Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

24.5.2022 o 14:03 hod.

Bc.

Milan Krajniak

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 15.6.2022 17:10 - 17:25 hod.

Milan Krajniak
Ďakujem, pán predseda. Chcel by som umožniť otvorenie rozpravy, aby v nej mohli padnúť ďalšie vylepšujúce pozmeňujúce návrhy. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.6.2022 17:10 - 17:25 hod.

Milan Krajniak
Na vysvetlenie k pánovi poslancovi Čepčekovi, iba kvôli tomu, že bolo rokovanie na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny za účasti aj zástupcov opozície, aj koalície o riešení tých vdovských a vdoveckých dôchodkov, ale keby sme teraz náhodou zamietli tento návrh zákona, tak by sme to v septembri nemohli riešiť. Iba kvôli tomu, aby sa vytvoril priestor pre širšiu dohodu o tejto otázke. Ďakujem za pochopenie.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 14.6.2022 13:55 - 14:10 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Asi najjednoduchšie, ako by sa dala táto novela zákona charakterizovať, je otcovská dovolenka. To znamená, v prípade, ak táto novela zákona prejde, tak môžeme počítať s tým, že otcovia čerstvo narodených detí od 1. októbra tohto roka budú môcť požiadať o dvojtýždňovú dovolenku, ktorú im preplatí Sociálna poisťovňa.
Pokiaľ legislatívny proces pôjde tak, ako predpokladáme, tak by to bolo tak, že to platí v prvých šiestich týždňoch od narodenia dieťaťa, si môže vybrať tieto dva týždne. Čiže zatiaľ, musím sa ešte presnejšie opýtať na legislatívny výklad, ale zatiaľ mám informáciu takú, že to, že by to teda platilo aj pre otcov tých detí, ktoré by sa narodili tesne pred účinnosťou zákona, ale v prípade, ak je tam ešte tá šesťtýždňová lehota, tak by si takisto mohli vybrať otcovskú dovolenku.
Myslím si, že je to pekná vec, že je to dobrá vec, je to právo, nie je to povinnosť, to znamená, verím, že s podporou tejto novely zákona nebude problém.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

14.6.2022 13:55 - 14:10 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Chceme ako Slovenská republika garantovať, aby aj osoby so zdravotným postihnutím mali garantovanú nejakú kvalitu služieb a produktov, ktoré sú pre nich určené na slovenskom trhu, ako napríklad elektronické komunikačné služby, služby poskytujúce prístup k mediálnym službám, služby v oblasti dopravy, vybrané finančné služby, služby elektronického obchodu a to je vlastne zmyslom tohto vládneho návrhu zákona. Chápem to ako čisto vecnú vec, čiže opäť som prístupný pripomienkam, návrhom, to je jedno, či z vládnej koalície alebo z opozície.
A keď sme sa tu bavili doteraz v predchádzajúcom návrhu zákona o kontrolnej činnosti, tak chcem avizovať, že aj tu je taký drobný spor o kontrolnú činnosť, znovu vecný, chápem to ako vecný spor. Nám sa zdá, že logicky tým, kto by mal dohliadať na kvalitu takýchto výrobkov a služieb, by mala byť Slovenská obchodná inšpekcia. Ministerstvu hospodárstva sa zdá, že by to nemala byť Slovenská obchodná inšpekcia, takže v priebehu leta opäť v prípade, ak podporíte tento návrh zákona do druhého čítania, budeme diskutovať o tom, ako to nastaviť, aby to bola inštitúcia, ktorá má na to kapacity, oprávnenia, aj nejakú logiku, aby to bola práve táto inštitúcia.
Zatiaľ toľko moje úvodné slovo a prosím vás opäť o podporu tohto zákona v prvom čítaní.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.6.2022 13:40 - 13:55 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Pre tých, ktorých téma zaujíma, je to dôležitá téma. Tak ste mohli vidieť taký drobný teasing, ktorý ma upozornili kolegyne poslankyne Žitňanská a Hatráková, že o tejto časti inšpekcie budú chcieť so mnou ešte hovoriť. Je to úplne v poriadku. V tomto máme koncepčne rozdielny názor. Hovorím to normálne fér, však je to, ako je to pravda. Čiže o tomto budeme musieť diskutovať a tým, ktorých to zaujíma, sa pokúsim vysvetliť, že v čom je ten názor rozdielny.
Ja si myslím, že tak ako nás kontaktujú občania a častokrát právom, že ich nároku nebolo vyhovené, oprávnene, to znamená, že mali nárok na nejaký príspevok štátu alebo na nejakú službu, a potrebujeme inšpekciu, aby skontrolovala aj úrady práce, aj iné inštitúcie, že či teda tomu občanovi nebola spáchaná krivda. To je presne jeden, jeden z dôvodov, prečo tá inšpekcia vzniká, aby sa mal kde ten občan dovolať spravodlivosti.
Ale faktom je, že ja mám minimálne rovnako podnetov na to, ako sú zneužívané rôzne príspevky. Zneužívané, a povedal by som, cynicky, lebo kto tento typ príspevkov zneužíva, tak to je hyena alebo, alebo tak ako ten dom hrôzy, to je hyenizmus. A my musíme mať ten kontrolný systém aj tu nastavený tak, aby sme to dokázali, aby sme to dokázali odhaľovať. A pri všetkej úcte obišiel som tých úradov práce pomerne veľa. Nemyslím si, že je v ľudských silách, aby tí ľudia, ktorí na úradoch práce toto majú na starosti, vedeli skontrolovať alebo nejakým spôsobom evidovať 63-tisíc poberateľov opatrovateľských príspevkov a ďalších asi 13-tisíc osôb príspevky na asistenciu a obehli ďalšie stovky a stovky zariadení; koľko tam máme klientov? Štyridsaťtisíc? Aby ich dokázali obehnúť, že či sa tam poskytuje tá sociálna služba tak, ako má. Ale toto beriem naozaj ako ´teasing´, že o tomto sa pobavme pred druhým čítaním a tak ako som vám avizoval na minulej schôdzi, že zvolám také stretnutie k otcovskej dovolenke, určite zvolám k tomuto stretnutie tých, ktorých to bude zaujímať, vrátane opozície, samozrejme, tých poslancov, ktorí sa k týmto otázkam vyjadrujú, aby sme si to vydebatovali vecne. Ja budem mať, budem mať záujem určite vyjsť v ústrety a dospieť k dohode. Mám iba jednu podmienku, že nechcem, aby sme urobili niečo, čo bude bezzubé. To znamená, hľadajme spôsob, aby sa naozaj to dalo kontrolovať, ale nešiel by som, určite za seba nepôjdem do niečoho, o čom by som bol vopred presvedčený, že, že to je iba placebo, že je to bezzubé. Ale verím, že nájdeme, nájdeme také riešenie, aby nebola obava, že sa to môže zneužiť, myslím tento systém, myslím aj samotná inšpekcia. To znamená, to úplne vylučujem. Chcem to nastaviť tak, aby každý poskytovateľ si bol istý, že mu nemôže nejaký úradník robiť zle.
Takže som, som pripravený na tú vecnú debatu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.6.2022 13:40 - 13:55 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené dámy a páni, tento štát vynakladá a správne, že vynakladá veľké finančné prostriedky na pomoc ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorí potrebujú sociálnu pomoc, ktorí potrebujú využiť sociálne služby. Skúste si tipnúť, koľko len na tieto tri veci vynakladá Slovenská republika ročne. Pre zaujímavosť 170 miliónov je približne finančný príspevok, ktorý dávame zariadeniam sociálnych služieb. Zhruba 105 miliónov v tomto roku vynaložíme na príspevok na osobnú asistenciu pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a zruba 325 miliónov vynaložíme na opatrovateľské príspevky. Je to správne, že vynakladáme tieto finančné prostriedky a určite by nebolo na škodu, keby sme vedeli dať aj viac finančných prostriedkov. Ale keď si to teraz spolu spočítame, tak je to viac ako 600 miliónov eur ročne. Žiaľ, doteraz sme mali len veľmi malú kapacitu na to, ako zistiť, či sú tieto finančné prostriedky, to je 600 miliónov, či sú vynakladané efektívne, alebo či náhodou niekto, a, žiaľ, máme takých skúseností veľa, aj trošku nepodvádza alebo nezavádza pri využívaní týchto finančných prostriedkov.
Môj osobný odhad je, že ak by sme dokázali takýmto spôsobom identifikovať iba 10 % takýchto platieb, ktoré sú poskytované štátom, neefektívne a dennodenne si môžeme prečítať na sociálnych sieťach alebo, alebo prípadne aj v médiách o tom, že ako sa niekto snaží na úkor tých, ktorí naozaj tú pomoc potrebujú, vlastne zneužiť takéto prostriedky štátu, tak keby to bolo len 10 %, tak by sme dokázali tých 60 miliónov použiť naozaj pre tých, ktorí to potrebujú. To je zmyslom tohto zákona, aby sme mali inštitúciu, ktorá má právomoc, po prvé, skontrolovať takéto veľmi veľké finančné prostriedky, ktoré vynakladáme. Po druhé, aby sa mal občan, ktorého práva sú porušené, na koho obrátiť, kto dokáže jeho problém riešiť, ak mu nie je poskytovaná taká sociálna starostlivosť, na ktorú má podľa zákona nárok. Po tretie, aby sme vedeli postupovať voči tzv. tým, ľudový názov, domom hrôzy, ktoré sa tvária, že poskytujú sociálne služby, ale v skutočnosti nie a my sme na nemali žiaden dosah. A po štvrté, aby sme vedeli predchádzať, pokiaľ to bude len trochu možné, takým prípadom, ako sa udial, ak si pamätáte prípad Osadné na konci minulého roka.
V čom bol trochu taký krívajúci prístup, ktorý na Slovensku bol v tej kontrole zariadení sociálnych služieb, aj keď ja nepovažujem, alebo teda takto, ešte chcem povedať jednu vec, že samozrejmé, že absolútna väčšina, absolútna-absolútna väčšina poberateľov, či už zo strany zariadení sociálnych služieb, alebo zo strany ľudí s ŤZP a ďalších ľudí, ktorí využívajú sociálne služby alebo kompenzácie, samozrejmé, že poberá tento príspevok oprávnene, zaslúži si ho a práve naopak, v mnohých prípadoch by si zaslúžili aj väčšiu pomoc štátu. Ale na to, aby sme tie peniaze mali, potrebujeme vytvoriť a nastaviť systém tak, aby tie peniaze neutekali zo systému tam, kde ich nepotrebujeme.
Teraz sa vrátim k prípadu Osadné. My sme mali doteraz nastavený takzvaný, teraz to, neberte ma, lebo sú to aj právne pojmy, teraz to nemyslím právne, myslím to ľudovo alebo teda normálnou ľudskou rečou, aby sme dohliadali na kvalitu zariadení sociálnych služieb. Ale dohliadali sme na ňu viac alebo menej administratívnym spôsobom. To znamená, skúmali sme, že či majú dostatočne vypracované metodiky, či majú taký, onaký plán, či majú na to príslušný papier alebo nemajú. Ale absentoval niekto, koho, kde sa môže občan obrátiť a povedať, no tak ale môjmu rodičovi, príbuznému nedajú piť vtedy, keď majú, neposkytujú mu takú starostlivosť, ako majú. Toto má byť tá inštitúcia, na ktorú sa môžu ľudia obrátiť.
Bude o tom, predpokladám, veľmi široká diskusia ešte. Ak by aj teraz nebola, určite v druhom čítaní v septembri bude. Ja som na ňu pripravený. Tak ako v medzirezortnom pripomienkovom konaní, tak aj s vami ako poslankyňami a poslancami Národnej rady som pripravený debatovať o tom, aby tento zákon bol čo najlepší. A prosím vás v prvom čítaní o jeho podporu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.6.2022 13:40 - 13:55 hod.

Milan Krajniak
Pán predseda, ďakujem za slovo. Chcem, samozrejme, avizovať, že som pripravený v druhom čítaní sa baviť o tom, že ak budú návrhy, ako to vylepšiť, tak, tak ako doteraz som pripravený o tom debatovať. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.6.2022 13:10 - 13:25 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Pán predseda, môžem?

Kollár, Boris, predseda NR SR
Chcem vás požiadať, tí, ktorí naozaj nechcú byť na rokovaní, nech opustia plénum. Poprosím skupinku SMEROHLAS-u, keby sa mohla posunúť hore, viacej do kaviarne, ďakujem pekne. Aj tunák koalíciu pána Gyimesiho s ĽSNS, keby sa mohli posunúť do kaviarne a pán Galis znova.

Krajniak, Milan, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Dobre. Vážený pán predseda, vážený pán predseda, vážené dámy a páni, som naozaj rád, že vám môžem predložiť tento návrh zákona, o ktorý sme spolu s viacerými z vás dlhšiu dobu bojovali, že? Pani poslankyňa Žitňanská, ktorá sedí priamo oproti mne. Takže som naozaj rád, že tu môžem s týmto návrhom zákona byť a chcel by som vám, tí, ktorí sa zaoberáte touto problematikou detí v detských domovoch a profesionálnych rodičov, tak viete, prečo je to dôležité, ale aj pre tých, ktorí sa nezaoberáte touto problematikou, aby ste mali takú základnú informáciu.
V detských domovoch, to znamená v CDR-kách, podľa dnešného názvu, máme približne 5 100 detí. Z toho približne 300 sú takzvaní mladí dospelí. Tí, ktorí dovŕšili 18 rokov, ale za istých podmienok ešte ďalej môžu bývať v CDR-kách. Zo 4 800 detí do 18 rokov, približne toľkoto ich máme, máme 50 % umiestnených natrvalo v detských domovoch a približne 50 % najmä rozhodnutím súdu na nejakú prechodnú dočasnú dobu. Aktuálne máme u profesionálnych náhradných rodičov približne 1 450 detí. To, samozrejme, kolíše podľa situácie. A profesionálnych náhradných rodičov je približne medzi 700 a 750, sa to pohybuje. Máme 300 profesionálnych náhradných rodičov v neštátnych CDR-kách a približne 400 až 450 v štátnych CDR-kách. Vykonávajú tú istú činnosť. Je medzi nimi rozdiel. Tí, ktorí pôsobia v neštátnych CDR-kách, majú vyšší štatistický priemer, že koľko detí, o koľko detí na jedného profesionálneho náhradného rodiča sa starajú. U tých neštátnych je to cez dve, 2,1 - 2,2 dieťaťa na jedného profesionálneho náhradného rodiča a u štátnych je to 1,8 - 1,9. Je to spôsobené aj tým, že z dôvodu náboženského presvedčenia sú častokrát ochotní tí neštátni zobrať si k sebe napríklad aj dieťa, ktoré je s ťažkým zdravotným postihnutím a starať sa ako profesionálny náhradný rodič aj o takéto dieťa. A teraz pozor, ale profesionálni náhradní rodičia neštátni majú v priemere o dvesto eur nižšie platy. To je prvá vec, ktorá je absolútne, absolútne nefér. Čiže chceme zrovnoprávniť tieto platy.
Druhá vec, ktorú chcem urobiť, je, aby sme týmto novým zákonom vytvorili takú stabilitu tohto povolania, aby vedeli, vlastne každý profesionálny náhradný rodič, s čím môže počítať, aby sme dostali, podľa našich informácií z CDR-iek môžme dostať ešte vlastne z ústavnej starostlivosti takpovediac do profesionálnych síce náhradných rodičov, ale teda do normálnych rodín ďalších aspoň tisíc detí. A tento cieľ nám naozaj stojí za to, aby sme prijali takúto nie novelu zákona, ale nový zákon o profesionálnych náhradných rodičoch. Som veľmi vďačný každému, kto vypracovanie a vlastne posunutie takejto novely až sem podporil a verím, že, že to naozaj môže napomôcť tým deťom, ktoré buď nemajú rodičov alebo jednoducho sa o nich rodičia z rôznych dôvodov nechcú, nevedia, nedokážu postarať.
Nedá sa, ani, ani keby sme urobili tento zákon najdokonalejšie a naozaj, že ako štát by sme sa snažili veľmi pomáhať profesionálnym náhradným rodičom, nikdy nedokážeme zabezpečiť stopercentný stav, aby všetky deti, ktoré sú v CDR-kách, mohli byť v rodinách z dvoch dôvodov, že, samozrejme, niektoré, našťastie my vedieme náš štát, naša spoločnosť vedie CDR-ká a detské domovy k tomu, aby všade tam, kde je to možné po tej prechodnej dobe, kedy sa CDR-ko stará o dieťa, bolo, bola rodina zasanovaná, aby toto dieťa mohlo byť vrátené do, do svojej vlastnej rodiny, čo je fajn a nemá zmysel, keď je iba dočasná doba, aby sme toto dieťa umiestňovali na nejakú kratšiu dobu mimo.
Druhý dôvod je, že máme približne 500 až 600 detí, ktorých zdravotný stav je natoľko vážny, že by sa nevedeli profesio..., a vyžadujú si prakticky 24-hodinovú starostlivosť, takže profesionálni náhradní rodičia by sa nevedeli o nich ani nieže kvalifikovane a že by na to nemali obetavosť a kvalifikáciu, ale keď to tak poviem, aj profesionálny náhradný rodič sa potrebuje osem hodín vyspať, to znamená, preto 500 až 600 detí vlastne musí byť trvale umiestnených v ústavnej starostlivosti.
Vážené kolegyne, kolegovia, asi ma už trochu poznáte v tom, že väčšinou moje úvodné slová sú stručné a potom reagujem na vaše otázky alebo pripomienky, podnety, kritiku. Tuto som si kládol za povinnosť mať trošku obšírnejšie úvodné slovo, lebo si myslím, že toto je vec, ktorú by naozaj sme mohli podporiť všetci, a som rád, že o tom dnes môžeme rokovať a naozaj si myslím, že to môže deťom z detských domovov veľmi pomôcť.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

24.5.2022 14:10 - 14:10 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Pán poslanec, snažili sme sa to čo najviac zjednodušiť a prispôsobiť takým, povedal by som, bežným medziľudským vzťahom. Čiže vlastne tá prvotná povinnosť by mala byť, že ten, kto chce zriadiť takúto detskú skupinu, sa zaregistruje, zaregistruje sa na VÚC-ke, to znamená, aby sme vedeli, že plánuje zriadiť takúto detskú skupinu, a potom podpíše normálne zmluvu s tou mamičkou, ktorej dieťa by mala zverené alebo mal, môže to byť, samozrejme, aj muž, zverené do starostlivosti. Či sa jedná o presný typ zmluvy, to vám teraz z hlavy nepoviem, ale viem vám, vieme vám poslať, bude to zmluva a na základe, čiže bude to na základe zmluvy a ten príjem bude normálne, riadne zdanený. To znamená, bude to príjem a súčasne nebude sa to započítavať ale prípadne do dávky v hmotnej núdzi, čiže keby mamička, ktorá je v hmotnej núdzi, opatrovala susedke dieťa a dostala za to 160 eur, tak sa te... tak sa jej to neodpočíta z toho, čo dostáva v hmotnej núdzi.
Kritériá. Rozmýšľali sme nad kritériami, ale v zásade, pokiaľ sa nemýlim, je tam iba kritérium, že má vzťah k tomu priestoru, či už ho vlastní, alebo ho má v prenájme. A predstavujeme si to tak teraz, poviem to ľudsky, ak bývam v byte, hoc v bežnom panelákovom byte a je úplne bežné, že susedkine deti sa ku mne chodia hrať s mojimi deťmi, je to úplne bežná životná situácia. A naše úrady, teraz by som to povedal, úrady práce nepovažujú to prostredie za nevhodné na výchovu detí. To znamená, nedávame návrh na odoberanie detí z takejto výchovy, tak považujem za úplne bežné, že na tých pár hodín denne bude to dieťa môcť byť normálne v byte alebo v rodinnom dome. Predpokladám, že toto bude 90 % tých situácií. Aj teraz som ešte, keď to prešlo výbormi, hovoril s kolegyňami z ministerstva, že, samozrejme, budeme sledovať tú situáciu, ak bude potrebné nejako vylepšiť tú reguláciu alebo stanoviť nejaké pravidlo, keby sme náhodou zistili, že niečo tam treba proste vylepšiť, tak sme kedykoľvek pripravení to urobiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.5.2022 14:03 - 14:06 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Vážené dámy a páni, situácia, agresia na Ukrajine spôsobila, samozrejme, to, že množstvo Ukrajiniek s malými deťmi našlo dočasné útočisko na Slovensku a napriek tomu, že by chceli pracovať, tak často nemajú tú možnosť, pretože nemajú kam svoje malé deti umiestniť, pretože na Slovensku je dlhodobo známe, že máme problém s miestami v jasliach a v škôlkach. Preto sme sa rozhodli tento problém riešiť takým spôsobom, aby sme uľahčili životnú situáciu nielen Ukrajinkám, ale aj občanom Slovenskej republiky, ktorí žijú v regiónoch, kde majú problém umiestniť dieťa do jaslí alebo do škôlky, a to takým spôsobom, že umožníme zriadenie tzv. detských skupín.
Detské skupiny umožnia napríklad mamičke, ktorá má jedno vlastné dieťa, aby mohla opatrovať aj deti svojich priateľov, príbuzných, susedov, známych, a to v počte maximálne štyri. Čiže aby som to povedal na praktickom príklade, ak má mamička jedno dieťa, môže vlastne mať v detskej skupine tri ďalšie deti, ak má tri vlastné deti, môže mať v detskej skupine maximálne jedno ďalšie dieťa. A umožňujeme takýmto spôsobom, aby tie mamičky, ktoré takýmto spôsobom zveria do tej starostlivosti svoje dieťa, poberali aj príspevok na starostlivosť, a to maximálne do výšky 160 eur mesačne. A toto bude môcť byť pre tú mamičku, ktorá sa bude starať nielen o vlastné dieťa, ale aj o deti svojich susedov, priateliek, mohla poberať, mohlo to byť pre ňu aj vlastne prilepšením si a zárobkovou činnosťou.
Ako som už povedal, je to možné pre deti do piatich rokov, čiže do momentu, kým dieťa má nastúpiť na povinnú predškolskú dochádzku, a takýmto spôsobom chceme vlastne uľahčiť život nielen Ukrajinkám, ale aj všetkým občanom Slovenskej republiky.
Ďakujem vám za podporu tohto zákona.
Skryt prepis