Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.9.2021 o 10:59 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2021 10:59 - 11:01 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým za faktické poznámky. Pripomínam ešte raz, myslel som, že naozaj na tejto schôdzi budeme hovoriť o konkrétnych opatreniach, a že budeme hovoriť aj o tom, že či napríklad vláda mieni odškodniť napríklad ak hovoríme, že možno to bude dopad na rozpočet domácností vo výške 150 eur, tak či vyčleníme 150 miliónov eur, aby sme miliónom domácnostiam pomohli alebo vyčleníme 300 miliónov eur, aby sme dvom miliónom domácnostiam pomohli a tak ďalej, a tak ďalej. Okrem iných opatrení.
Ale predseda hospodárskeho výboru pán Kremský, ktorý by mal byť etalónom riešení v oblasti hospodárstva tu zasa vyplakáva a tára o minulosti. Nepovedal nič. Ako predseda hospodárstva čo by mienil robiť predseda výboru hospodárskeho. Nič. Zasa to isté. Čo pred rokom, čo pred troma, čo pred ôsmimi. Občanov zaujíma čo sa bude robiť zajtra v tejto krajine, nie to, čo bolo predvčerom. Žiaľ bohu.
Takže by som očakával práve od vás, ktorí sedíte na takých tých výsostných stoličkách tam hore, ako najväčšie hviezdy a odborníci tohto parlamentu, aby ste tomu prispôsobili aj obsah svojich vyjadrení. A viete, samozrejme, že my sa od OĽANO aj od SAS budeme líšiť v tom pohľade na svet, pretože vy by ste asi povedali aj občanom pri blížiacej sa zime, že občania sneh padá. Lebo to každú zimu padá. A keď vám napadá ale toľko, že je kalamita a ohrozí chod tohto štátu, tak vy by ste im povedali, no na to máte byť nachystaním, to je kalamita, majte lopaty a choďte si pomôcť.
My by sme išli tú kalamitu riešiť pretože povinnosť štátu je v kritických situáciách občanom pomôcť a ja aj tento rast energií považujem za kritický a som presvedčený, že tu zasiahnuť vláda musí.
A hovoriť o dedičstvách, prosím vás pekne, tak čo zdedili potom aj Česi? Francúzi? Taliani? Španieli? Všetci zdedili, keď to všetci riešia? Len my tu driememe a pozeráme čo robiť, lebo nič neviete.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 29.9.2021 10:22 - 10:34 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predsedajúci, pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte sa aj mne krátko vyjadriť k predmetu tejto schôdze a v závere svojho vystúpenia aj podať pozmeňujúci a doplňujúci návrh k uzneseniu, ktoré máme pred sebou. Na úvod, ale žiaľ musím povedať, že tak ako od včera sledujem túto diskusiu o tak závažnej téme ako je rast cien energií, tak musím skonštatovať, že mám z toho pocit, ako keby sme zostali uväznení v minulosti. Pretože sa tu nerozpráva skoro vôbec o tom, čo sa bude diať zajtra, napozajtra, o týždeň, o dva, ale všetci sa vracajú len do minulosti. Čo sa stalo pred rokom, čo sa stalo pre piatimi rokmi, čo sa stalo pred 15 rokmi a z toho má občan veľké nič. Pretože ak občan tejto krajiny v tejto situácií kedy je vystrašený rastúcimi cenami energií pozerá túto schôdzu od včera, tak vám garantujem, že on sa do dnešného momentu nedozvedel nič. Čo sa to vlastne v tejto kraji ide diať, akým spôsobom táto krajina ide na to reagovať a čo teda môže, alebo nemôže čakať od vlády Slovenskej republiky. Namiesto toho, tu počúva, kto kedy postavil si akú solárnu elektráreň, kto kedy čo sprivatizoval, kto kedy čo nesprivatizoval a tak ďalej. Dámy a páni ale z toho sa už občan tejto krajiny nenaje, to už jednoducho tak je a my si to môžme niekde vykrikovať ale jednoducho to nepomôže s tým, že od 1. januára idú vzrásť ceny energií. Tu máme hovoriť o tom, čo ideme s tým robiť? Čo sa ide diať od dnes dopredu, to čo sa stalo pred týždňom žiaľ, môžme si to niekde na konferenciách rozprávať, ale občanovi to nepomôže. A takto sa v tomto parlamente diskutuje o všetkých témach zásadného charakteru. Keď je vám vyčítané kolegom z vládnej koalície, že nerobíte, to čo máte robiť, tak na miesto toho aby ste dokázali tu za týmto rečníckym pultom faktami obhájiť svoje rozhodnutia, vraciate sa do vlád minulých aj dokonca ste ochotní prísť ešte aj pomaly pred vznik Slovenskej republiky, čo sa všetko v tejto krajine dialo. Ale nikdy neviete brániť sami seba tým, prečo robíte to, čo robíte v daný moment, vždy len vykrikujete, čo niekto robil v minulosti a nikdy nehovoríte o konkrétnom probléme ktorý na stole je. A takto isto dnes argumentujete aj v otázke rastu cien energií, kedy sa vraciate dozadu x rokov a hovoríte, že jednoducho toto sú všetko viny bývalých vlád. Dámy a páni rast cien energií nie je problém Slovenskej republiky v tomto momente.
===== len vykrikujete, čo niekto robil v minulosti. A nikdy nehovoríte o konkrétnom probléme na stole je. A takto isto dnes argumentujete aj v otázke cien energií, kedy sa vraciate dozadu x-rokov a hovoríte, že jednoducho toto sú všetko viny bývalých vlád.
