Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.6.2020 o 17:26 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 17:26 - 17:28 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani poslankyňa, po vašom vystúpení som zistil, že slovo zákaz absolútne nenávidíte a je to taký strašiak, ale ja vám chcem povedať, že slovo zákaz má absolútne legitímne miesto aj v demokratickej spoločnosti. Myslím, že mi dáte za pravdu, keď poviem, že zákaz distribúcie drog a ďalších vecí, je súčasťou aj dopravného značenia. Ja verím, že pri tom, keď nemáte radi slovo zákaz, že rešpektujete dopravné značky, ktoré hovoria o zákaze.
A teraz už trošku vážne. Chcem vás ubezpečiť, že ak by aj tento zákon vošiel do platnosti, tak do toho kina môžete chodiť naďalej úplne v pohode, do divadla, do kaviarne, do reštaurácie, takže nemusíte mať obavy. Ja som v minulom volebnom období bol jeden z navrhovateľov zákona, ktorý definoval pätnásť a pol dňa štátne sviatky, dni pracovného pokoja, kedy je zakázaný predaj v maloobchode. Ja som trošku sklamaný z toho, že sa snažíte vidieť svet len vašimi očami. Ja pochádzam z malého mesta Zlaté Moravce. Častokrát diskutujem s predavačkami, s paniami, ktoré sú za pokladňou. Úmyselne hovorím v ženskom rode, pretože drvivá väčšina zamestnancov sú ženy a ony absolútne schvaľujú tento návrh. Dokonca vraj mám tlmočiť to, že sú ochotné vzdať sa aj tých odmien, o ktorých tak radi hovoríte, a radšej chcú zostať doma. A viete, na čo by zostávali doma v utorok a v stredu, keď ich deti sú v škole, manželia v práci. Ja viem, že samota niekedy lieči, ale toto nie je dobrá cesta na to, aby ste argumentovali týmto spôsobom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 16:53 - 16:54 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Pán poslanec Baránik, vy ste na úvod povedali, že sa vyjadríte selektívne. Nuž naozaj, toto vás vystihuje, pretože nie je to po prvýkrát, že sa nielen vyjadrujete selektívne, ale aj sa tak správate. Ja som vám v jednej diskusnej relácii už stihol povedať, že najväčšia nespravodlivosť je selektívna spravodlivosť. A opäť vám to pripomínam, pretože vy sa na jednej strane tvárite ako najväčší demokrat a na druhej strane neváhate pošliapavať základné demokratické princípy. Len pripomeniem, kvôli pochybeniu zopár sudcov hádžete všetkých sudcov do jedného vreca. Kvôli zlyhaniu a nečinnosti niektorých prokurátorov hádžete opäť všetkých do jedného vreca a toto do demokratickej spoločnosti nepatrí. Princíp kolektívnej viny sme tu niekedy mali a verím, že sa k nemu nechcete opäť vrátiť.
A nedá mi, aby som nezareagoval na to, že ako ste nazvali zatvorené predajne v nedeľu, že je to luxus. Takže ja sa vám, celej vládnej koalícii chcem poďakovať za to, že vďaka pandémii, kvôli koronavírusu ste nám tento luxus dopriali a nevidím, že by sa niečo mimoriadne udialo.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 10:26 - 10:28 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky, napriek tomu, že s viacerými názormi a tvrdeniami nesúhlasím, tak musím povedať, že tvoje vystúpenie bolo o triedu lepšie ako vystúpenie pána poslanca Baránika. Jedna vec je ambícia niečo zmeniť, s tým absolútne súhlasím, ale druhá vec je, akým spôsobom túto zmenu dosiahnuť a docieliť, a myslím si, že tento váš poslanecký návrh je typickým príkladom toho, ako sa to nemá robiť. Ty si viackrát spomenul o tom, že táto súťaž bude transparentná, férová a otvorená. No nesúhlasím, pretože nie všetci uchádzači budú mať rovnakú štartovaciu čiaru. Už dopredu vieme, že jeden z kandidátov bude mať veľkú výhodu.
Ďalej si hovoril o tom, že aké je to dobré, že to bude verejná voľba. No v tomto je poslanecký klub strany SMER - sociálna demokracia konzistentný. My hovoríme o tom, že tajná voľba je výsledkom procesov, ktoré sa zrodili v roku 1989, a ja si myslím, že vy tú verejnú voľbu potrebujete preto, aby ste sa mohli odkontrolovať.
A posledná vec, myslím si, že prvýkrát príde k vážnemu sporu medzi vládnou koalíciou a prezidentským úradom. Sám som zvedavý, ako sa tento spor bude vyvíjať a ako sa nakoniec skončí, lebo pani prezidentka nie je stotožnená s tým, akú persónu chcete posadiť do kresla generálneho prokurátora.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 18:08 - 18:08 hod.

Marián Kéry
Ďakujem za slovo. Ospravedlňujem sa, že mi tak dlho trvalo zasunúť hlasovaciu kartu a prihlásiť sa.
Pán poslanec Blanár, priznám sa, že nepredpokladám, že vládna koalícia zmení v tomto názor, ale ak by k tomu došlo, tak tento môj pozmeňujúci návrh by som stiahol.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.5.2020 18:01 - 18:07 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, na úvod chcem povedať, že poslancom Národnej rady Slovenskej republiky som od roku 2012 a práve v tomto roku som sa stal aj členom Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky.
Priznám sa, že s takýmto materiálom, aký teraz prerokúvame, sa stretávame vždy na začiatku volebného obdobia, kde sa kreujú delegácie Národnej rady Slovenskej republiky do medzinárodných parlamentných organizácií. A spomínam si, že doteraz s takýmto návrhom nebol nikdy problém. Dokonca ani v období, kedy strana SMER – sociálna demokracia mala absolútne dominantné postavenie a mali sme 83 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Žiaľ, to platilo do 13. mája tohto roku, kedy sa uskutočnilo rokovanie Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky a s výsledkom nemôžem byť vôbec spokojný.
Budem mať tri konkrétne výhrady, ktoré sa dostali nakoniec do tohto návrhu na uznesenie. O tom prvom hovoril pán predrečník, pán poslanec Blanár. Čo sa týka kreovania týchto významných medzinárodných parlamentných organizácií, tak je ich osem. Ja len tak pre zaujímavosť, nie pre vás, panie poslankyne, páni poslanci, ale najmä pre tých, ktorí sledujú dianie z Národnej rady, len ich pripomeniem. Jedná sa o Parlamentné zhromaždenie Rady Európy, Parlamentné zhromaždenie Severoatlantickej aliancie, Parlamentné zhromaždenie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Organizáciu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, Stredoeurópsku iniciatívu a jej parlamentnú dimenziu, ide o Medziparlamentnú úniu, Parlamentné zhromaždenie Únie pre Stredomorie a Parlamentné zhromaždenie Čiernomorskej hospodárskej spolupráce.
Bolo povedané, že prišlo k určitému návrhu, že počet vedúcich týchto stálych delegácií bude prerozdelený v pomere päť ku trom, ale prišlo k zmene a tento pomer sa zmenil na šesť ku dvom, samozrejme, v neprospech opozície. Ja len chcem podotknúť, že keby tie počty tu v Národnej rade tomu zodpovedali, tak absolútne by som nemal s tým námietky, ale jednoducho pomer šesť ku dvom je maximálne nespravodlivý.
Druhá vec, tá sa týka konkrétnej persóny Petra Kmeca, pretože bol navrhnutý za vedúceho stálej delegácie pri Parlamentnom zhromaždení NATO. Opäť poslanci vládnej koalície, ktorí majú väčšinu, tento návrh zmenili a v návrhu na uznesenie je meno pána poslanca Ľudovíta Gogu za, zo strany SME RODINA. Ja voči pánovi poslancovi nemám absolútne žiadne námietky, dokonca máme korektné vzťahy, ale chcem povedať, že predsa len skúsený diplomat, akým Peter Kmec je, tak má oveľa väčší podľa mňa nárok, aby zastával pozíciu vedúceho delegácie.
A posledná vec, tá je taká, by som povedal najrozporuplnejšia, svedčia o tom aj reakcie z vašej strany na môjho predrečníka pána poslanca Blanára, ale chcem vám povedať, že je to absolútne legitímne a slobodné rozhodnutie poslaneckého klubu, koho deleguje do takýchto dôležitých pozícií. Poslanecký klub SMER-u – sociálna demokracia sa rozhodol pre Ľuboša Blahu. Ja viem, že pre viacerých je to kontroverzný poslanec, s jeho názormi viacerí nesúhlasíte, priznám sa, že ani ja so všetkými názormi pána poslanca Blahu nesúhlasím. Ale myslím si, že je veľmi vhodným kandidátom na to, aby reprezentoval nie poslanecký klub SMER-u – sociálna demokracia, ale reprezentoval Slovensko v takýchto dôležitých medzinárodných organizáciách. A ak vy, samozrejme, vašou väčšinou rozhodnete, že to tak nie je, tak chcem len pripomenúť, že si myslím, že sa jedná o hrubý zásah do demokracie, dokonca do demokratických mechanizmov fungovania Národnej rady Slovenskej republiky.
Ja som bol navrhnutý aj odsúhlasený na pôde Zahraničného výboru Národnej rady ako náhradník, ale priznám sa, že nechcem robiť barličku vládnej koalícii, aby mohla povedať, že pozrite sa, SMER – sociálna demokracia má miesto v takejto dôležitej medzinárodnej organizácii, a preto z tohto miesta sa vzdávam tejto nominácie.
A dovoľte, aby som prečítal doplňujúci a pozmeňujúci návrh poslanca Mariána Kéryho k návrhu Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky na vymenovanie poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za vedúcich stálych delegácií Národnej rady do medzinárodných parlamentných organizácií a ich členov (tlač 99).
V bode I vypustiť slová "Marián Kéry SMER – sociálna demokracia".
Odôvodnenie je veľmi stručné: Vzhľadom na to, že poslanec Ľuboš Blaha, SMER – sociálna demokracia bol vládnou koalíciou vyradený z pozície člena, tak sa aj ja vzdávam pozície náhradníka.
Panie poslankyne, páni poslanci, napriek tomu vás ešte poprosím, aby ste zvážili svoje rozhodnutie.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 11:36 - 11:38 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Dostál, na úvod tiež poviem, že sa nepovažujem za odborníka na túto problematiku, ale všetkým nám je jasné, že táto problematika je veľmi zložitá. Na sociálnych sieťach koluje video, v ktorom je pani komisárka terčom útokov. Ja si spomínam, že pani komisárka pre deti vysvetlila, že vo videu bola len časť jej slov, kde vôbec nebolo uvedené, a podľa mňa úmyselne to nebolo uvedené, že ten spomínaný advokát zastupuje menej solventných klientov bezplatne. A tak si tiež dobre spomínam, že pani komisárka sa v úvodnom slove svojím spôsobom aj ospravedlnila za jej slová, pretože pri toľkých prípadoch, ktoré ona dostáva, s ktorými sa stretáva vo svojej pozícii a rieši ich, si nie vždy musí spomenúť na všetky detaily.
Ďalšia vec je, že pani komisárka Tomanová upozornila matku za nerešpektovanie súdu, a to je tiež veľmi dôležité a podľa všetkého tam boli prítomní aj zamestnanci tohto úradu. A ak je nejaké pochybenie, tak nech sa naozaj tým zaoberajú orgány činné v trestnom konaní, ale odmietam, tak ako v minulosti, keď sa silou mocou angažovali do tejto problematiky či už pani poslankyňa Blahová alebo pani Nicholsonová, aby sme to naozaj neriešili politicky.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2020 10:25 - 10:27 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda.
Pán poslanec Šutaj Eštok, tvoje vystúpenie bolo založené na faktoch, bolo faktografické, z tohto hľadiska ho oceňujem. Je naozaj zaujímavé, že rodiaca sa vláda, vládna koalícia nečakala, čo sa týka programového vyhlásenia vlády, na nejaké súdy a vysvedčenie od analytikov a odborníkov, ale radšej si vystavila známku sama a to hneď na prvej strane dokumentu, odcitujem: "Predkladáme preto toto programové vyhlásenie, ktoré je najambicióznejším plánom na zmenu fungovania Slovenska k lepšiemu v jeho histórii." No, skutočne sa jedná, ale žiaľ len v úvodzovkách, o veľmi, veľmi veľkú pokoru.
Pán poslanec, ty si vo svojom vystúpení hovoril aj o ďalších veciach, ktoré sú v programovom, napríklad o tom, že odcitoval si, vo voľbách "občania Slovenskej republiky vyjadrili výraznú túžbu po zmene". Mohli sme všimnúť, že či už ministri, alebo poslanci vládnej koalície v tej komunikačnej rovine hovoria a zvýrazňujú kontrast medzi zlou minulosťou, ktorú symbolizoval podľa nich SMER – sociálna demokracia, a svetlou budúcnosťou v spojitosti s najambicióznejším plánom v histórii Slovenska. Len zaujímavé je to, že vláda vo svojom programovom vyhlásení vo viac ako sto prípadoch konštatuje alebo sa zaväzuje pokračovať v aktivitách, či už, alebo témach, alebo kľúčových postupoch predchádzajúcich vlád. Mohol by som odcitovať, ale nemám toľko času vo faktickej poznámke, ale naozaj je to zaujímavé, pretože to popiera veľkú časť toho, čím nás súčasná koalícia kritizuje.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.4.2020 15:31 - 15:33 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Pročko, na úvod chcem poďakovať za politické školenie mužstva. Čakal som odborné vystúpenie k téme, ale musím skonštatovať, že vaše vystúpenie bolo absolútne politické. Snažili ste sa navodiť, že na Slovensku vládol len Robert Fico. Ja vám chcem pripomenúť, že sme tu mali vládu Čarnogurského, Mečiara, Moravčíka, Dzurindu, Radičovú, dokonca aj Petra Pellegriniho. A pripomeniem vám aj skutočnosť, že súčasťou týchto mnohých vlád boli politici, ktorých ste aktívne podporovali vo volebných kampaniach, vtedy ešte ako aktívny imitátor a zabávač. A spomeniem len jedno meno, Pavol Rusko. Takže môžeme si urobiť aj v tomto o vás obraz.
Čo sa týka vystúpenia o tom, že ste sa prezentovali tým, že ste boli dve volebné obdobia poslancom vo vašej rodnej obci a mali ste na starosť gesciu starostlivosti o životného prostredia, poviem vám, že ja som bol ako poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja predsedom komisie dopravy, ale nedovolím si tvrdiť, že som odborník na túto tému.
A čo sa týka, pán poslanec Tomáš ma predbehol, ale naozaj nedá mi, ako ste dokázali vôbec vysloviť takú myšlienku, že súčasná vláda Igora Matoviča za tých pár dní urobila pre Slovensko viacej ako vlády Roberta Fica. Naozaj by som to vedel pochopiť, keby sme boli v nejakej relácii Vtipnejší vyhráva.
Viackrát ste spomenuli slovo idiot, vo viacerých pádoch ste ho skloňovali. Ja ho nebudem rozvádzať, ale poviem len jedno, Fiodor Michajlovič Dostojevskij by bol na vás hrdý.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2020 15:06 - 15:08 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda Národnej rady. Pán poslanec Tomáš, tvoje vystúpenie bolo vyvážené, na jednej strane si pochválil opatrenia, s ktorými prichádza ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, na druhej strane si aj upozornil na niektoré veci, ktoré celému nášmu poslaneckému klubu vadia a súhlasím s tebou, že takisto mne absentuje to, že ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny doteraz nerokovalo s predstaviteľmi zamestnancov. Dozvedeli sme sa, že pán Sulík, minister hospodárstva, rokuje so zamestnávateľmi, ale je nesmierne dôležité v takomto čase neopomínať a počúvať aj hlas odborárov, ktorí zastupujú zamestnancov.
Zákonník práce je pre nás veľmi dôležitý a ja len pripomínam, že v roku 2010 počas vlády Ivety Radičovej bol ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál, ktorý výrazným spôsobom zasiahol do Zákonníka práce a v tomto zákonníku robil zmeny na prospech zamestnávateľov. Som veľmi rád, že pán minister Richter, ktorý teraz sedí po mojej pravej ruke, v súčasnosti už len poslanec, urobil naozaj zmeny a tieto mnohé krivdy napravil.
Pán minister Krajniak, ja by som chcel tak v dobrom povedať, že aby sa opäť nestalo, že štátny tajomník váš Jozef Mihál bude mať opäť ambíciu meniť tento Zákonník práce a naozaj opäť v neprospech zamestnancov. Verím, že dohliadnete na to, aby k tomu nedošlo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.3.2020 14:14 - 14:16 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani ministerka, počul som dobre? My sme mali vyvinúť iniciatívu? A vy viete dobre, že najskôr musí byť zvolaná ustanovujúca schôdza Národnej rady Slovenskej republiky, tá bola zvolaná na piatok, a tento týždeň rokujeme. Viete, keby to povedal nejaký politický začiatočník, tak by som sa pousmial a zrejme by som ani nereagoval, ale vy predsa máte nejakú politickú minulosť aj skúsenosti. Boli ste dvojnásobnou štátnou tajomníčkou, a preto sa čudujem, že takúto otázku ste dokázali položiť.
Pani ministerka, napriek tomu, že parlament nesedel a nerokoval, tak pripomínam vám, že vláda pod vedením Petra Pellegriniho konala. Viacerí spomínali tie opatrenia, zatvorené školy, zákaz organizovať kultúrne, športové podujatie a tak ďalej a tak ďalej. A jednu takú vec, tá ma napadla teraz, ja som bol kedysi futbalovým rozhodcom a keď som robil nejaké rozhodnutie, tak sa mužstvo sťažovalo, že prečo som neodpískal pokutový kop. Tým inteligentným, keď som povedal, že či by boli zmierení, keby som takýto pokutový kop odpískal na druhej strane ihriska, pochopili. A preto sa pýtam vás, aj všetkých na tejto ľavej strane: vy si viete predstaviť, že s takýmto návrhom zákona by sme prišli do Národnej rady my? Veď by ste nás vy za asistencie novinárov a tretieho sektora rozniesli na kopytách. Zamyslite sa aspoň nad týmto!
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 
  • << First
  • 1
  • Last >>