Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ako už v úvodnom slove povedal aj pán minister, máme na stole veľmi dôležitý zákon o verejnej osobnej doprave. Tento návrh zákona bol pripravovaný doslova roky. Tá myšlienka bola riešená ešte v predchádzajúcich volebných obdobiach a ja som veľmi rád, že v druhom čítaní tu máme už tento zákon, ktorý bol prerokovaný so všetkými dotknutými subjektmi, ako aj s VÚC-kami, správne bolo podotknuté, že aj s SK8, ktorý bol výrazný partner pri rokovaniach o tomto návrhu zákona a ja aj v rámci otvorenej rozpravy prečítam pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý vzišiel aj z ďalších rokovaní ešte pred druhým čítaním k tomuto návrhu zákona.
Podpora verejnej osobnej doprave zo strany štátu vychádzala aj z programových vyhlásení vlády, ktorá tu bola aj v roku 2020 do ´21. a od ´21. do ´23. V rámci programového vyhlásenia vlády vnímala vláda Slovenskej republiky verejnú osobnú dopravu ako ekologickejšiu a bezpečnejšiu alternatívu k individuálnej automobilovej doprave. Jedným z tých základných predpokladov na podporu verejnej osobnej dopravy je vytvorenie podmienok na rozširovanie integrovaných dopravných systémov, zlepšenie podmienok hromadnej dopravy v mestách a pokračovanie v budovaní záchytných parkovísk na najvyťaženejších dopravných uzloch. Je to téma, ktorá sa otvára dlhé roky, a fakt môžem povedať, keď sa pozrieme aj do okolitých štátov, tak verejná osobná doprava je veľký fenomén alebo inštitút, ktorý výrazným spôsobom podľa môjho názoru pomôže zlepšiť dopravu na Slovensku. V rámci toho zatraktívnenia verejnej osobnej dopravy je určite veľmi dôležitým podkladom, aby došlo k zjednodušeniu a sprehľadneniu podmienok využívania bezplatnej dopravy pre vybrané kategórie cestujúcich. A práve v tejto súvislosti je potrebné zaviesť aj v rámci dopravy vo vlakoch, regionálnych autobusoch, v mestskej hromadnej doprave pre študentov, dôchodcov, vozičkárov to jednotné cestovanie.
V rámci prehlbovania harmonizácie verejnej osobnej dopravy vláda Slovenskej republiky bola aj zaviazaná, aby pripravila vládny návrh zákona o verejnej osobnej doprave, ktorý práve mal vytvoriť tie podmienky pre zjednotenie tarifných prepravných podmienok medzi železničnou dopravou, prímestskou autobusovou dopravou, mestskou hromadnou dopravou a mal stanoviť aj podmienky, pravidlá a štandardy tejto dopravy zohľadňujúce spoločenskú pridanú hodnotu a hlavne aj finančnú udržateľnosť. Tým cieľom, tým primárnym cieľom pri koncipovaní, kreovaní tohto zákona bolo to, aby sa umožnilo pre cestujúcich cestovať na jeden prepravný doklad všetkými prostriedkami verejnej osobnej dopravy vo verejnom záujme. Práve z toho dôvodu aj vláda pokračovala v aktivitách na zabezpečenie koordinácie osobnej vlakovej, prímestskej autobusovej a mestskej hromadnej dopravy.
V tejto súvislosti som aj rád, že nová vláda, ktorá vzišla v máji z menovania pani prezidentkou, pokračuje pri predkladaní a pri presadzovaní tohto zákona, pretože práve aj vláda Slovenskej republiky, aj keď je dočasne poverená, by mala zabezpečiť spravovanie a implementáciu aj národného plánu dopravnej obsluhy, ktorý určí želaný rozsah verejnej osobnej dopravy na jednotlivých trasách objednávaných na základe zmlúv o dopravných službách vo verejnom záujme.
V tejto snahe o zefektívnenie výdavkov na verejnú dopravu je dôležité utvoriť aj ďalšie otázky, ako napr. možnosti primerane zjednotiť objednávanie dopravných služieb vo verejnom záujme či už v železničnej doprave, prímestskej autobusovej doprave do jediného subjektu, ktorého organizačná štruktúra umožní efektívnu spoluprácu a spolurozhodovanie medzi štátom a regiónmi. Čiže aby som zbytočne aj nenaťahoval čas, tak laicky povedané, konečne tu budeme mať jednu národnú dopravnú autoritu, ktorá bude pod jednou strechou zabezpečovať všetky tieto procesy, postupy pri zabezpečovaní jednotnej dopravnej politiky v tejto oblasti.
V tejto súvislosti, ako som povedal aj začiatkom pri mojom vystúpení, je riešenie aj otázky národnej dopravnej autority. Vo viacerých strategických a plánovacích dokumentoch, ako aj v príslušných programových vyhláseniach vlády sa uvádza to, čo som povedal, že vláda Slovenskej republiky v tej snahe o zefektívnenie výdavkov na verejnú dopravu by mala zvážiť primerane zjednotiť všetky tie druhy vykonávania dopravy. Tento záväzok je možné objektívne splniť len v prípade, ak bude kreovaný, ak bude vytvorený samostatný a nezávislý subjekt. Pre garanciu odborného, nezávislého a všeobecne akceptovateľného postavenia národnej dopravnej autority je nevyhnutné zabezpečiť pre všetkých objednávateľov verejnej osobnej dopravy existenciu schvaľovacieho orgánu pre národnú dopravnú autoritu. Všeobecný súhlas s objednávateľom s návrhmi a zásadnými rozhodnutiami národnej dopravnej autority je nevyhnutnosťou, nakoľko ich následná realizácia bude mať priamy vplyv na život obyvateľov, rozvoj regiónov, miest a rozpočty samospráv.
V tejto súvislosti preto podávam aj pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý bol kreovaný a vytvorený medzi Ministerstvom dopravy Slovenskej republiky a združením SK8, ktorá zastrešuje všetky vyššie územné celky, samosprávne kraje a z toho dôvodu je tu aj vzniknutý konsenzus medzi jednotlivými poslaneckými klubmi. Ja som rád, že aj v rámci opozície je tu zhoda na tom, aby došlo k predloženiu tohto pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu, na ktorý je pripísaný aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Takže ja to veľmi pozitívne vnímam, že je tu široká politická dohoda a široký politický konsenzus na predložení tohto pozmeňujúceho návrhu a hlavne, keďže už nemôžem sa vyjadrovať po predložení pozmeňováku, tak aj ctené plénum chcem poprosiť o podporu tomuto návrhu, pretože je to určite veľký míľnik, veľký krok pre dopravu na Slovensku, aby sme mali už konečne prijatú legislatívu schválenú, aj keď v tomto búrlivom politickom období je veľmi ťažké sa zhodnúť na niečom v tomto pléne, ale myslím si, že toto je tak dôležitý zákon, pán minister určite súhlasí, že je veľmi dôležité, aby sme sa posunuli dopredu aj v rámci tejto legislatívy aj v praktických krokoch.
Takže za mňa všetko. Teraz by som predložil teda pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka, Petry Hajšelovej, Jaroslava Bašku a Ľuboša Krajčíra k vládnemu návrhu zákona o verejnej osobnej doprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám nasledujúci pozmeňujúci a doplňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona o verejnej osobnej doprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 1587).
Vládny návrh zákona o verejnej osobnej doprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa mení a dopĺňa takto:
1. V čl. I § 6 ods. 11 písm. e) sa slová „stav, priepustnosť infraštruktúry alebo bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky" nahrádzajú slovami „stav a kapacita zastávok a infraštruktúry verejnej dopravy".
2. V čl. I § 15 ods. 6 prvej vete sa slová „§ 40" nahrádzajú slovami „§ 41".
3. V čl. I § 22 ods. 3 sa slová „vyhotovuje národná dopravná autorita" nahrádzajú slovami „sa vyhotovuje".
4. V čl. I § 28 ods. 9 sa slová „§ 33 písm. d)" nahrádzajú slovami „§ 34 písm. d)".
5. V čl. I § 31 ods. 2 sa za písmeno a) vkladá nové písmeno b), ktoré znie:
„b) Národná dopravná autorita,".
