Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

5.2.2021 o 12:13 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.2.2021 10:24 - 10:26 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Blaha, vy ste spomenuli aj moje meno v diskusii tak zareagujem aj nato, ale najskôr včera ste vystúpili hrali ste sa tu na niekoho kto, kto si uctieva, kto dodržiava pietu, kto, kto nechce byť agresívny ale aj tak ste boli agresívny. To neznamená, že keď nekričíte, že nie ste agresívny. Aj teraz ste v svojom prejave keď si ho pozriete ešte raz ste dourážali premiéra a ďalších a
===== ... dodržiava pietu, kto, kto nechce byť agresívny, ale aj tak ste boli agresívny. To neznamená, že keď nekričíte, že nie ste agresívny. Aj teraz ste v svojom prejave, keď si ho pozriete ešte raz, ste dourážali premiéra a ďalších a tvrdíte, že sa bavíte vecne. No nebavíte sa vecne, urážate ľudí. Dovoľte mi zareagovať aj na to, čo tu odznelo o tom, že ako som sa vyjadril ja na predchádzajúceho človeka z rozpravy, tak nie je dôležité len to, čo sa hovorí, ale aj kto to hovorí. A ak tu bol niekto premiérom a mnohonásobne oklamal ľudí na Slovensku, tak prečo by mu mali ešte veriť. Ja som len citoval jeho výroky z tejto rozpravy a potom som ich konfrontoval s tým, čo hovoril v minulosti. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.2.2021 9:58 - 10:00 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tak k plánu obnovy už hovorila aj moja kolegyňa pred chvíľkou vo faktickej. Tej plán obnovy predsa tvorí vláda. Pôjde asi cez prezidentku, pôjde do medzirezortného pripomienkového konania, takže mne sa tu zdá len, že opozícia je netrpezlivá, ale dovoľte mi zareagovať na tú reč pána poslanca, opozičného poslanca Fica. Ja najskôr odcitujem pár jeho výrokov z tejto rozpravy. "Nedá mi, aby som pri tejto diskusii vrátil do roku 2004." Ďalej "My sa k tomu v SMER-e hrdo hlásime. Považujeme našu prítomnosť v európskom priestore za životne dôležitú. Robia si z nás srandu, načo sme tu. Koniec sveta, koniec štátu. Aspoň zachovajte formu preboha". No a teraz ja sa nebudem vracať do roku 2004 mne stačí rok 2009 a vrátim sa k tomuto "Nebojte sa pani redaktorka, ja už v roku 2014 v politike nebudem" a ešte "nepovažujem za správne, aby človek, ktorý má k dispozícii vládnu moc, či už štyri roky alebo osem rokov potom sa vrátil do parlamentu a vykrikoval z lavice ako dnes vykrikuje pán Dzurinda alebo pán Mikloš, je to smiešne. Podľa môjho názoru to nie je dobré. Človek by mal potom ako skončí vládnutie a ľudia mu nedajú druhýkrát dôveru, povedať ľuďom pekne ďakujem pekne a mal by odísť z politiky, to je môj recept." Povedal v nedeľnej relácii TA3 v politike 4. 1. 2009. Pán Fico, ja osobne a my vám neveríme ani slovo, ani slovo. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 22:22 - 22:23 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak ja nie som veľký fanúšik českého prezidenta, ale on patrí do jednej z najrizikovejších skupín obyvateľstva, je starší človek. A v Čechách vieme, čo sa stalo, že takisto sú tam takí, ktorí bojujú proti núdzovému stavu, tam spravili taký kotrmelec veľký a tu máme takisto bojovníkov proti núdzovému stavu, tak mi dovoľte odcitovať výrok českého prezidenta, ktorý, ktorý hovorí toto: "Ti, kteří odmítají prodloužení nouzového stavu jsou politické hyeny. Vědomě posílají na smrt stovky tisíce lidí, aby si u některých živých zvýšily před volbami preference."
