Vážený pán predseda Národnej rady, vážený pán generálny prokurátor, vážené kolegyne, kolegovia, najprv mi dovoľte sa ospravedlniť pánovi generálnemu prokurátorovi, ako aj všetkým občanom Slovenskej republiky za tú mimoriadne desivo nízku úroveň debaty v pléne Národnej rady, ktorú počúvame včera a čiastočne aj dnes.
Som tu už druhé volebné obdobie, ale skutočne v tom minulom volebnom období a doposiaľ ani v tomto volebnom období taký...
Vážený pán predseda Národnej rady, vážený pán generálny prokurátor, vážené kolegyne, kolegovia, najprv mi dovoľte sa ospravedlniť pánovi generálnemu prokurátorovi, ako aj všetkým občanom Slovenskej republiky za tú mimoriadne desivo nízku úroveň debaty v pléne Národnej rady, ktorú počúvame včera a čiastočne aj dnes.
Som tu už druhé volebné obdobie, ale skutočne v tom minulom volebnom období a doposiaľ ani v tomto volebnom období taký cirkus, taký bordel, a taká nízka úroveň v parlamente, ako je pri debate o správe o činnosti Generálnej prokuratúry, naozaj nebola. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Kollár Boris, predseda NR SR
Pán predseda, prepáčte, musím vás prerušiť. Bol som upozornený na to, ja to odzadu nevidím, takže sa ospravedlňujem, že vás prerušujem, ale musíte si dať rúško. Ďakujem pekne a môžete potom pokračovať. (Rečník si napráva rúško, ale stále mu neprekrýva nos.)
Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Takže. Pán generálny prokurátor... (Reakcia z pléna.)
Kollár Boris, predseda NR SR
Prosím, neprekrikľujte sa!
Kotleba, Marian, poslanec NR SR
Pán generálny prokurátor, už tu bolo tej politiky do bodu, ktorý sa nazýva Správa generálneho prokurátora o činnosti prokuratúry za rok 2020, vnesenej až až. Ja vás osobne nepokladám za nejakého mafiána, ja vás osobne nepokladám za nejakého človeka, čo by chcel ohýbať zákon, to je asi všetko, čo o vašej osobe môžem a chcem z tohto miesta povedať.
Ja by som sa ale teraz chcel vyjadriť možno ako prvý poslanec v tomto pléne k niektorým bodom vašej správy a bol by som rád, keby ste potom na tie moje argumenty nejakým spôsobom zareagovali. Ako prvé ma zaujalo, pán generálny prokurátor, časť na str. 15 vašej správy, ktorá hovorí o tom, akým spôsobom ste sa zapojili do zriadenia Európskej prokuratúry. Budem citovať: „Absolútne dominantnou výzvou bolo z hľadiska úloh a poslania prokuratúry v roku 2020 zabezpečenie praktických aspektov zriadenia Úradu európskej prokuratúry. Generálna prokuratúra v súčinnosti s ministerstvom spravodlivosti a s ďalšími ústrednými orgánmi štátnej správy splnila všetky požiadavky vyplývajúce z implementačného procesu vrátane personálnych otázok“ a tak ďalej a tak ďalej.
Chcem sa preto spýtať, že či vy osobne nevnímate túto európsku prokuratúru ako ďalší krok ku federalizácii Európskej únie a jedna vec je tom, akým spôsobom plníte, povedzme, uznesenia vlády Slovenskej republiky. Druhá vec je, že, kam to celé, podľa vás, bude s tou Európskou prokuratúrou smerovať.
Ďalšia vec, ktorá ma zaujala vo vašej správe, je časť na str. 34, to sú trestné činy proti životnému prostrediu. Oceňujem, pán generálny prokurátor, že sa začali vo väčšom rozsahu stíhať tieto trestné činy proti životnému prostrediu. Ja som mal na túto tému otázku už na výbore, ale tam vás zastupoval prvý námestník, ktorý nevedel podať nejaké bližšie vysvetlenie, že čím to môže byť spôsobené. Či je to spôsobené tým, že je vyšší nápad trestných činov v oblasti životného prostredia, alebo je to spôsobené tým, že sa táto časť trestných činov začala nejako podrobnejšie vyšetrovať, resp. áno, resp. ste nejako zintenzívnili možno aj dohľadovú činnosť prokuratúry. Takže k tomu by som vás pár slov poprosil, ak by sa dalo.
Ďalšia vec, ktorá ma zaujala, je na str. 63, kriminalita cudzincov. Tu sa chcem spýtať, pán generálny prokurátor, že napriek tomu, že vy vo svojej správe konštatujete, že, a tá štatistika tomu aj zodpovedá, že kriminalita cudzincov má jemne klesajúcu tendenciu, tak chcem sa vás spýtať na také vysvetlenie, aktuálne je v pátraní Policajného zboru v Slovenskej republike, z prvých 100 pohrešovaných alebo hľadaných mladistvých osôb až 53 ľudí afganskej národnosti, afganskej národnosti, že čím to môže byť spôsobené, či tak veľa, tak veľa mladistvých na Slovensku nejakým spôsobom zmizlo alebo či títo Afganci na Slovensku páchajú, alebo sú podozriví z nejakej trestnej činnosti. Jednoducho ako je možné, ako je možné, že je 34 mladistvých slovenskej národnosti alebo štátneho občianstva hľadaných v pátraní a 53 Afgancov. Čím môže byť spôsobený ten, čím podľa vás môže byť spôsobený ten nepomer, resp. nejako si to vysvetliť, pretože v súvislosti s tým, čo sa teraz deje v Afganistane, a v súvislosti s tým, ako veľmi intenzívne sa Slovenská republika do diania v Afganistane teraz zapája, tak je taký zdvihnutý prst, že čo to má znamenať, že 53 hľadaných Afgancov na Slovensku.