Nasledujúce písmená sa primerane prečíslujú.
6. V čl. I § 32 ods. 1 písm. s) a t) sa za slovo „určuje" vkladajú slová „na návrh Národnej dopravnej autority".
7. V čl. I § 32 ods. 1 písm. v), § 34 písm. k) a § 35 písm. k) sa slová „§ 39 a 40" nahrádzajú slovami „§ 40 a 41" a slová „§ 40" sa nahrádzajú slovami „§ 41".
8. V čl. I § 32 sa vypúšťajú odseky 2 a 3. Zároveň sa zrušuje označenie odseku 1.
9. V čl. I sa za § 32 vkladá § 33, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 33
Národná dopravná autorita
(1) Zriaďuje sa Národná dopravná autorita ako národný koordinátor verejnej osobnej dopravy. Národná dopravná autorita je rozpočtová organizácia zapojená na štátny rozpočet prostredníctvom rozpočtovej kapitoly ministerstva dopravy.
(2) Sídlom Národnej dopravnej autority je Bratislava.
(3) Národnú dopravnú autoritu riadi a za jej činnosť zodpovedá generálny riaditeľ, ktorého na návrh Rady objednávateľov vymenúva a odvoláva minister dopravy Slovenskej republiky.
(4) Národná dopravná autorita
a) v súvislosti s národným plánom dopravnej obslužnosti
1. vypracúva návrh národného plánu dopravnej obslužnosti a návrhy na jeho zmeny,
2. dohliada nad vykonávaním národného plánu dopravnej obslužnosti, hodnotí stav a výsledky jeho vykonávania a zverejňuje ich na svojom webovom sídle,
3. posudzuje súlad organizácie pravidelnej dopravy, plánov dopravnej obslužnosti a strategických a plánovacích dokumentov v oblasti verejnej osobnej dopravy s národnou stratégiou verejnej osobnej dopravy a národným plánom dopravnej obslužnosti,
4. koordinuje zámery objednávateľov a organizátorov v oblasti dopravnej obslužnosti územia,
5. vypracúva návrhy na zlepšenie technického stavu dopravnej infraštruktúry a zvýšenie kapacity dopravných ciest na účel uprednostňovania verejnej osobnej dopravy a predkladá ich príslušnému cestnému správnemu orgánu,54)
6. vypracúva návrhy pravidiel a štandardov dopravnej obslužnosti územia pre uplatňovanie nadväzností cestovných poriadkov pravidelnej dopravy s cieľom obmedziť paralelné trasy a súbežné spoje po dohode s objednávateľmi a organizátormi,
7. vypracúva návrhy pravidiel zabezpečovania dopravnej obslužnosti územia pre dané záujmové územie alebo pre prepravný vzťah s uprednostnením takého druhu verejnej dopravy, ktorý optimálne spĺňa prepravné požiadavky vzhľadom na kapacitu, cestovnú rýchlosť, ekonomickú efektívnosť, životné prostredie a dochádzkovú vzdialenosť,
b) v oblasti riadenia rozvoja a realizácie integrovaného dopravného systému najmä
1. zabezpečuje koordináciu a integráciu pravidelnej dopravy, navrhuje a vykonáva činnosti, ktoré umožnia prepojenie tarifných, predajných a kontrolných systémov s cieľom cestovať v rámci celej pravidelnej dopravy v Slovenskej republike na jeden cestovný lístok,
2. spolupracuje pri tvorbe strategických dokumentov a koncepčných dokumentov týkajúcich sa pravidelnej dopravy v Slovenskej republike,
3. spravuje a prevádzkuje národný informačný systém integrovaných cestovných lístkov,
4. navrhuje a vykonáva činnosti, ktoré vedú k zvyšovaniu kvality a atraktívnosti pravidelnej dopravy s cieľom zvyšovania počtu cestujúcich v pravidelnej doprave,
5. pripravuje podklady k návrhom cestovných poriadkov verejnej osobnej dopravy,
6. vypracúva návrh integrovanej tarify a integrovaného prepravného poriadku a spôsobu predaja národného integrovaného cestovného lístka a v spolupráci s organizátormi spracováva návrh jednotného rozsahu tarifných skupín s nárokom na kompenzácie, zľavu a spôsoby dokladovania príslušnosti cestujúcich v rámci nich a predkladá ich ministerstvu dopravy,
7. vykonáva odborný dozor nad dodržiavaním povinností dopravcov pri implementácii národného integrovaného cestovného lístka, integrovanej tarify a integrovaného prepravného poriadku a spôsobu predaja národného integrovaného cestovného lístka a ukladá pokuty v rozsahu svojej pôsobnosti podľa tohto zákona,
8. vypracúva návrh rozúčtovania tržieb z predaja národného integrovaného cestovného lístka,
9. zabezpečuje rozúčtovanie tržieb z predaja národného integrovaného cestovného lístka a na základe žiadosti objednávateľa tiež rozúčtovanie cestovného regionálnych integrovaných dopravných systémov,
c) v súvislosti s koordináciou pravidelnej dopravy
1. je koordinačným a integračným orgánom v oblasti pravidelnej dopravy a multimodálneho cestovania,
2. spolupracuje s orgánmi verejnej správy, objednávateľmi, organizátormi a dopravcami poskytujúcimi dopravné služby vo verejnom záujme v oblasti svojej pôsobnosti,
3. spolupracuje s orgánmi Európskej únie a s inými medzinárodnými orgánmi alebo organizáciami v oblasti svojej pôsobnosti,
4. vypracúva návrhy štandardov technického zabezpečenia vydávania a kontroly cestovných lístkov v pravidelnej doprave vykonávanej na základe zmluvy o dopravných službách s cieľom zabezpečiť interoperabilitu elektronických systémov platieb a vybavenia cestujúcich, používaných pri zabezpečovaní dopravnej obslužnosti územia, a predkladá ich ministerstvu dopravy,
5. vykonáva dohľad nad implementáciou jednotného technického zabezpečenia vydávania a kontroly cestovných lístkov,
6. vykonáva funkciu národného prístupového bodu podľa osobitného predpisu.30)
(5) Minister dopravy Slovenskej republiky zriadi odborný orgán Radu objednávateľov, ktorej Národná dopravná autorita predkladá návrhy podľa odseku 4 písm. a) bodov 1, 5 až 7, písm. b) bodov 1, 4, 6 a 8 a písm. c) bodu 4 na schválenie.
(6) Rada objednávateľov má deväť členov, troch zástupcov ministerstva dopravy, troch zástupcov Združenia samosprávnych krajov, dvoch zástupcov Únie miest Slovenska a jedného zástupcu Ministerstva financií Slovenskej republiky. Člen Rady objednávateľov musí byt' odborne spôsobilý v oblasti osobnej cestnej dopravy55) alebo dopravy na dráhe56) alebo mať 5 rokov praxe v oblasti verejnej osobnej dopravy. Rada objednávateľov rozhoduje nadpolovičnou väčšinou členov. Členstvo v Rade objednávateľov nezakladá nárok na odmenu. Podrobnosti o zložení Rady objednávateľov a postupe pri jej rozhodovaní upravuje štatút, ktorého súčasťou je rokovací poriadok. Štatút schvaľuje minister dopravy Slovenskej republiky.
(7) Národná dopravná autorita je na účely plnenia svojich úloh podľa tohto zákona oprávnená požadovať od objednávateľov informácie a súčinnosť a objednávatelia sú povinní požadované informácie a súčinnosť bezodplatne poskytnúť."
Poznámky pod čiarou k odkazom 54 až 56 znejú:
"54) § 3 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov.
55) § 6 ods. 6 zákona č. 56/2012 Z. z.
56) § 11 ods. 3 zákona č. 514/2009 Z. z. v znení zákona 259/2015 Z. z."
Nasledujúce odkazy a poznámky pod čiarou sa primerane prečíslujú.
Nasledujúce paragrafy sa primerane prečíslujú.
10. V čl. I § 33 písm. b) sa slová „§ 39 a 40" nahrádzajú slovami „§ 40 a 41".
11. V čl. I § 36 ods. 2 sa slová „§ 37" nahrádzajú slovami „§ 38".
12. V čl. I § 36 ods. 3 sa slová „4 až 9" nahrádzajú slovami „4 až 10".
13. V čl. I § 36 ods. 4 sa vypúšťa posledná veta.
14. V čl. I § 36 sa za odsek 4 vkladá nový odsek 5, ktorý znie:
„(5) Národná dopravná autorita vykonáva dozor nad dodržiavaním povinností dopravcov, najmä pri implementácií národného integrovaného cestovného lístka, integrovanej tarify, integrovaného prepravného poriadku a spôsobe predaja národného integrovaného cestovného lístka a kontroluje súlad plánov dopravnej obslužnosti s národným plánom dopravnej obslužnosti."
Nasledujúce odseky sa primerane prečíslujú.
15. V čl. I § 36 ods. 10 sa slová „4 až 7" nahrádzajú slovami „4 až 8".
16. V čl. I § 38 ods. 1 sa slová „§ 39" nahrádzajú slovami „§ 40" a slová „§ 40" sa nahrádzajú slovami „§ 41".
17. V čl. I § 40 ods. 1 úvodnej vete sa slová „Ministerstvo dopravy" nahrádzajú slovami „Národná dopravná autorita" a v ods. 11 písm. c) sa vypúšťajú slová „podľa § 21 ods. 4 alebo ods. 5".
18. V čl. I § 40 ods. 11 písm. d) sa slová „§ 34" nahrádzajú slovami „§ 35" a slová „§ 35" sa nahrádzajú slovami „§ 36".
19. V čl. I § 41 ods. 2 sa za slovo „dopravy," vkladajú slová „Národnou dopravnou autoritou,".
20. V čl. I § 42 písm. e) sa slová „§ 34" nahrádzajú slovami „§ 35" a slová „§ 35" sa nahrádzajú slovami „§ 36".
21. V celom čl. I sa slová „národná dopravná autorita" vo všetkých tvaroch nahrádzajú slovami „Národná dopravná autorita" v príslušnom tvare.
22. V čl. VIII sa slová „1. augusta 2023" nahrádzajú slovami „1. januára 2024".
V tejto súvislosti sa
– v čl. I v § 43 ods. 1 slová „do 31. júla 2023" sa nahrádzajú slovami „do 31. decembra 2023",
– v čl. III v 4. bode v § 23h v nadpise sa slová „1. augusta 2023" nahrádzajú slovami „1. januára 2024" a v texte 23h sa slová „do 31. júla 2023" nahrádzajú slovami „do 31. decembra 2023",
– v čl. V v 49. bode v § 46h v nadpise sa slová „1. januára 2023" nahrádzajú slovami „1. januára 2024" a v texte § 46h sa slová „do 31. júla 2023" nahrádzajú slovami „do 31. decembra 2023",
–v čl. VI v 57. bode v § 56k v nadpise sa slová „1. augusta 2023" nahrádzajú slovami „1. januára 2024" a v texte § 56k sa slová „do 31. júla 2023" nahrádzajú slovami „do 31. decembra 2023",
– v čl. VII v 20. bode v § 43i v nadpise sa slová „1. augusta 2023" nahrádzajú slovami „1. januára 2024" a v texte v § 43i sa slová „do 31. júla 2023" nahrádzajú slovami „1. januára 2024" a v texte § 43 sa slová „do 31. júla 2023" nahrádzajú slovami „do 31. decembra 2023".
V súvislosti s týmto bodom žiadam vyňať zo spoločnej správy na samostatné hlasovanie kolidujúci bod 78 a v súvislosti s bodom 8 žiadam vyňať zo spoločnej správy bod 62. Takže ešte pre pána spravodajcu, bod 78 a bod 62.
Ďakujem pekne.