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 21:31 - 21:33 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Suja, nešlo o Rusov samozrejme, išlo o príklad, ktorý je verejne známy s tým Černobyľom a o to, ako sa má zachovať zodpovedný štát. A my nemôžme, nemôžme len tak čakať, že dobre, však ututlávať a nepovedať ľuďom pravdu. Nadviažem potom na to ďalej. Kotleba, Mazurek, Mizík a Kotleba, vy hovoríte o liečení, že je dôležitá liečba. No lenže vo vašom podaní to je tak, že vy si ju vymyslíte, no ale to tak nemá fungovať, že vy poviete Bromhexin a vodka už je vybavené. To, to nemá fungovať na báze experimentovania takéhoto, ale vedeckých experimentov a tie sa robia. Ja verím, že aj tá liečba ide dopredu a že, že tie klinické štúdie ukážu, že toto a toto je dobré, tamto a tamto je zlé. Ja som si nedobre rozvrhol čas a ešte k tomu Ivermektínu doplním, že Rakúsko, ja som si to zisťoval, Rakúsko, Nemecko, Česko iba na predpis, žiadne voľné, že si kupujete a jete toho koľko chcete, pretože niektorí ľudia, no vy by ste niektorých dokázali presvedčiť a oni by toho pojedli na kvantá a to je tá falošná, nie falošná zodpovednosť, ale falošná nádej, ktorú dávame tým ľuďom a im to môže viac ublížiť a ešte je tam veľmi dôležitá vec, že vy takýmto prístupom alebo keby to, keby sme to takto spravili, že voľný predaj alebo že lekári predpisujte, je to v pohode všetko, tak vlastne prenášame tú zodpovednosť za zdravie na lekárov ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.2.2021 21:06 - 21:17 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, pán spravodajca, vážení kolegovia, kolegyne, poslanci, poslankyne, situácia, v ktorej sa nachádzame nikoho neteší. Je naivné myslieť si, že predĺženie núdzového stavu je nám na potechu. Nikomu, nikomu určite nikomu to nie je na potechu. Je to však teraz nevyhnutnosť. Dôvody pred pár hodinami pripomenul aj pán minister Milan Krajniach. Pred chvíľočkou o nich hovorila aj moja kolegyňa pani poslankyňa Záborská. Ja som sa nezapájal do rozpravy včera ani dnes s faktickými poznámkami. Písal som si poznámky na papier, nechcel som naťahovať čas a nechal som si svojich pár faktov do tejto rozpravy. Treba povedať, že sme zvládli jar a paradoxne nám to uškodilo. Mysleli sme si, že už to máme za sebou a, že nás už nič zlé nečaká. Aj osobne ja priznávam, že som situáciu podcenil. Aj premiér, aj ministri, aj poslanci, aj obyčajní ľudia všetci sme tú situáciu akosi podceňovali. Dostali sme sa ale do omnoho horšej situácie. Včera, keď som tu sedel a počúval rozpravu, tak mi prišla správa zomrel môj známy a svokor môjho asistenta a nedožil sa 60-tky. Zomrel na COVID. Dnes bol pohreb jedného z nás pána Ľubomíra Petráka, niektorí na tom pohrebe boli, tiež ho skolil COVID. Nebudem sa vracať ďaleko do minulosti, stačí jeden rok. Teraz nás kritizujú ľudia, ktorí hovorili o chripôčke, o bromhexíne o vodke alebo o tom nech si ľudia pomôžu ako samy vládzu. Dnes, keď sme sa už kruto v mnohých rodinách presvedčili o tom, že COVID existuje a berie nám našich otcov, mamy, známych a priateľov. Keď bola v roku 1986 mimoriadna situácia v elektrárni v Černobile radiácia sa rozšírila a nebolo záchrany. Nezabíjala hneď. Áno pár ľudí áno, ale tá zabíjala postupne. Dni, niekoľko týždňov, mesiace, dokonca roky. Čo spravil štát, čo spravil Sovietsky zväz vtedy, keď to buchlo. Nezodpovednosť predovšetkým v prvých dňoch. Mesto Pripjať neevakuovali v prvom dni vôbec, v druhom dni tiež až potom.