No a časť, ktorá ma najviac zaujala, pán generálny prokurátor, a to teda chcem aj vyzdvihnúť, že ste to do správy dali, je časť, ktorá sa týka trestnej činnosti príslušníkov ozbrojených zborov, a dovolím si citovať celú jednu pasáž vašej správy, lebo je to mimoriadne dôležité, potom poviem prečo.
„Za pozornosť...“ Strana 46. „Za pozornosť stojí trestná vec vedená na Krajskej prokuratúre Nitra proti príslušníkom Policajného zboru služobne zaradených na operatívnom oddelení Okresného riaditeľstva Policajného zboru Komárno, ktorí sú trestne stíhaní za trestný čin zneužívania právomocí verejného činiteľa formou spolupáchateľstva podľa § 20 Trestného zákona, § 326 Trestného zákona. Obvinení vo viacerých prípadoch požadovali od drogovo závislých osôb zabezpečenie amfetamínu, ktorý následne použili v rámci ich služobnej činnosti na tzv. podhodenie zadržaným záujmovým osobám s cieľom nabudiť dojem, že amfetamín patrí týmto vopred určeným záujmovým osobám. Na základe uvedeného konania boli záujmové osoby obvinené z drogovej trestnej činnosti. Dôvodom konania páchateľov malo byť zvýšenie objasnenosti drogovej trestnej činnosti. Ide o mimoriadne nebezpečné protiprávne konanie páchateľov, príslušníkov ozbrojených bezpečnostných zborov.“
Prečo to, pán generálny prokurátor, spomínam a veľmi oceňujem, pretože za čias, keď bol krajským policajným riaditeľom v Banskej Bystrici Marián Slobodník, mnohým poslancom veľmi dobre známy človek, sa hovorilo presne o tom, že medzi praktiky krajského riaditeľstva patrí podhadzovanie rôznych zaujímavých predmetov ľuďom, ktorých chcú následne dostať.
V Banskej Bystrici nebolo praxou hádzať do áut ľuďom drogy. V Banskej Bystrici to fičalo na zbraniach a strelive. Jedného dňa vás polícia zastavila, spravila vám prehliadku auta a druhý deň vás zastavila znova a v tom vašom aute vám našli nelegálnu pištoľ, dva samopalové zásobníky alebo 500 nábojov, alebo 200 nábojov. Zdalo sa to vtedy ako nejaký neuveriteľný príbeh. Zdalo sa to, že to nie je možné, aby, aby v tom čase, príslušníci PPU alebo príslušníci PMJ sa podieľali na takýchto aktivitách.
A keď sa o tom rozprávalo, nikto tomu nechcel veriť, nikto tomu nechcel veriť a dnes po tom, ako sa stal generálnym prokurátorom JUDr. Žilinka, čítame v správe o činnosti Generálnej prokuratúry, že takáto vec je dokonca zdokumentovaná a obžalobne riešená, aj keď v inom kraji na inom policajnom oddelení.
Ja som presvedčený, že tieto praktiky slúžiace nielen na umelé zvyšovanie objasnenosti, ale aj na úplne jednoduchú, primitívnu, ale veľmi účinnú likvidáciu ľudí, ktorí sú z nejakého dôvodu nepohodlní, či už pre funkcionárov Policajného zboru, alebo možno politicky, sa postupne podarí odhaliť viac a viac.
Preto, pán generálny prokurátor, chcem vám za túto časť poďakovať, pretože je to veľmi vážna vec a ja som sám prekvapený, že nikto z tých inregi... investigatívnych novinárov, ktorí tak veľmi bojujú za pravdu, ktorí tak veľmi bojujú za spravodlivosť, sa takejto vážnej veci nechytil. Všeci, všetci teraz riešia len oklieštenie právomocí, všetci riešia to, ako treba, proste keď sa nepodarilo spra... zvoliť správnych ľudí na správne miesta, ako treba teraz tie miesta pomeniť, funkcie prechangeovať, ale nikoho, nikoho, kolegyne, kolegovia z médií, som nepočul rozprávať o tom, čo všetko v skutočnosti v správe o činnosti generálnej prokuratúry naozaj je. A preto sa pýtam, že či hlasovanie o tejto správe bude hlasovanie o tom, čo sa v tomto dokumente podrobne a kvalitne spracovanom nachádza, alebo o tom, aké sympatie alebo nesympatie má osoba generálneho prokurátora.
Ďakujem pkne.
Skryt prepis