrieme výdavky na úrad vlády, v roku 2019 boli výdavky úradu vlády na úrovni asi 47 miliónov eur. Viete, koľko sú dnes? V roku 2022 155 miliónov, to znamená, trikrát viac a v roku 2023 193 miliónov, štyrikrát viac ako v roku 2019. Samozrejme, že na, na vojakov, na obranu sa peniaze opäť našli. Plus 56 percent oproti výdavkov v roku 2022, čiže 760 miliónov naviac dostal pán Naď, lebo samozrejme, že na vojnu treba dať peniaze. Životné prostredie. Pôvodných, z pôvodného rozpočtu 0,56 miliardy v roku 2022 sme dnes na trojnásobnej, na trojnásobnej úrovni. Čiže na toto sa peniaze našli, na slovenské zdravotníctvo sa peniaze nenašli. Ako som spomínal 81 miliónov menej ako boli reálne skutočné výdavky v roku 2022 a to hovorím o číslach, ktoré sú v rozpočte na rok 2023, ktorú predložila vláda Slovenskej republiky. Ďalšími, ktorí prehrali v budúcom roku, bude to pôdohospodárstvo, ktoré dostane o 260 miliónov menej a toľko sa tu rozprávalo o sebestačnosti Slovenska, jak potrebujeme zabezpečiť našich poľnohospodárov, aby sme si dokázali vyrobiť samo potraviny a vidíme, že potraviny sú práve tou oblasťou, ktorá je, ktorá stúpa, čo sa týka cien najviac. Nebudem hovoriť o kultúre, ktorú táto vláda nechala rozpočet kultúry na úrovni v roku 2019 napriek niekoľkoročnej veľkej vysokej inflácii. K samotnému zdravotníctvu chcem povedať toľko, že, že čo sa týka niektorých čísel, samozrejme mali sme tu pandémiu covidu a v roku, v roku 2023 nám čo sa týka priemerného veku dožitia žien klesla, kleslo dožitie na 78,3 roka, v roku 2019 to bolo 81,2 roka. Čiže je to o tri a pol roka menej ako napríklad v krajinách mimo V4-ky, čiže EÚ14. U mužov je to dokonca o šesť rokov menej sa muži dožívajú ako v týchto, v týchto krajinách a opäť nám klesol aj vek dožitia sa mužov. Samozrejme veľmi dôležitý ukazovateľ je aj priemerný vek dožitia sa v zdraví, ktorý momentálne, v ktorom máme teda veľmi nie veľmi dobré výsledky.
Vyspelé krajiny investujú do zdravotníctva viac ako, ako rastie samotná ekonomika. V Európskej únii 14, teda 14 krajín mimo V4-ky na zdravotníctvo sa dáva 7,1 percenta HDP, na Slovensku je to len 5,9 percenta HDP, aj keď teda musím priznať, že v krajinách V3 je to menej, je to len 5,1 percenta HDP, ale problémom je to, že na Slovensku stav zdravotníctva nezodpovedá, nezodpovedá týmto, týmto číslam. Pozrel som si rozpočet a čo sa týka platieb na poistencov štátu, tak je tam uvedené číslo 1,1 miliardy a hovorí sa o tom teda, že máme problém, či bude schválený rozpočet alebo nebude, tak preto sme dali 340 miliónov na platy do všeobecnej pokladničnej správy. Ja sa pýtam ako toto neviem kto vymyslel. Toto vymyslel asi pán Matovič. Preboha však keď rozpočet bude schválený, tak mal tie peniaze dať priamo do rezortu zdravotníctva a nie do všeobecnej pokladničnej správy. Čo to je za nezmysel. Toto som skutočne ešte niekde nad týmto krútim ešte stále hlavou. Je to asi za to, aby pán minister Matovič mal k dispozícii 340 miliónov a potom samozrejme vydieral svojich, svojich okolitých ministrov či teda im tie peniaze dá alebo nedá, mal im to dať priamo a nie to aby to potom analytici hľadali v rozpočte, kde sa tieto peniaze nachádzajú. Platby za poistencov štátu rozoberú asi moji kolegovia, ale musím povedať samozrejme, že my, my máme, my máme skoro polovičnú úroveň za poistenca štátu ako v českej, napríklad Českej republike a z toho potom vyplýva aj ten problém čo sa týka samotnej zdravotnej starostlivosti.
Poviem otvorene pán, sedí tu pán minister Lengvarský, sám povedal, že preňho je tento rozpočet neakceptovateľný, aj keď teda možno zmenil už názor, možno nám tu povie teda, že, že ako sa bude snažiť riešiť problémy, o ktorých hovoria odbory lekárov a možnože bolo by dobré, aby sa prešlo všetkých podrobne, všetkých sedem, sedem, sedem teda osem bodov, ktoré navrhujú. Najhorším Keď by som len citoval napríklad Asociáciu nemocníc Slovenska, tak tá hovorí o tom, že sa jedná o najhorší rozpočet za posledných dvadsať rokov, sú to rôzne iné kritiky, ale za mňa môžem povedať jednu vec. Ja si pamätám schvaľovanie rozpočtu na tento rok. Pred schvaľovaním rozpočtu sa proste napísali čísla, schválil sa rozpočet a to čo vyčítam aj pánu ministrovi je to, že potom po schválení rozpočtu začal hovoriť o tom, že treba urobiť benchmarking. To znamená, aké sú úrovne platov napríklad na Slovensku aj sestier a potom, že ako čo s tým vláda urobí. Toto sa malo riešiť pred rozpočtom. To sa nemôže riešiť potom ako sa schváli, schváli rozpočet. Keď sa to bude robiť takto, tak tí lekári proste nám budú utekať a môžme robiť čo chceme. Proste tu platia určité ekonomické zákonitosti a treba ja, ja nehovorím, že tá úroveň, keď bude na úrovni, že musí byť na úrovni Rakúska, ale musí byť na takej úrovni, aby sa tým lekárom proste neoplatilo odchádzať. Tie výhrady boli, boli nielen teda v oblasti, v oblasti samotných platov, ale tie výhrady sú v oblasti napríklad, napríklad aj toho, že či teda máme dostatočný počet lekárov, sestier, pôrodných asistentiek. Hovorí sa o platoch sestier, ktoré v podstate vláda sa snaží akože nejak vyriešiť, aj keď teda stále je tento stav nedostatočný. Lekári upozorňovali na to a to si teda vážim, že pán Visolajský povedal o tom, že tá turistika jednotlivých lekárov, za ktorú sa zakrývajú niektoré veci je riešená preto lebo musia, musia, majú zdaňované niektoré, niektoré vzdelávacie pobyty a treba to vyriešiť. Viem, že vláda v tom už niečo robí, ale dúfam teda, že doručí také riešenie, aby sme tu nemali skrytú korupciu voči, voči našim lekárom. Vzdelávací systém som už hovoril, tam je potrebné, aby sa možno zmiernili tie o tom čo hovoril pán Visolajský, zmiernili sa atestačné a špecializačné požiadavky na štúdium, lebo ak budú na Slovensku niekoľkonásobne vyššie tie požiadavky ako v okolitých krajinách na jednej strane tí lekári potom samozrejme odchádzajú do krajín, kde sú, kde sú tie štandardy nižšie a o tom možno budú hovoriť lepšie kolegovia, je to odborná vec, samozrejme nemalo by to byť na úkor kvality zdravotnej starostlivosti voči pacientom Slovenskej republiky. Je dôležité, aby sme skutočne dosiahli konkurencieschopnosť pri získavaní lekárov a sestier a ja teda poviem jedno, ak Slovenská republika platí napríklad štúdium lekárov aj sestier, tak mala by si zabezpečiť, aby títo lekári neodchádzali mimo, mimo systém slovenského zdravotníctva.
