Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.1.2021 o 11:36 hod.

Ing.

Miroslav Žiak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 13:28 - 13:43 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Karol, ja ti to skúsim takou športovou terminológiou vysvetliť. Zober si, že si tenista, ktorému nejde podanie a vždy narazí do siete tá jeho loptička a neprepadne a ty navrhneš, lebo máš vplyv, tak navrhneš znížiť tú, tú sieť o trošku, aby tá tvoja loptička prepadla na tú druhú stranu pri tom podaní, a tým pádom vďaka jednému prípadu, že tebe sa nedarí, zmeníš celý, celé nastavenie.
Alebo zoberme si iný prípad, že nejaký nezodpovedný vodič nedodržuje rýchlosť a zrazí nejaké dieťa alebo zrazí nejaké iné auto a vďaka tomu na tomto danom úseku my znížime rýchlosť, tým pádom tá rýchlosť tam, samozrejme, nemusí byť znížená, lebo keby ten nezodpovedný vodič dodržiaval tie opatrenia, tak by sa to nestalo. A teraz my, lebo sa tam stalo nešťastie, znížime rýchlosť na celom tom danom úseku a obmedzíme na tých svojich právach alebo tej nejakej slobode tých všetkých vodičov okolo.
A toto je ten istý prípad pri týchto detských ihriskách, pretože zodpovední sú najmä rodičia za svoje deti. Myslím si, že keď nejaká hojdačka nespĺňa požiadavky a vidím to už na vlastnom pohľade, že to, ako si spomínal, tam nejaké drevo zvalilo dieťa, tak nepustím to dieťa na tú hojdačku. Za socializmu, aj keď ja som teda veľký kritik tohto obdobia, ale vtedy boli železné kadejaké železné konštrukcie, liepali sme sa po tom ako také opice a dole boli betónové tvárnice zaliate betónom a nikomu z nás sa nič nestalo. Všetci sme boli zdraví, živí. A netreba to preháňať s tou veľkou opatrnosťou, pretože dávame si len ďalšie polená pod naše nohy, komplikujeme ľuďom život a nedosiahneme ten efekt, ktorý chceme, pretože každý si musí byť zodpovedný sám za seba a najmä za svoje deti.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.2.2021 11:13 - 11:28 hod.

Miroslav Žiak
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Ja by som chcel vyvrátiť jedno klamstvo, ktoré tu odznelo pred dvoma dňami z úst pána poslanca Suju, že ma musela eskortovať polícia, a tým pádom by som rád poukázal na praktiky na týchto, od týchto zradcov... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2021 12:02 - 12:04 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Pán Ďurica, dobre, ospravedlňujem sa za tento výrok. Viem si priznať aj chybu, prepáčte, bol ste teda súdený, ale teda ak hovoríte, tak ja viem si priznať svoju vlastnú chybu, ak to bol omyl, tak ešte raz sa ospravedlňujem.
Pán Mizík, vy máte na mňa zložku. To je milé, tak to je krásne. Keby ste vedel robiť s počítačom viac, ako teda len ťukať do mobilu, tak by ste zistil, že nie som žiadny obchodník s pozemkami, je to krásne, je to krásne prekrútené a ešte aj vy, páni, kto to hovoríte, pane, tak skúste do toho počítača ťuknúť a zistiť si a cez katasterportál, ako sa to všetko dialo, to veľmi rýchlo zistíte a ja vám to veľmi rád vysvetlím. Dokonca ste dostal aj poukážku na prácu s počítačom.
A tá vaša zložka na mňa mi symbolizuje, že to akože vy takto budete zbierať zložky na každého človeka? Budete sa mu vyhrážať, že máte zložku? Vy ste, vy ste takýto človek? Akože ja nechcem vidieť, čo sa stane, keď vy sa dostanete k moci nebodaj, keď budete zložkovať na každého jedného poslanca zo súčasnej koalície, a keď budete pri moci, tak budete normálne trestať a vydierať a vyhrážať sa rôznymi zložkami? To kde sme? Žijeme v slobodnej krajine, preboha. Takéto metódy vyhrážania sú dávno odsúdené. To sa môžte vrátiť do 40. rokov, keď Hitler tu po celom, celej Európe sa vyhrážal ľuďom rôznymi zložkami, a keď tu budete, lebo dostanete silové zložky, tak nechcem vidieť, čo to s nami porobíte.
Ja som rád, že ste sa tu prejavil, že robíte si zložky na ľudí.
Skryt prepis
 

3.2.2021 11:55 - 11:58 hod.

Miroslav Žiak
To bola citácia od učiteľa z Prievidze.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.2.2021 11:54 - 11:58 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Dámy a páni, práve sme sa stali, stali svedkami absolútnej arogancie a v otvorenom boji proti demokratickým princípom. Fašistickí poslanci okolo Mariana Kotlebu bez ohľadu na to, či sú teraz s ním, alebo sú proti, sa naplno a v plnej kráse ukazujú ako extrémisti.
Dovoľte mi však ešte jednu poznámku na úvod. Ak si odídenci okolo tu prísediaceho Milana Mazureka myslia, že majú väčší politický potenciál a so svojou novou politickou stranou budú vedieť lepšie spolupracovať s inými, tak vám za SaS odkazujem, že zabudnite. A chcete poznať dôvod? Presne pre tento váš absurdný návrh, ktorým chcete vypustiť všetky paragrafy obsahujúce trestné činy extrémistického charakteru.
Pán Mazurek, vy sa skutočne nehanbíte takto otvorene bojovať za beztrestnosť svojich činov? Vraj ste odišli preto z Ľudovej strany Naše Slovensko, lebo ste sa báli, že by bol pán Kotleba právoplatne odsúdený a so stranou by ste nespravili nič. Zároveň si týmto chcete poistiť vašu vlastnú beztrestnosť, evidentne chcete úplne bez zábran hádzať dlažobné kocky po každom, kto nebude súhlasiť s vaším názorom alebo s návrhom. Je to presne vaša taktika. Celý parlament bol svedkom, keď ste chceli použiť silu na mňa, a to som len použil vlastne vaše rovnaké metódy. Dokonca sa mi aj vaši priaznivci vyhrážali, že ma zbijú, a vyhrážali sa mojej rodine. Aj na toto chcete beztrestnosť? Veď to už je len krok k holokaustu a vyvražďovaniu nepohodlných, nielen Židov, ale všetkých, ktorí nebudú zapadať do tej vašej koncepcie. Zároveň to dokazuje, ako by ste vy vládli. Veď ste v opozícii a dokážete predložiť takýto návrh. Čo by bolo, keby ste boli vo vláde, vo vládnej koalícii? Čoho by sme sa dožili? Nových židovských hviezd, pamätníku Jozefa Tisa alebo Hitlera, alebo hákových krížov? Veď povedzte už úprimne, čo zamýšľate s touto krajinou a s týmito holými hlavami, v ktorých pravdepodobne niečo chýba.
Stačí, keď sa pozriem na členov, a teda i bývalých členov Ľudovej strany Naše Slovensko, pán Ďurica - odsúdený za neonacizmus, Mazurek - odsúdený za hanobenie národa a rasy, pán Mizík, vlastne ten nevie robiť ani s počítačom, a pán Kotleba, ktorý rozdáva šeky 1 488 a tvári sa pri tom, že nevie, čo to znamená. Ste jasným symbolom popretia demokracie a všetkých hodnôt, za ktoré naši predkovia bojovali. Ste hanbou tejto spoločnosti a buďte teda radšej ticho a nič neprekladajte. Rozpad vašej strany je najlepšou vecou, čo sa na Slovensku mohla stať za posledné mesiace. A dovolím si ešte prečítať jeden odkaz od učiteľa z Prievidze.
„Miro, povedz, prosím ťa, tomu fašistickému knedlíkovi, že popierač holokaustu patrí do basy. Pozdravuje...“ (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec...
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2021 13:30 - 13:31 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. No, kolega Tomáš Lehotský zhrnul viac-menej všetko, čo som chcel povedať, ostalo mi tu takmer, takmer nič. Ale povedali ste, že berieme si príklad z USA. No, áno, my si berieme príklad. Vy si beriete príklad, bohužiaľ, len ten jediný, ktorý nie je úplne dokonalý. A neviem si predstaviť Američanov pochodujúcich v Hlinkových gardách, respektíve v ich prípade možno s hákovými krížmi po námestiach a hajlujúcich a tak ďalej. Čiže nebudem už rozvíjať, keď povedal tu kolega Lehotský. (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2021 12:56 - 12:57 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Konečne konštruktívny dialóg, nie populizmus. Áno, máte pravdu, ale do súčasnej podoby sa vrátime pravdepodobne, na tú úroveň, akú máme teraz platy, sa vrátime až v roku 2024, predpokladám. Ten nárast, samozrejme, potom bude, ale nebude taký raketový. A áno, musí to byť naviazané.
Viem, že tento systém alebo tento spôsob vyplácania sa robil v roku 2011 a na tom pracoval tím expertov, aby to kopírovalo viacero ukazovateľov, aby to nebolo len tá priemerná mzda, ale aby tam boli aj iné faktory zahrnuté. A teraz sme v kríze, ktorú sme nezavinili my naším vládnutím, ale je to proste pandémia. A tá ovplyvnila celý svet, nielen nás. A budeme za to trpieť kvázi, hej, tým, že sa nám znížia tie platy. A je to úplne legitímne, lebo ten systém je tak nastavený. Tým, že trpí obyvateľstvo, tak aj nám sa znížia tie platy.
Ja nevidím teraz dôvod nejak rapídne to meniť. Môžu to byť len nejaké gestá, ale na začiatku volebného obdobia Igor Matovič vytvoril fond, kde sa odovzdávali peniaze. Sú tam peniaze na pomoc ľuďom. Čiže takéto návrhy zákonov sú podľa mňa len populistické. Ja chápem, že treba sa zapáčiť svojim voličom, no, ale je to tak.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2021 12:48 - 12:48 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. No, vyvrátim prvý mýtus, nebude to len na rok, to skrátenie toho nášho platu, pretože to sa vyvíja nielen od priemernej mzdy, ale aj ako sa darí hospodárstvu, a nepredpokladá sa ten nárast taký raketový, ako tu vy, páni, splietate.
A, pán Suja, však vy máte možnosť váš plat rozdávať ľuďom, keď chcete byť taký sociálny, nebudete tu robiť teatrálne gestá a váš plat do tej miery, tak ako to navrhujete aj so všetkými nezaradenými, teda zradcami, ako sa nazývate sami, teda ste nazývali predtým niekoho iného, ale vlastne teraz to padá na vás, môžte sa takisto vzdávať toho svojho platu v prospech ľudí. Nech sa páči, veď buďte hrdinovia! Je to na vás.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.1.2021 12:35 - 12:36 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Už je to asi taký evergreen, že reagujem na poslanca Mazureka, ale hold, nič sa nedá robiť.
Pán poslanec Mazurek, musí byť hrozné teraz tvrdiť, že bol predložený nejaký procedurálny návrh, keď to bolo pred časom, vy ste tvrdil, že to Marian Kotleba predložil ten návrh, to musí byť fakt ťažký pocit. A beriem to, samozrejme, za maximálne pokrytecké z vašej strany, teraz tvrdiť a snažiť sa znižovať platy, keď nám automaticky platy pôjdu dole. Keby ste trochu rozumel tomu zákonu, ktorý je v súčasnosti, tak naše platy pôjdu automaticky o dosť značnú mieru dole, nemusíme sa, nemusíme sa tu tváriť, akí chceme byť sociálni.
Tiež poviete, že priemerná mzda je uletený údaj. No, priemerná mzda neni uletený údaj. Možno keby ste neprevádzkoval e-shop, ale aj by ste pracoval, tak by ste vedel, že tá priemerná mzda nie je vôbec uletený údaj.
A ja si tak spomínam, keď v roku 2019 vystúpil z vášho klubu jeden poslanec, tak vy ste velice vyzýval na to, aby sa vzdal svojho mandátu, že však bol zvolený za jednu stranu. A vy teraz ste nezaradený poslanec a idete tu rozprávať o ostatných ľuďoch. Však nech sa páči, vzdajte sa mandátu! Veď ste len pokrytec, vy ste obyčajný pokrytec! Som zvedavý, ako na to budete reagovať, možno zase si poviete nejaké svoje naučené frázy, ale toto by som od vás čakal, že sa postavíte k tomu ako chlap, keď ste pred dvomi rokmi niečo tvrdil, tak teraz sa postavíte k tomu ako skutočný chlap a vzdáte sa svojho mandátu, ktorý ste nadobudol za Kotlebovu stranu Ľudová strana Naše Slovensko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 11:36 - 11:37 hod.

Miroslav Žiak Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Patrick, veď poznáme sa už nejaký ten rok. Veľmi schvaľujem tvoju iniciatívu, ale treba byť aj trošku niekedy kritický a netreba hádzať všetky prídavné látky do jedného vreca. Veď predsa máme EFSU tzv. European Food Safety Authority, ktorá schvaľuje tie prídavné látky. Netreba robiť zo všetkých strašiakov, netreba riešiť poplašnou správu, ale, áno, keď je niečo chemickým koktailom, ako si to nazval, ja to nenazvem chemický koktail, ale schválenými prídavnými látkami doplnená potravina, tak tieto všetky prídavné látky boli schválené odborníkmi, ktorí sú na túto agendu odslovavzatí. Ale, samozrejme, za túto tvoju agendu ja zahlasujem, lebo posúva a zlepší potravinový segment alebo kvalitu potravín, aj keď ja by som možno niektoré veci inak riešil, ale dôležité, že sa hýbeme vpred. Ďakujem.
Skryt prepis