Vystúpenie spoločného spravodajcu
3.11.2020 18:46 - 18:52 hod.
Martina Brisudová
228
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, ťažiskom práce hlavného kontrolóra je kontrola zákonnosti, účinnosti, hospodárnosti a efektívnosti pri hospodárení a nakladaní s majetkom obce alebo s majetkom vyššieho územného celku. Ide o systém vnútornej kontroly najmä z hľadiska hospodárenia s financiami či hnuteľným a nehnuteľným majetkom. Okrem toho jestvuje ešte aj externá kontrola...
Zobrazit prepis
228
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, ťažiskom práce hlavného kontrolóra je kontrola zákonnosti, účinnosti, hospodárnosti a efektívnosti pri hospodárení a nakladaní s majetkom obce alebo s majetkom vyššieho územného celku. Ide o systém vnútornej kontroly najmä z hľadiska hospodárenia s financiami či hnuteľným a nehnuteľným majetkom. Okrem toho jestvuje ešte aj externá kontrola hospodárenia samospráv, ktorú realizujú nezávislí audítori, príslušná okresná prokuratúra, ale aj Najvyšší kontrolný úrad.
Práve Najvyšší kontrolný úrad zisťoval údaje o hlavných kontrolóroch vo všetkých samosprávach a vypracoval analýzu, v ktorej hodnotí aktuálny stav. Podľa jeho odporúčania je potrebné upraviť legislatívu systematicky, a to buď novelou zákona o obecnom zriadení, alebo novým zákonom, ktorý by v celej svojej šírke obsiahol činnosť hlavných kontrolórov, samospráv a vyšších územných celkov. Je tiež nevyhnutné stanoviť prísnejšie kritériá na výkon funkcie hlavných kontrolórov či už z pohľadu kvalifikačných predpokladov, alebo či už z pohľadu dĺžky ich praxe.
V súčasnosti platné kritérium požadujúce minimálne stredoškolské vzdelanie sa v praxi často javí ako nedostatočné. Hlavný kontrolór okrem kontrolnej činnosti vypracúva stanoviská k rozpočtu, k záverečnému účtu, sám zostavuje plán kontrolnej činnosti a s hlasom poradným sa zúčastňuje na zasadnutiach zastupiteľstva. V preklade - hlavní kontrolóri by mali byť predĺženou rukou zastupiteľstva. Ide teda o nezávislú kontrolu samosprávy. Čo je však dôležité povedať, je, že skutočnú zodpovednosť nesie starosta, primátor alebo župan. Hlavný kontrolór sa teda zodpovedá príslušnému zastupiteľstvu a pre výkon svojej funkcie by mal mať nielen adekvátne vzdelanie, prax, ale i pracovné podmienky pre profesionálny výkon svojej pracovnej náplne.
Predkladaná novela zákona rieši čiastkovo postavenie hlavných kontrolórov v dvoch oblastiach, a to v oblasti posilnenie transparentnosti a otvorenosti rokovania samospráv, kde účelom navrhovanej právnej úpravy je rozšíriť okruh subjektov, ktorí môžu požiadať o slovo na rokovaní obecného zastupiteľstva či zastupiteľstva samosprávneho kraja a toto im má byť udelené. Okrem poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, poslanca Európskeho parlamentu, zástupcu vlády či zástupcu iného štátneho orgánu môže v zmysle predkladaného návrhu požiadať o slovo na rokovaní príslušného zastupiteľstva aj hlavný kontrolór. Návrh zákona tiež spresňuje, že uznesenie o odvolaní hlavného kontrolóra z funkcie podľa § 18a ods. 9 písm. a) zákona Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov má byť odôvodnené. Analogicky sa navrhované právne úpravy vo vzťahu k hlavnému kontrolórovi premietajú aj do zákona č. 302/2001 Z. z. o samospráve vyšších územných celkov v znení neskorších predpisov. Pripomienky k navrhovanej právnej úprave vyjadrili stavovské organizácie miestnych a územných samospráv, a to SK8, ZMOS a Únia miest Slovenska.
Ako primátorka mesta Poltár som toho názoru, že mnohé slovenské samosprávy sa usilujú o transparentnosť a otvorenosť. Ich rokovania sú verejné, zúčastňuje sa ich verejnosť, zasadnutia sú prístupné online, resp. prostredníctvom zvukovo-obrazového prenosu a zápisnice zo zasadnutí mestských zastupiteľstiev, obecných zastupiteľstiev alebo zastupiteľstiev vyššieho územného kraja sú rovnako verejnosti prístupné.
Pokiaľ ide o kompetencie hlavného kontrolóra, tie sú zadefinované v zákone už v súčasnosti, rovnako ako rozsah jeho kontrolnej činnosti. Hlavný kontrolór má právo zúčastňovať sa zasadnutí zastupiteľstva a právo pri výkone kontroly nahliadať do dokladov. Transparentné hospodárenie s finančnými prostriedkami obce a dodržiavanie právnych predpisov je v prostredí samosprávy už v súčasnosti zabezpečené viacerými kontrolnými mechanizmami, ako aj povinnosťou hlavného kontrolóra predkladať mestskému zastupiteľstvu správy o kontrolnej činnosti.
Ak teda máme ambíciu reformovať činnosť hlavného kontrolóra, zamerajme sa, prosím, na komplexnú novelu zákona o obecnom zriadení alebo na nový zákon, ktorý by vo svojej šírke obsiahol činnosť hlavných kontrolórov miestnych či územných samospráv. V aktuálnej situácii však Slovenská republika potrebuje silne a efektívne reagovať na problémy v spoločnosti, ktoré sú spôsobené koronakrízou, kde aktívne participujú aj samosprávy, kde sú aktívne ozbrojené zložky, zdravotníci, okresné úrady, polícia a ostatní dobrovoľníci. A za túto činnosť im všetkým patrí moje ďakujem.
Ďakujem pekne, skončila som.
Skryt prepis