Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.9.2020 o 10:04 hod.

Ing.

Miroslav Žiak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 10:04 - 10:05 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Pán Kamenický, ja mám taký pocit, že vy v tom SMER-e trpíte nejakou zvláštnou formou selektívnej amnézie, pretože po dvanástich rokoch vášho vládnutia, to je, môžem pripomenúť, jedna generácia, sa vraciate k pánovi Dzurindovi, k pánovi Miklošovi o tom, že kto bol poradca v tomto čase. To je niečo šialené, to je niečo šialené a ja si myslím, že vy ste sa tam trošku zbláznili.
A taktiež ste spomínali, že ak je tu možnosť získať peniaze, ktoré sa tu rozkradli, tak je najvyšší čas. Veď vy ste v priamom prenose priznali vaše zlodejiny. Taktiež ste povedali, že pán Fico pil kolu na Vazovovej ulici. Veď vy ste zodpovedal otázku všetkých novinárov, ktorí sa ho to pýtajú dvanásť rokov. Dvanásť rokov sa ho pýtajú, že či pil kolu na Vazovovej. Nech sa páči, v priamom prenose. Pán Kamenický, ďakujeme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2020 15:35 - 15:35 hod.

Miroslav Žiak
Pán poslanec Kuffa, ja ako ateista a liberál akceptujem vašu vieru a veľmi dobre som počúval a ďakujem za to vysvetlenie toho celého procesu, keď sa niekto má stať svätým. A chcem vám poďakovať za vecný príspevok. Som bol milo, veľmi milo prekvapený za váš vecný príspevok do diskusie. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.9.2020 15:19 - 15:19 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Pán poslanec Mazurek, počúval som veľmi pozorne vašu intonáciu o našom nejakom novosvätenom a vysvätenom kňazovi.
A ja aby som vám chcel dať do pozornosti ešte jedného kňaza z toho obdobia druhej svetovej vojny. Taký kňaz pán Tiso. Pán Tiso, predstaviteľ klérofašistického štátu, ktorého vy ste, vy taký veľký podporovateľ. Viete, vy tu rozprávate, v Amerike, že mali tam hákové kríže.
Vy ste ten človek, ktorý by ste chcel mať na našich vlajkách hákové kríže, vy ste ten človek, keď... Ste... Pokrytecky sa schovávate pred, nad číslo 1488, ako ďobe ďateľ. Však budzte aspoň hrdinovia a priznajte si farbu, že ste predstavitelia fašizmu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.7.2020 11:33 - 11:35 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Páni, ďakujem vám veľmi pekne za vaše reakcie. Boli korektné. Vidím, že nám sa proste rozchádzajú, to vnímanie, kedy je to dieťa, kedy to neni človek, proste to sa nezhodneme. My to vidíme i trošku inak, my to vidíme, ako, ako je to súčasť ženy.
A, pán Urban, rád by som reagoval na tú demografickú krivku, ktorú ste spomínali. Tak áno, tá krivka je úplne zlá, ale nespraví..., my ju nezlepšíme, že zakážeme interrupcie. Akonáhle ženy budú mať nechcené deti, tak deti budú končiť v domovoch, v sociálnych domovoch a tak ďalej a tieto deti nečaká svetlá budúcnosť. Poďme sa zamerať na to, čo som spomínal, sociálne zabezpečenie, zlepšenie príspevkov pre matky a tak ďalej, rodinné príspevky a toto je, toto je cena. (Reakcia z pléna.) Prosím vás, klérofašista buďte ticho, nikto sa s vami nebaví!
A toto je cesta, ktorú sa musíme my vydať, rozumiete. Takže nie, nie sprísnením interrupcií, ktorým tým ženám len znepríjemnia život a budú hľadať tie cesty, bude fungovať tá interrupčná turistika, budú chodiť do Čiech a do iných krajín. Týmto my len skomplikujeme život tým ľuďom. A nedaj Boh, niektoré ženy sa možno aj budú snažiť aj o umelé oplodnenie samy, budú vyhľadávať možno horúce kúpele a sú rôzne praktiky a ohrozia len vlastný život, len vlastný život, a nielen toho dieťaťa. Tak nechajme im, nech môžu ísť na tú interrupciu pod zdravotníckym dohľadom, pod doktorom a normálne plne legálne. Netlačme na tie ženy, aby hľadali iné cestičky a museli porušovať zákon. (Reakcia z pléna.)
Pán Kuffa, prosím vás, doteraz som vás nemenoval, nevšímajte si ma, dobre. Ja tom ateista, ja som pre vás zlo, tak ma, nemenujte ma.
Skryt prepis
 

15.7.2020 11:21 - 11:27 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem opätovne za slovo. Začnem teda od začiatku, aby to nebolo vytrhnuté z kontextu, keďže ma jeden klérofašista tu prerušil, tak dovolím si.
Vážené kolegyne poslankyne... (Ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, poprosím vás, nebuďte osobný (reakcie z pléna), predneste svoj prejav. (Reakcie z pléna.) Kolegovia, poprosím vás, aby ste sa neprekrikovali. (Reakcia z pléna.)

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Nie. Vy ste klérofašista. (Reakcie z pléna.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci! (Reakcie z pléna.) Nenúťte ma znovu prerušiť rokovanie, lebo tu budeme aj zajtra, pozajtra a celý zvyšok júla, keď bude treba. (Reakcie z pléna.)
Takže, pán poslanec Kuffa, poprosím vás, aby ste sa prihlásili s faktickou poznámkou. Dobre, pán poslanec už sme to počuli, stačí. Ďakujem. (Reakcia z pléna.)

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Už môžem?

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Zastavte, prosím, čas pánovi Žiakovi. (Reakcia z pléna.)

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Už ste saturovaný, pán Kuffa, ste spokojný? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec...

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Môžem?

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Prosím vás, neprilievajte zbytočne olej do ohňa, nech sa páči.

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Vážené kolegyne, kolegovia, ja tiež cítim potrebu, ja sa vyjadriť sa k tejto téme, hoci by som bol najradšej, keby sa k tejto téme vyjadrovali najmä ženy. Pozrime sa, koľko je v tejto sále žien, vedeli by sme ich narátať na prste jednej ruky. Preto som... (Reakcia z pléna a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec Kuffa, prosím vás, nevykrikujte! (Reakcia z pléna.) Pán poslanec Pročko, tiež nevykrikujte!

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Vlastne preto som si po prečítaní návrhov urobil to, na čo ste vlastne vy asi zabudli, spýtať sa žien. Ide o ich telo, o ich psychiku a o ich rozhodnutie, nie o vaše, vám totižto nikto nič neberie a nikto nič neprikazuje. V dôvodovej správe nie sú riadne medicínske argumenty podporujúce váš návrh zákona. Z čoho teda vychádzate?
Len ste si nejakým čudným spôsobom domysleli, že vy môžete rozhodovať a prikazovať iným niečo, do čoho vás v podstate nie je vôbec nič. V ideálnom prípade sú na takéto rozhodnutie dvaja, ale, bohužiaľ, nežijeme v ideálnom svete. Ak v ňom žijete vy, tak vám, samozrejme, gratulujem, avšak nás nedokonalých a nepožehnaných, nechajte na pokoji.
Z týchto dvoch predkladaných návrhov mi vychádza len to, že ich podstatou je vytvoriť zásadné prekážky v prístupe žien k bezpečným interrupciám a obmedziť ich ľudské práva. Dokonca sú v rozpore s platnými medzinárodnými zmluvami, ktoré sú nadradené vnútroštátnemu právu republiky, a parlament by týmito návrhmi ohrozil právo žien na zdravie, súkromie, informácie, ochranu pred neľudským zaobchádzaním, právo na nediskrimináciu a rovnosť. Prečítal som si vaše návrhy zákonov a bližšie sa na nich pozrel. Dokonca som sa o nich rozprával aj so ženami, ktoré mi bližšie vysvetlili a opísali niektoré ich fyziologické procesy. To je, bohužiaľ, to, na čo ste vy zabudli. Zákaz umelého prerušenia tehotenstva z dielne strany ĽS NS obmedzuje prístup k legálnym interrupciám. Počet interrupcií významne neznižuje, naopak, vedie k zvýšenému počtu žien, ktoré vyhľadajú nelegálnu interrupciu, a k interrupciám vykonaných v nebezpečných podmienkach. Dôsledkom môže byť vážne poškodenie zdravia ženy, ale aj smrť, čiže tým absolútne nič nevyriešite, narobíte omnoho viacej škody ako úžitku. Predložený návrh o skrátení lehoty na vykonanie interrupcií z 12 týždňov na 8 týždňov je iba pokusom o obmedzenie práva žien na včasnú a bezpečnú interrupciu.
Páni, mne je jasné, že tým, že nie ste ženy, neviete si ani len predstaviť, ako môže fungovať menštruatný, menštruačný cyklus u žien, ale poviem vám niečo, čo vám v škole asi nevraveli. Veľa žien má dlhší alebo nepravidelný cyklus, ktoré..., kvôli ktorému môžu na tehotenstvo prísť ešte neskôr než pri zdravom cykle. Omeškanie menštruácie bežne spôsobuje užívanie niektorých liekov, ale obyčajný stres či choroba. Do ôsmeho týždňa tehotenstva sa teda mnohé ženy nemusia ani dozvedieť, že sú tehotné. Ale je mi jasné, že vaša neznalosť zmieňovanej problematiky a presvedčenia je väčšia ako vaša snaha o ochranu života a zdravia žien.
Dámy a páni, navrhované úpravy neprinášajú potrebné systémové zmeny v sociálnych, zdravotných či v rodinných politikách ani v politikách rodovej rovnosti. Nezameriavajú sa na odstraňovanie diskriminácie žien či násilia páchaného na ženách, nepodporuje zaved..., nepodporujú zavedenie sexuálnej výchovy či bezplatnej antikoncepcie, nenavrhujú také opatrenia, ktoré sú pre znižovanie počtu interrupcií najúčinnejšie, preto vytvorme podmienky na to, aby ženy mali skutočnú možnosť voľby, ako budú zaobchádzať so svojím telom. Nechajme ich rozhodnúť sa, snažme sa odstrániť nerovnosť a diskrimináciu žien a nahradiť ich pochopením a rešpektom voči tomuto pohlaviu. Ponúknime nástroje, ako sú antikoncepcia hradená zo zdravotného poistenia dostupná pre všetky ženy, dostatok miest v škôlkach či jasliach, kvalitná a odborná sexuálna výchova, ktorá naučí mladých ľudí zodpovedne pristupovať k sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu, systematický prístup k riešeniu násilia páchaného na ženách, kvalitná gynekologická starostlivosť, dôstojné podmienky pre ženy pri pôrodoch a dostupné bývanie pre všetkých.
Choďte medzi svojich voličov a hovorte im, že ženy sú nežné stvorenia, bez ktorých sme stratení. Že na ne nesmú byť hrubí, ale mali by ich podporovať, lebo, povedzme si rovno, potrebujeme ich.
Ďakujem veľmi pekne za vašu pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 15.7.2020 10:42 - 10:44 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážené kolegyne, kolegovia, ja tiež cítim potrebu sa k tejto téme vyjadriť, hoci by som bol najradšej, keby sa k tejto téme vyjadrovali najmä ženy. Pozrime sa ale, koľko je v sále žien. Môžme ich zrátať na ruke, na jednej ruke. Preto som sa po prečítaní návrhov, urobil to, na čo ste vy navrhovatelia asi zabudli - spýtať sa žien. Ide o ich telo, o ich psychiku (ruch v sále a zaznievanie gongu) a o ich rozhodnutie. Nie o vaše. Vám totižto nikto nič neberie a nikto vám nič neprikazuje.
V dôvodovej správe nie sú riadne medicínske argumenty, podporujúce váš návrh zákona. Z čoho teda, prosím vás, vychádzate? Len ste si nejakým čudným spôsobom domysleli, že vy môžete rozhodovať a prikazovať iným niečo, čo, do čoho vás v podstate nič. V ideálnom prípade sú na toto rozhodnutie dvaja. Ale, bohužiaľ, nežijeme v ideálnom svete. Ak v ňom žijete vy, tak vám gratulujem. Avšak nás nedokonalých a nepožehnaných nechajte, prosím vás, na pokoji. Z týchto dôvodov (ruch a smiech v sále, zaznievanie gongu), z týchto dvoch predkladaných návrhov mi vychádza len to... (Neutíchajúci ruch a smiech v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec Kuffa, poprosím vás, aby ste, aby ste sa prihlásili s faktickou poznámkou (reakcia z pléna), ak chcete komentovať vystúpenie rečníka! Pán poslanec! (Reakcia z pléna.) Pán poslanec.

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Kufíňo. (Povedané so smiechom.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Prihláste sa s faktickou poznámkou, ak chcete komentovať vystúpenie rečníka. (Reakcie z pléna a neutíchajúci ruch v sále.)
Vyhlasujem prestávku do 11.00 hodiny.

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Nie, nie, ešte dokončím. Nie...

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Poďakujte sa Kuffovi. (Povedané mimo mikrofónu.)

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Kufíňo, si beťár. (Povedané mimo mikrofónu.)

(Prestávka.)

(Po prestávke.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.7.2020 9:48 - 9:48 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tak, pán poslanec Mazurek, dnes som si zapísal do zoznamu vašich odborných znalostí všetkého druhu aj genetiku. Ja by som sa chcel spýtať, že kde ste to vyštudoval, všetky tieto znalosti, či to bola škola života, vysoká škola života, alebo aká, a viem, že mi neodpoviete, zase poviete, že Veronika Remišová, Sulík raňajkoval a tak ďalej, ale skúste mi odpovedať aspoň raz.
Čo ste vlastne vyštudoval, ak ste takýto odborník na všetko? (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.7.2020 15:34 - 15:37 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda vlády, vážený predsedajúci, kolegyne, kolegovia, v súčasnosti bojujeme so silným protivetrom v podobe negatívnych dôsledkov súvisiacich s opatreniami proti pandémii choroby COVID-19. Odborné odhady Národnej banky Slovenskej republiky hovoria o prepade ekonomiky o približne 10 %, čo je približne 9 mld. eur, zrušení 70-tisíc pracovných miest, znížení reálnych miezd o 3,5 % a predkrízovú úroveň dosiahne ekonomika v polovici roku 2022.
V odvetviach, ktoré sú najviac zasiahnuté karanténnymi opatreniami, podniká dovedna 53-tisíc malých a stredných podnikateľov. V období mimoriadnej situácie sa muselo uzavrieť takmer 9 % všetkých aktívnych malých a stredných podnikov na Slovensku. Podnikateľom významne klesli objednávky, nastali problém s cashflowom a splácaním faktúr. Finančné zdroje, ktorými ekonomika Slovenska disponuje, sú vzácne a obmedzené. Aj keď to na prvý pohľad nie je zjavné, milióny smerujúce na rôzne aktivity alebo projekty sú pre radového občana neuchopiteľná veličina. Opatrenie na podporu ekonomiky sú často financované prostredníctvom eurofondov, dlhového financovania, financované z racionalizačných opatrení, teda úspor. Regulácia priamo mení, nariaďuje, obmedzuje alebo zakazuje správanie i ľudí a organizácií. Niektoré regulácie napĺňajú svoje poslanie a, naopak, iné nedosahujú želaný výsledok a prinášajú skôr náklady pre spoločnosť.
Nami predkladané návrhy na zrušenie regulácií sme si nevycucali len tak z prsta, ale vzišli z aplikačnej praxe. Týmto, samozrejme, nechceme popierať exit..., existenciu regulácií, ktoré sú aj žiaduce, napr. zákaz klamlivej reklamy, ale rozviazať podnikateľom ruky, aby mohli vykonávať svoju činnosť bez zbytočnej buzerácie. Predkladaný návrh zákona je pozitívny v mnohých ohľadoch. Pružne reaguje na paralyzované podnikateľské prostredie, zlepšuje podnikateľské prostredie v zmysle obmedzovaní, resp. rušení nepotrebných regulácií. Nespôsobí dieru v štátnom rozpočte a znižuje náklady pre podnikateľov, odstraňujú sa zbytočné byrokratické ustanovenia v jednotlivých zákonoch, rušia sa viaceré povinnosti, odstraňujú prekážky v podnikaní.
Čistý prínos navrhovaného zákona bude pre jedného podnikateľa odhadovaný na úrovni takmer 15-tisíc euro ročne, čo nie je veruže zanedbateľná suma. Ak teda chceme podporiť podnikateľské prostredie a s tým spojenú zame..., zamestnanosť a ekonomiku ako takú, tak súčasný návrh zákona je veľmi účinný nástroj.
Ďakujem vám veľmi pekne všetkým za pozornosť a prosím o podporu daného zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 10:54 - 10:55 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Kotleba, ako hovorili moji predrečníci, vy viete podať to, čo hovoríte, veľmi perfektne. Jánošíkovským syndrómom presvedčíte ľudí, to, čo hovoríte, a ja by som to vedel prirovnať k takým, k takým horoskopom.
Viete, horoskopy, ony sú, neni sú nebezpečné, ale v podstate ani to, čo vyhovoríte, neni vo väčšine prípadov nebezpečné, až do času, keď tzv. Bernand Forer skúmal vplyv horoskopov. Zobral si 50 ľudí a dal im totožný jeden horoskop a mali ohodnotiť, že ako ich vystihuje. A bol veľmi prekvapený, keď tá známka bola že 4,3. Čiže vy rozprávate dobre, ľúbivo pre všetkých, avšak môže nastať problém tak ako pri horoskopoch, keď sa rozhodne človek investovať peniaze kvôli nejakému dobrému horoskopu a o tieto peniaze príde, a vy tiež môžete spôsobiť takéto nebezpečné, nebezpečný precedens, pardon, keď si spravíte nejakú poplašnú správu, že teraz banky nám chcú zobrať peniaze, alebo už teraz, dnes v tejto rozprave spomínané nanočipy a tak ďalej, treba vážiť slová a nespôsobovať takéto poplašné správy, lebo predsa sme len na pôde Národnej rady a veľa ľudí si od vás berie príklad, tak do budúcna, prosím vás, zvažujte, čo konáte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.7.2020 10:11 - 10:12 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Kamenický, v dvojminútovej faktickej poznámke sa nedá reagovať na tridsať minút vášho vystúpenia, kde ste detailne popisoval jeden bod za druhým. Ale pokúsim sa nadviazať na kolega, kolegu Pročka, ktorý hovoril o tom, že v podstate 12 rokov ste boli pri moci a z toho ste bol sám minister nejaké obdobie. A pre mňa to príde ako taký, také pokrytectvo, mohol by som vás nazvať etalónom pokrytectvu, keby ste sa dal vystaviť v Paríži medzi etalónmi kilogramu, metra a tak ďalej, tak by ste tam určite zaradil.
A čo sa týka, a čo sa týka toho burčiaku, tak skúste si, dám vám takú radu, skúste si burčiak na jeseň zamraziť, a keď ho na jar opätovne rozmrazíte, tak vám ten burčiak, vám stále funguje. Len taká drobná rada.
Skryt prepis