Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Prednesenie interpelácie

23.4.2020 o 14:15 hod.

Mgr. et Mgr.

Martin Čepček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 10.7.2020 12:20 - 12:33 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, ako jeden z aktivistov petície proti hazardu v Nitre, pán primátor je tu so mnou, od roku 2016 bojujem proti hazardu a musím povedať, že konečne je tu nejaká pozitívna zmena.
Musím povedať jednu dôležitú vec, ktorú tu kolegovia ale nespomenuli, že petícia ako taká hazard chráni a to vám poviem prečo. Petícia chráni hazard kvôli tomu, že na Slovensku máme takmer tritisíc obcí a miest a z toho iba 77 obcí a miest prijalo všeobecnozáväzné nariadenie o zákaze hazardu – jedno jediné krajské mesto, a to je mesto Nitra, osem okresných miest a 68 menších miest. Toto je ten dôvod, kvôli ktorému my robíme zmenu, novelu zákona, aby obce mohli regulovať hazard sami, lebo toto privilegované postavenie, ktoré hazard má, sa chráni práve petíciou. Po skúsenostiach, ktoré mám ako aktivista hazardu v Nitre, vám viem povedať, aký obrovský problém je vyzbierať petíciu.
V roku 2016 sme vyzbierali v Nitre 18-tisíc podpisov, ktoré ale nestačili na to, aby mohol byť hazard regulovaný alebo zakázaný. V roku 2019 sme znovu začali zbierať petíciu a vyzbierali sme viac ako 20-tisíc podpisov, čo je 32,5 %, 32,5 % obyvateľov mesta. Verte tomu, že tie ataky boli z každej strany a našli sa ľudia, ktorí nás aj na Facebooku aj kade-tade hejtovali. Aby toho nebolo málo, čuduj sa svete, okrem našej petície v tom roku 2019 boli ešte ďalšie dve petície a skúste hádať, kto tie dve petície organizoval. Ja vám poviem. Obidve petície organizovala hazardná loby a obidve petície mali platených brigádnikov. Jedna petícia, čo sme sa dozvedeli tým, že nám aktivistka, resp. tá zberačka podpisov ukázala mobilný telefón, 50 až 150 euro dostali títo brigádnici za jeden jediný deň zbierania podpisov, čo je pri brigádach študentov enormná suma, uznáte sami.
Takže vidíte, aký veľký problém je vyzbierať petíciu. Okrem toho sme museli zohnať takmer 300 dobrovoľníkov, ktorí to vo svojom voľnom čase dobrovoľne museli zbierať, na rozdiel od tých dvoch ďalších petícií, kde boli platení brigádnici. A tie dve petície, jedna sa tvárila ako skutočná petícia, ktorá využila našu mediálnu podporu s pánom primátorom pred voľbami, využila to tak, že namiesto toho, aby zbierali vtedy keď my, v druhom kole prezidentských volieb, začali zbierať už v prvom kole prezidentských volieb a pokračovali aj v tom druhom. To znamená, zneužili našu mediálnu podporu a začali zbierať, napriek tomu sa nám ale petíciu podarilo odovzdať na mestské zastupiteľstvo, resp. obidve aj z roku 2016 aj z roku 2019.
V novom zákone chceme práve túto možnosť tej petície zrušiť. Petícia v tomto smere nemá žiadny význam. Zbytočne komplikuje život mestám a obciam a ubezpečujem vás, že budeme robiť všetko pre to, aby prišiel vládny návrh zákona, ktorý bude hazard ako taký riešiť komplexne.
Ešte poviem pár detailov k tomu, čo spôsobuje hazard a ako vlastne herne a kasína z toho žijú. Obyčajný občan Slovenska musí 33 euro doniesť do kasína alebo do herne, aby z toho mesto alebo obec malo 1 euro. To znamená, vidíte, aký obrovský problém a koľko finančných prostriedkov musia obyvatelia doniesť do hazardných herní a kasín, aby vôbec hazard fungoval.
Ešte jedna dôležitá vec, ktorú si treba uvedomiť, myslím, že tu odznela, ale ja ju zopakujem: Akýkoľvek majiteľ herne alebo kasína si môže herňu otvoriť, pokiaľ splní zákonné náležitosti. To znamená, vy nemôžte hazard zakázať pred tým, ako je herňa spustená. Toto je ďalší problém, lebo herňa je otvorená, musí zarábať, potom musíte zistiť, že je nejaké narúšanie verejného poriadku, potom sa musí zbierať petícia, čo môže trvať pol roka, rok, dva roky, to znamená, dovtedy oni na tom zarobia a až potom môžte hazard reálne regulovať. Inak sa to nedá. Momentálne sa to inak, okrem petície, nedá.
A tých 30 % voličov nad 18 rokov, to je ďalší problém. Ako viete, mesto Nitra má takmer 80-tisíc obyvateľov. To znamená 21 900, myslím, podpisov potrebujete pod petíciu, aby vôbec mohlo mestské zastupiteľstvo zasadnúť a rozhodnúť o petícii a zakázať alebo obmedziť hazard. To znamená, nám nejde o nič iné, len v prvom kroku vylúčiť petíciu, ktorá hazard chráni, ktorá hazard, v podstate mu dáva možnosť, aby na území Slovenska, na území miest ostal dlhodobo. Inak sa to nedá, žiaľ, v tomto zákone, iba na základe petície môže mestské zastupiteľstvo rozhodnúť o zákaze kasín a herní. V súčasnej dobe sa hazard ako taký regulovať inak nedá.
Aby toho nebolo málo, osobne vám môžem povedať aj štatistiky, čo sa týka Nitry. Nitra bola takým malým Las Vegas ešte pred tým, ako sme spustili petíciu. Od roku 2016 do roku 2019 pribudlo v meste Nitra 177 hracích automatov. To znamená, celkový počet hracích automatov bol 820. Priemer Slovenska je 72,8 automatu na 10-tisíc obyvateľov. Mesto Nitra v tom čase malo 106 hracích automatov na 10-tisíc obyvateľov. Takže, ako som povedal, malé Las Vegas. A vidíte, petícia komu pomohla? Petícia pomohla iba hazardnej loby, aby mohli kasína a herne na území mesta ostať. Nikomu inému nepomohla.
Viem, nebudem hovoriť o štatistikách, komu ubližuje a tak ďalej. To všetko sa dozviete, bude ešte aj druhé čítanie, takže môžem to spomenúť aj tam, ale viem aj o tej situácii, ako sa snaží hazardná loby si kupovať obce. Mám tu dokonca jeden dôkaz pred sebou. V podstate jedna obec nemenovaná, v roku 2007 prvá splátka 10-tisíc euro, druhá splátka 5-tisíc euro až po desiatu splátku 5-tisíc euro. A čudujme sa svete, na konci, keď kasíno alebo herňa v meste ostane až po jedenástu splátku, tak obec dostane 100-tisíc euro. Takže pre obec, ktorá má, ja neviem, 4-tisíc obyvateľov alebo 2,5-tisíca obyvateľov, to je veľmi slušná suma. Ale všetko záleží od charakteru primátorov a starostov. Ja si osobne myslím, že obyvatelia miest a obcí im to vo voľbách spočítajú a na ďalšie volebné obdobie ich tým pádom nezvolia.
To znamená, nič iné nechcem, iba vás chcem poprosiť, aby sme spravili prvý krok k tomu, aby hazard mohol byť nejakým spôsobom na Slovensku regulovaný, a to je vypustenie zo zákona petície. Ako viem, petícia, posledná petícia v Bratislave bola podaná, myslím, predvčerom. A petícia v Nitre, ktorú sme zbierali v roku 2019, aj napriek tomu, že tie podpisy boli overené a platné, sám osobne som kontroloval aj s ďalšími dobrovoľníkmi tie podpisy. Podpis, ktorý nebol čitateľný alebo kde chýbali náležitosti, sme vyčiarkli. Aj napriek tomuto tá petícia skončila na súde a skúste hádať, kto to na ten súd dal.
To znamená, nám nejde o nič iné a chcem vás veľmi pekne poprosiť, aj s pánom ministrom financií sme sa bavili na túto tému, mala by ísť veľká novela. Ale v tejto chvíli nám pomôže aj táto malá novela, ktorá rozviaže, rozviaže ruky mestám a obciam. Lebo o to nám ide, rozviazať, rozviazať ruky mestám a obciam, ktoré inak nemôžu o zákaze hazardu rozhodnúť, iba keď obyvatelia si povedia, že tam hazard nechcú, a vyzbierajú petíciu. V meste Nitra 20-tisíc, viac ako 20-tisíc podpisov, to je obrovské kvantum ľudí. Ja tých ľudí všetkým nepoznám. V takej malej obci to nie je problém, lebo ak má obec 2-tisíc obyvateľov, tak sa postavíte pred obchod a vyzbierate petíciu, ale ak máte veľké krajské alebo okresné mesto, ktoré má viac ako 10-tisíc obyvateľov, už je to obrovský problém. Tridsať percent voličov vám to musí podpísať. Čo viem, také nebývajú ani účasti na voľbách a nieto ešte pri zbieraní petície.
To znamená, aj koalíciu, aj opozíciu prosím, ak môžte, podporte tento návrh zákona. Je to prvý krok. Ďalej musí prebehnúť diskusia aj s ministerstvom financií a tak ďalej a tak ďalej, aby sme vôbec mohli tlačiť na tú veľkú novelu o hazardných hrách. Zatiaľ aspoň takto.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 9:11 - 9:12 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja podporím akýkoľvek návrh zákona, ktorý zlepší súčasný stav. Je mi však ľúto, že za obdobie, čo tu sedíme, zomrie každý deň 20 detí. Určite som za prísnejšiu legislatívu, ako je tento návrh zákona. Hlavne kvôli tomu, že mám osobnú skúsenosť. Vôbec som nemusel mať môjho najstaršieho 13-ročného syna, ktorého nám genetici odporúčali, aby sme ho dali preč, lebo bola tam nejaká mizivá pravdepodobnosť, že bude mať Downov syndróm. My sme sa s manželkou rozhodli, že to nespravíme. A dnes môj syn má 13 rokov, má, ešte nemal dvojku na vysvedčení, chodí na osemročné gymnázium a hrá na klavír. To znamená, vidíte, čo všetko môže spôsobiť potrat, ak by sme boli slabí a neodolali, toto by sa kľudne mohlo stať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 16:15 - 16:16 hod.

Martin Čepček
Pani poslankyňa, poznám tento portál, podľa mňa, je to dosť pochybný portál. Ja sa pýtam, pani poslankyňa, akú voľbu majú tie deti, ktoré sa nenarodia. Môžu si tie deti vybrať vôbec, že sa narodia? Nemôžu. Toto je otázka, že kto tu má právo, iba jedna ľudská bytosť má právo o tom rozhodnúť, tá druhá také právo nemá.
Ja sa teda pýtam vás, kto má právo sa narodiť a kto o tom má rozhodnúť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 15:30 - 15:30 hod.

Martin Čepček
Ďakujem kolegom, ďakujem kolegom, že moje pripomienky ku kilečku, čiže k návrhu tzv. pomoci malým podnikateľom zapracovali do pozmeňovacích návrhov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 9:09 - 9:09 hod.

Martin Čepček
Ďakujem veľmi pekne. Ja si osoby so zdravotným znevýhodnením veľmi vážim, mám jednu dokonca v rodine, a aj nášho kolegu Dominika, lebo viem, že to majú veľmi ťažké, a viem, že nie je im čo závidieť. Napriek tomu si myslím, že aj my majorita by sme sa mali k nim správať a pomáhať im, kde sa len dá. To znamená, chcel by som Dominika podporiť. Dominik, drž sa a dúfajme, že sa ti podarí to, čo chceš.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 9:10 - 9:12 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, chcem podporiť toto programové vyhlásenie vlády. Vidím problémy hlavne v tom, že dennodenne mi píšu riaditelia školských zariadení, ktorí sa sťažujú na nefunkčný systém, hlavne takzvané originálne kompetencie, ktoré sa od roku 2013, boli presunuté na samosprávy. A tieto samosprávy nefinancujú školské zariadenia tak, ako by ich mali financovať. Je to najslabší článok školstva a nefunguje nám to. Žiaľ, ja sám som bol riaditeľom centra voľného času, kde sme prišli v roku 2013 o 70 % dotácií. To znamená, počujete dobre. Bolo, muselo odísť polovica zamestnancov. A čo som sa včera rozprával s Asociáciou centier voľného času, tak nám klesol počet detí, ktoré sú zapojené do mimoškolskej činnosti, o polovicu od roku 2013 do roku 2019. Týka sa to aj športu. To znamená, menej detí športuje, menej detí sa neformálne vzdeláva.
Veľmi pekne chcem poďakovať aj za to, že sa do programového vyhlásenia vlády dostala ochrana rodín proti hazardu, keďže som bol jeden z členov petičného výboru v Nitre a od roku 2016 do roku 2019 sme túto petíciu zbierali. Takže ja som veľmi rád, že toto programové vyhlásenie je v takom stave, ako je.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Prednesenie interpelácie 23.4.2020 14:15 - 14:17 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, ja sa chcem vyjadriť a pochváliť programové vyhlásenie vlády. Mne sa toto programové vyhlásenie celkom páči a viem, že tam nie sú občas nejaké konkrétnosti, ale ja sa školstvu venujem šestnásť rokov a som riaditeľom cirkevného centra voľného času a viem, aké problémy spôsobilo tzv. financovanie cez samosprávy, tzv. originálne kompetencie, ktoré boli v roku 2013 presunuté na obce a mestá, ktoré to evidentne nezvládajú, a starostovia primátori, nehovorím, že všetci, ale väčšina z nich ani nevedia, ako to majú spraviť, ako to majú zabezpečiť, aby školské zariadenia, centrá voľného času, školské kluby a ostatné inštitúcie fungovali v normálnom režime. Čo sa týka súkromných a cirkevných, tam viem povedať, že častokrát prichádza k diskriminácii týchto školských zariadení, kde nedostávajú to, čo by mali dostávať. Takže ja som veľmi rád, že sa do programového vyhlásenia dostalo zrovnoprávnenie financovania a že sa do programového vyhlásenia vlády dostalo aj podpora neformálneho vzdelávania. Ďakujem.
Skryt prepis