Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.7.2020 o 19:06 hod.

Mgr.

Martina Brisudová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie spoločného spravodajcu 3.11.2020 19:04 - 19:04 hod.

Martina Brisudová
Ďakujem pekne za slovo. Ja verím, že ľudia, ktorí ma poznajú, ma nepovažujú za poloblázna, ale považujú ma za človeka, ktorý bol transparentne zvolený za primátora mesta, vyše 25 rokov má odpracovaných v samospráve, má teda aj prax a že to, čo robím, robím naozaj dobre, transparentne aj otvorene a verím, že žiadny gentleman v tejto Národnej rade by sa takto o svojej kolegyni nevyjadril. Ďakujem pekne za slovo. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.11.2020 18:57 - 18:58 hod.

Martina Brisudová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Ja by som sa chcela v prvom rade poďakovať všetkým mojim kolegom za ich stanoviská. Sú to stanoviská ľudí, ktorí pracujú v praxi, v miestnej alebo územnej samospráve, ktorí prichádzajú do kontaktu s hlavnými kontrolórmi, takisto aj v našom meste máme hlavného kontrolóra.
Musím povedať, že ešte ani raz sa nestalo, že by slovo hlavnému kontrolórovi, ak oňho požiadal, nebolo mestským zastupiteľstvom udelené a verím, že aj samosprávy, ktoré reprezentujú moji kolegovia, či už sú to starostovia, primátori, primátorky alebo poslanci, postupujú rovnako. Pretože mestská samospráva je o ľuďoch, stojí veľmi blízko svojim občanom, každý občan, ktorý má akýkoľvek problém, klope na dvere mestskej samosprávy a ja práve mestské samosprávy v tejto situácii by som chcela veľmi, veľmi podporiť, chcela by som ich požiadať, že tak ako reprezentatívne spolupracovali na plošnom testovaní na jeho, v jeho prvej časti, aby tak urobili aj v jeho druhej časti, pretože sme to práve my, ktorí si musíme vzájomne pomáhať.
Čo sa týka kolegov, ktorí hovorili o komplexnosti zákona, súhlasím s nimi a hovorím, že vlastne mali by sme pozvať k diskusii o tomto zákone všetkých zainteresovaných. Všetky zložky, či je to ZMOS, ZOMOS, či je to Únia miest Slovenska, či sú to poslanci, jednoducho ľudia, ktorí tejto téme rozumejú, aby sme sa na konci mohli potešiť z nejakého spoločného konsenzu, ktorý bude pozitívnym nielen pre samotné samosprávy, ale aj pre ľudí, pretože práve pre ľudí sme tu aj my.
Ďakujem pekne za slovo. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 3.11.2020 18:52 - 18:52 hod.

Martina Brisudová
Ja by som chcela požiadať, aby sa o tomto bode hlasovalo zajtra o 17-tej hodine.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 3.11.2020 18:46 - 18:52 hod.