Dámy a páni, rast cien energií nie je problém Slovenskej republiky v tomto momente len, rast cien energií je dnes problém všetkých okolitých štátov v Európe a aj vo svete. A na rozdiel od Slovenska už dnes v mnohých krajinách Európy občania vedia, čo môžu čakať. Pretože Česká republika ohlásila, že pripraví energetické šeky, ktoré možno dostane až 3,2 mil. domácností alebo obyvateľov v Čechách, aby im kompenzovala zvýšené náklady z rastu cien energií. Španielsko rozhodlo o tom, že ide znížiť daň z elektrickej energie alebo DPH na elektrickú energiu dočasne, aby tým pádom znížili možnosť rastu ceny alebo kompenzovala časť rastu tej ceny. Taliani vyčlenili balík 3 mld. eur, aby z toho sanovali opäť ten dopad na hospodárstvo a občanov vlastnej krajiny. Hovoria o tom veľmi konkrétne a riešia, nevyplakávajú ako my tu vyplakávame. Ale jednoducho vlády už riešenie dávno majú. A tejto téme sa bude dokonca pravdepodobne baviť aj summit premiérov Európskej únie v októbri. Pretože to trápi každú jednu krajinu. To nie je problém Slovenska a problém bývalých vlád. Však občania nech si to pozrú, ale o tom netreba rozprávať päť hodín. Však ľudia vidia, čo cítili v peňaženkách a čo budú cítiť teraz. Oni nie sú nevzdelaní alebo nevedia čo sa deje, si myslíte.
Preto som očakával , že na tejto schôdzi naozaj vláda povie, občania kľud, nebojte sa, opozícia síce nás obviňuje, že nič nerobíme, ale ukážeme vám x-opatrení, ktoré máme pripravené v nejakom balíku opatrení na zmiernenie týchto rastov. No nič. Od včera tu nezaznelo ani jedno jediné riešenie. Minister nám povie, 73 alebo 74 % plynu v zásobníkoch to je OK. Kde na to prišiel? Počas predchádzajúci vlád, aj mojej, aj Roberta Fica, sme vždy trvali na tom, že pred zimou každý normálny predseda vlády, ale aj minister hospodárstva so zdravým sedliackym rozumom sa prvé prišiel spýtať do SPP ako sme na tom zo zásobami. Máme dosť plynu na to, ak by náhodou došlo aj k zastaveniu dodávok smerom na Slovensko. Ak bude tuhá zima a bude silná vykurovacia sezóne, máme to všetko pokryté? A až keď sme dostali odpoveď, že áno, Slovensko je pripravené na minimálne na 90, 100 alebo 110 dní, tak vtedy mohol premiér alebo minister hospodárstva v kľude spať. Lebo vedel, že toto má zagarantované. A občania sa nemusia báť, že si nebudú musieť vo februári kúriť nakoniec drevo niekde pomaly v strede izby, lebo plyn nebude jednoducho dodaný. Veď to sú základné normálne momenty riadenia krajiny. Tak ako sa človek stará o svoje domáce hospodárstvo, tak sa musí minister hospodárstva od rána do večera starať, čo sa v krajine deje. No len to by muselo tomuto ministrovi na občanoch záležať. A to by musel používať zdravý sedliacky rozum a nie ideológiu.
Preto, ešte raz, podporme to uznesenie, ktoré je na stole. Nech nám tá vláda konečne už príde povedať, čo chce robiť a nech nám tu nerozpráva dva dni o tom, čo, kto spravil ja, a čo spravil Fico a čo spravili ostatné vlády, pretože to už je jednoducho za nami. S tým už sa nespraví nič. To už nemá zásadný žiadny vplyv na to, ako bude vyzerať rozpočet rodín na budúce, na budúci nový rok alebo na tieto Vianoce.
A keď už nevedia, tak nech aspoň počúvajú opozíciu. Pretože opozícia veľakrát príde s rozumnými návrhmi, ale sú zmietané zo stola len kvôli tomu, že to spravila opozícia. Hoci tu vykrikujete neustále, opozícia ste nekonštruktívni, mali by ste nás podporiť a mali by ste nám pomáhať. Spočítajte si, to už sú stovky pomaly zákonov, ktoré sme vám tu podporili jednomyseľne častokrát, ak sa týkali ochrany zdravia, nejakých krízových situácií, COVID-u, korony a neviem čoho všetkého. Koľko ste ich schválili nám? Koľko? Okrem možno posledne nejakého vysokoškolského vzdelania ani jeden. Ani jeden, lebo nemáte ani toľko v sebe, aby ste preniesli v tej svojej zášti a odporu voči opozícii, aby ste sa preniesli cez to a videli v tom zákone občana a to, čo mu to môže priniesť a nie opozíciu alebo, alebo svojho politického nepriateľa. Žiaľ, ani toto v sebe nemáte ani v ťažkých situáciách, v akej sa krajina nachádza. A mňa to veľmi mrzí. Mňa to veľmi mrzí, pretože v takýchto situáciách treba prichádzať s riešeniami a nielen politikárčiť a hore dole vykrikovať si kto bol lepší alebo horší a kto lepší bude alebo nebude.
Preto mi dovoľte, aby som upriamil pozornosť nášho skvelého ministra hospodárstva aj na to, že keď už nevyužil, aby napríklad pod krídla štátu dostal aj východoslovenskú energetiku, tak stále, chvalabohu, vďaka rozhodnutiam bývalých vlád má dnes k dispozícii stále Slovenský plynárensky priemysel. Je tam jediným akcionárom. Má v rukách Slovenskú elektronizačnú a prenosovú sústavu, akciovú spoločnosť, ktorú má takisto 100-percentne v rukách. A nech začne využívať opäť so zdravým sedliackym rozumom ako hospodár to, čo v rukách má. Pretože je iba na ňom a na vláde, či sa rozhodne či má SEPS vygenerovať zase 100 mil. zisku a previesť dividendy do štátneho rozpočtu alebo použiť na investície, alebo si povie, že tento rok ten zisk oželieme, ale znížime ceny a za poplatky tak, aby sme dovolili a umožnili znižovať ceny pre konečných spotrebiteľov. Pri SPP takisto. V 2019 sme s ministrom Žigom rozhodli, že ako jediný akcionár dal príkaz predstavenstvu, že Slovenský plynárensky priemysel nevyužije cenníky, ktoré mu dovoľoval regulačný úrad a rozhodol sa, že ponechá ceny tak, ako boli predchádzajúci rok. A o to teraz žiadam aj ja. Slovenský plynárensky priemysel ako náš štátny podnik nemá povinnosť využiť maximálne ceny. Regulačný úrad len hovorí, čo je maximálna cena, ktorá sa nesmie prekročiť. Ale neprikazuje, že ju musíte aj použiť. A preto som presvedčený, že v oblasti plynu, ak Slovenský plynárensky priemysel, ktorý ovláda 62 % trhu na Slovensku sa rozhodne ponechať ceny na úrovni tohto roka alebo ich iba mierne zvýši, tak donúti celú komplet konkurenciu, ktorá tu ešte na Slovensku funguje väčšinou v zahraničných rukách, aby tie ceny nezdvihli. Pretože tí zákazníci by od nich odišli a vrátili by sa k SPP. A dobre si rozmyslia, či budú s SPP súperiť alebo nie. Preto podávam návrh, aby sme do uznesenia, ktoré je predložené doplnili nasledujúcu vec, aby sa v časti, v ktorej Národná rada Slovenskej republiky žiada vládu Slovenskej republiky, aby sa ten text upravil nasledovne: žiada vládu Slovenskej republiky po a) a prečítam celé znenie pôvodného uznesenia, aby v termíne do 15. októbra 2021 predložila Národnej rade Slovenskej republiky vecný, po prvé vecný a časový harmonogram krokov, ktoré vláda Slovenskej republiky okamžite podnikne, aby eliminovala ťažké sociálne a hospodárske dopady výrazného zvýšenia cien energií, elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022. Po druhé, postup pri ochrane finančných záujmov Slovenskej republiky v súvislosti s ukončením výstavby a sprevádzkovaním medzinárodného plynovodu Nord Stream 2. A po b), to je ten doplňujúci návrh, uložiť ministrovi hospodárstva vydať rozhodnutie jediného akcionára spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., ktorým jej uloží nevyužiť na vykurovacie obdobie 2021/2022 maximálne ceny za dodávku plynu pre odberateľov v domácnosti podľa rozhodnutia, rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví platných na rok 2022 a zachovať ich na úrovni roku 2021.
Je to jeden z možných návrhov, ktorý môže poslúžiť ministrovi Sulíkovi ako inšpirácia. Za týmto návrhom nevidím žiadnu ideológiu, žiadnu politiku. Je to len a len použitie zdravého sedliackeho rozumu a využitia toho, čo v rukách máme a čo reálne ešte ako tak aj ovládať vieme. Pretože zbytok je v rukách medzinárodných inštitúcií, ktoré naozaj nevstávajú a večer nezaspávajú s tým, aby na Slovensku vládou blahobyt. Oni sú tu na to, aby zarobili. Čo je úplne logické. A bolo našou chybou, že sme si tieto strategické podniky a infraštruktúru nechali zobrať do cudzích rúk a dnes vláda častokrát veľmi impotentne sa musí pozerať na to, čo sa v krajine deje, pretože už nemá a stratila reálne možnosti ovplyvniť. Tak, prosím, využijme aspoň to málo, čo nám v rukách zostalo na to, aby sme ochránili občanov Slovenskej republiky. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 29.9.2021 10:22 - 10:34 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predsedajúci, pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte sa aj mne krátko vyjadriť k predmetu tejto schôdze a v závere svojho vystúpenia aj podať pozmeňujúci a doplňujúci návrh k uzneseniu, ktoré máme pred sebou. Na úvod, ale žiaľ musím povedať, že tak ako od včera sledujem túto diskusiu o tak závažnej téme ako je rast cien energií, tak musím skonštatovať, že mám z toho pocit, ako keby sme zostali uväznení v minulosti. Pretože sa tu nerozpráva skoro vôbec o tom, čo sa bude diať zajtra, napozajtra, o týždeň, o dva, ale všetci sa vracajú len do minulosti. Čo sa stalo pred rokom, čo sa stalo pre piatimi rokmi, čo sa stalo pred 15 rokmi a z toho má občan veľké nič. Pretože ak občan tejto krajiny v tejto situácií kedy je vystrašený rastúcimi cenami energií pozerá túto schôdzu od včera, tak vám garantujem, že on sa do dnešného momentu nedozvedel nič. Čo sa to vlastne v tejto kraji ide diať, akým spôsobom táto krajina ide na to reagovať a čo teda môže, alebo nemôže čakať od vlády Slovenskej republiky. Namiesto toho, tu počúva, kto kedy postavil si akú solárnu elektráreň, kto kedy čo sprivatizoval, kto kedy čo nesprivatizoval a tak ďalej. Dámy a páni ale z toho sa už občan tejto krajiny nenaje, to už jednoducho tak je a my si to môžme niekde vykrikovať ale jednoducho to nepomôže s tým, že od 1. januára idú vzrásť ceny energií. Tu máme hovoriť o tom, čo ideme s tým robiť? Čo sa ide diať od dnes dopredu, to čo sa stalo pred týždňom žiaľ, môžme si to niekde na konferenciách rozprávať, ale občanovi to nepomôže. A takto sa v tomto parlamente diskutuje o všetkých témach zásadného charakteru. Keď je vám vyčítané kolegom z vládnej koalície, že nerobíte, to čo máte robiť, tak na miesto toho aby ste dokázali tu za týmto rečníckym pultom faktami obhájiť svoje rozhodnutia, vraciate sa do vlád minulých aj dokonca ste ochotní prísť ešte aj pomaly pred vznik Slovenskej republiky, čo sa všetko v tejto krajine dialo. Ale nikdy neviete brániť sami seba tým, prečo robíte to, čo robíte v daný moment, vždy len vykrikujete, čo niekto robil v minulosti a nikdy nehovoríte o konkrétnom probléme ktorý na stole je. A takto isto dnes argumentujete aj v otázke rastu cien energií, kedy sa vraciate dozadu x rokov a hovoríte, že jednoducho toto sú všetko viny bývalých vlád. Dámy a páni rast cien energií nie je problém Slovenskej republiky v tomto momente.
===== len vykrikujete, čo niekto robil v minulosti. A nikdy nehovoríte o konkrétnom probléme na stole je. A takto isto dnes argumentujete aj v otázke cien energií, kedy sa vraciate dozadu x-rokov a hovoríte, že jednoducho toto sú všetko viny bývalých vlád.
