Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.7.2020 o 11:33 hod.

Ing.

Miroslav Žiak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.7.2020 11:33 - 11:35 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Páni, ďakujem vám veľmi pekne za vaše reakcie. Boli korektné. Vidím, že nám sa proste rozchádzajú, to vnímanie, kedy je to dieťa, kedy to neni človek, proste to sa nezhodneme. My to vidíme i trošku inak, my to vidíme, ako, ako je to súčasť ženy.
A, pán Urban, rád by som reagoval na tú demografickú krivku, ktorú ste spomínali. Tak áno, tá krivka je úplne zlá, ale nespraví..., my ju nezlepšíme, že zakážeme interrupcie. Akonáhle ženy budú mať nechcené deti, tak deti budú končiť v domovoch, v sociálnych domovoch a tak ďalej a tieto deti nečaká svetlá budúcnosť. Poďme sa zamerať na to, čo som spomínal, sociálne zabezpečenie, zlepšenie príspevkov pre matky a tak ďalej, rodinné príspevky a toto je, toto je cena. (Reakcia z pléna.) Prosím vás, klérofašista buďte ticho, nikto sa s vami nebaví!
A toto je cesta, ktorú sa musíme my vydať, rozumiete. Takže nie, nie sprísnením interrupcií, ktorým tým ženám len znepríjemnia život a budú hľadať tie cesty, bude fungovať tá interrupčná turistika, budú chodiť do Čiech a do iných krajín. Týmto my len skomplikujeme život tým ľuďom. A nedaj Boh, niektoré ženy sa možno aj budú snažiť aj o umelé oplodnenie samy, budú vyhľadávať možno horúce kúpele a sú rôzne praktiky a ohrozia len vlastný život, len vlastný život a nielen toho dieťaťa. Tak nechajme im, nech môžu ísť na tú interrupciu pod zdravotníckym dohľadom, pod doktorom a normálne plne legálne. Netlačme na tie ženy, aby hľadali iné cestičky a museli porušovať zákon. (Reakcia z pléna.)
Pán Kuffa, prosím vás, doteraz som vás nemenoval, nevšímajte si ma, dobre. Ja tom ateista, ja som pre vás zlo, tak ma, nemenujte ma.
Skryt prepis
 

15.7.2020 11:21 - 11:27 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem opätovne za slovo. Začnem teda od začiatku, aby to nebolo vytrhnuté z kontextu, keďže ma jeden klérofašista tu prerušil, tak dovolím si.
Vážené kolegyne poslankyne... (Ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, poprosím vás, nebuďte osobný (reakcie z pléna), predneste svoj prejav. (Reakcie z pléna.) Kolegovia, poprosím vás, aby ste sa neprekrikovali. (Reakcia z pléna.)

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Nie. Vy ste klérofašista. (Reakcie z pléna.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci! (Reakcie z pléna.) Nenúťte ma znovu prerušiť rokovanie, lebo tu budeme aj zajtra, pozajtra a celý zvyšok júla, keď bude treba. (Reakcie z pléna.)
Takže, pán poslanec Kuffa, poprosím vás, aby ste sa prihlásili s faktickou poznámkou. Dobre, pán poslanec už sme to počuli, stačí. Ďakujem. (Reakcia z pléna.)

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Už môžem?

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Zastavte, prosím, čas pánovi Žiakovi. (Reakcia z pléna.)

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Už ste saturovaný, pán Kuffa, ste spokojný?

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec...

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Môžem?

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Prosím vás, neprilievajte zbytočne olej do ohňa, nech sa páči.

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Vážené kolegyne, kolegovia, ja tiež cítim potrebu, ja sa vyjadriť sa k tejto téme, hoci by som bol najradšej, keby sa k tejto téme vyjadrovali najmä ženy. Pozrime sa, koľko je v tejto sále žien, vedeli by sme ich narátať na prste jednej ruky. Preto som... (Reakcia z pléna a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec Kuffa, prosím vás, nevykrikujte! (Reakcia z pléna.) Pán poslanec Pročko, tiež nevykrikujte!

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Vlastne preto som si po prečítaní návrhoch urobil to, na čo ste vlastne vy asi zabudli, spýtať sa žien. Ide o ich telo, o ich psychiku a o ich rozhodnutie, nie o vaše, vám totižto nikto nič neberie a nikto nič neprikazuje. V dôvodovej správe nie sú riadne medicínske argumenty podporujúce váš návrh zákona. Z čoho teda vychádzate?
Len ste si nejakým čudným spôsobom domysleli, že vy môžete rozhodovať a prikazovať iným niečo, do čoho vás v podstate nie je vôbec nič. V ideálnom prípade sú na takéto rozhodnutie dvaja, ale, bohužiaľ, nežijeme v ideálnom svete. Ak v ňom žijete vy, tak vám, samozrejme, gratulujem, avšak nás nedokonalých a nepožehnaných, nechajte na pokoji.
Z týchto dvoch predkladaných návrhov mi vychádza len to, že ich podstatou je vytvoriť zásadné prekážky v prístupe žien k bezpečným interrupciám a obmedziť ich ľudské práva. Dokonca sú v rozpore s platnými medzinárodnými zmluvami, ktoré sú nadradené vnútroštátnemu právu republiky, a parlament by týmito návrhmi ohrozil právo žien na zdravie, súkromie, informácie, ochranu pred neľudským zaobchádzaním, právo na nediskrimináciu a rovnosť. Prečítal som si vaše návrhy zákonov a bližšie sa na nich pozrel. Dokonca som sa o nich rozprával aj so ženami, ktoré mi bližšie vysvetlili a opísali niektoré ich fyziologické procesy. To je, bohužiaľ, to, na čo ste vy zabudli. Zákaz umelého prerušenia tehotenstva z dielne strany ĽS NS obmedzuje prístup k legálnym interrupciám. Počet interrupcií významne neznižuje, naopak, vedie k zvýšenému počtu žien, ktoré vyhľadajú nelegálnu interrupciu, a k interrupciám vykonaných v nebezpečných podmienkach. Dôsledkom môže byť vážne poškodenie zdravia ženy, ale aj smrť, čiže tým absolútne nič nevyriešite, narobíte omnoho viacej škody ako úžitku. Predložený návrh o skrátení lehoty na vykonanie interrupcií z 12 týždňov na 8 týždňov je iba pokusom o obmedzenie práva žien na včasnú a bezpečnú interrupciu.
Páni, mne je jasné, že tým, že nie ste ženy, neviete si ani len predstaviť, ako môže fungovať menštruatný, menštruačný cyklus u žien, ale poviem vám niečo, čo vám v škole asi nevraveli. Veľa žien má dlhší alebo nepravidelný cyklus, ktoré..., kvôli ktorému môžu na tehotenstvo prísť ešte neskôr než pri zdravom cykle. Omeškanie menštruácie bežne spôsobuje užívanie niektorých liekov, ale obyčajný stres či choroba. Do ôsmeho týždňa tehotenstva sa teda mnohé ženy nemusia ani dozvedieť, že sú tehotné. Ale je mi jasné, že vaša neznalosť zmieňovanej problematiky a presvedčenia je väčšia ako vaša snaha o ochranu života a zdravia žien.
Dámy a páni, navrhované úpravy neprinášajú potrebné systémové zmeny v sociálnych, zdravotných či v rodinných politikách ani v politikách rodovej rovnosti. Nezameriavajú sa na odstraňovanie diskriminácie žien či násilia páchaného na ženách, nepodporuje zaved..., nepodporujú zavedenie sexuálnej výchovy či bezplatnej antikoncepcie, nenavrhujú také opatrenia, ktoré sú pre znižovanie počtu interrupcií najúčinnejšie, preto vytvorme podmienky na to, aby ženy mali skutočnú možnosť voľby, ako budú zaobchádzať so svojím telom. Nechajme ich rozhodnúť sa, snažme sa odstrániť nerovnosť a diskrimináciu žien a nahradiť ich pochopením a rešpektom voči tomuto pohlaviu. Ponúknime nástroje, ako sú antikoncepcia hradená zo zdravotného poistenia dostupná pre všetky ženy, dostatok miest v škôlkach či jasliach, kvalitná a odborná sexuálna výchova, ktorá naučí mladých ľudí zodpovedne pristupovať k sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu, systematický prístup k riešeniu násilia páchaného na ženách, kvalitná gynekologická starostlivosť, dôstojné podmienky pre ženy pri pôrodoch a dostupné bývanie pre všetkých.
Choďte medzi svojich voličov a hovorte im, že ženy sú nežné stvorenia, bez ktorých sme stratení. Že na ne nesmú byť hrubí, ale mali by ich podporovať, lebo povedzme si rovno potrebujeme ich.
Ďakujem veľmi pekne za vašu pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 15.7.2020 10:42 - 10:44 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážené kolegyne, kolegovia, ja tiež cítim potrebu sa k tejto téme vyjadriť, hoci by som bol najradšej, keby sa k tejto téme vyjadrovali najmä ženy. Pozrime sa ale, koľko je v sále žien. Môžme ich zrátať na ruke, na jednej ruke. Preto som sa po prečítaní návrhov, urobil to, na čo ste vy navrhovatelia asi zabudli - spýtať sa žien. Ide o ich telo, o ich psychiku (ruch v sále a zaznievanie gongu) a o ich rozhodnutie. Nie o vaše. Vám totižto nikto nič neberie a nikto vám nič neprikazuje.
V dôvodovej správe nie sú riadne medicínske argumenty, podporujúce váš návrh zákona. Z čoho teda, prosím vás, vychádzate? Len ste si nejakým čudným spôsobom domysleli, že vy môžete rozhodovať a prikazovať iným niečo, čo, do čoho vás v podstate nič. V ideálnom prípade sú na toto rozhodnutie dvaja. Ale, bohužiaľ, nežijeme v ideálnom svete. Ak v ňom žijete vy, tak vám gratulujem. Avšak nás nedokonalých a nepožehnaných nechajte, prosím vás, na pokoji. Z týchto dôvodov (ruch a smiech v sále a zaznievanie gongu), z týchto dvoch predkladaných návrhov mi vychádza len to... (Neutíchajúci ruch a smiech v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec Kuffa, poprosím vás, aby ste, aby ste sa prihlásili s faktickou poznámkou (reakcia z pléna), ak chcete komentovať vystúpenie rečníka! Pán poslanec! (Reakcia z pléna.) Pán poslanec.

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Kufíňo. (Povedané so smiechom.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Prihláste sa s faktickou poznámkou, ak chcete komentovať vystúpenie rečníka. (Reakcie z pléna a neutíchajúci ruch v sále.)
Vyhlasujem prestávku do 11.00 hodiny.

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Nie, nie, ešte dokončím. Nie...

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Poďakujte sa Kuffovi. (Povedané mimo mikrofónu.)

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Kufíňo, si beťár. (Povedané mimo mikrofónu.)

(Prestávka.)

(Po prestávke.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.7.2020 9:48 - 9:48 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tak, pán poslanec Mazurek, dnes som si zapísal do zoznamu vašich odborných znalostí všetkého druhu aj genetiku. Ja by som sa chcel spýtať, že kde ste to vyštudoval, všetky tieto znalosti, či to bola škola života, vysoká škola života, alebo aká, a viem, že mi neodpoviete, zase poviete, že Veronika Remišová, Sulík raňajkoval a tak ďalej, ale skúste mi odpovedať aspoň raz.
Čo ste vlastne vyštudoval, ak ste takýto odborník na všetko? (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.7.2020 15:34 - 15:37 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda vlády, vážený predsedajúci, kolegyne, kolegovia, v súčasnosti bojujeme so silným protivetrom v podobe negatívnych dôsledkov súvisiacich s opatreniami proti pandémii choroby COVID-19. Odborné odhady Národnej banky Slovenskej republiky hovoria o prepade ekonomiky o približne 10 %, čo je približne 9 mld. eur. Zrušením 70-tisíc pracovných miest, znížení reálnych miest o 3,5 % a predkrízovú úroveň dosiahne ekonomika v polovici roku 2022.
V odvetviach, ktoré sú najviac zasiahnuté karanténnymi opatreniami, podniká dovedna 53-tisíc malých a stredných podnikateľov. V období mimoriadnej situácie sa muselo uzavrieť takmer 9 % všetkých aktívnych malých a stredných podnikov na Slovensku. Podnikateľom významne klesli objednávky, nastali problém s cashflow-om a splácaní faktúr. Finančné zdroje, ktorými ekonomika Slovenska disponuje, sú vzácne a obmedzené. Aj keď to na prvý pohľad nie je zjavné, milióny smerujúce na rôzne aktivity alebo projekty sú pre radového občana neuchopiteľná veličina. Opatrenie na podporu ekonomiky sú často financované prostredníctvom eurofondov, dlhového financovania, financované z racionalizačných opatrení, teda úspor. Regulácia priamo mení, nariaďuje, obmedzuje alebo zakazuje správanie i ľudí a organizácií. Niektoré regulácie napĺňajú svoje poslanie a, naopak, iné nedosahujú želaný výsledok a prinášajú skôr náklady pre spoločnosť.
Nami predkladané návrhy na zrušenie regulácii sme si nevycucali len tak z prsta, ale vzišli z aplikačnej praxe. Týmto, samozrejme, nechceme popierať exit..., existenciu regulácii, ktoré sú aj žiaduce, napr. zákaz klamlivej reklamy, ale rozviazať podnikateľom ruky, aby mohli vykonávať svoju činnosť bez zbytočnej buzerácie. Predkladaný návrh zákona je pozitívny v mnohých ohľadoch. Pružne reaguje na paralyzované podnikateľské prostredie, zlepšuje podnikateľské prostredie v zmysle obmedzovaní, resp. rušení nepotrebných regulácií. Nespôsobí dieru v štátnom rozpočte a znižuje náklady pre podnikateľov, odstraňujú sa zbytočné byrokratické ustanovenia v jednotlivých zákonoch, rušia sa viaceré povinnosti, odstraňujú prekážky v podnikaní.
Čistý prínos navrhovaného zákona bude pre jedného podnikateľa odhadovaný na úrovni takmer 15-tisíc euro ročne, čo nie je veruže zanedbateľná suma. Ak teda chceme podporiť podnikateľské prostredie a s tým spojenú zame..., zamestnanosť a ekonomiku ako takú, tak súčasný návrh zákona je veľmi účinný nástroj.
Ďakujem vám veľmi pekne všetkým za pozornosť a prosím o podporu daného zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 10:54 - 10:55 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Kotleba, ako hovorili moji predrečníci, vy viete podať to, čo hovoríte, veľmi perfektne. Jánošíkovským syndrómom presvedčíte ľudí, to, čo hovoríte, a ja by som to vedel prirovnať k takým, k takým horoskopom.
Viete, horoskopy, ony sú, neni sú nebezpečné, ale v podstate ani to, čo vyhovoríte, neni vo väčšine prípadov nebezpečné, až do času, keď tzv. Bernand Forer skúmal vplyv horoskopov. Zobral si 50 ľudí a dal im totožný jeden horoskop a mali ohodnotiť, že ako ich vystihuje. A bol veľmi prekvapený, keď tá známka bola že 4,3. Čiže vy rozprávate dobre, ľúbivo pre všetkých, avšak môže nastať problém tak ako pri horoskopoch, keď sa rozhodne človek investovať peniaze kvôli nejakému dobrému horoskopu a o tieto peniaze príde, a vy tiež môžete spôsobiť takéto nebezpečné, nebezpečný precedens, pardon, keď si spravíte nejakú poplašnú správu, že teraz banky nám chcú zobrať peniaze, alebo už teraz, dnes v tejto rozprave spomínané nanočipy a tak ďalej, treba vážiť slová a nespôsobovať takéto poplašné správy, lebo predsa sme len na pôde Národnej rady a veľa ľudí si od vás berie príklad, tak do budúcna, prosím vás, zvažujte, čo konáte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.7.2020 10:11 - 10:12 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Kamenický, v dvojminútovej faktickej poznámke sa nedá reagovať na tridsať minút vášho vystúpenia, kde ste detailne popisoval jeden bod za druhým. Ale pokúsim sa nadviazať na kolega, kolegu Pročka, ktorý hovoril o tom, že v podstate 12 rokov ste boli pri moci a z toho ste bol sám minister nejaké obdobie. A pre mňa to príde ako taký, také pokrytectvo, mohol by som vás nazvať etalónom pokrytectvu, keby ste sa dal vystaviť v Paríži medzi etalónmi kilogramu, metra a tak ďalej, tak by ste tam určite zaradil.
A čo sa týka, a čo sa týka toho burčiaku, tak skúste si, dám vám takú radu, skúste si burčiak na jeseň zamraziť, a keď ho na jar opätovne rozmrazíte, tak vám ten burčiak, vám stále funguje. Len taká drobná rada.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.7.2020 18:39 - 18:39 hod.

Miroslav Žiak
Pán poslanec Žiga, vy ste celkom vtipný človek, lebo po 12 rokoch vašej vlády, vašej vlády, ktorá tu šikanovala, buzerovala a ničila podnikateľov, prichádza zákon v super rýchlom konaní, ktoré po vašich 12 rokoch vlády, keby sa aj vrátil v čase, bude možno nedostatočný. Ja nerozumiem vášmu, vašej argumentácii, že vy idete kritizovať rýchle, super rýchle konanie akékoľvek. Podnikatelia sa potrebujú konečne po vašich vládach nadýchnuť a fungovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 15:31 - 15:33 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
V prvom rade chcem poďakovať za veľmi kultivovanú diskusiu. Otvorene poviem, že som to úplne až takto nečakal, ďakujem pekne. Budem pomaly teda reagovať.
Pán Kočiš, možno sa, ste povedali, že možno sa raz obrátim, tak možno áno, možno sa zas veriaci obráti na ateistu, to je úplne tá sloboda, o ktorej som spomínal. A ste hovoril, že tá, tá, tá nedeľa je taký svätý deň. No ja veľmi rád chodím v nedeľu nakupovať, preto, som človek, ktorý proste to tak má, a chcete ma o túto slobodu obrať týmto návrhom zákona, čiže to bolo celé moje vystúpenie.
Pán Beluský, vy ste rozprával o tých rôznych analýzach. Ja súhlasím, sú rôzne prieskumy, však vieme, ako je to s prieskumom, to je niečo ako so štatistikou, je to ako dámska podprsenka, skresľuje, záleží, kto si ju zadá. Teraz posledný prieskum bol, že 40 na 60, že 60 % ľudí by chcelo zavrieť, teda zamestnancov by chcelo mať zavreté tie prevádzky, ale tých 40 %, ktorí by chceli mať otvorené, by stačilo na vykrytie toho, aby tie obchody boli otvorené. Čiže ak by tu bola nejaká výhrada o svedomí, vieme to kľudne realizovať.
Pán Kotleba, vy ste hovoril o tom socializme, ako bolo za socializmu všetko zlé alebo teda ironicky, ale za socializmu boli ale zavreté hranice. My sme nemohli cestovať nikde, viete, nebol dostatok kvalitných potravín... (Reakcie z pléna.) A ja tiež, a tiež; prepáč, potom si... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, podpredseda NR SR
Poprosím, nechajte dohovoriť kolegu.

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
... a tiež s tým, že môžme rokovať cez víkendy, ja s tým nemám žiadny problém, ja som bezdetný, takže nemám s tým žiadny problém.
A, pani poslankyňa Monika Kozelová, ďakujem za tvoj príspevok, myslím si, že máme rovnaké mentálne nastavenie. Takže nič iné som od teba nepredpokladal.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 9.6.2020 15:22 - 15:25 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, ja vystúpim trošku v inom, v inom spektre. Kolegovia už rozoberali tie čísla, hodnoty. Ja pred vás dnes predstupujem s takým malým priznaním. Chcem sa vám všetkým priznať a úprimne povedať, že som ateista. Hovorím to preto, aby ste si uvedomili, že ateista nie je diabol a nie je ani chodiace zlo. Dokonca som priateľ s väčšinou z vás, ktorí sú veriaci. Hrdo sa hlásim medzi ateistov, ktorí rešpektujú akékoľvek iné vierovyznanie a akceptujú rôzne názory a pohľad na svet. Teda presadzujeme slobodu, slobodu v akomkoľvek kontexte, či už slobodu cestovania, vierovyznania, ale aj osobné slobody.
Chcem poprosiť mojich kolegov, najmä z radov opozície, ktorí sú veriaci, aby rešpektovali aj našu slobodu. To, že vy nechodíte v nedeľu nakupovať, ako povedal kolega pán Marek Kotleba, že si váži nedeľu, prosím, nevnucujte tieto myšlienky aj nám. Je to vaše slobodné rozhodnutie a my ho plne akceptujeme. Ak by však nikto nechcel v nedeľu nakupovať, tak by sa obchody automaticky samé zavreli a trh by túto situáciu vyriešil sám. Preto vás všetkých žiadam v mene všetkých ateistov, umiernených kresťanov, ale najmä ľudí, ktorí si ctia hodnotu slobody, nerozdeľujme slobo... spoločnosť. Nechajme ľudí rozhodnúť sa takým spôsobom, ktorý im najviac vyhovuje vzhľadom na ich aktuálnu situáciu. Nerozdeľujme spoločnosť. Rešpektujme slobodnú vôľu občanov Slovenska a neberte im právo slobodne sa rozhodnúť. Neriešme problémy zákazmi, ale snažme sa vytvoriť pravidlá, ktoré budú akceptovateľné pre všetky strany.
Tiež, prosím, rešpektujte záujem zamestnancov, ktorí majú príplatky za prácu cez víkend a vďaka ktorým si ich rodinný rozpočet prilepší o množstvo eur. Nepripravte ich o túto možnosť. Myslite, prosím, aj na nich. Sme v ťažkej ekonomickej situácii a týmto legislatívnym návrhom pripravíme možno ďalšie tisíce ľudí o prácu.
Vážení predkladatelia zákona, pred tým, ako niečo navrhnete, prosím, analyzujte dopady navrhovaných opatrení, najmä v dnešných časoch. Ďakujem, páni.
Skryt prepis