Čo sa týka, čo sa týka ostatných vecí, musím povedať, že v zdravotníctve je veľmi dôležitá komunikácia. Netreba podľa mňa hovoriť o tom len že niečo riešime, lebo ak si pozrieme komunikáciu napríklad pána Hegera, premiéra tejto krajiny, tak musím povedať, že lekárske odbory sa sťažovali, že posledné rokovanie s Lekárskym odborovým zväzom bolo na úrovni premiéra bolo 19. augusta tohto roku, napriek tomu, že upozorňovali na problém jeden a pol roka dozadu. Ja ako minister financií si veľmi dobre pamätám rokovania aj počas našich vlád, my sme sa vždycky snažili dohodnúť, sa dohodnúť, ja som napríklad dvakrát tiež navyšoval výdavky na zdravotníctvo, dvakrát po 90 miliónov a uzavreli sme dohodu, dohodu na daný rok, aby, aby sme upokojili danú situáciu. Ja si teda pamätám aj tú situáciu v roku 2011, keď sme, keď bola podobná situácia, to bolo ešte za vlády Ivety Radičovej, kde sme my potom doriešovali tieto problémy, ktoré sme mali a zabezpečili sme to, aby nám tu lekári nehádzali plášte o zem. Ja sám hovorím, oblasť zdravotníctva je veľmi komplikovaná, je tam množstvo vzťahov a poviem otvorene, že vyžaduje si to skutočne veľkú mieru diplomacie a schopnosti komunikovať. Čo sa týka, čo sa týka samotného, samotného, samotnej komunikácie. Treba určite počúvať s porozumením tých lekárov. Ja viem, že to mnohokrát si povieme, však to nejak vyhne no nevyhne. Tieto problémy vždycky sa objavia a na konci ich budeme musieť vyriešiť. Nie je potrebné určite so všetkým súhlasiť. Aj tie požiadavky, ktoré sú na stole, každá vláda má určité, určitý priestor, určité možnosti, ale bez toho, aby sme videli pohľad lekárov na danú problematiku, sa tie problémy nedajú, nedajú vyriešiť. Zdravotníctvo stojí veľké peniaze a preto ja si myslím, že ak je takáto situácia ...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.11.2022 9:25 - 9:33 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Dobrý deň vážené dámy, vážení páni, najskôr sa chcem poďakovať pánovu poslancovi Vladovi Balážovi za úvodné slovo kde teda povedal úplne jasne to čo je obsahom nášho uznesenia, ktoré by sme žiadali, aby vláda vykonala. Ja sa budem vyjadrovať samozrejme aj k samotnému zdravotníctvu ale ako bývalý minister financií sa budem vyjadrovať aj k tomu aká je situácia v zdravotníctve, nepôjdem do hĺbky máme tu na to kolegov lekárov, ktorí budú sa vyjadrovať úplne konkrétne, ale určite použijem zopár zaujímavých čísel. Na úvod by som chcel povedať, že vidím, že v tomto pléne je záujem o tému zdravotníctva minimálne. Ak tu napočítam desať poslancov za koalíciu tak to je možno veľa. Chcem spomenúť aj rokovanie výboru pre financie a rozpočet kde sme si teda dali ako posledný bod programu práve tému zdravotníctva kde prišiel pán aj Visolajský s Lekárskym odborovým združením kde teda som z hrôzou zistil, že na konci som tam zostal sám ešte s jedným pánom poslancom a to svedčí o tom aká, aký záujem tejto vlády o zdravotníctvo.
Ja nevravím, že za nás bolo všetko ideálne a nebudem, nebudem sa snažiť ísť do kontroverzii ale to čo povedal pán poslanec Baláž ide skutočne o pacienta, ide o ľudí na Slovensku vzhľadom na to, že každý z nás potrebuje zdravotnú starostlivosť. Máme na Slovensku veľa seniorov, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť a celý život si odvádzali peniaze do zdravotných odvodov a dnes sa spoliehali na to, že keď prídu k lekárovi tak budú ošetrení prípadne dostanú, dostanú, dostanú nejakú špecializovanú zdravotnú starostlivosť alebo dostanú operáciu. Tá situácia ako tu už bola spomenutá je veľmi vážna. To čo povedal pán Baláž v roku 2011 výpovede podalo asi 1 100 lekárov a bolo jasné, že slovenské zdravotníctvo nedokáže takto ďalej fungovať. Dnes tu máme dvakrát taký veľký počet, vyše 2 200 lekárov podalo výpovede a aj podľa vyjadrení Lekárskeho odborového združenia slovenské zdravotníctvo v podstate v takomto stave je absolútne nefunkčné a skolabuje. Problémy, ktoré sú v zdravotníctve sú markantné keď si zoberieme napríklad vek lekárov tak 40 % lekárov sa má viac už ako 60 rokov a priemerný vek lekárov je 59 rokov. V prípade pediatrov je to až 61 rokov.
Ak si zobereme momentálnu situáciu tak zo 79 okresov iba 6 má zabezpečenú normálnu ambulantnú starostlivosť pre našich pacientov a chýba na Slovensku rádovo okolo 2 700 lekárov. Ďalších 2 300 lekárov v slovenskom zdravotníctve proste je potrebných a slovenská vláda nič nerobí na to, aby ich konkrétne zabezpečila. Tie opatrenia, ktoré, o ktorých sa hovorilo, že ideme posilniť teda študentov na lekárskych fakultách, to sú opatrenia, ktoré sa prejavia niekedy až za 10 rokov. To znamená, že títo študenti musia najprv vyštudovať, musia získať nejaké aj špecializácie atestácie, aby dokázali poskytovať kompletnú alebo komplexnú zdravotnú starostlivosť. Nestačí nám len to, že zabezpečíme dostatok študentov aj keď teda vysoké školy samotné hovoria, že ten, to navýšenie nie je úplne realistické vzhľadom na kapacity vysokých škôl ale je potrebné zabezpečiť, aby títo lekári na Slovensku aj zostali. To znamená, aby nám neutiekali. Ja si pamätám tú obrovskú kritiku bývalej, keď sme my boli vo vláde bývalej opozície ako hovorili, že nám odchádzajú ľudia zo Slovenska tak dneska je to trikrát tak závažná vec a vidíme to práve v oblasti zdravotníctva.
Hrať sa na to, že, že však tie platy musia stačiť síce je pekná vec, ale musíme zabezpečiť aj to, aby sme boli s okolitými krajinami konkurencieschopní, aby sme mali také podmienky pre týchto lekárov, aby sa im chcelo na Slovensku zostať a pracovať. Netreba asi hovoriť o tom ako je dôležité zdravotníctvo pre chod celého hospodárstva a fungovanie štátu. Zdravotníctvo je dôležité hlavne preto, aby bola dostatočná nie vysoká životná úroveň a blahobyt obyvateľstva čo momentálne vidím ako obrovský problém. Na rozdiel od iných štátov napríklad zo Spojených štátov kde mnohí ľudia nemajú zdravotnú starostlivosť zdravotné poistenie tak na Slovensku sme tento problém nemali a ľudia mali prístup k zdravotnej starostlivosti. Dnes musím povedať, že aj tento prístup k zdravotnej starostlivosti je významne ohrozený. Kvalitné zdravotníctvo má pozitívny vplyv na hospodárstvo, na zamestnanosť a konkurencieschopnosť krajiny. Ak budeme mať choré obyvateľstvo tak samozrejme bude, títo ľudia budú musieť byť sanovaní zo zdravotného poistenia a bude to mať veľký vplyv aj na ostatné oblasti hospodárenia štátu.
Ak si pozrieme napríklad výdavky na zdravotníctvo, ktoré boli skutočne vynaložené v roku 2022 tak bavíme sa o sume asi 7,7 miliardy eur. Ak sa pozreme do rozpočtu na rok 2023 tak rozpočet hovorí o výške 7,6 miliárd 7,617 miliardy eur, toto sú celkové výdavky na zdravotníctvo čo je o 81 miliónov menej ako bolo v skutočnosti vynaložených v roku 2022. Z toho asi 6, 4 miliardy ide na všeobecné zdravotné poistenie, zvyšok ide samozrejme na z rozpočtu ministerstva zdravotníctva a na poistencov štátu. Je to druhá najväčšia oblasť výdavkov štátu vôbec po sociálnych veciach teda na sociálne veci sa vynakladá asi 16 miliárd eur celkovo na sociálnu
========
Skryt prepis
 

21.10.2022 12:40 - 12:40 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda, Chcem aj poďakovať za túto iniciatívu, ja som sa k nej pripojil a za to, že v podstate príprava tohoto uznesenia bola hlavne teda v tvojej réžii, a myslím si, že je absolútne presne definovaná v danom uznesení, a preto sa budem snažiť ho prečítať, aby ste vedeli, o čom ideme hovoriť.
Na druhej strane máme tu aj, vidím, že záujem, záujem poslancov o nejaké mierové iniciatívy je veľmi nízky, takže budem sa snažiť byť stručný.
Takže predkladám uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky k mierovej stratégii riešenia rusko-ukrajinského konfliktu, kde teda Národná rada Slovenskej republiky vyjadruje vážne znepokojenie nad eskaláciou napätia vo vojnovom konflikte medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou a reálnou hrozbou premeny tohto konfliktu na dlhodobú vojnovú konfrontáciu s tragickými dopadmi na civilné obyvateľstvo Ukrajiny. Uvedomujúc si, že tento konflikt nemá reálne vojenské riešenie a že pokračujúce masívne dodávky zbraní ukrajinskej armáde budú viesť len k predlžovaniu vojny bez perspektívy jej ukončenia, žiadame Európsku komisiu, aby vypracovala a vynaložila maximálne úsilie na presadenie mierovej stratégie ukončenia vojny na Ukrajine, využívajúc pritom plnú autoritu Európskej únie a jej dôležitých inštitúcií, predovšetkým Európskej rady a Európskeho parlamentu.
Vyjadruje hlboké presvedčenie, že len takáto mierová stratégia Európskej únie môže priviesť bojujúce strany ku kompromisnému mierovému riešeniu garantujúce územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny a bezpečnostné záruky pre Ruskú federáciu.
Považuje prísnu vojenskú neutralitu Ukrajiny za jeden z podstatných aspektov mierovej stratégie Európskej únie.
Očakáva od Európskej únie podstatne väčšiu mieru nezávislosti pri formulovaní zásadných zahraničnopolitických stanovísk a definitívne akceptovanie skutočnosti, že vojna na Ukrajine nie je a nemôže byť v záujme Európskej únie, ale že ju, naopak, výrazne ohrozuje.
V tomto kontexte s plnou vážnosťou upozorňuje na obrovské riziko podpísania spoločného vyhlásenia prezidentov stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov NATO prezidentkou Slovenskej republiky dňa 2. októbra 2022, v ktorom podporila budúce členstvo Ukrajiny v NATO. Pripomíname prezidentke Slovenskej republiky, že záver samitu Severoatlantickej aliancie v Bukurešti v roku 2008, o ktoré sa vyhlásenie z 2. októbra 2022 opiera, sa prijímali v diametrálne odlišnej bezpečnostnej situácii.
Konštatujeme, že vstup Ukrajiny do NATO musia schváliť členské štáty jednomyseľne, a zdôrazňujeme, že zmluva o NATO obsahuje ustanovenia obmedzujúce prijatie kandidáta, ktorý je vo vojne alebo má sporné územia, čím vyhlásenie zo dňa 2. októbra 2022, podpísané aj prezidentkou Slovenskej republiky, bezdôvodne vytvára zbytočné napätie a neuskutočniteľné očakávania na strane Ukrajiny.
Upozorňujeme prezidentku Slovenskej republiky, že obídenie podmienok vstupu do NATO čisto z politických dôvodov by v praxi znamenalo priame zatiahnutie Slovenskej republiky do vojnového konfliktu na Ukrajine, čo nie je v súlade so žiadnymi medzi... nadnárodným záujmom Slovenska.
Ďalej dôrazne odmietame časť vyhlásenia z 2. októbra 2022, ktoré znie: "Pevne stojíme za rozhodnutím zo samitu Severoatlantickej aliancie v Bukurešti v roku 2008 týkajúce sa budúceho členstva Ukrajiny v Aliancii."
S plnou vážnosťou žiadame prezidentku Slovenskej republiky o zdržanlivosť pri jednostranných vyjadreniach o vstupe Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie a rešpektovanie kľúčovej úlohy Národnej rady Slovenskej republiky pri formulovaní zásadných zahraničnopolitických stanovísk, medzi ktoré patrí aj vyslovenie súhlasu s protokolmi o vstupe nových členov do NATO.
Slovenská republika je parlamentnou demokraciou, kde Národná rada Slovenskej republiky je najvyšší zákonodarný orgán. Ani prezidentka, ani vláda nemajú samostatnú kompetenciu pri medzinárodných záväzkoch, ktoré môžu mať zásadný vplyv na bezpečnosť Slovenska v súčasnosti či v budúcnosti, a to môže zhoršovať situáciu pri presadzovaní a obhajovaní záujmov občanov Slovenskej republiky. Ak títo ústavní predstavitelia takto konajú, je potrebné, aby prevzal iniciatívu parlamentu.
Ústava Slovenskej republiky vo svojej preambule hovorí o trvalej mierovej spolupráci s demokratickými štátmi. V súčasnosti vo vojenskom napadnutí Ukrajiny Ruskou federáciou, čo je jednoznačne akt porušenia medzinárodného práva, sa významne zmenila bezpečnostná situácia s dopadom na Európsku úniu, ako aj na našu vlasť. Berúc do úvahy súčasnú situáciu, Slovenská republika prostredníctvom Národnej rady Slovenskej republiky by mala podporovať mierové riešenie konfliktu, apelujúc v zmysle ústavy aj na Európsku komisiu, aby vyvinula maximálne úsilie na vytvorenie a presadzovanie mierovej stratégie urovnania tohto konfliktu. Je to bytostne dôležité pre Európsku úniu, pretože dôsledky, dôsledky majú a budú mať výrazný dopad na jej budúcnosť.
Musí to byť aj prvoradý záujem Európskej únie. Európska únia postupne vznikala ako mierový projekt po druhej svetovej vojne, a preto by mala predovšetkým a nepodmienečne presadzovať tento princíp aj v súčasnosti.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

30.9.2022 11:25 - 11:25 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda finančného výboru , v podstate táto debata je, myslím, že veľmi dobrá vzhľadom na to, že práve sme tu mali aj zákon, ďalší zákon o novelizácii štátneho rozpočtu, ja už si teda nepamätám, táto vláda otvárala každý jeden rozpočet a chápem, v niektorých prípadoch to treba urobiť, ale tak ako si poznamenal, momentálne nadpríjmy 1 a pol miliardy sa, nejaké určenie má akurát nejakých 207 miliónov na dôchodcov, ale zvyšných 1,3 miliardy si Igor Matovič strčil do kešene a nevieme na čo budú použité. Čiže tiež by som bol veľmi rád, aby sme videli, že kde sa použijú. Ja len ak si dobre pamätám, v roku 2019 sme mali výdavky štátneho rozpočtu na úrovni asi 180 miliárd a dnes tie výdavky máme na úrovni 27 miliárd. A ja tu viem, že budem počúvať, že kríza sem, kríza tam, ale prepáčte, to je 9 miliárd navyše v štátnom rozpočte. Ja by som veľmi rád vidieť na čo teda, jak sa ten štát nafúkol, kde sa tých 9 miliárd každý rok teda ide míňať. Toto by mňa veľmi zaujímalo. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.9.2022 10:25 - 10:25 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Jedna vec, ja som sa tiež vyjadroval k tomu, že v podstate mier skutočne sa stáva ako keby zakázaným slovom a slovo vojna sa skloňuje vo všetkých pádoch všade. Chcem upozorniť na to, ja som absolútne proti, proti akejkoľvek vojne – či z jednej, alebo z druhej strany – a ja si neželám skutočne, aby sme skončili tak, že tu bude chudoba, že tu bude marazmus, že ľudia budú utekať, budú sa báť vyjsť na ulicu. Ak je toto cieľom, tak potom áno, potom tá vojna je ten prostriedok, ktorý nás k tomuto dopracuje.
Ďalej si spomínal, že vojna je výhodná pre Spojené štáty. Chcem upozorniť na jednu vec. Ja už som to tu dnes počul, že áno, na zbrojenie 2 % je málo, treba dávať viacej. Tento štát v rozpočte minul pomaly všetky peniaze, ktoré mal na zbrane, ale na investície sme nedali ani 40 % toho, čo bolo naplánované v štátnom rozpočte. A investície sú budúcnosť, nie to, že minieme všetky peniaze na zbrane. Toto momentálne je stav. Profitujú z toho, samozrejme, zbrojárske firmy. Na druhej strane, keď si, dnes už počúvam také informácie, že európske firmy padajú ako domino a budú sa sťahovať do Spojených štátov. Takže my budeme všetko kupovať zo Spojených štátov alebo ako chceme dopadnúť v Európe? Európa sa rúti do obrovského marazmu a, áno, ľudia majú obrovské problémy, viac sa o tom hovorí, ale firmy majú ešte väčšie problémy. A poviem otvorene, táto vláda neurobila nič a už je neskoro. Tie firmy nám popadajú a presunú sa niekam inam.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis