Ďakujem pekne. Vážení kolegovia, vážené kolegyne, už naposledy som vo svojej rozprave toho povedal celkom dosť, to znamená, nebudem sa opakovať veľmi. Ako jeden zo spoluautorov tohto zákona chcem upriamiť pozornosť v podstate na aktuálnu situáciu, čo sa momentálne deje a poukázať na taký jeden exemplárny príklad, ako petície vôbec nefungujú.
Príklad pre všetkých je Bratislava. Ako hlavné mesto zbierala petíciu už v roku 2015. Táto petícia bola platná, no ale po 5 rokoch a 4 mesiacoch nie je tento zákaz realitou. Pred dvoma dňami síce mestské zastupiteľstvo schválilo, ale tá účinnosť chvíľku trvá, to znamená, vidíme, že ten biznis, ktorý tu je, robí všetko pre to, aby viac ako 5 rokov sa v Bratislave nemohol hazard zakázať. Petícia je tým pádom podľa mňa absurdná vec, ktorá je v tejto legislatíve, a môžte ju zbierať až vtedy, keď sa občania sťažujú na narúšanie poriadku verejného, čo je tiež ďalší bod, ktorý nevidím ako dôvod.
Ja mám skúsenosti s hazardom v Nitre, ako som povedal a Peter ma opravil, už v roku 2016 sme zbierali petíciu, kde sme vyzbierali 18 500, myslím, podpisov. Napriek tomu, že bolo treba nejakých cez 20-tisíc, aby to bolo 30 % obyvateľov mesta, viem, čo to stojí úsilia a tým chcem povedať, že viem, čo to stojí úsilia zohnať vôbec dobrovoľníkov, ktorí sa postavia na ulici, sú atakovaní koľkokrát občanmi, ktorí sú za hazard, alebo najatými skupinkami osôb z kasín a herní, ktorí prídu, samozrejme, vystrihaní, vyholení dohola a postavia sa a dávajú blbé poznámky a narážky. Takže viem, čo je to zohnať v Nitre nejakých 300 dobrovoľníkov, ktorí sa postavia a budú zbierať podpisy pod petíciu. Následne tú petíciu ale treba aj spracovať, vyhodnotiť, vyčiarknuť zlé, dobré podpisy a tak ďalej. To znamená, to je ďalší mesiac roboty navyše po pracovnej dobe, nie je to také jednoduché, ako to vyzerá. A až potom môže, môže, nehovorím, že musí, môže mestské zastupiteľstvo rozhodnúť, že vydá všeobecne záväzné nariadenie a, samozrejme, poslanci mestského zastupiteľstva to musia schváliť. Takže my tu berieme petíciu, ktorá v podstate chráni podnikateľov v hazardnom priemysle, a dovoľuje na úkor osôb a občanov tohto mesta si robiť biznis, ktorý je zákonom chránený momentálne, tak by som to povedal.
Ako veľký problém napríklad hazardu vidím reklamu, kde pred spustením reklamných šotov boli prehry vo výške, bolo to pred koronou, 1 mil. euro a po spustení kampaní zisk 8 mil. eur. Ďalšie problémy sú tzv. nefinančné výhody, ako sú pitie zdarma, ako je doprava do herne taxíkom. Napríklad v Ružomberku kasíno vlastní taxislužbu a, samozrejme, za nejaký znížený poplatok vozí hráčov do herní.
Dotknem sa aj online hazardu. Ministerstvo zdravotníctva v poslednej dobe spravilo prieskum a zistilo pozitívnu vec, čo sa týka online hazardu, a tá vec je o tom, že čím viacej, je to takmer priama úmera, nie je to úplne tak, ale je to takmer priama úmera, čím viacej je herní a kasín, tak tým vo väčšej miere je rozvinutý aj online hazard. To znamená, čím bude herní menej a kasín menej, tak tým budeme mať na Slovensku aj menej online hazardu. Je to zaujímavé zistenie, a preto chcem všetkých poprosiť, aby sme petíciu dali z aktuálneho zákona preč.
Ďalšia vec, ktorá sa týka hazardu, a je to aj témou môjho pozmeňovacieho návrhu, je, aby minister financií ako štatutár mohol odvolať riaditeľa Úradu pre reguláciu hazardných hier. To znamená bez uvedenia dôvodu. Táto inštitúcia si svoje poslanie neplní v takej miere, ako by si mala plniť a to sa dá veľmi ľahko zistiť. Máme tu inštitúciu, ktorá sa volá NAKA, ktorá zasahuje dennodenne takmer, vidíme teraz, že zatýka, ale inštitúcia, ktorá je Úradom pre reguláciu hazardu, si takúto povinnosť vykonáva z času na čas, by som povedal. A to ešte upozorňuje majiteľov herní a kasín, že nejaká kontrola sa bude konať, informuje ich nejakými letáčikmi a tak ďalej. To znamená, aby minister financií mohol odvolať riaditeľa tohto úradu.
Teraz prečítam svoj pozmeňovací návrh, aby teda ste vedeli, o čom to je. Doplňujúci návrh poslanca Národnej rady v Slovenskej republike Martina Čepčeka k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon 30/2019 Z. z. o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, čl. 221/2019 Z. z. a ktorým sa menia niektoré zákony (tlač 152).
V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám nasledujúce doplňujúce návrhy k návrhu zákona skupiny poslancov.
V čl. 1 sa za doterajší bod 3 vkladá nový bod 4, ktorý znie: "V § 77 ods. 8 znie: (8) Minister financií môže odvolať generálneho riaditeľa úradu aj z iných dôvodov ako sú uvedené v ods. 7 alebo aj bez udania dôvodu."
Doterajšie novelizačné body sa priemerne prečíslujú.
V čl. 1 sa za doterajší bod 4 vkladá nový bod 5, ktorý znie: "V § 77 ods. 16 písm. c) znie: odvolaním z dôvodov uvedených v ods. 18 alebo odvolaním bez uvedenia dôvodu."
Doterajšie novelizačné body sa primerane prečíslujú.
Odôvodnenie: Podľa súčasnej právnej úpravy je možné odvolať generálneho riaditeľa Úradu pre reguláciu hazardných hier... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec, v zmysle rokovacieho som považoval to, čo ste hovorili, za odôvodnenie. Váš pozmeňujúci návrh má končiť tým, že prečítate jeho znenie, tak ako ste ho prečítali, to paragrafové, takže to odôvodnenie už nemusíte čítať, ak nemáte ďalšie paragrafy, ktoré dopĺňate.
Čepček, Martin, poslanec NR SR
Ďakujem.
Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Dobre. Ďakujem vám. Je to všetko? Ďakujem.
Na vaše vystúpenie chcú reagovať 4 páni poslanci.
Ako prvá pani poslankyňa Mierna, nech sa páči.