Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predsedajúci. Panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte sa aj mne krátko vyjadriť k predmetu tejto schôdze a v závere svojho vystúpenia aj podať pozmeňujúci a doplňujúci návrh k uzneseniu, ktoré máme pred sebou.
Na úvod ale, žiaľ, musím povedať, že tak ako odvčera sledujem túto diskusiu o tak závažnej téme, ako je rast cien energií, tak musím skonštatovať, že mám z toho pocit, ako keby sme zostali uväznení v minulosti. Pretože sa tu nerozpráva skoro vôbec o tom, čo sa bude diať zajtra, napozajtra, o týždeň, o dva, ale všetci sa vracajú len do minulosti. Čo sa stalo pred rokom, čo sa stalo pre piatimi rokmi, čo sa stalo pred 15 rokmi – a z toho má občan veľké nič. Pretože ak občan tejto krajiny v tejto situácii, kedy je vystrašený rastúcimi cenami energií, pozerá túto schôdzu odvčera, tak vám garantujem, že on sa do dnešného momentu nedozvedel nič. Čo sa to vlastne v tejto krajine ide diať, akým spôsobom táto krajina ide na to reagovať a čo teda môže alebo nemôže čakať od vlády Slovenskej republiky.
Namiesto toho tu počúva, kto, kedy postavil si akú solárnu elektráreň, kto, kedy, čo sprivatizoval, kto, kedy, čo nesprivatizoval a tak ďalej. Dámy a páni, ale z toho sa už občan tejto krajiny nenaje, to už jednoducho tak je a my si to môžme niekde vykrikovať, ale jednoducho to nepomôže s tým, že od 1. januára idú vzrásť ceny energií.
Tu máme hovoriť o tom, čo ideme s tým robiť. Čo sa ide diať oddnes dopredu, to, čo sa stalo pred týždňom, žiaľ, môžme si to niekde na konferenciách rozprávať, ale občanovi to nepomôže. A takto sa v tomto parlamente diskutuje o všetkých témach zásadného charakteru.
Keď je vám vyčítané kolegom z vládnej koalície, že nerobíte to, čo máte robiť, tak namiesto toho, aby ste dokázali tu za týmto rečníckym pultom faktami obhájiť svoje rozhodnutia, vraciate sa do vlád minulých, aj dokonca ste ochotní prísť ešte aj pomaly pred vznik Slovenskej republiky, čo sa všetko v tejto krajine dialo. Ale nikdy neviete brániť sami seba tým, prečo robíte to, čo robíte v daný moment, vždy len vykrikujete, čo niekto robil v minulosti, a nikdy nehovoríte o konkrétnom probléme, ktorý na stole je. A takto isto dnes argumentujete aj v otázke rastu cien energií, kedy sa vraciate dozadu x rokov a hovoríte, že jednoducho toto sú všetko viny bývalých vlád.
Dámy a páni, rast cien energií nie je problém Slovenskej republiky v tomto momente, len rast cien energií je dnes problém všetkých okolitých štátov v Európe a aj vo svete. A na rozdiel od Slovenska už dnes v mnohých krajinách Európy občania vedia, čo môžu čakať. Pretože Česká republika ohlásila, že pripraví energetické šeky, ktoré možno dostane až 3,2 mil. domácností alebo obyvateľov v Čechách, aby im kompenzovala zvýšené náklady z rastu cien energií. Španielsko rozhodlo o tom, že ide znížiť daň z elektrickej energie alebo DPH na elektrickú energiu dočasne, aby tým pádom znížila možnosť rastu ceny alebo kompenzovala časť rastu tej ceny. Taliani vyčlenili balík 3 mld. eur, aby z toho sanovali opäť ten dopad na hospodárstvo a občanov vlastnej krajiny. Hovoria o tom veľmi konkrétne a riešia, nevyplakávajú, ako my tu vyplakávame, ale jednoducho vlády už riešenie dávno majú.
O tejto téme sa bude dokonca pravdepodobne baviť aj summit premiérov Európskej únie v októbri, pretože to trápi každú jednu krajinu. To nie je problém Slovenska a problém bývalých vlád.