===== čo spravil štát, čo spravil Sovietsky zväz vtedy keď to buchlo. Nezodpovednosť predovšetkým v prvých dňoch mesto Pripiať neevakuovali v prvom dni vôbec, v druhom tiež až potom. Bolo treba z tej zóny utekať inak sa brániť nedalo. A oni čo robili, propaganda, uškodilo by to Sovietskemu zväzu navonok jeho jadrovej energetike jeho jadrovej politike. Tak čo spravili, ututlali to, chceli to ututlať. Boli tam falošní hrdinovia, tí, ktorí nevedeli do akého na akú smrť krutú smrť idú, niektorí vojaci, hasiči takto zahynuli na chorobu z ožiarenia. Ale boli tam aj takí, ktorí to podceňovali bolo to vtedy dosť teplo, niektorí vojaci si povedali, že majú imunitu a neviem čo všetko, jednoducho to podcenili nerozumeli tomu problému, vyzliekli sa do pol pása a tak odpratávali rádioaktívny materiál pretože im bolo teplo. Kruto zato potom zaplatili životom. Čo mal spraviť štát chrániť svojich občanov, chrániť mesto Pripiať okamžite ho evakuovať lenže im išlo práve o tú povesť Sovietskeho zväzu. Viete kvôli čomu, kvôli propagande a dnes moderne by sme mohli povedať kvôli percentám, kvôli percentám. My sme na jeseň aj pred Vianocami mali problém s dodržiavaním opatrení, obyčajné rúška a zníženie mobility nám robí niektorým problém doteraz. My nemusíme utekať z kontaminovanej oblasti, nám stačí znížiť mobilitu stačí si nasadiť rúška a čo sa stalo, áno bol tu spomínaný už 17. november. Zodpovedný štát chráni svojich občanov, treba ich povzbudiť k dodržiavaniu opatrení ale my tu máme ľudí, ktorí 17. novembra ale aj na sociálnych sieťach v príspevkov v pléne napríklad burcujú ľudí proti opatreniam, proti dodržiavaniu opatrení. Alebo sa zbavia zodpovednosti pamätáte si to ako oni mali zodpovednosť za občanov, oni majú takúto zodpovednosť. To bude drahé, no a čo to už zaplatia oni alebo budú nato hľadať peniaze oni. Vlastný príklad je veľmi dôležitá vec a tu zlyhávame, všetci, ktorí sa takto zgrupujeme 17. novembra dáme si dole rúška. Spomeniem aj jedného politika, ktorý tu bol dlho, dlho premiérom, tu chodí veľký frajer dá si dole rúško, chodí tu s nejakým plexisklom a v Dominikánskej republike tam by mu policajti v úvodzovkách poviem dali jednu druhú po papuli musel stiahnuť chvostík a mať obyčajné normálne rúško, žiaden štít Fico neFico. Ale on má tu nejakých podporovateľov, ktorých ovplyvňuje tak isto. A taký príklad im dáva. Dovoľte mi, prečítať jeden komentár z facebooku od istého pána vola sa Vladimír s nejakým asi vymysleným priezviskom. Budem čítať aj s gramatickými tak gramaticky ako to je napísané: "Ja bych všetko otvoril, nenechal bych na seba špinu hádzať byť v roli Matoviča. Dôchodci, ktorí tak behajú krížom krážom a nevydržia sedieť doma pôjdu do neba aj s ostatnými, ktorí sa nechcú prispôsobiť. A my ostatní, ktorí sme zodpovední sa dožijeme vakcíny. Každý si musí vlastný život chrániť ako vie, štát to za nás robiť nebude." Koniec citátu.
Toto by bol ideálny stav, ja som učiteľ a keď som učil žiaci si mysleli, že im s radosťou dávam zlé známky, nie je to tak a učitelia mi to potvrdia. Určite to nerobíme s radosťou, ale je to motivácia keď aj negatívna, aby sa učili. A o tom to je. Tak isto aj tu, že nezodpovední a zodpovední. Tí nezodpovední keď nebudú rúška nosiť keď nebudú dodržiavať opatrenia doplácajú nato tí zodpovední, doplácajú nato životom niektorí, stratou zdravia, stratou príbuzných ale ja tým, že sme zavretí, že COVID automat je čierny lebo mobilita je taká aká je. Nie sme ochotní ubrať z toho nie sme ochotní nosiť rúška zodpovedne a dodržiavať opatrenia.
No a chcel som ešte na záver svojho príhovoru a to už asi nestihnem ale o tom ivermektíne. Štúdie dokazujú, že ivermektín inhibuje replikáciu SARS COV 2 v laboratórnych podmienkach avšak plazmatické koncentrácie ivermektínu by museli byť stonásobne vyššie ako dnes považujeme za bezpečné pretože ivermektín môže mať mnoho vážnych a pre niekoho aj smrteľných nežiadúcich účinkov. To je, to sú deadliny pre liečbu COVID-u schválených FDA čiže vládna agentúra správa potravín a liečiv z 11. 2. 2021. To znamená, môže to pomôcť, vedci pracujú je 4 tisíc štúdií rozbehnutých podľa molekulárneho biológa Petra Celeca a podľa neho bude o pol roka tá liečba úplne iná, všetko sa to vyvíja ale nemôžme my tu teraz experimentovať s nejakými liekmi. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec, vyčerpali ste si čas, počkal som, a by ste skončili.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Dobre, ja iba poslednú, poslednú vetu, ktorú tak isto odborníci tvrdia, že prijímanie tohto ivermektínu môže spôsobiť aj to, že tí ľudia falošne sa cítia lepšie a prídu neskôr do nemocnice, môže to mať pre nich veľmi zlé následky. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.2.2021 21:06 - 21:17 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, pán spravodajca, vážení kolegovia, kolegyne, poslanci, poslankyne, situácia, v ktorej sa nachádzame nikoho neteší. Je naivné myslieť si, že predĺženie núdzového stavu je nám na potechu. Nikomu, nikomu určite nikomu to nie je na potechu. Je to však teraz nevyhnutnosť. Dôvody pred pár hodinami pripomenul aj pán minister Milan Krajniach. Pred chvíľočkou o nich hovorila aj moja kolegyňa pani poslankyňa Záborská. Ja som sa nezapájal do rozpravy včera ani dnes s faktickými poznámkami. Písal som si poznámky na papier, nechcel som naťahovať čas a nechal som si svojich pár faktov do tejto rozpravy. Treba povedať, že sme zvládli jar a paradoxne nám to uškodilo. Mysleli sme si, že už to máme za sebou a, že nás už nič zlé nečaká. Aj osobne ja priznávam, že som situáciu podcenil. Aj premiér, aj ministri, aj poslanci, aj obyčajní ľudia všetci sme tú situáciu akosi podceňovali. Dostali sme sa ale do omnoho horšej situácie. Včera, keď som tu sedel a počúval rozpravu, tak mi prišla správa zomrel môj známy a svokor môjho asistenta a nedožil sa 60-tky. Zomrel na COVID. Dnes bol pohreb jedného z nás pána Ľubomíra Petráka, niektorí na tom pohrebe boli, tiež ho skolil COVID. Nebudem sa vracať ďaleko do minulosti, stačí jeden rok. Teraz nás kritizujú ľudia, ktorí hovorili o chripôčke, o bromhexíne o vodke alebo o tom nech si ľudia pomôžu ako samy vládzu. Dnes, keď sme sa už kruto v mnohých rodinách presvedčili o tom, že COVID existuje a berie nám našich otcov, mamy, známych a priateľov. Keď bola v roku 1986 mimoriadna situácia v elektrárni v Černobile radiácia sa rozšírila a nebolo záchrany. Nezabíjala hneď. Áno pár ľudí áno, ale tá zabíjala postupne. Dni, niekoľko týždňov, mesiace, dokonca roky. Čo spravil štát, čo spravil Sovietsky zväz vtedy, keď to buchlo. Nezodpovednosť predovšetkým v prvých dňoch. Mesto Pripjať neevakuovali v prvom dni vôbec, v druhom dni tiež až potom.
===== čo spravil štát, čo spravil Sovietsky zväz vtedy keď to buchlo. Nezodpovednosť predovšetkým v prvých dňoch mesto Pripiať neevakuovali v prvom dni vôbec, v druhom tiež až potom. Bolo treba z tej zóny utekať inak sa brániť nedalo. A oni čo robili, propaganda, uškodilo by to Sovietskemu zväzu navonok jeho jadrovej energetike jeho jadrovej politike. Tak čo spravili, ututlali to, chceli to ututlať. Boli tam falošní hrdinovia, tí, ktorí nevedeli do akého na akú smrť krutú smrť idú, niektorí vojaci, hasiči takto zahynuli na chorobu z ožiarenia. Ale boli tam aj takí, ktorí to podceňovali bolo to vtedy dosť teplo, niektorí vojaci si povedali, že majú imunitu a neviem čo všetko, jednoducho to podcenili nerozumeli tomu problému, vyzliekli sa do pol pása a tak odpratávali rádioaktívny materiál pretože im bolo teplo. Kruto zato potom zaplatili životom. Čo mal spraviť štát chrániť svojich občanov, chrániť mesto Pripiať okamžite ho evakuovať lenže im išlo práve o tú povesť Sovietskeho zväzu. Viete kvôli čomu, kvôli propagande a dnes moderne by sme mohli povedať kvôli percentám, kvôli percentám. My sme na jeseň aj pred Vianocami mali problém s dodržiavaním opatrení, obyčajné