Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

29.9.2022 o 15:36 hod.

Bc.

Milan Krajniak

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 4.10.2022 10:10 - 10:10 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené dámy, vážení páni, som rád, že môžme dnes hovoriť o zákone, ktorý pomáha niekoľko tisíc detí, deťom, ktoré žijú v detských domovoch alebo sú v starostlivosti detských domovov, a týmto zákonom o profesionálnych náhradných rodičoch jednak zvyšujeme trošku aj finančné ohodnotenie profesionálnych rodičov a stabilizujeme ich činnosť. Je to vlastne nový zákon, ktorý nám umožní našim odhadom a dúfame v to, aspoň tisíc detí, ktoré sú momentálne v detských domovoch, umiestniť u profesionálnych náhradných rodičov.
Chcem veľmi oceniť a poďakovať za zhruba ročnú konštruktívnu debatu so všetkými zainteresovanými zástupcami profesionálnych rodičov, kolegov na ministerstve, pani riaditeľku Mrázkovú, ktorej táto téma leží veľmi na srdci, a tak isto všetkých poslancov a predstaviteľov všetkých politických strán, že sme pripravili tento návrh zákona do podoby, ktorý naozaj umožní čo najviac detí dostať z ústavného prostredia k profesionálnym náhradným rodičom.
Chcel by som avizovať ešte pri tomto svojom úvodnom slove, že v rozprave bude mať pozmeňujúci návrh pán poslanec Lehotský. Tento pozmeňujúci návrh sme spolu odkonzultovali, považujeme ho za dobrý. Pán poslanec ho odôvodní, iba vopred chcem povedať teda, že je to po konzultácii s ministerstvom a s odborným zázemím nášho ministerstva. Čiže považujeme tento pozmeňujúci návrh za vylepšenie.
Ja sa veľmi teším, že napriek všetkým tým problémom, ktoré v našej spoločnosti sú, vojna, inflácia, pandémia, sme si všetci spolu dali tú námahu a robíme aj na koncepčných veciach, ktoré môžu pomôcť deťom, a som veľmi rád, že panuje široká celospoločenská, ale aj politická zhoda o tom, aby bol tento návrh zákona prijatý.
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda.
Skryt prepis
 

29.9.2022 16:06 - 16:06 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda. Ako som už avizoval v predchádzajúcom návrhu, chcem vás poprosiť o podporu skráteného legislatívneho konania, aby sme mohli vyplatiť dôchodcom mimoriadnu inflačnú pomoc prostredníctvom novely zákona o 13. dôchodku, to znamená, že v tomto roku, keďže už trinásty dôchodok bol vyplatený v mesiaci júl, čiastočne august, by sme ho vyplatili druhýkrát v zmenenej podobe.
Robíme to takto v skrátenom legislatívnom konaní preto, rovnako ako tú novelu zákona o štátnom rozpočte, lebo Sociálna poisťovňa na to, aby mohla vyplatiť v novembri túto mimoriadnu inflačnú pomoc, tak potrebuje mať začiatkom októbra platnú legislatívu, aby mohli pristúpiť k tomu a pripraviť to vyplácanie. Toto je dôvod skráteného legislatívneho konania a chcel by som vás poprosiť o jeho podporu.
Ďakujem veľmi pekne. (Ruch v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.9.2022 15:51 - 15:51 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda.
Pán poslanec Viskupič, chcem reagovať. Nebudem sa otáčať priebežne, ale budem teda reagovať. Nie, nie je to v poriadku, ja len aby to nebolo brané, že je to neslušné, tak iba kvôli tomu, že sedíš akurát presne za mnou, tak budem hovoriť smerom do pléna.
Pán poslanec, rozumiem tvojej výhrade a za normálnych okolností by som ti povedal, že ja nevidím žiadny problém pre to, aby sa vyšpecifikovalo to, že tá rezerva, tých jeden a pol miliardy, ktorá má ísť na pomoc v súvislosti s energetikou a na inflačnú pomoc, aby bola špecifikovaná presnejšie. Je tu ale jeden alebo dva konkrétne problémy, prečo to tak nemôže aktuálne byť.
Po prvé, my sme, samozrejme, ten návrh o štrnástych dô... alebo teda o tom mimoriadnom dôchodku predstavili na vláde už skôr a vznikol tam ten problém, že musíme urobiť tú novelu, aby sme dôchodky boli schopní vyplatiť. Sociálna poisťovňa, aby bola schopná vyplatiť aj túto dodatočnú mimoriadnu inflačnú pomoc, potrebuje na to reakčný čas. Chceme, aby boli vyplatené v novembri. Na to, aby boli vyplatené v novembri, musí byť začiatkom októbra platná legislatíva. Čiže... Ďakujem pekne, pán poslanec. Čiže toto je ten dôvod. Ten môj návrh na pomoc dôchodcom vlastne inicioval to, že prišlo, prišlo k tejto novele zákona o štátnom rozpočte a ja som si to zobral práve preto na krk, lebo mi na tom, myslím, že to aj obhajujem tu v parlamente, lebo mi na tom, prirodzene, záleží.
Druhá vec, ktorú chcem povedať, to som rád, že ste to rozdebatovali na výbore pre financie a rozpočet, ale to je naozaj faktická vec, že my rokujeme so zamestnávateľmi, s odborármi, s predstaviteľmi ZMOS-u o tom, že akým spôsobom im doručiť tú pomoc v súvislosti s narastajúcimi cenami energií ešte tento rok. Lebo keby sme sa bavili o budúcom roku, tak, samozrejme, že to dôjde 15. októbra do parlamentu v návrhu štátneho rozpočtu. Ale my máme pri každom type pomoci domácnostiam, školám, nemocniciam, zariadeniam sociálnych služieb, charitám, čiže nazvime to verejnému sektoru aj firmám, my budeme musieť robiť kombináciu dvoch možností, ako to urobíme.
Jedna vec je, že priama finančná kompenzácia niektorým vybraným napríklad domácnostiam, ale druhá možnosť, ktorú, samozrejme, uprednostňujeme, je zastropovanie tej ceny, ale to potom znamená, že tomu dodávateľovi, ktorý tú energiu dodá, musíme iným spôsobom kompenzovať ten rozdiel medzi, minimálne medzi, nazvime to, že ekonomicky oprávnenými nákladmi a nejakým primeraným ziskom. Ale toto nevieme teraz spočítať. Pretože my nevieme v žiadnom z tých daných momentov, keď sa to bude diať. To znamená, predstavme si, že sme v 20. októbri ako príklad. My nevieme, aká bude spotová cena elektriny, to znamená, nevieme, že koľko je ten... ten gap alebo ten, proste to, čo aktuálne budeme musieť do konca roka podľa spotových cien tým jednotlivým segmentom dodať. U domácnostiach neni tento problém, lebo tam vieme napočítať v nejakej fáze nejaký prípadný, nazvime to, energetický šek, aj keď domácnosti, chvalabohu, majú zastropované ceny energií do konca roka. Ale u zariadení sociálnych služieb, nemocníc, škôl, firiem, pekárov, komukoľvek ďalšiemu, my to nebudeme vedieť, pretože tá cena bude trhovo kolísať.
Čiže teraz si predstav, pán poslanec, a to hovorím iba akože vecne, lebo však ty si človek, ktorý vníma reálny svet, že by sme dali, že 150 mil. pôjde na pomoc školám, lebo tak by si si to ty asi predstavoval, že tam budú konkrétne nejaké vyšpecifikované, že tá pomoc na zníženie n... alebo teda kompenzačná pomoc kvôli vysokým cenám energií, že by si tam chcel mať, že toľkoto pôjde na školy, toľkoto pôjde pekárom, toľkoto pôjde zdravotníkom, toľkoto pôjde zariadeniam sociálnych služieb... ale my to nevieme povedať. Lebo nevieme, aká bude vtedy tá spotová cena, a keď my rozhodneme o stropovaní, že to bude, príklad poviem, že 100 eur na MWh elektrickej energie, my nevieme, koľko bude ten gap, ktorý budeme doplácať. Práve preto je to urobené takto.
Čiže keďže ťa považujem za racionálneho človeka, pán poslanec, aj keď teraz opozičného, chcel som k tomu povedať pár slov, že prečo my to nevieme teraz urobiť tak, ako by si si to ty predstavoval. Pretože keby náhodou tá cena sa hýbala tak, že to nevieme odhadnúť ten spot, tak by sme museli akože ešte trikrát do konca roka prísť do parlamentu a meniť tie jednotlivé položky o pomoci v jednotlivých segmentoch? To asi nie je celkom reálne.
A urobili sme to, myslím si, férovo. Férovo v tom zmysle, že hoci sme navýšili príjmy a navýšili alikvotne aj výdavky, to znamená, to bolo jedna k jednej, my sme nemenili, teraz by som, nemenili sme nominálne, nominálne ten deficit. To znamená, podľa mňa je to fér, pretože to v skutočnosti rozpočet vylepšuje, než keby sme išli na percentuálny deficit. Takže zdá sa mi, že je to urobené korektne. Chcel som to tu povedať a chcel som upozorniť na to, že bez tej zmeny, nazvime to, výdavkového stropu v rozpočte, nevieme vyplatiť tú pomoc dôchodcom. Preto som tu, pretože keď som ten návrh predložil na vláde, tak sme tam, samozrejme, mali napísané v doložke, v našom materiáli na vláde, že návrh bude financovaný zo zvýšeného výberu daní. Ale to nie je možné podľa zákona o rozpočtových pravidiel bez zmeny zákona o štátnom rozpočte.
Preto tu som, a preto to aj obhajujem, lebo je to takpovediac môj záujem, keďže môjho rezortu sa asi bude týkať veľmi veľká časť toho zvýšeného limitu, ktorú budeme chcieť do konca roka vyplatiť, a bez toho to neviem urobiť.
Čiže to je na vysvetlenie, aby si rozumel, že prečo je to, prečo je to takto.
Skryt prepis
 

29.9.2022 15:36 - 15:36 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Vážené dámy a páni, vzhľadom na to, že vláda chce vyplatiť inflačnú pomoc dôchodcom a do konca roka vyplatiť aj pomoc zariadeniam sociálnych služieb, nemocniciam a školám, ako aj celému verejnému sektoru, ako aj najviac dotknutým firmám alebo sektorom firiem na Slovensku a nemôžme to urobiť bez novely zákona o štátnom rozpočte, tak vás chcem poprosiť, aby sme túto novelu vedeli prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

20.9.2022 15:25 - 15:40 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Dobre, čiže záverečné slovo. Záverečné slovo. Vážený pán podpredseda, keďže vidím, že sú tu ľudia, ktorých naozaj téma zaujíma, tak skúsim zareagovať na to, čo v rozprave odznelo a na čo sa dá reagovať vecne. Chcem tak urobiť aj preto, lebo zápisy tejto rozpravy aj nahrávky sa uchovávajú a myslím si, že sú tu niektoré veci, ktoré treba povedať, lebo toto je strategická vec, to je veľmi veľa peňazí, o ktorých v tejto novele ideme rozhodovať.
Najskôr by som sa chcel vyjadriť veľmi krátko k tomu, čo tu hovoril pán poslanec Cmorej. Chcel by som iba spomenúť môj obľúbený citát poľského satirika Jerzeho Leca, ktorý povedal: Nehnevajte sa na trpaslíkov, že vás kopú do členkov, oni vyššie nedosiahnu.
A teraz by som chcel reagovať na jednotlivé veci, ktoré tu odzneli. Ak by existovala rada pre rozpočtovú zodpovednosť pred 100 rokmi, tak by určite vydala veľmi katastrofickú víziu, alarmistickú, toho, ako sa bude vyvíjať dôchodkový systém. A mala by plnú pravdu, že demografický obraz spoločnosti sa bude zhoršovať, lebo on sa zhoršuje už 150 rokov. Mala by pravdu, ak by povedala, že je problém, že čoraz viac ľudí spadá do dôchodkového systému, že sa nám predlžuje stredná dĺžka života. Toto všetko platí aj dnes. Čím to je, že tých 100 rokov priebežný dôchodkový systém naďalej fungoval. No pretože sa vyvíja aj celá spoločnosť. Vyvíja sa ekonomická sila, minimálne nášho národa európskej civilizácie, zvyšuje sa produktivita práce a jednoducho boli sme schopní dlhodobo financovať priebežný dôchodkový systém. Žiadne alarmistické scenáre sa nepotvrdili. Čo sa ale potvrdilo za posledných 20 rokov je, že tie očakávania, ktoré asi celá spoločnosť, musím sa priznať, že v tom roku 2002 až 2006, keď sa zavádzal, vrátane mňa, ako krásne ten II. pilier bude fungovať, sa ukázali ako úplne mylné. Druhý pilier nefunguje tak, ako si to mnohí predstavovali.
Málokto vie, pán poslanec Lehotský, keď ste to spomenuli, že II. pilier, a tobôž keď sa bavíme o automatickom vstupe do neho, podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, Národnej banky, ministerstva financií nezlepšuje dlhodobú udržateľnosť verejných financií. (Reakcia z pléna.) Nezlepšuje. To znamená, že II. pilier dnes nerieši to, čo viacerí vo svojich diskusiách hovoria, že tým si vylepšíme nejakým spôsobom udržateľnosť toho, ako budeme platiť dôchodky.
Po druhé. Vysoká inflácia je možno najväčším argumentom proti II. pilieru, pretože, pán poslanec Richter, to, čo ste povedali, jednoducho sa ukazuje nielen u nás, ale aj inde, že ten kapitalizačný pilier minimálne pre ľudí s nižšími príjmami, ktorí si sporia, nie je schopný poraziť infláciu. To je realita. Áno, dlhopisové fondy v dnešnej situácii klesajú. Tie akciové ešte viac. A problém je v tom, že sa dá vypočítať štatistická miera pravdepodobnosti, že keď hodíme 100 % ľudí do rizika a povieme im, choď do tých najrizikovejších akcií, tam máš najväčšiu pravdepodobnosť výnosu. To je síce pravda, ale čo urobíme s tými chudákmi, ktorí v tom gamblingu prehrajú? Lebo to, že sa akciový trh z dlhodobého hľadiska zvyšuje, dajme tomu indexy, to znamená len toľko, že je viac ľudí, ktorí vyhrali, než tých, ktorí prehrajú. Ale dôchodkový systém má byť stabilným zabezpečením dlhodobého príjmu až dovtedy, kým človek, až kým dovtedy, kým ten človek umrie.
Čo sa dá urobiť s tým, aby sme II. pilier čo najviac stabilizovali? Ja by som chcel povedať, že je úplne známe odo mňa, že nie som fanúšikom II. pilieru, ale nikdy nedopustím, pokiaľ budem mať na to vplyv, aby ktokoľvek siahol ľuďom na úspory, ktoré v II. pilieri majú. Sú to peniaze ľudí. Nemôže sa stať nikdy, že by sme im na ne siahali. To znamená, že by ich niekto chcel vyvlastniť, akýmkoľvek spôsobom znehodnotiť. To, čo teraz touto novelou robíme, že keď už II. pilier existuje, ako ho môžme vylepšiť a dať ľuďom garancie, aby mali pokiaľ možno, pokiaľ možno v čo najširšom spoločenskom konsenze nejakú rovnováhu istoty a rovnováhu pokiaľ možno čo najlepšieho výnosu. A v tomto som celé tie dva roky, odkedy sa o tom debatuje, že čo s tým II. pilierom urobiť, išiel vždy zlatou strednou cestou čo najširšieho konsenzu odbornej verejnosti, najmä s tým vedomím, že tu ide o miliardy peňazí, ktoré sú vo vlastníctve ľudí, to sú ich peniaze.
Na jednej strane niektorí hovoria, že dajme ľuďom slobodu, nemôže im predsa štát naordinovať, že tieto dôchodkové úspory majú slúžiť na ich zabezpečenie na starobe, dajme im slobodu, aby jednoducho disponovali tými usporenými peniazmi a rozhodli sa ako dospelí ľudia, akým spôsobom ich chcú použiť. A na druhej strane ich chceme bez milosti veľkými vidlami prehadzovať z jedného systému do druhého, z garantovaných do akciových, predtým opačne. Tak je ten človek taký, že má o tom rozhodnúť sám? Má učiniť úkon vôle ako chce, aby sa s jeho peniazmi v II. pilieri nakladalo? Alebo mu to štát musí nariadiť, chce mu to nariadiť? No ale potom to platí počas celú dobu ako je v systéme.
Počas celých dvojročných rokovaní, a teda absolvoval som ich veľa a s každým, kto o to prejavil záujem, som sa snažil vyvažovať tie záujmy tých, ktorí veria akciám, a medzi tými, ktorí veria, že to minimum, čo musíme urobiť, je, aby sme ľuďom garantovali, že tie peniaze, ktoré tam majú, že o ne neprídu. Práve preto je v II. pilieri v tejto novele tzv. tá individuálna garancia, to znamená, keď už človek dá peniaze do garantovaného fondu, tak musí mať garantované, že o istinu nepríde, keď už nič iné, tak nesmie prísť aspoň o istinu, lebo v tých akciových fondoch, kde má vyššiu mieru pravdepodobnosti, že na tom zarobí, nemá žiadnu garanciu, môže dostať aj nulu, a to ľuďom nikto nepovie, môže dostať nulu.
Toto je to riziko, ktoré ak si štát chce zobrať na seba, že rozhodne za tých ľudí, no tak potom musí zvažovať, čo ak sa štát pomýli. Čo ak sa štát pomýli? Čo ak štát urobí to rozhodnutie akurát vtedy, my nevieme predvídať, či od zajtra akciové trhy začnú stúpať, alebo klesať. Či začne nová pandémia alebo začne nová vojna, alebo nezačne. Začne energetická kríza alebo nezačne. Bude v zime tiecť ruský plyn alebo nebude? Ale bez akýchkoľvek problémov vidlami s tak ľahkou akože chceme prevaľovať 1,7 milióna ľudí.
Pán poslanec, správne ste povedali, že z toho 1,7 milióna ľudí no možno polovica je tam takých, pre ktorých je ten II. pilier výhodný. My sme si nechali spočítať množstvo analýz, ktoré sú ktorémukoľvek poslancovi Národnej rady k dispozícii, tých alternatív, verzií správania sa, predvolených investičných stratégií, rizík, to všetko je vám k dispozícii. V tomto hráme úplne s otvorenými kartami, môžte si to pozrieť a budete vidieť, že ako to vychádza v tých rôznych scenároch. Práve preto, aby sme zvýšili pravdepodobnosť toho, že II. pilier vôbec bude výhodný, výhodnejší ako I. pilier, ako keby tí ľudia zostali v I. pilieri, práve preto znižujeme poplatky, pretože tým, bez toho, aby sme znížili poplatky, tak pre ľudí v zásade s priemernými mzdami by bol II. pilier nevýhodný z dlhodobého hľadiska. Ale tým, že sa nám, že sa nám tá poplatková štruktúra takýmto spôsobom znižuje, zvyšujeme pravdepodobnosť výšky dôchodkových úspor po štyridsiatich rokoch zhruba o 10 % vyššie, a tým pádom sa to stáva zaujímavejším aj pre tých nižšie príjmových. Dá sa určiť na základe súčasných analýz presná, presná suma, že kde, kde tá pravdepodobnosť je. Vždy ide len o pravdepodobnosť.
Zainteresovať DSS, ste povedali, pán poslanec. S DSS sa rokovalo naozaj veľmi intenzívne rok o všetkom, o presunoch, ako to urobiť, ako urobiť túto novelu. Paradoxne DSS-ky sú oveľa zdržanlivejšie ako mnohí liberálni ekonómovia alebo analytici v tom, že do akej miery rizika ísť. A to rokovanie, ktoré som avizoval, ja vnímam ako potrebné najmä kvôli tomu, aby všetci aktéri sedeli za jedným stolom a aby videli, že a mohli navzájom opoznať svoje názory, pretože niekedy tie záujmy, argumenty ľudí, ktorí sa nepochybne považujú za odborníkov, sú protichodné. Nedá sa urobiť aj dať do akciových fondov do 64 rokov a nedá sa aj garantovať nejaká miera bezpečia. Paradoxne DSS-ky sú v tomto konzervatívnejšie, ja im rozumiem, že sú konzervatívnejšie. To znamená, s DSS-kami máme, aspoň tak ja to vnímam, otvorené dve veci, v ktorých je, alebo tri veci, v ktorých ony to rozporujú.
Jedna vec je pochopiteľná, poplatky. No tak nepáči sa im, že znižujeme poplatky. To je pochopiteľné. My sme vyčíslili, že napriek tomu budú zarábať niekoľko desiatok miliónov eur ročne, urobili sme nejakú prognózu, môžeme si to pozrieť a povedať, debatovať ako spoločnosť, či je to dostatočné, alebo to nie je dostatočné.
Po druhé, DSS-ky by chceli, aby im štát presne nariadil, že dajme tomu, v akých dňoch, v akých intervaloch, koľko percent majú presúvať majetku sporiteľov. V tomto my to chceme nechať na nich. Tak keď sú odvážni na to, aby spravovali úspory sporiteľov, tak nech aj v priebehu roka a pol nájdu stratégiu ako ich presunúť.
Po tretie, je to doba, ktorú potrebujú na to, aby týchto sporiteľov začali presúvať. O všetkých týchto troch veciach ja aj s nimi, aj som im to povedal ešte pred prvým čítaním, ešte predtým než to išlo do vlády, že aj o tomto chcem s nimi hovoriť a chcem, aby sedeli za tým jedným stolom a aby si navzájom, aby sme si zoradili argumenty.
Mimochodom tá poplatková štruktúra je veľmi podobná ako je to napríklad vo Švédsku, ktorú my vyhodnocujeme ako bezpečný systém. Tam takisto majú iba jeden poplatok, nefungujú na iných. Mimochodom dnes na Slovensku, Slovensko ako prvá krajina zaviedla, bola to jedna súkromná spoločnosť, paneurópsky osobný dôchodkový produkt, ktorý je de facto štvrtým pilierom, začína sa teda ako prvá krajina v Európe ho začína poskytovať slovenská firma, slovenská spoločnosť, a tam je tá poplatková štruktúra tiež iba taká, že je tam iba jeden poplatok stanovený podobným spôsobom ako navrhujeme, aby bol v II. pilieri.
Bola tu debata, pán poslanec Lehotský, pán poslanec Richter, Sociálna poisťovňa či bola, či bola stratová, prečo bola kedy zisková a tak ďalej.
Pán poslanec Richter, pomýlili ste sa. Vy ste hovorili, že ste dosiahli, že v roku 2019 bola Sociálna poisťovňa na nule alebo proste hospodárila bez straty. Nie, ona bola prebytková, ona bola prebytková skoro 900 miliónov, pretože, samozrejme, že zo Sociálnej poisťovne odchádzajú stá milióny eur každý rok, budúci rok to má byť 1,13 miliardy na II. pilier. Veď predsa keby tieto peniaze neodchádzali, tak by bola Sociálna poisťovňa tento rok prebytková asi 800 miliónov, napríklad. Čiže ako upravene, my sme tú stratu spred dvoch rokov, ktorá bola kvôli pandémii, 900 miliónov, vtedy bol, to je to, čo štát musel doplatiť, tento rok to vyzerá, že to bude 200 miliónov, čiže dosť podstatným zásadným, iba 200 miliónov, čiže dosť zásadným, podstatným spôsobom sa nám to podarilo zredukovať v čase, keď 1 miliarda odchádza do II. piliera.
Hovorili ste, pán poslanec, že tá miera náhrady, miera náhrady, ak by neexistoval II. pilier, iba aby sme si to povedali, tak tá miera náhrady by bola o 4 % vyššia. O 4 % vyššia.
Druhý pilier existuje, pretože my veríme, teda ja až tak nie, ale spoločnosť verí, že ak z dlhodobého hľadiska chceme pomôcť dôchodkovému systému, tak vlastne vezmeme časť z toho, čo by sme mohli vyplatiť súčasným dôchodcom a umožníme to tým budúcim, aby si to sporili na budúce dôchodky vo viere, že tie ich dôchodky budú vyššie. Ale to je iba viera, to nie je žiadna istota, že to tak bude. To je viera. Ja súhlasím s tým, nech existuje možnosť, kto tomu verí, aby nejakú časť svojich odvodov posielal na II. pilier. Nech taká možnosť je. Samozrejme na debatu, či to má byť povinné, či ich tam máme dať všetkých do 35 rokov, myslím teraz ako automatický vstup, alebo či máme urobiť automatický vstup pre ľudí, ktorí sú, ktorí začínajú pracovať. To všetko sú otázky, o ktorých sa dá debatovať, pretože keď už II. pilier je, tak by mal dávať ľuďom čo najväčšiu garanciu a nejak možnosť, aby sa v ňom vedeli hýbať tak, aby to pre nich bolo aspoň s nejakou mierou pravdepodobnosti výhodné.
Presun. Presun to je vec, kde existujú viaceré scenáre, my sme robili napríklad, a tie prepočty sú k dispozícii každému, koho to zaujíma, testovali sme štyri stratégie toho presunu aj s rôznymi rokmi a s rôznymi, teraz by som povedal, vyklesávaniami z garantovaných do, z akciových do garantovaných fondov. Je vám to k dispozícii, tie modely, kto si ich bude chcieť pozrieť, môže prísť na ministerstvo, nie sú tajné, kľudne si to môžme pozrieť, rozanalyzovať. Ten, ktorý sme zvolili, sa nám zdal byť najlepší, ale aj tie ostatné neboli tak ďaleko od nejakého ideálu, aby sa o nich nedalo diskutovať.
Chcem zareagovať, pán poslanec, to, čo ste hovorili, tých 17 miliónov, ktoré vlastne musí, Sociálna poisťovňa de facto funguje ako vymáhač pre II. pilier. To bola jedna z prvých vecí, ktorú som chcel, alebo som si povedal, že no tak to je absolútne nelogické, tak prečo by Sociálna poisťovňa mala ručiť súkromným DSS-kám za to, že im vymôže odvody, keď napríklad aj súkromné zdravotné poisťovne si musia vymáhať samy, hej. Je tam jeden rozdiel, to, čo ste spomenuli. Je tam nejaké percento zamestnávateľov, ktorí neodvádzajú, a z ústavného hľadiska by bolo nefér voči tým ľuďom, keby nemali takisto, lebo mali by výpadok v tom danom momente. Z tohoto dôvodu no mali by výpadok v tom, čo sa im sporí na dôchodok, čiže z toho dôvodu sme si povedali, že dobre, nebudeme do toho šiahať, neni to až taká suma, ktorú by Sociálna poisťovňa nevedela z dlhodobého hľadiska proste tým, že ona väčšinu z toho vymôže alebo aspoň nejakú časť, tak to dokáže sanovať. Čiže z ohľadu k tým ľuďom, nie z ohľadu k DSS-kám.
Stratégie som povedal, čiže tie sú k dispozícii. Dobre, čiže aby som to zhrnul. Ministerstvo financií, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, Úrad vlády, ministerstvo práce, sociálny vecí a rodiny, ktorýkoľvek poslanci Národnej rady a DSS-ky, ktorí budú mať záujem v prípade, ak táto novela prejde do druhého čítania, tak budeme nielenže diskutovať o tom, ale na to, aby to malo zmysel, keďže sa jedná o veľmi veľa peňazí tých ľudí, ktorí tam majú svoje úspory, tak treba nájsť čo najväčší spoločenský konsenzus o tom, že akým spôsobom to urobiť. Teraz hovorím najmä o presunoch a najmä o tom, že akým spôsobom chceme zabezpečiť garancie, tie tam sú zatiaľ ako individuálne garancie, tie doteraz neboli. Nikto ani v garantovanom fonde dnes nemá istotu, to tiež tým ľuďom nikto nepovedal, že dostanú aspoň istinu, nemusí to tak byť. Tak chceme urobiť aspoň to, že aby aspoň tie usporené peniaze, ktoré tam dali, odvedené peniaze, aby ich DSS-ky garantovali. O tomto všetkom ja nemám žiadny ideologický predsudok a som pripravený, keďže si myslím, že to máme urobiť čo najlepšie s ohľadom na tých ani nie 1,7 milióna, skôr reálne sa to týka maximálne 1,2 milióna ľudí, ktorí nejakým spôsobom aspoň občas si tam niečo prispejú. S ohľadom na tých ľudí ja chcem nájsť čo najširší konsenzus o tom. Ale ten čo najširší konsenzus znamená, že si budeme musieť povedať, tam kde sú protichodné názory, niekto chce ísť viacej do rizika. Myslím, že systém máme nastaviť viacej do rizika. Ja sa skôr prikláňam aj k tomu, čo povedal pán poslanec Taraba, nuž keď niekto chce hrať na akciových trhoch, kde je jasné, že vždycky nejaká časť prehrá, tak to má byť jeho rozhodnutie, najmä jeho rozhodnutie. Nemá to byť asi rozhodnutie štátu, že ho tam šupneme.
Ja si nemyslím, rozumiem, čo ste povedali, pán poslanec Richter, ja si nemyslím, že to bolo rozhodnutie tých ľudí presunúť pred tými, koľko to bolo, ôsmimi rokmi alebo ako to vychádza, možno už deviatimi do garantovaných fondov. Ale ak nechcem sa právať rovnako ako vy, teraz keď zjednodušene poviem, tak musíme vnímať, že ako dať tým ľuďom možnosť sa vyjadriť, vyjadriť k tomu, že čo chcú urobiť.
Mne sa zdá, teraz z vecného hľadiska hovorím, že bez ohľadu na to, ako sa rozhodneme, že akú časť by sme chceli presunúť, že by sme mali začiatkom toho budúceho roka spolu s DSS-kami aj štát, aj my všetci povedať, počúvajte, je zmena v II. pilieri, máš v II. pilieri nejaké peniaze? Tak vedz, že teraz sa musíš rozhodnúť, čo s tým urobíš. Buď tým, že vydáš nejaký pokyn, alebo aj tým, že nevydáš nejaký pokyn, ale aby minimálne každý z tých 1,2 – 3 milióna ľudí, ktorí reálne majú nejaké úspory v II. pilieri, aby vedeli, že teraz je ten čas, proste niečo sa ide meniť a musíš sa rozhodnúť. Chceš byť v predvolenej investičnej stratégii alebo chceš zostať v garantovanom fonde, alebo chceš zostať v akciovom. Okej, ale aby každý vedel, že teraz je ten čas, keď treba urobiť nejaké rozhodnutie.
Tak ako vždy dodržím keď poviem, že niekoho volám na rokovanie, ako napríklad som na poslednom výbore v pondelok povedal, že k zákonu o inšpekcii v sociálnych službách budeme mať, zorganizujem stretnutie a bude tento týždeň 12.30 h. vlastne tuto v trakte predsedu, ktorýkoľvek poslanec Národnej rady je pozvaný, tak aj v tomto garantujem, že pozvem každého, úplne každého, kto sa na tú tému bude chcieť vyjadriť a dostanete k dispozícii akékoľvek analýzy a prepočty, ktoré máme, aby ste si ich vy vedeli porovnať.
A dokonca chcem ísť tak ďaleko, pretože chcem hrať s otvorenými kartami, že my sme napríklad DSS-kám vopred poslali náš prepočet ich výnosov od začiatku toho ako fungujú na trhu až s nejakým prepočtom, ja neviem, desať rokov do budúcnosti, koľko vlastne zarábajú a získajú na poplatkoch, koľko by mali podľa nášho prepočtu získavať, aj keď im tie poplatky znížime, a povedal som im, že ak tam nájdu chybu, ak sme to spočítali zle, debatujme o tom. Ak sme sa pomýlili, sme ochotní to napraviť, aby tá miera ich odplaty bola primeraná. A to isté platí aj v tých jednotlivých stratégiách toho presunu a predvolenej investičnej stratégie, porovnajte si ich.
Ja som poveril dvoch ľudí na ministerstve potom, čo kolegovia z dôchodkovej sekcie, ktorú ja som žiadnym spôsobom, ja som tam myslím nedosadil ani na úrovníckej, nie na manažérskej, ani na úradníckej úrovni alebo teda referentskej ani jediného človeka. Tak dôchodková sekcia pracuje profesionálne, tak ako plánuje, pracuje dlhé roky. A potom, čo oni vlastne urobili tie prognózy, ako sa môže ten II. pilier vyvíjať, ktorá by bola najlepšia predvolená stratégia, tak som poveril dvoch iných kolegov, aby im tie stratégie rozbili, aby našli čokoľvek, čo ich môže spochybniť, nájsť že je to zle prepočítané, proste čokoľvek rozbiť, poprieť. Do diskusiách, keď sa ukázalo že tie, tie vlastne stratégie obstoja, tak vtedy tá najstratégia s najväčšou kombináciou pravdepodobnosťou výnosu a bezpečnosti tej investície pre ktoréhokoľvek sporiteľa, tak tá išla vlastne do toho návrhu zákona, ktorý máte aj dnes v parlamente.
Ďakujem vám za pozornosť. Budem rád ak túto novelu podporíte do druhého čítania. Nemám žiadne ideologické predsudky o tom, že ako prípadné návrhy v II. pilieri majú vyzerať. Budem sa snažiť hľadať čo najširší konsenzus tak, aby sporitelia boli v II. pilieri čo najbezpečnejší.
Skryt prepis
 

20.9.2022 15:25 - 15:40 hod.

Milan Krajniak
Ale ak sa môžem ešte prihlásiť v rozprave, ak je to možné, tak kľudne, aby mohli reagovať poslanci, ak chcú, mne to nevadí.
Skryt prepis
 

20.9.2022 15:25 - 15:40 hod.

Milan Krajniak
Pán poslanec Taraba, mne to nevadí, ak chcete reagovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.9.2022 11:25 - 11:40 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda.
Vážené dámy a páni, ide o reformu II. piliera dôchodkového systému, prvé čítanie. Najdôležitejšie zmeny, ktoré táto reforma prináša, je zavedenie predvolenej investičnej stratégie, ktorú štát chce doporučiť sporiteľom ako najbezpečnejšiu a súčasne najefektívnejšiu na zhodnotenie ich dôchodkových úspor. Po druhé, rušíme súčasný model garancie a zavádzame tzv. individuálne garancie. Po tretie, znižujeme poplatky, ktoré môžu dôchodkové správcovské spoločnosti vyberať od občanov, a vďaka tomuto zníženiu poplatkov sa môže navýšiť hodnota dôchodkových úspor sporiteľov až o 10 %.
Predpokladám alebo teda avizujem vopred, že boli k tomuto návrhu viaceré pripomienky, doplňujúce návrhy, ktoré ministerstvo a ja osobne, aj vláda je pripravená akceptovať. Jediný problém je v tom, že častokrát tie pripomienky boli proti alebo návrhy doplňujúce boli protichodné z rôznych inštitúcií. Preto v prípade, ak sa rozhodnete podporiť tento návrh zákona do druhého čítania, vyhlásil som verejne a hovorím to aj tu, že vlastne urobím stretnutie so všetkými zainteresovanými okrem poslancov Národnej rady, ktorí na to prejavia záujem, aj s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami, s Národnou bankou, ministerstvom financií, Radou pre rozpočtovú zodpovednosť. My máme prepočítanú každú alternatívu, vrátane tých, ktorí viacerí z vás avizovali, že by bola pre vás zaujímavejšia, lepšia jednak výnosnosť a jednak miera rizika a sme pripravení tieto pripomienky zapracovať, ale chápte, že to musíme urobiť takým spôsobom, aby ten konsenzus bol čo najširší. To znamená, ja som ochotný v tomto sa prispôsobiť, pretože viaceré alternatívy z tých, ktoré ste navrhovali, pre nás sú akceptovateľné, ale musíme nájsť konsenzus medzi ministerstvom financií, viacerými návrhmi poslancov, Radou pre rozpočtovú zodpovednosť, dôchodkovými správcovskými spoločnosťami. Ja si myslím, že sa to dá urobiť a som na to pripravený.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.9.2022 11:25 - 11:40 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predseda, vážené dámy a páni, Národná rada musí schváliť vždy, keď chceme použiť alebo vyslať, alebo dať k dispozícii príslušníkov ozbrojených síl k dispozícii NATO, napriek tomu, že ide o ich dislokovanie na území Slovenskej republiky, a preto vás chcem požiadať o súhlas s vyčlenením maximálne 40 príslušníkov ozbrojených síl a vojenskej polície, ktorí vlastne sa majú podieľať na činnosti mnohonárodnej bojovej skupiny, ktorá je prítomná na území Slovenskej republiky. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.9.2022 11:25 - 11:40 hod.

Milan Krajniak Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda, v zastúpení pána ministra obrany si dovoľujem, ktorý je na dlho plánovanej zahraničnej pracovnej ceste, predstaviť zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tento zákon bol dlhodobo pripravovaný so všetkými zainteresovanými v rámci rezortu obrany.
Cieľom je stabilizovať vojenský personál, zvýšiť jeho kvality, rozšíriť možnosti vzdelávania, rozšíriť predpoklady pre celoživotné vzdelávanie, objektivizovať kariérny postup a vylepšiť situáciu, čo sa týka úhrad uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia a úhrady za služby súvisiace s poskytnutím zdravotnej starostlivosti.
Dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie a podporu tohto zákona v prvom čítaní. Ďakujem.
Skryt prepis