Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

24.7.2021 o 10:31 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 22:10 - 22:11 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Dá sa povedať, že moji kolegovia povedali všetko. Pán poslanec Susko, (pozn. prepis.: nezrozumiteľne povedané) podotkol, zákon bol schválený v prvom čítaní v rozpore s ústavou. Že je v konflikte s viacerými zákonmi. A myslíte si, že im to vadí? Ako skúsme si odpovedať. Myslíte, že im to vadí? Myslíte, keď tu bol nejaký rozpor so zákonom, tak sa poslanec zo SAS Alino Baránik vyjadril: No a čo. A presne tak isto sa stavajú aj k tomuto vašemu výkladu. No a čo. A to je smutné. Ten odborník, ktorí hneď po získaní titulu z práva išiel robiť do praxe taxikára. No a čo. Toto si oni myslia o zákonoch. A že ich porušujú? No a čo. A to povedal poslanec Alino Baránik priamo na grémiu pred všetkými. A takýto človek tu ide rozhodovať o osude všetkých Slovákov. To je aká úcta k zákonu? Aká úcta k ústave? Ďakujem za váš prejav, ale no a čo, to je odpoveď od koalície. To vám hovorím rovno za nich.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 20:13 - 20:14 hod.

Miroslav Suja
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Keďže predseda parlamentu Boris Kollár poveril zastupovaním až od zajtra, tak sa chcem spýtať, či sa teraz zúčastní poslaneckého grémia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 19:40 - 19:40 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Takáč, ale tu nikoho nezaujíma jasné prepojenie Matoviča, jeho spolužiaka a samozrejme ich spoločné aktivity. Bo odpoveď koaličných poslancov bolo, že no a čo aj oni mali spolužiakov. Áno, ale s nimi netrávili dovolenky, nechodili s nimi a neboli takto prepojení. Ale, toto je tu zasa druhá vec, lebo to je náš človek. A vtedy ide všetko bokom. Protikorupčné hnutie, počujete ma pročkovci. Zobuďte sa, prosím vás, alebo prestaňte používať slovo že ste protikorupčné hnutie. Ste prehnutí zlodeji, ktorí ani kradnúť nevedia, ani kradnúť neviete.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 18:28 - 18:30 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pán poslanec Taraba to veľmi správne povedal, že s každým chcete bojovať a ako ďalší môj predrečník presne poukázal. A popritom nezabúdate aj bojovať aj medzi sebou a na úkor svojich vlastných koaličných partnerov si robiť politické body. Som rád, že to ľudia vidia, že to tak vnímajú aj dneska pred Národnou radou a zistili akí hadi vlastne ste.
Hovoril si, že ste si privlastnili nejakú autoritu, ale alebo že kto vám dal tú autoritu. No, Tomáš, oni si tú autoritu privlastnili sami. Oni si privlastnili to, že chcú alebo chceli by rozhodovať o tom, čo ľudia majú robiť, čo môžu robiť a čo nie. Im sú úplne ukradnuté ich ľudské práva a slobody. Im je to úplne jedno. To, čo povieme je správne. Každý kto má iný názor, to je nesprávne. Oni nevnímajú vedcov, veľmi správne si povedal. Vnímajú len vtedy, keď im to vyhovuje. Akonáhle je nejaký iný vedecký názor, tak ich to nezaujíma a je jedno, či ten názor povedal nositeľ Nobelovej ceny. To, čo povie Krčméry je svätý grál. A keď povieme, že sa mýlil, tak veď každý má právo sa mýliť, vážení kolegovia, ale ako viete, že sa nemýli stále. Alebo väčšinou. A čo ak náhodou hovorí pravdu, že aký to bude mať dopad na plodnosť žien, ale vám aj to je ukradnuté. Plodnosť žien. Je vám to úplne jedno. Nikto nevie aký to bude mať dopad. Sám vám to povedal. Ale toto je už názor, ktorý vám nezapadá, tak toto zase jedným uchom dnu a druhým von. Vy tu nerešpektujete absolútne nikoho. Nikoho. Ste vytvorili dve kategórie ľudí. Vy chcete, aby jedna kategória ľudí nosila nášivku a tá druhá, aby bola potláčaná, alebo nosila nášivku a bola potláčaná a tá druhá velebená. Kto vám dal takú autoritu? Kto vám dal také právo? A čo sa týka toho pápeža, to sa nebudem ani vyjadrovať. Aspoň vieme, prečo pani poslankyňa Cigániková je tak dobre s ministrom. Však oni ako pápeža ani cirkev nemusia a minister im urobil medvediu službu alebo pre... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 16:00 - 16:02 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Áno, veľmi správne to povedal na záver svojho alebo svojej rozpravy Marek Kotleba, že ako opozícia by sme teraz mali držať spolu a neútočiť na seba, tak dúfam, že si všetci zapamätáme tieto slová, lebo neverím, že nejaký tu prítomný opozičný poslanec, ktorý bude pri hlasovaní, by zahlasoval ináč ako proti tomuto zákonu. My by sme mali svoje sily sústrediť na koalíciu, na vládu a vyvíjať tlak na nich a nevyviňovať sa tu navzájom, ak to nie je účelové a nebol niekto s niekým dohodnutý. Ale verím, že to tak nie je.
