Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

19.10.2021 o 17:38 hod.

Ing.

Miroslav Žiak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 19.10.2021 17:38 - 17:39 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Pán minister, kolegovia, ja mám skôr takú malú požiadavku do druhého čítania k tomuto zákonu. V tomto balíku psychotropných látok je aj látka s názvom Kratom, ktorá je niečo ako silnejší kofeín. Dokonca aj rastie na stromoch podobných kávovníkovi. A spôsobuje len to, že človek sa dokáže lepšie sústrediť a zvyšuje to jeho psychickú nejakú koncentráciu a aktivity bez akýchkoľvek vedľajších nežiadúcich účinkov. Dokonca sú o tom štúdie. Je o tom aj niekoľko internetových stránok, ktoré sa snažia poukázať na neškodnosť tejto látky. A v prípade keby sa dostala na takýto zoznam medzi omamné a psychotropné látky, tak stane sa len to, že sa bude následne predávať rôzne nejaké deriváty na čiernom trhu alebo poprípade v nejakej zvýšenej koncentrácie, ktoré by mohli ohroziť zdravie týchto konzumentov. V podstate táto látka neohrozuje žiadne, nejako ľudí a stratíme len pod ňou kontrolu. Však by som chcel poprosiť aj tu pána ministra do druhého čítania, aby sme túto pripomienku zapracovali a nekomplikovali ľuďom život. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.10.2021 16:53 - 16:54 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Pán poslanec Kočiš, ja veľmi oceňujem, že odsudzujete takéto správanie. Paradoxné je, že väčšina týchto ľudí sú možno vaši voliči alebo teda najmä teda vaši voliči alebo voliči vašej bývalej, bývalej strany. A bohužiaľ ste neodsúdili ale správanie vášho straníckeho kolegu Miroslava Suju, ktorý niesol pri proteste proti Igorovi Matovičovi rakvu napríklad pred jeho dom. To mi príde trošku cez čiaru ale vy inak ste v poriadku ale iné som chcel. Myslím si, že toto by malo riešiť Slovenský futbalový zväz a má nato svoju disciplinárnu komisiu, ktorá keď právom udelí dostatočné sankcie pre tieto mužstvá tak to sa už nebude diať a každý klub si zato bude diať zodpovednosť. Ja verím, že do budúcna budete toľko isto kritický aj do svojich radov keď budete organizovať rôzne protesty a podnecovať ľudí k nenávisti a nepokojom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.10.2021 10:15 - 10:17 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Valášek, ty zbytočne sa teraz tu zavzdušňuješ, hneváš, ale veľmi dobre vieš ako funguje koaličná práca a príprava zákonov v koalícii. A predložiť návrh mesiac pred tým ako si vedel, že ho plánujeme predložiť my je podľa mňa čistý populizmus. A môžeš ma obviňovať, že vymýšľam a klamem, ale je to proste fakt.
Pán poslanec Taraba, nikto nehovorí o manželstve týchto partnerov rovnakého pohlavia, ale o nejakých niektorých právach, ktoré budú mať, lebo nedá sa všetko ošetriť. Nie, neexistuje to tak, nefunguje to tak. A táto legislatívna úprava nerobí z nich nad ľudí, ale dáva im len nejaké možností práv. Napríklad ja by som uvítal registrované partnerstvo namiesto manželstva. Ja si nepotrpím na to, aby som bol braný v kostole ako ateista. Čiže je mi to úplne jedno, či som manžel alebo registrovaný partner s mojou partnerkou.
Pán poslanec Kotleba, viete, ono sloboda je aj zodpovednosť. A nosiť rúško neni hanba. Je to hanba možno pre tých menej inteligentných, ktorí si neuvedomujú, že týmto ohrozujú ostatných ľudí. A ja si myslím, že aj vy máte na rukách krv za niekoľko tisíc ľudí mŕtvych, ktorí zomreli, lebo počúvali takých ako ste vy, ktorí im hovorili, že nemajú nosiť rúška, aby nedodržiavali opatrenia. Pritom sami zomreli, dokonca aj vaši podporovatelia to boli, ktorí pomreli, lebo počúvali takých ako vy, ktorí tvrdili, že COVID je len chripôčka. A ja verím, že sa vám ťažko spáva s týmto vedomím, že ste zabil vašich podporovateľov. A vy ste ten človek, ktorý rád šíri nenávisť, ktorý presne polarizuje nie homosexuálne páry. Takí ľudia presne ako vy, ako povedal môj kolega Ondrej Dostál, nebyť vás, tak máme omnoho pokojnejšiu a slušnejšiu spoločnosť, bohužiaľ.
A pán poslanec Mizík, ja veľmi rád počúvam vaše faktické poznámky, lebo sú veľmi vtipné, ale teda neviem čo mám k tomu vám povedať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.10.2021 10:10 - 10:10 hod.

Miroslav Žiak
a racionality nad predsudkami. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 6.10.2021 10:05 - 10:10 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Žijeme v 21. storočí, ale srdce a ohľaduplnosť sme nechali niekde v stredoveku. Keby určitá skupina ľudí rozhodovala o tom, čo je správne a riadili aj vedecký pokrok. Exemplárne odsudzujem politiku opozície orientovanú na prospechárstvo. Časť opozície bola prizvaná do procesu prípravy a tvorby legislatívy a vytvárajúce podmienky pre životné partnerstvá. Ziskuchtivosť a sledovanie si vlastného úžitku voči tu členom opozície imponuje väčšmi, ako adresná skutočná pomoc dotknutým osobám príslušnou legislatívou a tak na septembrovej schôdzi nám predložili veľmi podobný návrh zákona o životnom partnerstve samozrejme čisto náhodne. Podotýkam, že rokovací poriadok vyslovene zakazuje predložiť návrh zákona v období do 180 dní odo dňa neschválenia zákona. A tak hľadáme spôsoby ako legislatívne sa vysporiadať s uvádzanou skutočnosťou. Aby sme mohli na nadchádzajúcej schôdzi predstaviť riadny návrh zákona podporujúc si vytvorenia rešpektovanie zväzku medzi osobami, či už rovnakého alebo opačného pohlavia, hlavne ktoré bude mať podporu celej koalície.
Osobne dlhodobo presadzujem slobodu v rôznorodých sférach života a spoločenského diania, čo si však netreba zamieňať so svojvôľou. Nehovoriac o genéze pojmu sloboda, ktorá je zakotvená v samotnom názve alma mater, politickej strane SaS. A preniesla sa i do hlavného programového dokumentu strany. Tlmočím výrazný nesúhlas s legislatívnymi snahami a ústnymi vyjadreniami majúci za cieľ obmedziť práva slobody rôznych skupín ľudí na základy rasy, pohlavia, náboženského vyznania a sexuálnej orientácie. Pripomeňme si, že všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní v dôstojnosti a v právach. Bez rozdielu aj LGBTI komunita a osoby majú rovnaké ľudské práva ako všetci ostatní ľudia, vrátane právo na to, aby pri uplatňovaní týchto práv neboli diskriminovaní a diskriminované. No na to však častokrát zabúdame. Predstavitelia jednej z mnohých cirkví oznamujú znepokojenie nad takzvanou gender ideológiou, populisticky s cieľom získať priazeň oslovujú širokú verejnosť napríklad vo svojom pastierskom liste nevyberaným spôsobom.
Stúpenci kultúry smrti prichádzajú s novou gender ideológiou. Takto to znie z pastierskeho listu. Bohužiaľ, katolícka cirkev ho na Slovensku spopularizovala. Referendum o rodine v roku 2015 ho udržalo pri živote a vytrvalá práca konšpiračných médií ho dostala k širokému publiku a niektorí politici ho dostali aj do parlamentu.
Vedecké poznanie z oblasti rodových štúdií práveže pomôže a pomáha porozumieť pojmu rod. Prestížna London School of Economics publikovala papier poukazujúci na skupiny stávajúce sa proti gender ideológii. Pre tieto skupiny je charakteristické, že svoje názory častokrát obhajujú za pomoci neprávnych interpretácií odborníkov nemajúcich kvalifikáciu v predmetnej oblasti. Títo zástancovia tradičnej rodiny sú pre vedeckú komunitu ťažký oriešok. Niečo obdobné ako je téma očkovania. Problematika uznania práv osôb rovnakého pohlavia nesúvisí s gender ideológiou alebo rozpadom tradičnej rodiny, ako to niektoré skupiny zo zištných dôvodov proklamujú. To znamená, že práve uznanie a právna ochrana partnerov osôb rovnakého pohlavia je súčasťou práva na súkromný a rodinný život. Tak to konštatuje ustanovenie Európskeho dohovoru o ľudských právach a ktoré sa vo svojej judikatúre odvoláva Európsky súd pre ľudské práva. Vývoj judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva a samotné konštatovanie Európskeho súdu pre ľudské práva uznáva, že neexistujú kvalitatívne rozdiely medzi partnerským vzťahom heterosexuálnych párov a párov rovnakého pohlavia.
Ak Slovensku vyplýva pozitívny záväzok vytvoriť právny rámec chrániaci a uznávajúci rodinné a súkromné právo párov osôb rovnakého pohlavia. Cieľom teda je dosiahnuť zlepšenie právneho postavenia a životnej situácie párov rovnakého pohlavia. Ubezpečujem vás, že vyvíjam a budem vyvíjať aktívne kroky smerom povýšenie sekularizmu nad náboženským štátom, rovnosti nad diskrimináciou a racionality nad predsudkami. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.10.2021 9:52 - 9:54 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Pán poslanec Schlosár, ja sa pokúsim chronologicky ako ste rozprával, vašu rozpravu a vy ste naznačil, že homosexualita je nejaká choroba, resp. že homosexuáli, že sú chorí ľudia. Tak to by sa dalo označiť aj škúľaví ľudia, že sú chorí a možno, že by nemali mať volebné právo podľa vašej logiky a pravdepodobne ste nečítal ani návrh, lebo o adopciách detí párom rovnakého pohlavia v tomto návrhu neni ani zmienka. Spomínali ste tiež, že sexuálne zneužívanie detí párov rovnakého pohlavia, no ja by som skôr povedal, že je to dominanciou duchovných, lebo aj teraz vyšiel článok ako vo Francúzsku za posledných štyridsať rokov zneužívali 316 tis. detí a hlavne chlapcov, čiže otázka je, že koho vy zastupujete. Obracali ste sa na minulosť a áno, v minulosti sa tiež aj upaľovali čarodejnice, resp. ľudia s iným názorom na vedu, alebo pokrokovým názorom na vedu, nebodaj to ako sa zem a slnko točí a keď sa oháňate históriou, tak v roku 1964 bol v Afganistane liberálny režim, kde ženy chodili aj v minisukniach a vieme ako to tam dopadlo, keď sa dostali k moci Taliban, resp. náboženskí fanatici. Vy pre mňa predstavujete presne takýto prípad človeka a tiež ste sa oháňali Dánskom, o tom, že ako tam prijali registrované partnerstvá atď., atď. no a zabudli ste povedať to, že v Dánsku je najviac milionárov na obyvateľov aj to, že má najväčšiu, najväčšiu mieru životnej, alebo najvyššiu životnú úroveň spomedzi členských štátov Európskej únie. A to je tá vaša selektívna slepota, že vidíte A, ale B a podľa mňa sú to aj spojené nádoby, že čím viac je vyspelá krajina, tak tým viac dbá aj na ľudské práva.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2021 11:44 - 11:46 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán poslanec Blaha, vy aj keď tu síce nie ste, ale ja si myslím, že moje vystúpenie sa vám dostane. Ja budem také vaše svedomie, budem taký Dzeržinskij, Čeka, keď posielali ľudí do v Rusku gulagov, takže mňa sa nezbavíte a nedokážete ma zabanovať aj ako 80 až 90 tisíc ľudí na vašej stránke. To je len tak na začiatok. A pán Blaha, vaša posadnutosť Monikou Tódovou je nemiestna a chorá. Pravdepodobne si kompenzujete svoju nedôležitosť takýmto hlúpymi útokmi. Obvinenie pani Tódovej bolo zrušené na základe rozhodnutia prokurátora. O prepustení vyšetrovateľov a šéfa inšpekcie rozhodol súd. O akej ... (Nezrozumiteľne vyslovené.) tu rozprávate, keď v prípade prepustenia alebo zrušenia obvinenia Haščáka, v prípade dania do väzby vyšetrovateľov, ste sudcom a prokurátorom tlieskali. Tak tlieskajte aj teraz, rozhodol súd a rozhodnutia súdov sa rešpektujú a nekomentujú, pán Blaha. Tak ako ste to vy povedal, sú to vaše slová a v prípade nejakej mafiánskej hydry sa opýtajte svojich 26 kumpánov, ktorí sú k skutkom priznávajú, kto tú hydru riadil, respektíve riadi. Spomínate tu nejakého oligarchu, pritom sám ste platení Ališerom Usmanovom, blízkemu oligarchovi Vladimira Putina a vy nemáte kožu na ksichte, keď dokážete obviňovať iných ľudí z toho, že ich platí nejaký oligarcha. Včera ste sa zavzdušňoval, že som spomenul vášho mŕtveho otca, ale keď sestra Jána Kuciaka napísala na váš Facebook, aby ste si nebral do vašej špinavej papule jeho meno, tak ste ju jednoducho zabanoval. Takýto ste vy hrdina, vy ste jeden veľký hovnocuc a sráč. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.9.2021 16:06 - 16:08 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán poslanec Blaha, výhoda tohto pléna je jedna, že tu mi neviete dať ban. Tu ma neviete zablokovať a tu si budete musieť vypočuť všetko, čo vám naservírujeme a teda vy ste taký slovenský, možno aj svetový unikát, že vy máte viacej zabanovaných fanúšikov na stránke ako máte preferenčných krúžkov vo voľbách, to je, myslím si, že vy ste fakt že víťaz a vy sa rád oháňate tým vašou publikačnou činnosťou, aký ste vy úžasný vedec s neviem koľkými titulmi, no vaša publikačná činnosť za posledných päť rokov od roku 2017 je nula. Slovom nula. Takže taký ste vy vedec. Dokonca som dostal niekoľko x správ zo Slovenskej akadémie vied, že sa vám smeje celá SAV-ka, neviem ako to znášate vy veľký hrdina, vy sociálny demokrat, ktorý chodí privátnymi džetmi, privátnymi džetmi do Ruska chodí velice prednášať alebo ja sa tak sa rovno spýtam, že prečo nepriznávate vaše prednášky v Moskve, ktoré vám platí top oligarcha veľmi blízky Putinovi, Ališer Usmanov, lebo tak samotná univerzita sa to nebojí priznať. Viete, že to neni žiadny problém. A tiež aký veľký obnos peňazí vy musíte dostať na to, aby ste šírili tieto konšpirácie a tie prepáčte, za tuto tie hovnocucové veci, ktoré som vám minule nazval, keď dokážete šíriť tie dezinformácie o COVID-e, keď na COVID zomrel váš otec. Vy ste normálne že hyena. Vy ste akože taký charakter, aký ste vy, to som ešte nevidel, mne keby zomrel niekto z rodiny a ešte by som šíril také dezinformácie, ktoré spôsobia takúto smutnú udalosť v iných rodinách, tak by som asi normálne sa oplieskal o stenu. Normálne, že vy ste, vy ste taký sup, sup slovenskej politiky a nabudúce, končí mi môj čas, je tu ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanci, pán poslanec

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
... končí mi môj čas, tak sa veľmi teším na ďalšie vystúpenie vaše, kedy mňa nedokážete zabanovať ani vašim pokrikom nezničíte, môžte na mňa písať kopy. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 18:47 - 18:48 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Pán poslanec Blaha, aj keď pani prezidentka vyzvala na nejaký ten zmier a ukľudnenie vášní, no ja si neodpustím, ja si neodpustím. No prišli ste, zasmradil ste, pošpinil ste, ogrcal ste, pourážal ste ako len vy dokážete. Ja keď som bol malý, tak na dedine bolo také, chodilo také auto. Ono vždy vytiahlo žumpu a potom to následne vykydalo na, následne to vykydalo na pole. Volali sme ho hovnocuc. A vy ste taký hovnocuc slovenskej politiky, lebo vy pozbierate špinu, povymýšľate, pofabulujete a následne to tu v pléne alebo na svojich tupých videách vygrciate, doslova vygrciate von a pošpiníte celú spoločnosť. Štvete ľudí, hecujete ľudí a svojimi klamstvami a tváriť sa tu ako odborník, lebo načítate si 3, 4 mená, urážate všetkých ostatných, lebo v živote ste nepracoval, v živote ste nerobil, akože ste napísal pár článkov, no vy ste len svätec. Prd sa tomu rozumiete a ste pre mňa jeden veľký hovnocuc.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.9.2021 10:39 - 10:40 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Bolo tu povedané, že súčasný zákon na interrupciách je 30 rokov starý zákon, ešte zo socializmu. Ja by som chcel porovnať zákon o financovaní cirkví, je z roku 1953, len mierne modifikovaný v roku 2019, ale len mierne modifikovaný, ktorý podpísal ešte Klement Gottwald. Čiže ak porovnávame neporovnateľné, tak poďme sa pozrieť na odluku cirkvi od štátu. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Reagujte, prosím vás, na vystúpenie.

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
Áno, ale ja si myslím, že skutočné zámery predkladaného návrhu zákona sú skôr negatívne ako pozitívne, lebo nejde o pomoc, ale o nezmyselné zákazy na základe náboženskej viery a nie na základe faktov. Už v máji minulého roka sa pani predkladateľka Anka Záborská vyjadrila, budem citovať: "Napriek množstvu deklaratórnych kresťanov v parlamente sme za 30 rokov potratový zákon nedokázali zmeniť. Dokážeme to teraz? Nájde sa dosť kresťanov v parlamente? Mám nádej, že to tak bude. Musíme ísť krok za krokom". Čiže cieľ je jasný. Cieľ neni faktografický. Fakt je o tom, že vy to chcete, pani predkladateľka, len kvôli vašej ideológii a viere, alebo už ste to aj verejne priznali v máji minulého roka. A ja si myslím, že to, na toto sa treba pozrieť... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec.

Žiak, Miroslav, poslanec NR SR
... lebo takto sa okresáva sloboda.
Skryt prepis