Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.2.2023 o 18:54 hod.

Mgr.

Marek Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.2.2023 9:40 - 9:40 hod.

Marek Kotleba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Mne je len, mňa len zaráža to, že riešime tu nejaké limity o rozpočtovej zodpovednosti, ale tu sa ľudia vyjadrujú k jednému, k druhému, k tretiemu, čiže nevidím, že niektorí títo poslanci asi v tom nemajú úplne jasno.
Ale určite ja si myslím, že tie limity by mali byť aspoň nejako správne nastavené, pretože vidíme teraz, ako to funguje, a po novom, aj keď majú tie limity na nákup vozidiel, či už je to nejakých ekologických, alebo sú to vozidlá, ktoré sú so spaľovacím motorom, tak jednoducho takéto organizácie to obchádzajú takým spôsobom, že využívajú vozidlá cez operatívny leasing. A keď má takáto organizácia vozidlo cez operatívny leasing, tak vtedy sa na ňu nevzťahuje tá rozpočtová zodpovednosť na nákup, lebo takéto vozidlo si nenakúpi a iba ho používa. Čiže mali by sme podľa mňa nejakým spôsobom nájsť cestu ako, či už sú to úrady, alebo organizácie, im nastaviť ten vozový park, pretože tie vozidlá sa veľakrát nakupujú nezmyselne a nakupujú sa podľa emócií vedenia danej organizácie alebo daného úradu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.2.2023 10:55 - 10:55 hod.

Marek Kotleba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán Pollák, treba si povedať, že každá jedna vražda je odsúdeniahodná a pred tým si nezatvárajme oči. Kto to spácha, samozrejme, každá jedna vražda, ale veď my máme v podstate takú istú agendu, lebo ak vravíte, že vy ste ich zamestnali, však to isté chceme aj my. Pretože ak budú nezamestnaní, fetovať, vysedávať, popíjať niekde v osadách, tak život sa im nejako nezmení a takýto ľudia práve potom vymýšľajú, ako idú získať prostriedky, potom páchajú tú kriminalitu. Čiže ak ich začleníme do nejakého pracovného procesu najjednoduchších prác, tam vieme, že ich môžme zamestnať niekoľko tisíc, pretože nemusia nám výkopové práce robiť rôzne rakúske firmy, keď máme dostatok nezamestnaných.
Pán Benčík, veď sám ste povedali trestný čin istej komunity, ja som vravel o každom jednom trestnom čine a každej jednej vražde, že je odsúdeniahodná. Ale vy ste povedali trestný čin istej komunity. Potom a ja som reagoval na to, čo ste porozprával o tých Michalovciach, lebo ja som tam bol, fyzicky som sa tam zapojil a videl som, ako to tam naozaj bolo, nie tak, ako ste to povedali.
Pani Garstková, na toto jednoducho musí byť komplexné riešenie, pretože deti nemajú výchovu v tých osadách a my sme v minulosti hovorili o internátnych školách, ktoré by mohli takýmto deťom pomôcť. Lenže potom vznikla veľká vlna odporu, pretože tí rodičia by nedostali dávky na tie deti, ktoré by boli v internátnych školách.
A ďalšia vec je, my ich musíme zamestnať, ale sú tam ľudia, ktorí sú naozaj nezamestnateľní, ktorých jemnej motorike by ste učili veľmi dlho a práve takýchto by sme chceli použiť na tú najjednoduchšiu pracovnú činnosť, ktorú by dokázali vykonávať okamžite.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.2.2023 10:48 - 10:57 hod.

Marek Kotleba Zobrazit prepis
Vážené pani poslankyne, páni poslanci, máme tu teda takú zaujímavú debatu, ale treba si v prvom prípade povedať, že každý jeden ľudský život, ktorý prišiel márne na stratu, si musíme uvedomiť, že prečo sa to stalo a je to veľmi smutné, či už išlo o takého človeka alebo o iného, o slušného alebo menej slušného, je to odsúdeniahodné, ale treba si povedať, že aj táto vražda sestričky Eriky nám ukázala, že akým smerom sa to všetko uberá a vidíme, že tie trestné činy naberajú. Ale nemôžme hovoriť, že tie trestné činy sú iba páchané jedným etnikom.