Viete, ako správne si povedal, Marek, menia sa tu termíny. Bolo dohodnuté, že Národná rada bude štvrtok. Na základe čoho sa to zmenilo? Vedeli, že opozícia je nachystaná na štvrtok, tak zrazu sa to zmenilo na piatok.
Včera sme sa tu pýtali, vážení kolegovia, kedy sa bude odvolávať Mikulec? Všetci ste to počuli - v stredu. Ak klamem, opravte ma. V stredu. Znova bola opozícia pripravená na stredu, zľakli ste sa, že vás je málo, nás bude dosť, tak zrazu je to dneska. (Reakcia z pléna: "V nedeľu je to.") Čiže zase v nedeľu. Ale Kollár nám hovoril, že to bude v stredu. Kollár nám včera povedal a predsedajúci, že to bude v stredu, vážení kolegovia.
Takže beriem to tak ako nefér, aj keď čo je tu fér, povedzme si na rovinu, nemáme si tu čo darovať, ale preto o to viac by sme my ako opozícia mali spojiť sily a dať to tejto koalícii vyžrať. Nemôže im to len tak prejsť. Tak ako tí ľudia bojujú za nás, za všetkých, a držia nám stránku vonku, naprieč politickým spektrom, je im to jedno, kto z akej strany je, aj napriek tomu by sme tu mali teraz spoločne potiahnuť nielen opozícia, ale myslím, že aj väčšina koaličných poslancov, ktorí tu ostali, že by sa mohli pridať k ľuďom.
Lebo, vážení kolegovia, váš jediný koaličný partner tu nesedí medzi vami, ale sedí vonku a stojí vonku a bojuje za národ. To je koaličný partner každého poslanca, ktorý tu sedí. Nie nejaká koaličná zmluva, zdrap papiera, ľudia, občania Slovenskej republiky sú naši koaliční partneri. A tým skladáme účty. Tak... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 11:43 - 11:45 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Svrček, hovorili ste fakty a ako koaličný poslanec myslíte si, že ste presvedčil kolegov? No nie, nepresvedčil ste ich, lebo sú už rozhodnutí. Tak sa skúste k tomu postaviť ako právnik, ako strana principiálne k tomuto zákonu a podmieňujte to, podmieňte to zotrvaním v koalícii. A budete veľmi rýchlo vidieť, ako ich presvedčíte, lebo tých osem miliárd svieti vo vzduchu a oni nechcú o ne prísť. Rýchlo, veľmi rýchlo ich presvedčíte. Ak to neni z vašej strany, vážení kolegovia, len hra na voličov.
Takže vyzývam poslancov, vyzývam Borisa Kollára, aby to týmto podmienil, lebo vy máte tú moc v ruke, vy máte moc zachrániť slobody ľudí a práva ľudí na Slovensku. Je to teraz nikoho iného v rukách. Ani koalície, ktorá je už zjavne rozhodnutá, ani opozície, je to vo vás, vašej strane koaličnej. Vy to teraz môžte.
