Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

24.9.2021 o 8:55 hod.

Mgr.

Igor Matovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 21.10.2021 14:04 - 14:05 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za doplňujúcu otázku alebo skorej stanovisko alebo vysvetlenie tej vlastne vašej otázky, že kam ste s tým smerovali. Viete, adresátom tejto otázky je predseda vlády, ale poviem vám svoj osobný názor.
Samozrejme, že aj prípadne nejaké nové súdne mapy alebo OSN (optimalizácia siete nemocníc, pozn. red.) alebo stratifikácia, akokoľvek sa to nazýva, by malo rešpektovať územnosprávne členenie Slovenskej republiky a mali by prípadné zmeny byť robené v súlade s územnosprávnym členením. Ale môj osobný názor je, že aj to, čo na stole dnes máme, či už pri reforme súdnej mapy, alebo reforme siete nemocníc, je ešte vzdialené od toho, aká bude finálna podoba. A bol by som veľmi rád, aby platilo aj to, čo tu sa píše v podkladoch v prípade prípadných zmien územnosprávneho členenia, že sa bude rokovať aj s opozíciou a poctivo, nech sa každý naozaj k tomu má možnosť vyjadriť, aby takéto rokovania aj v prípade súdnej mapy, aj optimalizácie siete nemocníc, aby takéto debaty poctivé prebehli so všetkými relevantnými politickými subjektami v tejto sále, lebo jednoducho každý tu zastupujeme nejakú časť voličov, obyvateľov Slovenskej republiky, občanov Slovenskej republiky, ktorí majú mať, ich názor má mať zastúpenie pri takto závažných zmenách.
Takže ja očakávam či už pri, jak som povedal, pri OSN od pána ministra zdravotníctva, že bude rokovať aj s vašou stranou alebo s inými opozičnými stranami, takisto aj pri reforme súdnej mapy, že tieto debaty s vami prebehnú. Lebo bolo by dobré, aby keď sa nejaké zmeny urobia, aby sme v podstate všetci boli s tým viac-menej spokojní. Samozrejme, vždy to bude asi skôr kompromis, kde každý bude mierne nespokojný, ale vtedy to môže byť aj niečo, čo tu zostane po nás alebo jednoducho bude do budúcna nespochybňované.
Čiže ja by som bol veľmi rád, aby sa na týchto otázkach a prípadných reformách nerobila zbytočná politika, aby to bolo čisto-čisto odborné s cieľom, aby tie služby pre ľudí boli čo najlepšie.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.10.2021 14:04 - 14:05 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Čiže, vážený pán Faič, uvedomujeme si, že reforma verejnej správy je veľmi komplexnou témou a dotýka sa života nás všetkých. Verte, že naším hlavným cieľom pri príprave reformy je zvýšenie kvality služieb, ktoré verejná správa poskytuje občanom. Na základe programového vyhlásenia vlády bola zriadená komisia pre reformu verejnej správy, ktorej úlohou je v rámci prípravy podkladov pre reformu verejnej správy posúdiť možnosti zmeny územného, územnosprávneho členenia. Uvedomujúc si závažnosť tejto témy a zmeny, preto komisia najskôr na základe relevantných údajov zanalyzuje možnosti a prípadný návrh zmeny územnosprávneho členenia bude predložený na diskusiu verejnosti, ako aj stavovským organizáciám samosprávy.
Zároveň vás chcem uistiť, že takáto vážna, závažná zmena bude pred schválením prerokovaná aj s opozičnými stranami vzhľadom na to, že tak významná reforma by mala získať čo najväčšiu podporu relevantných politických strán.
Ďakujem za pozornosť, skončil som. To je odpoveď v mene predsedu vlády pre vás.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.10.2021 14:04 - 14:05 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, dovoľte mi, aby som z poverenia predsedu vlády ospravedlnil z dnešnej hodiny otázok neprítomných členov vlády a oznámil ministrov poverených ich zastupovaním.
Neprítomný bude minister dopravy Doležal, zastupuje ho minister Gröhling. Neprítomný minister Mikulec, detto, zastupuje minister Gröhling. Neprítomná podpredsedníčka vlády Remišová, nie sú na ňu otázky. Neprítomný minister hospodárstva Sulík, nie sú naňho otázky. Rovnako podpredseda vlády Hollý, ministerka Milanová a minister Vlčan, minister Krajniak, minister Naď, ministerka Kolíková, takisto nie sú na ňu otázky.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.9.2021 10:15 - 10:19 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Milý pán podpredseda Národnej rady, kolegovia, kolegyne, dovoľte, aby som vám predstavil návrh zákona, teda novely zákona o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti. Týmto návrhom zákona sa zakladá právny rámec pre používanie a poskytovanie finančných prostriedkov určených na realizáciu reforiem a investícií, ktorým sa Slovenská republika zaviazala v Pláne obnovy a odolnosti Slovenskej republiky.
Plán obnovy predstavuje najväčšie reformné úsilie za posledných 15 rokov, ktoré má kľúčový význam pre Slovensko. Reaguje na potrebu realizovať zásadné systémové zmeny v podobe reforiem a zabezpečiť investície v dôležitých oblastiach, akými sú zelená ekonomika, vzdelávanie, veda, výskum, inovácie, zdravotníctvo a efektívna verejná správa, digitalizácia.
Návrh zákona upravuje najmä pôsobnosť Úradu vlády ako národnej implementačnej a koordinačnej autority riadiacej vykonávanie mechanizmu a finančné toky prostriedkov mechanizmu, postavenie a kompetencie ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy ako vykonávateľov investícií alebo reforiem v rámci plánu obnovy, ako aj postavenie sprostredkovateľov a orgánu zabezpečujúceho ochranu finančných záujmov Európskej únie. Jednoduchý, flexibilný a rýchly spôsob výberu prijímateľov, podmienky používania a poskytovania prostriedkov mechanizmu, finančné toky prostriedkov mechanizmu z hľadiska vnútroštátnych rozpočtových pravidiel a vysporiadanie finančných vzťahov, kontrolu a audit prostriedkov mechanizmu, ako aj opatrenia na zabezpečenie ochrany finančných záujmov Európskej únie.
Ešte v júni plán obnovy mimoriadne pozitívne hodnotila aj Európska komisia, podľa ktorej obsahuje silný reformný náboj, to podčiarkuje jeho výnimočnosť, a teda že sa nesústreďuje len na investície, ale indikuje aj systémové zmeny, ktoré Slovensku pomôžu stať sa zdravšou, zelenšou a digitálnejšou krajinou s konkurencieschopnou ekonomikou.
Po úspešnom schválení plánu obnovy Radou pre hospodárske a finančné záležitosti stojí Slovenská republika pred ďalšou veľkou výzvou - samotným splnením záväzkov z plánu obnovy. Predložený návrh zákona je pripravený tak, aby Slovenská republika dokázala v krátkom čase splniť míľniky a ciele stanovené v pláne obnovy, zrealizovať naplánované reformy, investície a využiť na tento účel finančné prostriedky Európskej únie, na ktorých čerpanie je v zmysle legislatívy Európskej únie len veľmi krátky čas.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi požiadať vás o podporu na prijatie a schválenie predloženého vládneho návrhu zákona.
Chcem k tomu povedať len toľko, že všetci vieme, plán obnovy trošku tak k nemu vzhliadame, že by nám mohol v čase krízy pomôcť, kvôli kríze alebo COVID kríze vnikol. Ide o obrovské prostriedky, ktoré by Slovensko v nasledujúcich rokoch malo mať k dispozícii, dá to, tento návrh zákona vytvára taký právny rámec toho čerpania, aby sa povedalo vlastne, určili podmienky, ako to fungovať má, aby tie toky financií na realizáciu projektov z plánu obnovy mali svoj systém, pravidlá, zároveň naozaj aj po prijatí tohto návrhu zákona je omnoho, by som povedal, že náročnejšia časť, ako sme aj v minulosti na Slovensku videli, a to je tá implementačná časť. Nie je možno v tomto prípade s odstupom času až taký, taký výkon, takéto peniaze pre Slovensko získať, ale výkon skutočný bude ich použiť tak, aby padli na úrodnú pôdu, aby sme ich dokázali v čase efektívne minúť a aby najmä popri tom nenastávala korupcia, ako nám to predvádzali vlády SMER-u alebo vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho, kde sú teda rôzne odhady, ale korupcia pri čerpaní eurofondov sa odhadovala na 30 až 50 %. Celková neefektivita, korupcia. Naozaj rozkrádali miliardy, miliardy eur z prostriedkov, ktoré boli určené nám všetkým na obnovu alebo dobiehanie ostatných členských krajín Európskej únie.
Cieľ náš je, aby pri prostriedkoch, ktoré prídu cez plán obnovy, keď sa týchto 30 až 50 % nerozkradne, tak o to viacej, samozrejme, dokážeme postaviť, o to viac si dokážeme Slovensko zmodernizovať. Držme si palce. Hovorím, že tento návrh zákona je hlavne o tom právnom rámci, akým spôsobom to čerpanie má nastať, ako teda sa tie prostriedky majú prideľovať a tak podobne.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 24.9.2021 10:10 - 10:13 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Kolegovia, kolegyne, dovoľte mi z poverenia vlády na dnešnom rokovaní Národnej rady uviesť vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 431/2002 o účtovníctve v znení neskorších predpisov, ktorý vypracovalo ministerstvo financií na základe uznesenia vlády.
Cieľom predkladaného návrhu je posilniť transparentnosť informácií vykazovaných v účtovnej závierke prostredníctvom ich zverejnenia vo verejnej časti Registra účtovných závierok.
Týmto sa zlepší informovanosť o všetkých právnických osobách, umožní sa využiť informácie na podporu adresných opatrení a uľahčí sa spracovanie analýz účtovných závierok.
Ustanovujú sa náležitosti výročnej správy pre neziskové organizácie a novela reflektuje aj požiadavky z podnikateľského prostredia, kladie väčší dôraz na vedenie účtovníctva v elektronickej podobe, zjednodušuje sa transformácia účtovných dokladov z listinnej podoby do elektronickej podoby a zjednodušuje sa aj následná archivácia účtovných dokladov.
Týmito úpravami dôjde k zníženiu administratívnej záťaže podnikateľov, k zníženiu nákladov na archiváciu účtovných dokumentov a súčasne sa zníži aj administratívna záťaž v súvislosti s manipuláciou s listinnými dokumentami.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, na záver mi dovoľte požiadať vás o podporu prijatia schváleného a schválenia predloženého návrhu zákona.
Ak si môžem dovoliť ešte, ale však asi v tomto úvodnom slove by som zrejme mohol k predošlému, čo sme sa rozprávali, sme tu v podstate v tej istej zostave ešte. K tým eurominciam veľmi dôležitá taká alebo zaujímavá argumentácia z Národnej banky, ktorá hovorila o tom, že Národnej banke sa späť nevracia, pardon (rečník hľadí do mobilu), teraz to neviem nájsť, prepáčte, výrazná časť tých mincí. Viac ako 60 % sa ani späť nevráti. Čiže sa vydajú, ale ľudia si ich niekde nechajú v kasičkách, čiže v podstate ľudia ich strácajú. Nemíňajú ich potom v obchodoch. A ešte som vám tam chcel povedať argument, že v podstate obdobnú úpravu už dnes má Taliansko, Belgicko, Írsko, Fínsko, Holandsko a prechádza na to podľa všetkého aj Estónsko. Prepáčte takúto vsuvku.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2021 9:40 - 9:55 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Viem, že v živote je veľa vecí dôležitých, ale potom sa hovorí, že najdôležitejšie je zdravie, ale po zdraví zvyčajne to je asi o tom, že čo máme v tom zadnom vrecku na nohaviciach, koľko peňazí k dispozícii máme na to, aby sme mohli nejako spokojne žiť.
Na to aby zase štát mohol spokojne žiť, aby možno tí slabší v štáte mohli spokojne žiť, najmä pri tej prerozdeľovacej úlohe štátu, je dôležité, aby sme normálnym spôsobom vyberali dane, aby, aby sa dane do štátu dostali a aby celý ten mechanizmus prerozdeľovania fungoval.
V tejto súvislosti však teda predkladám návrh zákona, ktorá je vlastne teda novela daňového poriadku. Cieľom predkladaného návrhu je vytvorenie nových efektívnych nástrojov v boji proti daňovým podvodom a motivácia daňových subjektov k dobrovoľnému plneniu svojich daňových povinností.
Zmena sa navrhuje v hodnotení daňových subjektov tzv. indek, tzv. indexe daňovej spoľahlivosti.
Z neverejnej formy hodnotenia sa navrhuje prejsť na formu transparentnú, čiže verejnú. Daňové subjekty, ktoré si budú zodpovedne plniť svoje daňové povinnosti, napríklad včasné podávanie daňových priznaní a platenie dane, budú odmeňované benefitmi, napríklad vyhotovenie čiastkového protokolu v rámci výkonu daňovej kontroly a určenie lehoty najmenej pätnásť dní vo výzve na plnenie si povinností v súvislosti s vykonaním daňovej kontroly alebo výkonom miestneho zisťovania. Naopak, tí podnikatelia, ktorí nebudú hodnotení ako spoľahliví, budú motivovaní k zodpovednejšiemu prístupu.
Na skvalitnenie výberu daní a očistenie podnikateľského prostredia prispeje aj vylúčenie, tzv. diskvalifikácia fyzických osôb, ktoré sú v štatutárnych daňových subjektoch, ktoré si neplnia zákonné povinnosti. Je hlúpy štát, ktorý podvodníkov naďalej nechá podnikať a jednu firmu si zruší, prechádza do druhej a v jednej podviedol štát a potom ide podvádzať do druhej.
Zámerom tohto opatrenia je, aby mal správca dane možnosť rozhodnúť o vylúčení fyzickej osoby z možnosti byť najmä štatutárnym orgánom alebo jeho členom, členom dozorného orgánu alebo prokuristom vo všetkých obchodných spoločnostiach a družstvách, a to na tri roky. S cieľom znižovania administratívnej záťaže sa rušia osvedčenia o registrácii, tzv. kartičky, to teda tí z vás, ktorí podnikajú, vedia, o čom je reč. Za týmto účelom sa upravujú aj príslušné ustanovenia zákona o spotrebných daniach.
Ďalším nástrojom na zefektívnenie boja proti daňovým podvodom a aj racionalizácie výkonu správy daní sa v zákone o DPH zavádza povinnosť platiteľov dane oznamovať finančnému riaditeľstvu čísla všetkých vlastných bankových účtov, ktoré používajú na vykonávanie ekonomickej činnosti. S uvedenou oznamovacou povinnosťou úzko súvisí rozšírenie pôsobnosti inštitútu ručenia za daň. To sa uplatní aj v prípade, ak protihodnota za plnenie alebo jej časť bola zaplatená na bankový účet iný ako bankový účet dodávateľa, ktorý bol v deň uskutočnenia platby zverejnený na webovom sídle finančného riaditeľstva.
S cieľom zníženia rizika ručenia sa odberateľovi umožňuje využiť osobitný spôsob úhrady dane priamo na účet správcu dane vedeného dodávateľom.
Úpravou zákona o dani z príjmov sa za účelom podpory podnikateľského prostredia zamestnávateľom, ktorí sú povinní podávať prehľad o zrazených a odvedených preddavkov, umožní dodatočne splniť tieto povinnosti najneskôr do päť dní po uplynutí zákonnej lehoty bez uloženia sankcie. Znižuje sa úhrada za vydanie rozhodnutia o odsúhlasení použitia metódy ocenenia pri transferovom oceňovaní na polovičnú výšku u tých daňovníkov, ktorí budú na základe indexu považovaní za vysoko spoľahlivých z dnešných desať na päťtisíc eur. V prípade vydania rozhodnutia pri odsúhlasení metódy ocenenia na základe uplatnenia zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia sa navrhuje zníženie takisto na polovičnú výšku z 30-tisíc na 15-tisíc eur.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, pevne verím, že takúto úpravu zákona a zákonom súvisiacich podporíte, lebo pomôže nám naozaj oddeľovať zrno od pliev. Áno, je dôležité, aby na Slovensku sme mali podnikateľov, ale je dôležité, aby to boli skutoční podnikatelia a nie tí kvázi podnikatelia, ktorí si postavia svoj biznis model na tom, že neplatia faktúry druhým ľuďom a neplatia štátu dane, odvody, potom si tú firmu utopia a idú fungovať do nejakej firmy ďalšej.
Je tam taká zaujímavá možnosť, ktorú som, teda vlastne pred chvíľkou som o nej hovoril, a to je tzv. ručenie pri DPH. Lebo dnes je to o tom, keď si predstavíme, že teraz nás tu sedí možno dva alebo sedí vás tu asi dvadsať, že by Dominik na začiatku bol ten prvý (povedané so smiechom) dodávateľ, dodal by svojmu susedovi, ten ďalšiemu, ďalšiemu, ďalšiemu, ďalšiemu, ďalšiemu, ale v skutočnosti pri platcoch DPH, keď sa príde na to, že niekde sa stal problém, prepáč Dominik, že Dominik nejakým spôsobom podviedol, tak ten posledný v rade teoreticky môže zodpovedať za to, čo sa stalo na začiatku. To je jednoducho zodpovednosť pri platcoch DPH. Ono je to dosť nefér, lebo vy nemáte šancu ovplyvniť to, že čo sa tam stalo niekde v tom, v tom rade pred vami.
Preto sa tu zavádza vlastne taká možnosť, ktorá na jednej strane čistí systém v tom, že sú podnikatelia, tí úvodzovkoví, aby sme teda oddeľovali zrno od pliev, ktorí sú aj platcami dane, ale napríklad aj účet, ktorý vám uvedú na faktúre, je čisto ich súkromný účet, ktorý nemá s firmou nič spoločné, povyberajú peniažky, firmu utopia a naozaj potom štát alebo Finančná správa veľmi, veľmi ťahá za kratší koniec.
Preto sa v tomto návrhu aj zavádza tzv. split payment, to znamená, že keď nechcete vystavení byť riziku, že sa niečo, nejaký podvod v tom reťazci stane s dépeháčkou, vy na konci budete za to vlastne ručiť a vlastne budete doplácať tú, tú, tú stratenú dépeháčku pri tom reťazovom niekde podvode, tak v prípade, ak si preveríte svojho dodávateľa a zistíte, že áno, ten jeho účet, na ktorý mu platíte, je v poriadku, že má ho zaevidovaný vlastne vo finančnej správe, že to je účet, na ktorý prijíma platby, tak nevystavujete sa tomu riziku, že by ste vlastne následne za to ručili a zároveň sa vám umožňuje možnosť, že keď aj platíte svojmu dodávateľovi, že mali by ste nejaké pochybnosti, tak môže platiť vlastne priamo na, na účet, ktorý pre neho vedie Finančná správa. To znamená, že jemu zaplatíte za tovar a štátu zaplatíte za dépeháčku.
Zjednodušene som povedal, viacej asi potom, predpokladám, možno v prvom čítaní alebo teda počas rozpravy alebo potom v druhom čítaní.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2021 9:40 - 9:55 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Zaznelo tu v rozprave, že keď existujú ľudia, ktorí majú problém kúpiť si dva rožky, že to je najmä chyba sociálnej politiky štátu. Ja si osobne myslím, že v prvom rade je to chyba bezpečnostnej politiky štátu a prístupu voči vagabundom, ktorí dlhé roky rozkrádali túto republiku, a že aj v tejto miestnosti sedia ľudia, ktorí majú miliónové majetky napriek tomu, že nezaplatili štátu žiadne dane. A treba si položiť tú otázku, ako je to možné, že ten štát takýmto spôsobom zlyhal, že niekto má miliónové majetky, dane neplatil. A potom sú tu ľudia, ktorí počítajú každý jeden cent.
Čo sa týka zaokrúhľovania napríklad tých rožkov, ten príklad je čarovný a krásny, v podstate veľmi pekne sa to na ňom dá ilustrovať. Čisto hypoteticky si predstavme, že človek si ide kúpiť jeden rožok, ktorý stojí osem centov, tu padlo, napríklad. Pri 8 centoch sa zaokrúhľuje, 2 centy stratí, keď si kúpi teda jeden rožok, lebo sa to zaokrúhli na desať centov. Ak si kúpi dva rožky, tie dva rožky stoja 16 centov, zaokrúhli sa to na 15 centov, jeden cent získa. Ak si kúpi tri rožky, je do 24 centov, ktoré sa zaokrúhlia hore na 25, jeden cent stratí. Ak si kúpi štyri rožky, zaokrúhli sa to na znova na päť centov, z 32 centov na 30, dva centy získa. A tak to ide ďalej a ďalej. Pri piatych rožkoch ani nezíska ani nestratí. Má 40 centov zaokrúhľuje sa na 40 centov.
A zároveň, čo je na tom čarovné, že tí ľudia, ktorým naozaj ide o ten jeden alebo dva centy, lebo to je v podstate rozdiel, ktorý môže buď získať, alebo stratiť, lebo to je matematika, že čísla alebo ceny celkového nákupu, nie pri každom, samozrejme, pri každej jednej položke, pri každom jednom rožku, ale celkového nákupu. Na konci vám vyjde nejaká cenovka, ktorá bude mať teda čísla buď jedna, dva, tam sa zaokrúhľuje dole. Ak tie čísla budú tri, štyri, tam sa zaokrúhľuje hore. Ak to číslo finálne bude päť centov, nezaokrúhľuje sa nič. Takisto ako pri nule. Ak to číslo bude šesť, sedem, zaokrúhľuje sa dole. Ak to číslo bude osem, deväť, zaokrúhľuje sa hore.
Čiže pravdepodobnosť, že získate alebo stratíte je jedna k jednej. To znamená, naozaj pri tých všetkých nákupoch v priemere ľudia ani neprerobia, ani nezískajú.
Ale naozaj, ak sú teda ľudia, ktorým ide o to z akýchkoľvek dôvodov, že naozaj sú na to odkázaní alebo budú mať dobrý pocit, že chcú ušetriť pri tom nákupe jeden, dva centy, lebo viac sa pri tom vlastne ušetriť nedá, tak budú napríklad v tom príklade, ktorý sme použili, že keď rožok stojí osem centov, vždy nakupovať párny počet rožkov. Ak si zapamätajú iba to, že pri párnom počte rožkov šetrím pri zaokrúhľovaní, tak je vždycky víťazom a pri štyroch rožkoch v podstate si zníži cenu rožkov dva centy z 32, čo je plus-mínus o 6 %. My mu znížime cenu nákupu potravín jeho, ktoré si nakupuje, o 6 %. Ale je to jeho vlastné rozhodnutie. On musí trošku vedieť základnú matematiku, že kedy pri nákupe tých rožkov ušetrí a kedy prerobí.
Deväťdesiat percent ľudí to nebude riešiť, že či prerobí, alebo zarobí jeden alebo dva centy. Tí ľudia, ktorým na tom záleží, majú to vo vlastných rukách. Oni majú ten nákupný košík, do ktorého si vkladajú tie potraviny, a vyskladajú si to tak, aby teda získali jeden alebo dva centy, keď im to dobre urobí alebo sú na to odkázaní, majú to vo vlastných rukách a to je dôležité.
Ten, ktorému bude záležať na tom, aby napríklad na tom príklade toho nákupu tých rožkov alebo potravín neprerobil, si to vždy vyskladá tak, aby vždy zarobil. Čiže v podstate si myslím, že nakoniec pre tých, ktorým, teda o ktorých hovoríte niektorí, že o tých ľudí vám ide, ktorému záleží na tom jednom alebo dvoch centoch, tí ľudia majú absolútnu slobodu vo svojom vlastnom rozhodnutí, vo svojej vlastnej hlave, svojich vlastných rukách, vo svojom vlastnom nákupnom košíku, ako si to vyskladajú, aby teda ušetrili jeden, dva centy. Keď hovoríte, že na tom záleží.
Ďakujem pekne za podporu tohto návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2021 9:10 - 9:25 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Návrh zákona, teda návrh novely zákona o cenách, ktorý predkladám, jeho cieľom je, aby sme zaviedli zaokrúhľovania cien tovarov a služieb v hospodárstve tak, aby sa minimalizovala potreba používania 1- a 2-centových mincí. Touto úpravou dôjde k zníženiu nákladov podnikateľov a verejnosti za poplatky bánk za vloženie, resp. spracovanie 1- a 2-centových mincí a, samozrejme, k zjednodušeniu vydávania mincí pri hotovostnom platobnom styku, k "odľahčeniu" peňaženiek a aj k pozitívnemu efektu na životné prostredie znižovaním použitia obalového materiálu a v podstate takou zbytočnou manipuláciou s týmito mincami.
Príjemcovia platieb aj po tom, ako sa návrhom zákona zavedie povinné zaokrúhľovanie, budú naďalej povinní príjmať pri platbách v hotovosti aj 1- a 2-centové mince. Avšak vzhľadom na to zaokrúhľovanie predpokladáme ich postupne vytratenie z obehu. Na rokovanie Národnej rady sa návrh zákona predkladá bez rozporov.
A teda na záver mi dovoľte vás požiadať o podporu pre prijatie a schválenie predloženého návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2021 8:55 - 9:10 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som z poverenia vlády Slovenskej republiky na dnešnom rokovaní vlády Národnej rady uviedol vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 35/2019 o finančnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Dôvodom vypracovania uvedeného návrhu zákona je potreba novelizovať niektoré ustanovenia zákona o finančnej správe, ktoré sa týkajú kompetencií orgánov finančnej správy, resp. oprávnení ozbrojených príslušníkov finančnej správy ako aj služobného pomeru príslušníkov finančnej správy, a to najmä na základe poznatkov z aplikačnej praxe.
Návrhom zákona dochádza k posilneniu postavenia finančného riaditeľstva Slovenskej republiky vykonávajúceho inšpekčnú činnosť a k rozšíreniu kompetencií a oprávnení Kriminálneho úradu finančnej správy v boji proti nedovolenému obchodovaniu medzi členskými štátmi Európskej únie s omamnými a psychotropnými látkami a so zbraňami. Zároveň sa precizujú ustanovenia týkajúce sa príslušnosti úradu pre vybrané hospodárske subjekty a novelizujú sa aj ustanovenia upravujúce služobný pomer príslušníkov finančnej správy.
V nadväznosti na novelu zákona o finančnej správe sa novelizuje zákon o bankách, zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, zákon o sociálnom poistení, zákon o cestovných dokladoch a zákon o hazardných hrách.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, na záver mi dovoľte požiadať vás o podporu pre prijatie a schválenie predloženého vládneho návrhu zákona. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.9.2021 8:55 - 9:10 hod.

Igor Matovič Zobrazit prepis
Dobré ráno, kolegovia, kolegyne, dovoľte, aby som vám predstavil návrh zmeny zákona o bankách, ktorým sa teda dopĺňa zákon 483. Spolugestorom transpozície bola určená Národná banka Slovenska, ktorá je zároveň aj spolupredkladateľom.
Cieľom návrhu zákona je transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/2162 o emisii krytých dlhopisov a verejnom dohľade nad krytými dlhopismi a ktorou sa menia smernice 2009/65/ES a 2014/59/EÚ, ktorej hlavným cieľom je harmonizovať právny rámec krytých dlhopisov, ktoré musia spĺňať určité štrukturálne požiadavky (mechanizmus dvojitej ochrany, zabránenie automatickej skoršej splatnosti v prípade úpadku, vysoká kvalita aktív v krycom súbore, ich oddelenie a vyňatie z majetkovej podstaty v prípade úpadku, jednotné európske označovanie). Tým by sa mal zabezpečiť bezproblémový a trvalý rozvoj dobre fungujúcich trhov s krytými dlhopismi v Európskej únii a mali by sa obmedziť potenciálne riziká a slabé miesta v oblasti finančnej stability.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis