Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

20.6.2023 o 9:37 hod.

JUDr. Mgr. PhD., LL.M.

Miloš Svrček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 22.6.2023 15:37 - 15:42 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán podpredseda, pani ministerka, kolegyne, kolegovia, máme na stole vládny návrh, ktorým sa reaguje na potrebu zabezpečenia jednak transpozície európskych smerníc, ale je to aj dôležitý zákon z toho dôvodu, že jeho cieľom alebo cieľom tohto návrhu je vyhotovenie jednotnej, ucelenej a prehľadnej právnej úpravy splynutí, rozdelení, zlúčení, zmeny právnej formy a tiež aj ich cezhraničných alternatív, ktorá nahrádza aktuálne platnú právnu úpravu.
Ja tu nebudem zachádzať do detailov, pretože aj v prvom čítaní, aj v rámci rokovania ústavnoprávneho výboru k tomu bola živá debata. Celkovo čom si pozeral, tak by malo byť predložených sedem pozmeňujúcich návrhov. Ja prichádzam s jedným pozmeňujúcim návrhom a tým dôvodom predloženia je predovšetkým to, že ide o gramatické spresnenie právnej úpravy v § 9 ods. 4 za účelom odstránenia výkladových nejasností.
Nemalo by byť podľa môjho názoru pochýb, že veriteľ poskytujúci finančné služby dlžníkovi má na základe zmluvy alebo zákona voči dlžníkovi niektoré oprávnenia súvisiace s možnosťou sledovania jeho finančnej situácie a vyvodzovania tých dôsledkov z preddefinovaných parametrov určitej situácie vrátane prípadného výkonu záložného práva či inej formy zábezpeky.
Takéto oprávnenia však nezakladajú vzťahu spriaznenosti s dlžníkom. Inak povedané, ak veriteľ má zmluvné alebo zákonné oprávnenie uplatňovať, respektíve možnosť uplatňovať vplyv na riadenie právnickej osoby prostredníctvom svojich zmluvných alebo zákonných oprávnení dojednaných v zmluvách a finančných službách alebo zabezpečovacej dokumentácie a zabezpečovacích prostriedkov slúžiacich na zabezpečenie jeho pohľadávok zo zmlúv o finančných službách, nemožno takéhoto veriteľa považovať za spriaznenú osobu, najmä ak je účelom uvedených oprávnení zabezpečenie splnenia záväzku z poskytovanej finančnej služby a plnenie s tým súvisiacich podmienok.
Záujmy takéhoto veriteľa na splnení pohľadávky zo zmluvy o finančnej službe sú časovo obmedzené a sú zásadne odlišné od záujmov spriaznenej osoby, ktorá ovláda alebo má možnosť ovládať dlžníka cez kvalifikovanú účasť v ňom.
Aj v prípade § 9 ods. 5, to je ten druhý bod v mojom pozmeňujúcom návrhu, ide o spresnenie právnej úpravy vo vzťahu k jednoznačnejšiemu špecifikovaniu výnimky pre banky, ktorou sa rozumie nielen slovenská banka, ale aj pobočka zahraničnej banky a zahraničná banka so sídlom v zmluvnom štáte Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.
Takže toľko v krátkosti odôvodnenie tohto pozmeňujúceho návrhu a teraz by som prečítal pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka k vládnemu návrhu zákona o premenách obchodných spoločností a družstiev a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 1557).
V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám nasledujúci pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona o premenách obchodných spoločností a družstiev a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
V čl. XXI sa vkladajú nové body 1 a 2, ktoré znejú:
„1. V § 9 sa za ods. 3 vkladá nový ods. 4., ktorý znie:
„(4) Za možnosť uplatňovať vplyv na riadenie právnickej osoby podľa ods. 3 sa nepovažujú zmluvné dojednania alebo zákonné oprávnenia veriteľa, ktorých účelom je ochrana práv alebo oprávnených záujmov veriteľa v súvislosti s poskytnutím finančných služieb dlžníkovi vrátane ich zábezpeky."
Doterajší ods. 4 sa označuje ako ods. 5.
2. V § 9 ods. 5 sa za slovo „bankou" vkladá čiarka a slová „pobočkou zahraničnej banky alebo zahraničnou bankou so sídlom v zmluvnom štáte Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj"."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.6.2023 14:27 - 14:28 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán minister pôdohospodárstva, ďakujem za odpoveď. Predpokladám, že takéto odpovede sú aj pri ďalších otázkach, lebo ja som chcel po jednotlivých okresoch vedieť výsledky pomoci a aké sú plánované projekty pre jednotlivé okresy. Čiže ja sa možno aj dohodnem s pánom predsedajúcim, že ďalšie otázky asi nemusia byť zodpovedané, lebo asi máte také isté odpovede. Škoda, že tu nie je pán minister pre investície, lebo by ma zaujímali konkrétne okresy a asi mi ani neviete odpovedať na Martin a martinskú nemocnicu, že čo konkrétne sa teraz v tejto danej veci ide riešiť. Takže asi len ďakujem a možno sa budem interpeláciou dopytovať. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.6.2023 9:50 - 10:00 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, kolegyne, kolegovia, v rámci rozpravy chcem predložiť dva pozmeňujúce návrhy. Prvý pozmeňujúci návrh predkladám z dôvodu nadväznosti na dlhodobé zlepšenie pandemickej situácie a opatrenia v oblasti pandemického ošetrovného a covid úrazového príplatku stratili svoje opodstatnenie, preto sa navrhuje, aby sa neuplatňovali. V tejto súvislosti v spojení s neuplatňovaným prechodným us... neuplatňovaním prechodných ustanovení pandemického ošetrovného sa navrhuje do zákona zaviesť povinnosť škôl, škôlok, zariadení sociálnych služieb potvrdiť uzatvorenie zariadenia na tlačive určenom Sociálnom poisťovňou, nakoľko v prípadoch uzatvorenia škôl, škôlok, zariadení sociálnych služieb potvrdzovanie potreby starostlivosti pediatrom je pre pediatrov administratívne náročné a zaťažujúce, nakoľko pediatri v týchto prípadoch nepotvrdzujú potrebu starostlivosti z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa.