A ak chcete, aby som vám pomohol pri vašom rozhodovaní, tak vám poviem jednu informáciu, ktorú vydalo včera izraelské ministerstvo zdravotníctva, pre všetkých tých, čo tu tie bludy z OĽANO a zo SaS-ky šíria, počúvajte ma, pročkovci aj saskári. Ministerstvo zdravotníctva Izraela včera vydalo informáciu, ktorá je verejne dostupná, 60 % hospitalizovaných pacientov v nemocniciach je zaočkovaných obidvoma dávkami. Ste to pochopiť, alebo dokážete to pochopiť, túto informáciu, pročkovci, saskári? Šesťdesiat percent hospitalizovaných v Izraeli je zaočkovaných obidvoma vakcínami! Tak tu netrepte bludy!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 24.7.2021 11:12 - 11:13 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja by som len technickú vec chcel. Bol by som rád, keby vedenie parlamentu poprosilo vedúcich alebo predsedov výborov, aby určovalo viacerých spravodajcov, aby nedochádzalo k úmyselnému brzdeniu Národnej rady, ako to bolo včera, že dve hodiny sme tu čakali ako hlúpi, kým sa jej velosť pani alebo milosť pani uráči prísť. A hovoriť, že to je technická chyba, keď sa to stávalo v minulosti, stávalo sa to včera, verím, že to bude aj do budúcnosti. Pani poslankyňa Cigániková vie rokovací poriadok aj rokovanie výborov odzadu naspamäť. Takže z jej strany to žiadna technická chyba nebola. Ide len o to, že niekto chce byť narcis a jediný tu sedieť. Dajme možnosť aj druhým, aby sme tu zbytočne potom nestáli alebo to nezneužívali. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.7.2021 11:04 - 11:06 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ďakujem všetkým za pozitívne reakcie a začnem odzadu k tým negatívnym.
Pán poslanec Kollár, vy nielenže neviete matematiku, ale neviete ani čítať. Pán poslanec, kde ste sa vy dočítal, že cez 90 % je plne zaočkovaných vo Veľkej Británii alebo v Anglicku? Dajte si nejaké doučovacie hodiny. Plne zaočkovaných je niečo okolo 60 %. Tak mi tu aspoň nepleťte sprostosti. Naučte sa čítať a potom aj matematiku, keď chcete poučovať. Človek, ktorý ukradne návrh, za ktorý nehlasuje a potom ho dá ako svoj. Takýto človek mi tu ide niečo vyčítať. Ktorý zahlasuje proti dobrému návrhu zákona a potom ho predloží na ďalšej schôdzi ako svoj. Takže vstúpte si do svedomia!
Pán poslanec Dostál, ale vy metiete dve veci dokopy a úmyselne, úmyselne. Však vy hovoríte o 90 % zaočkovaných, ale len jednou dávkou. Len jednou dávkou. Ja som hovoril o dvoch. A vy naschvál ste skombinoval obidva údaje, počty úmrtí jednou dávkou a dvoma dávkami. A po 50. roku života hovoríte, že 90 % že je zaočkovaných? No klamete. 90 % po 50. roku života je zaočkovaných len jednou dávkou. Tak ste zasa klamal. Ale dobre. Ale som si zvykol.
Pán poslanec Stančík, ja som na Krčméryho nikdy nenadával. Ja som len povedal, že si ho beriete za príklad a že sa mýlil. A, pán poslanec Stančík, vy ste povedal, že mýliť sa je ľudské. Ako viete, že sa nemýli znova? No povedzte mi, ako viete, že tento váš odborník sa nemýli znova? (Reakcia z pléna.) To neviete. Tak, prosím vás, ho neospravedlňujte a nevravte veci, že ja som naňho nadával. Povedzte mi jedno vulgárne slovo, ktoré som naňho povedal!
Pani poslankyňa Cigániková, koľko stojí ľudský život podľa vás? Koľko stojí ľudský život dieťaťa, keď už ideme. Keď nesúhlasíme, keď nesúhlasím s niečím a mám právo veta, tak neobchodujem. Neobchodujem, lebo je to pod ľudskú úroveň. Ste sa dostali na úroveň podvodníkov, že obchodujete. A mi dávate Emu za príklad, 75 % financií európskej liekovej agentúry dávajú, farma priemysel ich financuje. Tak aké sú výsledky potom od nich, keď 75 % fi... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2021 10:31 - 10:47 hod.

Miroslav Suja Zobrazit prepis
Však ja som, pán predseda, nemal proti tomu nič. Ja som povedal, že počkám.
Takže, vážení kolegovia koaliční poslanci, ďakujem, pán minister mi umožnil slovo, že môžem začať, tak mu veľmi pekne za to ďakujem.
Pani Cigánikova, ja som nevedel, či idete na dve hodiny ako včera, naháte celý parlament čakať, alebo idete na tri minúty. Viete, keby ste to povedali predsedovi, tak vieme, že áno, že ste naspäť a zbytočne sa tu na to nepýtame. Ale včera ste celý parlament nahali dve hodiny čakať, takže si oné, vyprosím takéto správanie od vás aj od toho celého vášho klubu.
Takže, vážení kolegovia, koaliční poslanci a kolegyne, videli sme sami včera v rozprave, že podľa, keď začnem pani Cigánikovou, tak začnem, podľa klubu SaS by sme sa mali držať štandardov, ktoré boli bežné v 19. storočí, ako povedal pán poslanec Žiak, a nemali sa diviť alebo nemali protestovať proti tomu, aby sa robili pokusy na deťoch. Podľa SaS-ky je úplne bežné a normálne, že keď sa to robilo v 19. storočí, aby sa to robilo aj teraz, že zoškrabete deťom hnis, nainfikujete ich a proste potom hľadáte nejaké protilátky, či to zabere alebo nie. To včera povedal v rozprave poslanec SaS Žiak. Miroslav. Takže, páni, ak sa chceme znížiť k tomuto, tak sme sa dostali presne na úroveň toho doktora Mengeleho, ktorého tu tak často spomínate. Lebo nič iné, ako zopakovať to, čo sa robilo v 19. storočí, v 21. storočí, že ideme robiť pokusy na deťoch, nič iné neni ako práca doktora Mengeleho. Ale podľa SaS-ky je to normálne. Podľa tej SaS-ky, ktorá sa tak často a rada odvoláva na dáta a podľa tých sa chce riadiť.
Ale kde je to právo veta, čo vy hovoríte v SaS-ke, že máte? Keď sa vám nepáčila lotéria, ako tu pani poslankyňa Cigániková hovorila, prečo ste nepoužili právo veta? Lebo pani Cigániková v rozprave povedala, pri vystúpení pani Záborskej, že vy máte právo veta a čo neodsúhlasíte, sem nepríde, tak kde bolo v SaS-ke právo veta pri lotérii? Kde bolo právo veta, keď ste kritizovali celoplošné testovanie? Kde bolo právo veta SaS-ky, keď kritizujete neadekvátne míňanie finančných zdrojov? Je to len hra na voličov, milá SaS-ka. Je to len hra na voličov a robíte si body na vašich koaličných partneroch, ktorí vám to ešte tolerujú.
Viete, milá SaS-ka, kde ste boli, keď hovoríte, že tu nezvládneme tretiu vlnu, keď sa prehajdákali miliardy? Keď vaši predstavitelia vo vláde prehajdákali miliardy, ktoré teraz chýbajú v zdravotníctve a v nemocniciach? Kde bolo vaše právo veta, milá SaS-ka? Lebo vy ste tá inteligencia, vy tak sa, o sebe hovoríte v tej koalícii, že ostatní sú takí menej, ale vy ste tí top, tak sa pýtam, kde bolo vaše právo veta, keď sa míňali miliardy neadekvátne, ktoré mali ísť do nemocníc, ktoré teraz tu vykrikujete, že nemocnice to nezvládnu. Prečo ste nepresunuli miliardy do tých nemocníc? No ja vám poviem prečo. Lebo v trnavskej firmičke podľa všetkého máte aj vy prsty. Takže čisto vám ide len o zisk, tak sa tu netvárte ako nejakí svätí!
Pán poslanec Čekovský, nie je tu. Samozrejme, načo by bol, keď je taký dôležitý zákon, čo obmedzí práva všetkých ľudí. Včera tu hovoril, že ľudia, ktorí sú zaočkovaní obidvoma vakcínami, zomierajú len minimálne, minimálne. To znamená, že v Anglicku z tých ľudí, čo zomrelo, tak bolo 50 %, skoro 50 % očkovaných obidvoma vakcínami, obidvoma dávkami vakcíny. Plne zaočkovaných. A to je podľa poslanca Čekovského od pročkovcov minimum. Skoro 50 %, vážení kolegovia, to je minimum? Vám tie dáta tu lietajú, ako chcete, vy si ich prispôsobujete, ako chcete, klamete tu ľudí do očí. Povedzte im pravdu a nech sa rozhodnú sami.