rúška a zníženie mobility nám robí niektorým problém doteraz. My nemusíme utekať z kontaminovanej oblasti, nám stačí znížiť mobilitu stačí si nasadiť rúška a čo sa stalo, áno bol tu spomínaný už 17. november. Zodpovedný štát chráni svojich občanov, treba ich povzbudiť k dodržiavaniu opatrení ale my tu máme ľudí, ktorí 17. novembra ale aj na sociálnych sieťach v príspevkov v pléne napríklad burcujú ľudí proti opatreniam, proti dodržiavaniu opatrení. Alebo sa zbavia zodpovednosti pamätáte si to ako oni mali zodpovednosť za občanov, oni majú takúto zodpovednosť. To bude drahé, no a čo to už zaplatia oni alebo budú nato hľadať peniaze oni. Vlastný príklad je veľmi dôležitá vec a tu zlyhávame, všetci, ktorí sa takto zgrupujeme 17. novembra dáme si dole rúška. Spomeniem aj jedného politika, ktorý tu bol dlho, dlho premiérom, tu chodí veľký frajer dá si dole rúško, chodí tu s nejakým plexisklom a v Dominikánskej republike tam by mu policajti v úvodzovkách poviem dali jednu druhú po papuli musel stiahnuť chvostík a mať obyčajné normálne rúško, žiaden štít Fico neFico. Ale on má tu nejakých podporovateľov, ktorých ovplyvňuje tak isto. A taký príklad im dáva. Dovoľte mi, prečítať jeden komentár z facebooku od istého pána vola sa Vladimír s nejakým asi vymysleným priezviskom. Budem čítať aj s gramatickými tak gramaticky ako to je napísané: "Ja bych všetko otvoril, nenechal bych na seba špinu hádzať byť v roli Matoviča. Dôchodci, ktorí tak behajú krížom krážom a nevydržia sedieť doma pôjdu do neba aj s ostatnými, ktorí sa nechcú prispôsobiť. A my ostatní, ktorí sme zodpovední sa dožijeme vakcíny. Každý si musí vlastný život chrániť ako vie, štát to za nás robiť nebude." Koniec citátu.
Toto by bol ideálny stav, ja som učiteľ a keď som učil žiaci si mysleli, že im s radosťou dávam zlé známky, nie je to tak a učitelia mi to potvrdia. Určite to nerobíme s radosťou, ale je to motivácia keď aj negatívna, aby sa učili. A o tom to je. Tak isto aj tu, že nezodpovední a zodpovední. Tí nezodpovední keď nebudú rúška nosiť keď nebudú dodržiavať opatrenia doplácajú nato tí zodpovední, doplácajú nato životom niektorí, stratou zdravia, stratou príbuzných ale ja tým, že sme zavretí, že COVID automat je čierny lebo mobilita je taká aká je. Nie sme ochotní ubrať z toho nie sme ochotní nosiť rúška zodpovedne a dodržiavať opatrenia.
No a chcel som ešte na záver svojho príhovoru a to už asi nestihnem ale o tom ivermektíne. Štúdie dokazujú, že ivermektín inhibuje replikáciu SARS COV 2 v laboratórnych podmienkach avšak plazmatické koncentrácie ivermektínu by museli byť stonásobne vyššie ako dnes považujeme za bezpečné pretože ivermektín môže mať mnoho vážnych a pre niekoho aj smrteľných nežiadúcich účinkov. To je, to sú deadliny pre liečbu COVID-u schválených FDA čiže vládna agentúra správa potravín a liečiv z 11. 2. 2021. To znamená, môže to pomôcť, vedci pracujú je 4 tisíc štúdií rozbehnutých podľa molekulárneho biológa Petra Celeca a podľa neho bude o pol roka tá liečba úplne iná, všetko sa to vyvíja ale nemôžme my tu teraz experimentovať s nejakými liekmi. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec, vyčerpali ste si čas, počkal som, a by ste skončili.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Dobre, ja iba poslednú, poslednú vetu, ktorú tak isto odborníci tvrdia, že prijímanie tohto ivermektínu môže spôsobiť aj to, že tí ľudia falošne sa cítia lepšie a prídu neskôr do nemocnice, môže to mať pre nich veľmi zlé následky. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 16:13 - 16:28 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pred rokom 89, pán Blaha, boli politické procesy a spravodliví a čestní ľudia sa museli báť, že sa dostanú do väzenia, že im siahnu na slobodu, že pôjdu do nejakých uránových baní. A potom, potom sa stalo, potom prišiel prevrat a, a povedzme Mečiar a koniec koncov aj Fico a tým už nebolo toto treba. Tým stačilo jediné, aby niektorí ľudia si len zakryli oči a nevideli, čo zločinci v ich blízkosti robia. Viď napríklad zametač Kováčik. No a chcem len dodať, že myslím si, že takéto veci sa už nestanú, nevrátia a bez ohľadu na to, kto vyhrá túto voľbu na špeciálneho prokurátora, tak ak ste konali čestne a spravodlivo, nemáte sa čoho báť, buďte v pohode.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2021 12:28 - 12:43 hod.

Marek Šefčík
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2021 12:28 - 12:43 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
... precizovaní toho zákona hovorí aj fakt, že bol už aj preložený a boli aj nejaké pozmeňovacie návrhy, čiže chceli sme to spraviť tak, aby to bolo čo najlepšie. Za náš klub sa vyjadrili moje poslankyne, ktoré nekritizovali, ale naopak vyzdvihli tento zákon. Pani poslankyňa Kozelová, Záborská, Pleštinská, nie moje poslankyne, ale moje kolegyne. No a chcem povedať ešte zopár vecí. Mne sa páči na tom zákone aj to, že vystúpil Boris Kollár a ďakoval svojmu koaličnému partnerovi, že vystúpil Juraj Šeliga a ďakoval svojmu koaličnému partnerovi, že vystúpila predsedníčka výboru a ďakovala koaličným partnerom za to, že je tu tento zákon. Takže, tak by to malo vyzerať a o tom, že je to dobré a vyšlo to z tej spolupráce svedčí aj fakt, že napríklad za opozíciu tu sedeli dvaja ľudia, ktorí, ktorí sa síce do faktických poznámok prihlásili, ale tento zákon nerozoberali. Oni to prevrátili na nejaké úplne iné veci a snažili sa odbočiť od témy, pretože napríklad obedy zadarmo. Pretože tomuto zákonu sa vo svojej podstate nedá nič vytknúť. No, takže chcem ešte na záver povedať jednu vec, tento zákon je nastavený solidárne. Čiže z toho rozpočtu Juraj Šeliga, pán podpredseda tu spomenul nejakých 40 miliónov, to sú spoločné verejné zdroje a vyspelé krajiny podporujú z takýchto zdrojov hlavne tých svojich najslabších a myslím, že rodiny s deťmi do 6 rokov a dôchodcovia z nízkymi príjmami teraz je to vypočítané na nejakých 650 eur sú v našej spoločnosti tí najslabší. Takže ďakujem všetkým, ktorí ste sa zapojili do rozpravy, ktorí ste sa zapojili aj faktickými poznámkami a ešte raz vďaka za tento návrh zákona, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2021 12:13 - 12:28 hod.

Marek Šefčík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Dovoľte, aby som vystúpil na záver aj ja. Nevystupoval som so žiadnou faktickou poznámkou na nikoho iba som si robil poznámky a teraz by som to chcel tak zhrnúť na záver.
Ja chcem povedať, že je mi cťou byť spravodajcom takéhoto zákona a v prvom rade ďakujem za túto aktivitu ministerstvu na čele s ministrom Markom Krajčím, ale takisto chcem vyzdvihnúť, lebo ja so to videl v zákulisí troška, tú enormnú snahu kolegyne Zuzany Šebovej, ktorá to predkladala. Ona to tu povedala už aj v minulom volebnom období a narobila sa na tom skutočne podobne ako ľudia na ministerstve. Takže ďakujem všetkým, ktorí okolo toho zákona pracovali alebo na tom zákone pracovali a prispeli k tomu, aby mal takú podobu akú má.
Áno, je to, Boris Kollár spomenul, že vlajková loď SME RODINA. My sme ten zákon preberali alebo sme o ňom hovorili aj na najväčšom klube poslaneckom OĽANO a tam nepadla žiadna námietka, nič. Proste to bol, to bol zákon, ktorý všetkých potešil, že je v tomto pléne a že príde na pretras.
Vyprecizovanie toho zákona, o vyprecizovaní toho zákona hovorí aj fakt, že bol už aj preložený a boli aj nejaké pozmeňovacie návrhy, čiže chceli sme to spraviť tak, aby to bolo čo najlepšie. Za náš klub sa vyjadrili moje poslankyne, ktoré nekritizovali, ale naopak
====
Skryt prepis