Dámy a páni, rast cien energií nie je problém Slovenskej republiky v tomto momente len, rast cien energií je dnes problém všetkých okolitých štátov v Európe a aj vo svete. A na rozdiel od Slovenska už dnes v mnohých krajinách Európy občania vedia, čo môžu čakať. Pretože Česká republika ohlásila, že pripraví energetické šeky, ktoré možno dostane až 3,2 mil. domácností alebo obyvateľov v Čechách, aby im kompenzovala zvýšené náklady z rastu cien energií. Španielsko rozhodlo o tom, že ide znížiť daň z elektrickej energie alebo DPH na elektrickú energiu dočasne, aby tým pádom znížili možnosť rastu ceny alebo kompenzovala časť rastu tej ceny. Taliani vyčlenili balík 3 mld. eur, aby z toho sanovali opäť ten dopad na hospodárstvo a občanov vlastnej krajiny. Hovoria o tom veľmi konkrétne a riešia, nevyplakávajú ako my tu vyplakávame. Ale jednoducho vlády už riešenie dávno majú. A tejto téme sa bude dokonca pravdepodobne baviť aj summit premiérov Európskej únie v októbri. Pretože to trápi každú jednu krajinu. To nie je problém Slovenska a problém bývalých vlád. Však občania nech si to pozrú, ale o tom netreba rozprávať päť hodín. Však ľudia vidia, čo cítili v peňaženkách a čo budú cítiť teraz. Oni nie sú nevzdelaní alebo nevedia čo sa deje, si myslíte.
Preto som očakával , že na tejto schôdzi naozaj vláda povie, občania kľud, nebojte sa, opozícia síce nás obviňuje, že nič nerobíme, ale ukážeme vám x-opatrení, ktoré máme pripravené v nejakom balíku opatrení na zmiernenie týchto rastov. No nič. Od včera tu nezaznelo ani jedno jediné riešenie. Minister nám povie, 73 alebo 74 % plynu v zásobníkoch to je OK. Kde na to prišiel? Počas predchádzajúci vlád, aj mojej, aj Roberta Fica, sme vždy trvali na tom, že pred zimou každý normálny predseda vlády, ale aj minister hospodárstva so zdravým sedliackym rozumom sa prvé prišiel spýtať do SPP ako sme na tom zo zásobami. Máme dosť plynu na to, ak by náhodou došlo aj k zastaveniu dodávok smerom na Slovensko. Ak bude tuhá zima a bude silná vykurovacia sezóne, máme to všetko pokryté? A až keď sme dostali odpoveď, že áno, Slovensko je pripravené na minimálne na 90, 100 alebo 110 dní, tak vtedy mohol premiér alebo minister hospodárstva v kľude spať. Lebo vedel, že toto má zagarantované. A občania sa nemusia báť, že si nebudú musieť vo februári kúriť nakoniec drevo niekde pomaly v strede izby, lebo plyn nebude jednoducho dodaný. Veď to sú základné normálne momenty riadenia krajiny. Tak ako sa človek stará o svoje domáce hospodárstvo, tak sa musí minister hospodárstva od rána do večera starať, čo sa v krajine deje. No len to by muselo tomuto ministrovi na občanoch záležať. A to by musel používať zdravý sedliacky rozum a nie ideológiu.
Preto, ešte raz, podporme to uznesenie, ktoré je na stole. Nech nám tá vláda konečne už príde povedať, čo chce robiť a nech nám tu nerozpráva dva dni o tom, čo, kto spravil ja, a čo spravil Fico a čo spravili ostatné vlády, pretože to už je jednoducho za nami. S tým už sa nespraví nič. To už nemá zásadný žiadny vplyv na to, ako bude vyzerať rozpočet rodín na budúce, na budúci nový rok alebo na tieto Vianoce.
A keď už nevedia, tak nech aspoň počúvajú opozíciu. Pretože opozícia veľakrát príde s rozumnými návrhmi, ale sú zmietané zo stola len kvôli tomu, že to spravila opozícia. Hoci tu vykrikujete neustále, opozícia ste nekonštruktívni, mali by ste nás podporiť a mali by ste nám pomáhať. Spočítajte si, to už sú stovky pomaly zákonov, ktoré sme vám tu podporili jednomyseľne častokrát, ak sa týkali ochrany zdravia, nejakých krízových situácií, COVID-u, korony a neviem čoho všetkého. Koľko ste ich schválili nám? Koľko? Okrem možno posledne nejakého vysokoškolského vzdelania ani jeden. Ani jeden, lebo nemáte ani toľko v sebe, aby ste preniesli v tej svojej zášti a odporu voči opozícii, aby ste sa preniesli cez to a videli v tom zákone občana a to, čo mu to môže priniesť a nie opozíciu alebo, alebo svojho politického nepriateľa. Žiaľ, ani toto v sebe nemáte ani v ťažkých situáciách, v akej sa krajina nachádza. A mňa to veľmi mrzí. Mňa to veľmi mrzí, pretože v takýchto situáciách treba prichádzať s riešeniami a nielen politikárčiť a hore dole vykrikovať si kto bol lepší alebo horší a kto lepší bude alebo nebude.
Preto mi dovoľte, aby som upriamil pozornosť nášho skvelého ministra hospodárstva aj na to, že keď už nevyužil, aby napríklad pod krídla štátu dostal aj východoslovenskú energetiku, tak stále, chvalabohu, vďaka rozhodnutiam bývalých vlád má dnes k dispozícii stále Slovenský plynárensky priemysel. Je tam jediným akcionárom. Má v rukách Slovenskú elektronizačnú a prenosovú sústavu, akciovú spoločnosť, ktorú má takisto 100-percentne v rukách. A nech začne využívať opäť so zdravým sedliackym rozumom ako hospodár to, čo v rukách má. Pretože je iba na ňom a na vláde, či sa rozhodne či má SEPS vygenerovať zase 100 mil. zisku a previesť dividendy do štátneho rozpočtu alebo použiť na investície, alebo si povie, že tento rok ten zisk oželieme, ale znížime ceny a za poplatky tak, aby sme dovolili a umožnili znižovať ceny pre konečných spotrebiteľov. Pri SPP takisto. V 2019 sme s ministrom Žigom rozhodli, že ako jediný akcionár dal príkaz predstavenstvu, že Slovenský plynárensky priemysel nevyužije cenníky, ktoré mu dovoľoval regulačný úrad a rozhodol sa, že ponechá ceny tak, ako boli predchádzajúci rok. A o to teraz žiadam aj ja. Slovenský plynárensky priemysel ako náš štátny podnik nemá povinnosť využiť maximálne ceny. Regulačný úrad len hovorí, čo je maximálna cena, ktorá sa nesmie prekročiť. Ale neprikazuje, že ju musíte aj použiť. A preto som presvedčený, že v oblasti plynu, ak Slovenský plynárensky priemysel, ktorý ovláda 62 % trhu na Slovensku sa rozhodne ponechať ceny na úrovni tohto roka alebo ich iba mierne zvýši, tak donúti celú komplet konkurenciu, ktorá tu ešte na Slovensku funguje väčšinou v zahraničných rukách, aby tie ceny nezdvihli. Pretože tí zákazníci by od nich odišli a vrátili by sa k SPP. A dobre si rozmyslia, či budú s SPP súperiť alebo nie. Preto podávam návrh, aby sme do uznesenia, ktoré je predložené doplnili nasledujúcu vec, aby sa v časti, v ktorej Národná rada Slovenskej republiky žiada vládu Slovenskej republiky, aby sa ten text upravil nasledovne: žiada vládu Slovenskej republiky po a) a prečítam celé znenie pôvodného uznesenia, aby v termíne do 15. októbra 2021 predložila Národnej rade Slovenskej republiky vecný, po prvé vecný a časový harmonogram krokov, ktoré vláda Slovenskej republiky okamžite podnikne, aby eliminovala ťažké sociálne a hospodárske dopady výrazného zvýšenia cien energií, elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022. Po druhé, postup pri ochrane finančných záujmov Slovenskej republiky v súvislosti s ukončením výstavby a sprevádzkovaním medzinárodného plynovodu Nord Stream 2. A po b), to je ten doplňujúci návrh, uložiť ministrovi hospodárstva vydať rozhodnutie jediného akcionára spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., ktorým jej uloží nevyužiť na vykurovacie obdobie 2021/2022 maximálne ceny za dodávku plynu pre odberateľov v domácnosti podľa rozhodnutia, rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví platných na rok 2022 a zachovať ich na úrovni roku 2021.
Je to jeden z možných návrhov, ktorý môže poslúžiť ministrovi Sulíkovi ako inšpirácia. Za týmto návrhom nevidím žiadnu ideológiu, žiadnu politiku. Je to len a len použitie zdravého sedliackeho rozumu a využitia toho, čo v rukách máme a čo reálne ešte ako tak aj ovládať vieme. Pretože zbytok je v rukách medzinárodných inštitúcií, ktoré naozaj nevstávajú a večer nezaspávajú s tým, aby na Slovensku vládou blahobyt. Oni sú tu na to, aby zarobili. Čo je úplne logické. A bolo našou chybou, že sme si tieto strategické podniky a infraštruktúru nechali zobrať do cudzích rúk a dnes vláda častokrát veľmi impotentne sa musí pozerať na to, čo sa v krajine deje, pretože už nemá a stratila reálne možnosti ovplyvniť. Tak, prosím, využijme aspoň to málo, čo nám v rukách zostalo na to, aby sme ochránili občanov Slovenskej republiky. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.9.2021 15:35 - 15:37 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne aj za priebeh celej tejto diskusie. Až na jedno vystúpenie boli všetky naozaj k veci a podporné. Naozaj vás chcem poprosiť, kolegyne, kolegovia z koalície, keby ste si ju mohli aspoň prečítať. Tá deklarácia má jeden a pol A štvorky. Prosím, prečítajte si ju, aby ste naozaj videli, že to nie je žiadna politická deklarácia, ale je to deklarácia, ktorá hovorí o tom, že moc nás pochádza z ľudu a ľud má právo kedykoľvek nám ju odobrať. Nie je na tom nič ideologické, nič, čo by sa mohlo nejakým spôsobom stať predmetom politického súperenia. Ak máte aspoň štipku nejakých hodnôt v sebe a úctu k občanom tejto krajiny, tak vás prosím o podporu tejto deklarácie, hoc je to len deklarácia a nikoho nezaväzuje k ničomu, ale ako povedal pán poslanec Mazurek, bolo by to aspoň nejaké gesto aj voči ľuďom, že si ich vážime, ale aj nejaký odkaz vláde, že by mala niečo robiť.
No, milujem v rozpravách, keď sa ľudia, o ktorých ani nevieme, čo predtým robili, pýtajú ostatných, kde šúchali nohami. Pán poslanec Žiak, ja netuším, ani kde vy ste doteraz šuchtali nohami. Pani, nechajte ho, idem mu hovoriť, tak nech ma počúva. Ja neviem, kde ste vy doteraz šúchali nohami. A možno vy ste po tých protestoch behali, kľudne, v poriadku, ale chcem vám povedať jednu vec. Keď ste chceli našu vládu položiť, tak ste mohli na to využiť ústavné právo, tak ako je v ústave napísané, kľudne ste mohli priniesť 300-tisíc podpisov a ja vám garantujem, že ak by som bol býval vtedy v pozícii predsedu vlády Slovenskej republiky, čo pravdepodobne už som asi vtedy bol, tak vám garantujem, že by som urobil všetko preto, aby som vôľu ľudu vyslyšal a predčasné voľby alebo referendum by sme vypísali. Ale neviem, čo ste robili, akí ste boli pohodlní, že ste si nedali ani toľko námahy, aby ste takúto petíciu zorganizovali a vôľu ľudí si vypočuli aj čiernu na bielom na papieri. Vám stačilo len behať po námestiach a tak ďalej a to robíte aj teraz. Som zvedavý, ako budete hlasovať, kde máte vyjadriť svoj názor, či rešpektujete vôľu ľudí a rešpektujete slovenskú ústavu. Prosím vás pekne, ešte ste mladý na to, aby ste tu ostatných kolegov poučovali, kto kde šúchal nohami a tak ďalej. Budeme sa baviť možno niekedy a rád pôjdem s vami do debaty a budem sa vás pýtať, čo ste vy ešte za svoj život urobili pre Slovenskú republiku. Veľmi sa na tú debatu teším. Trošku skromnosti, mladý pán.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 22.9.2021 14:59 - 15:09 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na úvod sa mi žiada povedať, že vlády Igora Matoviča na Slovensku priniesli nielen chaos a zmätok ako trvalý jav, na ktorý si, dúfam, nikto z nás nezvykne, ale priniesli aj obrovskú vzájomnú nevraživosť medzi ľuďmi, ktorí žijú v Slovenskej republike. Žiaľ, slovenská spoločnosť je dnes rozorvaná a rozhádaná snáď ako nikdy predtým a namiesto upokojenia a akejsi jednoty, ktorú tak veľmi potrebuje každý národ v takomto ťažkom čase, sme svedkami čoraz väčších rozporov medzi ľuďmi. A vlny hejtu a odporu zaplavujú sociálne siete a, žiaľ, mnohí slovenskí politici tejto eskalovanej nenávisti čoraz viacej aj prispôsobujú svoje kroky. A tak sme svedkami smutného javu, že napríklad Národná rada, ktorá má byť výkladnou skriňou slovenskej spoločnosti, úplne upustila od jedného zo svojich základných cieľov, a to aj formovať túto spoločnosť a robiť ju lepšou. Pretože ak to nebudeme robiť, tak tá spoločnosť sa rúti do záhuby. Pod strachom z hejtu alebo odporu dnes mnohí poslanci nie sú schopní ani prihlásiť sa k elementárnym pravidlám demokracie, ústavnosti alebo aj obyčajnej ľudskej slušnosti. Dnes tu, žiaľ, máme problém otvorene povedať, že nechceme, aby sa po človeku iného vierovyznania pľulo na ulici, že dieťa v škole nemôže byť terčom nenávistných útokov, ak má rodiča napríklad inej národnosti, alebo že zdravotne postihnutí nesmú byť terčom výsmechu a vzájomného pohŕdania. Túto snemovňu už ovládol strach, že akýkoľvek prejav slušnosti sa vysvetlí ako slabosť a stane sa okamžite terčom nenávistných útokov. Žiaľ sú na Slovensku stále politici, ktorí sa v takýchto útokoch vyžívajú, prijali ich za svoju politickú podstatu a stratili akýkoľvek zmysel pre základnú hodnotovú orientáciu. A preto sa vás, preto sa vám dnes prihováram s výzvou, aby sme tento strach odložili a potvrdili aspoň niečo, čo by malo byť v demokratickej spoločnosti úplne samozrejmé.
Jednou z kľúčových pasáží slovenskej ústavy je tá, ktorá tu už bola citovaná, že štátna moc pochádza od občanov a nositeľom moci v Slovenskej republike je ľud a ľudia sú tí, ktorí moc dávajú, a preto ľudia musia mať právo aj moc za presne stanovených podmienok nám odobrať. Dnes je však toto právo ľudí spochybnené a pošliapané. Šesťstotisíc občanov Slovenskej republiky sa márne dovoláva svojho ústavného práva na priamu demokraciu prostredníctvom referenda o predčasných voľbách. Jediné, čo od predstaviteľov vládnej koalície počuje, sú argumenty, ako sa to nedá.
Týchto 600-tisíc občanov podpísalo petíciu za vypísanie referenda o predčasných voľbách naozaj v mimoriadne ťažkej situácii, v pandemických podmienkach a museli pre uplatnenie svojho práva vykonať oveľa viac, ako by museli vykonať v bežných časoch, napriek tomu bola táto petícia najrýchlejšie vyzbieraním podpisov za predčasné voľby v histórii našej krajiny. A dôvod je jednoduchý, obe vlády Igora Matoviča pri riadení krajiny fatálne zlyhali. Spreneverili sa svojim volebným sľubom, nedokázali sa vysporiadať s pandémiou, neposunuli Slovensko vpred v žiadnej oblasti, ale uvrhli ho do totálneho chaosu. Občania svojou aktivitou vysoko prekročili ústavou požadovaný počet podpisov. Referendum o predčasných voľbách sa preto jednoducho musí uskutočniť. Vážení kolegovia, bez ohľadu na to, čo si o tom myslíte, musí sa uskutočniť. Žiaľ, ich vôľa však bola jednoducho touto vládnou mašinériou ignorovaná.
Ústavný súd po podaní pani prezidentky zamietol konanie referenda podľa striktného výkladu ústavy. Tento výklad je v absolútnom nesúlade s tým, čo sa na Slovensku už odohralo, teda s predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré sme už trikrát na Slovensku reálne absolvovali. A teda ak text ústavy v niektorých častiach nie je v súlade so zrejmým úmyslom zákonodarcu dať ľuďom právo priamo rozhodovať, je povinnosťou politika bezodkladne tento text zmeniť.
HLAS si svoju úlohu splnil. Pripravili sme takú novelu rokovacieho poriadku parlamentu, o ktorej sa rokuje práve v tomto čase alebo pred malou chvíľou, ktorá umožňuje výrazne skrátiť čakanie na referendum a vysporiadať sa s účelovým a čisto politickým postojom ústavnoprávneho výboru nášho parlamentu. Vládna koalícia sa však rozhodla pre politickú obštrukciu a odďaľuje ľudové hlasovanie všetkými možnými cestami. Spochybňuje tak úplný základ demokracie a ústavnosti, či moc na Slovensku naozaj pochádza z ľudu. Ak je naštrbená viera v takéto elementárne hodnoty, musia politici ľudí ubezpečiť, že napriek všetkým svojim krokom si tieto hodnoty ctia a tieto hodnoty si aj vážia. A preto HLAS na Deň ústavy sformuloval a prijal Deklaráciu 1. septembra, ktorá tieto hodnoty zreteľne pomenúva a plne sa k nim aj hlási. A preto mi teraz dovoľte, aby som vás i občanov, ktorí nás sledujú, s touto deklaráciou oboznámil.
My, volení zástupcovia občanov Slovenskej republiky, ctiac si ústavu, zákony i ústavnú tradíciu, presadzujúc zásady demokratického a právneho štátu a plne rešpektujúc pravidlá parlamentnej demokracie, hlásime sa na Deň ústavy k základným pilierom slovenskej demokratickej štátnosti a svoj postoj vyjadrujeme v tejto deklarácii.
Referendum je plne ústavným, demokratickým a legitímnym nástrojom na presadzovanie vôle ľudu. Spolu s možnosťou voliť vo všetkých druhoch volieb predstavuje referendum pre ľudí najvyššiu formu vyjadrenia osobného, občianskeho aj politického názoru. Ústava Slovenskej republiky musí jasne a nespochybniteľne definovať zákonné podmienky vykonania referenda a je povinnosťou Národnej rady Slovenskej republiky ako zákonodarného zboru upraviť znenie ústavy tak, aby možnosť uskutočnenia referenda nevyvolávala žiadne otázky.
Vôľa občanov Slovenskej republiky vyjadrená ústavou požadovaným počtom podpisov pod petíciou za vypísanie referenda nesmie byť ignorovaná a jej naplnenie nesmie byť bezdôvodne odkladané. Ústavní činitelia musia konať tak, aby sa referendum, o ktoré požiadal dostatočný počet občanov, v čo najkratšom možnom čase uskutočnilo.
Vôľa občanov Slovenskej republiky vyjadrená platnými výsledkami referenda musí byť záväzná pre poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Politici musia rešpektovať rozhodnutie občanov, pretože podľa ústavy moc pochádza z ľudu a občania Slovenskej republiky dávajú politikom mandát na zastupovanie pri správe vecí verejných.Ak občan moc dáva, má za ústavou presne vymedzených podmienok právo aj moc aj odňať. Je neprípustné, aby občan počas volebného obdobia nemal žiaden nástroj na správu vecí verejných a jeho jedinou možnosťou bolo len čakať na nasledujúce voľby. Občan a jeho slobodné právo delegovať a odnímať moc za jasne stanovených právnych podmienok vytvára jednotiaci hodnotový priestor pre politické strany rôzneho politického zamerania a hodnôt. Prihlásenie sa k tejto základnej hodnote vracia slovenskú demokraciu opäť bližšie k ľuďom, ktorí nesú aj zodpovednosť za svoje rozhodnutie. Tieto zásady sa zaväzujeme presadzovať všetkými svojimi silami z úcty k slovenským občanom ako jediným nositeľom moci v Slovenskej republike.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, toto bol text samotnej deklarácie a počuli ste na vlastné uši, že Deklarácia 1. septembra nie je žiadnym straníckym vyhlásením, ale zhrnutím elementárnych hodnôt, ktoré patria k zastupiteľskej demokracii. A som presvedčený, že nikto z nás, ktorým ľud prepožičal svoju ústavnú moc, nemôže mať problém sa k týmto hodnotám aj otvorene prihlásiť.
Po prijatí Deklarácie 1. septembra som sa obrátil listom na troch ústavných, najvyšších ústavných činiteľov, aby dali verejne najavo, že rešpektujú vôľu ľudu a uznávajú ju ako jedinú zvrchovanú moc v Slovenskej republike, a dnes má možnosť táto snemovňa poslať národu jasné posolstvo, že sme len služobníkmi ľudí, ktorí nám naše funkcie zverili a že ich rozhodnutie sme vždy pripravení s pokorou prijať. Dovoľujem si vás preto požiadať, aby sme dnes všetci spoločne povedali ľuďom, že si ich ctíme a ctíme si aj základné princípy našej ústavy. Pokiaľ niekto túto deklaráciu a jej princípy odmietne, jasne tým povie, že nerešpektuje ľud ako jediného nositeľa moci v Slovenskej republike, ako aj nerešpektuje ústavu, ktorá o tom jednoznačne hovorí. Som však presvedčený, že po 29. rokoch od prijatia ústavy si slovenský národ zaslúži, aby ju jeho volení zástupcovia v plnom rozsahu aj naplnili.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 16.9.2021 13:20 - 13:21 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predseda, chcem požiadať, aby Národná rada hlasovala o tom, že žiada vládu Slovenskej republiky, aby poslanecký návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení rokovací poriadok, tlač 662, umožnila prerokovať Národnej rade v skrátenom legislatívnom konaní. Po rozhodnutí Ústavného súdu a nemožnosti vypísať referendum aj napriek tomu, že oň požiadalo viac ako šesťsto tisíc obyvateľov tejto krajiny ste aj vy osobne, aj predseda najsilnejšej politickej strany v koalícii OĽANO Igor Matovič tvrdili, že urobíte všetko preto, aby sa referendum v čo najkratšom možnom čase mohlo uskutočniť, pretože to je základné ústavné právo občanov tejto krajiny. Preto rokovací poriadok, ktorý momentálne bráni k včaššejšiemu alebo skoršiemu prerokovaniu návrhu novely Ústavy treba zmeniť, aby sme potom legálne a normálnou cestou mohli zmeniť aj Ústavu, ktorú dnes ústavnoprávny výbor bráni prerokovať vzhľadom na šesťmesačnú lehotu.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 30.6.2021 19:42 - 19:46 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Máme za sebou rozpravu, myslím si, že vcelku efektívnu, kultivovanú, snažili sme sa naozaj rozumným spôsobom a argumentami zdôvodniť ctenej snemovni, prečo sme podali v mene opozičných poslancov návrh na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády a ministrovi financií Slovenskej republiky.
Myslím, že sme povedali všetko, a ak by sme pokračovali ďalej a mohli by sme rozprávať až do zajtrajšieho rána, asi by sme stále opakovali len to isté.
A to je jednoducho povedané to, že Igor Matovič je osoba, ktorý, ktorá nemá absolútne žiadnu spôsobilosť ani odbornú, ani morálnu, ani duševnú na to, aby zastával významný post vo vláde Slovenskej republiky. Je to človek, ktorý vniesol do slovenskej politiky chaos, zbulvarizoval slovenskú politiku, priviedol ju do situácie, kedy úspešný je ten, kto vie druhému viacej vynadať, ublížiť, uraziť, ktorý prestal argumentovať, ale len hádzať kýble špiny na všetkých, ktorí sú proti nemu.
A preto chcem veľmi poďakovať všetkým kolegom poslancom a poslankyniam, ktorí sa nedali vtiahnuť do tohto bahna, ale udržali si svoju úroveň tak, ako sa na poslancov Národnej rady patrí, vystúpili dôstojne, rozvážne, odborne a argumentovali faktami. Takto by mala vyzerať diskusia o nielen o odvolávaní člena vlády, ale o hociktorom zákone v tejto krajine alebo aj spoločenskom probléme, ktorý túto krajinu trápil alebo trápiť ešte bude.
A na záver mi dovoľte povedať, že mi je ho aj trochu ľúto, pretože je to zatiaľ v tomto volebnom období prvý minister a podpredseda vlády, ktorého z vlastných kolegov nebránil nik a jediný za vládu bol on sám a musel sa tu potupne ako taký opustený, odhodený posledný minister brániť sám. Nikto sa ho nezastal, nikto tu zaňho nebojoval, jeho vlastný klub sa naňho vykašlal a mne to je veľmi ľúto.
Na druhej strane ale súhlasím s kolegami, ktorí pred malou chvíľkou povedali, že by mohol mať aspoň toľko sily a odvahy, že tak ako my niekedy a ja osobne, keď som bol odvolávaný ako predseda vlády, som si tu niekedy tých osem, desať alebo trinásť hodín poctivo odsedel a počúval som, čo tu o mne poslanci hovoria. Lebo tak sa to patrí.
Nielenže sa musel obhajovať sám, ale nemal ani toľko odvahy, aby sa nám tu pozeral tých osem a pol hodiny priamo do očí a dokázal nám vyvrátiť to, čo my si myslíme, že je pravda, a čo si myslí viac ako 90 % občanov tejto krajiny.
Kolegyne, kolegovia, chcem vás naozaj požiadať, aby ste pri hlasovaní sa riadili svojím vedomím a svedomí, aby ste si pred tým, ako stlačíte ten gombík, naozaj zavreli oči a predstavili si, či tento človek má, alebo nemá zostať na politickej scéne Slovenska, či tento človek je na prospech, alebo v skutočnosti škodí našej krajine. A ak sa budete riadiť týmto pocitom, svojím vlastným svedomím a vedomím, tak si myslím, že vyslovenie nedôvery Igorovi Matovičovi môže byť len a len úspešné, ale len za predpokladu, že sa nebudete držať koaličných dohôd, ale vlastného svedomia a vedomia tak, ako poslanec hlasovať má.
Ďakujem vám veľmi pekne a dovoľujem si vás požiadať o vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády a ministrovi financií Igorovi Matovičovi, pretože to je jediné, čo si tento človek za škody, ktoré tu napáchal, zaslúži.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 19:03 - 19:04 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Pani poslankyňa, veľmi pekne ďakujem, že si opäť vrátila tú diskusiu k meritu veci, že si opäť pripomenula všetkým nielen v tejto sále, ale aj všetkým, ktorí nás sledujú, o čom vlastne dnešná schôdza je. Že to nie je o bývalej vládnej koalícii, že to nie je o veciach, ktoré sa stali pred dvoma, troma, štyrmi, piatimi rokmi, ale že hovoríme o veciach, ktoré sa tu udiali za posledný rok aj štvrť, o veciach, ktoré sa tu udiali za posledný rok aj štvrť pod vedením Igora Matoviča v jeho prvej a teraz aj v druhej vláde.
A naozaj som veľmi rád, že si veľmi kultivovaným spôsobom, veľmi kľudne s uvedením všetkých argumentov popísala, prečo bola táto dnešná schôdza zvolaná a prečo je nevyhnutné naozaj vysloviť tomu pánovi, ktorý dnes sedí na druhom najdôležitejšom mieste vo vláde, nedôveru.
Naozaj ešte raz pekne ďakujem za tvoje vystúpenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 16:11 - 16:13 hod.

Peter Pellegrini Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No ak toto malo byť teda vystúpenie zásadné za klub najsilnejšej politickej strany, za klub, z ktorého radov pochádza premiér Matovič a minister financií, tak ďakujem pekne, to len odzrkadľuje, akú podporu má vo vašom samotnom klube.
Pani kolegyňa, veď keď vás táto schôdza unavuje, lebo vy potrebujete tvoriť, tak ste nemuseli ani týchto päť minút minúť na takúto slabú reč, mohli ste ísť tvoriť, neviem síce, čo by ste za tých pár hodín vy pre Slovensko spravili. Lebo ja sa pýtam, ste tu rok aj štvrť, a teda mi povedzte, koľko vy už tých nemocníc ste rozhodli dať opraviť, koľko vy už ste rozhodli opraviť ciest, koľko vy už ste investícií ako vláda alebo vládni poslanci pridelili do regiónov? Povedzte mi to?
Za rok a štvrť sa dá toho prideliť veľmi veľa. Pýtam sa vás, povedzte mi teda, ako už po tom tornáde vy zachraňujete túto krajinu? Chválapánubohu, a pevne sa budem modliť, aby nás žiadne tornádo nepostihlo, pretože pri takejto nemohúcnej vláde, takejto amatérskej a neschopnej vláde by ste nevedeli pomôcť ani tým dedinám a regiónom, ktoré by nejaká takáto vec postihla.
Ak nám tu hovoríte o spolupráci, ruku na spoluprácu sme vám dali aj včera pre gastro, pre deti, pre rodiny, pre ďalšie veci, pre samosprávy, pre obce. Čo ste spravili? Opľuli ste tú ruku a otočili ste sa chrbtom. Tak vy nám o spolupráci nerozprávajte!
Podporujeme vám každý jeden zákon, ktorý sa dotýka zdravia ľudí, podporujeme vám, zatvárame oči nad krivením toho legislatívneho procesu, ktorý tu stvárate, odkedy ste nastúpili k moci. Takže vy nám tu o tom veľmi nerozprávajte.
A ešte raz, bol by som taký láskavý alebo bol by som veľmi odvážny, keby som vás chcel poprosiť, bol to váš pán minister Mikulec a ministerstvo vnútra pod vašou kontrolou, ktoré nám oficiálne 11. septembra vydalo doklad, že vznikla strana HLAS – sociálna demokracia. Ak chcete, ja vás od zajtra môžem tiež volať rôznymi prívlastkami, nebude sa vám to páčiť, milá pani kolegyňa, ale ja budem k vám vždy úctivý a budem vás volať tak, za akú stranu sa sama považujete, tak vás poprosím, robte to aj voči nám, je to slušné a korektné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 13:17 - 13:19 hod.

Peter Pellegrini