Vykrikujete tu, že nehovoríme fakty. A kto z vás povedal fakty? Plusy a mínusy, vážení koaliční poslanci alebo vaši vládni predstavitelia, kto z vás povedal fakty o plusoch a mínusoch očkovania? Ja som tu nepočul ani jedno riziko, ani jedno, len bludy, že minimum, zanedbateľné množstvo a podobné drísty. Vy ste tu prečítali niekedy nejaký príbalový leták, ktorý hovorí pri tej vakcínach, že aké sú tam riziká? A nech sa ľudia rozhodnú sami? Nie. Vy im tlačíte bludy, len plusy a nepoviete mínusy. A ľudia sa potom rozhodnú, či áno, či nie. Ja NEodsudzujem, neodsudzujem zaočkovaných, je to ich slobodná voľba, tak sa rozhodli. Moji priatelia niektorí sa tak rozhodli a niektorí nie a s každým dobre vychádzam. Skúste sa aj vy takto férovo správať k tým ľuďom, ktorí sa rozhodnú ináč, ako je váš názor.
Viete, vy sa nám snažíte nahovoriť, že vakcína, že to je to dobro, ale vieme veľmi dobre, že vakcína je experimentálna a nikto nevie, nikto nevie, aké má dlhodobé účinky, bude mať. A kto z vás tvrdí, že žiadne, tak klame, lebo tu nositelia Nobelových cien, svetoví vedci hovoria, že nevedia, aké to bude mať dlhodobé účinky. Ja viem, vy sa odvolávate na toho svojho odborníka, už som aj zabudol, ako sa volá, Krčméryho, áno. Toho Krčméryho, čo povedal, že keď bude 25 stupňov vonku, že vírus nemá šancu prežiť. Ani zato ste sa tým ľuďom neospravedlnili. Toto, čo tvrdil tento človek váš, 25 stupňov vonku a vírus neprežije. A nonstop klamete ľudí, tak skúste im raz povedať pravdu a nech sa slobodne rozhodnú. Lebo toto už neni možné, kde zachádzame.
Viete, podľa posledných informácií, ktoré tu zazneli aj od vás, vakcína má protilátky, tá vaša zázračná, len na šesť mesiacov. To znamená, že budeme sa dostávať k tomu, čo povedal poslanec Dostál, že sa budeme štyrikrát do roka očkovať. Jedenkrát očkovanie – dve dávky, druhýkrát očkovanie – dve dávky, zaznelo tu predo mnou asi hodinu. Lebo má len na šesť mesiacov. Tak sa teraz pýtam, položme si otázku, o čo tu vlastne ide? Ide tu ešte stále o ten boj alebo tu ide o miliardové zisky pre farmaceutické spoločnosti? Čo keď o rok prídeme, že už nie štyrikrát, ale treba sa šesťkrát a osemkrát, že tých miliárd je málo. Vážení kolegovia, kolegyne, vďaka skorumpovaným politikom, ako ste aj vy niektorí, a vašim vládnym predstaviteľom sa tu bude vakcínovať nonstop a budete sa snažiť čo najviac obmedziť základné ľudské práva a slobody ľudí rozhodnúť sa, či áno, či nie. Lebo tu už dávno nejde o koronu, tu už ide len o biznis a o zisk. Ako máme veriť vakcínam, keď i priamo jeden z majiteľov, ktorý tieto vakcíny vyrába, sa odmietol alebo sa nezaočkoval tou svojou perfektnou vakcínou? Vy niečo vyrábate a nezaočkujete sa? Tak ako idete príkladom, tak ako majú veriť ľudia? Však si to pozrite, keď letel do Izraela, tak ho tam nepustili, lebo nebol zaočkovaný. Svojou vlastnou vakcínou, kolegovia, kolegyne! Tak o čom tu hovoríme.
Vy hovoríte alebo predo mnou tu niekto hovoril, Čekovský predpokladám, zasa tu nie je, je nás tu len zopár, že sa ospravedlňuje obetiam holokaustu. Ale už ten človek zabudol povedať, že kto sa ospravedlní tým 12-tisíc rodinám, ktoré zahynulo vďaka vám, vďaka vám, vďaka blúdnemu celoplošnému testovaniu, kde ste nahnali milióny ľudí. Vďaka tomu, že sa nedostali k adekvátnej zdravotnej starostlivosti, že bola neskoro podaná, že zomreli na iné choroby, ako je COVID. Kto sa ospravedlní tým ľuďom? Lebo to je vaša krv, na vašich rukách, vážení kolegovia!
Podľa tej zvrátenej logiky, ktorú vy uznávate.
Ale stále hovorím, každý nech sa rozhodne sám, má na to právo. Kto ste vy, že môžte hovoriť, budete všetci zaočkovaní, inak budete menejcenní?! Kto ste vy, sa pýtam, že si to môžte dovoliť?! Viete, vy tak radi akceptujete všetky vyhlásenia, smernice a nariadenia Európskej únie, pri takých sprostostiach, ako je napríklad mláka, ktorá vyschne o dve hodiny, tak poviete, áno, táto mláka by mala mať ochranné pásmo 100 metrov a podobne. Takáto sprostosť! A tých mlák je na poli sto a vyschnú. Ale keď Európska únia povie, že očkovanie má byť dobrovoľné, to už jedným uchom dnu, druhým von. To vám je jedno! Mláka vám je dôležitejšia, nejaká mokraď akože, lebo mláka podľa mňa nie je mokraď, ako ľudský život! Môžte sa hanbiť!
Viete, týmto vaším krokom a týmto návrhom zákona vy rozdeľujete spoločnosť. Nie, ako sa snažíte nahovoriť ináč. Vy rozdeľujete spoločnosť a polarizujete. Veď už to nie je možné, tie skupiny sa už napádajú navzájom. Vy sledujete siete? Už nie je možné, aby, zabrániť, aby zaočkovaní neútočili na nezaočkovaných a už aj naopak. Aj nezaočkovaní útočia na zaočkovaných. Už delíme ľudí na dobrých a zlých, sú rozbroje v rodinách a vďaka komu? Vďaka tomu, že to tlačíte, aby to nebolo dobrovoľné, vďaka takémuto návrhu zákona. Toto ste chceli? Tá spoločnosť vďaka vašej vláde už bola dosť deprimovaná. A vám nie je dosť! Vy ešte stále bažíte po krvi a snažíte sa ten klin vraziť ešte viac medzi spoločnosť.
Pozrite sa pred Národnú radu, čo sa tam deje! Vy čo ste hovorili, že nepotrebujete ochranku, váš premiér, že vy môžte ísť bežne medzi ľudí. No tak choďte medzi tých ľudí! Ty hlasuješ proti tomuto zákonu. Ja sa pýtam tých, ktorí hlasujú zaň, tak sa pýtam, boli ste, vysvetlili ste svoje argumenty? No nie. Vážení kolegovia, kolegyne, toto je cesta do pekla. Vy tak zničíte túto spoločnosť, že bude roky trvať, kým sa napravia tie medziľudské vzťahy, či už v rodinách, v mestách, obciach, na celom Slovensku.
Viete, ja sa nečudujem fakt, že sa bojíte vyjsť medzi tých ľudí vonku. Ako sa vy môžte pozrieť svojim bývalým voličom, bývalým voličom do očí? Ako sa môžte pozrieť svojim bývalým voličom do očí? No to sa nedá. Ja sa už nečudujem, že niektorí z vás to ani psychicky nezvládajú. Ani sa nečudujem. Len horšie je to, že to nezvládajú tí dobrí, s tým dobrým srdcom, tí ľudia, ktorí tu majú nejaký prínos, a nie takí bezcitní, ako sú veľa, veľa ľudí z vás. To vy ste kde zašli?! Vy ste zašli, že idete dávať odmeny väzňom, že môžu ísť domov na vychádzku, že budú mať dobré výsledky za správanie, keď sa dá zaočkovať! To ste až takto hlboko klesli, že väzňom za to, že sa dajú zaočkovať, idete robiť úľavy? Vojakom, keď chcú ísť na misie alebo keď chcú mať nejaké lepšie finančné ohodnotenie, prémie, iba tí, čo sa dali zaočkovať! Toto je čo?! Policajtom na hraniciach, keď ma zastavia a povedia, my máme, pán poslanec, tiež rozum, ale, bohužiaľ, ak sme si chceli udržať robotu a ten tlak na nás nadriadených bol taký veľký, že sme sa museli dať zaočkovať. Máme hypotéky, máme rodiny, je to naše telo, rozhodli sme sa, rozumieme tomu, že vy nie, môžte ísť. Toto je tá politika, toto je tá nová éra?! To je, ale ďaleko horšia, ako to nebolo nikdy.
Pán poslanec Stančík, vy ste hovoril, že minimum ľudí zomiera v Anglicku. Minimum. Keď bo... nebol ste tu, prepadlo vám aj poradie. 22. 7. osemdesiatštyri ľudí zomrelo. Osemdesiatštyri ľudí. Päťdesiat percent z nich bolo zaočkovaných obidvoma dávkami, tak kde ste prišli k tým dátam a k tým číslam? ... vám ich povedal? Pán poslanec Stančík, skúsme povedať ľuďom pravdu. Vy tu poviete, že minimum. 22. 7. – osemdesiatštyri, sú to oficiálne zdroje, čiže 22. 7. – osemdesiatštyri ľudí v Anglicku. Skoro 50 % plne zaočkovaných obidvoma vakcínami. Tak čo tu trepete?! Kto z vás vie, že to je fakt bezpečné? Nikto. Tak o čo vám ide? O to, aby tie spoločnosti zarábali miliardy alebo o zdravie ľudí, Slovákov? Každý je za svoje zdravie zodpovedný sám, ale vy nie, vy hájite záujmy nadnárodných farmaceutických spoločností, aby zarábali miliardy. A tu máte tú drzosť povedať sem a poviete, že tí, čo sú zaočkovaní, že už minimum, že nezomierajú. Tak potom asi Británia je v inej galaxii, keď si pozrieme výsledky mŕtvych a zaočkovaných, ktorí sú v Británii, v Anglicku.
Viete, tu Žiak si dovolí nazvať kolotočiarmi ľudí, ktorí protestujú pred parlamentom! Bol tam manželský pár učiteľov, že veľmi radi by sa s ním porozprávali, s tým kolotočiarom. Boli tam vodiči autobusov z hromadnej dopravy, z mestského podniku z Bratislavy, boli tam ľudia z východu. To sú kolotočiari podľa vás? Vy tu neodsúdite správanie a názory takéhoto nášho jedného kolegu, že nazve slušných ľudí kolotočiarmi?! Ste klesli na jeho úroveň tým, že to mlčky prehliadate, lebo ten, kto nepoukáže na zlo, ako keby páchal. Ani sa nečudujem, ako som povedal, že nechcete ísť von.
Viete, pred chvíľou tu pán poslanec Kollár, dakedy člen vládnej koalície, teraz je už v inom klube mimoparlamentnom alebo strane, tak už zrazu kritizuje. A tá jeho zvrátená logika, že vy budete do budúcna možno zodpovední za to, že keď tu ľudia zomrú, ktorí sa nedali zaočkovať. A ja sa pýtam, pán poslanec Kollár, touto vašou zvrátenou logikou, tí ľudia, čo doteraz zomreli po vakcíne, za to nesiete na rukách krv vy? Lebo to, zvrátená logika tak dá. Nie, ja sa neznížim na vašu úroveň. Ľudia sú zodpovední sami. Rozhodli sa dať zaočkovať, tak sa rozhodli aj podstúpiť riziko ako tí, čo sa nerozhodli dať zaočkovať. To znamená, že sa rozhodli sami. Takže, pán poslanec Kollár, skúste sa vyjadrovať o ľuďoch slušne a nehádzať ich do jedného vreca a hovoriť, že niekto je zodpovedný za niekoho smrť, lebo takouto logikou by ste vy bol zodpovedný za tých, čo už zomreli po použití vakcíny.
Viete, vy ste tu, vážení kolegovia, kolegyne, niektorí z vás rozprávali o slobode. Že ľudia budú pociťovať na Slovensku slobodu. Ľudia, ako ste vy, prišli k moci, tak Slováci a v Slovenskej republike žijúci iné národnosti, nepociťujú žiadnu slobodu, žiadnu slobodu a to je fakt.
Čas mi končí, takže dovoľte, aby som sa poďakoval a využijem na záver svojho prejavu, aby som zablahoželal ministrovi Lengvarskému k jeho meninám. Pán minister, všetko najlepšie k meninám, za poslancov hnutia Republika aj s venovaním, by som vám venoval knihu Mengele – Úplný životný príbeh. Pán minister, všetko najlepšie, máte to aj s naším venovaním, môžte to brať z recesie, môžte to brať ako na zamyslenie, nech sa páči.
Vážení kolegovia, kolegyne, veľmi pekne ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.7.2021 10:29 - 10:30 hod.

Miroslav Suja