Martina Brisudová Zobrazit prepis
228
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, ťažiskom práce hlavného kontrolóra je kontrola zákonnosti, účinnosti, hospodárnosti a efektívnosti pri hospodárení a nakladaní s majetkom obce alebo s majetkom vyššieho územného celku. Ide o systém vnútornej kontroly najmä z hľadiska hospodárenia s financiami či hnuteľným a nehnuteľným majetkom. Okrem toho jestvuje ešte aj externá kontrola hospodárenia samospráv, ktorú realizujú nezávislí audítori, príslušná okresná prokuratúra, ale aj Najvyšší kontrolný úrad.
Práve Najvyšší kontrolný úrad zisťoval údaje o hlavných kontrolóroch vo všetkých samosprávach a vypracoval analýzu, v ktorej hodnotí aktuálny stav. Podľa jeho odporúčania je potrebné upraviť legislatívu systematicky, a to buď novelou zákona o obecnom zriadení, alebo novým zákonom, ktorý by v celej svojej šírke obsiahol činnosť hlavných kontrolórov, samospráv a vyšších územných celkov. Je tiež nevyhnutné stanoviť prísnejšie kritériá na výkon funkcie hlavných kontrolórov či už z pohľadu kvalifikačných predpokladov, alebo či už z pohľadu dĺžky ich praxe.
V súčasnosti platné kritérium požadujúce minimálne stredoškolské vzdelanie sa v praxi často javí ako nedostatočné. Hlavný kontrolór okrem kontrolnej činnosti vypracúva stanoviská k rozpočtu, k záverečnému účtu, sám zostavuje plán kontrolnej činnosti a s hlasom poradným sa zúčastňuje na zasadnutiach zastupiteľstva. V preklade - hlavní kontrolóri by mali byť predĺženou rukou zastupiteľstva. Ide teda o nezávislú kontrolu samosprávy. Čo je však dôležité povedať, je, že skutočnú zodpovednosť nesie starosta, primátor alebo župan. Hlavný kontrolór sa teda zodpovedá príslušnému zastupiteľstvu a pre výkon svojej funkcie by mal mať nielen adekvátne vzdelanie, prax, ale i pracovné podmienky pre profesionálny výkon svojej pracovnej náplne.
Predkladaná novela zákona rieši čiastkovo postavenie hlavných kontrolórov v dvoch oblastiach, a to v oblasti posilnenie transparentnosti a otvorenosti rokovania samospráv, kde účelom navrhovanej právnej úpravy je rozšíriť okruh subjektov, ktorí môžu požiadať o slovo na rokovaní obecného zastupiteľstva či zastupiteľstva samosprávneho kraja a toto im má byť udelené. Okrem poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, poslanca Európskeho parlamentu, zástupcu vlády či zástupcu iného štátneho orgánu môže v zmysle predkladaného návrhu požiadať o slovo na rokovaní príslušného zastupiteľstva aj hlavný kontrolór. Návrh zákona tiež spresňuje, že uznesenie o odvolaní hlavného kontrolóra z funkcie podľa § 18a ods. 9 písm. a) zákona Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov má byť odôvodnené. Analogicky sa navrhované právne úpravy vo vzťahu k hlavnému kontrolórovi premietajú aj do zákona č. 302/2001 Z. z. o samospráve vyšších územných celkov v znení neskorších predpisov. Pripomienky k navrhovanej právnej úprave vyjadrili stavovské organizácie miestnych a územných samospráv, a to SK8, ZMOS a Únia miest Slovenska.
Ako primátorka mesta Poltár som toho názoru, že mnohé slovenské samosprávy sa usilujú o transparentnosť a otvorenosť. Ich rokovania sú verejné, zúčastňuje sa ich verejnosť, zasadnutia sú prístupné online, resp. prostredníctvom zvukovo-obrazového prenosu a zápisnice zo zasadnutí mestských zastupiteľstiev, obecných zastupiteľstiev alebo zastupiteľstiev vyššieho územného kraja sú rovnako verejnosti prístupné.
Pokiaľ ide o kompetencie hlavného kontrolóra, tie sú zadefinované v zákone už v súčasnosti, rovnako ako rozsah jeho kontrolnej činnosti. Hlavný kontrolór má právo zúčastňovať sa zasadnutí zastupiteľstva a právo pri výkone kontroly nahliadať do dokladov. Transparentné hospodárenie s finančnými prostriedkami obce a dodržiavanie právnych predpisov je v prostredí samosprávy už v súčasnosti zabezpečené viacerými kontrolnými mechanizmami, ako aj povinnosťou hlavného kontrolóra predkladať mestskému zastupiteľstvu správy o kontrolnej činnosti.
Ak teda máme ambíciu reformovať činnosť hlavného kontrolóra, zamerajme sa, prosím, na komplexnú novelu zákona o obecnom zriadení alebo na nový zákon, ktorý by vo svojej šírke obsiahol činnosť hlavných kontrolórov miestnych či územných samospráv. V aktuálnej situácii však Slovenská republika potrebuje silne a efektívne reagovať na problémy v spoločnosti, ktoré sú spôsobené koronakrízou, kde aktívne participujú aj samosprávy, kde sú aktívne ozbrojené zložky, zdravotníci, okresné úrady, polícia a ostatní dobrovoľníci. A za túto činnosť im všetkým patrí moje ďakujem.
Ďakujem pekne, skončila som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.11.2020 18:40 - 18:43 hod.

Martina Brisudová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj ako gestorský výbor k návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Juraja Gyimesiho na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 302/2001 Z. z. o samospráve vyšších územných celkov a samosprávnych krajoch v znení neskorších predpisov, tlač 218, podáva Národnej rady v súlade s § 79 ods. 1 zákona Národnej rady č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady spoločnú správu výborov Národnej rady.
Národná rada uznesením č. 281 z 22. septembra 2020 pridelila návrh zákona na prerokovanie týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru a výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Výbory prerokovali predmetný návrh zákona a v lehote určenej uznesením Národnej rady. Výbory Národnej rady, ktorým bol návrh zákona pridelený, zaujali k nemu nasledujúce stanoviská:
Ústavnoprávny výbor uznesením č. 119 zo 14. októbra 2020 s návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade Slovenskej republiky schváliť.
Výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj uznesením č. 43 z 20. októbra 2020 s návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade Slovenskej republiky schváliť s pozmeňujúci a doplňujúcimi návrhmi.
Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky uvedených pod bodom III spoločnej správy vyplynuli dva pozmeňujúce a doplňujúce návrhy. Gestorský výbor odporúča o návrhoch výborov Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré sú uvedené v spoločnej správe, hlasovať takto: hlasovať spoločne o bodoch 1 a 2 zo spoločnej správy s odporúčaním gestorského výboru schváliť.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť v znení schválených pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov uvedených v spoločnej správe.
Spoločná správa výborov bola schválená uznesením gestorského výboru č. 44 z 20. októbra 2020. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril ako spoločnú spravodajkyňu, aby som na schôdzi Národnej rady pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov.
Vážený pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu, do ktorej sa tiež hlásim.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 22.10.2020 14:36 - 14:36 hod.

Martina Brisudová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za odpoveď, pani ministerka. Tá pozitívna informácia, ktorá tu zaznela, že možno po tých desiatich rokoch ten rok 2022 bude pre naše okresné mesto úspešný a že náš záchranný hasičský zbor možno už nebude sídliť v budove internátu spojenej školy a že bude mať vlastnú budovu. Samozrejme rešpektujem to, že ste ministerkou kultúry a tak moje ďalšie otázky budú smerovať na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, v ktorého gescii sa záchranný hasičský zbor nachádza. Ďakujem pekne ešte raz. (Reakcia ministerky: "Ďakujem.")
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 14:02 - 14:04 hod.

Martina Brisudová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja si myslím, že riešenie regionálnych rozdielov je téma, pre ktorú mnohí z nás sedia v tomto parlamente. Táto téma by mala byť riešená komplexne a mala by mať určite jasné pravidlá, mala by spájať opozíciu a koalíciu, pretože na jej konci sú očakávania ľudí z menej rozvinutých regiónov, ktorí sú postihnutí veľkou mierou vysťahovalectva a aj chudoby.
Ak si však v súčasnosti máme naliať aj čistého vína, je potrebné dodať, že za posledné obdobie vlády SMER-u a Slovenskej národnej strany sa regionálne rozdiely nestierali, ale, naopak, sa prehlbovali. Do okresov v rámci výjazdových zasadnutí vlády prúdil jeden milión eur, ktorý sa prerozdeľoval väčšinou systémom "našim ľuďom". V menej rozvinutých regiónoch sme boli svedkami toho, že sa otvárali multifunkčné ihriská. Ale reálne to, čo chýba menej rozvinutým regiónom, sú cesty, vodovody, kanalizácia, investori. A to, že majú nedostatok investorov, sa prejavuje aj nedostatkom pracovných príležitostí a zložitými životnými podmienkami.
Som presvedčená o tom, že tieto regióny najlepšie poznajú ľudia, ktorí v týchto regiónoch žijú, a že súčasná vládna koalícia je znamením toho, že pri problematike menej rozvinutých regiónov začne používať zdravý sedliacky rozum a postupne budeme spoločne v tejto snemovni naprávať chyby, ktoré sa stali v minulosti.
Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18.9.2020 12:24 - 12:26 hod.

Martina Brisudová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, vážení prítomní, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj ma uznesením určil za spravodajkyňu k návrhu zákona, tlač 218. V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 19:06 - 19:07 hod.

Martina Brisudová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážené kolegyne, kolegovia, dnes tu už pridlho rečníme, a pritom máme pred sebou dôležité výzvy, ktoré súvisia, tak ako povedal pán minister financií, s riešením dopadov koronakrízy.
Ľudia už nechcú tunelovanie zo strany bývalej vládnej garnitúry SMER-u či SNS. A neprajú si ani zametať kauzy pod koberec a ani rozkrádať eurofondy. Chcú úplne normálny život v spravodlivej krajine. Chcú pracovať a uživiť svoje rodiny, chcú mať dôchodky a tešiť sa zo zaslúženej staroby. Riešme preto reálne problémy Slovenska. Problémy tých, ktorí nám dali mandát sedieť v tomto parlamente.
Nehrajte to už, páni zo SMER-u, na falošnú morálku a spravodlivosť, pretože v období vášho pôsobenia bolo dosť, ale nespravodlivosti. A mnohí by o tom vedeli hovoriť. Hlavne tí, ktorí nás teraz sledujú cez televízne obrazovky.
Návrh na odvolanie predsedu vlády dali strany, ktoré sú ukážkovým príkladom tých, ktorí dôveru občanov stratili. Po takejto ceste by sme my už Slovensko nikdy viesť nechceli. Naším cieľom je Slovensko, ale bez korupcie a korupčných káuz.
Ďakujem pekne za slovo. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.7.2020 17:41 - 17:43 hod.

Martina Brisudová Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Myslím, že sa všetci, ktorí tu sedíme, zhodneme na tom, že jednou zo záruk dôveryhodnejšej prokuratúry je aj osobnosť generálneho prokurátora. Práve preto som presvedčená, že by mal spĺňať vysoké štandardy profesionality, odbornosti, ale aj morálky a nezávislosti s úplne jasnou víziou smerovania prokuratúry. A, samozrejme, že generálny prokurátor by mal tvrdo zasiahnuť proti korupcii, ktorá sa v predchádzajúcich volebných obdobiach veľmi silno zakorenila v našej spoločnosti.
Chceme dosiahnuť ciele, ktoré boli stanovené v programovom vyhlásení vlády, preto potrebujeme určite veľmi jasne definovať požiadavky na funkciu generálneho prokurátora a upraviť aj jeho voľbu tu verejne v Národnej rade, preto za relevantné treba považovať najmä sprístupnenie tejto funkcie pre neprokurátorov, ale aj zverejnenie žiadosti kandidátov na zaradenie do výberového konania, ich životopisov či motivačných listov, alebo aj uvedenie zoznamu blízkych osôb, ktorí pracujú na prokuratúre, a dôvodné je možno zvážiť aj doplnenie právnej úpravy na kontrolu osobnostného profilu týchto kandidátov.
Požiadavky na generálneho prokurátora je podľa môjho názoru potrebné sprísniť a upraviť tak, aby generálny prokurátor bol zárukou spravodlivejšieho Slovenska, a určite je pre nás dôležité, aby aj prokuratúra bola dôveryhodnejšou inštitúciou pre ľudí.
Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis