Ďakujem za slovo.
Vážený pán predsedajúci, pani poslankyne, páni poslanci, priznám sa, že v poslednom období dostávam veľmi veľa otázok, že prečo keď strana SMER - sociálna demokracia bola súčasťou vlády, prečo sme neriešili Ústavu Slovenskej republiky a ani samotné referendum, ale otázka, teda odpoveď je veľmi jednoduchá. Dovtedy nikto nevyslovil pochybnosť o tom, že je možné skrátiť volebné obdobie či už prostredníctvom referenda, alebo prostredníctvom poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Veď uvediem konkrétne príklady.
Od roku 1993 sa trikrát stalo, že Národná rada Slovenskej republiky sa rozhodla skrátiť volebné obdobie, čo viedlo k predčasným parlamentným voľbám, či išlo o vládu Vladimíra Mečiara, alebo druhú vládu Mikuláša Dzurindu, alebo koniec-koncov naposledy to bolo v roku 2011, kedy predčasne skončila vláda Ivety Radičovej. Dokonca, ak sa nemýlim, tak sa v histórii uskutočnili dve legitímne referenda, ktoré mali za cieľ skrátiť volebné obdobie. Boli legitímne, aj keď neboli úspešné, pretože sa ich nezúčastnil dostatočný počet ľudí. Ten bod zlomu nastal až vtedy, keď strana SMER iniciovala referendum a pani prezidentka Čaputová sa obrátila na Ústavný súd, aby sa vyjadril, či tie otázky, ktoré mali byť v referende, či boli v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a Ústavný súd Slovenskej republiky konštatoval, že nie sú v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, pretože otázky nemali normotvornú povahu a zároveň odporučil zákonodarcovi, aby explicitne dal do Ústavy Slovenskej republiky možnosť, ako sa dá skrátiť volebné obdobie, čo by viedlo k predčasným parlamentným voľbám. To znamená, buď uznesením Národnej rady Slovenskej republiky, alebo referendum. A čo sa stalo včera? Inak musím povedať, že som presvedčený o tom, že keby vláda Eduarda Hegera nebola v demisii a keby sa nebolo konalo v sobotu referendum, tak táto Národná rada v tomto volebnom období by nikdy nepristúpila k novelizácii ústavy.
A čo sa stalo včera? Včera Národná rada Slovenskej republiky rozhodla, že tým, že novelizovala Ústavu Slovenskej republiky, že môžeme, Národná rada sa môže uzniesť na skrátení volebného obdobia, ak za to bude hlasovať 90 poslancov, teda ústavná väčšina. Ale nechápem jednej veci, dámy a páni z bývalej vládnej koalícii, prečo ste vyhodili z tejto ústavy možnosť, aby o skrátení volebného obdobia nás poslancov rozhodlo referendum. Veď nechcem to tu pripomínať, už viackrát to tu zaznelo, moji predrečníci to povedali, že predsa vláda ľudu je v tom, že má buď priamu, alebo nepriamu formu. Tá nepriama je cez nás volených zástupcov a jeden z inštitútov priamej demokracie je práve referendum. Čoho sa tak bojíte? Tak naozaj ja som včera vo svojom statuse označil toto hlasovanie, ktoré sme my poslanci SMER-u sociálna demokracia nemohli za týchto okolností podporiť, že ide o čierny deň slovenskej demokracie a za týmto mojím názorom si stojím.
Dámy a páni, teraz ešte k referendu pár poznámok. V predvolebnom období to bolo práve hnutie OĽANO, ktoré sa oháňalo týmto inštitútom a hovorilo, že viacero zákonov by sa malo prijímať cez inštitút referenda, dokonca hovorili tom, že potrebné kvórum by sa malo znížiť z 50 na 25 %. A realita je úplne iná. Veď vy ste zobrali možnosť ľuďom legitímne rozhodnúť o skrátení volebného obdobia poslancov Národnej rady cez tento dôležitý inštitút. Navyše zavádzate aj tým, že sme v nejakom predvolebnom období, že strana SMER spolu s HLAS-om a s Republikou majú záujem meniť volebný systém. Opäť to tak nie je. To váš šéf Igor Matovič to hodí do verejnosti a my sa máme brániť pred niečím, čo vôbec nie je založené na nejakých reáliách.
Opäť. Pred voľbami do Národnej rady poslednými to bol práve Igor Matovič a jeho kolegovia, ktorí tvrdili, že jeden volebný obvod je prežitok, že treba ustanoviť minimálne osem volebných odvodov a niektorí išli tak ďaleko, že hovorili o 75 volebných obvodoch. Tak prosím vás, neobviňujte nás z niečoho, s čím nemáme absolútne nič spoločné a navyše keď ste túto polemiku voviedli do spoločnosti práve vy.
A teraz sa dostávam k meritu, a to je dátum predčasných parlamentných volieb. Nuž ja si neviem dobre predstaviť, že vláda Eduarda Hegera, ktorá je tu v demisii od decembra minulého roku, má vládnuť do 30. septembra, dokonca to je len dátum volieb, ale ona bude vládnuť ešte ďalej. Myslím si, že niekedy na prelome októbra a novembra, pretože najprv sa musí kreovať vláda, potom vláda musí predstúpiť pred Národnú radu a získať, získať mandát. To znamená, je to pre mňa nepredstaviteľné a ja osobne si myslím, že buď 27. máj, alebo 24. jún to sú reálne termíny, kedy by sa mali predčasné parlamentné voľby uskutočniť. No a tie dôvody, pre ktoré torzo vládnej koalícii hovorí o tom 30. septembri, sú také zvláštne a pri niektorých mi až behá mráz po chrbte. To, že vy máte problémy, to nás nikoho nezaujíma, ani občanov Slovenskej republiky. To nie je výhovorka, že potrebujete čas, aby ste sa nejakým spôsobom skonsolidovali a opäť pospájali, ale to, čo ma vyrušuje, je, že ľudia, ktorí sa hrajú na demokratov, ale len vtedy, keď sú v opozícii, sa neštítia hovoriť o tom, že 30. september má byť preto, aby orgány činné v trestnom konaní mali dostatok času na to, aby uzatvorili rôzne kauzy, politické kauzy a pozatvárali predstaviteľov opozície. A akým spôsobom? Ani to vám nevadí, že sú to vymyslené výpovede ľudí, ktorí v minulosti páchali závažnú trestnú činnosť, že týmto ľuďom za túto závažnú trestnú činnosť hrozia prísne tresty a oni len preto, aby sa vyvinili, tak sú schopní povedať čokoľvek na kohokoľvek. Už sme tu boli svedkami vydávania šéfa SMER-u sociálna demokracia, lídra opozície do väzby. Neprešlo to len tesnou väčšinou a obávam sa, že to do toho septembra budete chcieť opäť zopakovať. A stále tu máme angažovaných policajtov, elitných vyšetrovateľov, aj prokurátorov, aj sudcov, ktorí sú ešte schopní stále vám k tomu asistovať.
Pán Matovič, prosím vás, ak ma počúvate, tak sa obráťte z kratšej cesty, veď Slovensko sa nachádza v ťažkej ekonomickej situácie a treba riešiť tieto veci. Je tu vojna. Nikto z nás nechce vojnu, ale ja legitímne, to je podľa mňa legitímny názor, keď budem hovoriť, že som proti tomu, aby Slovenská republika zásobovala Ukrajinu zbraňami. Som proti tomu. Môžete ma označovať ako prisluhovača Kremľa. Nie je to tak, pretože ja som vojnu a agresiu Ruskej federácii viackrát odsúdil a nemal som s tým problém. Ale nehájime záujmy Slovenskej republiky. Aj preto si myslím, že ten dátum chcete čo najviac predlžovať.
A ešte keď som sa dotkol pána bývalého predsedu vlády a bývalého ministra financií Matoviča, tak mi napadá také prirovnanie z obdobia Francúzskej revolúcie s Máriou Antoinettou, tá na rozdiel od pána Matoviča bola aspoň pekná, ale nebola príliš rozumná. Hovorilo sa jej Madame Déficit, pretože rozvrátila absolútne financie a skončila pod gilotínou. Ja neželám nikomu nič také, ale želám predstaviteľom OĽANA, aby si ten hnev od ľudí vyžrali a aby tú politickú gilotínu v tých predčasných parlamentných voľbách zažili.
Dámy a páni, pevne verím, že ešte stále je tu možnosť, aby sme sa rozhodli pre skorší termín predčasných parlamentných volieb a nie 30. septembra. A tento dátum je taký zaujímavý, pretože 30. septembra v roku 1938 bola Mníchovská dohoda, kedy Briti a Francúzi nechali napospas Československo Adolfovi Hitlerovi. Nedovoľme, aby sa takýto dátum s takým koncom zopakoval v novodobých dejinách Slovenska.
Ďakujem.