Neuplatňovanie ustanovení týkajúcich sa covid úrazového príplatku sa navrhuje taktiež z dôvodu, že ich počet každým mesiacom klesá a v riadnom režime pracujú aj kliniky pracovného lekárstva a toxikológie, ktoré pri ochorení na covid priznávajú akútnu formu choroby z povolania, na základe čoho poškodení majú nárok aj na iné dávky úrazového poistenia. Opatrenia v oblasti pandemického ošetrovného sa navrhujú neuplatňovať od 1. septembra 2023.
V druhom pozmeňujúcom návrhu je dôvodom predloženia to, že obsahom čl. I vládneho návrhu je aj úprava prílohy č. 4 zákona o sociálnom poistení, ktorá stanovuje percentuálnu mieru poklesu zárobkovej činnosti podľa druhu zdravotného postihnutia orgánov a systémov. Táto téma úzko súvisí s inštitútom lekárskej posudkovej činnosti v sociálnej oblasti, pre kvalitne fungujúcu lekársku posudkovú činnosť je nesmierne dôležité zabezpečenie personálneho substrátu pre jej výkon. Nedostatočný počet posudkových lekárov je problémom, s ktorým sa musí Slovenská republika v budúcnosti vysporiadať, a cieľom pozmeňujúceho návrhu je preto dosiahnuť, aby lekári s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa v študijnom odbore všeobecné lekárstvo, ktorí majú prax aspoň jeden rok, mali príležitosť zoznámiť sa s prácou posudkového lekára na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny a na ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny, pričom sa zvýši týmto šanca, že títo lekári budú pokračovať vo výkone práce posudkového lekára aj po získaní odbornej spôsobilosti.
Navrhovaná právna úprava by prispela k odstráneniu pretrvávajúceho nedostatku posudkových lekárov na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny a urýchlila by proces vybavovania žiadostí o pomoc v rámci nástrojov sociálnej pomoci v dôsledku dlhodobého nárastu žiadateľov o túto pomoc. V dôsledku nedostatku posudkových lekárov sa doby vybavovania žiadostí môžu neúmerne predĺžiť, pričom záujem o prácu posudkového lekára na úrade alebo ústredí je veľmi nízky.
Prijatie vyššie uvedeného návrhu nepredstavuje žiaden vplyv na štátny rozpočet, taktiež ako aj môj predrečník spomínal, tieto dva pozmeňujúce návrhy, ako aj jeho, boli prekonzultované s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny.
Takže prečítam prvý pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka, Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia niektoré zákony (tlač 1466).
1. V čl. I sa za bod 41 vkladá nový bod 42, ktorý znie:
„42. § 233 sa dopĺňa odsekom 20, ktorý znie:
„(20) Predškolské zariadenie, zariadenie sociálnych služieb a škola sú povinné poistencovi na účel overenia splnenia podmienok na vznik nároku na ošetrovné potvrdzovať ich uzatvorenie na základe rozhodnutia príslušných orgánov alebo nariadenia karanténneho opatrenia podľa osobitného predpisu50) na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou."."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. septembra 2023, čo sa premietne do článku o účinnosti.
2. V čl. I sa za bod 45 vkladá nový bod 46, ktorý znie:
„46. Za § 293fel sa vkladajú § 293fem a 293fen, ktoré znejú:
„§ 293fem
Na dočasnú pracovnú neschopnosť, ktorá vznikla po 31. júli 2023, sa ustanovenia § 293fek ods. 1, 2 a 4 a § 293fel písm. b) neuplatňujú.
§ 293fen
Ustanovenia § 293er ods. 3 až 10, § 293es, § 293ev, § 293fb ods. 2 písm. b) a ods. 3 až 6, § 293fc, § 293fe ods. 2 a § 293fef sa od 1. septembra 2023 neuplatňujú."."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. augusta 2023, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Toľko prvý pozmeňovací návrh.
Druhý pozmeňovací návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka, Miloša Svrčeka, Jozefa Lukáča k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia niektoré zákony (tlač 1466).
Za čl. III sa vkladá nový čl. IV, ktorý znie.
„Čl. IV
Zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 551/2010 Z. z., zákona č. 180/2011 Z. z., zákona č. 468/2011 Z. z., zákona č. 136/2013 Z. z., zákona č. 219/2014 Z. z., zákona č. 263/2014 Z. z., zákona č. 375/2014 Z. z., zákona č. 353/2015 Z. z., zákona č. 378/2015 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 355/2016 Z. z., zákona č. 191/2018 Z. z., zákona č. 83/2019 Z. z., zákona č. 223/2019 Z. z., zákona č. 391/2019 Z. z., zákona č. 393/2019 Z. z., zákona č. 46/2020 Z. z., zákona č. 63/2020 Z. z., nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 124/2020 Z. z., zákona č. 275/2020 Z. z., zákona č. 296/2020 Z. z., zákona č. 9/2021 Z. z., zákona č. 310/2021 Z. z., zákona č. 374/2021 Z. z., zákona č. 485/2021 Z. z., zákona č. 92/2022 Z. z., zákona č. 199/2022 Z. z., zákona č. 232/2022 Z. z., zákona č. 345/2022 Z. z., zákona č. 352/2022 Z. z., zákona č. 376/2022 Z. z., zákona č. 400/2022 Z. z., zákona č. 401/2022 Z. z., nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 509/2022 Z. z. a zákona č. 96/2023 Z. z. sa dopĺňa takto:
Za § 67n sa vkladá § 67o, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 67o
Prechodné ustanovenie účinné od 1. augusta 2023
Posudkový lekár na účely tohto zákona je aj lekár, ktorý získal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v študijnom odbore všeobecné lekárstvo a ku dňu vzniku pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu v období od 1. augusta 2023 do 31. júla 2025 preukáže najmenej jeden rok praxe v zdravotníckom zariadení, a to najdlhšie dva roky od vzniku tohto vzťahu."."
Nasledujúci článok sa primerane prečísluje.
Navrhovaná úprava nadobúda účinnosť 1. augusta 2023, čo sa premietne do článku o účinnosti.
V tejto súvislosti sa primerane upraví názov zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21.6.2023 11:07 - 11:08 hod.

Miloš Svrček
Ďakujem pekne, pán predseda. Dávam návrh, aby Národná rada Slovenskej republiky hlasovala o nasledovných tlačiach dnes o 17.00 hodine. Ide o tlač 1586, bod 73, ide o zákon o úrade pre reguláciu elektronických komunikácií, a tlač 1587, bod 74, zákon o verejnej osobnej doprave, dnes o 17.00 hodine.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2023 18:46 - 18:48 hod.

Miloš Svrček
prosím vymazať rámček
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2023 18:36 - 18:37 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Ja som veľmi rád, že tento zákon je v parlamente, pretože je vypracovaný ako podpora rodiny, čo je symbolické pre naše hnutie, lebo naše hnutie rieši práve tieto otázky čo najviac a rodina je tou základnou bunkou spoločnosti pre nás a je súčasťou opatrení na zlepšenie finančnej situácie s nezaopatrenými deťmi. Čiže ja som veľmi rád, že tento návrh zákona je aj v pléne, pretože tým prvotným, hlavným dôvodom je zavedenie dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa aj pre deti, ktoré navštevujú prvé štyri ročníky škôl s osemročnými vzdelávacími programami, to znamená osemročné gymnáziá.
Týmto návrhom, s ktorým prišla pani poslankyňa Krištúfková, sa zrovnoprávňujú aj deti, ktoré navštevujú klasickú základnú školu, a deti, ktoré navštevujú osemročné gymnáziá a sú v rovnakom veku. Čiže tento návrh zákona pomôže približne 11-tisícom detí a myslím si, že je to veľmi dôležitý zákon, ktorým podporíme takto v sociálnej sfére týchto 11-tisíc detí. Takže ja ešte raz kvitujem a chcem poďakovať pani poslankyni, že prišla s týmto návrhom zákona aj s týmto pozmeňujúcim návrhom, ktorý legislatívne precizuje ešte tento prvotný návrh, a tiež ako spolupredkladateľ by som chcel podporiť, teda požiadať o podporu tohto návrhu.
Ešte raz ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2023 18:24 - 18:27 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ja chcem veľmi pekne poďakovať za vystúpenie, veľmi dobre vieme, aký je to dôležitý zákon a prečo sa podáva tento pozmeňujúci návrh. Tým dôvodom je aj to, že aby bol stanovený proces povoľovania vykonávania ohňostroja, ktorý by nebol tak administratívne a hlavne časovo náročný, ako je tomu pri klasickom povoľovaní ohňostrojových prác. A tento skrátený postup povoľovania sa bude používať aj v prípade ohňostrojových prác s pyrotechnickými kategóriami a výrobkami, ktoré sú uvedené v tom pozmeňujúcom návrhu, ale čisto aj ten dôvod, kde som spolupredkladateľ s pani hlavnou navrhovateľkou, pani poslankyňou Krištúfkovou je legislatívne precizovanie tohto návrhu. Čiže ja som rád, že to má aj podporu jednotlivých dotknutých subjektov, a keď môžem, tak tiež chcem poprosiť o podporu tomuto návrhu zákona. Myslím si, že je to veľmi dobrá právna úprava a si zaslúži podporu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.6.2023 10:18 - 10:41 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ako už v úvodnom slove povedal aj pán minister, máme na stole veľmi dôležitý zákon o verejnej osobnej doprave. Tento návrh zákona bol pripravovaný doslova roky. Tá myšlienka bola riešená ešte v predchádzajúcich volebných obdobiach a ja som veľmi rád, že v druhom čítaní tu máme už tento zákon, ktorý bol prerokovaný so všetkými dotknutými subjektmi, ako aj s VÚC-kami, správne bolo podotknuté, že aj s SK8, ktorý bol výrazný partner pri rokovaniach o tomto návrhu zákona a ja aj v rámci otvorenej rozpravy prečítam pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý vzišiel aj z ďalších rokovaní ešte pred druhým čítaním k tomuto návrhu zákona.
Podpora verejnej osobnej doprave zo strany štátu vychádzala aj z programových vyhlásení vlády, ktorá tu bola aj v roku 2020 do ´21. a od ´21. do ´23. V rámci programového vyhlásenia vlády vnímala vláda Slovenskej republiky verejnú osobnú dopravu ako ekologickejšiu a bezpečnejšiu alternatívu k individuálnej automobilovej doprave. Jedným z tých základných predpokladov na podporu verejnej osobnej dopravy je vytvorenie podmienok na rozširovanie integrovaných dopravných systémov, zlepšenie podmienok hromadnej dopravy v mestách a pokračovanie v budovaní záchytných parkovísk na najvyťaženejších dopravných uzloch. Je to téma, ktorá sa otvára dlhé roky, a fakt môžem povedať, keď sa pozrieme aj do okolitých štátov, tak verejná osobná doprava je veľký fenomén alebo inštitút, ktorý výrazným spôsobom podľa môjho názoru pomôže zlepšiť dopravu na Slovensku. V rámci toho zatraktívnenia verejnej osobnej dopravy je určite veľmi dôležitým podkladom, aby došlo k zjednodušeniu a sprehľadneniu podmienok využívania bezplatnej dopravy pre vybrané kategórie cestujúcich. A práve v tejto súvislosti je potrebné zaviesť aj v rámci dopravy vo vlakoch, regionálnych autobusoch, v mestskej hromadnej doprave pre študentov, dôchodcov, vozičkárov to jednotné cestovanie.
V rámci prehlbovania harmonizácie verejnej osobnej dopravy vláda Slovenskej republiky bola aj zaviazaná, aby pripravila vládny návrh zákona o verejnej osobnej doprave, ktorý práve mal vytvoriť tie podmienky pre zjednotenie tarifných prepravných podmienok medzi železničnou dopravou, prímestskou autobusovou dopravou, mestskou hromadnou dopravou a mal stanoviť aj podmienky, pravidlá a štandardy tejto dopravy zohľadňujúce spoločenskú pridanú hodnotu a hlavne aj finančnú udržateľnosť. Tým cieľom, tým primárnym cieľom pri koncipovaní, kreovaní tohto zákona bolo to, aby sa umožnilo pre cestujúcich cestovať na jeden prepravný doklad všetkými prostriedkami verejnej osobnej dopravy vo verejnom záujme. Práve z toho dôvodu aj vláda pokračovala v aktivitách na zabezpečenie koordinácie osobnej vlakovej, prímestskej autobusovej a mestskej hromadnej dopravy.
V tejto súvislosti som aj rád, že nová vláda, ktorá vzišla v máji z menovania pani prezidentkou, pokračuje pri predkladaní a pri presadzovaní tohto zákona, pretože práve aj vláda Slovenskej republiky, aj keď je dočasne poverená, by mala zabezpečiť spravovanie a implementáciu aj národného plánu dopravnej obsluhy, ktorý určí želaný rozsah verejnej osobnej dopravy na jednotlivých trasách objednávaných na základe zmlúv o dopravných službách vo verejnom záujme.
V tejto snahe o zefektívnenie výdavkov na verejnú dopravu je dôležité utvoriť aj ďalšie otázky, ako napr. možnosti primerane zjednotiť objednávanie dopravných služieb vo verejnom záujme či už v železničnej doprave, prímestskej autobusovej doprave do jediného subjektu, ktorého organizačná štruktúra umožní efektívnu spoluprácu a spolurozhodovanie medzi štátom a regiónmi. Čiže aby som zbytočne aj nenaťahoval čas, tak laicky povedané, konečne tu budeme mať jednu národnú dopravnú autoritu, ktorá bude pod jednou strechou zabezpečovať všetky tieto procesy, postupy pri zabezpečovaní jednotnej dopravnej politiky v tejto oblasti.
V tejto súvislosti, ako som povedal aj začiatkom pri mojom vystúpení, je riešenie aj otázky národnej dopravnej autority. Vo viacerých strategických a plánovacích dokumentoch, ako aj v príslušných programových vyhláseniach vlády sa uvádza to, čo som povedal, že vláda Slovenskej republiky v tej snahe o zefektívnenie výdavkov na verejnú dopravu by mala zvážiť primerane zjednotiť všetky tie druhy vykonávania dopravy. Tento záväzok je možné objektívne splniť len v prípade, ak bude kreovaný, ak bude vytvorený samostatný a nezávislý subjekt. Pre garanciu odborného, nezávislého a všeobecne akceptovateľného postavenia národnej dopravnej autority je nevyhnutné zabezpečiť pre všetkých objednávateľov verejnej osobnej dopravy existenciu schvaľovacieho orgánu pre národnú dopravnú autoritu. Všeobecný súhlas s objednávateľom s návrhmi a zásadnými rozhodnutiami národnej dopravnej autority je nevyhnutnosťou, nakoľko ich následná realizácia bude mať priamy vplyv na život obyvateľov, rozvoj regiónov, miest a rozpočty samospráv.
V tejto súvislosti preto podávam aj pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý bol kreovaný a vytvorený medzi Ministerstvom dopravy Slovenskej republiky a združením SK8, ktorá zastrešuje všetky vyššie územné celky, samosprávne kraje a z toho dôvodu je tu aj vzniknutý konsenzus medzi jednotlivými poslaneckými klubmi. Ja som rád, že aj v rámci opozície je tu zhoda na tom, aby došlo k predloženiu tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu, na ktorý je pripísaný aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Takže ja to veľmi pozitívne vnímam, že je tu široká politická dohoda a široký politický konsenzus na predložení tohto pozmeňujúceho návrhu a hlavne, keďže už nemôžem sa vyjadrovať po predložení pozmeňováku, tak aj ctené plénum chcem poprosiť o podporu tomuto návrhu, pretože je to určite veľký míľnik, veľký krok pre dopravu na Slovensku, aby sme mali už konečne prijatú legislatívu schválenú, aj keď v tomto búrlivom politickom období je veľmi ťažké sa zhodnúť na niečom v tomto pléne, ale myslím si, že toto je tak dôležitý zákon, pán minister určite súhlasí, že je veľmi dôležité, aby sme sa posunuli dopredu aj v rámci tejto legislatívy aj v praktických krokoch.
Takže za mňa všetko. Teraz by som predložil teda pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka, Petry Hajšelovej, Jaroslava Bašku a Ľuboša Krajčíra k vládnemu návrhu zákona o verejnej osobnej doprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám nasledujúci pozmeňujúci a doplňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona o verejnej osobnej doprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 1587).
Vládny návrh zákona o verejnej osobnej doprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa mení a dopĺňa takto:
1. V čl. I § 6 ods. 11 písm. e) sa slová „stav, priepustnosť infraštruktúry alebo bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky" nahrádzajú slovami „stav a kapacita zastávok a infraštruktúry verejnej dopravy".
2. V čl. I § 15 ods. 6 prvej vete sa slová „§ 40" nahrádzajú slovami „§ 41".
3. V čl. I § 22 ods. 3 sa slová „vyhotovuje národná dopravná autorita" nahrádzajú slovami „sa vyhotovuje".
4. V čl. I § 28 ods. 9 sa slová „§ 33 písm. d)" nahrádzajú slovami „§ 34 písm. d)".
5. V čl. I § 31 ods. 2 sa za písmeno a) vkladá nové písmeno b), ktoré znie:
„b) Národná dopravná autorita,".
Nasledujúce písmená sa primerane prečíslujú.
6. V čl. I § 32 ods. 1 písm. s) a t) sa za slovo „určuje" vkladajú slová „na návrh Národnej dopravnej autority".
7. V čl. I § 32 ods. 1 písm. v), § 34 písm. k) a § 35 písm. k) sa slová „§ 39 a 40" nahrádzajú slovami „§ 40 a 41" a slová „§ 40" sa nahrádzajú slovami „§ 41".
8. V čl. I § 32 sa vypúšťajú odseky 2 a 3. Zároveň sa zrušuje označenie odseku 1.
9. V čl. I sa za § 32 vkladá § 33, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 33
Národná dopravná autorita
(1) Zriaďuje sa Národná dopravná autorita ako národný koordinátor verejnej osobnej dopravy. Národná dopravná autorita je rozpočtová organizácia zapojená na štátny rozpočet prostredníctvom rozpočtovej kapitoly ministerstva dopravy.
(2) Sídlom Národnej dopravnej autority je Bratislava.
(3) Národnú dopravnú autoritu riadi a za jej činnosť zodpovedá generálny riaditeľ, ktorého na návrh Rady objednávateľov vymenúva a odvoláva minister dopravy Slovenskej republiky.
(4) Národná dopravná autorita
a) v súvislosti s národným plánom dopravnej obslužnosti
1. vypracúva návrh národného plánu dopravnej obslužnosti a návrhy na jeho zmeny,
2. dohliada nad vykonávaním národného plánu dopravnej obslužnosti, hodnotí stav a výsledky jeho vykonávania a zverejňuje ich na svojom webovom sídle,
3. posudzuje súlad organizácie pravidelnej dopravy, plánov dopravnej obslužnosti a strategických a plánovacích dokumentov v oblasti verejnej osobnej dopravy s národnou stratégiou verejnej osobnej dopravy a národným plánom dopravnej obslužnosti,
4. koordinuje zámery objednávateľov a organizátorov v oblasti dopravnej obslužnosti územia,
5. vypracúva návrhy na zlepšenie technického stavu dopravnej infraštruktúry a zvýšenie kapacity dopravných ciest na účel uprednostňovania verejnej osobnej dopravy a predkladá ich príslušnému cestnému správnemu orgánu,54)
6. vypracúva návrhy pravidiel a štandardov dopravnej obslužnosti územia pre uplatňovanie nadväzností cestovných poriadkov pravidelnej dopravy s cieľom obmedziť paralelné trasy a súbežné spoje po dohode s objednávateľmi a organizátormi,
7. vypracúva návrhy pravidiel zabezpečovania dopravnej obslužnosti územia pre dané záujmové územie alebo pre prepravný vzťah s uprednostnením takého druhu verejnej dopravy, ktorý optimálne spĺňa prepravné požiadavky vzhľadom na kapacitu, cestovnú rýchlosť, ekonomickú efektívnosť, životné prostredie a dochádzkovú vzdialenosť,
b) v oblasti riadenia rozvoja a realizácie integrovaného dopravného systému najmä
1. zabezpečuje koordináciu a integráciu pravidelnej dopravy, navrhuje a vykonáva činnosti, ktoré umožnia prepojenie tarifných, predajných a kontrolných systémov s cieľom cestovať v rámci celej pravidelnej dopravy v Slovenskej republike na jeden cestovný lístok,
2. spolupracuje pri tvorbe strategických dokumentov a koncepčných dokumentov týkajúcich sa pravidelnej dopravy v Slovenskej republike,
3. spravuje a prevádzkuje národný informačný systém integrovaných cestovných lístkov,
4. navrhuje a vykonáva činnosti, ktoré vedú k zvyšovaniu kvality a atraktívnosti pravidelnej dopravy s cieľom zvyšovania počtu cestujúcich v pravidelnej doprave,
5. pripravuje podklady k návrhom cestovných poriadkov verejnej osobnej dopravy,
6. vypracúva návrh integrovanej tarify a integrovaného prepravného poriadku a spôsobu predaja národného integrovaného cestovného lístka a v spolupráci s organizátormi spracováva návrh jednotného rozsahu tarifných skupín s nárokom na kompenzácie, zľavu a spôsoby dokladovania príslušnosti cestujúcich v rámci nich a predkladá ich ministerstvu dopravy,
7. vykonáva odborný dozor nad dodržiavaním povinností dopravcov pri implementácii národného integrovaného cestovného lístka, integrovanej tarify a integrovaného prepravného poriadku a spôsobu predaja národného integrovaného cestovného lístka a ukladá pokuty v rozsahu svojej pôsobnosti podľa tohto zákona,
8. vypracúva návrh rozúčtovania tržieb z predaja národného integrovaného cestovného lístka,
9. zabezpečuje rozúčtovanie tržieb z predaja národného integrovaného cestovného lístka a na základe žiadosti objednávateľa tiež rozúčtovanie cestovného regionálnych integrovaných dopravných systémov,
c) v súvislosti s koordináciou pravidelnej dopravy
1. je koordinačným a integračným orgánom v oblasti pravidelnej dopravy a multimodálneho cestovania,
2. spolupracuje s orgánmi verejnej správy, objednávateľmi, organizátormi a dopravcami poskytujúcimi dopravné služby vo verejnom záujme v oblasti svojej pôsobnosti,
3. spolupracuje s orgánmi Európskej únie a s inými medzinárodnými orgánmi alebo organizáciami v oblasti svojej pôsobnosti,
4. vypracúva návrhy štandardov technického zabezpečenia vydávania a kontroly cestovných lístkov v pravidelnej doprave vykonávanej na základe zmluvy o dopravných službách s cieľom zabezpečiť interoperabilitu elektronických systémov platieb a vybavenia cestujúcich, používaných pri zabezpečovaní dopravnej obslužnosti územia, a predkladá ich ministerstvu dopravy,
5. vykonáva dohľad nad implementáciou jednotného technického zabezpečenia vydávania a kontroly cestovných lístkov,
6. vykonáva funkciu národného prístupového bodu podľa osobitného predpisu.30)
(5) Minister dopravy Slovenskej republiky zriadi odborný orgán Radu objednávateľov, ktorej Národná dopravná autorita predkladá návrhy podľa odseku 4 písm. a) bodov 1, 5 až 7, písm. b) bodov 1, 4, 6 a 8 a písm. c) bodu 4 na schválenie.
(6) Rada objednávateľov má deväť členov, troch zástupcov ministerstva dopravy, troch zástupcov Združenia samosprávnych krajov, dvoch zástupcov Únie miest Slovenska a jedného zástupcu Ministerstva financií Slovenskej republiky. Člen Rady objednávateľov musí byt' odborne spôsobilý v oblasti osobnej cestnej dopravy55) alebo dopravy na dráhe56) alebo mať 5 rokov praxe v oblasti verejnej osobnej dopravy. Rada objednávateľov rozhoduje nadpolovičnou väčšinou členov. Členstvo v Rade objednávateľov nezakladá nárok na odmenu. Podrobnosti o zložení Rady objednávateľov a postupe pri jej rozhodovaní upravuje štatút, ktorého súčasťou je rokovací poriadok. Štatút schvaľuje minister dopravy Slovenskej republiky.
(7) Národná dopravná autorita je na účely plnenia svojich úloh podľa tohto zákona oprávnená požadovať od objednávateľov informácie a súčinnosť a objednávatelia sú povinní požadované informácie a súčinnosť bezodplatne poskytnúť."
Poznámky pod čiarou k odkazom 54 až 56 znejú:
"54) § 3 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov.
55) § 6 ods. 6 zákona č. 56/2012 Z. z.
56) § 11 ods. 3 zákona č. 514/2009 Z. z. v znení zákona 259/2015 Z. z."
Nasledujúce odkazy a poznámky pod čiarou sa primerane prečíslujú.
Nasledujúce paragrafy sa primerane prečíslujú.
10. V čl. I § 33 písm. b) sa slová „§ 39 a 40" nahrádzajú slovami „§ 40 a 41".
11. V čl. I § 36 ods. 2 sa slová „§ 37" nahrádzajú slovami „§ 38".
12. V čl. I § 36 ods. 3 sa slová „4 až 9" nahrádzajú slovami „4 až 10".
13. V čl. I § 36 ods. 4 sa vypúšťa posledná veta.
14. V čl. I § 36 sa za odsek 4 vkladá nový odsek 5, ktorý znie:
„(5) Národná dopravná autorita vykonáva dozor nad dodržiavaním povinností dopravcov, najmä pri implementácií národného integrovaného cestovného lístka, integrovanej tarify, integrovaného prepravného poriadku a spôsobe predaja národného integrovaného cestovného lístka a kontroluje súlad plánov dopravnej obslužnosti s národným plánom dopravnej obslužnosti."
Nasledujúce odseky sa primerane prečíslujú.
15. V čl. I § 36 ods. 10 sa slová „4 až 7" nahrádzajú slovami „4 až 8".
16. V čl. I § 38 ods. 1 sa slová „§ 39" nahrádzajú slovami „§ 40" a slová „§ 40" sa nahrádzajú slovami „§ 41".
17. V čl. I § 40 ods. 1 úvodnej vete sa slová „Ministerstvo dopravy" nahrádzajú slovami „Národná dopravná autorita" a v ods. 11 písm. c) sa vypúšťajú slová „podľa § 21 ods. 4 alebo ods. 5".
18. V čl. I § 40 ods. 11 písm. d) sa slová „§ 34" nahrádzajú slovami „§ 35" a slová „§ 35" sa nahrádzajú slovami „§ 36".
19. V čl. I § 41 ods. 2 sa za slovo „dopravy," vkladajú slová „Národnou dopravnou autoritou,".
20. V čl. I § 42 písm. e) sa slová „§ 34" nahrádzajú slovami „§ 35" a slová „§ 35" sa nahrádzajú slovami „§ 36".
21. V celom čl. I sa slová „národná dopravná autorita" vo všetkých tvaroch nahrádzajú slovami „Národná dopravná autorita" v príslušnom tvare.
22. V čl. VIII sa slová „1. augusta 2023" nahrádzajú slovami „1. januára 2024".
V tejto súvislosti sa
– v čl. I v § 43 ods. 1 slová „do 31. júla 2023" sa nahrádzajú slovami „do 31. decembra 2023",
– v čl. III v 4. bode v § 23h v nadpise sa slová „1. augusta 2023" nahrádzajú slovami „1. januára 2024" a v texte 23h sa slová „do 31. júla 2023" nahrádzajú slovami „do 31. decembra 2023",
– v čl. V v 49. bode v § 46h v nadpise sa slová „1. januára 2023" nahrádzajú slovami „1. januára 2024" a v texte § 46h sa slová „do 31. júla 2023" nahrádzajú slovami „do 31. decembra 2023",
–v čl. VI v 57. bode v § 56k v nadpise sa slová „1. augusta 2023" nahrádzajú slovami „1. januára 2024" a v texte § 56k sa slová „do 31. júla 2023" nahrádzajú slovami „do 31. decembra 2023",
– v čl. VII v 20. bode v § 43i v nadpise sa slová „1. augusta 2023" nahrádzajú slovami „1. januára 2024" a v texte v § 43i sa slová „do 31. júla 2023" nahrádzajú slovami „1. januára 2024" a v texte § 43 sa slová „do 31. júla 2023" nahrádzajú slovami „do 31. decembra 2023".
V súvislosti s týmto bodom žiadam vyňať zo spoločnej správy na samostatné hlasovanie kolidujúci bod 78 a v súvislosti s bodom 8 žiadam vyňať zo spoločnej správy bod 62. Takže ešte pre pána spravodajcu, bod 78 a bod 62.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.6.2023 9:58 - 10:00 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som sa chcel vyjadriť k tomu pozmeňujúcemu návrhu pána predsedu výboru, lebo mám ho vytlačený, ktorý bol predložený k tomu bodu 1.
Tak podľa môjho názoru tam je doplnená veta nadbytočná vzhľadom na fakt, že prístup k fyzickej infraštruktúre je riešený osobitnými ustanoveniami zákona, a to § 25, 26, 29. Tieto vychádzajú aj zo smernice Európskej únie o znižovaní nákladov a nie zo smernice, ktorou sa ustanovuje európsky kódex pre elektronické komunikácie. Tento je základom pre rámec, pre prístup v § 57.
Ďalej, ten bod 2 ohľadne § 87 ods. 10. Táto úprava podľa môjho názoru bude v praxi horšia ako to, čo je v súčasnom znení zákona, pretože v praxi to môže znamenať, že podniky pošlú v SMS iba jednu vetu o tom, že menia podmienky, a nič viac. A to už bude naozaj v rozpore so smernicou Európskej únie 2018/1972, ktorou sa ustanovuje Európsky kódex pre elektronické komunikácie.
No a potom v bode 4, "navrhovanou úpravou sa dopĺňa sankcia za ustanovenie § 87 ods. 9". Tento odsek však opäť neobsahuje žiadne povinnosti podniku, ale práva účastníka. V praxi to spôsobí, že regulačný úrad bude mať ťažkú situáciu pri odôvodňovaní rozhodnutia o uložení sankcie podľa tohto ustanovenia tak, aby to nezakladalo dôvod na zrušenie takéhoto rozhodnutia na druhom stupni.
Čiže, pán predseda výboru, na jednej strane kvitujem, že si mal priestor si tu kopnúť do SME RODINA, ale tento pozmeňujúci návrh určite SME RODINA nemôže podporiť, pretože dodržujme európske právo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 20.6.2023 9:37 - 9:42 hod.

Miloš Svrček Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ja by som v rámci svojej, svojho vystúpenia sa dotkol svojho pozmeňujúceho návrhu, ktorý som predložil na ústavnoprávnom výbore. Tu by som chcel poprosiť v rámci otvorenej rozpravy o vyňatie na osobitné hlasovanie jednotlivo o týchto troch bodoch spoločnej správy – 1, 5, 8, 5a, a to v bodoch 5, 8 a 10. Vysvetlím prečo.
Tieto body sme schválili na ústavnoprávnom výbore a boli aj vopred odkonzultované s predkladateľom. Podľa môjho názoru je v záujme Slovenskej republiky, aby sa predišlo infringementu, čo som riešil v bode 5 spoločnej správy výborov. A pôjdem jednotlivo po tých bodoch, prečo žiadam o osobitné hlasovanie.
V prvom rade bod 5 spoločnej správy výborov; tento bod sa týka povinnosti predložiť dokumentáciu, ponuku na pripojenie a umožniť každému záujemcovi vstup do priestorov, budov a zariadení elektronických komunikačných sietí. Takáto nesystémová povinnosť ohrozuje integritu a bezpečnosť sietí a nie je v záujme spotrebiteľa. Ak regulátor aj v súčasnom právnom stave analýzou trhu zistí zlyhanie trhu, môže aj teraz takúto povinnosť uložiť, ale nie plošne. Jej plošné rozšírenie je goldplating a nepridáva hodnotu spotrebiteľovi, naopak, zaťažuje poskytovateľov služby a zvyšuje ich riziko. Aj Slovenskej republike pritom hrozí procedúra infringementu, výzva na nápravu, keďže ide o nesúlad so smernicou. Práve aj z toho dôvodu úplne aj logicky vystúpil vo svojom úvodnom slove pán minister, vo svojej úvodnej reči, a navrhol ho vypustiť. Na tomto vypustení, to chcem aj prízvukovať, je zhoda s predsedom regulačného úradu. Preto prosím, môj návrh v bode 5 spoločnej správy výborov 1, 5, 8, 5a na vypustenie bodu 38 podporiť.
Operátori sa riešia v bode 8 spoločnej správy výborov, čiže ten druhý bod, ktorý žiadam aj pre spravodajcu, je bod 8. V tomto chcem prízvukovať nasledovné. Operátori môžu zákazníkom posielať informácie buď vo viacerých esemeskách, čo môže byť päť až niekoľko desiatok esemesiek naraz, alebo môžu poslať link napríklad www.adresa.sk, kde spotrebitelia, ktorí používajú mobilné služby a dáta, nájdu podrobnejšie informácie. Rovnako ako to robí štát, banky, aj mobilní operátori chcú posielať svojim dátovým zákazníkom SMS s informáciou, kde nájdu podrobnosti, to znamená ten link na www, na tú webovú adresu.
V dnešnej digitálnej dobe je to aj záujem spotrebiteľa, buď ďalší list v obálke na pošte bude nedoručený, len žltý lístok, papier alebo elektronická správa, SMS s odkazom na podrobnosti, ktoré sú často aj pre spotrebiteľa pozitívne, napríklad zvýšenie rýchlosti pripojenia na internet, čiže preto poprosím aj týmto, tento pozmeňujúci môj návrh v bode 8 spoločnej správy výborov na znenie § 87 ods. 10 podporiť.
No a posledný bod, ktorý som žiadal na osobitné hlasovanie, bod 10 spoločnej správy výborov, v tomto prípade ide podľa môjho názoru o neopodstatnené rozšírenie definície spotrebiteľa aj na fyzické osoby, podnikateľov, živnostníkov pri ochrane ich telefónneho čísla, pritom fyzické osoby podnikatelia zverejňujú sami svoje telefónne čísla pre účely svojho podnikania. Preto je nelogické, aby tento ich údaj operátor chránil viac, než ho chránia sami podnikatelia. Preto prosím, môj návrh alebo môj pozmeňujúci návrh v bode 10 spoločnej správy výborov k tlači 1585a na vypustenie bodu 65 novely podporiť, a tým pádom aj návrhy pána predsedu výboru Kremského, týkajúce sa tiež týchto troch bodov, nepodporiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis