Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.9.2020 o 9:30 hod.

Mgr. et Mgr.

Martin Čepček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 25.2.2021 19:26 - 19:30 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážené kolegyne, kolegovia, pán minister. Pán minister, veľmi pekne chcem poďakovať za vyznanie, ktoré ste tu, a viete, že vás podporujem vo vašich aktivitách aj v tomto smere. Teraz k veci.
Takže na základe prestrelky v rozprave ohľadne spornej podmienky zaočkovania 60 až 80 % obyvateľstva, aby sme predišli dezinformáciám, navrhujem rozšíriť uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky o bod 2. Potom neskôr to bude v pozmeňovacom návrhu. Podľa mojich informácií tam táto kontroverzná podmienka nebola daná na podnet ministra zdravotníctva, ale od istého poslanca alebo poslancov. Pani ministerka bola pred chvíľou požiadaná o zmenu, aby bola oboznámená, bola oboznámená s mojimi dvoma návrhmi, a výsledok, žiaľ, neviem.
Keďže som suspendovaný z klubu, pokúsim sa narýchlo popri právnom spracovaní aj získať spolupredkladateľov týchto pozmeňovacích návrhov. Hoci s tými návrhmi súhlasili, nakoniec som to predkladal sám.
No a teraz prečítam znenie tých, tých pozmeňujúcich návrhov.
Takže pozmeňujúci návrh a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Martina Čepčeka k návrhu uznesenia, k návrhu vlády Slovenskej republiky na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s opakovaným predĺžením núdzového stavu vyhláseného z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, tlač 430. Návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k návrhu vlády Slovenskej republiky na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s opakovaným predlžovaním núdzového stavu vyhláseného z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, ďalej len návrh vlády, sa mení a dopĺňa takto:
Národná rada Slovenskej republiky
1. Súhlasí s opakovaným predĺžením núdzového stavu vyhláseného z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, schváleným uznesením vlády Slovenskej republiky z 5. februára 2021 č. 77.
2. Nesúhlasí, aby podmienkou ukončenia núdzového stavu bolo zaočkovanie 60 až 80 % populácie Slovenskej republiky.
Druhý návrh, tiež je to návrh uznesenia.
Národná rada Slovenskej republiky
1. Súhlasí s opakovaným predĺžením núdzového stavu, vyhláseného z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, schváleným uznesením vlády Slovenskej republiky z 5. februára 2021 č. 77.
2. Ukladá vláde Slovenskej republiky bezodkladne pripraviť a predložiť efektívne legislatívne opatrenia na zásadné predchádzanie a riešenie dopadov pandémie COVID-19 predovšetkým oddelené od inštitútu núdzového stavu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.1.2021 14:35 - 14:36 hod.

Martin Čepček
Katka, úplne súhlasím s tvojím vystúpením. Mne však na tomto celom najviac vadí to, ako sa táto schôdza zvolala a ako ideme rokovať o šiestich pozmeňovacích návrhoch, o ktorých nevieme nič. O niektorých veciach sme predsa mohli rokovať aj skôr. Hlavne o tých, ktoré boli, sú teda súčasťou tohto zákona a dali sa stihnúť aj skôr. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.1.2021 17:12 - 17:13 hod.

Martin Čepček
Áno, pán poslanec, ďakujem za vystúpenie. Je to tak, ako ste povedal, že schvaľovanie parlamentom, resp. predlžovanie núdzového stavu je len čisto formálna záležitosť. No nabudúce očakávam podrobné odôvodnenie a súpis opatrení, ale tentokrát by som zahlasoval za. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.12.2020 11:23 - 11:29 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán podpredseda vlády, pán predsedajúci, páni poslanci, pani poslankyne, ja som si dovolil požiadať o výskum Parlamentný inštitút Národnej rady Slovenskej republiky, aby mi spracovali situáciu, aká je hlavne v Európe, čo sa týka núdzového stavu. Takže sú to úvody, teda sú to údaje zo zahraničia a chcem za ne pekne poďakovať Parlamentnému inštitútu za rekordný čas, za ktorý to spracovali. Predmetom výskumu bolo jedenásť krajín: Česko, Estónsko, Fínsko, Litva, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko a Turecko. Snahou bolo analyzovať niektoré krajiny, ktoré sú Slovenskej republike do určitej miery blízke, ale aj porovnať ich s krajinami s odlišnou tradíciou. Tak aby ste vedeli, Česká republika vyhlasuje, teda núdzový stav vyhlasuje vláda, o vyhlásení núdzového stavu vláda bezodkladne informuje poslaneckú snemovňu, ktorá má právo vyhlásenie zrušiť. Vyhlásiť núdzový stav môže aj predseda vlády, ak jeho vyhlásenie neznesie odklad. Do 24 hodín ho však musí schváliť alebo zrušiť vláda. Tento núdzový stav sa vyhlasuje na 30 dní a predĺžiť sa dá iba s predchádzajúcim súhlasom poslaneckej snemovne. To je Česká republika.
Ďalej tu máme Estónsko. Estónska republika, môže parlament vyhlásiť núdzový stav na návrh prezidenta alebo predsedu vlády nepresahujúci tri mesiace.
Fínska republika, ak vláda v spolupráci s prezidentom zistí, že nastali okolnosti, ktoré odôvodňujú použitie výnimočných právomocí, tak vláda môže nariadením vyhlásiť stav maximálne na šesť mesiacov a bezodkladne predložiť do parlamentu rozhodnutie. Ak nebolo predložené do týždňa od jeho prijatia, tak sa zrušuje. Takže do týždňa.
Litovská republika, litovský parlament môže vyhlásiť núdzový stav, môže vyhlásiť aj prezident, následne musí dať schváliť parlamentu, nesmie presiahnuť lehotu šesť mesiacov.
Maďarsko. Maďarsko vyhlasuje núdzový stav maximálne na pätnásť dní. Vláda vyhlási stav výnimočného ohrozenia na základe zmocnenia parlamentu. Následne bol prijatý osobitný zákon o núdzovom stave. Parlament splnomocňuje vládu na predĺženie účinku vládnych nariadení až do skončenia trvania výnimočného ohrozenia. Vláda je povinná pravidelne poskytovať informácie parlamentu.
Ešte tu mám Poľskú republiku. Vláda vyhlási na dobu určitú nepresahujúcu 30 dní stav živelnej pohromy, môže byť vykonané iba so súhlasom Sejmu.
Portugalská republika. Prezident môže vyhlásiť núdzový stav. Musí byť prerokované vládou a schválené v parlamente, takže kontrola parlamentu, maximálne na 15 dní.
Ruská federácia. Prezident je povinný o vyhlásení núdzového stavu informovať Radu federácie a Štátnu dumu. Rada federácie má právomoc vysloviť súhlas na 30 dní, nesmie presiahnuť 30 dní, predĺženie dekrétom prezidenta spôsobom, ktorý je totožný s vyhlásením núdzového stavu, a teraz pozor, federácia ho prerokuje v lehote do 72 hodín od jeho vyhlásenia. Ak do 70 hodín nie je vyhlásený, schválený Radou federácie, tak stráca platnosť.
Turecká republika, prezident môže vyhlásiť núdzový stav na dobu nepresahujúcu šesť mesiacov, na schválenie bezodkladne zvolané zhromaždenie skrátiť, predĺžiť alebo zrušiť núdzový stav, maximálne štyri mesiace. Nový návrh - prezident vydáva dekrét, ktorým je vydanie, zhromaždenie na schválenie. To znamená zhromaždenie opäť schvaľuje.
Záver. Právna úprava núdzového stavu v skúmaných štátoch je veľmi rozmanitá. Vo väčšine skúmaných krajín vyhlasuje núdzový stav výkonná moc, prezident alebo vláda. V Estónsku a Litve však vyhlasuje núdzový stav parlament. V Estónsku je to však na návrh predsedu vlády alebo prezidenta. V piatich štátoch, ak nerátame tie, kde núdzový stav vyhlasuje parlament, je vyhlásenie núdzového stavu podmienené súhlasom parlamentu. V Česku sa vyžaduje súhlas Dolnej komory a v Rusku súhlas Hornej komory.
Posledná veľmi zaujímavá vec, pomerne špecifickou skupinou sú Nemecko a Rakúsko, kde možnosť vyhlásiť núdzový stav existuje iba vo veľmi špecifickej forme. V prípade Nemecka ide o dôsledok negatívnej skúsenosti z histórie, kde núdzový stav zohral svoju úlohu pri nástupe nacizmu v Nemecku.
A básnická otázka, ako bude na tom Slovensko? Musíme si zodpovedať sami.
A ešte tu mám jednu štatistiku, ako to funguje v Európe. Napríklad Malta má vyhlásený núdzový stav na 14 dní, Grécko na 15, Portugalsko na 15, Cyprus 60, Rusko 30, Fínsko 90, Slovinsko 90, Litva, Lotyšsko a Turecko na 6 mesiacov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.12.2020 9:05 - 9:06 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja si uvedomujem, že ústava je dôležitý zákon. A myslím, že aj pani prezidentka si to uvedomuje, aj poslanci v tejto sále. Ale ak vám stavovské organizácie napíšu, že sú neni celkom stotožnení a majú s tým problém, ja si myslím, že tá diskusia je namieste, aby sme nešili tento zákon, ako sa hovorí, horúcou ihlou a aby ten zákon bol aj kvalitný, lebo ten zákon fakt ovplyvní celú spoločnosť, celý tento štát. Na základe tohto zákona sa budú vydávať aj iné zákony a budú s tým súvisieť, úzko súvisieť. To znamená, ja iba toto uvažujem, aby sme ten zákon neschvaľovali veľmi rýchlo. Však ten zákon sa dá odložiť aj o mesiac, aj o dva, ako iba o to ide.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.12.2020 9:01 - 9:03 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážená pani ministerka, vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, každý z vás si dobre pamätá na obdobie pred necelým rokom, po voľbách sa začala pandémia. Sami viete, ako sa skladal sľub, v rukaviciach a rúškach, a prisahali sme na ústavu, práve na tú ústavu, ktorú teraz ideme meniť. Neviem, či si uvedomujete tú zodpovednosť. Ja áno.
Ide sa meniť základný zákon tohto štátu. Tento zákon ovplyvní veľmi výrazne život v našej krajine, preto si myslím, že tak závažné rozhodnutie, ako je prijatie ústavy, si zaslúži, aby sa o tejto téme diskutovalo viac ako doposiaľ. Veď ako často sa tak dôležitý zákon, ako je ústava, mení? Raz za niekoľko rokov. Po tom, čo tu posledné dni som videl, že k ústave, myslím, že osem pozmeňovákov pribudlo, sa obávam kvality tohto zákona. A myslím si, že by bolo vhodné venovať tomuto zákonu, tomuto dôležitému zákonu viac času.
Vy, pani ministerka, ako predkladateľka máte možnosti, ako to spraviť. Preto vás prosím, zvážte tieto možnosti.
Benátska komisia tiež dala svoje stanovisko, kedy v núdzovom stave neodporúča prijímať tak závažné zákony, ako je ústava. Ja osobne dnes nie som presvedčený o kvalite tohto zákona, hlavne po odborných stanoviskách viacerých stavovských organizácií a jasnom stanovisku pani prezidentky, a preto vyzývam, aby sa so schválením neponáhľalo. Teraz by som určite za tento zákon nezahlasoval.
Ďakujem aj predsedovi Ústavného súdu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 1.12.2020 9:18 - 9:20 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Kolegyne, kolegovia, pán minister, pán predsedajúci, ja chcem pochváliť tento návrh zákona. Mám osobnú skúsenosť, keď som prevádzkoval detské ihrisko a keď som videl, aký zákon bol prijatý, ja som bol zdesený. Lebo ja som bol riaditeľom školského zariadenia, ktoré malo rozpočet na to, aby prežilo na hrane, hej, ale akonáhle som chcel detské ihrisko opraviť, kde sa vyžadovali revízie, kde sa vyžadovali iné veci, uvažoval som o tom, že toto detské ihrisko zatvorím. Buď ho zatvorím, alebo tam spravím niečo iné. To myslím vážne. Lebo tým, že my sme svojpomocne niektoré veci opravovali a snažili sme sa, aby spĺňali všetky predpoklady na bezpečnosť, nebolo možné, aby toto ihrisko bolo v budúcnosti prevádzkované bez revízie.
A povedzme si, kto tie revízie vykonával, to znamená, inštitúcia za každú revíziu chcela peniaze, inštitúcie, ktoré detské ihriská budovali, potrebovali tiež na tom zarobiť, to znamená, len tak dať majstrovi spraviť detské ihrisko, ktorý to robí celý svoj život, bolo nemožné.
Ďakujem, to je všetko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 17:10 - 17:11 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja určite podporím tento návrh zákona a prosím aj ostatných kolegov poslancov, ktorí môžu, aby zahlasovali za tento návrh zákona. Tento návrh zákona nerieši interrupcie ako také, to treba povedať a bolo tu, tu niekoľkokrát povedané, je to zákon, ktorý pomáha ženám.
A ja som to napísal niekde, že porovnajme si ľudský život so..., so..., teda so životom zvieraťa, keď na Slovensku hrozí pokuta takmer 10-tisíc euro za zhodenie hniezda lastovičky alebo pokuta za orlie vajce a za ukončenie života nenarodeného dieťaťa žiadna pokuta nehrozí. To znamená, zvážme, čo má väčšiu hodnotu, či zviera, alebo človek.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 9:47 - 9:49 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Pán poslanec, toto je to najnutnejšie, čo sme mohli spraviť. To, čo spôsobuje najväčšie problémy, je práve petícia. Práve petícia sa týmto návrhom zákona odstraňuje, toto, to, čo spôsobuje najväčší problém.
Čo sa týka ambície, máme väčšie ambície a dúfajme, že príde vládny návrh zákona o hazarde, ale to nebude otázka jedného-dvoch mesiacov, to bude otázka diskusií, možno aj niekoľkých rokov. Čo sa týka rozpočtu mesta Nitry, ak si dobre pamätám, z rozpočtu je to asi 1 %, nejakých 600-tisíc euro, ak si dobre pamätám. A ak vieme, tak na Slovensku máme okolo 3-tisíc miest a obcí a v nich máme len 78 platných prijatých všeobecno-záväzných nariadení. To znamená, tuto vidno, ako tá petícia nefunguje. To znamená, väčšina miest prijaté všeobecno-záväzné nariadenie o hazarde nemá.
Čo sa týka nadpolovičnej väčšiny. Nadpolovičná väčšina je veľmi diskutabilná, lebo môžme o tomto všeobecno-záväznom nariadení alebo o zákaze hazardu diskutovať takmer každý mesiac. To znamená, my potrebujeme mať všeobecno-záväzné nariadenie, aby aj to, čo bolo prijaté, bolo nejakým spôsobom schvále..., teda zabránené tomu, aby sa to menilo každý mesiac, a práve preto trojpätinová väčšina.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 9:30 - 9:31 hod.

Martin Čepček Zobrazit prepis
Zitka, ďakujem. Teda tá petícia je obrovský problém. Akékoľvek mesto, či veľké, alebo malé, vyzbiera petíciu, vždy sa doteraz našiel prokurátor, ktorý nájde zákon, o ktorom nikto nikdy nepočul, narúšanie poriadku, a sa snaží nejakým spôsobom, absurdným spôsobom zakázať, teda obmedziť mestu, aby mohlo vôbec zakázať hazard. To znamená, ja som rád, keď vypadne petícia, tak ako sme navrhli tento návrh zákona, a treba si uvedomiť, že máme tu Bratislavu, ktorá po piatich rokoch a štyroch mesiacoch ešte nemá zákaz, ešte nie je zákaz hazardu realitou, hoci v máji 2015 petíciu vyzbierali a všeobecno záväzné nariadenie schvaľovali až minulý týždeň.
Ďakujem.
Skryt prepis