Však občania nech si to pozrú, ale o tom netreba rozprávať päť hodín. Však ľudia vidia, čo cítili v peňaženkách a čo budú cítiť teraz. Oni nie sú nevzdelaní alebo nevedia, čo sa deje, si myslíte?
Preto som očakával, že na tejto schôdzi naozaj vláda povie, občania, kľud, nebojte sa, opozícia síce nás obviňuje, že nič nerobíme, ale ukážeme vám x opatrení, ktoré, ktoré máme pripravené v nejakom balíku opatrení na zmiernenie týchto rastov. No nič. Odvčera tu nezaznelo ani jedno jediné riešenie.
Minister nám povie, 73 alebo 74 % plynu v zásobníkoch, to je okej. Tak kde na to prišiel? Počas predchádzajúci vlád, aj mojej, aj Roberta Fica, sme vždy trvali na tom, že pred zimou každý normálny predseda vlády, ale aj minister hospodárstva so zdravým sedliackym rozumom sa prvé prišiel spýtať do SPP, ako sme na tom so zásobami. Máme dosť plynu na to, ak by náhodou došlo aj k zastaveniu dodávok smerom na Slovensko? Ak bude tuhá zima a bude silná vykurovacia sezóna, máme to všetko pokryté? A až keď sme dostali odpoveď, že áno, Slovensko je pripravené na minimálne na 90, 100 alebo 110 dní, tak vtedy mohol premiér alebo minister hospodárstva v kľude spať, lebo vedel, že toto má zagarantované. A občania sa nemusia báť, že si nebudú musieť vo februári kúriť nakoniec drevom niekde pomaly v strede izby, lebo plyn nebude jednoducho dodaný.
Veď to sú základné, normálne momenty riadenia krajiny. Tak, ako sa človek stará o svoje domáce hospodárstvo, tak sa musí minister hospodárstva od rána do večera starať, čo sa v krajine deje. No len to by muselo tomuto ministrovi na občanoch záležať. A to by musel používať zdravý sedliacky rozum, a nie ideológiu.
Preto ešte raz, podporme to uznesenie, ktoré je na stole. Nech nám tá vláda konečne už príde povedať, čo chce robiť, a nech nám tu nerozpráva dva dni o tom, čo, kto spravil, ja a čo spravil Fico a čo spravili ostatné vlády, pretože to už je jednoducho za nami. S tým už sa nespraví nič. To už nemá zásadný žiadny vplyv na to, ako bude vyzerať rozpočet rodín na budúce, na budúci nový rok alebo na tieto Vianoce.
A keď už nevedia, tak nech aspoň počúvajú opozíciu. Pretože opozícia veľakrát príde s rozumnými návrhmi, ale sú zmietané zo stola len kvôli tomu, že to spravila opozícia. Hoci tu vykrikujete neustále, opozícia, ste nekonštruktívni, mali by ste nás podporiť a mali by ste nám pomáhať. Spočítajte si, to už sú stovky pomaly zákonov, ktoré sme vám tu podporili jednomyseľne častokrát, ak sa týkali ochrany zdravia, nejakých krízových situácií, COVID-u, korony a neviem čoho všetkého.
Koľko ste ich vy schválili nám? Koľko? No, okrem možno posledne nejakého vysokoškolského vzdelania ani jeden. Ani jeden! Lebo nemáte ani toľko v sebe, aby ste preniesli v tej svojej zášti a odporu voči opozícii, aby ste sa preniesli cez to a videli v tom zákone občana a to, čo mu to môže priniesť, a nie opozíciu alebo, alebo svojho politického nepriateľa. Žiaľ, ani toto v sebe nemáte ani v ťažkých situáciách, v akej sa krajina nachádza. A mňa to veľmi mrzí. Mňa to veľmi mrzí, pretože v takýchto situáciách treba prichádzať s riešeniami a nielen politikárčiť a hore-dole vykrikovať si, kto bol lepší alebo horší a kto lepší bude alebo nebude.
Preto mi dovoľte, aby som upriamil pozornosť nášho skvelého ministra hospodárstva aj na to, že keď už nevyužil, aby napríklad pod krídla štátu dostal aj Východoslovenskú energetiku, tak stále, chvalabohu, vďaka rozhodnutiam bývalých vlád má dnes k dispozícii stále Slovenský plynárensky priemysel, je tam jediným akcionárom. Má v rukách Slovenskú elektronizačnú a prenosovú sústavu, akciovú spoločnosť, ktorú má takisto 100-percentne v rukách. A nech začne využívať opäť so zdravým sedliackym rozumom ako hospodár to, čo v rukách má. Pretože je iba na ňom a na vláde, či sa rozhodne, že či má SEPS vygenerovať zase 100 mil. zisku a previesť dividendy do štátneho rozpočtu alebo použiť na investície, alebo si povie, že tento rok ten zisk oželieme, ale znížime ceny a za poplatky tak, aby sme dovolili a umožnili znižovať ceny pre konečných spotrebiteľov. Pri SPP takisto. V 2019 sme s ministrom Žigom rozhodli, že ako jediný akcionár dal príkaz predstavenstvu, že Slovenský plynárensky priemysel nevyužije cenníky, ktoré mu dovoľoval regulačný úrad, a rozhodol sa, že ponechá ceny tak, ako boli predchádzajúci rok.
A o to teraz žiadam aj ja. Slovenský plynárenský priemysel ako náš štátny podnik nemá povinnosť využiť maximálne ceny. Regulačný úrad len hovorí, čo je maximálna cena, ktorá sa nesmie prekročiť. Ale neprikazuje, že ju musíte aj použiť. A preto som presvedčený, že v oblasti plynu, ak Slovenský plynárenský priemysel, ktorý ovláda 62 % trhu na Slovensku, sa rozhodne ponechať ceny na úrovni tohto roka alebo ich iba mierne zvýši, tak donúti celú komplet konkurenciu, ktorá tu ešte na Slovensku funguje väčšinou v zahraničných rukách, aby tie ceny nezdvihli. Pretože tí zákazníci by od nich odišli a vrátili by sa k SPP. A dobre si rozmyslia, či budú s SPP súperiť, alebo nie.
Preto podávam návrh, aby sme do uznesenia, ktoré je predložené, doplnili nasledujúcu vec, aby sa v časti, v ktorej Národná rada Slovenskej republiky žiada vládu Slovenskej republiky, aby sa ten text upravil nasledovne: „žiada vládu Slovenskej republiky
A.“ – a prečítam celé znenie pôvodného uznesenia – „aby v termíne do 15. októbra 2021 predložila Národnej rade Slovenskej republiky“, vecný,
„1. vecný a časový harmonogram krokov, ktoré vláda Slovenskej republiky okamžite podnikne, aby eliminovala ťažké sociálne a hospodárske dopady výrazného zvýšenia cien energií, elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022,
2. postup pri ochrane finančných záujmov Slovenskej republiky v súvislosti s ukončením výstavby a prevádzkovaním medzinárodného plynovodu Nord Stream 2;
B.“ – to je ten doplňujúci návrh – „uložiť ministrovi hospodárstva vydať rozhodnutie jediného akcionára spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s., ktorým jej uloží nevyužiť na vykurovacie obdobie 2021 – 2022 maximálne ceny za dodávku plynu pre odberateľov v domácnosti podľa“ rozhodnutia, „rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví platných na rok 2022 a zachovať ich na úrovni roku 2021.“
Je to jeden z možných návrhov, ktorý môže poslúžiť ministrovi Sulíkovi ako inšpirácia. Za týmto návrhom nevidím žiadnu ideológiu, žiadnu politiku, je to len a len použitie zdravého sedliackeho rozumu a využitia toho, čo v rukách máme a čo reálne ešte ako-tak aj ovládať vieme. Pretože zbytok je v rukách medzinárodných inštitúcií, ktoré naozaj ráno nevstávajú a večer nezaspávajú s tým, aby na Slovensku vládol blahobyt. Ony sú tu na to, aby zarobili, čo je úplne logické. A bolo našou chybou, že sme si tieto strategické podniky a infraštruktúru nechali zobrať do cudzích rúk a dnes vláda častokrát veľmi impotentne sa musí pozerať na to, čo sa v krajine deje, pretože už nemá a stratila reálne možnosti ovplyvniť.
Tak, prosím, využime aspoň to málo, čo nám v rukách zostalo, na to, aby sme ochránili občanov Slovenskej republiky.
Ďakujem veľmi pekne.