Povieme si áno, sú aj také vraždy, aj také vraždy, ale musím tu zareagovať aj niektorých tých pánov poslancov, čo tu rozprávajú, pretože pán Benčík, ako sme zvykli, hneď zastáva toto etnikum. Ale v tomto tu nejde o odsúdenie vraždy za to, že to spáchal nejaký miestny cigán z osady, ale ide o to, že bola spáchaná vražda, ktorú odsudzujeme. Povedali ste na margo tých Michaloviec. Ja som tam osobne bol. Povedali ste, že tam bolo pár ľudí a potom Kotleba z tade ušiel, pretože tam prišli miestni cigáni a viete, ako to bolo. Prosím vás, keď niečo hovoríte, hovorte o faktoch, ktoré ste zažili alebo priamo ste tam. Lebo vy ste už ako televízia Markíza. Vy to prekrútite z minúty na minútu a popri tom tam bolo tisíce ľudí, tisíce ľudí a nielen z Michaloviec, ale aj z okolia a cigáni, ktorí tam boli navození, sa vyhrážali nám zabitím. Vyhrážali sa nám cez facebook, cez sociálne siete.
Pán Benčík, keby toto vám niekto urobil, tak priletí vrtuľník, NAKA a neviem aká každá policajná zložka, aby vás ochránili. Nám, keď niečo vypisujú, tak nebudeme nariekať, ale ideme to riešiť. Išli sme tam, postavili sme sa za slušných ľudí, postavili sme sa za to, aby tí ľudia konečne sa mohli bezpečne cítiť, aby sa dokázali spojiť. Pretože ja som v tých Michalovciach bol viackrát a to nieže táto vražda sa tam stala. Tí miestni z osady tam otravujú ľudí už pri obchodných domoch, žiadajú o peniaze, páchajú kriminalitu a záhada to je, že z kade tí ľudia peniaze na tieto všetky činy majú, keď dokážu chodiť po krčmách, dokážu hrať automaty, tak, samozrejme, je to aj z dávok a je to aj z úžery. Pretože mnohí tí Rómovia, ktorí sú v tých osadách, tak sú na PN, ale nie sú na PN na Slovensku, lebo sú na PN v Anglicku. Z tade ich organizovaná skupina prevezie do Belgicka a z tade do Holandska. Čiže oni dokážu poberať PN z viacerých štátoch naraz a potom na Slovensku ešte majú tú drzosť žiadať dávky od sociálnej poisťovne.
Ďalšou vecou, pozor drogy. V tých osadách sú strašne rozšírené drogy. Úžerníci cez svojich ľudí tam distribuujú drogy, na ktorých zarábajú. Títo ľudia sa dostanú do takého kolobehu a potom nevedia sa z toho dostať a darmo my tu môžme robiť rôzne projekty, rôzne kadejaké centrá na to, aby sme to zmenili, ale to sa zmeniť jednoducho nedá. Pretože tí ľudia, ktorí sú v tých osadách, tak oni sú nezamestnateľní. Takých ľudí, ktorých nedokážete zamestnať v normálnom zamestnaní, tak darmo im budete robiť projekty cez Európsku úniu a utopíte tam milióny eur, keď takéhoto človeka nedokážete zamestnať. Čiže pre takýchto ľudí treba urobiť taký projekt, kde sa dokážu zamestnať. Čiže najjednoduchšie práce, ktoré môžu vykonávať, čiže výkopové práce, stavebné práce a takéto jednoduché práce, na ktorých naozaj by získali tie návyky. Pretože tí ľudia, ktorí generácie nemajú pracovné návyky a nemajú to klasické fungovanie a zodpovednosť, tak takých projektami cez Európsku úniu a cez komunitné centrá nenaučíte pracovať. Čiže na tomto si treba, k tomuto si treba sadnúť a vymyslieť jednotný projekt, aby tí ľudia, ktorí naozaj ten intelekt nemajú na to, aby vykonávali iné roboty dokázali tie najjednoduchšie práce robiť.
Pán Pollák, na vás osobne, proti vám nič nemám. Ja som za to, ak budeme riešiť problémy tejto skupiny, ale ja som navštívil, možno mi to neuveríte, ale viaceré tie osady a ja som sa bavil aj s tými ľuďmi, ktorí sú tam v osadách, lebo niektorí sú tam naozaj normálni a, bohužiaľ, osud to zariadil tak, že sa tam narodili. Ja som sa s nimi bavil, lenže oni niektorí si aj uvedomujú, že tie peniaze z Európskej únie, ktoré boli vyčlenené na riešenie tohto problému, sa len ukradnú. Zneužili a tie peniaze, ktoré, teraz je momentálne na riešenie tohto problému vyčlenených 900 mil. eur a 500 mil. je priamo na splnomocnenca vlády pre rómsku komunitu. Čiže ak vy tieto peniaze dokážete použiť na to, aby sa nezamestnateľní ľudia stali opäť zamestnateľnými, tak ja som za. Lenže oni si dobre uvedomujú, že či už to bol váš otec alebo to boli iní splnomocnenci, tak jednoducho tieto peniaze len ulievali takým smerom a nedostalo sa to priamo k tým ľuďom.
Táto vražda, ktorá bola expresne rýchlo vyšetrená, tak jednoducho týmto ľuďom život nevráti a nesmieme si predtým zatvárať oči. Keď som bol v televíznej debate, tak tam ma upozornili na to, že percentuálne nie je možné a je to zakázané uverejňovať, aká je kriminalita podľa etnika. Čiže nemôže žiadny denník, žiadna, žiadny úrad zverejňovať to, koľko percent sa stalo kriminality, či už to boli cigáni, či už to boli bieli, či už to boli Rusíni, to je jedno aká menšina. Nemôže sa to uverejňovať, ale pre všetkých, ktorí tu budú hovoriť o tom, že ako tu v skutočnosti je, že nie je tak, ako sa nám tu snažia nejakí extrémisti nahovoriť, tak urobme poslanecký prieskum, pán Benčík. Poďte, pôjdeme spolu, urobme poslanecký prieskum a poďme sa pozrieť do výkonu trestu. Poďme sa pozrieť do Ilavy, poďme sa pozrieť do Leopoldova, poďme sa pozrieť do iných väzníc a keď tam priamo budeme, tak ja som zvedavý, či niekto z vás si povie, že naozaj toto etnikum nemá väčšie percento páchania kriminality. Ak ste za, ja budem veľmi rád. Každý jeden poslanec, ktorý bude ochotný urobiť poslanecký prieskum, navštíviť takéto výkony trestu, tak potom nech reprodukuje, čo tam videl, pretože aj niektorí ľudia, ktorí priamo sú v tých výkonoch trestov, tak zažívajú to priamo aj tam.
Riešili sa tu väzby, rieši sa tu výkon trestu, teraz tam budú ďalšie komisie, lenže tak ako policajti si neodvážia v dnešnej dobe otvoriť ústa, ani takýto problém riešiť, tak takisto si to už ani referenti, ktorí sú vo výkonoch trestoch ako zamestnanci, sa tam už aj boja pracovať. Pretože nie, že niekomu len niečo by povedali, ale nebodaj že by niečo ešte museli zasiahnuť, tak ich vyrieši inšpekcia a po novom ich vyrieši aj Európska komisia.
Čiže, vážení poslanci, ak chceme tento problém riešiť, nemôžme si predtým zatvárať oči, nemôžme teraz otvárať nové komunitné centrá, robiť krásne projekty, ale musíme sa snažiť urobiť to, aby sme tých nezamestnateľných ľudí, ktorí naozaj nemôžu ísť do možno normálnej práce, aby sme im dokázali dať prácu najjednoduchšiu, aby sme ich naučili pracovným návykom a verte mi, že ak takýto ľudia budú mať svoju prácu, budú mať svoj príjem, tak je to určite lepšie, ako keď budú sedieť niekde v osade a špekulovať, ako idú prežiť ďalší mesiac.
Ak budú pracovať, budú normálne platiť odvody, budú normálne žiť, môžu vychovávať svoje deti a dokážu sa začleniť do spoločnosti. Ale ak bude opäť len kradnutie peňazí z Európskej únie a peniaze štátu, nevyrieši sa nikdy nič.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.2.2023 10:40 - 10:41 hod.

Marek Kotleba Zobrazit prepis
Pán poslanec Potocký, aj keď polícia tento prípad veľmi rýchlo vyšetrila a nikomu to, bohužiaľ, život už nevráti. Čiže chváliť za to políciu podľa mňa nemá absolútny žiadny zmysel. Mala by tam byť prevencia a na strane druhej sa ani nemôžme diviť tým policajtom, ktorí majú, dajme tomu, takéto etnikum na starosti, že sa boja zakročiť. Pretože akonáhle by zakročili, tak všetky mimovládky, ktoré sú financované aj z Európskej únie a takisto inšpekcia z ministerstva vnútra začne voči takémuto policajtovi konanie. Každý policajt si najprv rozmyslí, či niečo také spraví a či mu to stojí za tie problémy, pretože z tých policajtov sa tiež iba stali iba tzv. úveroví otroci, pretože každý z nich má rodinu, každý z nich má hypotéku a nikto si nechce dovoliť a to je veľký rozdiel oproti policajtom alebo VB, ktorá bola možno pred ´89 rokom a policajtami, ktorí sú teraz. Čiže to je ten problém.
A ďalšia vec, hovorili ste o tej úžere. Samozrejme, úžera je veľký problém. Lenže ten, ktorý si požičia, v živote nenahlási toho úžerníka, lebo on od toho úžerníka potrebuje stále nové a nové nejaké pôžičky alebo nejaké prostriedky na to, aby ďalší mesiac alebo pár dní do tých dávok vedel prežiť a samotné toto etnikum sa stalo tzv. nejakým nástrojom úžery štátu alebo peňazí z Európskej únie. Pretože každá jedna vláda, ktorá tu bola od ´93 roku, dostávala z Európskej únie a mala na takéto problémy vyriešené milióny eur. Ak tie eurá sa nedajú na tie správne veci, stále sa to bude rabovať iba dookola, dookola, tak tento problém sa žiadnym spôsobom neposunie dopredu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2023 9:14 - 9:16 hod.

Marek Kotleba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Pán predseda výboru, ja sa dotknem iba k tým veciam, že naozaj tie elektromobily nabíjať z uhoľnej elektrárne je nezmysel, ale keď sme v tej Európskej únii, tak my na Slovensku si tu budeme zase, budeme mať nejaké poplatky, budeme si tu škrtiť, budeme si škrtiť, ale choďte sa pozrieť napríklad do Bulharska. Bulharsko je tiež člen Európskej únie a myslím, že nejaké emisné normy ich tam absolútne nezaujímajú. Čiže na toto by sme sa tiež tak triezvo mali pozerať.
Druhá vec je, druhá vec je tie samotné poplatky, dobre, že ste to povedali, lebo veľa ľudí na to zabudlo a teraz ide tu všetkých lynčovať za poplatky, ktoré sú na dopravných inšpektorátoch, ale treba si povedať, že to zaviedol Kažimír s jeho ministerstvom počas vlády SMER-u. Čiže ťažko sa to ministerstvo bude teraz vzdávať tých peňazí, ktoré oni nadobudli. Ale ak sa chceme priblížiť ostatným krajinám alebo ostatným štátom aspoň našim okolitým, tak či je to Česká republika, alebo je to Nemecko, tak ony absolútne takéto poplatky nemajú a celý ten systém je tam zjednodušený.
Potom spomínali ste kolkomaty, v tých kolkomatoch je strašne veľa premenných. Čiže keď v súčasnosti sa prihlasuje vozidlo podľa výkonu a veku, tak ten dotyčný človek veľmi ťažko si tam ten správny kolok nastaví, aby si ho vedel aj vytlačiť, preto samotní pracovníci ODI dávajú priamo kód tomu človeku, ktorý si vozidlo prihlasuje, čiže takto im to zjednodušili. Ale v tomto prípade, v tomto novom, vlastne budeme mať tiež premenné, bude ich menej, ale tiež budú musieť euronormu zadávať, zadávať výkon, čiže predpokladám, že takisto ten pracovník ODI im dá nejaký kód, podľa ktorého to bude. Ale ak to bude fungovať podľa návrhu pána predkladateľa, tak tam bude ďalšia premena, kde sa bude ten poplatok znižovať. Čiže tento zákon, návrh, návrh zákona musíme podporiť, pretože celkovo opäť uľahčí ľuďom živ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2023 19:02 - 19:04 hod.

Marek Kotleba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Povedzme si, jak som aj v rozprave povedal, že niekedy tie poplatky neboli, a teda, samozrejme, tomu ministerstvu sa ťažko bude vzdávať tých peňazí, ktoré má, ale niekedy to bolo 33 až 66 eur a všetko fungovalo. Samozrejme, prišla nová daň, prišiel koeficient, ľudia mali z toho taký hokej trošku, no ale nejako sa z toho žilo a teraz máme nové koeficienty a pre príklad si povedzme, že ideme vraj do nejakej ekologickej dani, ale ak si niekto v Bratislave kúpi hybridný Lexus za 60-tisíc, tak v reále s tým koeficientom, ktorý by mal zaplatiť vlastne najvyšší poplatok podľa výkonu, ale tým, že má tú euro normu najnižšiu, tak zaplatí poplatok možno ešte nižší ako, keď si kúpi niekto, ja neviem, v Rimavskej Sobote, nejakú benzínovú Toyotu, ale bude mať desať rokov.
Čiže toto mi nepríde trošku také spravodlivé a popritom, keď si zoberiete, že ten hybrid alebo nejaké elektrické vozidlo, ale berme ten hybrid, tak on síce má nízku spotrebu, ale on má nízku spotrebu iba dovtedy, kým má nabité batérie a ako náhle, keď je to hybrid, má dojazd, ja neviem, sto kilometrov, a ten dotyčný pôjde na tom benzínovom Lexuse hybridnom do Tatier z Bratislavy, kde elektrina mu dôjde niekde možno pred Nitrou, auto si nenabije a ide ďalej, tak to vozidlo má mnohokrát vyššiu spotrebu, ako to staré benzínové. Čiže takisto je úplne jasné, že tú emisnú, tie emisie musí plodiť oveľa vyššie ako to vozidlo, ktoré bolo, dajme tomu, z roku 2010 a poplatok má ten istý.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2023 18:54 - 18:56 hod.

Marek Kotleba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán Potocký, ďakujem za štatistiku a tu aj vidno, že jednoducho ľudia na to nemajú. Je veľký rozdiel, aká priemerná mzda je napríklad v Bratislave, kde si možno kúpi nejaký hybrid, ktorý má výkon možno 140 kW, ale je nemožné, aby si niekto pracujúci napríklad vo Veľkom Krtíši takéto vozidlo kúpil. Čiže opäť, kúpi si len staršie vozidlo, ktoré bude mať možno podobný výkon, lenže bude mať 10 rokov a koeficient bude taký, že bude platiť oveľa väčší poplatok ako ten v Bratislave, čo má oveľa vyššiu mzdu. Čiže na tomto treba popracovať.
Pán Svrček, ja budem rád, keď si k tomu sadneme a spolu na niečo prídeme a dáme hlavy dokopy, pretože odvtedy, ako sa zaviedol ten prvotný poplatok, ktorý bol naviazaný na počet rokov, tak mne je úplne jasné, že žiadne ministerstvo si takýto poplatok nezrušilo, pretože tie poplatky boli vysoké a každé jedno ministerstvo malo alebo teda tá vláda, ktorá vtedy vládla, a ten zákon fungoval, tak z toho získavala peniaze.
Pán Schlosár, ďakujem, musíme na tom popracovať a ešte by som chcel aj všetkým povedať, že keď to funguje naozaj v Českej republike, dlhodobo, je to tam jednoduché, jednoduchý systém, tak takýto systém skúsme zaviesť aj na Slovensku, pretože tieto motanice na tých dopravných inšpektorátoch, tie tabuľky, to zaťažuje nielen tých ľudí, ktorí tam prídu tie vozidlá si prihlásiť, ale aj tých samotných pracovníkov na dopravných inšpektorátoch, pretože s tým majú strašné naťahovačky, každé jedno auto ma iný koeficient a je to, je to strašná komplikácia a dôležitá vec je, na ktoré musím ešte popracovať, keď už toto máme otvorené, aby sme dokázali konečne prísť na spôsob, ako sa vozidlá zo Slovenska aj dajú vyviezť, pretože v dnešnej dobe je to takmer nereálne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.2.2023 18:45 - 18:51 hod.

Marek Kotleba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vážení poslanci, vážená pani poslankyňa, povedzme si, že ľudia sa preľakli toho, čo má prihlásiť od 1. apríla 2023, pretože tieto poplatky, ktoré sa menili, tie koeficienty a zaviedla sa tzv. tabuľka podľa euronoriem, ľudí vyplašila, pretože povedzme si, ako to bolo dávnejšie. Pretože niekedy boli dva poplatky za prihlásenie motorového vozidla a to bola suma 33 eur, ktorá bola za predpis vozidla v okrese, kde sa nemenila značka, potom 66 keď išla mimo okresu, kde sa vlastne poznávacia značka musela meniť. Potom Kažimír zaviedol tzv. poplatok, ktorý bol podľa kW vozidla a vtedy bol taký prvý šok tých ľudí, pretože podľa toho výkonu tie poplatky boli naozaj vysoké. Potom sa zaviedol koeficient podľa veku vozidla. Každým rokom čím bolo vozidlo staršie, tak to vozidlo sa nejakou úmerou, ten poplatok na to vozidlo sa znižoval, no a teraz vláda zaviedla ten nový poplatok, ktorý mnohých vystrašil a zaviedli tam tzv. tú euronormu, ale povedzme si, že ľudia na Slovensku nemajú prostriedky na to, aby si kúpili vozidlo, ktoré má tú najvyššiu alebo teda najnovšiu euronormu, ale väčšinou sú to vozidlá staršie, ako bolo aj povedané, tie vozidlá priemerný vek majú okolo 14 rokov. A práve na tieto vozidlá, ktoré majú nejakú normu možno Euro 5, tak práve na tieto vozidlá vznikne ten poplatok, kde bude navýšenie podstatne vyššie, ako to bolo podľa toho koeficientu veku.
Čiže my ak by sme chceli toto prihlasovanie vozidiel zmeniť, tak my by sme museli začať úplne od začiatku a celé to prekopať, pretože keď to napríklad funguje v Českej republike, kde za prihlásenie vozidla zaplatíte niekoľko 100 českých korún a na Slovensku za to isté vozidlo zaplatíte 1 900 eur, tak to je naozaj na zamyslenie a celkovo aj to prihlásenie vozidla staršieho zo zahraničia je komplikované, pretože všetci tí ľudia, ktorí si auto dovezú, tak musia celú tú tortúru okolo toho absolvovať, ako ide o tú kontrolu originality, ktorá aj tak človeku nič negarantuje a vozidlo, ktoré aj prešlo kontrolou originality, mu môže byť v neskoršom čase zabavené. Nakoľko v Českej republike je kontrola originality iba dobrovoľná, na Slovensku je kontrola originality povinná.
Takisto na Slovensku neplatia kontroly STK a emisné kontroly, čiže ten človek, ktorý si dovezie vozidlo, musí toto vozidlo podrobiť týmto kontrolám, potom následne musí zaplatiť recyklačný poplatok, všetky tieto papiere musí odniesť na obvodný úrad, ktorý mu vydá rozhodnutie a potom s tým rozhodnutím, kde, samozrejme, opäť zaplatí nejaký poplatok, tak potom s týmto rozhodnutím vozidlo konečne môže prihlásiť na dopravnom inšpektoráte, kde opäť zaplatí za poznávacie značky a zaplatí ten poplatok do apríla 2023 podľa veku vozidla, ale od apríla 2023 zaplatí podľa tej EKO normy, čiže toto sa musí jednoznačne zmeniť, ak chceme nejako ľuďom pomôcť. Ale k samotnému návrhu sa píše, že toto prihlásenie vozidla, citujem z návrhu. Predkladatelia návrh preto prišli s riešením, aby sa poplatok výrazne znížil, ak neprichádza k zmene evidenčného čísla vozidla pri prepise na nového majiteľa. V prípade ak sa nemení evidenčné číslo, odpadajú nielen náklady na vyhotovenie nových tabuliek, ale sa znižuje aj náročnosť procesu pri príslušné orgány. Je preto vhodné, aby pri takomto zápise bolo približne dobré administratívnu nákladnosť správneho orgánu vykonávajúceho zápis nového vozidla. Čiže zníženie tohto poplatku o tých 70 %, ako píšete v návrhu, je viazané na výmenu poznávacej značky.
Áno, áno, ale práve preto, že keď sa meniť nebude, tak poplatok sa zníži o 70 %. Lenže ako ste sami povedali, tak ten poplatok za poznávaciu značku bol 33 eur, ale pri týchto, pri týchto, áno, ale pri týchto poplatkoch, ktoré budú na tie euronormy, vlastne ide o tých 33 eur. Čiže on či si tú , keď si tú ŠPZ tzv. povedané nechá, bude mať z nížený poplatok o 70 %. Ale akonáhle si ju vymení, tak zaplatí plnú sumu pri prihlásení vozidla. To mi príde trošku také naviazať tento zákon na tú výmenu, pretože tá výmena samotnej poznávacej značky je iba 33 eur, oproti tomu poplatku, dajme tomu, 1 900 euro je to podľa mňa taká zanedbateľná čiastka a v tom prípade podľa mňa by sme celý tento systém prihlasovania vozidiel aj tých poplatkov mali úplne prekopať.
Ja tento návrh zákona podporím, ale s tým, dúfam, že to pôjde do druhého čítania, že si k tomu sadneme a skúsime nájsť nejaký spôsob, aby sme tých ľudí odbremenili od všetkých týchto možných poplatkov a nezmyslov, ktoré ich komplexne zaťažujú a niektorí naozaj ani nevedia, ako a čo všetko musia absolvovať, ak by vozidlo, ktoré napríklad z dovozu chceli prihlásiť. Preto ja budem rád za to, ak všetci ľudia budú chodiť na najbezpečnejších autách, najekologickejších, ale v prvom rade Slováci na to musia mať a na to musí byť nastavený aj systém.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2023 18:33 - 18:35 hod.

Marek Kotleba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Pán Viskupič, ja by som bol najradšej, keby si ľudia kupovali najbezpečnejšie a najekologickejšie autá, len, bohužiaľ, Európska únia nás do toho tlačí, ale veď my sme chudákmi Európy. Ľudia si nemôžu dovoliť také vozidlá, ako majú v Nemecku alebo v Belgicku. Ak oni tam majú nejakú daň zavedenú a majú tam plat 4 - 5-tisíc eur, tak je to úplne niečo iné, ako keď niekde na strednom Slovensku alebo na východnom zarábajú 600 eur. A takíto ľudia sú šťastní, že si vôbec nejaké vozidlo po dlhodobom šetrení finančných prostriedkov môžu zakúpiť.
A ďalšia vec je to zaťaženie, aké je celkovo, pretože ak sa pozrieme iba napríklad, ako bolo spomenuté, do Nemecka alebo do Českej republiky, kde človek vybaví prihlásenie auta alebo odhlásenie na úrade za päť minút a bez nejakých poplatkov, kde poplatok je pár korún v Čechách, tak u nás zaťažujeme ľudí pri prihlásení auta takýmito poplatkami za, za značku, za registračný poplatok a keď si ho, nebodaj, dovezie zo zahraničia, tak tam máme ešte kontrolu originality, recyklačný fond, STK-čku a emisnú, pretože STK-čka a emisná nám zo zahraničia neplatí. Kontrola originality napríklad v Čechách je iba dobrovoľná. Na Slovensku je kontrola originality povinná a nič negarantuje. Čiže človek keď si aj kontrolu originality urobí, tak polícia mu môže následne na to za dva, tri, päť, desať rokov auto zadržať, pretože tá kontrola originality mu absolútne nič negarantuje. A toto všetko my máme na našich občanoch zavedené v týchto poplatkoch.
Čiže ak má prísť nejaká modernizácia alebo novela tohto zákona, tak musí vyjsť úplne rozsiahla, aby sme sa priblížili aspoň k tej Českej republike. Pretože platy nemáme ako, dajme tomu, v Nemecku, ale poplatky za takéto evidenčné úkony máme niekoľkokrát, násobne vyššie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2023 18:08 - 18:10 hod.

Marek Kotleba Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Musíme, prosím vás, tento zákon musíme prerobiť alebo túto, tento pozmeňovák alebo čo to chceme spraviť, musíme pomeniť úplne. Lebo aj v tom návrhu, čo je napísané, je napísané, že je viazaný na zmenu ŠPZ, čiže ak on si nezmení tú značku, ostane mu značka, tak bude mať o 70 % znížený ten poplatok. Lenže pri každom jednom prihlasovaní, keď si ten človek tú značku menil, tak mal tam ten poplatok 33 eur. Čiže tam sa jedná o nejakých 33 eur za tú zmenu značky, lenže pri tých poplatkoch podľa tej novej tabuľky, môže to ísť až do hodnoty 3 900 eur. Čiže podľa mňa tých 33 eur za tú značku, ktorá by sa menila alebo nemenila, by nehral nejakú podstatnú rolu. Čiže ja ten zákon, samozrejme, podporím, ale potom by sme si mohli k tomu sadnúť, aby sme našli nejaké riešenie. Pretože ten aprílový termín sa nám blíži, to prihlasovanie za tie autá, to bude brutálne a ľudia po celom Slovensku nežijú ako niektorí v Nemecku, v Rakúsku, že si môžu kúpiť každé štyri, päť rokov nové auto, ale majú autá od roku napríklad 2005, ktoré sú nejaká euronorma, a koeficient je taký, že to prihlásenie bude likvidačné pre tých ľudí.
Skryt prepis