Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

8.11.2022 o 11:55 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

8.11.2022 11:55 - 11:55 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Pán minister, mám teda len jednu otázku, lebo ste povedali, koľko ste už teda tej pomoci poschvaľovali. Ale možno sa ja mýlim, tak ma, prosím, opravte, zatiaľ ste schválili nejakých 300 mil. pre firmy v tomto roku a 40 mil. ste včera slávnostne oznámili pre 120 podnikov, ktoré sú energeticky náročné. Ešte raz 40 mil. pre 120 firiem. Okej, bola to dohoda tripartity, rešpektujem. Ale pokiaľ si pamätám, pri zmene rozpočtu ste požadovali zmeniť rozpočet o 1,5 mld., z toho 900 miliónov tento rok malo ísť do slovenskej ekonomiky pre slovenské firmy. Zatiaľ ste schválili 300 pre mále a stredné podniky a 40 pre energeticky náročné. Tak sa pýtam, do konca roka, už je november, ako idete minúť zbytok do tých 900 mil., lebo to som nikde nezachytil.
Skryt prepis
 

8.11.2022 11:40 - 11:40 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda, nebudem sa už vyjadrovať k samotnej procedúre, dobre to popísali dvaja kolegovia vo faktickej poznámke, ale, pán poslanec Gyimesi, mňa fakt by zaujímala odpoveď na otázku, prečo práve teraz je urgencia vyhovieť nejakým bankám, ktoré nemajú klientov, to znamená aj hoc majú povinnosť otvárať transparentné účty, ale nemajú ani komu. Je po voľbách, najbližšie budú bohviekedy, takže neviem, prečo by ich to malo trápiť, a ktoré vôbec banky vás o to požiadali, aby ste im toto tu teraz spravili. Hovoríme tu o zákone o pridanej hodnoty, je tu nejaký úplne iný zákon, vy tu prílepkom riešite nejaký problém finančných domov, ktorý je fiktívny, pretože keď nemajú klientov, nemajú komu čo ani otvárať. A ešte raz opakujem, je po voľbách a transparentné účty budú najbližšie otvárať až pri najbližších voľbách, neviem kedy budú. Želal by som si, aby bolo to čo najskôr. Preto to, čo tu predvádzate, je čisto lobistický pozmeňujúci návrh a naozaj sa pýtam, čo vás k tomu vedie, že nejakým investičným finančným skupinám chcete vyhovieť a robíte to takto na hulváta, priamo počas hlasovania.
Skryt prepis
 

28.9.2022 18:10 - 18:10 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom za reakcie. Pán poslanec Kuffa, pán poslanec Taraba, ja som vôbec o vás v mojom vystúpení nehovoril. Ja som hovoril, že zajtra si jedni oblečú na seba tričká, že som za odvolanie Matoviča, druhí si dajú tričká, že podporujem Igora Matoviča aby ďalej robil bordel v tejto krajiny. A vy ste sa zrazu dvaja ozvali ako keby sa vás to dotklo. Ja som nepovedal ani vás, ja som nepovedal ani o vás nič, ani o pánovi Tarabovi, ale potvrdilo sa to čo povedal poslanec Suja zrazu to tu zagágalo priadne, hej. Takže kľudne, vy si myslíte, že a vy si myslíte že my sme už tu všetci, my sme tu už všetci blbí. Že v SMER-e sú úplne všetci blbí, že v Republike sú všetci blbí, že v ĽSNS sú všetci blbí, čo zajtra budeme všetci do jedného hlasovať za odvolanie Matoviča, len vy traja máte, len vy traja máte patent na rozum, hej. To je úplne super, ani nech sa páči, vec je, pán kolega, veď by buďte skôr kľudný, veď ja som vám ani len slovkom neskočil do reči, tak aj vy v kľude ma vypočujte a potom mi môžte kľudne porozprávať čo chcete a čo máte na srdci môžte si do rozpravy a hocičo. Len ešte raz hovorím, ja som nikoho z vás nevymenoval, ja som nikoho z vás nevymenoval. Veď už zajtra budete hlasovať a veď máte právo si, sa rozhodnúť a neviem prečo sa vám nepáči. Ja mám svoj názor, vy máte svoj a ten si necháme. Ja som presvedčený, že zajtra aj sa nám podarí odvolať Igora Matoviča to je prvá cesta a prvý správny krok smerom k predčasným parlamentným voľbám a k oslobodeniu tejto krajiny z pod tohto marazmu. Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

28.9.2022 17:40 - 17:40 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte aj mne, aby som sa v mene strany Hlas, ktorá sa podpísala pod tento návrh, vyjadril k návrhu na odvolanie člena vlády povereného riadením rezortu financií Igora Matoviča. Podpísali sme sa pod tento návrh preto, že si myslíme, že Igor Matovič je najväčším zlom slovenskej politiky, je to človek, ktorý túto krajinu vedie od deviatich k piatim a nechcem povedať že do záhuby, ale pod jeho vedením je Slovenská republika ako malá loďka v búrke bez kapitána pohadzovaná vetrom bez toho aby vôbec sme tušili kde na koniec skončíme. 90 % obyvateľov tejto krajiny nedôveruje tomuto človeku a 90 % a možno aj viac percent ľudí tejto krajiny si želá, aby skončil. A preto ak by s týmto návrhom na odvolanie Igora Matoviča prišiel hocikto, hocikto, kolegovia z Republiky, kolegovia zo SMER-u, kolegovia ja neviem skade, vždy by podpisy opozície Hlasu dostali, pretože je našou povinnosťou urobiť vždy všetko pre to, aby sme takéhoto neschopného človeka hnali zo stoličky ministra financií kade ľahšie.
Ja nebudem o Igorovi Matovičovi hovoriť vôbec nič, pretože ten človek si to ani nezaslúži a on už nás nemá čím prekvapiť. On sa predviedol sám tu za tú 1 a pol hodinu a nie prvýkrát. Presne len potvrdil to, čo robí celých 12 rokov. Deštrukcia, lož, manipulácia, nadávky, urážky, jednoducho bordel. Toto je jeho štýl politiky, na ktorom sa nezmenilo nič za 12 rokov a ani sa nezmení, lebo jednoducho on je už taký. Dostal šancu. Možno bol prekvapený keď vyhral voľby a už vtedy som hovoril, že sa stal premiérom za trest. Lebo on chcel možno dobrý výsledok, ale chcel byť tak v pozadí a niekde to tak všetko dirigovať a nakoniec sa za trest stal premiérom. A na tejto funkcii totálne zlyhal. Musel potupne po roku opustiť túto stoličku, ale našiel si samozrejme druhú, stoličku ministra financií, ktorá je jednou z najdôležitejších stoličiek vo vláde Slovenskej republiky, pretože bez ministra financií sa v krajine nepohne nič. A žiaden minister nedokáže urobiť nič pokiaľ mu na to minister financií neposkytne zdroje. Čiže bol a je stále kľúčovou osobou vlády Slovenskej republiky.
Eduard Heger je len tieňovým premiérom a povedal to tu dokonca predseda SaS Richard Sulík, že skutočným premiérom je, to čo hovoríme my už dávno a stále, skutočným premiérom tejto krajiny je naďalej Igor Matovič. Krajina je v rozvrate, štrajkujú nám mestá a obce, štrajkujú lekári, štrajkujú vysoké školy, jednota dôchodcov, štrajkujú odborári, jednoducho nenájdete jednu skupinu obyvateľov tejto krajiny, ktorá by povedala, chvalabohu, vláda nám pomohla, alebo nejakým spôsobom rieši náš problém. Nenájdete. Fakt nenájdete. Choďte sa prejsť po ulici. Každé jedno stretnutie s občanom sa začína vetou "kedy nás už zbavíte toho blázna". Kedy už skončí toto trápenie, kedy ho dáte zo stoličky ministra financií dolu. Respektíve povedia keď to neviete, len ho pošlite k nám na námestie, my už sa s ním vysporiadame. Takto to dnes vyzerá na ulici, a preto sa ani nečudujem, že ten veľký kritik ochranky, pancierových vozidiel sa do dnes vláči s osobným ochrancom za chrbtom, pretože sa bojí vyjsť medzi svojich vlastných občanov, ktorých takto oblbol a doviedol do takejto ťažkej krízy v akej sa nachádzame.
Ak nebudeme robiť nič tu v parlamente, tak sa ani nič nezmení. To, že SaS - ka odišla, v poriadku, vidíte, už prešiel týždeň schôdze Národnej rady a tá funguje. Vláde tu prechádzajú zákony, prejde im asi aj rozpočet, čo ja viem, jednoducho zatiaľ žiadne vážne zemetrasenie nenastalo. preto hovoriť, že neodvolaním Igora Matoviča sa niečo ide dosiahnuť, to je scenár, ktorý naozaj, práve ten scenár nemôže nikto pochopiť. Igora Matoviča treba odvolať z funkcie, aby nemohol ďalej škodiť Slovenskej republike. A je jedno čo sa potom stane. Našou úlohou je odvolať neschopného člena vlády. Mne je úplne jedno kto potom s kým čo bude rokovať, ale nebude Igor Matovič už sedieť na stoličke a nebude škodiť tejto krajine. To má byť naším hlavným cieľom ak chceme, aby tu zase vládol nejaký pokoj. Ak neurobíme nič, ja vám garantujem, že to budú nejako zliepať, plantať a tá menšinová vláda nejakým spôsobom tu dotiahne to možno až do konca volebného obdobia do marca 2024. Ak neurobíme nič a keď pri tomto hlasovaní zlyháme, tak vám garantujem, že sa to tu budú ešte premotávať až do marca 2024, lebo nejaký spôsob vždy nájdu. Lebo sa to vždy možno s niekým podarí upatlať a dohodnúť, aby vždy tie hlasy nejaké boli, alebo aby kvórum bolo nižšie. Boli sme svedkami takých menšinových vlád, tá najpamätnejšia je Dzurindova, ktorá tiež fungovala tak ako fungovala, ešte do dnes sú možno niekde spisy kde prešetrovala NAKA, lebo sa snažila vyšetriť či došlo alebo nedošlo ku kupčeniu s hlasmi poslancov a ich uplácaniu, aby podporovali jeho vládu. Preto by som tento scenár teraz nebral ani do úvahy. Nech si SaS-ka ide, nech sa ponúka, veď nech sa strápnia, nech idú tam keď ho odvoláme a ponúknuť sa zase do vlády. Hádam už ani ja som neni taký naivný, že tento človek, Igor Matovič, ktorý je tak pomstychtivý, že on dodnes podľa mňa neodpustil ani trojročnému chlapčekovi, ktorý mu v detstve zobral na pieskovisku lopatku, že tento človek bude ochotný ich zobrať naspäť do vlády a že oni budú takí blbí, aby s týmto polobláznom a jednoducho neschopným človekom s najsilnejším predsedom najsilnejšej politickej strany išli znovu do partie? To hádam nemôžte veriť ani nikto. Práve naopak. Ak sa nám podarí odvolať Igora Matoviča, je to prvá výrazná diera do tej ich loďky a väčšia šanca na to, že sa tento marazmus konečne skončí.
Dámy a páni, keď odišla SaS z vlády, vyzval som Eduarda Hegera, aby prišiel pred parlament a nech požiada o dôveru. Lebo sme chceli vidieť o akých poslancov sa ide menšinová vláda opierať. Menšinová vláda je úplne v poriadku. takých mali aj v Čechách, ale tak sa hrdo komunistická strana prihlásila k tomu, že síce nie je súčasťou koalície, ale podporuje všetky vládne veci. A vládli. Ale všetci to vedeli. A ja so o nič iné nežiadal, aby len nám pán premiér Heger išiel ukázať s kým to tu ide do marca 2024 vládnuť. S ktorými poslancami, ktorí budú menšinovú vládu podporovať. A nielen aby sme to videli my, ale aby to videli všetci občania Slovenskej republiky kto si ide hrdo nalepiť na seba tričko podporujem Igora Matoviča. Len aby bolo jasno. A nech si ľudia spravia svoj názor. Každý pán poslanec má to právo. Ale nech to verejne sa povie a podľa toho sa my všetci ostatní dokážeme zariadiť. Jednoducho budúca, nechcem povedať športovú hantýrku, ale pri hlasovaní si oblečieme dresy. Budú sa obliekať dresy a každý si vyberie ktorý si vyberie. Buď si oblečie na seba dres že je za odvolanie Igora Matoviča alebo si niekto na seba nasadí dres podporujem Igora Matoviča, chcem, aby zostal na svojej stoličke a ďalej škodil Slovenskej republike. Iba takýto je výber. Žiadna iná cesta neexistuje. A vymýšľať to nejakými príbehmi a podmienkami a neviem čím všetkým je snaha možno zahmlieť alebo ospravedlniť svoje konanie, ale to už každý poslanec si samozrejme bude musieť svojim voličom zodpovedať. Ja naozaj nechcem hovoriť dlho, pretože si myslím, že rozhodujúce v tomto a v tomto odvolávaní bude najdôležitejšie samotné hlasovanie a nie rozprava. A preto mi dovoľte ešte raz zopakovať, že zajtrajšie hlasovanie, za zajtrajšie hlasovanie sa budeme každý jeden z nás zodpovedať občanom tejto krajiny a budeme sa im musieť pozrieť do očí a povedať ako sme hlasovali a prečo sme Igora Matoviča neodvolali. HLAS všetkými 11 poslancami zajtra na hlasovaní bude hlasovať za odvolanie Igora Matoviča a budeme sa tak snažiť naplniť vôľu 90% obyvateľov tejto krajiny. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.6.2022 18:54 - 18:59 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Cigániková, začnem vami. Máte ministra školstva, za mojej vlády v roku 2019, za mojej vlády 2020 pedagógom zvýšený plat každý rok o 10 %. Za vašej vlády minulý rok nula, tento rok 1,5 v priemere, aké politikárčenie, pani poslankyňa. Vy sa pozrite na toto. Zaviedli sme ďalšie a ďalšie iné veci, ktoré vy ste porušili a tak ďalej. Mne darmo budete rozprávať, či ste mňa počuli, nepočuli, choďte sa opýtať ľudí a učiteľov, či dostali za mojej vlády dvakrát po 10 %, alebo nie. A čo ste im dali vy? A to je rozdiel medi vládnutím, keď sme pri moci my a vládnutím, keď ste pri moci vy, pravičiari, ktorí ľuďom beriete a nie im niečo dávate.
Pán kolega spravodajca Kazda, vy hovoríte, a to je taká mantra, o adresnosti dávok. Áno, o adresnosti dávok môžte rozprávať v krajine, kde máte možno tretinu ľudí, ktorí sú nie možno na hranici nejakej chudoby alebo biedy, alebo sa im žije ťažko, potom máte silnú strednú vrstvu, ktorá naozaj žije kvalitný život a potom máte, ja neviem, desať alebo dvadsať percent bohatých, vtedy môžte hovoriť o adresnosti. Vy viete, koľko ľudí robí pod tisíc eur v hrubom v tomto štáte? 50 % pracujúcich v Slovenskej republike nezarába viac ako tisíc eur v hrubom. Viete koľko ľudí robí za menej ako dve tisíc eur v hrubom v tomto štáte? 90 % slovenských pracujúcich zarába menej ako dve tisíc eur v hrubom. Tak mi potom povedzte, že kde sú tí bohatí ľudia, kvôli ktorým tu budete tri mesiace vymýšľať adresnosť, nakoniec, aby ste nevyplatili 3 800 ľuďom nejakú dávku, ale dva milióny päťstotisíc pracujúcich necháte na hunte bez jedného centa. Tak prestaňte tu blúzniť o adresnosti, to môžte robiť v Nemecku alebo v Rakúsku. Na Slovensku, kde 90 % pracujúcich zarába menej ako dve tisíc v hrubom, nemôžte hovoriť, že je tu kopec bohatých, ktorým netreba dať. Radšej dajte všetkým a oželte tých 10 %, ktorí možno majú to šťastie a zarábajú viac, a prestaňte tu rozprávať o adresnosti, ale konečne konajte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.6.2022 18:24 - 18:39 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážení kolegovia, vážený pán minister, dovoľte aj mne, aby som sa krátko vyjadril k návrhu na odvolanie člena vlády povereného riadením rezortu hospodárstva, ktorý je zároveň aj podpredsedom vlády Slovenskej republiky. Na úvod mi dovoľte povedať, že, áno, vo svete sa krízy dejú a dejú sa v pravidelných intervaloch, vždy majú rôznu intenzitu a vždy sa dotknú rôznych segmentov, či už národného hospodárstva, alebo rôznej časti života niektorých kontinentov, alebo aj celého sveta, a nie všetky sú v rukách tých, ktorí momentálne krajiny riadia. A v tomto prípade môžme povedať, áno, čelíme bezprecedentnej kríze, ktorá zasiahla nielen európsky kontinent, ale dá sa povedať že celý svet, a jednotlivé krajiny Európy, vrátane tej našej, musia tejto kríze čeliť, hoc tie hlavné dôvody alebo pôvod samotnej krízy netkvie v aktivite vlády Slovenskej republiky, aby sme boli spravodliví.
Na druhej strane ale platí, že vlády jednotlivých krajín sveta preukazujú aj svoju schopnosť a akcieschopnosť a pripravenosť nielen na vládnutie na dobré časy, práve v takýchto zložitých situáciách, a vtedy sa dajú veľmi dobre porovnávať jednotlivé vlády v jednotlivých krajinách, keď čelia rovnakému problému. Pretože nedajú sa porovnávať vlády alebo jednotlivé volebné obdobia Slovenska so Španielskom, alebo Rakúska s Nemeckom, ktorý každý si rieši svoju bežnú politiku, bežný život, ak sa nachádzame v mierových a dobrých časoch, pretože tie krajiny sa absolútne líšia. Ale vieme porovnávať vlády naprieč celým svetom podľa toho, keď majú riešiť jeden a rovnaký problém. A kríza, ktorá je dnes tu na stole, je jednou z takýchto možností, pretože enormná inflácia, rast tovarov a služieb, nedostatok mnohých komodít zasiahla Európu naprieč a my sa teda môžme porovnávať, ako to zvládame my a ako to zvládajú iní. To je prvý moment, ku ktorému sa neskôr vrátim.
A potom, samozrejme, existujú aj tie veci, o ktorých hovoria častokrát tu koaliční poslanci ako obranu, ktorí naozaj stále pri obrane nebránia alebo neargumentujú aktuálnou situáciou, aktuálnymi faktami, dobre, na rozdiel od pána ministra, ktorý to tak robil, ale vracajú sa neustále dozadu. A tu chcem povedať, že nie vždy sa dá predvídať situácia. Bola tu pani poslankyňa, ktorá sa pýta, prečo sme už dávno nediverzifikovali a prečo je Slovensko tak extrémne závislé na dodávkach ruskej ropy a plynu. No asi logicky aj zo svojej geografickej polohy ako krajina, ktorá je úplne prvá na začiatku všetkých energonosičov pochádzajúcich, prichádzajúcich z Východu, tak je asi logicky závislosť väčšia ako bude závislosť Portugalska alebo Španielska, kde takýto plyn alebo ropa ani nedorazí. Zároveň hovorila, čo sa robilo v minulosti a prečo sa neurobilo viac. Viete, ja som rád, že dnes niektorá z poslankýň SaS pochválila pána ministra, že dokončil naše prepojenie plynové s Poľskom. No ale mohol ho dokončiť len vďaka tomu, že sme ho my ešte s Petrom Žigom začali, pretože sme si uvedomovali, že pre budúcu diverzifikáciu a možnosti dovozu plynu aj z iných častí sveta je dôležité prepojiť našu energetickú sústavu aj smerom na sever, aj smerom na juh, tak ako sme prepojili sa s Maďarskom, tak ako sme prepojili nielen plyn alebo ropu, ale urobili sme reverzný tok, ak si dobre pamätáte, plynu, aby sme mohli pomôcť Ukrajine. To boli investície, ktoré aj do dnešnej, v dnešnom svete nám pomáhajú riešiť túto situáciu. Lebo darmo by mohol do budúcna pristáť tanker s LNG plynom do Poľska, keď by ten plyn nejakým spôsobom nemal ani ako k nám prísť. Takže áno, v mierových časoch sa Slovensko nejakým spôsobom energeticky a svojimi sieťami pripájalo na okolité štáty, či už aj pri vysokom napätí, alebo pri rope a plyne. No ale nikto nečakal, že tá situácia môže byť až taká dramatická, ako je teraz, a verte, že to nečakali ani oni.
Ja len napríklad, pretože nikto nemá sklenú guľu, ani Európska únia si nemyslela, že raz nebude mať dostatok čipov a ani ju len nenapadlo rozmýšľať o výrobe čipov na území Európskej únie, pretože sa spoliehala, že Taiwan ich bude vyrábať miliardy kusov každý rok za dobré ceny a nebude s tým problém. Tak ako sme si aj my normálne a reálne mysleli, a prečo by sme robili opak, ak sme mali veľmi dobrý dlhoročný kontrakt na ruskú ropu a ruský plyn, tak nám tiekla bez akýchkoľvek problémov desaťročia za veľmi dobré ceny. Pýtam sa, prečo by ste mali rozmýšľať o tom, že sa idete od týchto dobrých, lacných a stabilných dodávok ropy v minulosti odpájať. No nikoho by to nenapadlo a nenapadlo by to ani vás. Tá otázka nastala len teraz, keď máme na východ od nás vojnový konflikt, a preto dnes sa vracať do minulosti nemá žiaden význam a vraciam sa tam, kde som začal.
A na základe týchto krízových situácií môžme porovnávať čo robia jednotlivé krajiny, aby zvládli túto situáciu tak vo vzťahu k svojmu priemyslu a národnému hospodárstvu, tak k občanom svojej krajiny. A tu, žiaľ, musím povedať, že je na mieste hovoriť o tom, či Richard Sulík má ďalej pokračovať, alebo nemá pokračovať na poste ministra hospodárstva, pretože, ešte raz opakujem, pán minister nie je len ministrom hospodárstva Slovenskej republiky, je to vicepremiér, zástupca premiéra pre ekonomiku. A v krízových časoch len traja ľudia sú tí, ktorí musia vyviesť krajinu z biedy. To je premiér, žiaľ, Slovenská republika premiéra nemá, pretože z nášho premiéra sa stal minister zahraničných vecí, ktorý aj dnes, keď mu štrajkujú ľudia, pol republiky v štrajku, si dá svoj status, že dal do die Welt alebo kde nejaký rozhovor. Ako keby toto malo byť základné posolstvo predsedu vlády ťažko skúšanému Slovensku. Tak nech ide, nech vyhodí ministra Korčoka a nech to ide robiť, ak sa mu tam viac páči. Druhý je, samozrejme, minister financií a tretí v tomto triu zásadnom je podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva. Títo traja majú byť zodpovední za to, že to Slovensko zvládne.
A na jednej strane sa my musíme všetci pozerať tým, a premiér sa s tým rád hrdí, že Slovenská republika patrí v pomere k svojej ekonomike podľa Forbesu k desiatim najväčším pomáhateľom, vojenským pomáhateľom Ukrajine, ale na druhej strane, a nemôžem podľa zákona teda tu priniesť tú tabuľku, ktorú som ukazoval už viackrát, keď sa pozriete na 27 krajín, ktoré zverejnil bruselský inštitút, ktoré pomáhajú svojim občanov, a to buď znížením spotrebných daní alebo energetických daní, alebo DPH, alebo zastropovaním cien maloobchodu, alebo zastropovaním cien veľkoobchodu, alebo priamymi výraznými transfermi pre vlastné obyvateľstvo, tak, žiaľbohu, na tej dvadsaťsedmičke je len dvadsaťpäť krajín a Slovensko, ešte myslím že Malta, tam vôbec nie je. A mňa to veľmi mrzí, že Slovensko nepoužilo ani jeden z týchto nástrojov doteraz na pomoc ľuďom.
Vláda je expert v tom, že vypočíta tu, a myslím, že premiér to tu dnes hovoril, že už päťsto miliónov ušetril slovenským rodinám. Áno, ale budúci a ďalší rok možno, možno. My nevieme, aké budú ceny energií. Možno budú ešte lacnejšie, ako je dnes, možno bude trikrát vyššia. Ale až budúci rok. Balíčky, ktoré sa tu prijímajú, masívna pomoc od 1. januára 2023. Lenže ľudia už nevládzu platiť svoje účty dnes, ľudia dnes v potravinách majú problém sa rozhodnúť, či si kúpia maslo, alebo len margarín, alebo si kúpia zdravú potravinu alebo tú najlacnejšiu, najhnusnejšiu, najhoršiu, aké si je možné kúpiť v našich hypermarketoch, len aby prežili. Alebo si v lekárňach rozmýšľajú, či si kúpia liek, alebo potom nebudú mať dva týždne mäso a budú jesť len zeleninu a múku, alebo ja neviem čo. Takáto je dnes situácia na Slovensku a preto je úplne relevantné a normálne hovoriť, čo robí vicepremiér pre ekonomiku v tejto zložitej situácii. On možno že vie vypočítať tridsať opatrení z rezortu hospodárstva. V poriadku, veď to je jeho robota. Ale je vicepremiér pre ekonomiku a ja som dodnes nevidel jeho výraznú aktivitu, ktorá by smerovala napríklad k zvolávaniu a pravidelnému stretávaniu sa nejakých krízových ekonomických štábov alebo krízovej rady Slovenskej republiky, keď už nevie zvolať premiér, tak ju má zvolať vicepremiér pre hospodárstvo, kde majú zasadnúť všetci, ktorých sa táto zložitá situácia týka a ktorí majú radiť vláde, aký kokteil opatrení namiešať, aby sme túto situáciu nejakým spôsobom prežili.
Dámy a páni, pozriem sa do Rakúska. Rakúsko je krajina, ktorá má podstatne vyššiu životnú úroveň, kde priemerné platy dosahujú podstatne vyššiu úroveň ako na Slovensku. Ceny potravín a benzínu mali vždy podobné ako u nás. Veď načo by potom inak polka Bratislavy tam chodila nakupovať. Ale pýtam sa, ako je možné, že Rakúska republika už pred niekoľkými mesiacmi, a Hlas o tom hovoril od začiatku, už desať mesiacov upozorňujeme, že ceny rastú a vláda nič nerobí, vyplatila 150 eur každej jednej rodine a tej rodine, ktorá má slabšiu ekonomickú situáciu 300 eur, takzvaný ekonomický šek im poslali v Rakúsku, 150 eur a 300. A tento týždeň oznámili, že idú každému občanovi, každému občanovi svojej krajiny poslať 500 eur, 250 eur na každé dieťa a ešte tým, ktorí sú v nižších príjmových skupinách pošlú 800 eur. Rakúsko s akými platmi a s akou životnou úrovňou. Pretože si uvedomujú, že aké sú tie problémy. A tak sú ceny rovnaké benzínu ako u nás, a tam sú ceny rovnaké aj potravín ako u nás, respektíve rovnako tam rastú. Naša vláda? Niečo budúci rok, niečo v roku 2024, ale dovtedy ľudia ako majú prežiť túto situáciu. A preto naozaj hovorme o tom, nielen o tom, že či zlyhal, či nezlyhal Richard Sulík pri tom, keď zle nabrífoval premiéra alebo ho oklamal, alebo nakoniec to dodžubal naozaj premiér, ktorý sa nakoniec na to vykašľal a nedojednal tú dohodu.
Ale zoberme to komplexne. Pozrite sa na ten obraz Slovenskej republiky. V štrajkovej pohotovosti, respektíve v riadnom štrajku učitelia, v štrajkovej pohotovosti lekári, v štrajkovej pohotovosti mestá a obce, v štrajkovej pohotovosti odborári. Jednoducho tu máte v štrajkovej pohotovosti, a tí už nemajú ako štrajkovať, ale jednoducho vyjadrujú svoj odpor seniori. Jednoducho vy tu nemáte v štáte jednu skupinu obyvateľov, ktorá by povedala: áno, táto vláda nám pomohla. A toto zlyhávanie Richarda Sulíka ako vicepremiéra pre ekonomiku, kľúčovej osoby, keď sú problémy v národnom hospodárstve, sa začalo už počas pandémie, kde Slovensko v rámci pomoci patrilo k tým najposlednejším krajinám v prepočte na HDP alebo na obyvateľa. Pomoc bola najslabšia, najkomplikovanejšia, najpomalšia zo všetkých krajín Európskej únie a, žiaľ, rovnako tomu je aj v tejto ťažkej kríze, a Slováci sa musia s hanbou pozerať na okolité krajiny, kde prijímajú prvý, druhý, tretí protiinflačný balíček. U nás zatiaľ ani jeden.
Zatiaľ táto vláda, aby sme si povedali pravdu, vyplatila nezaopatreným deťom 75 eur ako príplatok k 25 eurovému rodinnému prídavku, aj to ešte nevyplatila, to asi len teraz ide vyplácať. Asi 100-tisíc seniorom, ktorí nemajú nárok na dôchodok, poslala sto eur a nejakým 20-, 30-, 40-tisíc ľuďom v hmotnej núdzi poslala sto eur. Minula na to zatiaľ slávnych asi sto miliónov eur. To je zatiaľ jediná reálna pomoc, ktorú občania tejto krajiny videli. Rakúsko ide do šiestich či siedmych miliárd. Taliansko len jeden mesiac potrebuje jednu miliardu na brzdenie extrémneho rastu cien energií. Vláda neprišla so žiadnym návrhom. V Hlase sme im navrhovali, poďme znížiť spotrebnú daň na liter benzínu a nafty aspoň o 20 centov. Nie, nedá sa. Tak poďme znížiť DPH na pohonné hmoty. Nie, nedá sa. Navrhli sme znížiť DPH na potraviny. Nie, nemôžme. Navrhli sme zrušiť DPH na potraviny z dvora. Nie, nemôžme, pretože Igor Matovič na otázku, vám nevadí, že občania chodia nakupovať na juh alebo na sever od našich hraníc, a je tak, jednoducho vyvážajú ešte aj to málo peňazí, ktoré na Slovensku je, povedal, mne to nevadí, to je fajn, to ekonomika zvládne, nech si kľudne idú nakúpiť. Jednoducho takto tá vláda sa správa k vlastným občanom a jednoducho to nie je správne. A ak tu bude niekto z vás tvrdiť, že tá vláda to robí dobre, tak klame.
Veď sami musíte vidieť, čo sa deje v okolitých krajinách, že keby ste sa dnes mali porovnávať a bol by tu dneska Maďar, Poliak, Čech, Slovák a Rakúšan, tak ten Slovák, tak ten Slovák radšej zalezie niekde preč, lebo nemá čo povedať, čo preňho vláda za posledný polrok urobila. Nemá čo povedať. On sa nenaje z toho, že elektrinu bude mať možno za rovnakú cenu ako teraz budúci rok. Možno, pretože ešte dodnes nikto to memorandum nevidel a je to len memorandum, ešte to nie je nič záväzné a Slovenské elektrárne to ešte nemusia ani naplniť, vôbec nie. A rovnako to bude aj v iných oblastiach. Pýtam sa, ako je možné, že Nemecko skokovo dokázalo znížiť ceny pohonných hmôt, poskytnúť obyvateľom naozaj lacné jazdenie verejnými prostriedkami ako sú vlaky až tak, že skoro vlaková doprava v Nemecku skolabovala, lebo ľudia pochopili, že to môže byť pre nich alternatíva. Na Slovensku? Benzín a nafta blížiaca sa k dvom eurám a výkrik našej železničnej spoločnosti, že ak nedostanú od Igora Matoviča peniaze, tak od 1. júla musia zrušiť tretinu spojov, ktorými vozia ľudí, čiže prídu ešte aj o možnosť lacnej dopravy do svojej práce. No toto mi povedzte, aký dá, aký sedliacky rozum zdravý toto môže dopustiť? Kde tu je tá logika tohto riadenia? A preto vicepremiér pre ekonomiku sa nemôže tváriť, že je len minister hospodárstva a že si na svojom piesočku robí to, čo treba, a iné ho nezaujíma. Je to vicepremiér pre ekonomiku a je to top tri najdôležitejší človek v prípade ekonomických a takýchto vážnych kríz, akým čelí, ako čelí Slovensko.
Áno, musím povedať, že Richard Sulík je len spoluzodpovedný za tento marazmus, spoluzodpovedný. A musím povedať, a poviem to veľmi otvorene, ani SaS sa nemôže tváriť, že nenesie zodpovednosť za to, čo sa tu deje. Pretože SaS to skúša takým tým spôsobom byť opozíciou vo vlastnej koalícii. Tak ako to skúša minister školstva, že veď ja bojujem za tie platy, ale Matovič mi nedá, no tak čo mám robiť. Tak ako Richard Sulík povie, veď ja hovorím, že znížme tú DPH na benzín alebo spotrebnú daň, ale nechce to ten Matovič dovoliť a takto to opakujú všetci ministri za SaS. Veď nič, ale ste tam a vďaka tomu, že ste pri moci a že ste súčasťou vládnej koalície, tak aj vďaka vám a vďaka SaS Igor Matovič má tú moc, že si tu robí so Slovenskom, čo si tu robí a trhací kalendár a vyškiera sa ľuďom do očí a mstí sa cez ministrov, ktorých neznáša, aj učiteľom, aj lekárom, aj kadekomu ďalšiemu a nedovolí ani ministrovi hospodárstva, ani iným spraviť. Preto by bolo čestnejšie buchnúť po stole a odísť z takejto vlády. Preto naozaj od ministra hospodárstva, vicepremiéra pre ekonomiku by sme v týchto ťažkých časoch vyžadovali podstatne lepší výkon. Žiaľ, ten výkon nevidíme. Pán minister sa venuje úzko len svojej agende, nie je iniciatívny, tak ako by mal byť, a nemyslím, že sa snaží vniesť do tohto krízového režimu a situácii v akej sme aspoň nádej na nejaké, nejaké riadenie a zlepšenie tejto situácie, a preto HLAS, samozrejme, ako opozičná strana bude hlasovať za jeho odvolanie z funkcie. Ale hovorím, Richard Sulík je len spoluzodpovedný ako člen vlády za túto vládu.
Ja si myslím, že dnes táto schôdza mala byť o niekom inom. Táto schôdza, tak ako HLAS hovorí už niekoľko mesiacov, len vďaka časti opozície sa to dodnes nepodarilo splniť, že táto vláda, táto schôdza mala byť o odvolávaní premiéra Hegera, pretože je to on, ktorý je na čele tejto vlády a je on, ktorý riadi tento spolok amatérov neschopných pomôcť ľuďom, ktorí žijú na Slovensku, ktorí tu tvrdo pracujú alebo tu prežívajú svoju starobu. Naozaj začínajú mať vážny problém, ako vôbec prežiť z mesiaca na mesiac. Nič ste tým ľuďom nedali. Len im sľubujete, ale zo sľubov sa nikto nenaje. Preto si myslím, že za takýchto okolností a tak ako sa správa minister financií aj k rezortom SaS by bolo skôr chlapskejšie, keby minister Sulík povedal, viete čo, keď mi nedovolíte pomôcť tomu strádajúcemu Slovensku, tej ekonomike, tým firmám, tým ľuďom, tak jednoducho v takejto vláde nebudem. Ale keďže to povedať nevie, budeme mu aj v HLAS-e povinní vysloviť nedôveru. Hoci myslím, že by najlepšie bolo, aby nás z tohto trápenie sem prišiel zbaviť sám predseda vlády, aby podal demisiu pred parlamentom a aby boli predčasné voľby, ktoré naozaj umožnia Slovensku sa nadýchnuť a dať na čelo našej vlády ľudí, ktorí to naozaj dokážu.
A poprosím, ak niekto bude na mňa reagovať faktickými, ja už vopred ďakujem, len by som poprosil, keby sa to týkalo dnešnej situácie na Slovensku a nech mi nikto nehovorí, čo tu bolo v roku 2015, v roku 2012 alebo 2017. Z toho sa ľudia dnes, v strede júna 2022, nenajedia.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.5.2022 12:02 - 12:04 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom za konštruktívne faktické poznámky. A dovoľte, aby som sa zastavil teda pri pánovi poslancovi Kazdovi z SaS, pretože mi tu niečo hovoril, že mne záleží alebo nezáleží na bezpečnosti občanov SR. Pán poslanec, ja vám chcem povedať a uistiť vás, že práve mne záleží na energetickej bezpečnosti Slovenska, na potravinovej bezpečnosti Slovenska, na domácej bezpečnosti občanov Slovenskej republiky, na sociálnej bezpečnosti ľudí, ktorí tu žijú. Na tých mi extrémne záleží.
Pýtam sa, prečo ste sa nedotkli alebo nevyjadrili k tej časti môjho príhovoru, kde som povedal, že na marihuanu si tu nájdete čas tri dni diskutovať, na psov na reťazi štyri dni diskutovať, to vás baví, ale keď sa má jednať o seniorov, o pracujúcich, tak tu nikto z vás nesedí. Tomu ste sa mali vyjadriť. Tam by ma zaujímal váš názor. Ale čo by som od vás mohol čakať, keď vy a váš sused, ktorý tam ešte donedávna sedel, saskársky pán poslanec Dostál urobil všetko preto, aby sme o extrémne rýchlej a mimoriadnej valorizácii o zvyšovaní dôchodkov ani nemohli rokovať na Národnej rade Slovenskej republiky, lebo že údajne nedošlo k šesťmesačnej lehote. Zato o marihuane sme týždeň na to mohli rokovať po dvoch mesiacoch. Je to hanba. Na toto ste mali odpovedať. Na toto ste mohli odpovedať aj občanom Slovenskej republiky čo vy v SaS-ke vlastne máte za priority, či drogy alebo seniorov a pracujúcich.
A k tomu, čo tam vykrikoval pán poslanec ako sa volá, Šefčík, že je slizký had alebo niečo. Viete, to bude hovoriť ten, ktorý určite pod prezidentkin status napísal ako strašne mu je smutno, že niekto vulgárne nadáva ústavnej činiteľke. Samozrejme, aj mne to je smutno a hlboko to odsudzujem a potom následne on a ešte, ak je pravda, že je gymnaziálny učiteľ, no hanba za takých učiteľov, ktorí tu vykrikujú po ostatných ľuďoch, že sú slizkí hadi. To je hanba a je to vizitka, presne akí ľudia a akí zvrátení ľudia sedia v OĽANO.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.5.2022 10:54 - 11:00 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte aj mne krátko sa vyjadriť k návrhu zákona ktorý tu teraz prerokovávame, ale dovoľte, aby som sa vyjadril možno aj trochu širšie.
Naozaj už bolo spomenuté, spomenuté niekoľkokrát, že o zdražovaní, inflácii a ťažkej situácii občanov Slovenskej republiky tu hovoríme z opozície už niekoľko mesiacov a každý týždeň s nádejou sledujeme čo teda táto naša slávna vláda nakoniec príjme a ja som opäť s veľkými očakávaniami po tých veľkých prísľuboch zo strany predsedu vlády a ministra financií čakal čo včera na rokovaní vlády vláda schváli, aby konečne pomohla vlastným občanom, občanom Slovenskej republiky.
A zase som sa tam dočítal, že sa zaoberala zbytočnosťami a akurát tak prijala LEX Ukrajina číslo tri. To znamená ďalšiu pomoc v oblasti myslím liekov alebo niečo také súvisiace s ukrajinským konfliktom a pomo...
===== pomohla vlastným občanom, občanom Slovenskej republiky. A zase som sa tam dočítal, že sa zaoberala zbytočnosťami a akurát tak prijala lex Ukrajina č. 3, to znamená ďalšiu pomoc v oblasti, myslím, liekov alebo niečo také, súvisiace s ukrajinským konfliktom a pomoc utečencom alebo komu to má smerovať.
Pýtam sa, kedy konečne vláda Slovenskej republiky ide prijať lex Slovensko? Pýtam sa, kedy konečne vláda prijme balík opatrení pre svojich vlastných občanov? Je fajn, že sa pán premiér Heger chváli tým, že Slovensko v pomere k veľkosti svojej ekonomiky je pomaly štvrtou krajinou na svete v poradí, ktorá najviac prispieva a pomáha Ukrajine. Štvrtou. S tým sa chváli. A určite mu dobre robí, že ho tľapkajú po Bruseli po pleciach, aké je to úžasné, aké je to super. Páči sa mu, keď v žiari reflektorov do medzinárodných médií tára o tom, že hoci odpojenie od energií z Ruska by nás zdevastovalo kompletne, ale Slovensko musí byť odvážne a musí ísť príkladom. A úplne kašle na národno-štátne záujmy Slovenskej republiky a úplne kašle na to, ako sa ťažko žije občanom tejto krajiny. A pre Slovensko nerobí nič.
A ja sa pýtam, kedy sa budete chváliť, pán premiér Heger, možno aj z tohto miesta, ak vás zase nájdeme, lebo ste zasa štyri dni niekde zalezený v diere a nepočuť vás vôbec, neviem, kde ste, a či vás vôbec ešte máme ako predsedu vlády. Pýtam sa, kedy prídete sem a budete sa chváliť, čo ste spravili pre občanov Slovenskej republiky a prestanete len behať po svete a chváliť sa, čo ste spravili pre iné krajiny. Áno, aj to treba, solidarita je fajn, ale najprv musíte pomôcť aj svojim ľuďom, aby ste mohli pomôcť ostatným. Nerobíte vôbec nič. A preto v HLAS-e vám to síce vykrikujeme, ale na každú jednu schôdzu pripravujeme balík opatrení návrhov zákonov, ktoré túto situáciu môžu pomôcť zmierniť. A máme tu pomoc seniorom, trinásty alebo štrnásty dôchodok, aby teda dostali aj niečo navyše.
O chvíľku budeme hovoriť o návrhu, ktorý má pomôcť aj pracujúcim ľuďom a ďalším ťažko skúšaným častiam slovenskej spoločnosti, aby dostali aspoň jednorazovú pomoc, pretože tú, ktorú avizovala vláda, je nedostatočná. Ale čo je ešte najhoršie, vláda ju avizovala, ale dodnes tu žiadny paragraf ani zákon nie je. Vláda neprijala žiadne nariadenie, do parlamentu neposlala žiadne návrhy zákonov. Tak sme ich urobili my, sú tu. Aj štrnásty dôchodok, aj ekonomická pomoc, ktorá zahŕňa všetko, čo predstavil minister Krajniak, ale zároveň sa dotýka ešte 1,6 milióna ďalších pracujúcich, ktorí si tiež zaslúžia pozornosť štátu. O tom budeme hovoriť neskôr. A sú tu ďalšie a ďalšie návrhy zákonov, pomoc zdravotne ťažko postihnutým a ich opatrovateľom alebo tých, ktorí sa o nich starajú. Konkrétne veci. Ale aj včerajšok a celý priebeh debaty ukázal, že príchodom týchto ľudí, mnohých, ktorí nevedia reagovať k podstate veci a ukazujú to dnes od rána, síce tu bol jeden či dvaja, lebo ostatní sa na to vykašľali. Tárajú stále o minulosti, ani jeden z nich sa vo svojom vystúpení nevyjadrí k podstate veci. Keď hovoríme o štrnástom dôchodku, nikto z nich nepovie, že nechcem ho dať, chcem ho dať, alebo ho urobím v polovičnej výške alebo v trojnásobnej. Nič. Ale splieta tu deviate cez desiate, že čo sa robila v roku 2014 alebo ´15 alebo ´16. Ale nič k tejto veci.
A som zvedavý, čo budú hovoriť na zákon o verejnom obstarávaní, ktorý má zjednodušiť nákup zdravých slovenských potravín pre slovenské školy. Som zvedavý, čo poviete na to. Som zvedavý, čo poviete na pomoc zdravotne ťažko postihnutým, ako tam budete argumentovať, alebo tu budete stále len tárať, čo sa udialo pred štyrmi, ôsmimi alebo dvadsiatimi piatimi rokmi, lebo len toto viete. Ale neviete tu odborne nijakým spôsobom debatovať o veci. A to je, žiaľ, hanba celého tohto parlamentu, že sa tu nedá viesť už odborná diskusia o ničom, a to je vážne, vážny signál pre budúcnosť Slovenska, pretože raz sem prídu témy, o ktorých sa bude musieť odborne, dlhodobo a konštruktívne diskutovať, ale parlament v takomto zložení, v akom je dnes, nie je schopný takejto diskusie.
Chcem vás z tohto miesta požiadať, konečne si uvedomte, prečo tu sedíte, páni kolegovia z vládnej koalície, aby ste pomohli občanom Slovenskej republiky. Aj táto Národná rada sa volá Národná rada Slovenskej republiky a sme tu pre ľudí. Ja neviem, či chodíte domov, či nechodíte domov, čo vám tí ľudia rozprávajú? Že sa majú dobre? Že nepotrebujú žiadnu pomoc? Že nič nezdražie? Že chýbajú veci? Že je dostatok tovaru, že si môžu vyberať? Veď sa pozrite, kde sa to Slovensko rúti. A vy si zatvárate oči pred týmito problémami. Je to veľká hanba. Sa vám čudujem, že pri obyčajných bludoch tu budete tárať tri dni o marihuane. To vám záleží, že či, aby niekoho za jointa nezavreli. To vám záleží, ale že dôchodkyňa s 380-eurovým dôchodkom musí skromne povedať, lebo nevie ísť ani demonštrovať, že si asi nekúpi maslo, ale už bude len na margaríne. To vám vôbec nevadí. Tu budete ticho, ani sa nezapojíte do debaty. Ale o drogách, o psoch na reťazi, a tu budete hovoriť, keď ide o občanov Slovenskej republiky, tak sa neráčite ani zúčastniť takejto odbornej debaty.
Ďakujem veľmi pekne. Hanba vám všetkým! (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.5.2022 10:54 - 11:00 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte aj mne krátko sa vyjadriť k návrhu zákona ktorý tu teraz prerokovávame, ale dovoľte, aby som sa vyjadril možno aj trochu širšie.
Naozaj už bolo spomenuté, spomenuté niekoľkokrát, že o zdražovaní, inflácii a ťažkej situácii občanov Slovenskej republiky tu hovoríme z opozície už niekoľko mesiacov a každý týždeň s nádejou sledujeme čo teda táto naša slávna vláda nakoniec príjme a ja som opäť s veľkými očakávaniami po tých veľkých prísľuboch zo strany predsedu vlády a ministra financií čakal čo včera na rokovaní vlády vláda schváli, aby konečne pomohla vlastným občanom, občanom Slovenskej republiky.
A zase som sa tam dočítal, že sa zaoberala zbytočnosťami a akurát tak prijala LEX Ukrajina číslo tri. To znamená ďalšiu pomoc v oblasti myslím liekov alebo niečo také súvisiace s ukrajinským konfliktom a pomo...
===== pomohla vlastným občanom, občanom Slovenskej republiky. A zase som sa tam dočítal, že sa zaoberala zbytočnosťami a akurát tak prijala lex Ukrajina č. 3, to znamená ďalšiu pomoc v oblasti, myslím, liekov alebo niečo také, súvisiace s ukrajinským konfliktom a pomoc utečencom alebo komu to má smerovať.
Pýtam sa, kedy konečne vláda Slovenskej republiky ide prijať lex Slovensko? Pýtam sa, kedy konečne vláda prijme balík opatrení pre svojich vlastných občanov? Je fajn, že sa pán premiér Heger chváli tým, že Slovensko v pomere k veľkosti svojej ekonomiky je pomaly štvrtou krajinou na svete v poradí, ktorá najviac prispieva a pomáha Ukrajine. Štvrtou. S tým sa chváli. A určite mu dobre robí, že ho tľapkajú po Bruseli po pleciach, aké je to úžasné, aké je to super. Páči sa mu, keď v žiari reflektorov do medzinárodných médií tára o tom, že hoci odpojenie od energií z Ruska by nás zdevastovalo kompletne, ale Slovensko musí byť odvážne a musí ísť príkladom. A úplne kašle na národno-štátne záujmy Slovenskej republiky a úplne kašle na to, ako sa ťažko žije občanom tejto krajiny. A pre Slovensko nerobí nič.
A ja sa pýtam, kedy sa budete chváliť, pán premiér Heger, možno aj z tohto miesta, ak vás zase nájdeme, lebo ste zasa štyri dni niekde zalezený v diere a nepočuť vás vôbec, neviem, kde ste, a či vás vôbec ešte máme ako predsedu vlády. Pýtam sa, kedy prídete sem a budete sa chváliť, čo ste spravili pre občanov Slovenskej republiky a prestanete len behať po svete a chváliť sa, čo ste spravili pre iné krajiny. Áno, aj to treba, solidarita je fajn, ale najprv musíte pomôcť aj svojim ľuďom, aby ste mohli pomôcť ostatným. Nerobíte vôbec nič. A preto v HLAS-e vám to síce vykrikujeme, ale na každú jednu schôdzu pripravujeme balík opatrení návrhov zákonov, ktoré túto situáciu môžu pomôcť zmierniť. A máme tu pomoc seniorom, trinásty alebo štrnásty dôchodok, aby teda dostali aj niečo navyše.
O chvíľku budeme hovoriť o návrhu, ktorý má pomôcť aj pracujúcim ľuďom a ďalším ťažko skúšaným častiam slovenskej spoločnosti, aby dostali aspoň jednorazovú pomoc, pretože tú, ktorú avizovala vláda, je nedostatočná. Ale čo je ešte najhoršie, vláda ju avizovala, ale dodnes tu žiadny paragraf ani zákon nie je. Vláda neprijala žiadne nariadenie, do parlamentu neposlala žiadne návrhy zákonov. Tak sme ich urobili my, sú tu. Aj štrnásty dôchodok, aj ekonomická pomoc, ktorá zahŕňa všetko, čo predstavil minister Krajniak, ale zároveň sa dotýka ešte 1,6 milióna ďalších pracujúcich, ktorí si tiež zaslúžia pozornosť štátu. O tom budeme hovoriť neskôr. A sú tu ďalšie a ďalšie návrhy zákonov, pomoc zdravotne ťažko postihnutým a ich opatrovateľom alebo tých, ktorí sa o nich starajú. Konkrétne veci. Ale aj včerajšok a celý priebeh debaty ukázal, že príchodom týchto ľudí, mnohých, ktorí nevedia reagovať k podstate veci a ukazujú to dnes od rána, síce tu bol jeden či dvaja, lebo ostatní sa na to vykašľali. Tárajú stále o minulosti, ani jeden z nich sa vo svojom vystúpení nevyjadrí k podstate veci. Keď hovoríme o štrnástom dôchodku, nikto z nich nepovie, že nechcem ho dať, chcem ho dať, alebo ho urobím v polovičnej výške alebo v trojnásobnej. Nič. Ale splieta tu deviate cez desiate, že čo sa robila v roku 2014 alebo ´15 alebo ´16. Ale nič k tejto veci.
A som zvedavý, čo budú hovoriť na zákon o verejnom obstarávaní, ktorý má zjednodušiť nákup zdravých slovenských potravín pre slovenské školy. Som zvedavý, čo poviete na to. Som zvedavý, čo poviete na pomoc zdravotne ťažko postihnutým, ako tam budete argumentovať, alebo tu budete stále len tárať, čo sa udialo pred štyrmi, ôsmimi alebo dvadsiatimi piatimi rokmi, lebo len toto viete. Ale neviete tu odborne nijakým spôsobom debatovať o veci. A to je, žiaľ, hanba celého tohto parlamentu, že sa tu nedá viesť už odborná diskusia o ničom, a to je vážne, vážny signál pre budúcnosť Slovenska, pretože raz sem prídu témy, o ktorých sa bude musieť odborne, dlhodobo a konštruktívne diskutovať, ale parlament v takomto zložení, v akom je dnes, nie je schopný takejto diskusie.
Chcem vás z tohto miesta požiadať, konečne si uvedomte, prečo tu sedíte, páni kolegovia z vládnej koalície, aby ste pomohli občanom Slovenskej republiky. Aj táto Národná rada sa volá Národná rada Slovenskej republiky a sme tu pre ľudí. Ja neviem, či chodíte domov, či nechodíte domov, čo vám tí ľudia rozprávajú? Že sa majú dobre? Že nepotrebujú žiadnu pomoc? Že nič nezdražie? Že chýbajú veci? Že je dostatok tovaru, že si môžu vyberať? Veď sa pozrite, kde sa to Slovensko rúti. A vy si zatvárate oči pred týmito problémami. Je to veľká hanba. Sa vám čudujem, že pri obyčajných bludoch tu budete tárať tri dni o marihuane. To vám záleží, že či, aby niekoho za jointa nezavreli. To vám záleží, ale že dôchodkyňa s 380-eurovým dôchodkom musí skromne povedať, lebo nevie ísť ani demonštrovať, že si asi nekúpi maslo, ale už bude len na margaríne. To vám vôbec nevadí. Tu budete ticho, ani sa nezapojíte do debaty. Ale o drogách, o psoch na reťazi, a tu budete hovoriť, keď ide o občanov Slovenskej republiky, tak sa neráčite ani zúčastniť takejto odbornej debaty.
Ďakujem veľmi pekne. Hanba vám všetkým! (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.5.2022 9:46 - 9:48 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcem len doplniť pánov primátorov, že táto myšlienka nie je nová a už počas vlády, keď som bol predsedom vlády Slovenskej republiky sme už zo SMOS-om viedli rokovania a mal to byť ďalší krok v rámci vzťahov štát - verzus samosprávy a dokonca sme to ZMOS-u naznačili na jednom zo snemov, že to bude ďalší z krokov vlády, aby sa zbavila týchto pozemkov, resp. previedla ich v intravilánoch, pretože naozaj častokrát ako štát vlastní rôzne trojmetrové pásy popri chodníkoch a keď chce robiť obec nejaký odvodňovací kanál alebo potrebuje spraviť len nejaké výkopové práce pre nejaké svoje siete, tak sa jednoducho nevie dopátrať stanoviska atď. Jednoducho sme si uvedomovali, že tá situácia je zložitá a mali sme to v pláne urobiť. Samozrejme cez voľby došlo k výmene vlády, takže sme to už my nestihli spraviť, ale vám garantujem, že keby sme pokračovali vo vládnutí, tak je to už dávno spravené. Keďže táto vláda ani žiadne dobré myšlienky z minulosti absolútne nepreberá a všetko ruší, ale zas sama nerobí nič, tak sme už po druhýkrát sa rozhodli tento zákon do parlamentu sem pridať. To nie je prvýkrát. Už je tu druhýkrát. Druhýkrát vidím aký záujem vzbudil u koaličných poslancov. Je to naozaj praktická vec. Odťažilo by sa obciam a mestám, zrýchlila by sa výstavby, zrýchlilo by sa plánovanie, zrýchlilo by sa čerpanie eurofondov. Jednoducho by sa zjednodušil a zlepšil život ľudí žijúcich v našich obciach a mestách a jednoducho vidíte, títo ľudia tu budú sedieť alebo ani nesedieť a keď aj sedieť, tak robiť všetko preto, len aby tu robili deštrukciu a tárali tu. Oni furt niečo z minulosti. Ja som ešte nepočul tomto pléne pri konkrétnej odbornej veci, že by sa diskutovalo zo strany koalície k faktom, ale vždy tu tárajú, čo bolo pred piatimi alebo desiatimi rokmi, lebo k pointe veci sa nevedia vyjadriť. Žiaľ to je ich obraz. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis